MILJENKO JERGOVIĆ

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#51 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by shake69 »

Almir mi uzeo rijeci s tastature. Aferim.

Piše: Almir Imširević

I tako je započela likvidacija Hrvata iz Bosne i Hercegovine, njihovo pretvaranje u obespravljenu manjinu s obećanim pravima kakva su manjine imale u sultanskoj Turskoj.“

I moja je „adresa“ upisana na razglednici što nam je Jergović šalje iz Zagreba, ispisujući uvrede i zamjerajući, posve neprilično njegovom talentu, da smo „komšiluk zamijenili komšićlukom“. Više puta iščitavam njegovu poruku, pokušavam shvatiti, dokučiti razloge, jer mi je dojadilo slušati kako oni koje poštujem, sa pristojne udaljenosti, o Sarajevu i BiH govore drugačije nego prilikom naših susreta. Jergović kojeg sam slušao na ovogodišnjem Bookstanu bio je, ako ne mudriji, ono sigurno – odmjereniji.

Momo Kapor je mržnju spram Sarajeva pravdao davnom traumom iz kina u kojem su ga, pred djevojkom, maltretirali lokalni jalijaši. Sa sličnim pričama iz ovog grada su otišle brojne Kusturice, Bačanovići, Karajlići, Bazdulji... Mahala priča da je pjesnik Faruk Šehić, na nekoj od sarajevskih ulica, izvrijeđao Miljenka. Pominjao mu „jednog od roditelja“ i „hrvatsku revolucionarnu organizaciju“; dovoljan razlog da se pristojan čovjek uplaši. Čestitka je „logičan“ nastavak, a na nama je da prihvatimo stradanje od „prijateljske vatre“. Razumijem i ne okrivljujem.
Upozorava Jergović na „likvidaciju Hrvata“ i zvuči kao da mu tekst šapuće Raspudić ili neko još manje talentovan. Više tužan no ljut, baš kao šofer iz one predskazujuće pjesme, opet sam u stanju vidjeti poredane knjige pred svojim prozorima. Naučio sam u ratu – papir odlično štiti od gelera. Poezija je „tanka“; Miljenkov opus bolje brani.

Godine 1992. upoznao sam dva mala Roma. Pričali mi kako vole „Švabe i naciste“ i sa nevjericom gledali u mene dok sam im, biranim riječima, pokušavao objasniti da to ne bi bila uzajamna ljubav. Nisu vjerovali ni da „Vikić nije musliman“, jer u njihovim glavama, koje su se formirale u opsadi, biti musliman značilo je biti – dobar. Njihov svijet je podjednako smušen kao ovaj Jergovićev u kojem su se isprepleli – slavlja i likvidiranja. Vikića je zamijenio Komšićem, ali je nevjerica ostala identična.

Možda smo komšiluk pretvorili u „komšićluk“, ali nismo krivi što je ovaj grad postao SaraNAjevo... SaHraNAjevo...
(Oslobodjenje)

Ma ´ta ce Almir, zna Banksy!
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#52 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pemanapemani »

Meni je Šehić jedan od naših najboljih književnika. Dok sam bio mlađi luđački sam čitao sve što piše.
S druge strane, Jergović mi nikad nije sjeo. Sjećam se da ga je Šehić nazivao "purpurni praščić".

Čitajući ovaj tekst od Almira Imširevića sjetio sam se toga.

Zna li neko zašto se njih dvojica ne podnose?
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#53 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by shake69 »

pemanapemani wrote:Meni je Šehić jedan od naših najboljih književnika. Dok sam bio mlađi luđački sam čitao sve što piše.
S druge strane, Jergović mi nikad nije sjeo. Sjećam se da ga je Šehić nazivao "purpurni praščić".

Čitajući ovaj tekst od Almira Imširevića sjetio sam se toga.

Zna li neko zašto se njih dvojica ne podnose?
Meni je malo shega sto Sarajevo contra Miljenka brane pisci iz Bihaca i Cazina, iako su doduse obojica s trenutnom sarajevskom adresom.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#54 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by seln »

shake69 wrote:
pemanapemani wrote:Meni je Šehić jedan od naših najboljih književnika. Dok sam bio mlađi luđački sam čitao sve što piše.
S druge strane, Jergović mi nikad nije sjeo. Sjećam se da ga je Šehić nazivao "purpurni praščić".

Čitajući ovaj tekst od Almira Imširevića sjetio sam se toga.

