MILJENKO JERGOVIĆ

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#376 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by džakailibu »

dulekrele wrote: 07/03/2022 10:41
Manual wrote: 07/03/2022 10:37
Au kako je dosadan lik jbt. Negledljivo.
Gledao ga i u pressingu, to je isto bilo negledljivo i dosadno.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#377 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by sikstinajn »

kao čovjek.
meni lično je Jergović drag čovjek.

kao pisac...
ambivalentan je...
njegovi rani radovi su najbolje što je napisao- pogotovo zbirka pripovjedaka ''sarajevski marlboro''.

kasnije je pisao kvantitet na štetu kvaliteta.

e da...''sarajevo-plan grada'' jer odlična knjiga.

siguran sam da će u budućnosti napisati neko remek djelo.
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#378 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Sociolog »

Potomak kuferasan iz raznih krajeva A.U.ukljucujuci cak i Udine iz Italije, cim on pise u Planu Grada...lokalni Turci 3x..sve je jasno.

Niotkuda a i po njemu nikome ne pripada.

Dosta se primjeti u zadnjim knjigama mrznja prema Sarajevu..kako su oni Austrougari visa gospodska klasa koja jede viljuskama, i salje djece na muzicke instrumente..za razliku od " lokalnih Turkusa" i ostale sirotinje koja jedu " za sinijom".

Ima problem s identitetom, i pun je mrznje.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#379 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kox »

Škobo Habu wrote: 17/10/2020 09:46 Čitam neki dan ispovjest Irfana Mensura iz Beograda devedesetih, kada mu se cijev pištolja guralu u usta samo zato što je Albanac, i nigdje niti jedne riječi generalizacije na konto Beograda ili Beograđana, nikakve zlobe ili nepatvorene mržnje, već objašnjava kako su to radili pojedinci.
Iako znamo svi da je beogradska atmosfera bila daleko zatrovanija, Mensur ipak bira riječi o tadašnjem Beogradu i koncentrisan je na ono što je dobro u ta doba, a ne ono što ga je predstavljalo zlim.

Nije samo Irfan Mensur izuzetak od takve vrste neljudskosti, ima još primjera tog otvorenog anti-albanskog santimenta primjer Bekima Fehimua, ali ni u njegovom slučaju ne možemo primjer nekakvog revanšizma spram tadašnjeg Beograda.

Sa druge strane, cijela je divizija bivših Sarajlija koji - uvijek kada im se pruže prilika, jedva dočekaju da se ogrebu o Sarajevo, u bilo kom kontekstu, najčešće na račun njegove kulturne ili moralne atrofije. Uglavnom, uvijek je riječ o nekom cehu koji je ostao neplaćen od strane tog istog Sarajeva spram kakvog umjetnika koji ga je zadužio za života, i bez kojega to Sarajevo ne bi bilo to što je bilo.

To se već sada da podvesti pod jedan širi kulturni kompleks koji konstantno reciklira ili se poziva na osamdesete.

U tom slučaju - Miljenko Jergović je možda i najkonkretniji primjer jednog takvog bivšeg Sarajlije koji već godinama protežira u javnosti jednu bezočnu laž da je izgnan iz vlastitog grada, te da mu danas nema mjesta u njemu, je l', samo zato što je Hrvat.

Kada je i kako, u međuvremenu, Miljenko od gotovo anacionalnog osobenjaka postao Hrvat i ko ga je, uopšte, natjerao da se tako osjeća, ostaće tajna, jer on svoje hrvatstvo nikada nije ni isticao, niti je držao do njega, smatrajući da od hrvatstva, pogotovo onoga političkog, žive samo poltroni i beskičmenjaci. Uglavnom, ispada da je sarajevska čaršija od Jergovića načinila Hrvata, da bi mu se, eto, mogla psovati "mater ustaška".

Od kompleksa "žrtve" se dobro živi. Uvijek si aktuelan.

