Misionari u Bosni

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
hullu
Posts: 76
Joined: 12/11/2013 00:38

#1 Misionari u Bosni

Post by hullu »

Nove vjerske zajednice niču kao gljive poslije kiše

Nove vjerske zajednice u BiH "niču kao gljive poslije kiše". Tako je u Registar novih crkava i vjerskih zajednica Ministarstva pravde BiH upisano čak 36 takvih zajednica.

Najviše je registriranih evanđeoskih crkava, među kojima su i one u Kaknju, gdje je pastor Mujo Fafulić, te u Zenici, gdje sljedbenici uče od pastora Envera Redžića. Među najmlađim vjerskim zajednicima u BiH je ona osnovana u martu prošle godine pod nazivom “Rafael”, čije je sjedište u Zenici, a koju vodi pastor Dario Kapin.

Na spisku novih zajednica su i Jehovini svjedoci, Krstjanska zajednica, Društvo za svjesnost Krišne, Victory cellebration centar, Novoapostolska crkva, Hrišćanska adventistička crkva...

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/nove-vj ... slije-kise


Znam da su misionari sa Zapada aktivni u Bosni vec dugo vremena, narocito od zavrsteka rata, ali sam uvijek mislio da nece imati nekakvog uspjeha kada su Bosnjaci u pitanju.

Sad vidim da nisam u pravu. Ocigledno se i odredjeni broj "muslimana" pokrstio u Bosni i prikljucio ovim crkvama. Imamo pastora Muju u Kaknju i pastora Envera u Zenici...

Zna li neko kako funkcionisu ove crkve u Bosni i koje metode koriste ovi misionari?

Da li nude novac i druge usluge socijalno ugrozenim licima kao sto to vehabije rade i kako stupaju u kontakt sa ljudima? Je li imao neko od vas iskustva sa njima?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

Jazuk za "prave vjere".
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#3 Re: Misionari u Bosni

Post by SkyLimit »

Ja ukucao na google Mujo Fafulić,izađe neki Rom,ako je to taj.
Ne mora značiti ako neko ima "bošnjačko" ime da je Bošnjak,sjećam se i jednog članka o Bošnjacima u VRS,a u stvari pola od navedenih su Romi,neki "pravi" neki "bijeli".Ja lično nisam naišao ni na jednu vrstvu misionara osim Jehovinih Svjedoka na koje se često može nabasati,hodaju okolo i nude njihov besplatni promotivni materijal.Uzmem,pročitam,zanimljivo je,ali nisam postao jedan od njih.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#4 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

Jedini "misionari" koji su opasni za okolinu, mir i napredak društva, su vehabije.
hullu
Posts: 76
Joined: 12/11/2013 00:38

#5 Re: Misionari u Bosni

Post by hullu »

Great Cornholio wrote:Jedini "misionari" koji su opasni za okolinu, mir i napredak društva, su vehabije.
Za Bosnjake su ipak krscanski misionari mnogo veci problem.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#6 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

hullu wrote:
Great Cornholio wrote:Jedini "misionari" koji su opasni za okolinu, mir i napredak društva, su vehabije.
Za Bosnjake su ipak krscanski misionari mnogo veci problem.
Ne bih se složio, za Bošnjake ( Muslimane) najveći problem su vehabije.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#7 Re: Misionari u Bosni

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
hullu wrote:
Great Cornholio wrote:Jedini "misionari" koji su opasni za okolinu, mir i napredak društva, su vehabije.
Za Bosnjake su ipak krscanski misionari mnogo veci problem.
Ne bih se složio, za Bošnjake ( Muslimane) najveći problem su vehabije.
Zanima me da li ih uopšte ima na ovoj listi, ako nema onda je jasna namjera koja stoji iza ovakve liste ....
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#8 Re: Misionari u Bosni

Post by Kroksica »

SkyLimit wrote:Ja ukucao na google Mujo Fafulić,izađe neki Rom,ako je to taj.
Ne mora značiti ako neko ima "bošnjačko" ime da je Bošnjak,sjećam se i jednog članka o Bošnjacima u VRS,a u stvari pola od navedenih su Romi,neki "pravi" neki "bijeli".Ja lično nisam naišao ni na jednu vrstvu misionara osim Jehovinih Svjedoka na koje se često može nabasati,hodaju okolo i nude njihov besplatni promotivni materijal.Uzmem,pročitam,zanimljivo je,ali nisam postao jedan od njih.
Kakvo je, tako ti Boga, "bosnjacko" ime?
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#9 Re: Misionari u Bosni

Post by elma89_ »

Uglavnom Romi,a onda hrvati i nesto srba.Bosnjaci neznacajni.Ovdje u Sweden ima jedan sandzaklija pastor,cak ga imam na fb jer zivi blizu mene

Pokrstio se ima 20 godina
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Misionari u Bosni

Post by karanana »

placaju li sta i ako da, ko daje najbolje?
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#11 Re: Misionari u Bosni

Post by elma89_ »

