Misionari u Bosni?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#76 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

PRO testant wrote:
pure_love wrote:ne radi oficijalna svedska protestantska crkva vec one male baptisitcke organizacije,,ali njih svedi ne bendaju ni 2%,vec ih smatraju sektasima
Hajd ti malo prekontroliši te svoje informacije. Koji su to Baptisti? I Zbog čega ih ne bendaju? Te zašto i kako su ih prozvali sektašima?

A Protestanti se i te kako bune kada ih svrstavaju u isti koš sa svima ostalima.
Evo najskorijeg primjera - http://www.shepherdsfellowship.org/pulp ... px?ID=4444

Također je poznato i to sa ovog foruma da se mnogi muslimani jako uvrijede kada se govori generalno o muslimanima u svijetlu terorizma.
Ja sam zastupnik teze da oni koji se ponašaju kao teroristi (mislim primarno na Al Kaidu) jesu muslimani, ali to ne čini sve muslimane teroristima.
Isto tako svi (četnici ili ustaše) jesu primarno bili, odnosno se poistovijećivali sa kršćanstvom, ali to ne znači da su svi kršćani četnici ili ustaše. Što je jedna od mogućih konotacija tvoje ranije izjave.

Nadam se da si svjestan da ljudi koji su priprostijeg shvatanja će u tvoju izjavu povezati i to razmišljanje.
Stoga bih te zamolio da malo pripaziš.

Imas protestante,,,i onda imas malobrojne baptiste,pentakostalce,itd...oni su konzervativni i obicno se protive politici crkve kojoj pripada 87% svedjana


ne znam kakve veze ima cetnistvo i ustastvo sa katolicizmom i pravoslavljem? ti haman imas neke probleme sam sa sobom,jer s jedne strane si bosnjak a s druge krscanin pa se stalno trudis da dokazes kako tvoje krscanstvo nije cetnistvo i sl,ne moras to...to shacam :-) ali pripadas istoj religiji,mada drugoj grupaciji.Niti su svi pravoslavci cetnici!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#77 Re: Misionari u Bosni?

Post by Bosanac sa dna kace »

pure_love wrote:Imas protestante,,,i onda imas malobrojne baptiste,pentakostalce,itd...oni su konzervativni i obicno se protive politici crkve kojoj pripada 87% svedjana


ne znam kakve veze ima cetnistvo i ustastvo sa katolicizmom i pravoslavljem? ti haman imas neke probleme sam sa sobom,jer s jedne strane si bosnjak a s druge krscanin pa se stalno trudis da dokazes kako tvoje krscanstvo nije cetnistvo i sl,ne moras to...to shacam :-) ali pripadas istoj religiji,mada drugoj grupaciji.Niti su svi pravoslavci cetnici!
ne, neego ti neces da shvatis cinjenicu da covjek kao krscanin ne zeli da ga se povezuje sa cetnistvom i ustasvom, a ako ne mores shavtit koja je veza izmedju ustastva i katolicizma, cetnistva i pravoslavlja mislim da ti ova slika najbolje govori, (onako na brzaka, nadam se da moderatori nne zamjere)
Image
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#78 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

a ti haman ne shvacas da mi ne govorimo o politici ili ideologijama, vec o religiji.A krscanstvo je vjera protestanata,katolika,pravoslavaca i drugih..i tu nema nista cudno,to je jasno poput toga da je sunce na nebu
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#79 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Bosanac sa dna kace wrote:
pure_love wrote:Imas protestante,,,i onda imas malobrojne baptiste,pentakostalce,itd...oni su konzervativni i obicno se protive politici crkve kojoj pripada 87% svedjana


ne znam kakve veze ima cetnistvo i ustastvo sa katolicizmom i pravoslavljem? ti haman imas neke probleme sam sa sobom,jer s jedne strane si bosnjak a s druge krscanin pa se stalno trudis da dokazes kako tvoje krscanstvo nije cetnistvo i sl,ne moras to...to shacam :-) ali pripadas istoj religiji,mada drugoj grupaciji.Niti su svi pravoslavci cetnici!
ne, neego ti neces da shvatis cinjenicu da covjek kao krscanin ne zeli da ga se povezuje sa cetnistvom i ustasvom, a ako ne mores shavtit koja je veza izmedju ustastva i katolicizma, cetnistva i pravoslavlja mislim da ti ova slika najbolje govori, (onako na brzaka, nadam se da moderatori nne zamjere)
Image

Hvala.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#80 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

e pa ako imas toliku averziju prema tome onda promjeni vjeru tako ti je

ja nemam problema jer katolicizam je kriv za ustastvo a pravoslavlje za cetnistvo onoliko koliko je islam za al kaidu
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#81 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:a ti haman ne shvacas da mi ne govorimo o politici ili ideologijama, vec o religiji.A krscanstvo je vjera protestanata,katolika,pravoslavaca i drugih..i tu nema nista cudno,to je jasno poput toga da je sunce na nebu
Ja razumijem tvoj stav.
Ali ti želim prikazati da dost ljudi, kada neko praveći generalnu izjavu tipa "krst je krst", ne podrazumijevaju isto ono što si ti mislio.
Iz tog ugla je tvoja izjava veoma opasna.(Neke od razloga sam već naveo, i ne bih da se ponavljam.)
Ljudi če je protumačiti sasvim drugačije od onoga što si ti mislio, i to najčešće u svijetlu naše skore istorije.
Ja se ne pokušavam dokazati kao da nisam četnik, iako su me tako prozivali, iz razloga toga jer su primjenjivali tu tvoju izjavu u svom životu. Ja samo želim da se malo pripazi, za dobrobit sviju nas, kada se prave takve izjave. Jer ne koriste nikome.