Ono što je možda i najjadnije u svemu tome jeste Miljenkovo tretiranje njegove sarajevske fan baze, na koju se Jergović onako klijentalistički i sa tržišnim nagonom poziva na nešto jedino drago i zanimljivo od današnjeg sarajevskog "univerzuma" u kom mu njegovo prisustvo nije mrsko.

Današnje Sarajevo za Miljenka se svelo na njegov klub čitalaca. Izvan toga mu više nije ništa ni važno.
Tak sada vidjeh post pa samo da napišem malu ispravku, Irfan Mensur nije Albanac, ne znam zašto su to napisali. Rođen je u Sarajevu u Hrasnom. Otac mu je bio Mensur Kurić i poslije je uzeo ime oca kao prezime.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#380 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Njegova zadnja knjiga što je nešto valjala je Volga Volga.
Defender mu je skroz nedefinitivna knjiga, ono, “What’s the point?”.
Tu negdje otkriješ bolje pisce i prestaneš ga čitati.
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#381 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Sociolog »

Ommadawn wrote: 19/05/2022 12:02 Njegova zadnja knjiga što je nešto valjala je Volga Volga.
Defender mu je skroz nedefinitivna knjiga, ono, “What’s the point?”.
Tu negdje otkriješ bolje pisce i prestaneš ga čitati.
Dobro, donekle je zasluzan za sjecanje na tzv.Kuferase spektar ljudi iz A.U.koji su se doseljavali ovamo raznih zanimanja i oplemenili zemlju graditeljstvom, muzikom, kulturom, botanikom.

Svidja mi se kako je u jednom clanku na Radio Sarajevo, poprilicno tacno opisao tadasnje naselje Hrasno.
Ne svidja mi se kako pise" lokalne Turkuse" i kako PODJEDNAKO na patnju i stradanje Jevreja stavlja Bosnjacima..koji su po njegovim tekstovima prvi hrlili da obijaju Jevrejske radnje.

Od njegovog pratetka kuferasa iz regije Alzach..prezime Cezner je i dan danas ona zgradica od 3 sprata u ulici Stjepana Radica 10 pod nacionalnom zastitom, spomenik.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#382 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Sociolog wrote: 19/05/2022 16:40
Ommadawn wrote: 19/05/2022 12:02 Njegova zadnja knjiga što je nešto valjala je Volga Volga.
Defender mu je skroz nedefinitivna knjiga, ono, “What’s the point?”.
Tu negdje otkriješ bolje pisce i prestaneš ga čitati.
Dobro, donekle je zasluzan za sjecanje na tzv.Kuferase spektar ljudi iz A.U.koji su se doseljavali ovamo raznih zanimanja i oplemenili zemlju graditeljstvom, muzikom, kulturom, botanikom.

Svidja mi se kako je u jednom clanku na Radio Sarajevo, poprilicno tacno opisao tadasnje naselje Hrasno.
Ne svidja mi se kako pise" lokalne Turkuse" i kako PODJEDNAKO na patnju i stradanje Jevreja stavlja Bosnjacima..koji su po njegovim tekstovima prvi hrlili da obijaju Jevrejske radnje.

Od njegovog pratetka kuferasa iz regije Alzach..prezime Cezner je i dan danas ona zgradica od 3 sprata u ulici Stjepana Radica 10 pod nacionalnom zastitom, spomenik.
On je dobro započeo, što jest jest.
Pa je znao i da, što se ono kaže, udari po ušima sve nas koji smo iz Bosne.
I onda je odjednom stagnirao i - lagani pad.

Ne znam, je li to neki naš sindrom ili šta ali uvijek to nekako bude. Nije Jergović jedini primjer, ima toga još.

Bijelo Dugme - ispočetka dobar bend, kasnije mediokritet, kasnije totalno bezveze.

Emir Kusturica - snimio jedan odličan film. Poslije njega mu je svaki bio gori od prethodnog. Pao i kao režiser i kao čovjek.

