Misionari u Bosni?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#176 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

dr.gog wrote:Sve velike vjerske monoteističke religije su podložne jakim podjelama unutar zajednica,od najvidljivijih-nacionalnih i političkih ,do onih dubljih ali često još besmislenijih-podjela teološke i filozofske prirode.U njima do izražaja dolaze otvoreni sukobi i optuživanje najčešće za dvije stvari: izdaja "prave izvorne vjere" i "krivo tumačenje".
U svakoj velikoj zajednici,pa i kršćanskoj,ljudska umišljenost i nepopustljivost vode bezbrojnim podjelama.Sam termin crkva,je danas toliko isprofanisan da na zapadu postoje hiljade udruženja sa tom etiketom, a zapravo se često radi o malim grupama ljudi bez formalne strukture.Neki od njih su klasična građanska udruženja religioznih osoba a najčešće se bave humanitarnim radom.Propovjedanjem se,van kruga prijatelja, rijetko bave,a biblije dijele po inerciji tradicije(davanje Knjige je običaj skoro svih velikih religija).
Svijet,barem kod nas,je navikao na velike i sjajne pojave biskupa,popova i svećenika-redovnika na ceremonijama uz jake dekoracije, isključivo u okruženju mističnih slika, ili kipova-reljefa sa biblijskim scenama uz svijeće.
Bitno je napomenuti da Evanđelje pojam crkve opisuje na sasvim drugi način, i u simboličkom, i u smislu okupljanja vjernika.
Prostim čitanjem N.Zavjeta se da zaključiti da nijedna moderna "crkva" nema pravo da sebi proklamacijom dodijeli titulu "prave" ili "jedine prave"..
Zašto misliš da su neke teološke razlike besmislene?
Zar nije i sam Isus isticao bitnost ispravne teologije i ispravnog tumačenja?

A da li poznaješ koncept "kučne crkve" koji se polako širi svijetom?
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#177 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Jazz_Junkie wrote:Ja mislim da sve te razne protestantske mini-crkve imaju itekako strukturu, a posebno kapital. Jedan od dokaza je recentni slucaj drzavne homofobije u Ugandi. Donesen je zakon na osnovu kojeg homoseksualcima prijeti smrtna kazna, a onima koji poznaju homoseksualce, ali sute o tome, prijeti robija od dvadesetak godina. Ova odluka se dovodi u vezu sa americkom evangelikalnom organizacijom "The Family" koja pored stotine drugih misionarskih udruga "bere buraniju" po Africi.
Jel može neki izvor, link, stranica knjiga, nešto, ako nije teško?
Iako mislim da griješiš u vezi misiske organizacije. Može biti da sam u krivu, ali sumnjam.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#178 Re: Misionari u Bosni?

Post by dr.gog »

Potrudiću se da čim prije odgovorim glede najosnovnijih stvari lakih za provjeru,a ovo na šta napominje Jazz bih nazvao klasičnim kriminalom,koji i u vjerskom radu ima svoje pojavne oblike.Fanatizam i prozelitizam su rak rana za vjerske zajednice i ruše teško stečeni ugled ostalih zajednica,posebno u složenim društvima.Pojava nije tipična isključivo za protest.zajednice već i za mnoge druge, a neobavještenost javnosti i površno razumjevanje uz predrasude(ili klasičnu vjersku zatucanost),često su uzrok harange i verbalnog linča..Uz malo dobre volje se može dosta objasniti,ali samo uz preduslov da se sugovornici poštuju( što bi rekao jedan stari forumaš"bez hinjaluka i tekfirenja").,
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#179 Re: Misionari u Bosni?

Post by Jazz_Junkie »

PRO testant wrote:
Jazz_Junkie wrote:Ja mislim da sve te razne protestantske mini-crkve imaju itekako strukturu, a posebno kapital. Jedan od dokaza je recentni slucaj drzavne homofobije u Ugandi. Donesen je zakon na osnovu kojeg homoseksualcima prijeti smrtna kazna, a onima koji poznaju homoseksualce, ali sute o tome, prijeti robija od dvadesetak godina. Ova odluka se dovodi u vezu sa americkom evangelikalnom organizacijom "The Family" koja pored stotine drugih misionarskih udruga "bere buraniju" po Africi.
Jel može neki izvor, link, stranica knjiga, nešto, ako nije teško?
Iako mislim da griješiš u vezi misiske organizacije. Može biti da sam u krivu, ali sumnjam.
http://videocafe.crooksandliars.com/node/33151
http://www.huffingtonpost.com/frank-sch ... 78350.html
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#180 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

dr.gog wrote:Potrudiću se da čim prije odgovorim glede najosnovnijih stvari lakih za provjeru,a ovo na šta napominje Jazz bih nazvao klasičnim kriminalom,koji i u vjerskom radu ima svoje pojavne oblike.Fanatizam i prozelitizam su rak rana za vjerske zajednice i ruše teško stečeni ugled ostalih zajednica,posebno u složenim društvima.Pojava nije tipična isključivo za protest.zajednice već i za mnoge druge, a neobavještenost javnosti i površno razumjevanje uz predrasude(ili klasičnu vjersku zatucanost),često su uzrok harange i verbalnog linča..Uz malo dobre volje se može dosta objasniti,ali samo uz preduslov da se sugovornici poštuju( što bi rekao jedan stari forumaš"bez hinjaluka i tekfirenja").,
Zar ne misliš da je, ako sam dobro razumio značenje riječi "prozelitizam", sastavni dio svake religije?
Ja sam mislim i citirao jednu od posljednjih direktnih zapovijedi Isusa tadašnjim učenicima i apostolima.
Ona je bazirana na prozelitizmu, i kao takva se primjenjuje. Da li misliš da je to van bibliskih učenja?

Zašto je to toliki problem, ako neko želi govoriti o svojoj vjeri/ubjeđenjima sa nekim i ako mu je cilj da mu taj neko povjeruje, ista prihvati i nastavi da radi isto? Jel to smeta onima kojima se priča i zbog toga oni koji prišaju ne bi trebali to da rade?

Zar to nije prisutno u skoro svakoj razmijeni informacija?
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#181 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

Jazz_Junkie wrote:
PRO testant wrote:
Jazz_Junkie wrote:Ja mislim da sve te razne protestantske mini-crkve imaju itekako strukturu, a posebno kapital. Jedan od dokaza je recentni slucaj drzavne homofobije u Ugandi. Donesen je zakon na osnovu kojeg homoseksualcima prijeti smrtna kazna, a onima koji poznaju homoseksualce, ali sute o tome, prijeti robija od dvadesetak godina. Ova odluka se dovodi u vezu sa americkom evangelikalnom organizacijom "The Family" koja pored stotine drugih misionarskih udruga "bere buraniju" po Africi.
Jel može neki izvor, link, stranica knjiga, nešto, ako nije teško?
Iako mislim da griješiš u vezi misiske organizacije. Može biti da sam u krivu, ali sumnjam.
http://videocafe.crooksandliars.com/node/33151
http://www.huffingtonpost.com/frank-sch ... 78350.html
Citat sa - http://videocafe.crooksandliars.com/node/33151
Mr. Warren responded by distancing himself from Martin Ssempa, but also by refusing to condemn the proposal saying, quote, “It is not my personal calling as a pastor in America to comment or interfere in the political process of other nations.”

Iako je poznanik i saradnik sa dotičnim gospodinom, jasno se ogradio od njih i njihove odluke, ili moguće odluke.


Osim toga, The Family (istraži malo) ne spada u "sve te razne protestantske mini-crkve". Organizacija je jasna u svojim ciljevima.
Povezuje se sa jako dosta političara, i ima jasan cilj. Ima svoj sistem rada, ali ipak nije (koliko sam mogao do sada pronaći) nigdje obilježena kao protestantska-evanđeoski orijentisana organizacija. Čini se da je čak ne mogu ni klasifikovati: "All in 'The Family' – Is this politics or a cult?" - http://thechurchofjesuschrist.us/2009/0 ... or-a-cult/
Osim toga, i ako jeste, ostale bi imale jako puno problema da se identifikuju sa istom jer ima dosta toga što nebi mogle da prihvate.

Npr. "“King David,” David Coe went on, “liked to do really, really bad things.” He chuckled. “Here’s this guy who slept with another man’s wife — Bathsheba, right? — and then basically murdered her husband. And this guy is one of our heroes.” David shook his head. “I mean, Jiminy Christmas, God likes this guy!
What,” he said, “is that all about?”
“Is it because he tried?” asked Bengt. “He wanted to do the right thing?” Bengt knew the Bible, Old Testament and New, better than any of the others, but he offered his answer with a question mark on the end. Bengt was dutiful in checking his worst sin, his fierce pride, and he frequently turned his certainties into questions.
“That’s nice, Bengt,” David said. “But it isn’t the answer. Anyone else?”
“Because he was chosen,” I said. For the first time David looked my way."
http://thechurchofjesuschrist.us/2009/0 ... or-a-cult/

