Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#1 Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

Molim za odgovor,ukoliko neko zna od prisutnih na forumu, da li korisnik izuzetne prijevremene starosne penzije, koji zadovoljava
uslove iz člana 142 do 144. Zakona o PIO, dobija minimalnu ili zagarantovanu penziju ? Naravno, ukoliko bodovno ne premašuje
navedene visine penzije ...

HJasko
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by korisnicki »

Zagarantovanu jer je ipak ispunio puni radni staž.
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#3 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

Hvala na odgovoru ! Ipak nije, prijatelj mi aplicirao za prijevremenu penziju po gore navedenim članovima Zakona o PIO i dobio
minimalnu, iako je imao 38 godina staža osiguranja plus oko 4 godine posebnog staža ... Ipak su borci prevareni kod donošenja
izmjena zakona koje su sami inicirali :-(

HJasko
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#4 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by korisnicki »

hjasko wrote: 27/12/2022 16:16 Hvala na odgovoru ! Ipak nije, prijatelj mi aplicirao za prijevremenu penziju po gore navedenim članovima Zakona o PIO i dobio
minimalnu, iako je imao 38 godina staža osiguranja plus oko 4 godine posebnog staža ... Ipak su borci prevareni kod donošenja
izmjena zakona koje su sami inicirali :-(

HJasko
Znam da je bilo govora da će se taj detalj u zakonu mijenjati jer je apsurdno da se u tim slučajevima odbijaju t.zv. "penali".
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by nikeze »

hjasko wrote: 27/12/2022 16:16 Hvala na odgovoru ! Ipak nije, prijatelj mi aplicirao za prijevremenu penziju po gore navedenim članovima Zakona o PIO i dobio
minimalnu, iako je imao 38 godina staža osiguranja plus oko 4 godine posebnog staža ... Ipak su borci prevareni kod donošenja
izmjena zakona koje su sami inicirali :-(

HJasko
Možeš imati staža koliko hoćeš, ali računa se samo ono što je uplaćeno i u kom je iznosu uplaćeno u Fond PIO.
Rad na crno se ne računa i mala plata dovodi do obračuna penzije koji je mali.
Radnička knjižica nije više nikakav dokaz.
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#6 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

Prijatelj je imao 38 godina uplaćenog staža, o čemu je priložio izvod iz PIO i Poreske uprave, plus
posebni staž tj. učešće u ratu, te je znači imao sigurnih min 42 godine penzijskog staža, ali to nije
izgleda dovoljno za zagarantovanu penziju nego je dobio minimalnu, obzirom da je radio kod privatnika
nakon rata koji mu je uplaćivao obaveze na minimalac te mu bodovnim sistemom za te godine staža
nije moglo "preteći" na viši iznos ... Ali eto, za to su se ljudi borili :-(
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by Haris.ba »

hjasko wrote: 28/12/2022 15:33 Prijatelj je imao 38 godina uplaćenog staža, o čemu je priložio izvod iz PIO i Poreske uprave, plus
posebni staž tj. učešće u ratu, te je znači imao sigurnih min 42 godine penzijskog staža, ali to nije
izgleda dovoljno za zagarantovanu penziju nego je dobio minimalnu, obzirom da je radio kod privatnika
nakon rata koji mu je uplaćivao obaveze na minimalac te mu bodovnim sistemom za te godine staža
nije moglo "preteći" na viši iznos ... Ali eto, za to su se ljudi borili :-(
Minimalna je oko 420, a zagarantovana oko 530. Koju je on dobio?
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#8 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by korisnicki »

Ako mi neko može dati odgovor. Otac mi za nekoliko mjeseci odlazi u mirovinu nakon napunjenih 40 godina redovnog staža osiguranja. U prethodnoj firmi radio je na poslovima gdje je beneficirani radni staž, tako da mimo tih 40 g. redovnog staža ima i dodatne oko 2,5 godine beneficiranog staža. Uvjerenje o tom beneficiranog stažu do sada nije nigdje predavao već to misli učiniti prilikom podnošenja zahtjeva za penzionisanje
Hoće li te dodatne 2,5 godine staža utjecati na visinu penzije?
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#9 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

