Misionari u Bosni

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#151 Re: Misionari u Bosni

Post by forel »

Ma neka nicu :) Ja ne vidim problem sve dok ne pocnu da ugrozavaju moju vjeru.Iskreno sam za to dok je bilo Čineza u Sarajevu da se ljudima napravi budisticki hram :) Bili bi fora jedina zemlja i jedini grad u Europi sa budistickim hramom. :D
Živi i pusti druge da žive, u šta vjeruju njihovo pravo, njihov nacin zivota, samo dok ne pocnu da stvaraju extremisticke fanatike.

Jahovini svjedoci mi dolaze svako malo na vrata, sjednem sa dvije dobre koke, ispricam se popijemo kafu :D Ostave mi onih promotivnih materijala, one svojim ja svojim poslom i mirna Bosna :D
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#152 Re: Misionari u Bosni

Post by Minkica88 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Minka, nije valjda da je maca pojela jezik?
Molim?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#153 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Minkica88 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Minka, nije valjda da je maca pojela jezik?
Molim?
Pitam ima li odgovora na davno postavljena pitanja. Mislim da nije fer da ja odgovaram na sva tvoja pitanja, čak se i slažeš sa mnom i nekim stvarima, a onda ti ne odgovoriš na moja dva pitanja.

Zašto se bojite uređene države? Zar nas istorija ne uči da misionarstvo kroz istoriju donijelo prvo mač, krv, smrt, bolesti, pošast i svaku vrstu patnje i jada. Zar zbog ovoga ne bi trebali biti oporezni?
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#154 Re: Misionari u Bosni

Post by ravno »

«6 Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. 7 A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. 8 Jer nije muž od žene, nego žena od muža. 9 I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. 10 Zato žena treba da ima "vlast" na glavi poradi anđela.» (1 Korinćanima 11)

ovo k'o vehabije, jebo te....


«Kao u svim Crkvama svetih, žene na Sastancima neka šute. 34 Nije im dopušteno govoriti, nego neka budu podložne, kako i Zakon govori. 35 Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na Sastanku.» (1 Korinćanima 14)

čuj da šute, pa moja bi se namah pobila, jebo te......e jes' i ovaj Pavle.....gori od vehabija!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#155 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

ravno wrote:«6 Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. 7 A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. 8 Jer nije muž od žene, nego žena od muža. 9 I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. 10 Zato žena treba da ima "vlast" na glavi poradi anđela.» (1 Korinćanima 11)

ovo k'o vehabije, jebo te....


«Kao u svim Crkvama svetih, žene na Sastancima neka šute. 34 Nije im dopušteno govoriti, nego neka budu podložne, kako i Zakon govori. 35 Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na Sastanku.» (1 Korinćanima 14)

čuj da šute, pa moja bi se namah pobila, jebo te......e jes' i ovaj Pavle.....gori od vehabija!


:lol: Teško ti se sada.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#156 Re: Misionari u Bosni

Post by Kroksica »

ravno wrote:
čuj da šute, pa moja bi se namah pobila, jebo te
:lol: :thumbup:
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#157 Re: Misionari u Bosni

Post by ravno »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
ravno wrote:«6 Jer ako se žena ne pokriva, neka se šiša; ako li je pak ružno ženi šišati se ili brijati, neka se pokrije. 7 A muž ne mora pokrivati glave, ta slika je i slava Božja; a žena je slava muževa. 8 Jer nije muž od žene, nego žena od muža. 9 I nije stvoren muž radi žene, nego žena radi muža. 10 Zato žena treba da ima "vlast" na glavi poradi anđela.» (1 Korinćanima 11)

ovo k'o vehabije, jebo te....


«Kao u svim Crkvama svetih, žene na Sastancima neka šute. 34 Nije im dopušteno govoriti, nego neka budu podložne, kako i Zakon govori. 35 Žele li što saznati, neka kod kuće pitaju svoje muževe jer ružno je da žena govori na Sastanku.» (1 Korinćanima 14)

čuj da šute, pa moja bi se namah pobila, jebo te......e jes' i ovaj Pavle.....gori od vehabija!


