Mislite li da je moguce...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

maybelline

Mislite li da je moguce...

Post by maybelline » 24/03/2011 20:13

... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.

Cholina_Lokica

Re: Mislite li da je moguce...

Post by Cholina_Lokica » 24/03/2011 20:21

Izuzetna nacitanost i nepismenost mi ne idu nikako u istu recenicu :-)

maybelline

Post by maybelline » 24/03/2011 20:25

U pitanju su mailovi, sms poruke, opcenito pismena izrazavanja, pa cak i usmena, tipa "htjeo", "nemogu, nezelim" i takve stvari... Mislim, ono, bas osnove osnova, po mom misljenju... Ne znam, meni se cini kao cisto licemjerje busati se nebrojenim procitanim knjigama, od knjizevnih teorija do Agate Kristi, a s druge strane ne znati da se ne kaze "htjeo" nego "htio"....

maybelline

Post by maybelline » 24/03/2011 20:27

Cholina_Lokica wrote:Izuzetna nacitanost i nepismenost mi ne idu nikako u istu recenicu :-)

Eeee, vjeruj mi, i mene to proganja danima vec :) Ne mogu da dodjem sebi da osoba tvrdi za sebe da je iscitala knjige i knjige, a da kaze "željeo sam" :-) Ne ide m i uglavu da je mogla zavrsiti skolu, a kamoli fakultet!

azurna_obala

Post by azurna_obala » 24/03/2011 20:29

Ako je neko "načitan" mislim da bi trebao poznati osnove gramatike. Međutim, postoje ljudi kojima je gramatika slaba strana i jednostavno ne konta...... :?
Bjež'o sa časova bosanskog jezika :roll:

JThomas
Been thanked: 23 times

Post by JThomas » 24/03/2011 20:31

nije.

finese na stranu, pravopis je cijela nauka, al' biti načitan a pisati negaciju zajedno NIJE moguće.

Sliver

Post by Sliver » 24/03/2011 20:34

ja to sve posmatram odvojeno. pismenost, nacitanost, obrazovanost. previse sam sreo obrazovanih koji nisu bas sa gramatikom cisti. S druge strane, cini mi se, puno vise onih neobrazovanih koji su s gramatikom na "ti". A nacitanost ko nacitanost, oci citaju ono sto misle da vide, rijetko kome para oci ne moze od nemoze, iliti s druge strane nemora od ne mora. odvajaju, sastavljaju svi redom kako stignu. vise je to van kontrole ma kakve standardizacije jezika, pisma i gramatike.

Black swan

Post by Black swan » 24/03/2011 20:37

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.

takva je većina osoba oko mene
što je nagore šili su me u šjkoli z maternjeg
a sada govore htjeo i pišu nemogu i naj jači

jednostavno nemaju osjećaj niti im možeš dokazati niti žele da ih se ispravlja

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 24/03/2011 20:45

zagazaga wrote:nemislim :D

:thumbup: :mrgreen: :skoljka:
:sax:

respo

Post by respo » 24/03/2011 20:55

sta ako je citao stripove?
jel znaci procitati sve alan fordove zagore itd biti nacitan?

JThomas
Been thanked: 23 times

Post by JThomas » 24/03/2011 21:00

respo wrote:sta ako je citao stripove?

pa i odatle bi naučio osnovne stvari da je išta obraćao pažnju na to što čita...

pringless

Post by pringless » 24/03/2011 21:01

Pa osim ako nije obrazovanje sitcao/la na knizevnosti, mislim da neke fule, mimo osnovnih tipa htio, oba i sl, su podnosljive

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 21:08

pringless wrote:Pa osim ako nije obrazovanje sitcao/la na knizevnosti, mislim da neke fule, mimo osnovnih tipa htio, oba i sl, su podnosljive

da je to tako kao što ti govoriš, onda ne bi bila ni potrebna "osnovna" škola. pa to je osnovni smisao gradacije obrazovanja na osnovno, srednje, više i visoko - dakle da bi prešao s jedne od ovih stepenica na iduću, onda moraš savladati sve iz prethodnog koraka.

u osnovnoj školi, do osmog razreda, gradivo koje se izučava, sadrži apsolutno sve osnove gramatike i pravopisa da bi se mladi čovjek mogao nesmetano izražavati, kako pismeno, tako i usmeno.

tako da je za mene sasvim nebitno koji je fakultet neko studirao - ako je došao do fakulteta (bilo kojeg) onda mora da zna kako se piše, govori, i na kraju - kako se čita (mada zvuči glupo, vjerujte mi da je jako bitno "znati kako čitati")

svi sa diplomom fakulteta moraju biti pismeni i ne smiju sebi dopuštati pravopisne gafove kakve je navela postavljačica teme.

respo

Post by respo » 24/03/2011 21:11

vodja ode ti sad daleko
u osnovnoj se uci mnogo sto sta pa se ne zna
ucis hemiju i sve one spojeve klince palce pa neko nema pojma
muzicko pa neki nit znaju pjevati nit svirati sta
likovno neki crtaju covjeka jos kao cica glisu
geografija a ne znaju glavne gradove drzava koja je gdje klima itd
biologija fotosinteze i sl

itd

pustopoljina

Post by pustopoljina » 24/03/2011 21:17

moguce je, ako je osoba sve to citala na nekom drugom jeziku.

a moguce je da ima diplomu nekog fakulteta i pise nemogu, budnem...to je vrlo moguce.

