minusi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#401 Re: minusi

Post by dječak sa šibicama »

toliko je hladno da Focaci narucuju taxi.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#402 Re: minusi

Post by Tomahawk11 »

_BataZiv_0809 wrote:
Tomahawk11 wrote:FIno je, nema sta, ali isto ko kad raja ide vikendom na selo i govori....jes vam finoooo :mrgreen:
Daj ba, fino je neko vrijeme, realno, puno bolje je suncati se na nekoj plazi 8-)
Ma vala kako kome. Na plazi je lijepo onome na lezaljci, a onome sto pravi i prodaje pizze i pomfrit ili nosa tacnu vec bogme nije.
Nisam nikad isao na plazu da pravim i prodajem pizze ili pomfrit i da nosam tacnu :) nego ovo drugo.
Ako tako gledas, nije fino ni ovom radniku sto jadan visi na ovom minusu na zgradi :cry:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#403 Re: minusi

Post by Keiko »

Niemand wrote:
Black swan wrote:e vako ja na drugim temama pizdim jer ljudi ne znaju terminologiju
na ovakvim se vidi mnogo jasnije kad nije uskladjena terminologija

kod mene nema nikave vode... samo plin gori vidi se plamenik... kad ugasis hladno

sjebali su mi prozore kad su pravili
odozdo ubi hladnoća
sa strana niko ne grije
isto iglo za eskime usamljen stan
Ja napisala post al evo sad ni ja ne kontam kakvo mi je grijanje :lol: :lol: Nisam fkt znala da ima tolko vrsta plinskog grijanja :-?
Jednostavno.

Opcija 1 - plinski bojler za grijanje koji samo grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu

Opcija 2 - plinski bojler sa posebnim spremnikom za toplu vodu. Kada je grijanje ukljuceno, istovremeno grije vodu u spremniku. Postoji i opcija da grije samo vodu u spremniku kada je grijanje iskljuceno. Daleko ekonomicniji nacin grijanja vode u ljetnim mjesecima od elektricnog bojlera. Medjutim, postoje spremnici sa dodatnim elektricnim elementom za grijanje vode za slucaj kvara plinskog bojlera, nestanka plina, itd.

Opcija 3 - plinski 'on demand' / protocni bojler. Grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu. Grije vodu 'na zahtjev', to je kada neko odvrne cesmu. Recimo, za tusiranje nema odmah tople vode nego bojleru treba malo vremena (do 20-30 sekundi) da se upali i pocne grijati vodu.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#404 Re: minusi

Post by Nepass »

Sad bio po terenu, ugodnije je nego jucer.
U hadzisabanovicevoj valjda pukla cijev. Voda lije niz plocu. Bice veselo vozacima kad poledi. Ko li ce prvi u alijin muzej uletiti?
sumirprimus
Posts: 81272
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#405 Re: minusi

Post by sumirprimus »

mislim daj u sarajvu vise loža u opticaju :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#406 Re: minusi

Post by Niemand »

shalla wrote: Da da, takozvani protočni bojler koji se pali samo kada temperatura padne ispod one na termostatu ili kad se odvrne topla voda na slavini ;-)

Evo ovakav mi je bojler:

Image

U mene je isto to sa toplom vodom, uvijek imam toplu vodu a ne palim i ne gasim bojler ono klasicno al cujem ga da radi kad se odvrne topla voda, i imam klasicni salter, ono ko za svijetlo, dje mores zatvoriti dotok plina (ono ako je kakav belaj, valjda to za to sluzi, sta ja znam) i imam obicni salter sa onim kruzicem za upaliti grijanje, al nemam da mi se upali i ugasi grijanje samo. :-? Jel to termostat, to da se samo pali i gasi?

