Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
udarnik35
Posts: 201
Joined: 26/03/2011 02:08

#76 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by udarnik35 »

SundanceKid wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Niste svi najbolje sebi postavili stvari u glavi pa da pojednostavimo
1.Dijete ne moze odlucivati sta ce pohadjati jer jos nije sposobno za to,to je zadaca roditelja jer dijete da pitas nebi ni islo u skolu(To je Arzulah dobro primjetio)
2.odbijanjem da se necije vrijeme i trud uvrsti u ukupnu ocjenu je omalovazavanje istog
3.vjeronauka je IZBORNI predmet i samim tim se ne namece nikom
4.onaj ko kaze da joj nije mijesto u skolama ne postuje volju vecine koja jeste religiozna pa makar samo kulturoloski.Time mu direktno namecete svoje ateisticke nazore,to je direktno krsenje vjerskih prava i uplitanje u drustvene svjetonazore pa kad IZ reaguje na ovo nemojte biti dvolicni i praviti se prenerazeni tim "uplitanjem vjere " .
1. Ako dijete ne moze odlucivati sta ce pohadjati i nije sposobno za to, kako mu onda mozemo servirat religiju koju takodje ne moze da razumije, i koju uopste ne odabire sam, nego mu je roditelji nametnu??

2. Aha, znaci ti si za to da se trud uvazava, al nisi za jednakost medju djecom. Ako ja necu da idem na vjeronauku, a ti hoces, iz ostalih predmeta imamo jednake ocjene, a ti imas peticu iz vjeronauke, ti si sa svojim prosjekom bolji nego ja, jer si vjernik, nagradjen. Jel ti to normalno? Za svoj trud ti dobij peticu, nema problema, predmet je opcion, niko te ne tjera da ides na njega, al ne trazi posebne povlastice zato sto si sam odabrao da pohadjas predmet.

3. Vjeronauka je u skolama izborni predmet, ali nazalost u vecini porodica u kojoj djeca zive nije ni blizu kategorije vlastitog izbora. Ovdje te "babo" usmjeri da ides tamo gdje je njemu ceif (ista stvar i sa katolicima i pravoslavcima, i njih roditelji usmjere gdje hoce). Dakle pusti suplju, to je "izborno", mozda jest na papiru...

4. Vjeronauka ima svoje mjesto u obrazovnom sistemu, ali u obliku nauke o religijama koja djecu poucava i uci moralu, etici, necemu lijepom, gleda iz razlicitih uglova, razlicitih religija, a ne u obliku ispiranja mozga djeci, gdje se ona usmjeravaju planski na ovu ili onu religiju, i zastrasuju rijecima - "gorices ako ne budes..." A ako hoces da se usmjeravas i postajes duhovan u tacno odredjenoj religiji radis to u svom vlastitom aranzmanu, niko ti ne brani...



Nikad mi necemo shvatit da forsiranje religije kod djece ne stvara ljubav prema religiji, vec averziju. Ja sam odrastao u muslimanskoj porodici, gdje me niko nije primorao na bilo sta. Nisam isao na vjeronauku (otisao par puta, nije mi se svidjela pa sam prestao) i bio je to moj izbor, roditelji me nikad nisu tjerali. Moje prijatelje njihovi jesu, morali su ici. Oni su naucili sve sure i molitve, ja nisam. Danas kad odemo igrat lopte, svaki od njih pogodi stativu, pa iza toga opsuje Boga, meni se jos nikad nije desilo...
1. Roditelji su tu da dijete upute na put koji oni misle da je najbolji za dijete. To se zove odgoj.
2. Mislim da bi trebao da se uvede nevjerski predmet o moralu koji bi pohadjala sva djeca koja ne pojahdjaju vjeronauku. I jedan i drugi se ocjenjuju i ulaze u prosjek. Nije bas da imamo visak morala u drustvu. A prvi pljunemo na obrazovni sistem kada nadrogirani klinac od 16 godina izbode drugog klinca u tramvaju.
3. Ti ako mislis da je dijete od 6 godina sposobno izabrati da li ce pohadjati vjeronauku ili ne, onda ti nisi bas vidio dijete u zivo. kada se kaze izborno za maloljetno lice, onda se misli izborno za njegove roditelje. Ako nisi znao, roditelji su njihovi zakonski zastupnici.
4. Brkas stvari. Ili se uci kako ne treba krasti, ubijati (dakle moral) ili se uci kada je nastao budizam, u sta budisti vjeruju, kako se mole i sl. Te dvije stvari treba odvojiti. Uloga vjeronauke je uciniti djecu moralnijom. Dio gdje ti vjerski odgoj nazivas "ispiranjem mozga" nije vrijedan ni komentara.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#77 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by IHAVEDREAM »