Haris.ba wrote: 28/12/2022 15:39
hjasko wrote: 28/12/2022 15:33 Prijatelj je imao 38 godina uplaćenog staža, o čemu je priložio izvod iz PIO i Poreske uprave, plus
posebni staž tj. učešće u ratu, te je znači imao sigurnih min 42 godine penzijskog staža, ali to nije
izgleda dovoljno za zagarantovanu penziju nego je dobio minimalnu, obzirom da je radio kod privatnika
nakon rata koji mu je uplaćivao obaveze na minimalac te mu bodovnim sistemom za te godine staža
nije moglo "preteći" na viši iznos ... Ali eto, za to su se ljudi borili :-(
Minimalna je oko 420, a zagarantovana oko 530. Koju je on dobio?
Dobio je ovu od 420 KM ... Jer nema 40 godina staža osiguranja kao uslov za starosnu penziju gdje bi mogao
dobiti tu penziju od 530 :-(
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#10 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

korisnicki wrote: 28/12/2022 21:59 Ako mi neko može dati odgovor. Otac mi za nekoliko mjeseci odlazi u mirovinu nakon napunjenih 40 godina redovnog staža osiguranja. U prethodnoj firmi radio je na poslovima gdje je beneficirani radni staž, tako da mimo tih 40 g. redovnog staža ima i dodatne oko 2,5 godine beneficiranog staža. Uvjerenje o tom beneficiranog stažu do sada nije nigdje predavao već to misli učiniti prilikom podnošenja zahtjeva za penzionisanje
Hoće li te dodatne 2,5 godine staža utjecati na visinu penzije?
Mislim da će sve biti priznato iako pitanje i to koliko vrijedi jer je riječ o tzv bodovnom sistemu gdje se uzimaju u obzir bodovi po godinama,
veličina uplate za penziju te prosječne plate za tu godinu ... Tako da nije sigurno da kada bude i priznato da će nešto biti veća penzija. Znam po
sebi jer sam godinama imao beneficirani radni staž i u listingu iz PIO nema odvojenog tog beneficiranog staža nego samo ukupna uplata za
tu godinu pa se na to računa vrijednost u bodovima za tu godinu. Uglavnom caku su napravili u najnovijoj izmjeni zakona što se prijašnji penzijski
staž sada ne računa nego staž osiguranja, tj. kako mi kažemo efektivni staž te na to vrijednost boda i količina bodova skupljena tokom staža
uzimajući u obzir veličinu uplate za PIO.
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#11 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

hjasko wrote: 30/12/2022 10:35
Haris.ba wrote: 28/12/2022 15:39

Minimalna je oko 420, a zagarantovana oko 530. Koju je on dobio?
Dobio je ovu od 420 KM ... Jer nema 40 godina staža osiguranja kao uslov za starosnu penziju gdje bi mogao
dobiti tu penziju od 530 :-(
Zakon o PIO :


POGLAVLJE VII. NAJNIŽA I ZAJAMČENA PENZIJA
Član 81
(Najniža i zajamčena penzija)
(1) Najniži iznos penzije pripada korisniku starosne, porodične, odnosno invalidske penzije, a
kome je penzija određena u manjem iznosu od penzije utvrđene po odredbama stava (2) ovog
člana.
(2) Najniži iznos penzije je iznos najniže penzije isplaćene za decembar 2016. godine u Federaciji,
usklađene za sva pripadajuća povećanja na dan ostvarivanja prava, a dalje se usklađuje u skladu sa
članom 79. stav (1) ovog zakona.
(3) Izuzetno, ukoliko postoje finansijske mogućnosti, Vlada Federacije može posebnom odlukom
utvrditi povećanje iznosa najniže penzije u procentu većem od procenta iz stava (2) ovog člana, a
najviše do stope rasta realnog bruto domaćeg proizvoda u prethodnoj godini.
(4) Zajamčeni iznos penzije pripada osiguraniku koji je ostvario pravo na penziju sa 40 godina
staža osiguranja, a kome je penzija određena u manjem iznosu od penzije utvrđene po odredbama
stava (5) ovog člana.
(5) Zajamčeni iznos penzije je iznos zajamčene penzije isplaćene za decembar 2016. godine u
Federaciji, usklađene za sva pripadajuća povećanja na dan ostvarivanja prava, a dalje se usklađuje
u skladu sa članom 79. stav (1) ovog zakona
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#12 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by korisnicki »

