MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#26 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by KENJAC »

Nista... Godine prolaze a ja jos ne nadjoh drugog idola! Ovako svake godine preletim po internetu procitam sve o tebi vidim tvojih par poteza i.... nista ! Valja dalje pratit kosarku , neke nabildane ,istetovirane , vake, nake ima ih svakakvih al nema gospode. Jebo te gledam ove tvoje snimke, pa ti covjece nisi imo ni osamdeset kila, nisi imo ni bicepse ni tricepse a u crno si zavio tih godina sve ali bas sve tvoje protivnike. Ma nisi ti ni mogo imat protivnike. Prvi sportista i nema protivnike. Ma nisi ti ni bio kosarkas! Bio si nesto mnogo vise. Bio si gospodin!
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#27 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Joey Tribbiani »

KENJAC wrote:Nista... Godine prolaze a ja jos ne nadjoh drugog idola! Ovako svake godine preletim po internetu procitam sve o tebi vidim tvojih par poteza i.... nista ! Valja dalje pratit kosarku , neke nabildane ,istetovirane , vake, nake ima ih svakakvih al nema gospode. Jebo te gledam ove tvoje snimke, pa ti covjece nisi imo ni osamdeset kila, nisi imo ni bicepse ni tricepse a u crno si zavio tih godina sve ali bas sve tvoje protivnike. Ma nisi ti ni mogo imat protivnike. Prvi sportista i nema protivnike. Ma nisi ti ni bio kosarkas! Bio si nesto mnogo vise. Bio si gospodin!
:thumbup:

Počivaj u miru Kinđe

8.12.2001. - 8.12.2010.
mikogoago
Posts: 1182
Joined: 31/10/2009 17:33

#28 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by mikogoago »

Vala svaka ti cast Slavnicu za svaku rjec i hvala:


Sarajevo bez Kinđeta i Davora nije isti grad


Devet je godina kako Mirza Delibašić više nije među živima. Popularni Kinđe najbolji je sportista BiH svih vremena, legendarni košarkaš Bosne i madridskog Reala, bio je jedan od najboljih evropskih košarkaša...

O Mirzinim sportskim i ljudskim kvalitetima moglo se čuti samo u superlativima: Boem, umjetnik, džentlmen, drugar, ljudeskara!

Sjedeljke u "Fisu"

I danas će se na groblju «Bare» porodica i prijatelji, kao i svake godine sjetiti Kinđeta. Iako su godinama igrali zajedno, osvajali trofeje, družili se, Zoran Slavnić, jedan iz slavne jugoslovenske petorke, neće doći u Sarajevo.

- Nemam namjeru dolaziti u Sarajevo. Da me raja ne shvati pogrešno: Mirza je bio moj najbolji prijatelj, neponovljiv, vrhunski čovjek i košarkaš, ali za mene Sarajevo bez Davorina Popovića i Mirze Delibašića, nije isti grad - kaže za «San» Zoran Slavnić, jedan od najboljih jugoslovenskih «plej mejkera».

Popularni Moka kaže kako bi danima mogao pričati o Kinđetu...

- Družili smo se u Beogradu i Sarajevu. Prije njegove smrti, možda godinu, najviše dvije družili smo se u «Fisu kod Mirsade». Mirza je bio pun života, duhovit na svoj način, iskren, plemenit, pošten, iznad svega prijatelj svima. Pamtim jedan od posljednjih susreta u Beogradu kada je Davorin Popović sa Indexima imao koncert u Beogradu. Nikad se nisam pomirio sa stvarnošću da na ovom svijetu više neću sjediti sa Mirzom.

Razočarao ga KSBiH

Moka je svakom rečenicom podsjećao na košarkašku i ljudsku veličinu koja je krasila Delibašića.