Ali zar djeca koja pohađaju vjeronauku nisu zaslužila da budu nagrađena za svoj trud???
Jesu , definitivno.....su zasluzili.... :) Ali kao nagradu za vannastavne aktivnost! :thumbup:
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#78 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by SundanceKid »

udarnik35 wrote:
SundanceKid wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:Niste svi najbolje sebi postavili stvari u glavi pa da pojednostavimo
1.Dijete ne moze odlucivati sta ce pohadjati jer jos nije sposobno za to,to je zadaca roditelja jer dijete da pitas nebi ni islo u skolu(To je Arzulah dobro primjetio)
2.odbijanjem da se necije vrijeme i trud uvrsti u ukupnu ocjenu je omalovazavanje istog
3.vjeronauka je IZBORNI predmet i samim tim se ne namece nikom
4.onaj ko kaze da joj nije mijesto u skolama ne postuje volju vecine koja jeste religiozna pa makar samo kulturoloski.Time mu direktno namecete svoje ateisticke nazore,to je direktno krsenje vjerskih prava i uplitanje u drustvene svjetonazore pa kad IZ reaguje na ovo nemojte biti dvolicni i praviti se prenerazeni tim "uplitanjem vjere " .
1. Ako dijete ne moze odlucivati sta ce pohadjati i nije sposobno za to, kako mu onda mozemo servirat religiju koju takodje ne moze da razumije, i koju uopste ne odabire sam, nego mu je roditelji nametnu??

2. Aha, znaci ti si za to da se trud uvazava, al nisi za jednakost medju djecom. Ako ja necu da idem na vjeronauku, a ti hoces, iz ostalih predmeta imamo jednake ocjene, a ti imas peticu iz vjeronauke, ti si sa svojim prosjekom bolji nego ja, jer si vjernik, nagradjen. Jel ti to normalno? Za svoj trud ti dobij peticu, nema problema, predmet je opcion, niko te ne tjera da ides na njega, al ne trazi posebne povlastice zato sto si sam odabrao da pohadjas predmet.

3. Vjeronauka je u skolama izborni predmet, ali nazalost u vecini porodica u kojoj djeca zive nije ni blizu kategorije vlastitog izbora. Ovdje te "babo" usmjeri da ides tamo gdje je njemu ceif (ista stvar i sa katolicima i pravoslavcima, i njih roditelji usmjere gdje hoce). Dakle pusti suplju, to je "izborno", mozda jest na papiru...

4. Vjeronauka ima svoje mjesto u obrazovnom sistemu, ali u obliku nauke o religijama koja djecu poucava i uci moralu, etici, necemu lijepom, gleda iz razlicitih uglova, razlicitih religija, a ne u obliku ispiranja mozga djeci, gdje se ona usmjeravaju planski na ovu ili onu religiju, i zastrasuju rijecima - "gorices ako ne budes..." A ako hoces da se usmjeravas i postajes duhovan u tacno odredjenoj religiji radis to u svom vlastitom aranzmanu, niko ti ne brani...