:lol: Teško ti se sada.
Dok je meni Fate Mrganove - nema zime!
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#158 Re: Misionari u Bosni

Post by animals »

Pitanje za drvosjecu..u cemu je problem da neki muslimani iz Bosne predju na neku drugu vjeru..ako znamo da i neki krscani predju na islam..slobodna volja..zar nisu prije 500-600 godina ti isti presli na islam, prije toga nisu bili muslimani..jesu li ti svi bili mentalno nestabilni..slobodna volja svakog covjeka da bude sta hoce..
i jos cu nesto napisati, ja kao katolik se divim novom Papi, koji je izjavio povodom gospe Medjugorske i njeni poruka..da gospe nije postanski sluzbenik koji svaki dan salje poruke, tj. ne radi u posti..dovoljna poruka svima onima koji vjeruju u cuda i ukazivanja..znaci ti kao vjernik ne smijes biti jednosmjeran, da povjerujes u sve automatski..isto tako, ne smijes biti bezobrazan pa tvrditi da je jedina tvoja vjera ispravna a sve ostale neispravne..ako postujes tudje i tvoje ce postivati..
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#159 Re: Misionari u Bosni

Post by dacha bosanac »

elma89_ wrote:Dacha,da li su svi vasi vjernici konvertiti? ima li BIH "tradicionalne protestante"? to jest one koji su to "oduvijek"(tako da kazem :D)
Danas velikom večinom konvertiti. Jako mali broj je onih koji su ostali kao potomci vjernika iz onih ranih godina. Ali neko ti je već napisao da su u stvari skoro svi konvertiti na ovim prostorima.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#160 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Great Cornholio wrote: Da ne bude da misionarim, ali da mogu prihvatiti postojanje đavola i da mogu odbaciti mogućnost da smo možda stvoreni evolucijom kojom je Bog upravljao, a ne kao što vjeruju adventisti da nas je Bog stvorio u trenu, mogao bih biti adventista, a pošto ne mogu, ne mogu prihvatiti ništa što istovremeno srce i razum ne prihvataju, ja sam trenutno nezavisni vjernik koji vjeruje u Isusa, koji se trudi da se pridržava Zapovjedi koje nam je Bog dao preko Mojsija ( kod muslimana Musa a.s.) i koji vjeruje u to da će Isus ponovo "sići na Zemlju" i popraviti sve ono što smo mi pokvarili :)
Hoće, sve će popraviti samo tako, za par sati. Mi prvo trebamo popraviti sami sebe, krenuti od ovog foruma, od svoje porodice, komšiluka, ulice, grada, države pa dalje...e tada će možda, možda, Isus popraviti ovaj svijet i učiniti ga boljim mjestom dostojnim njegovog imena i djela.
Neće, ništa se ne može popraviti tako lako, može se nešto pokvariti lako. Čuda su moguća, Bog ih može činiti, mi ne možemo, mi se trebamo truditi da se popravljamo, od Boga tražiti pomoć u tom nastojanju, ali pošto većina ne želi da se popravlja, pošto većina želi da ostane onakvima kakvi jesu, onda ja ne vidim kako drugačije da se usaglasimo oko toga šta je dobro, šta je loše, šta je od Boga, a šta ne, bez Božije intervencije. Bez Njegove konačne "presude", koju će svi morati poštovati, nema trajnog mira, sreće i blagostanja.

Ostajem pri onom što rekoh, i ponoviću još jednom, za Bošnjake su vehabije najveća opasnost, oni im "uzimaju" djecu, oni ih odvraćaju od tradicije, jer tradicija bosanskih muslimana ( Bošnjaka) nije izolovanje od ostatka društva, nije kamenovanje, nije poligamija, nije uskraćivanje djeci prava na osnovno obrazovanje po planu i programu Države u kojoj žive i čije Zakone moraju poštovati.
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#161 Re: Misionari u Bosni

Post by Minkica88 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pitam ima li odgovora na davno postavljena pitanja. Mislim da nije fer da ja odgovaram na sva tvoja pitanja, čak se i slažeš sa mnom i nekim stvarima, a onda ti ne odgovoriš na moja dva pitanja.