Nele Karajlić - energija, snaga, obilježio Bosnu na mapi, urlikao “Moja zastava je nebo, pod njim svi živimo”, Reformisti… I onda, bi šta bi.

Zabranjeno Pušenje - hajde što su ostali bez Neleta. Snimili odličan album “Fildžan viška” i svaki poslije toga je bio mnogo gori nego prethodni.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#383 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Piaty »

To zadnje nije tacno. Bog vozi Mercedes je najbolji ZP album svih vremena. Mozes ti reci da je komercijalan, ovako, onako...ali dobar dio pjesama s toga albuma znaju i drvosjece i intelektualci. Po tome je najbolji i kraj

A Miljenko...dobar je Miljenko. Ne kuzim mu stav o Sarajevu. Kada prica o tome, zapravo nista ne kaze. O svemu ima misljenje osim o Sarajevu
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#384 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Ah, i on hoće da profitira od Sarajeva ali da opet može, za razliku od Kusturice i Neleta, doći tamo, prošetati i praviti se lud.
Baš kao i Brega.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#385 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ommadawn wrote: 02/06/2022 22:39 Ah, i on hoće da profitira od Sarajeva ali da opet može, za razliku od Kusturice i Neleta, doći tamo, prošetati i praviti se lud.
Baš kao i Brega.
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#386 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by _BataZiv_0809 »

Ommadawn wrote: 19/05/2022 17:37

Zabranjeno Pušenje - hajde što su ostali bez Neleta. Snimili odličan album “Fildžan viška” i svaki poslije toga je bio mnogo gori nego prethodni.
Nije tema, ali album "Agent tajne sile" je kvalitetom tu negdje sa Fildzanom, a "Bog vozi Mercedes" je u svakom smislu njihov najbolji album. Od Tigra iz Kladnja, preko Lijepe Alme, Gentera, Arizone Dream, do Pocasne salve, Stare raje iz skole i Karabaje, to je jedan fenomenalan album, britka kritika tranzicijskog društva.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#387 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote: 02/06/2022 22:59
Ommadawn wrote: 19/05/2022 17:37

Zabranjeno Pušenje - hajde što su ostali bez Neleta. Snimili odličan album “Fildžan viška” i svaki poslije toga je bio mnogo gori nego prethodni.
Nije tema, ali album "Agent tajne sile" je kvalitetom tu negdje sa Fildzanom, a "Bog vozi Mercedes" je u svakom smislu njihov najbolji album. Od Tigra iz Kladnja, preko Lijepe Alme, Gentera, Arizone Dream, do Pocasne salve, Stare raje iz skole i Karabaje, to je jedan fenomenalan album, britka kritika tranzicijskog društva.
Aha.
Hajd’ dobro.
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#388 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by sikstinajn »

jergović o romanu d. ovčine ''kad sam bio hodža''.

''Bez velikih sam očekivanja, a pomalo i bez interesa za sarajevsku ratnu temu. Prolazi vrijeme, ljudi se mijenjaju, Sarajevo postaje planetarna pop-kulturna legenda, a rat u kojem sam i sam proveo mnogo više vremena nego što sam smio provesti, postao je nacionalno blago jedne nacije, koja je u njemu stradala i u njemu se žrtvovala. Toj naciji ja ne pripadam, ali i da nije tako, ne bih to blago uzimao na sebe i u sebe.

Roman je o Grbavici. Pročitao sam ga u tri dana, tako da mi je ostajao u grlu
.''

jergović je iako izuzetno inteligentan čovjek pun predrasuda.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#389 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Messier »

On ne prica o naciji, nego o "naciji".

To je neka nacija , koju on oportun, kakav jeste, cegevara tip.. ne dotice, niti ona njega...samo mu je tema svake misli koju napise
sikstinajn
Posts: 1437
Joined: 15/01/2017 19:21

#390 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by sikstinajn »

Messier wrote: 11/09/2022 01:41 On ne prica o naciji, nego o "naciji".