Nikad mi necemo shvatit da forsiranje religije kod djece ne stvara ljubav prema religiji, vec averziju. Ja sam odrastao u muslimanskoj porodici, gdje me niko nije primorao na bilo sta. Nisam isao na vjeronauku (otisao par puta, nije mi se svidjela pa sam prestao) i bio je to moj izbor, roditelji me nikad nisu tjerali. Moje prijatelje njihovi jesu, morali su ici. Oni su naucili sve sure i molitve, ja nisam. Danas kad odemo igrat lopte, svaki od njih pogodi stativu, pa iza toga opsuje Boga, meni se jos nikad nije desilo...
1. Roditelji su tu da dijete upute na put koji oni misle da je najbolji za dijete. To se zove odgoj.
2. Mislim da bi trebao da se uvede nevjerski predmet o moralu koji bi pohadjala sva djeca koja ne pojahdjaju vjeronauku. I jedan i drugi se ocjenjuju i ulaze u prosjek. Nije bas da imamo visak morala u drustvu. A prvi pljunemo na obrazovni sistem kada nadrogirani klinac od 16 godina izbode drugog klinca u tramvaju.
3. Ti ako mislis da je dijete od 6 godina sposobno izabrati da li ce pohadjati vjeronauku ili ne, onda ti nisi bas vidio dijete u zivo. kada se kaze izborno za maloljetno lice, onda se misli izborno za njegove roditelje. Ako nisi znao, roditelji su njihovi zakonski zastupnici.
4. Brkas stvari. Ili se uci kako ne treba krasti, ubijati (dakle moral) ili se uci kada je nastao budizam, u sta budisti vjeruju, kako se mole i sl. Te dvije stvari treba odvojiti. Uloga vjeronauke je uciniti djecu moralnijom. Dio gdje ti vjerski odgoj nazivas "ispiranjem mozga" nije vrijedan ni komentara.
Hahahah, znaci po tebi, ko ide na vjeronauku taj je uredu, ko ne ide - on je nemoralan, pa mu trebaju lekcije iz morala i etike? :D hahahhaha, dobar! I ja ne mislim da je dijete od 6 godina moze nesto odabrati, upravo suprotno. Samo ti sebi dajes za pravo da mu zbog toga nametnes religiju koju ti zelis i kanalises ga po svojim stavovima, oduzmes mu pravo bilo kakvog izbora, a ja kazem, neka odrasta i pravi svoj izbor onda kada bude za to mentalno i psihicki sposobno, nek samo sebi odabire put i formira svoje ubjedjenje. Cas "religije", a ne vjeronauke kao predmeta koji poducava jednu religiju, dijete moze upoznati sa objektivnim osnovama i ucenjima razlicitih religija, i u konacnici mu omoguciti da formira svoj stav o necemu, a ne taj koji mu ti nastojis usaditi. Zakonski zastupnik nije osoba koja treba da odredjuje necije religiozne stavove, ne lupaj gluposti.
Takodje, ne znam ja o kakvoj vjeronauci ti govoris, i ucenju etike i morala, ali ja garantujem da 90% efendija s kojim sam se ja susretao u zivotu (i koji nazalost rade sa djecom), a velik ih je broj, ne zna definisati pojmove etike i morala, a kamo li socioloski pojmiti takve termine na nacin da su ih sposobni jos i priblizit djeci. Sve sto oni znaju je slijepo trpati religiju djetetu u glavu, uciti ga i forsirat necim sto ne razumije i ne moze da shvati, i zastrasivat ga raznim kaznama. Vjerski odgoj kakav mi imamo, jeste ispiranje mozga.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#79 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by arte.fakt »

SundanceKid wrote:
udarnik35 wrote:
SundanceKid wrote:
1. Ako dijete ne moze odlucivati sta ce pohadjati i nije sposobno za to, kako mu onda mozemo servirat religiju koju takodje ne moze da razumije, i koju uopste ne odabire sam, nego mu je roditelji nametnu??

2. Aha, znaci ti si za to da se trud uvazava, al nisi za jednakost medju djecom. Ako ja necu da idem na vjeronauku, a ti hoces, iz ostalih predmeta imamo jednake ocjene, a ti imas peticu iz vjeronauke, ti si sa svojim prosjekom bolji nego ja, jer si vjernik, nagradjen. Jel ti to normalno? Za svoj trud ti dobij peticu, nema problema, predmet je opcion, niko te ne tjera da ides na njega, al ne trazi posebne povlastice zato sto si sam odabrao da pohadjas predmet.

3. Vjeronauka je u skolama izborni predmet, ali nazalost u vecini porodica u kojoj djeca zive nije ni blizu kategorije vlastitog izbora. Ovdje te "babo" usmjeri da ides tamo gdje je njemu ceif (ista stvar i sa katolicima i pravoslavcima, i njih roditelji usmjere gdje hoce). Dakle pusti suplju, to je "izborno", mozda jest na papiru...