- Mirza je bio, mislim, samo dvije godine u Realu, a oni ga nikad nisu zaboravili. On je za njih najbolji. Uostalom, dokazali su to nebrojeno puta dolaskom u Sarajevo. I u Bosni je udario pečat. Nažalost, u reprezentaciji nije dao sve, jer su on i Kićanović igrali na istim pozicijama. To su dva bisera. Ponekad mi se čini, makar nisam kompetentan da ocjenjujem, da su Mirzu više cijenili vani nego kod kuće. Možda griješim, ali on je dao previše za Bosnu, ne znam da li mu se grad istom mjerom odužio. Ja sam sa užitkom dolazio u Sarajevo, a danas je to neki drugi grad, neki drugi običaji, druga moda...

Slavnić je bez angažmana. Prije nekoliko godina bio je kandidat za selektora košarkaške reprezentacije BiH.

- Moja kandidatura je poslana, a da me menadžer nije ni obavijestio. Međutim, pogodilo me kao čovjeka da iz Košarkaškog saveza BiH nikad niko nije odgovorio, nikad me nisu nazvali i kazali: dobili smo Vaš «sivi», ali nismo u poziciji da vas angažiramo». Vjerujem da je odlaskom Delibašića došla neka nova garnitura u košarku i da imaju neke svoje manire. Jedino što imam još poručiti ljudima u Bosni jeste da, svako ko ga je poznavao i ko ga nije znao, mora biti ponosan na Mirzu Delibašića - izjavio je za «San» Zoran Slavnić.

S.Sinanović

Mirzina supa

Moka se sjetio jedne od brojnih zgoda koje je doživio sa Delibašićem.

- Pa, nije bila jedna, nego tridesetak dnevno. On se uvijek šalio. Pogotovo je nama bilo simpatično njegovo ono «čuj ba»... Jednom za ručkom dobijemo supu, koja je bila ledena. Mirza prvi počne jesti i puše kao da je vatra u tanjiru. I onda za njim svi redom pušu na ledenu supu. I svaki put bi sve nasmijao i dobro raspoložio. Mirza je bio jedna fina, istančana duša, džentlmen, gospodin kakav se rađa jednom u stotinu godina - kaže Moka.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55597
Joined: 15/12/2008 16:53

#29 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by ultima_palabra »

Joey Tribbiani wrote:
KENJAC wrote:Nista... Godine prolaze a ja jos ne nadjoh drugog idola! Ovako svake godine preletim po internetu procitam sve o tebi vidim tvojih par poteza i.... nista ! Valja dalje pratit kosarku , neke nabildane ,istetovirane , vake, nake ima ih svakakvih al nema gospode. Jebo te gledam ove tvoje snimke, pa ti covjece nisi imo ni osamdeset kila, nisi imo ni bicepse ni tricepse a u crno si zavio tih godina sve ali bas sve tvoje protivnike. Ma nisi ti ni mogo imat protivnike. Prvi sportista i nema protivnike. Ma nisi ti ni bio kosarkas! Bio si nesto mnogo vise. Bio si gospodin!
:thumbup:

Počivaj u miru Kinđe

8.12.2001. - 8.12.2010.
Sarajevo još uvijek nema ulicu Mirze Delibašića...
Last edited by ultima_palabra on 08/12/2010 10:42, edited 1 time in total.
User avatar
bailaor
Posts: 283
Joined: 19/10/2010 10:52
Location: Kod majoriziranih Ujni

#30 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by bailaor »

Rahmet mu duši...veliki majstor
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#31 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Tomahawk11 »

ultima_palabra wrote:
Joey Tribbiani wrote:
KENJAC wrote:Nista... Godine prolaze a ja jos ne nadjoh drugog idola! Ovako svake godine preletim po internetu procitam sve o tebi vidim tvojih par poteza i.... nista ! Valja dalje pratit kosarku , neke nabildane ,istetovirane , vake, nake ima ih svakakvih al nema gospode. Jebo te gledam ove tvoje snimke, pa ti covjece nisi imo ni osamdeset kila, nisi imo ni bicepse ni tricepse a u crno si zavio tih godina sve ali bas sve tvoje protivnike. Ma nisi ti ni mogo imat protivnike. Prvi sportista i nema protivnike. Ma nisi ti ni bio kosarkas! Bio si nesto mnogo vise. Bio si gospodin!
:thumbup:

Počivaj u miru Kinđe

8.12.2001. - 8.12.2010.
Sarajevo još uvijek nema ulicu Mirze Delibašića...
Zar to nije sramota?! :(
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#32 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by HAVANA »

Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#33 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Emilija Kovačev »

U mojoj ulici djeca rastu, bezbrižno se igraju i maštaju da jednom budu kao ti. Mirza, hvala ti!