Razmisljas u pogresnom pravcu.

On pise o naciji.

Koju odlicno shvata I analizira (ti kazes da mu je tema svake misli)
snijeg_led
Posts: 6731
Joined: 08/12/2019 21:35

#391 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by snijeg_led »

Pitala bih ga kako bi on shvatao rat da je njegovo stradanje i njegovih najmilijih bilo puno vece
Zasto je tako tesko osjetiti i razumjeti bol drugih
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#392 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Messier »

...
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#393 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Messier »

sikstinajn wrote: 11/09/2022 01:54
Messier wrote: 11/09/2022 01:41 On ne prica o naciji, nego o "naciji".

Razmisljas u pogresnom pravcu.

On pise o naciji.

Koju odlicno shvata I analizira (ti kazes da mu je tema svake misli)
Ne mislim uopste da je odlicno shvata, nego je vise raubuje ko kurvu
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#394 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

U idealnom svijetu, u kojemu bi se svakoj stvari našlo njezino mjesto, u kojem ne bi postojala suvišna ambalaža ni predmeti koji nisu biorazgradivi, u kojem ne bi bilo političkih prevara i neprincipijelnih koalicija, u svijetu u kojem bi, kako je to estetski red premda nije etička nužda, Iron Maiden slušali upravo oni koji slušaju M. P. Thompsona, jer to je generički, stilski i poetski ista muzika i jednak tekst, u tom svijetu ne bismo imali problema sa selektiranjem i odvozom smeća. Otpad bi u tom svijetu bio nacionalno blago.
:lol: :lol: :lol:

https://www.autograf.hr/zasto-se-ne-bis ... meca-nema/
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#395 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Škobo Habu wrote: 21/11/2022 09:29
U idealnom svijetu, u kojemu bi se svakoj stvari našlo njezino mjesto, u kojem ne bi postojala suvišna ambalaža ni predmeti koji nisu biorazgradivi, u kojem ne bi bilo političkih prevara i neprincipijelnih koalicija, u svijetu u kojem bi, kako je to estetski red premda nije etička nužda, Iron Maiden slušali upravo oni koji slušaju M. P. Thompsona, jer to je generički, stilski i poetski ista muzika i jednak tekst, u tom svijetu ne bismo imali problema sa selektiranjem i odvozom smeća. Otpad bi u tom svijetu bio nacionalno blago.
:lol: :lol: :lol:

https://www.autograf.hr/zasto-se-ne-bis ... meca-nema/
Izjednačio lik Iron Maiden i MP Thompsona!!! :shock: :shock: :shock:
Gasi internet, motaj kablove
doktor78
Posts: 3013
Joined: 14/09/2006 11:02

#396 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by doktor78 »

Što bi rekao Ćiro: " Svašta se kaže kad se priča" 😀
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#397 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

Ommadawn wrote: 22/11/2022 06:01
Izjednačio lik Iron Maiden i MP Thompsona!!! :shock: :shock: :shock:
Gasi internet, motaj kablove
Još gore, izjednačio fanove Iron Maidena i MP Thompsona.

Jebo te, ko je urednik ovome čovjeku? Čita l' se šta lupeta?
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#398 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by broj dva »

Vec ga cujem " Scream for me Grude ! "
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#399 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

Ja čekam da mi pitomi i kultivisani ljubitelji Jergovića objasne šta je, u stvari, sam Miljenko htio reći?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#400 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Škobo Habu wrote: 22/11/2022 08:40
Ommadawn wrote: 22/11/2022 06:01

Izjednačio lik Iron Maiden i MP Thompsona!!! :shock: :shock: :shock:
Gasi internet, motaj kablove
Još gore, izjednačio fanove Iron Maidena i MP Thompsona.

Jebo te, ko je urednik ovome čovjeku? Čita l' se šta lupeta?
To je Miljenko Jergović. Vel’ki “naš” pisac. Njemu ne tteba urednik.
Post Reply