4. Vjeronauka ima svoje mjesto u obrazovnom sistemu, ali u obliku nauke o religijama koja djecu poucava i uci moralu, etici, necemu lijepom, gleda iz razlicitih uglova, razlicitih religija, a ne u obliku ispiranja mozga djeci, gdje se ona usmjeravaju planski na ovu ili onu religiju, i zastrasuju rijecima - "gorices ako ne budes..." A ako hoces da se usmjeravas i postajes duhovan u tacno odredjenoj religiji radis to u svom vlastitom aranzmanu, niko ti ne brani...



Nikad mi necemo shvatit da forsiranje religije kod djece ne stvara ljubav prema religiji, vec averziju. Ja sam odrastao u muslimanskoj porodici, gdje me niko nije primorao na bilo sta. Nisam isao na vjeronauku (otisao par puta, nije mi se svidjela pa sam prestao) i bio je to moj izbor, roditelji me nikad nisu tjerali. Moje prijatelje njihovi jesu, morali su ici. Oni su naucili sve sure i molitve, ja nisam. Danas kad odemo igrat lopte, svaki od njih pogodi stativu, pa iza toga opsuje Boga, meni se jos nikad nije desilo...
1. Roditelji su tu da dijete upute na put koji oni misle da je najbolji za dijete. To se zove odgoj.
2. Mislim da bi trebao da se uvede nevjerski predmet o moralu koji bi pohadjala sva djeca koja ne pojahdjaju vjeronauku. I jedan i drugi se ocjenjuju i ulaze u prosjek. Nije bas da imamo visak morala u drustvu. A prvi pljunemo na obrazovni sistem kada nadrogirani klinac od 16 godina izbode drugog klinca u tramvaju.
3. Ti ako mislis da je dijete od 6 godina sposobno izabrati da li ce pohadjati vjeronauku ili ne, onda ti nisi bas vidio dijete u zivo. kada se kaze izborno za maloljetno lice, onda se misli izborno za njegove roditelje. Ako nisi znao, roditelji su njihovi zakonski zastupnici.
4. Brkas stvari. Ili se uci kako ne treba krasti, ubijati (dakle moral) ili se uci kada je nastao budizam, u sta budisti vjeruju, kako se mole i sl. Te dvije stvari treba odvojiti. Uloga vjeronauke je uciniti djecu moralnijom. Dio gdje ti vjerski odgoj nazivas "ispiranjem mozga" nije vrijedan ni komentara.
Hahahah, znaci po tebi, ko ide na vjeronauku taj je uredu, ko ne ide - on je nemoralan, pa mu trebaju lekcije iz morala i etike? :D hahahhaha, dobar! I ja ne mislim da je dijete od 6 godina moze nesto odabrati, upravo suprotno. Samo ti sebi dajes za pravo da mu zbog toga nametnes religiju koju ti zelis i kanalises ga po svojim stavovima, oduzmes mu pravo bilo kakvog izbora, a ja kazem, neka odrasta i pravi svoj izbor onda kada bude za to mentalno i psihicki sposobno, nek samo sebi odabire put i formira svoje ubjedjenje. Cas "religije", a ne vjeronauke kao predmeta koji poducava jednu religiju, dijete moze upoznati sa objektivnim osnovama i ucenjima razlicitih religija, i u konacnici mu omoguciti da formira svoj stav o necemu, a ne taj koji mu ti nastojis usaditi. Zakonski zastupnik nije osoba koja treba da odredjuje necije religiozne stavove, ne lupaj gluposti.
Takodje, ne znam ja o kakvoj vjeronauci ti govoris, i ucenju etike i morala, ali ja garantujem da 90% efendija s kojim sam se ja susretao u zivotu (i koji nazalost rade sa djecom), a velik ih je broj, ne zna definisati pojmove etike i morala, a kamo li socioloski pojmiti takve termine na nacin da su ih sposobni jos i priblizit djeci. Sve sto oni znaju je slijepo trpati religiju djetetu u glavu, uciti ga i forsirat necim sto ne razumije i ne moze da shvati, i zastrasivat ga raznim kaznama. Vjerski odgoj kakav mi imamo, jeste ispiranje mozga.
zanima me sto taj ministar ne obrati paznju na bitnije stvari recimo o postavljanju reklama u blizini skole na kojima se reklamira alkohol cigarete i sl. sto ne obrati paznju na masu kladionica koje se otvaraju u blizini skola .. ima problema za rjesavati i to pravih ...
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#80 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by wild roses »