Zašto se bojite uređene države? Zar nas istorija ne uči da misionarstvo kroz istoriju donijelo prvo mač, krv, smrt, bolesti, pošast i svaku vrstu patnje i jada. Zar zbog ovoga ne bi trebali biti oporezni?
Nisi uopste odgovorio na sva moja pitanja. Ja tebe pitam zasto nikad ne raspravljas sa muslimanima na ovom sajtu, kad oni tvrde da je njihova vjera jedina ispravna (a takvih ima mnogo vise nego krscana koji tvrde da je spas samo u Kristu). Ti kazes da sa takvima nema smisla raspravljati, ja tebe pitam: pa zasto onda mislis da ima smisla raspravljati sa krscanima oko istih stvari. A ti nikako da dajes konkretan odgovor na to.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#162 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

animals wrote:Pitanje za drvosjecu..u cemu je problem da neki muslimani iz Bosne predju na neku drugu vjeru..ako znamo da i neki krscani predju na islam..slobodna volja..zar nisu prije 500-600 godina ti isti presli na islam, prije toga nisu bili muslimani..jesu li ti svi bili mentalno nestabilni..slobodna volja svakog covjeka da bude sta hoce..
i jos cu nesto napisati, ja kao katolik se divim novom Papi, koji je izjavio povodom gospe Medjugorske i njeni poruka..da gospe nije postanski sluzbenik koji svaki dan salje poruke, tj. ne radi u posti..dovoljna poruka svima onima koji vjeruju u cuda i ukazivanja..znaci ti kao vjernik ne smijes biti jednosmjeran, da povjerujes u sve automatski..isto tako, ne smijes biti bezobrazan pa tvrditi da je jedina tvoja vjera ispravna a sve ostale neispravne..ako postujes tudje i tvoje ce postivati..
Apsolutno se slažem sa tobom da nema problema kada musliman pređe na neku drugu vjeru. O tome nismo ni diskutovali... Ja smatram da izbor vjerovanja i vjere mora ostati lično i osnovno pravo svakog pojedinca. Rekao sam ranije, vjerovatno nisi upratio, da se ne mogu svrstati u vjernika muslimana jer moji stavovi naginju i na agnostika, ali to je moje pravo zar ne?

Čitao sam tu izjavu Pape i meni je bila simpatična ali sam pročitao i to da se mafija u Italiji zamejrila Papi jer sada ovaj "novi" papa želi razdvojiti određene tokove novca koji su kao bili povezani sa mafijom. U svakom slučaju novom papi skidam kapu na skromnost i skrušenosti.

Isto tako slažem se sa tobom da nema ništa loše ako je vjernik "jednosmjeran", kako ti kažeš, povjeruje u sve automatski ali isto tako imamo problem ako kažeš da samo će te samo vjera u Isusa spasiti ili islam je jedina ispravna vjera, ili mi smo odabrani narod od stane Boga...primjera je mnogo a to upravo rade misionari.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#163 Re: Misionari u Bosni

Post by dacha bosanac »

nasa wrote::thumbup: Moze naravno!
Ajde da probam brzinski da se vratim na ono što si me pitala. Na više mjesta u Bibliji se govori da je Isus taj koji će suditi i mrtvima i živima. Ako pogledaš šta je to biblijska teologija, u smislu ko je Isus i šta je on govorio za sebe, vidjećeš da niko ne može, osim ako vjeruje u Njega, ući u kraljevstvo Božje. Tako da to nema veze sa kršćanima jer prvi učenici su se kršćanima nazvali tek u Antiohiji. Do tada su se zvali "sljedbenici Puta". Tako da ponavljam ono što sam rekao...za protestante spasenje je moguće van crkve, ali spasenje je namjenjeno samo za one koji vjeruju u Isusa Krista kao Spasitelja, jedinu pravu žrtvu tj. kurban koja pere ljudske grijehe.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#164 Re: Misionari u Bosni

Post by dacha bosanac »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Prijetnja za sekularizam? Daj mi taj citat molim te.

