minimalni broj uposlenika d.o.o.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#1 minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by jajasmin »

otvorio sam firmu d.o.o. i sada cekam rješenje o registraciji sa suda. čuo sam negdje da je minimalni broh zaposlenih u d.o.o. dva. da li je to istina.

hvala unaprijed
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#2 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

jajasmin wrote:otvorio sam firmu d.o.o. i sada cekam rješenje o registraciji sa suda. čuo sam negdje da je minimalni broh zaposlenih u d.o.o. dva. da li je to istina.

hvala unaprijed
Jest.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#3 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Suzie Q »

oprosti kako si otvorio firmu bez zaposlenih?
ja kad sam svoju otvarala, nisam u općini mogla podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za rad bez potvrde iz PIO-a o zaposlenim a moraju biti dva minimalno.
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#4 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Matea30 »

Suzie Q wrote:oprosti kako si otvorio firmu bez zaposlenih?
ja kad sam svoju otvarala, nisam u općini mogla podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za rad bez potvrde iz PIO-a o zaposlenim a moraju biti dva minimalno.

Kakve veze tu ima opstina i kakva dozvola za rad?? Kako si mogla prijaviti radnike bez sudskog ili opštinskog rješenja rješenja i id broja ????? Odakle ti podaci za prijave????
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#5 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Suzie Q »

pa nakon dobivenog sudskog rješenja, ID broja i porezne prijave se ide u općinu bez koje se ne može početi raditi a oni traže između ostalog i potvrdu iz PIO o dva zaposlena (direktor i još jedan). takva je procedura svugdje pa mi nije jasno šta je tu tako čudno. smatrala sam da se ovdje razumijemo i da ne trebamo u detalje.

osim toga, tvoj post smatram uvredljivim, kao da sam glupa ili ne znam šta. posebno to multipliciranje upitnika.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#6 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by likce »

Da ne otvaram novu temu pa cu pitati ovdje mada na neki nacin moje pitanje povezano sa temom!
E ovako,imam situaciju da sam ja i jos jedan uposlenik zaposleni u x firmi,znaci samo nas je dvojica!
Problem je sljedeci,sve racune su na firmi su blokirani povodom raznoraznih tuzbi,znaci nijedan nije validan!
Jedino racun koji ima u IK banci je donekle validan tj.posto je IKB drzavna dopustaju placanje javnih prihoda,doprinosi,neke opcinske takse,prijava poreza na imovinu i slicno!Al niko nije dopustao da se placaju plate preko banke,pa su plate placane gotovinski tako sto se ode u postu i uplati,tako je moglo donedavno!
Ali od 01.01.11 porezna je uvela da vise nemoze ni preko poste da se uplate plate,tako da po njihovom novom nazovi zakonom nemozes pustiti ni doprinose ako nisi uplatio platu!
Interesuje ako neko ima slican problem da odgovori postoji li rjesenje za uplatu plate?
Znaci preko banke nema sanse,u posti ne daju postoji li nesto trece?
Ako se isplacuju na blagajni firme,znam da je kaznjivo ali koliko?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#7 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

fetic wrote:Da ne otvaram novu temu pa cu pitati ovdje mada na neki nacin moje pitanje povezano sa temom!
E ovako,imam situaciju da sam ja i jos jedan uposlenik zaposleni u x firmi,znaci samo nas je dvojica!
Problem je sljedeci,sve racune su na firmi su blokirani povodom raznoraznih tuzbi,znaci nijedan nije validan!
Jedino racun koji ima u IK banci je donekle validan tj.posto je IKB drzavna dopustaju placanje javnih prihoda,doprinosi,neke opcinske takse,prijava poreza na imovinu i slicno!Al niko nije dopustao da se placaju plate preko banke,pa su plate placane gotovinski tako sto se ode u postu i uplati,tako je moglo donedavno!
Ali od 01.01.11 porezna je uvela da vise nemoze ni preko poste da se uplate plate,tako da po njihovom novom nazovi zakonom nemozes pustiti ni doprinose ako nisi uplatio platu!
Interesuje ako neko ima slican problem da odgovori postoji li rjesenje za uplatu plate?
Znaci preko banke nema sanse,u posti ne daju postoji li nesto trece?
Ako se isplacuju na blagajni firme,znam da je kaznjivo ali koliko?
Donekle si pogrešno opisao stanje sa računima: mislio si sigurno da su transakcijski računi kod banaka blokirani voljom povjerilaca. U takvom slučaju, svi računi su i dalje validni, i aktivni, ali je u prometu, preko bilo kojeg od njih, određen prioritet, kojeg prvi imaju poreski računi, carinski, i tako redom - državni, potom računi povjerilaca, a kada svi budu izmireni, onda transakcijski računi po volji nalogodavca - tvog potpisnika u firmi.
I ta IK banka nije smjela vršiti transakcije mimo navadenog u prednjoj rečenici, prekršili su zakon o bankama i neke druge zakone, i mogu biti strogo kažnjeni.
Pošta takođe. Pošta nije banka (nije čak ni "poštanka banka" kako neko tumači...), i pošta mora primljeni novac uplatiti u neku od banaka, i tako dalje prenijeti put u novčanoj transakciji.
U svakoj gotovinskoj naplati po izdanim računima za usluge ili robu, firma mora položiti novac na svoj bankovni račun. Rok u kojem može imati novac u blagajni je 30 dana (nisam potpuno siguran, a ne čita mi se sada zakon...). Sve ostalo je kršenje pravila i propisa, što znači da sav zarađeni novac pripada prioritetnim povjerilocima. Uposlenici nisu u prioritetu, i njihova plata ne može biti isplaćena prije namirenja duga, samim tim ni doprinosi na plaću.