Pogrešna postavke teologije Starog Zavjeta, te samim tim loš prikaz Boga iz SZ.
Bog nikakda nije rekao Davidu da uradi te stvari, ali ih je David ipak uradio jer je ON tako želio, a ne Bog.
Zato je i bio kažnjen.


http://www.avert.org/aids-uganda.htm
Stanje po pitanju HIV-a i AIDS-a u Ugandi.
Ne podržavam smrtnu kaznu za gay ljude u Ugandi, ali mislim da nakon čitanja ove stranice barem malo razumijem zašto se vlada odlučuje na tako radikalan zaokret.

Tako da tvoj post sa jako genarlnim izjavama o "sve te razne protestantske mini-crkve" kao loše, zaista nema mjesta.
Možda i postoje neke veze sa određenim "krščanima" ili onima koji bi željeli da ih tako vide, ali to ne znači da "sve te razne protestantske mini-crkve" to i podrdžavaju i propagiraju.
Sloboda religije je usko vezana za slobodu mišljenja i izražavanja, i to nije zabranjeno nigdje na zapadu.
A svršen primjer je i ovaj tvoj link - http://www.huffingtonpost.com/frank-sch ... 78350.html
Sin poznatog krščanskog predavača i propovjednika govori o drugim krščanima.
Iako je lako prepoznati retoriku i shvatiti o čemu se radi, samo još malo "conspiracy theory" filozofije.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#182 Re: Misionari u Bosni?

Post by pure_love »

pa u pravu si jazz,ovi i ovakvi su nesto poput vehabija u islamu


dal se katolicka i pravoslavna crkva bore protiv ovih evangelista kao sto se iz bori protiv vehabija :D
User avatar
PRO testant
Posts: 1017
Joined: 22/10/2009 20:58
Location: preko puta Zgembine piljare

#183 Re: Misionari u Bosni?

Post by PRO testant »

pure_love wrote:pa u pravu si jazz,ovi i ovakvi su nesto poput vehabija u islamu

dal se katolicka i pravoslavna crkva bore protiv ovih evangelista kao sto se iz bori protiv vehabija :D
Ti kao da nisi čuo za Kontrareformaciju? :D
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#184 Re: Misionari u Bosni?

Post by iBoy92 »

Da malo ozivim temu. Da li je istina da ih raja iskoristava da bi dobili vize za Ameriku? Navodno ono tipa ubijedis ih da si prihvatio Krista kao spasitelja, a oni ti to kao osiguraju?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#185 Re: Misionari u Bosni?

Post by patriot_1 »

iBoy92 wrote:Da malo ozivim temu. Da li je istina da ih raja iskoristava da bi dobili vize za Ameriku? Navodno ono tipa ubijedis ih da si prihvatio Krista kao spasitelja, a oni ti to kao osiguraju?
Neki dan sam čuo od jednog protestantskog svećenika da je bilo takvih ali da ima onih koji istnski prihvaćaju kršćanstvo.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#186 Re: Misionari u Bosni?

Post by patriot_1 »

PRO testant wrote:
dr.gog wrote:Sve velike vjerske monoteističke religije su podložne jakim podjelama unutar zajednica,od najvidljivijih-nacionalnih i političkih ,do onih dubljih ali često još besmislenijih-podjela teološke i filozofske prirode.U njima do izražaja dolaze otvoreni sukobi i optuživanje najčešće za dvije stvari: izdaja "prave izvorne vjere" i "krivo tumačenje".
U svakoj velikoj zajednici,pa i kršćanskoj,ljudska umišljenost i nepopustljivost vode bezbrojnim podjelama.Sam termin crkva,je danas toliko isprofanisan da na zapadu postoje hiljade udruženja sa tom etiketom, a zapravo se često radi o malim grupama ljudi bez formalne strukture.Neki od njih su klasična građanska udruženja religioznih osoba a najčešće se bave humanitarnim radom.Propovjedanjem se,van kruga prijatelja, rijetko bave,a biblije dijele po inerciji tradicije(davanje Knjige je običaj skoro svih velikih religija).
Svijet,barem kod nas,je navikao na velike i sjajne pojave biskupa,popova i svećenika-redovnika na ceremonijama uz jake dekoracije, isključivo u okruženju mističnih slika, ili kipova-reljefa sa biblijskim scenama uz svijeće.
Bitno je napomenuti da Evanđelje pojam crkve opisuje na sasvim drugi način, i u simboličkom, i u smislu okupljanja vjernika.
Prostim čitanjem N.Zavjeta se da zaključiti da nijedna moderna "crkva" nema pravo da sebi proklamacijom dodijeli titulu "prave" ili "jedine prave"..
Zašto misliš da su neke teološke razlike besmislene?
Zar nije i sam Isus isticao bitnost ispravne teologije i ispravnog tumačenja?