Zna li neko zašto se njih dvojica ne podnose?
Meni je malo shega sto Sarajevo contra Miljenka brane pisci iz Bihaca i Cazina, iako su doduse obojica s trenutnom sarajevskom adresom.
Neko pametan je jednom rekao: dom je tamo gdje se nerviras na salteru.
Tako da je Miljenku dom u Zagrebu, a Faruku i Almiru u Sarajevu.
Niko ne moze Miljenku zabraniti da i Sarajevo smatra domom... osim njega samog.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#55 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by bleee_sa »

Miljenko je ovaj grad živio kada je bio u svom punom kapacitetu i on kao pisac, i Sarajevo kao grad.

Sad je samo sjećanje na neko bolje vrijeme, izabrao je svoj dom - neka naš ne dira, svoj tor je sam birao.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#56 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by JThomas »

današnji komšić nije podvala hrvatima. čak nije ni podvala hdz-u, jer njima će to filijala za ovaj dio države zvana sda nadoknaditi i više nego što ih spada. on je podvala opoziciji.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#57 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by plain vanilla »

Ne znam zasto se svadjate, nista nije ni crno ni bijelo.
Bosnjaci su uglavnom izabrali Komsica, ali nije to bas tako jednostavno. Odakle nam ovaj zakon, zasto nam je Ustav mirovni sporazum, zasto nema vise Hrvata, koja je alternativa Komsicu?

Hrvati iz Hrvatske su vec dugo ogorceni na Hrvate iz BiH jer glasaju na izborima u Hrvatskoj. Ko je to njima omogucio? Danas Hrvat uzme putovnicu i ode u Eu, a ti se Bosnjo snalazi. Da Bosnjaci mogu otici, ostala bi samo gerijatrija i budzetlije. Da nas susjedna Hrvatska nije napala, ne bi danas bilo Komsica. Ali toga se Jergovic nije sjetio. Jel spomenuo velicanje osudjenih ratnih zlocinaca?

Hocu reci, njegov tekst je populisticki i zlurad, ovako jednostrano i povrsno moze pisati ili neko neupucen ili neko ko ne misli dobro Bosni i Hercegovini. A znamo da on nije neupucen.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#58 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ¤ jelena ¤ »

Sad me živo interesuje....

da li će ovaj dražesni šaljivdžija i @plain vanillu poslati da ''razguli u kuhinju'' ili je kuhinja rezervisana samo za njegove političke neistomišljenice...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#59 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by plain vanilla »

¤ jelena ¤ wrote:Sad me živo interesuje....

da li će ovaj dražesni šaljivdžija i @plain vanillu poslati da ''razguli u kuhinju'' ili je kuhinja rezervisana samo za njegove političke neistomišljenice...
Vjerujem da ce se za vecerasnji menu pobrinuti moderacija.
A sumnjam da smo.politicki istomisljenici, za Komsica niti sam kad glasala niti bih. Zakon i drzava su nakaradni, ali to ne znaci da moram biti i ja. Prepustam Hrvatima sa glasaju za clana Predsjednistva iz reda hrv naroda.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#60 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by emric »

Banksy wrote:Ne vidim da je puno fulio. Komšić jeste izabran SDA inženjeringom, bošnjačkim glasovima, on danas jeste guru i maneken bošnjačke desnice, njegovi apologeti i politički partneri, uglavnom primitivan seoski svijet, u predizbornoj kampanji ali i poslije nje, jesu sve nebošnjake, posebno one u Federaciji (zapravo, samo one u Federaciji jer s onima 'preko' se poslije ulazi u koaliciju) nazivali četnicima, ustašama, petokolonašima, folksdojčerima, vlaškim kujama, krmojedima, i sl. tako da njegov tekst ne fula puno. Možda je odveć vruć u atribuiranju, ali suština je apsolutno pogođena.
Kamo sreće da si stao na "Ne vidim", sve dalje je bullshit. :novine:
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#61 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by foton »

"... te osnovni razlog zbog kojeg partizani kao ratni pobjednici nisu Bosnu i Hercegovinu podijelili između susjeda, nego su je uvažili kao zasebnu, ravnopravnu državotvornu cjelinu unutar Jugoslavije. Cjelinu koju cjelinom čine njezini Srbi, Hrvati i Muslimani (Bošnjaci). Tako je to bilo i ostalo do prije neki dan. A onda su bošnjački nacionalisti.... "

WTF??? Ne mogu da vjerujem da neko kao Jergovic moze ovakve gluposti prelomiti preko tastature. Cuj "kao ratni pobjednici nisu Bosnu i Hercegovinu podijelili između susjeda", kao sasvim logicno da bi je inace podijelili. Kao da je BiH bila neka neprijateljska ledina za podijeliti, bez nekog identiteta i istorije. Kako lezerno i superiorno daje utisak da je to haman POKLON sto je BiH obnovila drzavnost. Heeej. Da li bi bilo OK da su partizani kao ratni pobjednici uzeli Hrvatsku i pripojili je... Crnoj Gori?? Ne, Hrvatskoj se podrazumijeva ravnopravnost dok za BiH to i nije bas tako jednostavno ocigledno logicno i samokazujuce...