U ovakvim slučajevima, zbog kojih i nastaju mnogi socijalni slučajevi, otpuštanje radnika, štrajkovi i sl. u kojim transakcijski računi bivaju blokirani zbog nenaplaćenih potraživanja, ne voljom ili nesposobnošću ili bilo kako - poslodavca, glavni krivac je loše smišljen zakon, ne jedan, već nekoliko zakona koji tretiraju poslovanje privrednih društava.

Na tebi je da odlučiš da li da ostaneš vjeran poslodavcu i zajedno strpljivo čekate naplatu potraživanih sredstava, ili da daš otkaz i nađeš drugi posao.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#8 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by likce »

Sta god da si napisao si upravu,istina da sam se pogresno izrazio,nisam dovoljno strucan kao ti,ocigledno znas o cemu pises!Istina je da su u IKB pustali javne prihode i kada nesto placas obavezno nosis zahtjev za placanje toga sto placas,sada jel to kaznjivo to neznam!
Istina je da plata placana preko poste tako da ide direktno na RFB a iz firme se profaksa spisak radnika,mene i jos jednog,za isplatu tako da ide direktno ide na racun uposlenih!
Znaci po tebi ne postoji neka rupa ili nacin da se to uplacuje jer je racun blokiran na veliki iznos koji ne moze pokriti iznos naplate potrazivanja!
Bez obzira,zahvaljujem na odgovoru!
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#9 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by udrch »

Kad otvaraš treba biti dva, kasnije može da nema radnika..to je čak i poželjno, jer takve firme inspekcija nikad ne obilazi..ovo ti govorim iz iskustva..moj šef ima dvije firme, ova u kojoj radim ima 40 radnika i stalno nekakve inspekcije, poreznici i razni guzičari, a ova druga trenutno nema nijednog radnika, ali nikad niko i ne pita za nju..
jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#10 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by jajasmin »

ee, ovako.
zvao sam poreznu upravu u kantonalnu inspekciju. svi redom su mi rekli da nema minimalni broj uposlenika. znaci moze samo direktor i to je to.
ne znam ljudi odakle vam ova informacija.
jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#11 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by jajasmin »

Suzie Q wrote:oprosti kako si otvorio firmu bez zaposlenih?
ja kad sam svoju otvarala, nisam u općini mogla podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za rad bez potvrde iz PIO-a o zaposlenim a moraju biti dva minimalno.

firmu sam normalno otvorio bez zaposlenih. evo sad cekam rjesenje od suda i kad ga dobijem predajem za ID broj u poreznu i tek onda prijavljujem direktora. to su ti koraci
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#12 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by mavcs »

Samo jedan na puno radno vrijeme, tj. direktor. To je minimum.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#13 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by mavcs »

jajasmin wrote:ee, ovako.
zvao sam poreznu upravu u kantonalnu inspekciju. svi redom su mi rekli da nema minimalni broj uposlenika. znaci moze samo direktor i to je to.
ne znam ljudi odakle vam ova informacija.
Za neke djelatnosti moraš imati pored direktora još dva zaposlena inžinjera sa stručnim ispitom, na primjer firma koja traži dozvolu od ministarstva energije i rudarstva za bavljenje nekim specijalističkim mjerenjima, ispitivanjima i slično... Tako da uzmi u obzir i poslove kojima ces se baviti :) Inače generalno kao što rekoh, samo direktor :thumbup: :dance:
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#14 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by djulba »

Bez obzira koja je djelatnost ako je DOO mora biti pored direktora zaposlen i jedan radnik. kada budeš prijavljivao direktora neće ti primiti prijavu ako ne budeš prijavio odmah i jednog radnika. Takođe tog radnika ne možeš odjaviti ako odmah ne prijaviš drugog. Ovo su ti informacije iz prakse i konretno sa terena . E sad koga si ti zvao i šta su ti rekli ne znam ali vidjećeš kada budeš nosio prijavu za direktora.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#15 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Suzie Q »

jajasmin wrote:
Suzie Q wrote:oprosti kako si otvorio firmu bez zaposlenih?
ja kad sam svoju otvarala, nisam u općini mogla podnijeti zahtjev za dobivanje dozvole za rad bez potvrde iz PIO-a o zaposlenim a moraju biti dva minimalno.