SkyLimit,sta je VRS?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#12 Re: Misionari u Bosni

Post by fatamorgana »

Šteta što nema više budista u Bosni i Hecegovini, samo Cornholio i ja, :lol:
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#13 Re: Misionari u Bosni

Post by elma89_ »

Ne trolaj Cornholio,nego pricaj nam,zar nisi ti adventista?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#14 Re: Misionari u Bosni

Post by nasa »

Obrisano..... @fatamorgana, @G.C. malo primirite :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#15 Re: Misionari u Bosni

Post by fatamorgana »

nasa wrote:Obrisano..... @fatamorgana, @G.C. malo primirite :)
OK, :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#16 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

elma89_ wrote:Ne trolaj Cornholio,nego pricaj nam,zar nisi ti adventista?
Nisam, postoje neke stvari u kojima se ne slažem sa adventistima,ali mi je adventizam puno bolja opcija od pravoslavlja ili katoličanstva, i fino bi bilo kad bi u BiH bilo više adventista.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Misionari u Bosni

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
elma89_ wrote:Ne trolaj Cornholio,nego pricaj nam,zar nisi ti adventista?
Nisam, postoje neke stvari u kojima se ne slažem sa adventistima,ali mi je adventizam puno bolja opcija od pravoslavlja ili katoličanstva, i fino bi bilo kad bi u BiH bilo više adventista.
Meni se dopadaju adventističke propovijedi, bio sam davno par puta na poziv ....
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#18 Re: Misionari u Bosni

Post by kerima1 »

Odoh ja progooglati sta je adventizam :-D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#19 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

kerima1 wrote:Odoh ja progooglati sta je adventizam :-D
Imaš temu na klixu :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#20 Re: Misionari u Bosni

Post by kerima1 »

Great Cornholio wrote:
kerima1 wrote:Odoh ja progooglati sta je adventizam :-D
Imaš temu na klixu :)
Ne brini necu prec na njega:)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#21 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
elma89_ wrote:Ne trolaj Cornholio,nego pricaj nam,zar nisi ti adventista?
Nisam, postoje neke stvari u kojima se ne slažem sa adventistima,ali mi je adventizam puno bolja opcija od pravoslavlja ili katoličanstva, i fino bi bilo kad bi u BiH bilo više adventista.
Meni se dopadaju adventističke propovijedi, bio sam davno par puta na poziv ....
Da ne bude da misionarim, ali da mogu prihvatiti postojanje đavola i da mogu odbaciti mogućnost da smo možda stvoreni evolucijom kojom je Bog upravljao, a ne kao što vjeruju adventisti da nas je Bog stvorio u trenu, mogao bih biti adventista, a pošto ne mogu, ne mogu prihvatiti ništa što istovremeno srce i razum ne prihvataju, ja sam trenutno nezavisni vjernik koji vjeruje u Isusa, koji se trudi da se pridržava Zapovjedi koje nam je Bog dao preko Mojsija ( kod muslimana Musa a.s.) i koji vjeruje u to da će Isus ponovo "sići na Zemlju" i popraviti sve ono što smo mi pokvarili :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#22 Re: Misionari u Bosni

Post by Great Cornholio »

kerima1 wrote:
Great Cornholio wrote:
kerima1 wrote:Odoh ja progooglati sta je adventizam :-D
Imaš temu na klixu :)
Ne brini necu prec na njega:)
Pa ni adventisti ne piju alkohol, a ne jedu ni svinjsko meso, pa budi oprezna da te ne "prevare" :D
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#23 Re: Misionari u Bosni

Post by SkyLimit »

elma89_ wrote:SkyLimit,sta je VRS?
Vojska Republike Srpske
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#24 Re: Misionari u Bosni

Post by SkyLimit »

Kroksica wrote:
SkyLimit wrote:Ja ukucao na google Mujo Fafulić,izađe neki Rom,ako je to taj.
Ne mora značiti ako neko ima "bošnjačko" ime da je Bošnjak,sjećam se i jednog članka o Bošnjacima u VRS,a u stvari pola od navedenih su Romi,neki "pravi" neki "bijeli".Ja lično nisam naišao ni na jednu vrstvu misionara osim Jehovinih Svjedoka na koje se često može nabasati,hodaju okolo i nude njihov besplatni promotivni materijal.Uzmem,pročitam,zanimljivo je,ali nisam postao jedan od njih.
Kakvo je, tako ti Boga, "bosnjacko" ime?
Ako se neko zove i prezima npr. Mujo Žigić a iz Bosne je,ljudi automatski ga svrstavaju u Bošnjake.
Kažem,vidio sam zloupotrebu toga kada su Romi pripadnici VRS predstavljani kao Bošnjaci.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#25 Re: Misionari u Bosni

Post by kerima1 »

Pa ni adventisti ne piju alkohol, a ne jedu ni svinjsko meso, pa budi oprezna da te ne "prevare"
Nisam ni isla to citati pa nece doci do toga haha.Imam sta pametno citati,samo se sa vama ovdje zezam,navratim.
Post Reply