Sa nestrpljenjem očekujem promjene u kantonu, državi...Ako će te promjene rezultirati i nekim odlukama sa kojima se ja baš ne slažem kao što je stavljanje vjeronauke u drugi plan prihvatit ću ih ukoliko ima promjena i na drugim poljima (bolji standard građana, bolje zdravstvo, bolji putevi itd...). Međutim, a na veliku žalost, većina ovih odluka koje privlače pažnju birača je samo zamazivanje očiju- političari nešto rade. Pogledajmo budžete kantona, federacije, gradova, općine kako izgleda ta potrošnja, na šta i na kakav način se troše javna sredstva.
I na kraju mislim da je ovo isto kao izbacivanje djeda mraza iz predškolskih ustanova jer narod jedva čeka neko nacionalno pitanje oko kojeg će izraziti svoj protest ili svoje slaganje, političari to odlično znaju iiiiiiiiiiiiiiiiiiii nek predstava počne.
mela
Posts: 1
Joined: 15/03/2011 16:53

#81 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by mela »

Nema ovaj ministar pojma. Samovoljno tumaci zakon, bez konsultacija sa bilo kime. Da ima imalo pojma, ne bi najavio da ce dogodine 500 prosvjetnih radnika ostati bez posla. Ko se nasao da otpusta nastavnike i datumaci zakon o slobodi vjere i o osnovnom obrazovanju. Pa covjek nije dana radio u skoli. To je doktor nauka u cijoj biografiji stoji da je objavio pet-sest naucnih radova. Mada je i to previse za njega. I naravno, kako s ovim nepovezati onu famoznu ministrovu izjavu da je Bog umro u Srebrenici. Fuj
Hipatija
Posts: 934
Joined: 10/12/2010 11:47
Contact:

#82 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Hipatija »

Zašto dipl. politolog Dženan Suljović želi preuzeti posao „vidovite Džemile“?! Pitanje postavljam povodom njegove spoznaje da „resorni“ ministar želi ukinuti vjeronauku u Kantonu Sarajevo. Spoznaju šta ministar želi mogao je dokučiti samo uz pomoć kašika vidovite Džemile. Doduše, možda Dž. Suljović ima i druge metode kojim može dokučiti šta neko želi/ne želi. Međutim u vanredne sposobnosti Dž. S. Mogu posumnjati na osnovu sasvim naopakog i nestručnog zaključivanja i tumačenja ideje da se ukine brojčano ocjenjivanje iz predmeta vjeronauka.
Malo je vjerovatno da učenici iz ovog predmeta neće usvojiti sve što se od njih zahtijeva, te da će dobiti neku drugu ocjenu osim petice. Ta petica poboljšava prosjek ocjena za one koji je imaju u odnosu na učenike koji nisu u mogućnosti imati tu peticu u svom skupu ocjena. Time jesu jedni učenici u prednosti nad drugim učenicima, pogotovu u ostvarivanju prava koji se djelimično ostvaruje i na osnovu prosjeka ocjena u prethodnom školovanju.
Ovo mu je „biser“ u argumentaciji i zaključivanju: "Da je naš kantonalni ministar sjeo pa barem pet minuta razmislio o besmislu argumenta na koji se poziva prilikom donošenja pomenute Instrukcije, shvatio bi da u cijeloj situaciji nisu u nepovoljnijem položaju bili oni koji nisu pohađali, već upravo oni koji su pohađali vjeronauku.“
Pedagoški pristup ocjenjivanju, svrha i uticaj prosjeka ocjena na ostvarivanje prava, ili jednakost/ne jednakost, nema nikakve veze da li je vjeronauk obavezan ili dobrovoljan predmet, fakultativan ili ravnopravan sa svim ostalim obaveznim predmetima, tako da mu i taj dio „argumentacije“ prišivam na inteligenciju koja potvrđuje njegovu „stručnost“ uplitanja u ovaj „problem“.
Radio sam u osnovnoj školi i također predlagao ukidanje brojčane ocjene i za neke druge predmete. Zato ocjena da je ministar „neiskusno“, „ishitreno“ ili „pogriješio“ prilikom preporuke ili obrazloženja prijedloga da se ukine brojčano ocjenjivanje iz predmeta Vjeronauka u osnovnoj školi – NE STOJI!
Last edited by Hipatija on 29/04/2011 09:58, edited 1 time in total.
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#83 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by kukuruz_kokicar »

@carobnjak tvoje misljenje se uklapa sa mojom goreiznesenom tezom da je institucionalno obrazovanje kod nas nepotrebno i da ga pod hitno treba ukinuti. Kada bude odrasla prva generacija visokokvalifikovanih i visokoneobrazovanih ljudi siguran sam da ce oni rijesiti problem da li i kako, kada i gdje uciti o vjeri i kako ocjenjivati vjeru u maksumcadi.
Do tada je najbolje da zabijemo glavu u pijesak kako ne bi gledali svu mizeriju koja nas okruzuje i tako dobijemo veci manevarski prostor da se bavimo demokratskim iskazivanjem paranoje o nasilnom ukidanju islamskog vjeronauka iz naseg religijom opijenog drustva. WTF iliti koji k....!
Kao sto neko u uvodnim postovima napisa i osta ziv ... mozda je za nas kao drustvo zaista bilo bolje da je Emir bez glasa zavrsio u nekoj jami. WTF na kvadrat!
Siguran sam da bi onda Emir bio podoban i pozeljan da podari i svoje ime nekoj od nasih inace elitnih i u svijetu priznatih skola.
Last edited by kukuruz_kokicar on 29/04/2011 09:59, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#84 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by bez_ideje »

ja sto su se zapjenili..........a samo promjenjeno bodovanje :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#85 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Truba »

na vakim temama se vidi ko je ko

osoba sam koja voli tradiciju i ne voli promjene pa makar i na bolje a naravno ne voli niko promjene na gore

ne volim mijenjanja kako koja vlast dođe...

oni koji vjeruju će ići na vjeronauk i u školi i u svojoj župi bez obzira ocjenjivalo se ili ne

oni koji idu reda radi ( takvih je najviše) će ovom odlukom biti uzdrmami jer 0.002 manja vjerovatnoća da će popraviti klimavi prosjek

oni koji ne idu njima je svejedno

mislim da su gora materijalna razdvajanja po školama a da ne spominjem razdvajanja po ljepoti od vjerskog razdvajanja jednom tjedno
Hipatija
Posts: 934
Joined: 10/12/2010 11:47
Contact:

#86 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Hipatija »

udarnik35 wrote:Totalno krivo. Bosna i Hercegovina MORA obezbijediti vjeronauku u skolama i to bas po Ustavu na koji se pozivas.
Imaš li za ovo tvoje mišljenje i jedan konkretan argument?! Mislim da si ovo sam smislio (izmislio)!
Pravo na vjeronauku postoji ( propisano je), ali nije propisano KAD, KAKO i GDJE!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#87 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by madner »

Pa to bi bilo zanimljivo viditi, ko bi isao na nastavu koja je na kraju ili pocetku dana i gdje se ne moze popraviti prosjek. A onda, posto ce se smanjiti broj osoba koje pohadjaju, smanjit ce se i broj potrebnih "nastavnika". I onda hem usteda, hem veselje. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#88 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by madner »