8.12.2001. - 8.12.2011.

Image
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#34 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Chisum »

BOG!


Pocivaj u miru, legendo!
User avatar
erik2
Posts: 1411
Joined: 27/01/2011 16:41
Location: Sarajevo

#35 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by erik2 »

Kindže, hvala ti :bih:
tcz
Posts: 1747
Joined: 15/07/2005 12:28

#36 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by tcz »

Mirza, hvala ti

Pocivaj u miru, legendo!
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#37 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by gradina »

Legenda!
Počivaj u miru, care!
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55597
Joined: 15/12/2008 16:53

#38 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by ultima_palabra »

Mirza, hvala ti!
User avatar
ljevoruki
Posts: 4751
Joined: 20/05/2011 22:49

#39 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by ljevoruki »

Svaki put kad odem na Bare da obidjem mezare rodbine i komsija posjetim i Kindzetov, Pimpekov i Darijev.
Neka ti je lahka zemlja bosanska dragi Mirza.
:bih:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#40 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by poznanik »

Postavio sam ovaj prijedlog na temi o TVSA, ali ću ga ponoviti i ovdje:


Ako neko iz TVSA prati ovaj forum, može prenijeti upravi prijedlog da građanima Sarajeva, u znak sjećanja na ovog velikana sporta, večeras pusti cijeli snimak košarkaške utakmice finala Kupa šampiona iz Grenobla, 1979. god. između Bosne i Emerssona.

User avatar
necko_hz
Posts: 3592
Joined: 18/04/2009 12:36

#41 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by necko_hz »

Kinđe, hvala ti !
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#42 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by USAblues »

KENJAC wrote:Legendo!
Kad sam tuzan i kad mi je pun kurac svega odem na you tube i pogledam Bosna-Emmersson 96:93 i moram ti rec malo koji put nisam plako! Imo sam 14 godina a pobjego sam iz skole da vas docekam na Butmiru. Nikad ni jedna utakmica nije prosla da vas u Sarajevu nisam gledo a isao sam tri puta u Beograd! Hvala ti care za sve!
Nek ti je laka zemlja, sigurno si se naso tamo sa jos jednom legendom iz FIS-a i moram vam rec da vam je tamo bolje nego nama ovamo! Ovdje vladaju neka nova pravila, vise se ne dijelimo na navijace neke Cibone, nekog Partizana ili Sibenke. Sad su neke druge podjele. Sad se mrzimo i bez utakmica! Sad su nam neki drugi uzori. Neki sto nikad nisu mogli igrat ni za raju a ne da osvoje sa svojom BOSNOM sve sto ziv covjek moze osvojit i sa SVOJOM JUGOSLAVIJOM da bije Ruse 4 godine za redom, Italijane Spance Meksikance.. Vanzemaljce i ostale!
Legendo!
Dok sam ziv bit cu ti zahvalan za sve a posebno za onaj rolling protiv Veyna Brabendera! Sanjam ga!
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#43 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Comrad »

Znam da nije ni vrijeme, ni mjesto, ali Mirza zasluzuje bolji spomenik.

Kako da jedan strani turista, ma ne mora strani, eto gradjanin Sarajeva da ne idemo dalje, skonta da je ono spomenik Mirzi.

je li problem bio napraviti ovo ispred skenderije.

