Misionari u Bosni?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#151 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

howitzer,nesto kontam,kada bi ti misionari naisli na hafiza Bugarija i slicne da bi njih hafiz i slicni za dan preveo na islam...jer veliko je cudo koliki broj njih se iznenadi kada cuju sta islam kaze o Isau a.s,kada cuju da se Isus a.s vise spominje u Kuranu nego Muhammed a-s.da je Marija jedina zena koja u Kuranu ima cak svoje poglavlje


eto ko je u BIH,i ko poznaje dobro islam neka ide na te njihove skupove..njima sigurno nece smetati,a vi svakako imate pravo iznositi ono sto znate :oops:
Howitzer
Posts: 289
Joined: 15/03/2009 23:16

#152 Re: Misionari u Bosni?

Post by Howitzer »

Bojim se da bi im u tom slucaju proradio sejtanluk tipa 'sigurno je ovo neka varka rjecitih' neki inat ali njima o glavu :wink:
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#153 Re: Misionari u Bosni?

Post by Geronimo81 »

Kad covjeku misionar udari finu spiku a on neupoznat moze da povjeruje u svaku pricu.Ali kad je covjek malo skolovan i nije slijep pocme da cita o toj vjeri pa naiđe na razni xy rupa u vjerama za koji nema nikakve logike niko ga nemoze preveslati.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#154 Re: Misionari u Bosni?

Post by andrija2007 »

Evo sjetih se jedne epizode kad je riječ o misionarima, koja se događa prije rata.
Sjedim sa jaranima u hotelu Beograd ( sad Bosnia)i prilazi nam za sto mladić,normalnog izgleda,prodaje knjige
od Hare Krišna pokreta.
On onako nenapadno objašnjava i nudi knjigu, a njemu će moj jaran, koji se bio upravo razišao s curom, sav ozbiljan: Prijatelju, maho ti ne maho tom knjigom, meni je stalno pička pred očima!
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#155 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

hahahahah dobar ti taj jaran,sto mu ne pokaza one video klipove od Haife Wehbe :-) :lol: :D :D
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#156 Re: Misionari u Bosni?

Post by BiH-x »



Vidite kako se ljudi zacude :-D :lol:
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#157 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

koje su pokrivene tu okolo,jos ona nana u dimijama daje pare....90% njih nema pojma ko su oni,niti znaju da se radi o nekoj vjeri :-) :D ali mi se svidja njihova pjesma hare krishna hare rama

A oni nisu tako peace peace i fini kako izgledaju,mi smo imali takve u nasoj skoli,,,oni recimo osudjuju homosexualce,uglavnom su jako striktni,tipicno onako kako mislimo da je samo islam :oops:
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#158 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

a vidi ovdje cak dvije pokrivene bule pjevaju hare krishni

User avatar
suntu jeu
Posts: 50
Joined: 26/10/2009 18:55

#159 Re: Misionari u Bosni?

Post by suntu jeu »

Pa nije ih cak dvije hiljade :lol:
User avatar
suntu jeu
Posts: 50
Joined: 26/10/2009 18:55

#160 Re: Misionari u Bosni?

Post by suntu jeu »

Pa nije ih cak dvije hiljade :lol:
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#161 Re: Misionari u Bosni?

Post by Broj 1 »

Samo za informaciju, ove pokrivene bule kako ti kazes nisu bule nego pripadnice Hare Krisna pokreta jer ih znam dosta koje nose marame na glavijer im je to takodje obaveza, medjutim i oni su se modernizovali kao i mnoge muslimanke kako ti kazes bule.
pure_love wrote:a vidi ovdje cak dvije pokrivene bule pjevaju hare krishni

pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#162 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

e bas su ove dvije bule muslimanke jer su bile tu kao i ostala publika pa su se malo pridruzile njima,.kasnije opet otisle

nije tacno da moraju nositi maramu,ali mnogi se sisaju na celavo,pa sve i da jeste sigurno se ne pokrivaju na identicno islamski nacin :-)
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#163 Re: Misionari u Bosni?

Post by Broj 1 »

E, bas si sam ovdje sve rekao o nacinu rada misionara a zbog cega sam ja i reagovao onako o njima i ljudima koji nasjednu na njihova propovjedanja.

Jos samo da dodam da nemam mrznje prema njima niti onima koji promijene svoja vjerovanja. Meni samo smeta zloupotreba necije nevolje.
Mislim da i Stvoritelju nije drago da neko zloupotrebljava neciju muku kako bi ga uz malo socijalne pomoci i "finih" rijeci odvratio od njegovog vjerovanja.
Ja ukoliko sam u mogucnosti pomazem svim ljudima bez obzira na vejroispovijet i naciju.
Ne moze niko nama ugraditi nacin vjerovanja ako nam sam Stvoritelj ne podari prosvjetljenje.


misionarima.
dr.gog wrote:
pure_love wrote:
da ne bude da sam suvise subjektivan, u roku od 2 godine takodjer 80% novih muslimana ponovo napusti islam
To i govorim, o licemjerju.Niko više ne ismijava vjeru od likova koji se svakom vremenu brzo prilagode...
Vjera, crkva..nisu sklonište i mjesto za socijalni život u momentu dokolice, besparice ili proganjanja, ali ih tako mnogi ljudi shvate.
Kad se postave tako da iskreno doprinesu nečemu unutar zajednice, onda vrdaju i govore kako je ovaj ili onaj "težak" i "fanatik".Nakon koju godinu, jednostavno nestanu.I onda ide spika kako je "sve to jedna zabluda" i ogorčena priča na sve što ima veze sa vjerskim organizacijama.Duboka lična neiskrenost i isfrustriranost neznanjem o osnovnim stvarima(ili pak samo formalnim poznavanjem) obično ljude okrenu od nominalnih vjernika prema totalnom nepodnošenju bilo čega iz njihovih prošlih života.

Ja sam vodio prilično neugodne razgovore na ovu temu sa nekim propovjednicima.Dođeš i vidiš čovjeka, muslimana.Pošteno živi i radi, lak za razgovor i pomoć, bujrum u kuću reci šta imaš...I onda ono ubjeđuje skromnog čovjeka jednostavne vjere da je ipak potrebno "uzvjerovati u Krista" jer se "samo preko Krista spasenje dobija"...Govorim o ovim stvarima kao neko ko je imao priliku da sagleda metode rada iz blizine.

Ja na tu priču kažem mladom i nabrijanom teologu :" Zašto ga ubjeđuješ u nešto, u što on već ionako vjeruje?" I on mene gleda u nevjerici: "Pa brate.."."Nemoj mi ništa brate, što čovjeka praviš budalom pri zdravoj pameti?"..Da je baksuzni propovjednik prostudirao Kur'an bez prethodnog pranja mozga o Muhammedovim a.s. "epileptičarskim vizijama" shvatio bi da svaki prosječni musliman sa minimumom obrazovanja u vjeri već čvrsto vjeruje u Isusa.O intelektualcima i obrazovanijim vjernicima da i ne govorim..

To je jedna grupa propovjednika, mahom mlađi i ljudi koji dolaze friško sa studija, ali bez ikakvog iskustva što se tiče islama ili islamske tradicije vezane za podneblje. Ima ljudi koji dođu u Sarajevo i traže "derviše" "šiite i sunite" i "neke vehabije"...Čitava predstava je izvođena desetljećima kroz udžbenike na teološkim fakultetima i lično sam te spise čitao.

Druga grupa su protestantski propovjednici koji su jako dugo prisutni ovdje, potiču odavde ili bliže okoline, ili su mnogo racionalnijeg i otvorenijeg pristupa za razliku od prve grupe "onih koji samo jedno ponavljaju".Oni koji zaista spoznaju neke bitne stvari, i ne rade na "konvertiranju" (kakva netačna i zlonamjerna riječ)...
Nije konvertiranje i "prisila" ako zreo i razuman čovjek odluči da poštuje Boga na način koji se raztlikuje od onoga njegove porodice i tradicije.

Bog je važniji od mišljenja okorjele tradicije i okoline i ako se u duši osjeti da treba ići u jednom smjeru, neka ide, sretno mu bilo ko god da je.

Ako će moj kršćanski brat biti rahatniji dok pada na sedždu u džamiji, lično ću se potruditi da mu pokažem najbližu džamiju i uvijek ću o njemu lijepo govoriti.Jeli moje da sudim što negdje nekog Bog odvede i da sudim o razlozima? Nije vala...

Ljudi napuštaju zajednice iz mnogo razloga a najčešće je to frustracija i nezadovoljstvo sa životom i odnosima u zajednici.
Nije problem ako 10 ljudi prekine klanjanje i počne ići na misu, već je problem da se što prije nađe uzrok i zajednica dovede na nivo dostojan svakog člana.Ionako, proročanstva govore da će vjernika ostati malo u svim zajednicama...tako da je besmisleno proganjati ljude koji iskrenu vjeru ispoljavaju onako kako im odgovara, dok nama to , ko fol, smeta jer su " se prodali".

Na kraju, kako god ko shvatio, najmanje je koristi od propovjedanja/dawe u kojoj se obećavaju muke paklene onima koji ne "prihvate Isusa ili Islam".Čovjek nije stoka, u njemu je razum i volja, a onaj ko to previđa i pravi insana budalom jer se moli Bogu..ne bih mu bio u koži na kraju svih krajeva..
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#164 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:nego protestant ,,,,jesi li to ono negdje bio napisao da si pastor?
Ne nisam.
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#165 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Rekao sam da radim na svojoj.
Tačnije ne mojoj, ali na jednoj kućnoj grupi.
Nadam se da će jednom prerasti u veću zajednicu.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#166 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

i kakva je to zajednica sad,,evangelical,adventist ili?

koja je razlika izmedju svih tih protestantskih zajednica?
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#167 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:i kakva je to zajednica sad,,evangelical,adventist ili?

koja je razlika izmedju svih tih protestantskih zajednica?
Da li znaš koje spadaju pod protestantske, a koje bi željele da budu protestantske?

Ja radim na konzervativnoj kršćanskoj protestantskoj evanđeoski orijentiranoj zajednici.

Razlike u suštini nisu velike, svakako uzimajući u obzir koju porediš i sa kojom porediš.
Neko je pokušao govoriti o tome jako generalno, ali je to izuzetno opširno i teško.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#168 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

Ne ne znam koje to nisu,a pokusavaju


ne znam puno o tome nisam nikada izucavao

znam za pentakostalce,evangelikale i baptiste
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#169 Re: Misionari u Bosni?

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 17/03/2016 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#170 Re: Misionari u Bosni?

Post by dr.gog »

Sve velike vjerske monoteističke religije su podložne jakim podjelama unutar zajednica,od najvidljivijih-nacionalnih i političkih ,do onih dubljih ali često još besmislenijih-podjela teološke i filozofske prirode.U njima do izražaja dolaze otvoreni sukobi i optuživanje najčešće za dvije stvari: izdaja "prave izvorne vjere" i "krivo tumačenje".
U svakoj velikoj zajednici,pa i kršćanskoj,ljudska umišljenost i nepopustljivost vode bezbrojnim podjelama.Sam termin crkva,je danas toliko isprofanisan da na zapadu postoje hiljade udruženja sa tom etiketom, a zapravo se često radi o malim grupama ljudi bez formalne strukture.Neki od njih su klasična građanska udruženja religioznih osoba a najčešće se bave humanitarnim radom.Propovjedanjem se,van kruga prijatelja, rijetko bave,a biblije dijele po inerciji tradicije(davanje Knjige je običaj skoro svih velikih religija).
Svijet,barem kod nas,je navikao na velike i sjajne pojave biskupa,popova i svećenika-redovnika na ceremonijama uz jake dekoracije, isključivo u okruženju mističnih slika, ili kipova-reljefa sa biblijskim scenama uz svijeće.
Bitno je napomenuti da Evanđelje pojam crkve opisuje na sasvim drugi način, i u simboličkom, i u smislu okupljanja vjernika.
Prostim čitanjem N.Zavjeta se da zaključiti da nijedna moderna "crkva" nema pravo da sebi proklamacijom dodijeli titulu "prave" ili "jedine prave"..
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#171 Re: Misionari u Bosni?

Post by Jazz_Junkie »

Ja mislim da sve te razne protestantske mini-crkve imaju itekako strukturu, a posebno kapital. Jedan od dokaza je recentni slucaj drzavne homofobije u Ugandi. Donesen je zakon na osnovu kojeg homoseksualcima prijeti smrtna kazna, a onima koji poznaju homoseksualce, ali sute o tome, prijeti robija od dvadesetak godina. Ova odluka se dovodi u vezu sa americkom evangelikalnom organizacijom "The Family" koja pored stotine drugih misionarskih udruga "bere buraniju" po Africi.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#172 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

to Bush finansira jazz :D
Last edited by pure_love on 06/12/2009 02:27, edited 1 time in total.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#173 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

kod nas ovdje u mom gradu inace djeluje jedan Fero Mehmedovic,bivsi musliman danas pastor,,rodom iz Sandzaka....vodi ovdje jednu evandjeosku crkvu,i bude nekada u novinama i tv-u...jako zanimljiv lik
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#174 Re: Misionari u Bosni?

Post by Jazz_Junkie »

pure_love wrote:kod nas ovdje u mom gradu inace djeluje jedan Fero Mehmedovic,bivsi musliman danas pastor,,rodom iz Sandzaka....vodi ovdje jednu evandjeosku crkvu,i bude nekada u novinama i tv-u...jako zanimljiv lik
Mislis krscanski vehabija?
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#175 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

sto vehabija? :D

ali da,jest nesto poput toga :-)
Post Reply