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 21:17

respo wrote:vodja ode ti sad daleko

itd

s jednom malom razlikom - jezik je za razliku od hemije, muzičkih sklonosti, geografije i ostalih oblasti koje spominješ, osnovni alat komunikacije svakog ljudskog bića i taj jezik koristimo svakodnevno ne da bi on sam po sebi donio neku korist, nego da bi uz pomoć njega mogli "kad nam iz guzice dođe u glavu" baš proučavati tu istu hemiju, umjetnost, geografiju itd.

dakle jezik je rudimentarna forma neuporediva sa konkretnim naučnim oblastima. on je samo alat koji bi si trebali znati da koriste.

mislim da nisam otišao daleko sa svojom tvrdnjom. ali poštujem te ako ti misliš suprotno.

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 24/03/2011 21:24

K'o sve danas završava fakultet... Ne znaju dvije riječi sastavit', a magistri su. Prema tome, fakultet nije nikakvo mjerilo čovjekove kulture i pismenosti.

Zlocin&Kazna

Post by Zlocin&Kazna » 24/03/2011 21:28

maybelline wrote:... da izuzezno -----, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika?
Moguće je.

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika?
Malo (vrlo malo) vjerovatno. :D

amrica

Post by amrica » 24/03/2011 21:29

Duhovni Vođa wrote:
pringless wrote:Pa osim ako nije obrazovanje sitcao/la na knizevnosti, mislim da neke fule, mimo osnovnih tipa htio, oba i sl, su podnosljive

da je to tako kao što ti govoriš, onda ne bi bila ni potrebna "osnovna" škola. pa to je osnovni smisao gradacije obrazovanja na osnovno, srednje, više i visoko - dakle da bi prešao s jedne od ovih stepenica na iduću, onda moraš savladati sve iz prethodnog koraka.

u osnovnoj školi, do osmog razreda, gradivo koje se izučava, sadrži apsolutno sve osnove gramatike i pravopisa da bi se mladi čovjek mogao nesmetano izražavati, kako pismeno, tako i usmeno.

tako da je za mene sasvim nebitno koji je fakultet neko studirao - ako je došao do fakulteta (bilo kojeg) onda mora da zna kako se piše, govori, i na kraju - kako se čita (mada zvuči glupo, vjerujte mi da je jako bitno "znati kako čitati")

svi sa diplomom fakulteta moraju biti pismeni i ne smiju sebi dopuštati pravopisne gafove kakve je navela postavljačica teme.

ima i ucitelja i nastavnika nepismenih, nazalost. i kad takvi djecu uce :run: dobijes to sto dobijes :cry:

respo

Post by respo » 24/03/2011 21:30

Duhovni Vođa wrote:
respo wrote:vodja ode ti sad daleko

itd

s jednom malom razlikom - jezik je za razliku od hemije, muzičkih sklonosti, geografije i ostalih oblasti koje spominješ, osnovni alat komunikacije svakog ljudskog bića i taj jezik koristimo svakodnevno ne da bi on sam po sebi donio neku korist, nego da bi uz pomoć njega mogli "kad nam iz guzice dođe u glavu" baš proučavati tu istu hemiju, umjetnost, geografiju itd.

dakle jezik je rudimentarna forma neuporediva sa konkretnim naučnim oblastima. on je samo alat koji bi si trebali znati da koriste.

mislim da nisam otišao daleko sa svojom tvrdnjom. ali poštujem te ako ti misliš suprotno.

da bi slikao svirao proucavao geografiju i sta ti ja znam nije bas potrebno i nije moranje znati pravopis nemogu- ne mogu htio-htjeo itd

ovo je posebno izrazeno na zapadu

Klodovik

Post by Klodovik » 24/03/2011 21:31

respo wrote:sta ako je citao stripove?

Ako je čitao Alan Fordove, mogao je ponešto naučiti. Ipak je to Brixy maestralno prevodio.

fole13

Post by fole13 » 24/03/2011 21:33

U Bosni je to stara vijest.Jeftine diplome pa im se sprdne za pravopis.Bosna jedna zemlja imade..... :dance:

yellow cat

Post by yellow cat » 24/03/2011 21:37

maybelline wrote:U pitanju su mailovi, sms poruke, opcenito pismena izrazavanja, pa cak i usmena, tipa "htjeo", "nemogu, nezelim" i takve stvari... Mislim, ono, bas osnove osnova, po mom misljenju... Ne znam, meni se cini kao cisto licemjerje busati se nebrojenim procitanim knjigama, od knjizevnih teorija do Agate Kristi, a s druge strane ne znati da se ne kaze "htjeo" nego "htio"....

Laže. Samo se voli hvaliti, valjda se čita radi svog meraka, a ne da dokažeš nekom nešto. Malograđanština.

Klodovik

Post by Klodovik » 24/03/2011 21:41

kakavdanakneiskustvu wrote:ko je sve završio fakultete,to se svaki dan čudim na poslu,i ne mogu se načuditi

Misliš poslije rata?

Kad pogledaš ko ih je sve završio prije rata (ljudi od nekih 45+ godina starosti), možeš se još više čuditi.

MAN-lion's coach
Been thanked: 4 times

Post by MAN-lion's coach » 24/03/2011 21:41

maybelline wrote:... da izuzezno nacitana, inteligentna, odrasla, fakultetski obrazovana osoba nema pojma o osnovama gramatike i pravopisa svog jezika? Da li je to po vasem misljenju paradoks, jad ili su pak ovi atributi cista laz? Ili mozda nesto trece...? Vrlo me zanimaju vasa misljenja.

Da je barem u svom životu ta osoba pet knjiga pročitala (nije važna njihova sadržina) valjda se i mogla opismeniti uz tu toliku moć inteligencije koju posjeduje.Meni je jako smiješno da neko piše "šta got to znači" ,a ima ih vidim dosta i po forumu.Šta znači to "got"? :lol:

Post Reply