Pa dacha kaže da nisam u pravu kada tvrdim da je misionarstvo kao i islamsko misinarstvo isključivost pa onda par stranica iza sam sebe demnatuje i kaže da nema spasa bez vjere u Isusa. Onda kao kaže da je i moje razmišljanje isključivo na šta mu ja odgovorim da ja ipak ne idem i ne širim to svoje uvjerenje, ne pozivam druge da me slijede, već ga skromno držim za sebe i držim se svojih životnih principa.

Dakle ipak konstatujemo kroz diskusiju da je misionarstvo, svjejedno da li kršćansko, jevrejsko, islamsko, pravoslavno, isključivost a svaka isključivost nije dobra i vodi dizanju tenzija. I da, država svakako kroz zakon mora i treba regulisati i taj segmet. Zašto se bojite uređene države, možda bi to bilo moje pitanje za sve vas misionare? kasnije možemo nastaviti dalje, imam još pitanja za vas.
Ajde mi citiraj ovo sa početka boldovanog.

To što ti ne pozivaš druge da te slijede, ne znači da nisi isključiv.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#165 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Minkica88 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pitam ima li odgovora na davno postavljena pitanja. Mislim da nije fer da ja odgovaram na sva tvoja pitanja, čak se i slažeš sa mnom i nekim stvarima, a onda ti ne odgovoriš na moja dva pitanja.

Zašto se bojite uređene države? Zar nas istorija ne uči da misionarstvo kroz istoriju donijelo prvo mač, krv, smrt, bolesti, pošast i svaku vrstu patnje i jada. Zar zbog ovoga ne bi trebali biti oporezni?
Nisi uopste odgovorio na sva moja pitanja. Ja tebe pitam zasto nikad ne raspravljas sa muslimanima na ovom sajtu, kad oni tvrde da je njihova vjera jedina ispravna (a takvih ima mnogo vise nego krscana koji tvrde da je spas samo u Kristu). Ti kazes da sa takvima nema smisla raspravljati, ja tebe pitam: pa zasto onda mislis da ima smisla raspravljati sa krscanima oko istih stvari. A ti nikako da dajes konkretan odgovor na to.
A kakav odgovor želiš, možda da tako krenemo? Da mrzim kršćane, da sam prikriveni Vehabija, evo proberi šta ti odgovara, je li tako lakše?
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#166 Re: Misionari u Bosni

Post by Minkica88 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: A kakav odgovor želiš, možda da tako krenemo? Da mrzim kršćane, da sam prikriveni Vehabija, evo proberi šta ti odgovara, je li tako lakše?
:lol: I opet nema odgovora :lol: Majstor si po tom pitanju, moram ti priznati :thumbup:
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#167 Re: Misionari u Bosni

Post by ravno »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
animals wrote:Pitanje za drvosjecu..u cemu je problem da neki muslimani iz Bosne predju na neku drugu vjeru..ako znamo da i neki krscani predju na islam..slobodna volja..zar nisu prije 500-600 godina ti isti presli na islam, prije toga nisu bili muslimani..jesu li ti svi bili mentalno nestabilni..slobodna volja svakog covjeka da bude sta hoce..
i jos cu nesto napisati, ja kao katolik se divim novom Papi, koji je izjavio povodom gospe Medjugorske i njeni poruka..da gospe nije postanski sluzbenik koji svaki dan salje poruke, tj. ne radi u posti..dovoljna poruka svima onima koji vjeruju u cuda i ukazivanja..znaci ti kao vjernik ne smijes biti jednosmjeran, da povjerujes u sve automatski..isto tako, ne smijes biti bezobrazan pa tvrditi da je jedina tvoja vjera ispravna a sve ostale neispravne..ako postujes tudje i tvoje ce postivati..
Apsolutno se slažem sa tobom da nema problema kada musliman pređe na neku drugu vjeru. O tome nismo ni diskutovali... Ja smatram da izbor vjerovanja i vjere mora ostati lično i osnovno pravo svakog pojedinca. Rekao sam ranije, vjerovatno nisi upratio, da se ne mogu svrstati u vjernika muslimana jer moji stavovi naginju i na agnostika, ali to je moje pravo zar ne?