Sljedeca nebuloza nakon koje prestaje potreba za daljim citanjem... "Tako je to bilo i ostalo do prije neki dan. A onda..." Hej! Od 1945 do neki dan se NISTA znacajno nije desilo u Bosni? Niko je nije svojatao? Napadao? Prekrajao? Dijelio? Htio da likvidira? Stvarno? Zaista? Kako to? Seres!? Da bi onda sam sebe demantovao u istom pasusu, skoro istoj recenici "slijedeći logiku koja je prethodno već uspostavljena u Republici Srpskoj" U cemu? Otkud sad to? Bilo sve ok od 1945 do danas a onda ipak nije. Da nije onda jos nesto promaklo? I tako... Za pisca nespretan, za covjeka... ne znam...
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#62 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by doktor78 »

Ja se sve nadam da mu je neko hakovao profil, pa u njegovo ime ispisao ove baljezgarije...
Jako mi je drag pisac, ali kao da uvijek mora biti u sukobu s nekim. Sad smo i mi došli na red.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#63 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by shake69 »

doktor78 wrote:Ja se sve nadam da mu je neko hakovao profil, pa u njegovo ime ispisao ove baljezgarije...
Jako mi je drag pisac, ali kao da uvijek mora biti u sukobu s nekim. Sad smo i mi došli na red.
To prvo i moja malenkost napisao ovdje. A posljednja recenica stoji. Prije par godina moj zagrebacki drug mi usput za njega veli, posto se poznaju i fino pozdrave, ´´ne znam u Zagrebu nikoga a da Miljenko s njim nije u svadji!´´ :mrgreen:
De facto smo i mi dosli na red.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#64 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by doktor78 »

pemanapemani wrote:Meni je Šehić jedan od naših najboljih književnika. Dok sam bio mlađi luđački sam čitao sve što piše.
S druge strane, Jergović mi nikad nije sjeo. Sjećam se da ga je Šehić nazivao "purpurni praščić".

Čitajući ovaj tekst od Almira Imširevića sjetio sam se toga.

Zna li neko zašto se njih dvojica ne podnose?
Navodno je Šehić prije 5-6 godina u alkoholiziranom stanju opsovao Jergoviću mater četničku, a sve zbog prikazivanja Draže Mihailovića kao benevolentnog lika u Jergovićevoj knjizi "Dvori od oraha". Od tad skoro u svakoj svojoj knjizi ili novinskom tekstu, a koji se tiče Sarajeva, Jergović to uzima kao dokaz da je on protjeran odavdje jer ga je p'jani Šehić opsovao. Nidje veze
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#65 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by seln »

Ja se vise uopste ne ibretim. Dozivio sam da zagovaraci jedne i jedine postanu gorljivi cetnici i ustase.
Dozivio sam da ostre strijele opozicije postanu rezimlije.
Dozivio sam da se nezavisni intelektualci prodaju za sahan pilava.
Zasto bih se ibretio Jergulji? Ni do sada nije bio dosljedan.
Jos samo da dozivim prodaju Dezulovica, onda to sve dole juznije od Karavanki mozes jebat.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#66 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by doktor78 »

seln wrote:Ja se vise uopste ne ibretim. Dozivio sam da zagovaraci jedne i jedine postanu gorljivi cetnici i ustase.
Dozivio sam da ostre strijele opozicije postanu rezimlije.
Dozivio sam da se nezavisni intelektualci prodaju za sahan pilava.
Zasto bih se ibretio Jergulji? Ni do sada nije bio dosljedan.
Jos samo da dozivim prodaju Dezulovica, onda to sve dole juznije od Karavanki mozes jebat.
:thumbup:
Dodao bih i Viktora Ivančića
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#67 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by sinuhe »

Dosta blage reakcije za ova dva dana. Osim Suljagica niko nije ni reagovao dok bi Karajlica do sada satrali.
Ostavljam mogucnost da neko ostri olovku -jer pisac je Jergovic.
Sto me podsjeti na samog Jergovica i njegovog odgovora Nevenu Andjelicu glede neke pizze kad mu je objasnio 'kako stvari stoje'.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#68 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ¤ jelena ¤ »

Jel Jergović sad i ustaša i četnik?
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#69 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Hajvan »

samo idiot
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#70 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by emric »