A da li poznaješ koncept "kučne crkve" koji se polako širi svijetom?
U Kini ih ima i u Iranu podosta.Čuo sam nedavno od Iranca koji je prešao na kršćanstvo.Kućne crkve zato jer su tajne.Nezna vlast za njih jer postoji vjerska policije.
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#187 Re: Misionari u Bosni?

Post by iBoy92 »

patriot_1 wrote:
iBoy92 wrote:Da malo ozivim temu. Da li je istina da ih raja iskoristava da bi dobili vize za Ameriku? Navodno ono tipa ubijedis ih da si prihvatio Krista kao spasitelja, a oni ti to kao osiguraju?
Neki dan sam čuo od jednog protestantskog svećenika da je bilo takvih ali da ima onih koji istnski prihvaćaju kršćanstvo.
Malo mi to nije jasno, pa nisu valjda ti svecenici ili misionari toliko naivni osim ako to i oni sami svjesno ne urade, daj samo ti reci da si za krscanstvo, pa ces da letis za USA.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#188 Re: Misionari u Bosni?

Post by patriot_1 »

"
iBoy92"

Malo mi to nije jasno, pa nisu valjda ti svecenici ili misionari toliko naivni osim ako to i oni sami svjesno ne urade, daj samo ti reci da si za krscanstvo, pa ces da letis za USA.
Ne leti se tako lako nigdje,pogotovo ne u USA.Kako će svećenik ili pastor spoznati da netko mulja a da je netko iskren?Npr. žena te prevari,ti to saznaš i ona se kaje,plače,rida!Na koju foru ćeš moći spoznati da ne glumi?Nije nikakav uvjet da netko postane kršćanin da bi odletio nekud,ima puno onih koji ostaju Muslimani pa odu u neku zapadnu zemlju ili u USA.
Neke osobe jednostavno spoznaju da je spasitelj Krist a ne Muhamed i slični pa prihvati Kršćanstvo zato što smatra da je to istina.
Usput,ima kršćana koji ne doživljavaju Krista kao spasitelja,samo su kršteni ,deklariraju se kao kršćani a veze sa Kristom nemaju!
iBoy92
Posts: 56
Joined: 24/09/2017 14:01

#189 Re: Misionari u Bosni?

Post by iBoy92 »

patriot_1 wrote:"
iBoy92"

Malo mi to nije jasno, pa nisu valjda ti svecenici ili misionari toliko naivni osim ako to i oni sami svjesno ne urade, daj samo ti reci da si za krscanstvo, pa ces da letis za USA.
Ne leti se tako lako nigdje,pogotovo ne u USA.Kako će svećenik ili pastor spoznati da netko mulja a da je netko iskren?Npr. žena te prevari,ti to saznaš i ona se kaje,plače,rida!Na koju foru ćeš moći spoznati da ne glumi?Nije nikakav uvjet da netko postane kršćanin da bi odletio nekud,ima puno onih koji ostaju Muslimani pa odu u neku zapadnu zemlju ili u USA.
Neke osobe jednostavno spoznaju da je spasitelj Krist a ne Muhamed i slični pa prihvati Kršćanstvo zato što smatra da je to istina.
Usput,ima kršćana koji ne doživljavaju Krista kao spasitelja,samo su kršteni ,deklariraju se kao kršćani a veze sa Kristom nemaju!
Hvala na odgovorima, usput za muslimane su i Isus, a i Muhammed spasioci. Obojica u poslanickom smislu naravno, a ne bozanstvenom.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#190 Re: Misionari u Bosni?