hjasko wrote: 30/12/2022 10:39
korisnicki wrote: 28/12/2022 21:59 Ako mi neko može dati odgovor. Otac mi za nekoliko mjeseci odlazi u mirovinu nakon napunjenih 40 godina redovnog staža osiguranja. U prethodnoj firmi radio je na poslovima gdje je beneficirani radni staž, tako da mimo tih 40 g. redovnog staža ima i dodatne oko 2,5 godine beneficiranog staža. Uvjerenje o tom beneficiranog stažu do sada nije nigdje predavao već to misli učiniti prilikom podnošenja zahtjeva za penzionisanje
Hoće li te dodatne 2,5 godine staža utjecati na visinu penzije?
Mislim da će sve biti priznato iako pitanje i to koliko vrijedi jer je riječ o tzv bodovnom sistemu gdje se uzimaju u obzir bodovi po godinama,
veličina uplate za penziju te prosječne plate za tu godinu ... Tako da nije sigurno da kada bude i priznato da će nešto biti veća penzija. Znam po
sebi jer sam godinama imao beneficirani radni staž i u listingu iz PIO nema odvojenog tog beneficiranog staža nego samo ukupna uplata za
tu godinu pa se na to računa vrijednost u bodovima za tu godinu. Uglavnom caku su napravili u najnovijoj izmjeni zakona što se prijašnji penzijski
staž sada ne računa nego staž osiguranja, tj. kako mi kažemo efektivni staž te na to vrijednost boda i količina bodova skupljena tokom staža
uzimajući u obzir veličinu uplate za PIO.
Hvala
na odgovoru. Koliko sam ja uspjeo proučiti iz novog zakona beneficirani staž spada u staž osiguranja(ne posebni staž). Visina penzije se određuje množenjem općeg boda sa godinama staža osiguranja pr. x40, u ovom slučaju valjda x42,5
User avatar
hjasko
Posts: 72
Joined: 14/01/2013 23:31

#13 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by hjasko »

Da li postoji neki online ili neki drugi kalkulator ili tabela prosječnih plata/plaća na osnovu kojih bi se mogla izračunati prosječna vrijednost boda prije odlaska u penziju, da čovjek zna šta ga čeka ? Znači uzeti vrijednosti sa portala Poreske uprave ili listing iz PIO te upoređujući vrijednost uplaćenog sa vrijednošću prosjeka da se dobije koeficijent za svaku proteklu godinu ? Na sajtu Statističkog zavoda nema svih potrebnih podataka, barem ih ja nisam mogao pronaći ...
User avatar
Alfa159
Posts: 631
Joined: 25/07/2007 12:01
Location: Horde zla - Machu Picchu

#14 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by Alfa159 »

Ja otvorio novu temu a nisam vidio ovu, pa da ponovim.

Zdravo, pokusa ao sam naći temu, ali ne nađoh.
Dakle treba mi savjet sta činiti.
Gospođa 66 godina, 13 god staža. Ne može za minimalnu penziju, da li se može dokupiti staž.
Da li može ostvariti ikakva primanja po pitanju neke socijalne ili nesto.
Živi sa mužem koji je na minimalnoj mirovini.
Hvala ako neko ima savjet.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Minimalna ili zagarantovana penzija FBiH

Post by Sanjarko »

Alfa159 wrote: 01/06/2023 11:41 Ja otvorio novu temu a nisam vidio ovu, pa da ponovim.

Zdravo, pokusa ao sam naći temu, ali ne nađoh.
Dakle treba mi savjet sta činiti.
Gospođa 66 godina, 13 god staža. Ne može za minimalnu penziju, da li se može dokupiti staž.
Da li može ostvariti ikakva primanja po pitanju neke socijalne ili nesto.
Živi sa mužem koji je na minimalnoj mirovini.
Hvala ako neko ima savjet.
Moglo je prije se dokupiti, valjda i sad može. 2 godine joj trebaju, a prije je to koštalo oko 6 000 KM.

15 godina staža treba imati.

Edit: Ima pravo možda na socijalnu penziju tj starosnu ali nisam siguran.

Na socijalnu pomoć nema kako znam. Treba se imati manje od 70 KM po glavi domaćinstava.

Mi imali samo minimalnu jednu penziju na nas troje i nismo mogli ništa da ostvarimo.

Jednom samo tokom Korona sr*nja dobili jednokratnu socijalnu pomoć od oko 150 KM.

Kad mi je otac umro.
Post Reply