Čitao sam tu izjavu Pape i meni je bila simpatična ali sam pročitao i to da se mafija u Italiji zamejrila Papi jer sada ovaj "novi" papa želi razdvojiti određene tokove novca koji su kao bili povezani sa mafijom. U svakom slučaju novom papi skidam kapu na skromnost i skrušenosti.

Isto tako slažem se sa tobom da nema ništa loše ako je vjernik "jednosmjeran", kako ti kažeš, povjeruje u sve automatski ali isto tako imamo problem ako kažeš da samo će te samo vjera u Isusa spasiti ili islam je jedina ispravna vjera, ili mi smo odabrani narod od stane Boga...primjera je mnogo a to upravo rade misionari.

64. Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!" (Sura al-Imran)

(Allah, subhanahu ve te'ala = Jedan i Jedini Bog. Arapska riječ za «božanstvo» - jedina riječ u tom jeziku koja nema ni roda, ni broja, ni padeža.)


I mirna Bosna (i Hercegovina).....
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#168 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dacha bosanac wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Prijetnja za sekularizam? Daj mi taj citat molim te.

Pa dacha kaže da nisam u pravu kada tvrdim da je misionarstvo kao i islamsko misinarstvo isključivost pa onda par stranica iza sam sebe demnatuje i kaže da nema spasa bez vjere u Isusa. Onda kao kaže da je i moje razmišljanje isključivo na šta mu ja odgovorim da ja ipak ne idem i ne širim to svoje uvjerenje, ne pozivam druge da me slijede, već ga skromno držim za sebe i držim se svojih životnih principa.

Dakle ipak konstatujemo kroz diskusiju da je misionarstvo, svjejedno da li kršćansko, jevrejsko, islamsko, pravoslavno, isključivost a svaka isključivost nije dobra i vodi dizanju tenzija. I da, država svakako kroz zakon mora i treba regulisati i taj segmet. Zašto se bojite uređene države, možda bi to bilo moje pitanje za sve vas misionare? kasnije možemo nastaviti dalje, imam još pitanja za vas.
Ajde mi citiraj ovo sa početka boldovanog.

To što ti ne pozivaš druge da te slijede, ne znači da nisi isključiv.