I kada tako nešto izjaviš, nažalost, iz našeg malog razgovora je jasno da če neko to vidjeti u u tom svjetlu koji si gore naveo. (ne mislim na sebe)

Da, sve te grupe su kršćanske po orijentaciji, ali kada je riječ o našim prostorima, moraš biti malo više pažljiv sa tako generalnim izjavama kao što su "krst je krst".

Nadam se da me shvataš.
samoti
Posts: 24
Joined: 10/05/2009 23:21

#82 Re: Misionari u Bosni?

Post by samoti »

pure_love wrote:Koliko su aktivni i koliko imaju uspjeha?

evo citam na josua projekt da evadjelici na Balkanu imaju najveci uspjeh kod Albanaca,pa Srba pa Hrvata.

0,5% Hrvata prihvatilo protestantizam ,1,1% srba i 0,002% bosnjaka.Sta mislite zasto bosnjaci manje prihvacaju u odnosu na hrvate i srbe? i zasto imaju toliki uspjeh kod Albanaca?

po mom misljenju ove misionerske organizacije treba zabraniti,imaju cak kampove za djecu gdje im pricaju o Isusu i sl,,to je vec prenisko,bas citam pisma djece,,i gotovo da ne znaju pisati,tipa !"ja sam X,ja volim ici na kampovanje i ucimo o Isusu koji je nas Bog"...to su djeca ipak.Sta vi mislite?
Djeca i jesu samo djeca i prvenstveno su briga roditelja. Mojoj djeci ne moze prici niko ako ja to ne dozvolim a pogotovu ih ne moze odvesti u nekakav kamp.
samoti
Posts: 24
Joined: 10/05/2009 23:21

#83 Re: Misionari u Bosni?

Post by samoti »

pure_love wrote:
Shoshana wrote:
pure_love wrote:ne mjenjaju vjeru jer se i dalje smatraju muslimanima,isto kao sto katolik ne mjenja vjeru ako predje na pravoslavlje.Ovdje u Svedskoj protestanti odavno pricaju da je vrijeme da se polako radi na ujedinjenju sa katolickom crkvom..oni to vide kao prirodan tok,jer ista je vjera a razdor je nastao zbog svjetovnih stvari

kako ne kontas razliku? oni su tu da ojacaju vjeru kod ljudi da nauce narod vise o vjeri,ovi drugi su tu da bi im promjenili vjeru
Kako to mislis ujedine? Ono fol sutra Papa poglavar Evi Brunne? How yes no :lol:

Ili imas kakav link da tu tvrdnju potkrijepis?

ako se malo raspitas vidjet ces da je to citav proces i opce je poznat,recimo katolici i pravoslavci se vec odavno "priblizavaju"

cilj je ujedinjeno krscanstvo

sto se tice protestanata,ovdje to rade oni fundamentalisti,posto apsolutna vecina protestanata ima liberalne stavove(oko homoseksualizma,zena itd) oni se priblizavaju katolickoj crkvi
Eto katolicka crkva nije liberalna, ne znaju oni za homoseksualnost, pedofiliju, iskoristavanje zena (tudjih) naravno, jer svoje nemaju, a nemaju ih zato sto su sami izmislili da se ne trebaju zeniti (sto u bibliji nema potvrdu). Nemam nista protiv nijedne religije, odnosno protiv necije vjere ako je iskrena, ali budimo realni upitajmo se odkud dolaze protestanti i zasto su se odvojili od katolicke crkve i ne vidim nikakav razlog zasto bi se sad vratili kad se stvari zbog kojih su se odvojili nisu promijenile.
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#84 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

samoti wrote:...

Eto katolicka crkva nije liberalna, ne znaju oni za homoseksualnost, pedofiliju, iskoristavanje zena (tudjih) naravno, jer svoje nemaju, a nemaju ih zato sto su sami izmislili da se ne trebaju zeniti (sto u bibliji nema potvrdu). Nemam nista protiv nijedne religije, odnosno protiv necije vjere ako je iskrena, ali budimo realni upitajmo se odkud dolaze protestanti i zasto su se odvojili od katolicke crkve i ne vidim nikakav razlog zasto bi se sad vratili kad se stvari zbog kojih su se odvojili nisu promijenile.
Potvrda tvoje izjave dolazi u skoroj debati koja će tek da nastane (evo jedne najve) - http://www.shepherdsfellowship.org/pulp ... px?ID=4444

Ovo je samo jedan uvod.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#85 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »


Ja razumijem tvoj stav.
Ali ti želim prikazati da dost ljudi, kada neko praveći generalnu izjavu tipa "krst je krst", ne podrazumijevaju isto ono što si ti mislio.
Iz tog ugla je tvoja izjava veoma opasna.(Neke od razloga sam već naveo, i ne bih da se ponavljam.)
Ljudi če je protumačiti sasvim drugačije od onoga što si ti mislio, i to najčešće u svijetlu naše skore istorije.
Ja se ne pokušavam dokazati kao da nisam četnik, iako su me tako prozivali, iz razloga toga jer su primjenjivali tu tvoju izjavu u svom životu. Ja samo želim da se malo pripazi, za dobrobit sviju nas, kada se prave takve izjave. Jer ne koriste nikome.

I kada tako nešto izjaviš, nažalost, iz našeg malog razgovora je jasno da če neko to vidjeti u u tom svjetlu koji si gore naveo. (ne mislim na sebe)

Da, sve te grupe su kršćanske po orijentaciji, ali kada je riječ o našim prostorima, moraš biti malo više pažljiv sa tako generalnim izjavama kao što su "krst je krst".

Nadam se da me shvataš.
Ok sad shvacam,ali onda tako kazi,i nije forum nesto prosjecno bosanski,ipak ljudi ovdje razumiju vise nego ljudi iz mahale.Ali eto razumijem i ljude koji imaju fobiju protiv "krsta" jer kroz citavu historiju smo kao narod morali da branimio din od tih istih,ja licno kada bi se nekim cudom ubjedio u krscanstvo nebi ga prihvatio upravo iz tih historijskih razloga.Nebi zbog svoje porodice,nebi zbog izginulih clanova porodice,jeste to cudno i neispravno ali eto tako razmisljam..dje cu ja uci u kucu majke a krstit se,ma kakvi..prije bi bio "tajni krscanin" nego da me rodbina smatra izdajnikom vlastitog identitetav i vjere.Predpostavljam da si imao ili imas slicne probleme
Crkva Bosanska
Posts: 6
Joined: 29/11/2009 19:34

#86 Re: Misionari u Bosni?

Post by Crkva Bosanska »

Dosta se ovdje pričalo o kršćanskim misionarima u Bosni, pa reko da i ja dam svoje mišljenje i infomaciju iz prve ruke. Obzirom da je firma za koju sam radio za mnoge od tih misionara radila agencijske poslove tipa nalaženja stana, tehničke organizacije posjeta i sl., mislim da imam pravo da kažem nešto o njima u Sarajevu, jer sam ih stotine upoznao.

Kršćanski misionari u BiH se dijele u 2 grupe: profesionalci i amateri. Uglavnom dolaze iz SAD, i puno rjeđe iz npr. Švicarske, Njemačke, Francuske, Holandije, Švedske i sl. Profesionalci su uglavnom svećenici koji dolaze sa porodicama na više godina i barem pola godine godišnje provode u matičnoj zemlji gdje skupljaju donacije. O njima nemam baš pozitivno mišljenje, jer je njima religija profesija i uglavnom su se izuzetno obogatili, jer slično našim vjerskim službenicima najveći dio para troše na luksuzne kuće i nekretnine u matičnoj zemlji, skupa auta, luksuzan način života u BiH i kući, a praktično ne rade ništa.
Amateri ostaju duže ili kraće. Postoje volonteri koji ostaju po godinu, a i timovi koji borave preko ljeta. Među njima ima vrlo čestitih ljudi za koje sam se lično uvjerio da skromno žive, pomažu sirotinju na svaki način, čak ljekari, stomatolozi dolaze - besplatno liječe i sl.

Misionari ili djeluju preko nevladinih organizacija ili koriste lokalne protestantske crkve da preko njih obavljaju svoje aktivnosti. U Sarajevu sa misionarima najviše rade postojeće crkve:

1. Kršćanska baptistička crkva (iznad OHR-a) - pastor Tomislav Dobutović
2. Evanđeoska crkva Novo Sarajevo Marka Marulića niže Mercatora (pentakostalci) - Pastor Aleksandar
3. Evanđeoska crkva Koševo - Slavko Hadžić

To su glavne, a ima ih još jako mnogo koje nastaju i gase se već prema prilivu i aktivnosti misionara. Postoji čak i njihova alijansa koja obuhvata čitavu BiH.

Crkve su uglavnom podijeljene po nacionalnom principu, tako da su Baptisti Hrvati (čitaj prikriveni katolici), a Pentakostalci uglavnom Srbi (čitaj: prikriveni pravoslavci). Ima i bivših muslimana, čak i onih koji su završili za pastore, ali su oni manjina i nemaju uticaja ni na šta, i koriste se uglavnom da popune kvorum, klimaju glavom, uzimaju lovu i sl.