¤ jelena ¤ wrote:Jel Jergović sad i ustaša i četnik?
Samo fukara.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#71 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Milenkov buraz »

foton wrote:"... te osnovni razlog zbog kojeg partizani kao ratni pobjednici nisu Bosnu i Hercegovinu podijelili između susjeda, nego su je uvažili kao zasebnu, ravnopravnu državotvornu cjelinu unutar Jugoslavije. Cjelinu koju cjelinom čine njezini Srbi, Hrvati i Muslimani (Bošnjaci). Tako je to bilo i ostalo do prije neki dan. A onda su bošnjački nacionalisti.... "

WTF??? Ne mogu da vjerujem da neko kao Jergovic moze ovakve gluposti prelomiti preko tastature. Cuj "kao ratni pobjednici nisu Bosnu i Hercegovinu podijelili između susjeda", kao sasvim logicno da bi je inace podijelili. Kao da je BiH bila neka neprijateljska ledina za podijeliti, bez nekog identiteta i istorije. Kako lezerno i superiorno daje utisak da je to haman POKLON sto je BiH obnovila drzavnost. Heeej. Da li bi bilo OK da su partizani kao ratni pobjednici uzeli Hrvatsku i pripojili je... Crnoj Gori?? Ne, Hrvatskoj se podrazumijeva ravnopravnost dok za BiH to i nije bas tako jednostavno ocigledno logicno i samokazujuce...

Sljedeca nebuloza nakon koje prestaje potreba za daljim citanjem... "Tako je to bilo i ostalo do prije neki dan. A onda..." Hej! Od 1945 do neki dan se NISTA znacajno nije desilo u Bosni? Niko je nije svojatao? Napadao? Prekrajao? Dijelio? Htio da likvidira? Stvarno? Zaista? Kako to? Seres!? Da bi onda sam sebe demantovao u istom pasusu, skoro istoj recenici "slijedeći logiku koja je prethodno već uspostavljena u Republici Srpskoj" U cemu? Otkud sad to? Bilo sve ok od 1945 do danas a onda ipak nije. Da nije onda jos nesto promaklo? I tako... Za pisca nespretan, za covjeka... ne znam...
Mene od osobe koja je svojevremeno 1987. godine organizovala nacističke orgije u sred Sarajeva ništa ne može iznenaditi. A zadnjim tekstom je fulio cijeli stadion.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#72 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by O'zone »

Banned user for reason “Kršenje pravila foruma - vrijeđanje”
» drag_gost

Mjesec


Da. Vidi se...Sramota.

Banned user for reason “Kršenje pravila foruma - vrijeđanje”
» Banksy

7 dana


Mogla si samo prijaviti post, ne nazivati ga budalom. Ovako....
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#73 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Altsa »

E moj bidni Miljenko. covic i njegova UZP bulumenta te brane. pa objesi se na sred trga bana jelacica. .

Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora pod predsjedanjem Dragana Čovića i Bože Ljubića razmatralo je najnovije prilike u Bosni i Hercegovini nakon što su, kako piše u priopćenju sa izvanredne sjednice HNS-a, "bošnjački nacionalisti i građanski unitaristi jednostrano eliminirali Hrvate iz obilježavanja Dana državnosti BiH i proslave 75. obljetnice ZAVNOBIH-a".

U priopćenju se, pored ostalog, navodi, kako je najnoviji primjer uzurpiranje ovog važnog datuma iz povijesti zajedničke države uvjerio i posljednjeg dobronamjernog čovjeka, pa čak i Miljenka Jergovića, kako je napisao ovaj hrvatski književnik "da je započela likvidacija Hrvata iz Bosne i Hercegovine, njihovo pretvaranje u obespravljenju manjinu sa obećanim pravima kakve su manjine imale u sultanskoj Turskoj".
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#74 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Altsa »

¤ jelena ¤ wrote:Jel Jergović sad i ustaša i četnik?
pa po izgledu vise vuce na cetnika a po razmisljanju na uju.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#75 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

seln wrote:Ja se vise uopste ne ibretim. Dozivio sam da zagovaraci jedne i jedine postanu gorljivi cetnici i ustase.
Dozivio sam da ostre strijele opozicije postanu rezimlije.
Dozivio sam da se nezavisni intelektualci prodaju za sahan pilava.
Zasto bih se ibretio Jergulji? Ni do sada nije bio dosljedan.
Jos samo da dozivim prodaju Dezulovica, onda to sve dole juznije od Karavanki mozes jebat.

on i ivancic tesko da se mogu prodati
Post Reply