Evo:
dacha bosanac wrote:Ajmo ovako...šta je problem u misionarstvu? Evo, da ti ja dam neko svoje viđenje situacije. Živio sam u Švedskoj gdje je u jednom trenutku ispred mene prošla knjiga sa slikama na kojoj su ljudi sa parolom "hoćemo da islam potrese cijelu evropu". Da li je to problem? Po meni nije ako je sve to svedeno na njihovo propovjedanje islama i ako ljudi slobodno i svojim voljom to žele da vjeruju. Meni je sasvim normalno da su oni isključivi u svojim stavovima jer to jednostavno i vjeruju. E sad dolazimo do tog širenja straha. Slažem se da nekada toga ima u večim ili manjim mjerama, ali evo, ja pitam (ne samo tebe, nego i druge), ko je to od kršćanskih (protestantskih) misionara (znači ovdje govorimo o strancima, jesam li u pravu?) doživio strahove ili da zna da je neko od tih misionara širio strah na bilo kakav način?
dacha bosanac wrote:Ne treba ti da prihvatiš kršćanstvo nego Krista ;) Što se protestantskih crkava tiče, spasenje je moguće i van crkve, tj. ne moraš da budeš član neke (mada je zbog zajednice sa drugima to potrebno).
Što se tiče vječnog spasenja, mislim da ne treba da se igramo skrivanja. I Kuran i Biblija su veoma izričiti po topm pitanju. Niti muslimani misle da će se kršćani i Jevreji sasiti bez da prihvate islam, niti kršćani vjeruju da će se muslimani spasiti bez prihvatanja Isusa kao Spasitelja. Ne vidim šta je sad tu strašno to reći? Ako ćeš iskreno pitati bilo kog vjerskog vođu sa svoje strane, on će ti reći isto što ti i ja sada kažem.
Strašno je moj Dacho samo što to ne vidiš ali hajde evo idemo dalje...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#169 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Minkica88 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: A kakav odgovor želiš, možda da tako krenemo? Da mrzim kršćane, da sam prikriveni Vehabija, evo proberi šta ti odgovara, je li tako lakše?
:lol: I opet nema odgovora :lol: Majstor si po tom pitanju, moram ti priznati :thumbup:
Dobro hajde evo dajem ti odgovor, ja sam Vehabija...zar je to toliko relevantno? Hajde ti odgovori na ona moja pitanja.
Minkica88
Posts: 162
Joined: 24/10/2013 11:36

#170 Re: Misionari u Bosni

Post by Minkica88 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Dobro hajde evo dajem ti odgovor, ja sam Vehabija...zar je to toliko relevantno? Hajde ti odgovori na ona moja pitanja.
Evo moj odgovor u tvom stilu: protivnica sam uredjene drzave jer sam katolickopravoslavnoprotestanska krstasica koja mrzi sve sto mirise na sekularizam.

Bas konstruktivno, ne?
User avatar
ravno
Posts: 436
Joined: 06/01/2008 20:10

#171 Re: Misionari u Bosni

Post by ravno »

36 While they were telling these things, He Himself stood in their midst and said to them, “Peace be upon you.” («Shalom aleichem» in Aramaic)
37 But they were startled and frightened and thought that they were seeing a spirit.
38 And He said to them, “Why are you troubled, and why do doubts arise in your hearts?
39 “See My hands and My feet, that it is I Myself; touch Me and see, for a spirit does not have flesh and bones as you see that I have.”
40 And when He had said this, He showed them His hands and His feet.
41 While they still could not believe it because of their joy and amazement, He said to them, “Have you anything here to eat?”
42 They gave Him a piece of a broiled fish;
43 and He took it and ate it before them. (Luke 64)




36 Dok su oni o tom razgovarali, stane Isus posred njih i reče im: "Mir vama!"
37 Oni, zbunjeni i prestrašeni, pomisliše da vide duha.
38 Reče im Isus: "Zašto se prepadoste? Zašto vam sumnje obuzimaju srce?
39 Pogledajte ruke moje i noge! Ta ja sam! Opipajte me i vidite jer duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam."
40 Rekavši to, pokaza im ruke i noge.
41 I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: "Imate li ovdje što za jelo?"
42 Oni mu pruže komad pečene ribe.
43 On uzme i pred njima pojede. (Luka 64)



Mir vama!.....Shalom aleichem!.......Selam alejkum! On im fino kaže da nije duh, da je živ, da ga opipaju i još traži da jede – oni skrvili da je duh! I šta ćeš ti...................
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#172 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Minkica88 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Dobro hajde evo dajem ti odgovor, ja sam Vehabija...zar je to toliko relevantno? Hajde ti odgovori na ona moja pitanja.
Evo moj odgovor u tvom stilu: protivnica sam uredjene drzave jer sam katolickopravoslavnoprotestanska krstasica koja mrzi sve sto mirise na sekularizam.

Bas konstruktivno, ne?
Ja znam odgovore na ova pitanja samo je tebi problem na njih odgovoriti jer znaš da sam u pravu. Evo ti Dache, čovjek zaboravi šta je govori prije pola sata. Ali Dacha je samo jedan primjer takvih u islamu ima ihaaaaaha i ja nemam problem to reći. Nemam problem reći da mnoge budale kažu da nema tog harama na ovom svijetu koji neće biti oprošten samo ako se pomene Allahovo ime...heeeeej E sada gdje je tvoj problem, problem je što si neobjektivna isto kao i Fata, vodite se medijskom propagandom i medijskim konstrukcijama islama i muslimana a ne vidite da vam dekadentnost oduzima i zadnje dostojanstvo čovjeka koje vam je dato Isusovim naukom. Ali misionarstvo nije problem, nije problem što su u ime Isusa pobili milione ljudi i sada kao žele zabraniti znakove komunizma jer su je pod tim simbolom stradalo mnogo ljudi...pa koje ovdje lud??? Spaljivali ste ljude (ne vi naravno kao individue) na lomači vijekovima, koliko miliona ljudi i koliko civilizacija je stradalo pod krstom i na krstu? A ko će ga sada izborojati...
User avatar
dacha bosanac
Posts: 656
Joined: 14/11/2013 10:09

#173 Re: Misionari u Bosni

Post by dacha bosanac »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Evo:
dacha bosanac wrote:Ajmo ovako...šta je problem u misionarstvu? Evo, da ti ja dam neko svoje viđenje situacije. Živio sam u Švedskoj gdje je u jednom trenutku ispred mene prošla knjiga sa slikama na kojoj su ljudi sa parolom "hoćemo da islam potrese cijelu evropu". Da li je to problem? Po meni nije ako je sve to svedeno na njihovo propovjedanje islama i ako ljudi slobodno i svojim voljom to žele da vjeruju. Meni je sasvim normalno da su oni isključivi u svojim stavovima jer to jednostavno i vjeruju. E sad dolazimo do tog širenja straha. Slažem se da nekada toga ima u večim ili manjim mjerama, ali evo, ja pitam (ne samo tebe, nego i druge), ko je to od kršćanskih (protestantskih) misionara (znači ovdje govorimo o strancima, jesam li u pravu?) doživio strahove ili da zna da je neko od tih misionara širio strah na bilo kakav način?
dacha bosanac wrote:Ne treba ti da prihvatiš kršćanstvo nego Krista ;) Što se protestantskih crkava tiče, spasenje je moguće i van crkve, tj. ne moraš da budeš član neke (mada je zbog zajednice sa drugima to potrebno).
Što se tiče vječnog spasenja, mislim da ne treba da se igramo skrivanja. I Kuran i Biblija su veoma izričiti po topm pitanju. Niti muslimani misle da će se kršćani i Jevreji sasiti bez da prihvate islam, niti kršćani vjeruju da će se muslimani spasiti bez prihvatanja Isusa kao Spasitelja. Ne vidim šta je sad tu strašno to reći? Ako ćeš iskreno pitati bilo kog vjerskog vođu sa svoje strane, on će ti reći isto što ti i ja sada kažem.
Strašno je moj Dacho samo što to ne vidiš ali hajde evo idemo dalje...
Gdje sam ja u ovim rečenicama rekao da nema isključivosti? Gdje sam rekao da tvoji stavovi nisu ispravni o isključivosti? Stvarno ne kontam.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#174 Re: Misionari u Bosni