A bojler mi izgleda isti ko u mene :-?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#407 Re: minusi

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote: Nisam nikad isao na plazu da pravim i prodajem pizze ili pomfrit i da nosam tacnu :) nego ovo drugo.
Ako tako gledas, nije fino ni ovom radniku sto jadan visi na ovom minusu na zgradi :cry:
Zato ka'em kako kome. Meni izgleda ova zima odgovara, nekom drugom ljeto, a nijedno nije bez objektivnih mana :wink:
sumirprimus wrote: za bojlere...
obicni i kombinovani.
obicni pre`Sneš puljku grije samo vodu..
kombinovani spojen na sistem centralnog grijanja, toplo ti u kuci, grije i vodu za bojler.

grijanje individualno i centralno.opet morebit bidne plinsko,na struju,na drva,pelet,cumur,ložu :D
ukratko :lol:
Joj ova tema je zakon, onaj kuka, onaj 6 postova zaredom o Beču, onome punica pravi bestilj :lol:

Znaci obicni bojler je ono-prEtisnes dugme i on ti ugrije vodu da se okupas ili operes sudje. Kombinovani je spojen na grijanje i grije i vodu za kupanje i za radijatore?

OndaK, fasadne peci i bojleri ne ovise o zraku u prostoriji dok klasicni tj. na dimnjak ovise?

Ima li jos sta? :D
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#408 Re: minusi

Post by shalla »

Keiko wrote:
Niemand wrote:
Black swan wrote:e vako ja na drugim temama pizdim jer ljudi ne znaju terminologiju
na ovakvim se vidi mnogo jasnije kad nije uskladjena terminologija

kod mene nema nikave vode... samo plin gori vidi se plamenik... kad ugasis hladno

sjebali su mi prozore kad su pravili
odozdo ubi hladnoća
sa strana niko ne grije
isto iglo za eskime usamljen stan
Ja napisala post al evo sad ni ja ne kontam kakvo mi je grijanje :lol: :lol: Nisam fkt znala da ima tolko vrsta plinskog grijanja :-?
Jednostavno.

Opcija 1 - plinski bojler za grijanje koji samo grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu

Opcija 2 - plinski bojler sa posebnim spremnikom za toplu vodu. Kada je grijanje ukljuceno, istovremeno grije vodu u spremniku. Postoji i opcija da grije samo vodu u spremniku kada je grijanje iskljuceno. Daleko ekonomicniji nacin grijanja vode u ljetnim mjesecima od elektricnog bojlera. Medjutim, postoje spremnici sa dodatnim elektricnim elementom za grijanje vode za slucaj kvara plinskog bojlera, nestanka plina, itd.

Opcija 3 - plinski 'on demand' / protocni bojler. Grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu. Grije vodu 'na zahtjev', to je kada neko odvrne cesmu. Recimo, za tusiranje nema odmah tople vode nego bojleru treba malo vremena (do 20-30 sekundi) da se upali i pocne grijati vodu.
BIće da je onda kod mene ova opcija 3 s tim što se ne slažem za ovo prvo boldirano :mrgreen: a drugi bold je ok al kod mene ne traje tako dugo, već nakon 7-8 sekundi krene vruća voda...

Evo ovako je kod mene, vidi se bojler i dole cijevi...

Image
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#409 Re: minusi

Post by Truba »

_BataZiv_0809 wrote:Sad tek nista ne kontam :-?

Hoce li ko u kratkim crtama objasniti vrste grijanja i vrste bojlera :)
samo da uđe u zapisnik da nemam bojler
osim onaj na struju :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#410 Re: minusi

Post by Niemand »

Keiko wrote:
Jednostavno.

Opcija 1 - plinski bojler za grijanje koji samo grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu

Opcija 2 - plinski bojler sa posebnim spremnikom za toplu vodu. Kada je grijanje ukljuceno, istovremeno grije vodu u spremniku. Postoji i opcija da grije samo vodu u spremniku kada je grijanje iskljuceno. Daleko ekonomicniji nacin grijanja vode u ljetnim mjesecima od elektricnog bojlera. Medjutim, postoje spremnici sa dodatnim elektricnim elementom za grijanje vode za slucaj kvara plinskog bojlera, nestanka plina, itd.