Ideologija misionara je prilično radikalna tipa born-again konzervativnih kršćana iz SAD (nema sexa prije braka, slabo se alkohol pije, lažno moralno čistunstvo sterilno naklapanje o Isusu i sl.) i to važi za Amerikance koji su uglavnom porijeklom sa Srednjeg zapada i onako žešći papci hill billy tipa. Što se naših Srba i Hrvata tiče u tim crkvama šupljiraju kako su ugroženi u BiH, ista katoličko-pravoslavna priča i ponašanje koje je izrodilo RS i Herceg Bosnu i progon Bošnjaka. I pravo im smetaju Bošnjaci koji pređu na kršćanstvo, jer ne mogu Amerikancima da prodaju svoje S-H laži.

Oko crkava se okupljaju uglavnom alternativni Srbi i Hrvati, miješani brakovi, različite nestabilne ličnosti, bivši narkomani i sl. kao i u svakoj sekti i slično kao kod vehabija. Od bivših muslimana su najjače zastupljeni Romi, jer oni traže izlaza sebi, neku afirmaciju i neke privilegije koje nisu mogli dobiti kod naših velikih religija. I među misionarima i među pripadnicima crkava preovlađuju čankolisci i sve se vrti oko donacija, putovanja u inostranstvo, različitih privilegija i sl.

Misionari su najviše dolazili u BiH 2001-2008 jer je tada Buš bio na vlasti u SAD i dosta novaca je izdvajano za njihove aktivnosti kao dio neocon politike. Misija među Bošnjacima je propala iz mnogo razloga, a ponajviše jer se kod nas religija prima iz interesa za novac i vlast kako su to Turci stručno uradili, jer nije niko budala da se bori protiv muslimanske agresivne mase ako nema topove, tenkove i avione iza sebe, a to bošnjački kršćani nemaju niti im SAD u ovom trenutku mogu/žele time pomoći. Da se nudila vojna i policijska vlast i ekonomska perspektiva u BiH dobar dio naroda bi prešao na kršćanstvo, a ostali bi pristali uz jače ili morali razguliti.

Vjeru najčešće šire ako je uopće šire preko druženja omladine ljeti tih famoznih timova iz SAD (gdje istini za volju ima i normalnih ljudi) i to tako da daju besplatne kurseve engleskog, instrukcije iz različitih predmeta, ljetnih kampova itd. itd.

Više o aktivnostima crkava i misionara možete doznati na :

Pentakostalci : http://www.horizonsinternational.org.uk ... eport9.pdf

Dan reformacije : http://www.adventisti-bih.com/index.php ... &Itemid=35

Baptisti - biblijsko društvo : http://biblijsko-drustvo.btrt.net/index.php?boshist

Crkva Koševsko brdo : http://www.eckb.lol.ba/

EUS : http://www.eus.ba/

Itd. Itd. tražite na googlu mission bih, christian mission bih, christian camps itd. itd.
Last edited by Crkva Bosanska on 29/11/2009 20:46, edited 5 times in total.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#87 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

hvala ti na tako opsirnom objasnjenju :thumbup:
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#88 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:...
Ok sad shvacam,ali onda tako kazi,i nije forum nesto prosjecno bosanski,ipak ljudi ovdje razumiju vise nego ljudi iz mahale.Ali eto razumijem i ljude koji imaju fobiju protiv "krsta" jer kroz citavu historiju smo kao narod morali da branimio din od tih istih,ja licno kada bi se nekim cudom ubjedio u krscanstvo nebi ga prihvatio upravo iz tih historijskih razloga.Nebi zbog svoje porodice,nebi zbog izginulih clanova porodice,jeste to cudno i neispravno ali eto tako razmisljam..dje cu ja uci u kucu majke a krstit se,ma kakvi..prije bi bio "tajni krscanin" nego da me rodbina smatra izdajnikom vlastitog identitetav i vjere.Predpostavljam da si imao ili imas slicne probleme

Imao sam, imam, a i imati ću. To je sastavni dio života.
Rodica koja je svoju dijecu učila da sam ja "otišao u četnike" sada jedva čeka da me vidi.

Mada ja mislim da nije u redu ni ti odugovlačiti. Jer kad' tad' će se saznati, a što duže čekaš efekat je sve katastrofalniji radi elementa i osjećaja izdaje. Osim toga, čovojek mora da počne da živi i nosi breme svojih odluka, ma kako one teške bile, i ma koliko se one ne sviđale ostalima, pa makar to bila i majka i otac.

Isto tako ne prihvatiti nešto iz razloga toga što je kroz istoriju dio toga, ili neko ko se samo tako prikazivao, bilo loše, je barem meni zbunjujuče.

Osim
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#89 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Crkva Bosanska wrote: ......
Ovalš pročitah prvih nekoliko pasusa i več primjetih nekoliko ogromnih grešaka.

Da, neke opšte informacije su tačne, ali je dosta gluposti.
Npr. "Tu su se uglavnom obogatili" - ja sam još u kontaktu sa mnogim iz prvih dana tokom 1997 kada se počinjalo sa rado u BiH.
Ako je to tačno, zašto još uvijek mnogi od njih otplačuju studentske pozajmnice?
Da, unajmljuju velike kuće, jer je po njihovom zakonu obavezno da svako dijete ima svoju sobu, da ima svoju privatnost itd.(samo jedan od razloga)

I da ne duljim dalje - ti nemaš pojma.