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dacha bosanac wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Evo:
dacha bosanac wrote:Ajmo ovako...šta je problem u misionarstvu? Evo, da ti ja dam neko svoje viđenje situacije. Živio sam u Švedskoj gdje je u jednom trenutku ispred mene prošla knjiga sa slikama na kojoj su ljudi sa parolom "hoćemo da islam potrese cijelu evropu". Da li je to problem? Po meni nije ako je sve to svedeno na njihovo propovjedanje islama i ako ljudi slobodno i svojim voljom to žele da vjeruju. Meni je sasvim normalno da su oni isključivi u svojim stavovima jer to jednostavno i vjeruju. E sad dolazimo do tog širenja straha. Slažem se da nekada toga ima u večim ili manjim mjerama, ali evo, ja pitam (ne samo tebe, nego i druge), ko je to od kršćanskih (protestantskih) misionara (znači ovdje govorimo o strancima, jesam li u pravu?) doživio strahove ili da zna da je neko od tih misionara širio strah na bilo kakav način?
dacha bosanac wrote:Ne treba ti da prihvatiš kršćanstvo nego Krista ;) Što se protestantskih crkava tiče, spasenje je moguće i van crkve, tj. ne moraš da budeš član neke (mada je zbog zajednice sa drugima to potrebno).
Što se tiče vječnog spasenja, mislim da ne treba da se igramo skrivanja. I Kuran i Biblija su veoma izričiti po topm pitanju. Niti muslimani misle da će se kršćani i Jevreji sasiti bez da prihvate islam, niti kršćani vjeruju da će se muslimani spasiti bez prihvatanja Isusa kao Spasitelja. Ne vidim šta je sad tu strašno to reći? Ako ćeš iskreno pitati bilo kog vjerskog vođu sa svoje strane, on će ti reći isto što ti i ja sada kažem.
Strašno je moj Dacho samo što to ne vidiš ali hajde evo idemo dalje...
Gdje sam ja u ovim rečenicama rekao da nema isključivosti? Gdje sam rekao da tvoji stavovi nisu ispravni o isključivosti? Stvarno ne kontam.
Dakle ipak ima isključivosti u misionarstvu jer si tražio da te citiram a u tom citatu si fino rekao kako nema ništa sporno u misionarstvu. No dobro, nije problem ako si se korigovao, samo mi je zasmetalo to branjenje misionarstva jer ispade da je Avaz ipak pogodio donekle sa ovim tekstom?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#175 Re: Misionari u Bosni

Post by Challenger__ »

- Sa željom da pomognem da se rasprava na ovu temu svede na razumnu ravan, želim da podsjetim da je sloboda misli, savjesti i vjere, te položaj vjerskih zajednica (tradicionalnih i netradicionalnih) zaštićen i normativno definisan Ustavom BiH i zakonima.

1. Ustav BiH, u članu II (ljudska prava i osnovne slobode) tački 3.(katalog prava) paragraf g) ističe neotuđivo pravo na: "Slobodu misli, savjesti i vjere", što se odnosi "na sva lica na teritoriji Bosne i Hercegovine" - USTAV BiH

2. Zakon o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini razrađuje ovu materiju te, na čitavoj teritoriji BiH, štiti pravo na slobodu vjere i uvjerenja, pravo ispovjedanja ili neispovjedanja uključujući i pravo na promjenu vjere, a sa ograničenjima koja se odnose na zabranu širenja netrpeljivosti, predrasuda, ugrožavanje pravnog poretka i bezbjednosti - ZAKON

_____


UKRATKO: sloboda misli, savjesti, vjere, ispovjedanja ili neispovjedanja vjere te sloboda izbora je Ustavom i zakonima zaštićena sloboda.


_____


- To je nesporni, pravni aspekt ove teme. Dakle, Dačo je tu jer mu to garantuju sve međunarodne konvencije, Ustav BiH i zakoni. E, sad, kakav će biti individualni pristup prema pojavi novih zajednica u BiH (bez obzira kakav imaju konfesionalni predznak) to zavisi od svakog od nas. Neko u drugom i drugačijem vidi problem, lični ili kolektivni, a neko u tome vidi bogatsvo. To je sasvim individualna stvar i može biti predmet neke sasvim druge teme. Meni je lično drago i u Dačinoj virtuelnoj i stvarnoj pojavi ne vidim nikakav "problem". Naprotiv.
Post Reply