Da si imao vecu ocjenu iz matematike znao bi da je to sasvim tacno. Ali garant si nabio prosjek na ovim ljevim predmetima. :D
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#89 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by arte.fakt »

carobnjak_iz_voza wrote:ja u ova zadnja tri texta vasa nisam vidio nista doli ljutnju,psovanje,ismijavanje,pretjerani nervozni smijeh itd....a sta je sa cinjenicama?Covjek mariginalizuje vjeronauk i to je klasicni "step by step" sistem na kojem se radi vec od alijanse,pusti te folove golove cinjenice govore za sebe.Koji razuman i nelicemjeran insan moze tvrditi da je razlog ovom potezu neravnopravnost medju ucenicima u odnosu na ukupnu ocjenu.pa mene bi bilo sramota da se pogledam u ogledalo nakon toga
i pored takvih textova se tvrdi da nema potrebe za vjeronaukom ... Nikad vise ucenih i diploma a manje osjecaja za druge ,morala . to su ti licmjeri zaklinju se u demokratiju a samo bi branili i zabranjivali i zatvarali .... :roll:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#90 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by madner »

arte.fakt wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:ja u ova zadnja tri texta vasa nisam vidio nista doli ljutnju,psovanje,ismijavanje,pretjerani nervozni smijeh itd....a sta je sa cinjenicama?Covjek mariginalizuje vjeronauk i to je klasicni "step by step" sistem na kojem se radi vec od alijanse,pusti te folove golove cinjenice govore za sebe.Koji razuman i nelicemjeran insan moze tvrditi da je razlog ovom potezu neravnopravnost medju ucenicima u odnosu na ukupnu ocjenu.pa mene bi bilo sramota da se pogledam u ogledalo nakon toga
i pored takvih textova se tvrdi da nema potrebe za vjeronaukom ... Nikad vise ucenih i diploma a manje osjecaja za druge ,morala . to su ti licmjeri zaklinju se u demokratiju a samo bi branili i zabranjivali i zatvarali .... :roll:
Sta se zabranjuje? Sta se zatvara?
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#91 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Truba »

ja sam znao imati sve petice i tri dvice i proći odličnim
to je kurčev prosjek ni za šta... nit znaš matematiku nit znaš fiziku i da nema izbornog predmeta imao bih 4.48 :lol: :lol: :lol:
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#92 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by arte.fakt »

madner wrote:
arte.fakt wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:ja u ova zadnja tri texta vasa nisam vidio nista doli ljutnju,psovanje,ismijavanje,pretjerani nervozni smijeh itd....a sta je sa cinjenicama?Covjek mariginalizuje vjeronauk i to je klasicni "step by step" sistem na kojem se radi vec od alijanse,pusti te folove golove cinjenice govore za sebe.Koji razuman i nelicemjeran insan moze tvrditi da je razlog ovom potezu neravnopravnost medju ucenicima u odnosu na ukupnu ocjenu.pa mene bi bilo sramota da se pogledam u ogledalo nakon toga
i pored takvih textova se tvrdi da nema potrebe za vjeronaukom ... Nikad vise ucenih i diploma a manje osjecaja za druge ,morala . to su ti licmjeri zaklinju se u demokratiju a samo bi branili i zabranjivali i zatvarali .... :roll:
Sta se zabranjuje? Sta se zatvara?
pa evo ovo je pocetak.
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#93 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by kukuruz_kokicar »

carobnjak_iz_voza wrote:ja u ova zadnja tri texta vasa nisam vidio nista doli ljutnju,psovanje,ismijavanje,pretjerani nervozni smijeh itd....a sta je sa cinjenicama?Covjek mariginalizuje vjeronauk i to je klasicni "step by step" sistem na kojem se radi vec od alijanse,pusti te folove golove cinjenice govore za sebe.Koji razuman i nelicemjeran insan moze tvrditi da je razlog ovom potezu neravnopravnost medju ucenicima u odnosu na ukupnu ocjenu.pa mene bi bilo sramota da se pogledam u ogledalo nakon toga
Program prekidamo kracim intermecom ...

Prijatelju stari ispricacu ti
pricu,
o nesretnom noju i
tuznom mladicu.
Zivotinje volim, geoparda
imam,
tri goluba bijela, sa njima
sve stima.
Sve zbog jedne zene,
tudja krv se proli,
zivotinje jedne koja zivot
voli.
REFREN:
Paranoja uzela mi dusu
sve mi uzela,
paranoja uzela mi dusu
sve mi uzela, sve mi uzela.
Kupio sam noja, da bih joj
ugodio,
ko joj je ugodio, jos se nije
rodio.
Jedno vece rece da sam za
nju nula,
ode s orangutanom sto
voda pit-bulla.
Shvatio sam valjda,
vise nije moja,
pijan hrdjavim ekserom ja
rasporih noja...
REFREN:
Paranoja uzela mi dusu
sve mi uzela,
paranoja uzela mi dusu
sve mi uzela, sve mi uzela.
Spanija, Spanija, paprike
patlidzan i buranija...
Bosnia, o Bosnia, mala
bara puna krokodila...
REF. 2x
Sve mi uzela,aaaa sve mi
uzela...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#94 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by madner »

