Mislite li da je moguce...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#26 Re: Mislite li da je moguce...

Post by maybelline »

Falcon wrote:
maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.
Vrlo ili veoma :D

Ne, ne mozes biti nacitan a nepismen. Mozes biti obrazovan a nepismen. Nazalost, pravilo. Biti pismen je, izmedju ostalog, i pitanje dosljednosti u komunukaciji svih vrsta. Recimo, pisanje sms-ova, e-posta...
Well said, my friend :thumbup: Slazem se u potpunosti. Mislim, razumijem kada se ponekad omakne greskica u pisanju sms poruke, ali ne razumijem i definitivno mi para usi i oci kada neko konstanto kaze i pise "htjeo", a ovamo se busa nekim nivoom, kulturom itd.....
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#27 Re: Mislite li da je moguce...

Post by maybelline »

Duhovni Vođa wrote:
pringless wrote:Pa osim ako nije obrazovanje sitcao/la na knizevnosti, mislim da neke fule, mimo osnovnih tipa htio, oba i sl, su podnosljive

da je to tako kao što ti govoriš, onda ne bi bila ni potrebna "osnovna" škola. pa to je osnovni smisao gradacije obrazovanja na osnovno, srednje, više i visoko - dakle da bi prešao s jedne od ovih stepenica na iduću, onda moraš savladati sve iz prethodnog koraka.

u osnovnoj školi, do osmog razreda, gradivo koje se izučava, sadrži apsolutno sve osnove gramatike i pravopisa da bi se mladi čovjek mogao nesmetano izražavati, kako pismeno, tako i usmeno.

tako da je za mene sasvim nebitno koji je fakultet neko studirao - ako je došao do fakulteta (bilo kojeg) onda mora da zna kako se piše, govori, i na kraju - kako se čita (mada zvuči glupo, vjerujte mi da je jako bitno "znati kako čitati")

svi sa diplomom fakulteta moraju biti pismeni i ne smiju sebi dopuštati pravopisne gafove kakve je navela postavljačica teme.
Podjoh da podebljam dio koji mi se bas dopao, a onda sam shvatila da mi se u biti svidja cijeli pasus :)
Slazem se u potpunosti s tobom i to je zapravo ono sto me muci u cijeloj ovoj prici. Poenta svega je bas to da te je OSNOVNA skola trebala nauciti nekim OSNOVAMA, da, bas je rijec o toj nekoj gradaciji. Naravno da nismo svi gramaticari ili knjizevnici, ali ako smo stekli osnovno obrazovanje, a potom i srednje, a pogotovo ako smo zavrsili fakultet MORAMO biti u stanju komunicirati na, barem, tom nekom osnovnom nivou. Jer, kao sto rece, jezik je ipak tako svakodnevna pojava i alat koji nam omogucava da proucimo sve dalje oblasti.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#28 Re: Mislite li da je moguce...

Post by pustopoljina »

ma za koga si se tako zainteresovala :)
malo arogantan lik, ha 8-) :lol:
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#29 Re: Mislite li da je moguce...

Post by maybelline »

pustopoljina wrote:ma za koga si se tako zainteresovala :)
malo arogantan lik, ha 8-) :lol:
Hehe, ma nije lik, zenska osoba je u pitanju :) Frustrira me ta njena nepismenost i toliko puta se zagrizem za jezik da joj to ne utrljam na nos kada ona meni pocne pricati o xy knjigama koje je ona procitala, a ja nisam :-) Jer ipak mi je to nekako bas nizak udarac, bez obzira koliko da je osoba grozna...
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#30 Re: Mislite li da je moguce...

Post by maybelline »

Falcon wrote:
maybelline wrote:
pustopoljina wrote:ma za koga si se tako zainteresovala :)
malo arogantan lik, ha 8-) :lol:
Hehe, ma nije lik, zenska osoba je u pitanju :) Frustrira me ta njena nepismenost i toliko puta se zagrizem za jezik da joj to ne utrljam na nos kada ona meni pocne pricati o xy knjigama koje je ona procitala, a ja nisam :-) Jer ipak mi je to nekako bas nizak udarac, bez obzira koliko da je osoba grozna...
Slobodno ti njoj udari, osjecat ces se bolje a ona ce dobiti lekciju o skromnosti ;-)
Znaci dajes mi zeleno svjetlo? :D A ne zna ta sta je skromnost.... Grozna sam, hehe... Ali pomaze kad bar na ovaj nacin izbacim to iz sebe :)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#31 Re: Mislite li da je moguce...

Post by vox-populi »

Jos jedno zeleno svijetlo :). Tesko da neko moze biti "nacitan", sta god to znacilo. i istovremeno nepismen do te mjere da pise nemora i ne bitno.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#32 Re: Mislite li da je moguce...

Post by respo »

upoznaj me s njom da joj ja kazem koju u lice :D

dobro jest da ce me zamrziti kasnije al nema veze
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#33 Re: Mislite li da je moguce...

Post by maybelline »

respo wrote:upoznaj me s njom da joj ja kazem koju u lice :D

dobro jest da ce me zamrziti kasnije al nema veze
Rekla bih joj i ja koju u lice, ali moj je problem sto duugo mogu tolerisati mnogo toga, ali onda kad puknem, onda bukvalno puknem i u lice saspem toliko toga i jos mnogo vise da je prijateljstvo poslije nemoguce popraviti :D Zato jos suuutim...pitanje je do kada... tik-tak-tik-tak....
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#34 Re: Mislite li da je moguce...

Post by hurmasica »

azurna_obala wrote:Ako je neko "načitan" mislim da bi trebao poznati osnove gramatike. Međutim, postoje ljudi kojima je gramatika slaba strana i jednostavno ne konta...... :?
Bjež'o sa časova bosanskog jezika :roll:

Ili jednostavno nemaju sluha kao ja. Moja boljka su č/ć i ije i je. . Pokusavam napamet da naucim, ali mi se uvijek podkrade i koja greska. I mogu za sebe reci da sam nacitana i obrazovana, ali jednostavno sam odrasla i naucila govoriti medju ljudima koji i nepostuju bas gramaticka pravila. I svaki dan sam okruzena ljudima koji ne znaju pravilno da izgovaraju rijeci. AL trudim se, trudim :(
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#35 Re: Mislite li da je moguce...

Post by fatamorgana »

hurmasica wrote:
azurna_obala wrote:Ako je neko "načitan" mislim da bi trebao poznati osnove gramatike. Međutim, postoje ljudi kojima je gramatika slaba strana i jednostavno ne konta...... :?
Bjež'o sa časova bosanskog jezika :roll:

Ili jednostavno nemaju sluha kao ja. Moja boljka su č/ć i ije i je. . Pokusavam napamet da naucim, ali mi se uvijek podkrade i koja greska. I mogu za sebe reci da sam nacitana i obrazovana, ali jednostavno sam odrasla i naucila govoriti medju ljudima koji i nepostuju bas gramaticka pravila. I svaki dan sam okruzena ljudima koji ne znaju pravilno da izgovaraju rijeci. AL trudim se, trudim :(
potkrade, ne poštuju ...
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#36 Re: Mislite li da je moguce...

Post by hurmasica »

da, da, katastrofa. Sve ja to teoretski znam, al dzaba :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#37 Re: Mislite li da je moguce...

Post by PipiDugaDevetka »

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.
Moguće je da je odrastao i školovao se u dijaspori ili da mu BHSCg jezik nije maternji.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#38 Re: Mislite li da je moguce...

Post by fatamorgana »

hurmasica wrote:da, da, katastrofa. Sve ja to teoretski znam, al dzaba :x
Nsiam ni ja 100% bez pravopisnih grešaka, potkrade se poneka svako malo, :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#39 Re: Mislite li da je moguce...

Post by pustopoljina »

maybelline wrote:
pustopoljina wrote:ma za koga si se tako zainteresovala :)
malo arogantan lik, ha 8-) :lol:
Hehe, ma nije lik, zenska osoba je u pitanju :) Frustrira me ta njena nepismenost i toliko puta se zagrizem za jezik da joj to ne utrljam na nos kada ona meni pocne pricati o xy knjigama koje je ona procitala, a ja nisam :-) Jer ipak mi je to nekako bas nizak udarac, bez obzira koliko da je osoba grozna...

ima jos nesto...
imam prijateljicu, potice iz porodice u kojoj je bilo vazno da se ne ponavlja razred, i da ne moraju dolaziti na roditeljski i crveniti se. odmalena je radila i pomagala svojima (na zemlji). prva knjiga (u zivotu) joj je bila skolska lektira. ona cesto ima nedoumice glede gramatike. jednostavno, dok je isla u skolu- to se nije trazilo od nje. tek POSLIJE skole (osnovne i srednje), nekim cudom (nije bilo planirano) upisuje faks i ide od kuce. GUTA KNJIGE.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#40 Re: Mislite li da je moguce...