Opcija 3 - plinski 'on demand' / protocni bojler. Grije radijatore kada je ukljucen i sobna temperatura je niza od one na termostatu. Grije vodu 'na zahtjev', to je kada neko odvrne cesmu. Recimo, za tusiranje nema odmah tople vode nego bojleru treba malo vremena (do 20-30 sekundi) da se upali i pocne grijati vodu.
Ovo sa vodom me malo buni, al fakat zanimljivo. :thumbup:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#411 Re: minusi

Post by Niemand »

Black swan wrote:
samo da uđe u zapisnik da nemam bojler
osim onaj na struju :D
:lol:

A kako se ti tacno grijes s plinom? :-?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#412 Re: minusi

Post by Tomahawk11 »

_BataZiv_0809 wrote:
Zato ka'em kako kome. Meni izgleda ova zima odgovara, nekom drugom ljeto, a nijedno nije bez objektivnih mana :wink:
Naravno da je kako kome.
Samo kazem, nije ti adekvatno poredjenje.
Gledamo iz perspektive uslova za zivot, ne iz radne perspektive.
Neko radi gradjevinu, neko usluzne djelatnosti, neko sjedi u kancelariji.
Kad si ovo zadnje, onda ljeti upalis klimu, zimi grijanje.

A sto se tice mana....naravno, razumijem da ima i onih koji vise vole zimu, a i nas sto vise volimo ljeto.
Recimo, ja znam da i ti vise volis ljeto, samo neces da priznas :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#413 Re: minusi

Post by Truba »

Niemand wrote:
Black swan wrote:
samo da uđe u zapisnik da nemam bojler
osim onaj na struju :D
:lol:

A kako se ti tacno grijes s plinom? :-?
plinska fasadna peć
i plinska peć sa solunarom na dimnjak
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#414 Re: minusi

Post by dječak sa šibicama »

Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#415 Re: minusi

Post by Tomahawk11 »

Labude, ti kako opisujes, kod tebe je ovako nekako....

Image
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#416 Re: minusi

Post by Nepass »

Pa mozes odvrnuti na bojleru koliko brzo hoces vrucu vodu. Najekonomicnije je drzati u 1/3. Ako hoces da sw zagrije za 4sec onda samo odvrnes. Isto ima i za radijatore. Otprilike na 60% odvrnuti.
Kod mene je opcija tri.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#417 Re: minusi

Post by shalla »

dječak sa šibicama wrote:Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
Kod mene ne idu cijevi ispod poda već duž zidova (eto vidi se gore na slici) ali sam stvarno preprezadovoljan hvala Bogu. Jest da me te 2008. sve koštalo oko 4.5 hiljade KM (plinski set, cijevi, radijatori, bojler i "ruke") al halalim svaki fening...

Nepass, kod mene su oba ona regulatora odvrnuta na nekih 70%...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#418 Re: minusi

Post by supercali »

Kod mene opcija centralno i u boksericama hodam po kuci
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#419 Re: minusi

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote: Naravno da je kako kome.
Samo kazem, nije ti adekvatno poredjenje.
Gledamo iz perspektive uslova za zivot, ne iz radne perspektive.
Neko radi gradjevinu, neko usluzne djelatnosti, neko sjedi u kancelariji.
Kad si ovo zadnje, onda ljeti upalis klimu, zimi grijanje.

A sto se tice mana....naravno, razumijem da ima i onih koji vise vole zimu, a i nas sto vise volimo ljeto.
Recimo, ja znam da i ti vise volis ljeto, samo neces da priznas :mrgreen:
Iz radne perspektive sve izgleda drukcije :wink:

Najbolje je ne radit a imat para, onda ti je svejedno jel minus ili plus vani. :lol:

Il guzis na Vlasicu, skijas, ides u saunu ili guzis u Dubrovniku, suncas se i plovis na jahti :D

Volim ja svako godisnje doba, samo zavisi iz koje perspektive. Iz radne, najbolje su medjusezone kad je "taman".

shalla wrote: BIće da je onda kod mene ova opcija 3 s tim što se ne slažem za ovo prvo boldirano :mrgreen: a drugi bold je ok al kod mene ne traje tako dugo, već nakon 7-8 sekundi krene vruća voda...

Evo ovako je kod mene, vidi se bojler i dole cijevi...

Image
Ispade da je i kod mene protocni :lol:
User avatar
okanomalo
Posts: 921
Joined: 09/01/2015 16:10

#420 Re: minusi

Post by okanomalo »

dječak sa šibicama wrote:Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
kod mene nije "podno grijanje" a to nam je najveca greska sto nismo uradili.ne dramim i ovako je toplo al podno grijanje je vrh.znaju oni koji ga imaju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#421 Re: minusi

Post by dječak sa šibicama »

shalla wrote:
dječak sa šibicama wrote:Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
Kod mene ne idu cijevi ispod poda već duž zidova (eto vidi se gore na slici) ali sam stvarno preprezadovoljan hvala Bogu. Jest da me te 2008. sve koštalo oko 4.5 hiljade KM (plinski set, cijevi, radijatori, bojler i "ruke") al halalim svaki fening...

Nepass, kod mene su oba ona regulatora odvrnuta na nekih 70%...
Pa da, to je cijena negdje, oko 5000 km ali vrijedi. Posebno sad kad su spustili cijenu plina, jos ako imas dobru izolaciju, ne dodje mjesecno ni 200 km sa strujom. Prije dolazilo i po 300. Kazem sa strujom jer bojler radi na struju logicno :D a stedis na toploj vodi, kuhanje.. pa sracunam i racun za struju.
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#422 Re: minusi

Post by radiša »

supercali wrote:Kod mene opcija centralno i u boksericama hodam po kuci
Kod mene opcija jebem ti centralno,hodam u jakni po kuci.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#423 Re: minusi

Post by Niemand »

dječak sa šibicama wrote:Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
Ja imam na neki nacin i podno i radijatore :D Sakrivene cijevi, to je vise estetski, al su plocice i podovi topli.

A slazem se da vrijedi, meni dodje oko 120 neka tri zimska mjeseca, ostala tri "medjumjeseca" (ne znam u sta ih svrstati kako se ova klima poremetila, ono, dan vruce dan hladno) mi dodje nekih 50-60 km. A ljeti 10tak km. Meni nije skupo, a ugrijem se Bgm, mislim, nije bas da mi se hoda po cumu na milost i nemilost nasih doktora, radije cu pojacati grijanje.

Nego fkt razumijem shallu, i meni je dojadilo objasnjavati ljudima da plin nije skup, al sad shvatam da valjda zavisi na sta se grijes. :-?
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#424 Re: minusi

Post by shalla »

dječak sa šibicama wrote:
shalla wrote:
dječak sa šibicama wrote:Grijanje na plinski bojler, centralno, sa cijevima ispod poda, najjaca stvar.

Kosta, ali vrijedi.
Kod mene ne idu cijevi ispod poda već duž zidova (eto vidi se gore na slici) ali sam stvarno preprezadovoljan hvala Bogu. Jest da me te 2008. sve koštalo oko 4.5 hiljade KM (plinski set, cijevi, radijatori, bojler i "ruke") al halalim svaki fening...

Nepass, kod mene su oba ona regulatora odvrnuta na nekih 70%...
Pa da, to je cijena negdje, oko 5000 km ali vrijedi. Posebno sad kad su spustili cijenu plina, jos ako imas dobru izolaciju, ne dodje mjesecno ni 200 km sa strujom. Prije dolazilo i po 300. Kazem sa strujom jer bojler radi na struju logicno :D a stedis na toploj vodi, kuhanje.. pa sracunam i racun za struju.
U zimskim mjesecima, plin + struja oko 160-170 KM...
sumirprimus
Posts: 81272
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#425 Re: minusi

Post by sumirprimus »

a kad pukne cijev u podu? :D :lol:
skoro ste se slozili,valja to malo pocerat :D
Post Reply