PS - Koja je to "firma" ugovara posijete, itd, kao što si naveo?
Kada su sve organizacije imale svoja predstavništva ovdije.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#90 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

PRO testant wrote:
pure_love wrote:...
Ok sad shvacam,ali onda tako kazi,i nije forum nesto prosjecno bosanski,ipak ljudi ovdje razumiju vise nego ljudi iz mahale.Ali eto razumijem i ljude koji imaju fobiju protiv "krsta" jer kroz citavu historiju smo kao narod morali da branimio din od tih istih,ja licno kada bi se nekim cudom ubjedio u krscanstvo nebi ga prihvatio upravo iz tih historijskih razloga.Nebi zbog svoje porodice,nebi zbog izginulih clanova porodice,jeste to cudno i neispravno ali eto tako razmisljam..dje cu ja uci u kucu majke a krstit se,ma kakvi..prije bi bio "tajni krscanin" nego da me rodbina smatra izdajnikom vlastitog identitetav i vjere.Predpostavljam da si imao ili imas slicne probleme

Imao sam, imam, a i imati ću. To je sastavni dio života.
Rodica koja je svoju dijecu učila da sam ja "otišao u četnike" sada jedva čeka da me vidi.

Mada ja mislim da nije u redu ni ti odugovlačiti. Jer kad' tad' će se saznati, a što duže čekaš efekat je sve katastrofalniji radi elementa i osjećaja izdaje. Osim toga, čovojek mora da počne da živi i nosi breme svojih odluka, ma kako one teške bile, i ma koliko se one ne sviđale ostalima, pa makar to bila i majka i otac.

Isto tako ne prihvatiti nešto iz razloga toga što je kroz istoriju dio toga, ili neko ko se samo tako prikazivao, bilo loše, je barem meni zbunjujuče.

Osim
Mozda je tebi zbunjujuce ali meni nije,citav zivot zivim kao musliman i onda odjednom da promjenim vjeru i pogazim sve ono sto su moji preci do tada cuvali i pazili? ja nebi jer je na kraju krajeva vjera u jednog Boga najvaznija
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#91 Re: Misionari u Bosni?

Post by Bosanac sa dna kace »

pure_love wrote:Mozda je tebi zbunjujuce ali meni nije,citav zivot zivim kao musliman i onda odjednom da promjenim vjeru i pogazim sve ono sto su moji preci do tada cuvali i pazili? ja nebi jer je na kraju krajeva vjera u jednog Boga najvaznija
jaaah..sjede tko u bosanskoj kafani na minderu muskarci, srknu mlo iz findzana, reknu jaaah, pa malo iz cibuka potenu dima...pa ope tako u krug po vazda samo se cuje jaaah...i na kraju vele al se mi ispricasmo
nekome je ta vjera samo puka tradicija, nekome gonjenje na ono sto ne zeli da radi itd...u slucaju koji god pogledas i islama na krscanstvo ili obrnuto...i dokad cemo shvatit da bi mi bili danas sretni u onome sto jesemo neko je moro' da promijeni i pogazi sve ono sto su njegovi/njezini preci cuvali i pazili :oops:
Crkva Bosanska
Posts: 6
Joined: 29/11/2009 19:34

#92 Re: Misionari u Bosni?

Post by Crkva Bosanska »

Ovalš pročitah prvih nekoliko pasusa i več primjetih nekoliko ogromnih grešaka.
Kojih grešaka ako smijem da pitam ?
Da, neke opšte informacije su tačne, ali je dosta gluposti.
To je tvoje mišljenje, a ne apsolutna istina.
Npr. "Tu su se uglavnom obogatili" - ja sam još u kontaktu sa mnogim iz prvih dana tokom 1997 kada se počinjalo sa rado u BiH.
Ja znam za barem 2 skandala oko donacija i različitih pronevjera u našim printanim medijima, a tiču se prijespomenutih organizacija (živ se čudio likovima koji se tamo spominju, a poznam ih). Nisam ni rekao svi su se obogatili, već jedan broj ključnih pastora i misionara. Oni sasvim sigurno ne vraćaju studentske kredite, a šta je tebi ko slagao, i kakvim ti pričama maže oči to je druga priča. Možda si i ti dio donacijsko-misionarske mafije ? Ne znam i ne zanima me.
Ako je to tačno, zašto još uvijek mnogi od njih otplačuju studentske pozajmnice?
Vjerujem ti da postoje pojedinci među volonterima misionarima koji su u dugovima. Ali... Svakako da ovdje nije riječ o ključnim likovima koji drže moć, donacije, bankovne račune i sl.
Da, unajmljuju velike kuće, jer je po njihovom zakonu obavezno da svako dijete ima svoju sobu, da ima svoju privatnost itd.(samo jedan od razloga).
Ja znam za barem 5 raznih slučajeva kada su bivši misionari kod nas koji su glumili siromahe kupili kućerine po zapadu SAD od nekoliko miliona dolara. Odakle ? Kako ? Donijela maca :D
I da ne duljim dalje - ti nemaš pojma.
Ti nemaš pojma ili si dio crkvene mafije. Šta je od toga dvoga, niti znam, niti me zanima, ali nema smisla da ovdje pričaš šuplju.
PS - Koja je to "firma" ugovara posijete, itd, kao što si naveo?
Ja više ne radim u toj firmi, i ne bih je spominjao da ne bih sa gazdom imao problema, a imamo korektne odnose i danas. Ali smo godinama kao subkontarktor sarađivali sa nizom nevladinih organizacija među kojima su i mnogi od tih tvojih misionara. Za šta su oni te kuće, stanove ili prostore koristili, to nije bio naš problem.
Kada su sve organizacije imale svoja predstavništva ovdije.
Tačno. Nikada. Utoliko gore po sve nas, jer je ova država izgubila pare i pare od poreza, jer su razne bjelosvjetske protuhe ovdje obavljale razo-razne sumljive poslove ne pitajući nikoga i ništa i uradile mnoge stvari zbog kojih se u SAD zbog pronevjere novca ide u zatvor.

A sad ja tebe pitam.
KOJI TO OD SARAJEVSKIH PASTORA ILI ŠEFOVA MISIONARA JE IKAD IKOME POLOŽIO RAČUN ZA SILNE PARE KOJE SU KRŠĆANI IZ ČITAVOG SVIJETA POSLALI ?
GDJE TI LJUDI IMAJU BANKOVNA KONTA ?
ŠTA SU ONI IMALI PRIJE DOLASKA U BIH, A ŠTA DANAS IMAJU ?
KO UOPŠTE ZNA NEŠTO VIŠE O NJIMA ?
KO PLAĆA RAČUNE ZA IZDRŽAVANJE TIH CRKAVA ILI NVO KAD ZNAMO DA KRŠĆANA IMA OVDJE ŠAKA I DA SU SIROMAŠNI ? ISUS SA NEBA :D :D :D
KO PLAĆA IZDRŽAVANJE KUĆERINA, INFRASTRUKTURE, ŠTAMPANJA, SILNIH AUTA, UREDA, POSJETA RESTORANIMA, PUTOVANJA PO INOSTRANSTVU, ŠKOLOVANJA, KAMPOVA PO BORAČKOM JEZERU, IZDRŽAVANJA TIMOVA I PUTOVANJA PO EVROPI ITD. ITD. ???? :?

Dečko - biti misionar u BiH i Sarajevu je jedan VELIKI biznis pa sve ostalo. Ko je tu gazda, a ko levat, ko kosi, a ko vodu nosi - drugo je pitanje.
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#93 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Crkva Bosanska wrote:
Ovalš pročitah prvih nekoliko pasusa i več primjetih nekoliko ogromnih grešaka.
Kojih grešaka ako smijem da pitam ?
Da, neke opšte informacije su tačne, ali je dosta gluposti.
To je tvoje mišljenje, a ne apsolutna istina.
Npr. "Tu su se uglavnom obogatili" - ja sam još u kontaktu sa mnogim iz prvih dana tokom 1997 kada se počinjalo sa rado u BiH.
Ja znam za barem 2 skandala oko donacija i različitih pronevjera u našim printanim medijima, a tiču se prijespomenutih organizacija (živ se čudio likovima koji se tamo spominju, a poznam ih). Nisam ni rekao svi su se obogatili, već jedan broj ključnih pastora i misionara. Oni sasvim sigurno ne vraćaju studentske kredite, a šta je tebi ko slagao, i kakvim ti pričama maže oči to je druga priča. Možda si i ti dio donacijsko-misionarske mafije ? Ne znam i ne zanima me.
Ako je to tačno, zašto još uvijek mnogi od njih otplačuju studentske pozajmnice?
Vjerujem ti da postoje pojedinci među volonterima misionarima koji su u dugovima. Ali... Svakako da ovdje nije riječ o ključnim likovima koji drže moć, donacije, bankovne račune i sl.
Da, unajmljuju velike kuće, jer je po njihovom zakonu obavezno da svako dijete ima svoju sobu, da ima svoju privatnost itd.(samo jedan od razloga).
Ja znam za barem 5 raznih slučajeva kada su bivši misionari kod nas koji su glumili siromahe kupili kućerine po zapadu SAD od nekoliko miliona dolara. Odakle ? Kako ? Donijela maca :D
I da ne duljim dalje - ti nemaš pojma.
Ti nemaš pojma ili si dio crkvene mafije. Šta je od toga dvoga, niti znam, niti me zanima, ali nema smisla da ovdje pričaš šuplju.
PS - Koja je to "firma" ugovara posijete, itd, kao što si naveo?
Ja više ne radim u toj firmi, i ne bih je spominjao da ne bih sa gazdom imao problema, a imamo korektne odnose i danas. Ali smo godinama kao subkontarktor sarađivali sa nizom nevladinih organizacija među kojima su i mnogi od tih tvojih misionara. Za šta su oni te kuće, stanove ili prostore koristili, to nije bio naš problem.
Kada su sve organizacije imale svoja predstavništva ovdije.
Tačno. Nikada. Utoliko gore po sve nas, jer je ova država izgubila pare i pare od poreza, jer su razne bjelosvjetske protuhe ovdje obavljale razo-razne sumljive poslove ne pitajući nikoga i ništa i uradile mnoge stvari zbog kojih se u SAD zbog pronevjere novca ide u zatvor.

A sad ja tebe pitam.
KOJI TO OD SARAJEVSKIH PASTORA ILI ŠEFOVA MISIONARA JE IKAD IKOME POLOŽIO RAČUN ZA SILNE PARE KOJE SU KRŠĆANI IZ ČITAVOG SVIJETA POSLALI ?
GDJE TI LJUDI IMAJU BANKOVNA KONTA ?
ŠTA SU ONI IMALI PRIJE DOLASKA U BIH, A ŠTA DANAS IMAJU ?
KO UOPŠTE ZNA NEŠTO VIŠE O NJIMA ?
KO PLAĆA RAČUNE ZA IZDRŽAVANJE TIH CRKAVA ILI NVO KAD ZNAMO DA KRŠĆANA IMA OVDJE ŠAKA I DA SU SIROMAŠNI ? ISUS SA NEBA :D :D :D
KO PLAĆA IZDRŽAVANJE KUĆERINA, INFRASTRUKTURE, ŠTAMPANJA, SILNIH AUTA, UREDA, POSJETA RESTORANIMA, PUTOVANJA PO INOSTRANSTVU, ŠKOLOVANJA, KAMPOVA PO BORAČKOM JEZERU, IZDRŽAVANJA TIMOVA I PUTOVANJA PO EVROPI ITD. ITD. ???? :?

Dečko - biti misionar u BiH i Sarajevu je jedan VELIKI biznis pa sve ostalo. Ko je tu gazda, a ko levat, ko kosi, a ko vodu nosi - drugo je pitanje.

:-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :? :? :? :? :? :? :? :? :?
:run:
Crkva Bosanska
Posts: 6
Joined: 29/11/2009 19:34

#94 Re: Misionari u Bosni?

Post by Crkva Bosanska »

Ja sam tebe kulturno pozvao da odgovoriš na pitanja koja sam ti postavio.
Odgovora nema (ako pod odgovorom ne računaš začatavanje teme).
Isto kao što vjerske zajednice kod nas na ovakva pitanja, odgovaraju sa šubi, dubi i gledanjem u nebo, tako i ti i slično.
Vi što se motate po crkvama il ste saučesnici, il se pravite da ne vidite zbog sitnih poklončića, putovanja ili ste stvarno glupani pa ne vidite šta vam se pred očima događa.
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#95 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Crkva Bosanska wrote:Ja sam tebe kulturno pozvao da odgovoriš na pitanja koja sam ti postavio.
Odgovora nema (ako pod odgovorom ne računaš začatavanje teme).
Isto kao što vjerske zajednice kod nas na ovakva pitanja, odgovaraju sa šubi, dubi i gledanjem u nebo, tako i ti i slično.
Vi što se motate po crkvama il ste saučesnici, il se pravite da ne vidite zbog sitnih poklončića, putovanja ili ste stvarno glupani pa ne vidite šta vam se pred očima događa.
:skoljka:

Navedi mi imenom i prezimenom jednog misionara, i iz koje organizacije, koji se obogatio u BiH, i gdje je sada?
A ja ću tebi barem tri, sa barem jednim doktoratom, i/ili magistratom, koji su radili ovdije, pa su otišli tamo, našli poslove u dobrim firmama, sa dobrim platama, i kupili dobre kuće.

Evo primjera: Bill Still , do 2000te - Doktorat - Teologija, + Magistar - Pravo (ili druga opcija public relations, jedno od to dvoje sigurno).
Dovezao je svoj 17 metarski brod (koji je več imao) u Zadar i svakog ljeta u kampu "Činta" (na Ugljanu preko puta Zadra) vozao svu raju (stranu i našu) koji su bili tokom 5-6 semica tu.

Sada jako bogat čovjek, poduzetnik, ali i služi u lokalnoj zajednici, zajedno sa suprugom, za kćerku ne znam gdje je, sin Beri je vjerovatno pilot u vazduhoplovstvu US Navy (to mu je vazda bila opsesija). Oboje djece mu se rodilo na ovim prostorima, sin u Hrvatskoj, kćerka u BiH.

A što se tiče timova, oni sami plačaju dolazak, radnike sa kojima rade, materijal koji koriste, smještaj, hranu (znam jer sam za JAKO, JAKO puno njih to ja sređivao). A ponekad i danas to radim.

Elem, da ponovim ...

:-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :lol: :lol: :lol: :? :? :? :? :?
:run:

PS
Nisam ni u jednoj crkvi, ja radim na svojoj. 8)
Mene jedno ineteresuje, ako je tako dobra lova, što se ti ne uključi i ne ostade?
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#96 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Dodatak za Billa,

Brod koji je imao, i prodao - http://www.facebook.com/home.php?ref=ho ... 1760484080
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#97 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

reci ti svojim misionarima da ih tamo po africi vise trebaju,mi smo imali biblije hiljadu godina pa opet nismo htjeli da je prihvatimo,valjda to govori nesto? nismo "unreached" we are reached we just didnt want to accept :oops:
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#98 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:reci ti svojim misionarima da ih tamo po africi vise trebaju,mi smo imali biblije hiljadu godina pa opet nismo htjeli da je prihvatimo,valjda to govori nesto? nismo "unreached" we are reached we just didnt want to accept :oops:

Bila je jedna podtema o tome. :D
Ne znam šta bi sa njom, ali ukratko, imam, ili tako nešto, iz neke velike škole se zabrinuo koliko muslimana u Africi prelazi na kršćanstvo.Bio je čak i klip razgovora sa tim čovjekom.
Ima i tamo misionara, dosta, ali nisu svi stvoreni da rade u uslovima koji su na tom kontinentu.

Neko bolje funkcionira na drugim mjestima.
Crkva Bosanska
Posts: 6
Joined: 29/11/2009 19:34

#99 Re: Misionari u Bosni?

Post by Crkva Bosanska »

Navedi mi imenom i prezimenom jednog misionara, i iz koje organizacije, koji se obogatio u BiH, i gdje je sada?
A ja ću tebi barem tri, sa barem jednim doktoratom, i/ili magistratom, koji su radili ovdije, pa su otišli tamo, našli poslove u dobrim firmama, sa dobrim platama, i kupili dobre kuće.
Na forumu je zabranjeno prozivanje imenima i prezimenima i konkretnim osobama. Rado bih naveo nekoliko imena, ali ne mogu i zbog ljudi preko kojih sam saznao, pa da ih inkvizicija maltretira. Kad bude američki IRS provjeravao, nek se imena spominju. Sva ta priča o ljudima koji su kao selfmade je vrlo mutna i sumljiva.
Evo primjera: Bill Still , do 2000te - Doktorat - Teologija, + Magistar - Pravo (ili druga opcija public relations, jedno od to dvoje sigurno).
Dovezao je svoj 17 metarski brod (koji je več imao) u Zadar i svakog ljeta u kampu "Činta" (na Ugljanu preko puta Zadra) vozao svu raju (stranu i našu) koji su bili tokom 5-6 semica tu.
Ne vjerujem ti. Mislim da pričaš šuplju. Sve oni lažu. Lično sam se uvjerio x puta. Go lopov.
Sada jako bogat čovjek, poduzetnik, ali i služi u lokalnoj zajednici, zajedno sa suprugom, za kćerku ne znam gdje je, sin Beri je vjerovatno pilot u vazduhoplovstvu US Navy (to mu je vazda bila opsesija). Oboje djece mu se rodilo na ovim prostorima, sin u Hrvatskoj, kćerka u BiH.
Rekla kazala, bla, bla, bla...
A što se tiče timova, oni sami plačaju dolazak, radnike sa kojima rade, materijal koji koriste, smještaj, hranu (znam jer sam za JAKO, JAKO puno njih to ja sređivao). A ponekad i danas to radim.
Ništa oni sami ne plaćaju, već to NEKO plaća za njih. Ko su ti ljudi iz sjene i šta je njihov cilj ? Timovi su većinom djeca koju roditelji ili crkva izdržavaju, ili su u kreditima. Obična pješadija.
Nisam ni u jednoj crkvi, ja radim na svojoj.
Mene jedno ineteresuje, ako je tako dobra lova, što se ti ne uključi i ne ostade?
Znaš previše da makar nisi bio u jednoj od crkava... A sad što si se zbog love razišao sa pastorom tvoje bivše crkve, pa sada ganjaš svoje šeme, druga je to stvar.
Ti dobro znaš da su crkve porodične firme tipa društvo jednog lica u Sarajevu i da od raznih Aca, Toma i inih ostalih niko ne može do para i vlasti doći ama baš nikakvih. Ista je stvar i sa NVO i misionarima, sve će ti dati, srati i lagati dan i noć, al pare, auta i vlast ostaju kod njih ko da su bogom dani.

Meni je nemoralno i nekršćanski praviti biznis od religije, mada od pokvarenjaka nikad zgoreg lovu nije uzeti. Ali kako uzeti pare od lopova ?

Ono što meni lično najviše kod misionara smeta, je njihov prezir prema Bosni i svima nama. Prepotentni su, arogantni, bezobrazni, džonovi obrazi, smatraju nas sve budalama, primitivcima i lopovima, i ponašaju se kao kolonizatori, iako smo mi starija kršćanska zemlja od njih, a većina njih jedna gomila seljačića, papaka i bijelog smeća (white thrash-a) u odnosu na obrazovanu klasu kod nas.

Većinom govna od ljudi, sa izuzetkom poneke normalne osobe, al sve u svemu daleko im lijepa kuća, mater im lopovsku...
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#100 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

protestant,na svakog muslimana koji predje na krscanstvo imas 10 krscana koji predju na islam.Ta prica o muslimanima u Africi koji prelaze na krscanstvo je suplja prica
Post Reply