firmu sam normalno otvorio bez zaposlenih. evo sad cekam rjesenje od suda i kad ga dobijem predajem za ID broj u poreznu i tek onda prijavljujem direktora. to su ti koraci

zbunilo me što si rekao da si već otvorio firmu, bolji bi termin bio osnovao ali ok. ja sma morala prijaviti 2 osobe, direktora i radnika.
jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#16 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by jajasmin »

ko ti je trazio da prijavis dvije osobe. jel oni iz porezne ili ?
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#17 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Suzie Q »

jedan od narednih koraka će ti biti dobivanje odobrenja za rad koje dobijaš u nadležnom Odjelu tržišne inspekcije u općini. tu ćeš, između ostale dokumentacije, morati priložiti potvrde o zaposlenim s PIO-a. možeš već sada otići kod njih da ti daju obrazac zahtjeva na kojem ćeš vidjeti što sve trebaš pa možeš dok čekaš rješenje neke papire pripremati (oko prostora i sl.)
jajasmin
Posts: 36
Joined: 02/02/2010 19:42

#18 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by jajasmin »

Suzie Q wrote:jedan od narednih koraka će ti biti dobivanje odobrenja za rad koje dobijaš u nadležnom Odjelu tržišne inspekcije u općini. tu ćeš, između ostale dokumentacije, morati priložiti potvrde o zaposlenim s PIO-a. možeš već sada otići kod njih da ti daju obrazac zahtjeva na kojem ćeš vidjeti što sve trebaš pa možeš dok čekaš rješenje neke papire pripremati (oko prostora i sl.)

otići ću svakako, ali Suzie draga, nemoj govorit da je minimalno 2 radnika potrebno. prvo zavisi o djelatnosti kojom se bavis itd.

ja dobijam informacije i od notara da je dovoljno samo direktora prijavit, i to je to
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#19 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Miki123 »

jajasmin wrote:
Suzie Q wrote:jedan od narednih koraka će ti biti dobivanje odobrenja za rad koje dobijaš u nadležnom Odjelu tržišne inspekcije u općini. tu ćeš, između ostale dokumentacije, morati priložiti potvrde o zaposlenim s PIO-a. možeš već sada otići kod njih da ti daju obrazac zahtjeva na kojem ćeš vidjeti što sve trebaš pa možeš dok čekaš rješenje neke papire pripremati (oko prostora i sl.)

otići ću svakako, ali Suzie draga, nemoj govorit da je minimalno 2 radnika potrebno. prvo zavisi o djelatnosti kojom se bavis itd.

ja dobijam informacije i od notara da je dovoljno samo direktora prijavit, i to je to

100 % dovoljno.. svojim očima vidio na primjeru nekoliko firmi. Zadnji put prošle sedmice.
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#20 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by likce »

Sve zavisi sta otvaras,npr. za d.o.o.(drustvo sa ogranicenom odgovornoscu) 100% je minimalno dva radnika!
E sada sta hoces otvoriti, S.T.R,S.Z.R. mozes sebe kao vlasnika i kao direktora i to je to!Hoces npr.otvoriti autopraonicu normalno da ces sebe staviti kao vlasnika,osnivaca i kao uposlenog,jos ako si bio na birou dobijes podsticaja 2-3 hiljade KM i ne treba ti niko,sam radis!
User avatar
Komšinica
Posts: 1719
Joined: 30/03/2010 17:51
Location: Sarajevo

#21 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by Komšinica »

Meni je prije neki dan isto trebao podatak o minim. broju zaposlenih pa sam našla ovu Uredbu... doduše iz '98 je... :-)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20odn.htm
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

ne znam je li ikad stavljena na propisan način van snage, al' se više ne primjenjuje. milion posto možeš registrovati firmu samo sa direktorom.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#23 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

Komšinica wrote:Meni je prije neki dan isto trebao podatak o minim. broju zaposlenih pa sam našla ovu Uredbu... doduše iz '98 je... :-)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20odn.htm
Tačno, Uredba o uslovima koje je preduzeće i drugo pravno lice dužno da ispunjava u pogledu broja zaposlenih radnika radi obavljana registrirane djelatnosti ("Službene novine FBiH, broj 15/98").
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#24 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by poznanik »

JThomas wrote:ne znam je li ikad stavljena na propisan način van snage, al' se više ne primjenjuje. milion posto možeš registrovati firmu samo sa direktorom.
Nije nikad stavljena izvan snage, primjenjuje se, samo što mnogi pojma nemaju i zaobilaze pravila. Neko poput tebe, neko ko je u svakodnevnom dodiru s pravosuđem, ne bi smio davati ovakve komentare :(
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#25 Re: minimalni broj uposlenika d.o.o.

Post by JThomas »

ni u sudu, ni u kantonalnoj poreznoj, ni u inspekciji, ni u PIO, ni u UIO, ni prilikom osnivanja, ni prilikom promjena ni prilikom likvidacije mi nisu pravili probleme sa firmama koje imaju samo jednog zaposlenika.

al' eto, ti možda s gugla znaš bolje.
Post Reply