Image
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#44 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Emilija Kovačev »

User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#45 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Admir_1984 »

Ovaj film veceras sto je premijerno prikazan o Mirzi jel se misli i dalje prikazivati u Sa ili je samo premijera bila na koju si samo mogao doci uz neke glupe pozivnice :roll:
Bobbah
Posts: 21
Joined: 06/12/2011 10:05

#46 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Bobbah »

KENJAC wrote:Legendo!
Kad sam tuzan i kad mi je pun kurac svega odem na you tube i pogledam Bosna-Emmersson 96:93 i moram ti rec malo koji put nisam plako! Imo sam 14 godina a pobjego sam iz skole da vas docekam na Butmiru. Nikad ni jedna utakmica nije prosla da vas u Sarajevu nisam gledo a isao sam tri puta u Beograd! Hvala ti care za sve!
Nek ti je laka zemlja, sigurno si se naso tamo sa jos jednom legendom iz FIS-a i moram vam rec da vam je tamo bolje nego nama ovamo! Ovdje vladaju neka nova pravila, vise se ne dijelimo na navijace neke Cibone, nekog Partizana ili Sibenke. Sad su neke druge podjele. Sad se mrzimo i bez utakmica! Sad su nam neki drugi uzori. Neki sto nikad nisu mogli igrat ni za raju a ne da osvoje sa svojom BOSNOM sve sto ziv covjek moze osvojit i sa SVOJOM JUGOSLAVIJOM da bije Ruse 4 godine za redom, Italijane Spance Meksikance.. Vanzemaljce i ostale!
Legendo!
Dok sam ziv bit cu ti zahvalan za sve a posebno za onaj rolling protiv Veyna Brabendera! Sanjam ga!
Svaka čast!
Admir_1984 wrote:Ovaj film veceras sto je premijerno prikazan o Mirzi jel se misli i dalje prikazivati u Sa ili je samo premijera bila na koju si samo mogao doci uz neke glupe pozivnice :roll:
I mene ovo zanima. Nigdje nema nikakvih informacija o daljem prikazivanju ovog filma :S

Kinđe, legendo, ima nas koji te nikada neće zaboraviti. Stvarno nedostaje više spomenika, kupova, nagrada, ulica, parkova i dvorana koje nose tvoje ime, pa i reportaža, video priloga, dokumentaraca, filmova. Tvoje ime treba da se izgovara sa najvećim poštovanjem!
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#47 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Tomahawk11 »

Tesko da cemo mi dozivjeti dane kosarke na nasim prostorima kao sto je to bilo u Mirzino vrijeme. Sve i da se pojavi neki novi Mirza, kakvi su uslovi, tesko da bi dosao do izrazaja. :roll:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#48 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by uglavnomja »

jedan tekst koji u biti nije trebao biti povezan sa Mirzom, i to na portalu koji od bosanaca samo dzeku poznaje, zato vece iznenadjenje i nacin na koji je pomenut veliki Mirza :)

"...Biriukov se još iz sovjetskih dana poznaje s Arvydasom Sabonisom, velikim suparnikom Dražena Petrovića. Petrović i Sabonis su 80-tih vodili ogorčene bitke u dresovima Žalgirisa i Cibone te SSSR-a i Jugoslavije. Na parketu su bili veliki rivali, ali zajedno su krčili put Europljanima u NBA ligi.
„Njihovo prijateljstvo se mistificira. Sabonis mi nikada o tome nije pričao. To je samo urbana legenda. Sabonis nije volio igrače s prostora bivše Jugoslavije zbog njihova mentaliteta i sklonosti provokacijama. Sabonis je igrao gospodsku košarku, kao i većina Sovjeta, a balkanski košarkaši nisu. Možda samo Delibašić! Svi ostali...“, zaključio je Biriukov."

evo citav tekst, ne bas visoko misljenje o drazenu :-)

http://gol.dnevnik.hr/clanak/kosarka/sa ... atori.html


izvinjavam se ako je off :oops:
User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#49 Re: MIRZA DELIBASIC (8.12.2001.-8.12.08.)

Post by Logovan »

uglavnomja wrote: Sabonis je igrao gospodsku košarku, kao i većina Sovjeta, a balkanski košarkaši nisu. Možda samo Delibašić! Svi ostali...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply