Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by heckler »

Ako se neko ne samozapali pred zgradom kantonalne vlade ne priznam nista :thumbup:
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#2 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by nidokralj »

meni je pravo krivo samo zato sto mi je vjeronauka popravljala prosjek i cesto mi je valjala za zakljucnu :D :D ovim cinom je ostalo bez posla 90% profesora vjeronauke u srednjim skolama
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by nellington »

kakavdanakneiskustvu wrote:
šta je arhiviz?
Copy-paste greška (naime, u tom dijelu teksta se našla i slika iz arhiva, pa pri kopiranju ostalo to "arhiv", trebalo je stajati samo "iz").
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#4 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by harač »

heckler wrote:Ako se neko ne samozapali pred zgradom kantonalne vlade ne priznam nista :thumbup:
(samo da se ne raznose :-) )
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#5 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by atko »

kakavdanakneiskustvu wrote:

šta je arhiviz?
more biti arhiv islamske zajednice :D ... ali prije ce biti "aktivisti iz" pa je neki check speling to preklemo po svom :D
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#6 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Abu FEED el-Castro »

Ne ulazeci u tradicionalnu polemiku oko toga jesmol za ili smo protiv, vjeronauke kao takve pa automatski i izucavanja iste zelim samo da spomenem sljedece. Predmeti u skolama, a prateci moderne trendove u nauci i naucavanju, pretvoreni su u puko zatrpavanje puka informacijama. Za posljedicu imamo slucaj da imamo jako obrazovane a iskvarene osobe na niskim i visokim pozicijama u drustvu (lapsus, ti nisu obrazovani, obrazovanje je izvedenica od obraz a ovi obraza nemaju), zivimo medju osobama bez krupula, bez principa i načela, bez obzira kolikim obiljem tih pukih informacija baratali i bez obzira koliko od silnih informacija uopce daje neku konkretnu korist, osobi i njenoj okolini.
Zakljucak izvedite sami.

Na stranu cijenica da vecina onih koji se protive vjeronauci zapravo nikad cak u rukama nisu drzali udzbenik vjeronauke. Nisu svjesni da se kroz vjeronauku djeca uce ljubavi prema domovini, da se podsticu dobra djela prema svim ljudima sa kojim zive, da se uce da ne lazu, ne varaju, ne kradu, da odrzavaju rodbinske veze i da postuju starije nebitno koje vjere bili. Dakle uči se moralu kojeg je drustvo i pojedinac u njemu zedno kao vode. Zatrpavamo se informacijama no bez balansa sa načelima i principima sa kojima bi te informacije imale svoju tezinu i bile svrsishodne. Gdje se to sistematski naucava moralu? Kamo srece da pored vjeronauke postoji jos niz predmeta I/ILI aktivnosti koji bi usmjeravao djecu na pozitivne tekovine oko kojih se svi, ili vecina nas slaze, bez obzira bili vjernici, agnostici ili ateisti, poput ovih koje gore nabrojah. Nazalost neki "mislioci" predlazu kulturu religija i opet samo dobivamo informacije umjesto morala i načela. Kultura religija nije nikakva zamjena vjeronauci niti realno to mozemo smjestiti u istu ravan. To je kao da tjelesni odgoj zamijenimo biologijom!
Ako nekome takav nauk smeta onda mislim da prije svega takav treba da stavi prst na celo i preispita samog sebe, zaozbiljno. Posebno u slucaju kakav je nas da je vjeronauka fakultativna.
Nazalost i ovdje se preko vjeronauke samo lome koplja, lome kola, lome nase predrasude i kompleksi.

:bih:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#7 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by heckler »

Samo da se razumijemo. Ja sam i da se linkovno, muzicko i fizicko izbace iz racunanja prosjeka takodjer.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#8 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by nellington »

carobnjak_iz_voza wrote:
nellington wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
šta je arhiviz?
Copy-paste greška (naime, u tom dijelu teksta se našla i slika iz arhiva, pa pri kopiranju ostalo to "arhiv", trebalo je stajati samo "iz").
da zaboravih obrisati :roll:
Uzgred budi rečeno judo plesaču, ako želiš da ti tema preživi dodaj i lični osvrt u prvi post na temi, jer forum ima zero-tolerance politiku kad su u pitanju copy-paste teme.
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#9 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by cat lover »

imal ko šta protiv :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by HAVANA »

nidokralj wrote:meni je pravo krivo samo zato sto mi je vjeronauka popravljala prosjek i cesto mi je valjala za zakljucnu :D

Meni bas godra sto nece na guzove popravljat prosjek. :D
A bas sam se nasekiro zbog ovih sto reaguju. :oops:
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#11 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Motokultivator »

Abu FEED el-Castro wrote:Ne ulazeci u tradicionalnu polemiku oko toga jesmol za ili smo protiv, vjeronauke kao takve pa automatski i izucavanja iste zelim samo da spomenem sljedece. Predmeti u skolama, a prateci moderne trendove u nauci i naucavanju, pretvoreni su u puko zatrpavanje puka informacijama. Za posljedicu imamo slucaj da imamo jako obrazovane a iskvarene osobe na niskim i visokim pozicijama u drustvu (lapsus, ti nisu obrazovani, obrazovanje je izvedenica od obraz a ovi obraza nemaju), zivimo medju osobama bez krupula, bez principa i načela, bez obzira kolikim obiljem tih pukih informacija baratali i bez obzira koliko od silnih informacija uopce daje neku konkretnu korist, osobi i njenoj okolini.
Zakljucak izvedite sami.

Na stranu cijenica da vecina onih koji se protive vjeronauci zapravo nikad cak u rukama nisu drzali udzbenik vjeronauke. Nisu svjesni da se kroz vjeronauku djeca uce ljubavi prema domovini, da se podsticu dobra djela prema svim ljudima sa kojim zive, da se uce da ne lazu, ne varaju, ne kradu, da odrzavaju rodbinske veze i da postuju starije nebitno koje vjere bili. Dakle uči se moralu kojeg je drustvo i pojedinac u njemu zedno kao vode. Zatrpavamo se informacijama no bez balansa sa načelima i principima sa kojima bi te informacije imale svoju tezinu i bile svrsishodne. Gdje se to sistematski naucava moralu? Kamo srece da pored vjeronauke postoji jos niz predmeta I/ILI aktivnosti koji bi usmjeravao djecu na pozitivne tekovine oko kojih se svi, ili vecina nas slaze, bez obzira bili vjernici, agnostici ili ateisti, poput ovih koje gore nabrojah. Nazalost neki "mislioci" predlazu kulturu religija i opet samo dobivamo informacije umjesto morala i načela. Kultura religija nije nikakva zamjena vjeronauci niti realno to mozemo smjestiti u istu ravan. To je kao da tjelesni odgoj zamijenimo biologijom!
Ako nekome takav nauk smeta onda mislim da prije svega takav treba da stavi prst na celo i preispita samog sebe, zaozbiljno. Posebno u slucaju kakav je nas da je vjeronauka fakultativna.
Nazalost i ovdje se preko vjeronauke samo lome koplja, lome kola, lome nase predrasude i kompleksi.

:bih:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#12 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by SundanceKid »

Meni je inace koncept ocjenjivanja iz predmeta vjeronauke morbidan. Ocjenjivanje necije veze sa Bogom, i nekog znanja o tako suptilnoj materiji, koju djeciji mozak ni izbliza nije u stanju da razumije...nebulozna stvar.. U skolama treba da bude predmet koji se zove "religija" ili "kultura religije" ili nesto tome slicno, sto ce djecu uciti o nekim osnovama, kulturi, uzajamnom postivanju, lijepim i poucnim stvarima, a ne prepadat ih i zastrasivat pricama o gorenju i umiranu, vjecnim patnjama ako ne budu slijedila religijski kodeks, si jos im na kraju dodijelit kao neku ocjenu. Ja sam misljenja da u religiji inace, sto manje razmisljas to si bolji vjernik, a tako je i na casovima vjeronauke, samo nek dijete ponavlja ono sto efendija voli da cuje, i eto petice...

Da ne pisem dalje, mozda sam malo otiso u offtopic, potez ministra je po meni odlican. Nema stvarno potrebe da to ulazi u bilo kakav prosjek ocjena, vjeronauka treba da se izucava na dobrovoljnoj osnovi, i odvojeno od bilo kakvog ocjenjivanja i forsiranja. Ko zeli i osjeca potrebu taj ce i naucit, onoliko koliko zeli i osjeca da mu je potrebno, nema se tu sta ocjenjivat, a posebno ne stavljat u prosjek ocjena nauke i obrazovanja...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by arzuhal »

Obrazovanje k'o obrazovanje je ok, ali institucionalizirano obrazovanje je zlo. Tu mladim ljudima ispiru mozak raznim predmetima koja i ne vole, čitav sistem je izgrađen da stvara prividno slobodne ljude, a pripremaju ih kao robu za tržište rada, djeca se tjeraju da već sami sebi određuju cijenu...Pokazuje se moć nastavnika i predavača, učenici se tjeraju ocjenama i dnevnicima na usvajanje znanja koja, često, i ne žele. Dakle, individualna glad za znanjem je odlična stvar, privatna stvar svakog pojedinog djeteta, ali škole, školski sati, naki predmeti, ocjene, zvono...čitav sistem je strahota.
Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25803
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#14 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by BHF_Manijak »

arzuhal wrote:Obrazovanje k'o obrazovanje je ok, ali institucionalizirano obrazovanje je zlo. Tu mladim ljudima ispiru mozak raznim predmetima koja i ne vole, čitav sistem je izgrađen da stvara prividno slobodne ljude, a pripremaju ih kao robu za tržište rada, djeca se tjeraju da već sami sebi određuju cijenu...Pokazuje se moć nastavnika i predavača, učenici se tjeraju ocjenama i dnevnicima na usvajanje znanja koja, često, i ne žele. Dakle, individualna glad za znanjem je odlična stvar, privatna stvar svakog pojedinog djeteta, ali škole, školski sati, naki predmeti, ocjene, zvono...čitav sistem je strahota.
Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:
Kako si samo jak brate, bas bas!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#15 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by neki »

carobnjak_iz_voza wrote:Ma sta ima tu ahbabu da se puno pametuje ,pa cisti pesinluk tog ministarstva i nametanje vecinski religioznom stanovnistvu svojih proateistickih stavova.
Na osnovu cega si zakljucio da je stanovnistvo vecinski religiozno?? Mozda na osnovu punih kafana i birtija za Bajram?
Ko stvarno hoce da slusa vjeronauku radi sebe nek ide u dzamije ili crkve, svjetovne skole nisu mjesto za to. Treba je u potpunosti izbaciti iz skola, eventualno djelimicno finansirati odvijanje takve nastave u okviru vjerskih institucija..
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#16 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Mjesanac »

Ja sam za totalno ukidanje vjeronauke u skolama. Vjera je privatna stvar, i ne smije se nametati ljudima. Oni koji zele sljediti taj neki vjerski put, tj. ici za hodzu imaju posebne skole za to.

Nisam ateista, ali ja vjerujem u Boga za sebe, a ne da se prsim kvazi bosnjastvom.

Sekularizacija majka :thumbup:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#17 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by NIN »

carobnjak_iz_voza wrote:Udruženje "Mladi muslimani" reagovalo je na vijest da ocjene iz vjeronauke u školama u Kantonu Sarajevo više neće ulaziti u prosjek ocjena, poručivši da su "neprijatno iznenađeni viješću" i da "osuđuju ovakav postupak resornog ministra".
ArhivIz ovog udruženja smatraju da ni u kom slučaju nije riječ o uklanjanju nepovoljnijeg položaja u kojem su se nalazili učenici koji ne pohađaju vjeronauku, te da je to "u svojoj glavi umislio ministar", već da je riječ "o prvom koraku koji treba da trasira put ukidanju nastavnog predmeta vjeronauke u školama u Kantonu Sarajevo".

"Nemajući ama baš niti jednog valjanog argumenta za svoj postupak, ministar je umislio da su tobože oni učenici, koji ne pohađaju predmet vjeronauke, u nepovoljnijem položaju od onih koji su se dobrovoljno te uz saglasnost njihovih roditelja opredijelili da pohađaju ovaj predmet. Ministar je da bi učenike koji su u 'nepovoljnijem' učinio ravnopravnim s onima u 'povoljnijem' položaju svojom instrukcijom, zapravo, ove druge doveo u još nepovoljniji položaj. Naime, učenici koji su se opredijelili da pohađaju predmet vjeronauke, još jednom podvlačimo dobrovoljno, će i sada, kad su postali 'ravnopravni' sa onima koji su do 22. aprila ove godine bili u 'nepovoljnijem' položaju, imati taj jedan predmet više od svojih prijatelja iz razreda (što po sebi podrazumijeva i savladavanje lekcija, izradu domaćih zadataka, pismene i usmene zadatke...) jer eto kao više neće biti važno koju će ocjenu imati iz ovog predmeta", stoji u saopštenju za javnost koje potpisuje potpredsjednik Udruženja, dipl. politolog Dženan Suljović.

"Da je naš kantonalni ministar sjeo pa barem pet minuta razmislio o besmislu argumenta na koji se poziva prilikom donošenja pomenute Instrukcije, shvatio bi da u cijeloj situaciji nisu u nepovoljnijem položaju bili oni koji nisu pohađali, već upravo oni koji su pohađali vjeronauku. Da ne bismo ministru pružili argument da ovim postupkom štiti one koji pohađaju vjeronauku, te da je on u pravu još ćemo jedanput podsjetiti da učenici vjeronauku pohađaju dobrovoljno i uz saglasnost svojih roditelja, dakle zato što to žele, a ne zato što moraju. Stoga ovom prilikom molimo ministra da svoju odluku povuče i time ispravi grešku koju je napravio svojim ishitrenim postupkom čemu je vjerovatno kumovalo i neiskustvo", ističu iz "Mladih muslimana".

"Podsjećanja radi, Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini, na koji se ministar poziva u Instrukciji, je u primjeni skoro osam godina (od 1. jula 2003.), a nadzor nad njegovom primjenom vrši Ministarstvo civilnih poslova koje u skoro deceniji primjene Zakona nije uočilo da su učenici koji ne pohađaju predmet vjeronauke u nepovoljnijem položaju od onih koji ga pohađaju", navodi se na kraju saopštenja.
Sta nam ti vazis o svemu ovome?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#18 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by arzuhal »

neki wrote:eventualno djelimicno finansirati odvijanje takve nastave u okviru vjerskih institucija..
Prepustit djecu vjerskim institucijama da od njih stvaraju šta one hoće, odmaknuti stvar od javnog školstva i nemati uvid u to šta se dešava? :-)

Opasna ideja, mač sa dvije oštrice :D
Amidza Efendija
Posts: 310
Joined: 02/06/2010 16:44

#19 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Amidza Efendija »

arzuhal wrote: Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:
Pola dana kopaj nos, pola dana fatanje zjala.
Koga briga za matematike, istorije, jezike, geografije, fizike i hemije.

Treba ustvari potpuno zabraniti obrazovanje, ali svoj djeci, a ne samo djevojcicama kao u Afganistanu za vrijeme Talibana. Jer mi smo puno bolji od Talibana, a samim tim i od ostatka naprednog svijeta.

I vjeronauku treba isto ukinuti, jer cim ima "nauku" u nazivu, ne valja.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#20 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 29/04/2011 00:44, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#21 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by detroit-mercy »

arzuhal wrote:Obrazovanje k'o obrazovanje je ok, ali institucionalizirano obrazovanje je zlo. Tu mladim ljudima ispiru mozak raznim predmetima koja i ne vole, čitav sistem je izgrađen da stvara prividno slobodne ljude, a pripremaju ih kao robu za tržište rada, djeca se tjeraju da već sami sebi određuju cijenu...Pokazuje se moć nastavnika i predavača, učenici se tjeraju ocjenama i dnevnicima na usvajanje znanja koja, često, i ne žele. Dakle, individualna glad za znanjem je odlična stvar, privatna stvar svakog pojedinog djeteta, ali škole, školski sati, naki predmeti, ocjene, zvono...čitav sistem je strahota.
Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:
Mozda si u pravu medjutim postoji i ona druga strana a to je kako prepustiti nesto tako vazno kao sto je edukacija djetetu da bira, na osnovu toga sta voli ili sta ne voli.
Slican pristup tvome imaju ovdje u Cemerici gdje djecu u principu pustaju da love letire, prave klupice, kuhaju, sviraju i td. Djeca ko djeca, sve ce prije izabrati nego matematiku, hemiju, fiziku pa stoga i ne cudi kakvi sve duduci izlaze iz americkog obrazovnog sistema.
Vec sada imaju problem da ih odredjene zemlje gaze kada se tice obrazovanja, tek su na 10 mjestu po kvalitetu u odnosu na zemlje sa kojima se porede. Njihova sreca je da imaju love tako da jos uvije mogu da kupe brdo inzinjera, hemicara, fizicara i td.
Gdje god odes na univerzitet sami Indijci, Rusi i Kinezi predaju Hemiju, Fiziku, Statistiku, Matematiku i td.
Sta hocu da kazem, reforma obrazovanja da, prenos znanja vrstiti na malo drugaciji nacin, gdje ces djecu animirati kroz igru, zabavu da zavole matematiku, hemiju, fiziku i ostale prirodne nauke.
A sto se tice religije u skolama, veoma interesantno je da u zemlji sa najvecima religijskim slobodama (USA) religije nema u javnim skolama, ako hoce u privatne-crkvene, bujrum ali ne u skolama koje se financiraju novcima poreskih obveznika.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Truba »

ove vonabi komunjare nikad neće naučiti

ne diraj ba u vjeru :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: oćete opet izbore da izgubite

džaba ja crto i piso :zzzz:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#23 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Margita81 »

Lijepa vijest ;-)
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#24 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by BSn »

arzuhal wrote:Obrazovanje k'o obrazovanje je ok, ali institucionalizirano obrazovanje je zlo. Tu mladim ljudima ispiru mozak raznim predmetima koja i ne vole, čitav sistem je izgrađen da stvara prividno slobodne ljude, a pripremaju ih kao robu za tržište rada, djeca se tjeraju da već sami sebi određuju cijenu...Pokazuje se moć nastavnika i predavača, učenici se tjeraju ocjenama i dnevnicima na usvajanje znanja koja, često, i ne žele. Dakle, individualna glad za znanjem je odlična stvar, privatna stvar svakog pojedinog djeteta, ali škole, školski sati, naki predmeti, ocjene, zvono...čitav sistem je strahota.
Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:

Institucionalna anarhija (bez nametnute negativne konotacije) nikada nece zazivjeti, jer se ne isplati, a i pogubna je za civilizacijsko ustrojstvo stancanja misli.
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#25 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by cat lover »

naumpade mi kad su nas otjerali na dobrovoljnu radnu akciju 'Šamac-Sarajevo' :D
Locked