Post by dr.gog »

PRO testant wrote:
dr.gog wrote:Sve velike vjerske monoteističke religije su podložne jakim podjelama unutar zajednica,od najvidljivijih-nacionalnih i političkih ,do onih dubljih ali često još besmislenijih-podjela teološke i filozofske prirode.U njima do izražaja dolaze otvoreni sukobi i optuživanje najčešće za dvije stvari: izdaja "prave izvorne vjere" i "krivo tumačenje".
U svakoj velikoj zajednici,pa i kršćanskoj,ljudska umišljenost i nepopustljivost vode bezbrojnim podjelama.Sam termin crkva,je danas toliko isprofanisan da na zapadu postoje hiljade udruženja sa tom etiketom, a zapravo se često radi o malim grupama ljudi bez formalne strukture.Neki od njih su klasična građanska udruženja religioznih osoba a najčešće se bave humanitarnim radom.Propovjedanjem se,van kruga prijatelja, rijetko bave,a biblije dijele po inerciji tradicije(davanje Knjige je običaj skoro svih velikih religija).
Svijet,barem kod nas,je navikao na velike i sjajne pojave biskupa,popova i svećenika-redovnika na ceremonijama uz jake dekoracije, isključivo u okruženju mističnih slika, ili kipova-reljefa sa biblijskim scenama uz svijeće.
Bitno je napomenuti da Evanđelje pojam crkve opisuje na sasvim drugi način, i u simboličkom, i u smislu okupljanja vjernika.
Prostim čitanjem N.Zavjeta se da zaključiti da nijedna moderna "crkva" nema pravo da sebi proklamacijom dodijeli titulu "prave" ili "jedine prave"..
Zašto misliš da su neke teološke razlike besmislene?
Zar nije i sam Isus isticao bitnost ispravne teologije i ispravnog tumačenja?

A da li poznaješ koncept "kučne crkve" koji se polako širi svijetom?
Zato što oduvijek imamo skučenu percepciju, koju Đavo koristi da dodatno posvađa i podijeli narod. Zato što je najviše ispraznosti u apologetici, a to ti govori Propovjednik. Mnogo je taštine u pokušaju da se ljudsko rezonovanje predstavi kao tačno tumačenje Evanđelja. Ista rak rana razjeda i našu braću muslimane. To je tužno, ali je tako.

Ja naprimjer, nakon 25 godina izučavanja, zdravim razumom i vjerom, vidim i sam šta je vidna mitologija i paganizam, vidim sve besmislice i netačnosti klasičnog Katekizma Rimokatoličke crkve, vidim totalni cirkus i šou-biznis "protestantizma" (koji zapravo ne postoji kao jedinstven pokret). Ali sva moja začuđenost ili negodovanje nad lažima i dogmama nestaju kada radim za druge ljude, karitativno, i kada sam potpuno posvećen tome da slijedim osnovna pravila kršćanskog života. U jednostavnosti je vjera.

Koncept kućne crkve je prorečen još koncem 19. vijeka, ali ću ti izvor dati na privatnu poruku, da ovdje ne bih odvukao temu u pogrešnom smjeru.

Lično sam sretan kada se god "okupe u Njegovo ime, dvoje ili troje" :) . To je prirodni slijed događaja i neumitna posljedica modernog Babilona, ovog sveopšteg moralnog pada dvije najveće crkve, i ogromnog dijela protestantskih velikih zajednica i njihovih Firera u odijelima, kravatama, botoxiranih lica i vještačkih osmjeha. One jadne američke mormonske djece koja sad hodaju Sarajevom i mene ubjeđuju da je Džozef Smit poslanik Božiji (neuzubillah, što bi braća muslimani rekli :roll: ), a onaj čimbur mitologije Marmonove knjige Objava. To me rastužuje.Sav taj prividni sjaj, medijska pranja mozga, YOUTUBE propovjednici, dijalozi koji se vatreno potkrepljuju "linkovima", sve do najprizemnijih uvreda i unižavanja..

Bio sam svjedokom vremena vjerskog probuđenja i snažnog talasa "reformacije" u ratu i deceniju i po nakon rata, među muslimanima. I vidjeh i mnogo dobroga, i mnogo praznog i štetnog, ponajviše socijalno patološke potrebe da se dokaže nečija "protivrječnost" i "zabluda", kako bi se klasičnim spinom vjerništvo zapravo okrenulo protiv samoga sebe, a zaradi širenje nečije zvanične ideologije (poput Ex-catedra zakona Katoličke crkve).Spoznao sam i glavne kanale savremene "dawe", i s uvažavanjem saslušao brojne "daijje", pročitao 30-ak knjiga. Uglavnom napisanih, odobrenih, prevedenih i distribuiranih od strane već zaboravljenog Visokog saudijskog komiteta, zapravo njihova državnog vjersko-obavještajnog tijela za širenje "zvaničnog-pravog" islama. Naša ulema i kršćansko svećenstvo su bili zaokupljeni nacionalističko-tradicionalističkim polemikama i vlastitim statusom "duhovnih vođa", dok je narod padao u moralnu bijedu i mreže perača mozgova iz SAD, Njemačke, Saudijske Arabije i naših "šejhova" i "svetaca". Zaboravilo se čitati Bibliju , a postalo moderno proglasiti je "protivrječnom i netačnom "(vehabisti- selefije, koji je 99% slučajeva nisu nikada ni čitali). Zaboravilo se čitati Kur'an Časni i Hadis, a postalo je moderno zvati muslimane "fanaticima", vrijeđati Poslanika , pljuvati ga i nazivati pogrdnim imenima, sve kako bi u "kršćanskom" društvu bio liberalan i "in"..Tužno.