Post by BJB »

maybelline wrote: Hehe, ma nije lik, zenska osoba je u pitanju :) Frustrira me ta njena nepismenost i toliko puta se zagrizem za jezik da joj to ne utrljam na nos kada ona meni pocne pricati o xy knjigama koje je ona procitala, a ja nisam :-) Jer ipak mi je to nekako bas nizak udarac, bez obzira koliko da je osoba grozna...

Maybelline, neki ljudi zasluze da ih se spusti na zemlju..Nemoj biti njezna prema njoj kad vec ona nije prema tebi..Nije zasluzila..
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#41 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Luce »

I sama sam razmisljala o ovim stvarima u zadnje vrijeme.
Slazem se s nekima koji su rekli da se gramatika i pravopis nose iz osnovne skole.
Imam primjeraka na poslu, koji su zavrsili fakultete a kad salju dopise, mene bude prosto sramota. Za njih :D
Ili ,kad fakultetski obrazovani kolega kaze reknem :D ja kontala u pocetku da je to zahebancija, kad ispade da nije :lol:
Strasno mi to smeta, ja nemam milosti ni za meko i tvrdo c, jer ne postoji meko i tvrdo, postoji samo č i ć :-D
A vrlo je nezahvalno odrasle ljude ispravljati. E da, kolegica koja ce uskoro biti magistar i koja stvarno i cita knjige, ne zna gdje ide je a gdje ije, negacija joj takodjer nije jaca strana, a hajde sad reci, hej ne pise ti se to tako nego ovako...Nezahvalno
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#42 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Ma.Le.Na »

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.
naravno da je moguce :D
..kakvih ja imam ispada :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#43 Re: Mislite li da je moguce...

Post by respo »

a ti satro kao inteligentna nacitana ODRASLA :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#44 Re: Mislite li da je moguce...

Post by vjesticanametli »

neznam, sjedu, podatci i podataca, naj jace naj bolje, rijecnik :lol:
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#45 Re: Mislite li da je moguce...

Post by AC_grom_DC »

nedavno sam imao čast da upoznam frajera koji mi je u 10 : 25 h rekao da je nedavno završio fakultet ( političkih nauka) . u 10 : 30 h mi je mrtav- 'ladan rekao da ne zna restartovat računar.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#46 Re: Mislite li da je moguce...

Post by amrica »

vjesticanametli wrote:neznam, sjedu, podatci i podataca, naj jace naj bolje, rijecnik :lol:
vijernik, savijet, oruzije,....
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#47 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Mis mekinjas »

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.
U Zagrebu su ti svi takvi :roll:
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#48 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Not My Idea »

Mis mekinjas wrote: U Zagrebu su ti svi takvi :roll:
:shock:
Koja izjava..
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#49 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Not My Idea »

maybelline wrote:... ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...?
To je to. Niko nacitan ne moze biti nepismen.
Ja se svaki dan sokiram koliko ljudi NE ZNA PISATI!


Neke greske: htjeo, neznam, nevolim, volili se, vidili, moim :!: , popi :!: (popij), ...

Postoji i adekvatna grupa na FB

Minut cutanja za gramatiku, koja svakoga dana sve vise umire na fejsu…
:run:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#50 Re: Mislite li da je moguce...

Post by Mis mekinjas »

Not My Idea wrote:
Mis mekinjas wrote: U Zagrebu su ti svi takvi :roll:
:shock:
Koja izjava..
istinita, ja sam provela cijeli fax ispravljajući pravopisne greške, lekturirajući diplomske, magistarske, doktorske radove.... A šta je visokoobrazovanog nepismenog svijeta...... Užas....
Post Reply