Da si ucio retoriku, a ne nabijao prosjek na ljevim temama znao bi da si upravo priznao da nemas argumenata za svoju tezu. Tako da pokusavas napasti nesto sto ne postoji. :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#95 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by plain vanilla »

carobnjak_iz_voza wrote:ja u ova zadnja tri texta vasa nisam vidio nista doli ljutnju,psovanje,ismijavanje,pretjerani nervozni smijeh itd....a sta je sa cinjenicama?Covjek mariginalizuje vjeronauk i to je klasicni "step by step" sistem na kojem se radi vec od alijanse,pusti te folove golove cinjenice govore za sebe.Koji razuman i nelicemjeran insan moze tvrditi da je razlog ovom potezu neravnopravnost medju ucenicima u odnosu na ukupnu ocjenu.pa mene bi bilo sramota da se pogledam u ogledalo nakon toga
Sama tema nema veze s cinjenicama..
Mijenja se nacin ocjenjivanja, a ne ukida se vjeronauka..a to sto se odmah krenulo u raspravu sta ce se ukidati, i sto neki znaju sta je ko nanijetio, je druga prica.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#96 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by nellington »

arte.fakt wrote: pa evo ovo je pocetak.


U mojoj osnovnoj školi je vjeronauka bila pravi fakultativni predmet koji nije ulazio u prosjek ocjena. Kasnije, vjeronauka postaje hibrid između fakultativnog i obaveznog predmeta, uz uključivanje u prosjek. Samo smo se vratili na početno stanje, ništa drugo.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#97 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Ma.Le.Na »

u moje vrijeme :D vjeronauka i arapski jezik su ocjenjivani i ulazili u prosjek
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#98 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by gurabija78 »

Amidza Efendija wrote:
arzuhal wrote: Mislim da bi bilo puno manje mržnje među ljudima i puno manje sukoba i ratova kada bi se obrazovanje prepustilo svakom pojedinom djetetu da odluči - pa pola dana uči svirat klavir, pola dana uči španski, pa sutra ganjaj leptire, itd.
Tako bi se izbjeglo kolektivno (razredno) ispiranje mozgova o nakim historijama, nacionalnim književnostima,''njihovim'' i ''našim'', nacionalizmu, ksneofobičnosti i rasizmu koju im mogu trpati bolesni nastavnici, itd. Kod djece ne bi bilo stresa i progamiranosti, živjeli bi sretni i slobodni da izaberu šta da uče i šta da postanu u životu. Nestale bi sve barijere koje im institucionalizirano školstvo i školski sistemi nameću :mrgreen:
Pola dana kopaj nos, pola dana fatanje zjala.
Koga briga za matematike, istorije, jezike, geografije, fizike i hemije.

Treba ustvari potpuno zabraniti obrazovanje, ali svoj djeci, a ne samo djevojcicama kao u Afganistanu za vrijeme Talibana. Jer mi smo puno bolji od Talibana, a samim tim i od ostatka naprednog svijeta.

I vjeronauku treba isto ukinuti, jer cim ima "nauku" u nazivu, ne valja.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#99 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Truba »

Ma.Le.Na wrote:u moje vrijeme :D vjeronauka i arapski jezik su ocjenjivani i ulazili u prosjek
čuj arapski :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P

a njegova svetost latinski jezik??' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 8)
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#100 Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Ma.Le.Na »

komi wrote:
Ma.Le.Na wrote:u moje vrijeme :D vjeronauka i arapski jezik su ocjenjivani i ulazili u prosjek
čuj arapski :lol: :lol: :lol: :P :P :P :P

a njegova svetost latinski jezik??' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 8)
latinski u srednjoj :D

ja vjeronauku svakako nisam imala u srednjoj..samo osnovnoj...zajedno sa arapskim :D
Locked