Kao i u svemu dobrom, Đavo je uspio da među inače dobronamjerne ljude baci kost rasprava i podjela. I tako nakon užasnog rata na ovim prostorima, nemamo duhovnu obnovu u punoj mjeri, već samo blijedu sliku "propovjedanja"(kršćanstvo) ili "dawe" (islam), koja sije strepnju i nerazumjevanje. Ipak, zahvalan sam Bogu na onome dobrom. Mnogi su zahvaljujući "okretanju vjeri", ostavili razna zla i životnu prazninu, i shodno svojim uvjerenjima počeli da nesebično pomažu sirotinju, bolesne, da uče i podučavaju druge o dobru. Lijepo mi je vidjeti punu džamiju mladog svijeta, kolegu koji žuri da klanja, i potom se vrati i radi vrijedno do kraja. Lijepo mi je kad u moju crkvu dođe pošten svijet, koje god vjere, pa kad nahranimo 30-40 gladnih ljudi svake sedmice, i niko ne ostane bez kruha, jela i dobrodošlice..A hoće li neko povjerovati u Boga, ili se prikloniti vjerskom životu, nije na meni da lomim glavu.

Sve najbolje.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#191 Re: Misionari u Bosni?

Post by Gojeni H »

dr.gog wrote:Naša ulema i kršćansko svećenstvo su bili zaokupljeni nacionalističko-tradicionalističkim polemikama i vlastitim statusom "duhovnih vođa", dok je narod padao u moralnu bijedu i mreže perača mozgova iz SAD, Njemačke, Saudijske Arabije i naših "šejhova" i "svetaca".
Ovdje se zaista vidio taj pad "tradicionalnog" islama i krscanstva. Posljedice su tu i danas. 'Tradicionalni" islam jednostavno nije dovoljno seksi mnogima iz fejsbuk generacije.
Kao i u svemu dobrom, Đavo je uspio da među inače dobronamjerne ljude baci kost rasprava i podjela. I tako nakon užasnog rata na ovim prostorima, nemamo duhovnu obnovu u punoj mjeri, već samo blijedu sliku "propovjedanja"(kršćanstvo) ili "dawe" (islam), koja sije strepnju i nerazumjevanje. Ipak, zahvalan sam Bogu na onome dobrom. Mnogi su zahvaljujući "okretanju vjeri", ostavili razna zla i životnu prazninu, i shodno svojim uvjerenjima počeli da nesebično pomažu sirotinju, bolesne, da uče i podučavaju druge o dobru. Lijepo mi je vidjeti punu džamiju mladog svijeta, kolegu koji žuri da klanja, i potom se vrati i radi vrijedno do kraja. Lijepo mi je kad u moju crkvu dođe pošten svijet, koje god vjere, pa kad nahranimo 30-40 gladnih ljudi svake sedmice, i niko ne ostane bez kruha, jela i dobrodošlice..A hoće li neko povjerovati u Boga, ili se prikloniti vjerskom životu, nije na meni da lomim glavu.
:thumbup:

Bravo doture! Ima hvala Bogu dobra, ali ni to dobro nije dovoljno seksi. Kako ces prikaciti udicu "SKANDALOZNO" ili "NEVIDJENO" na vijest o pomoci katolika zupe X ili muslimana dzemata Y sugradjaninu ili studentici ... ne ide. :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#192 Re: Misionari u Bosni?

Post by arzuhal »

dr.gog wrote:Zato što je najviše ispraznosti u apologetici, a to ti govori Propovjednik. Mnogo je taštine u pokušaju da se ljudsko rezonovanje predstavi kao tačno tumačenje Evanđelja. Ista rak rana razjeda i našu braću muslimane. To je tužno, ali je tako.
Post Reply