MILJENKO JERGOVIĆ

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#151 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

spominje se u tom tekstu jergovicev cini mi se sraman odnos prema feralu,moze li neko to pojasniti,nešto sam nekad kao nacuo,ali ne znam bas nesto o tome?
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#152 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Altsa »

Better Man wrote:
Altsa wrote:Pogodi Hasija u sridu. Sve sto uglavnom i znamo o bidnom Miljenku.
Nemoj mi Hasije, majke ti. Kad vidim da spomenu dupelisca i uvlakaša u sve sisteme Emira Hafizhadžibegovića, muka mi. Lik u ratu imao monodramu i pljuvao po svima, a danas se istim tim po kojima je pljuvao uvlači u dupe, a to se posebno odnosi na pojedince iz Srbije kao Lepa Brena i slični. Mogu koliko hoće pljuvati po Jergoviću, ali niko normalan neće nasjesti na te njhove budalaštine. Jergović je ipak uz Hemona najveći naš pisac zadnjih dvadest i kusur godina.
Miljenko Jergovic je hrvatski pisac sa mjestom stanovanja u Zagrebu. Prestanite ga svojatati jer on odavno nije vise bh pisac. Tekst Hasije je dobar i normalno nije sve od A do Ž korektno ali velika vecina jeste. Hemon i pored manjeg broja knjiga objavljenih je za Jergovica Andric.
Last edited by Altsa on 26/03/2019 13:11, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#153 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

da,covjek skoro pola svog zivota ne zivi u bih
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#154 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Banksy »

Hemon je američki pisac, živi u Americi skoro 30 godina, knjige objavljuje za njihovo tržište, originalno na engleskom. Bosanskog je porijekla.
Ni jedan ni drugi nisu više bh pisci.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#155 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by mousstapha »

Ne mogu se ba pisci tako trpati u drzave kao da je to odredjenje iskljucivo. Pogotovo ne u granice nasih drzava koje se mijenjaju u toku piscevog zivota. Mislim, nema potrebe za tim.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#156 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by geralt »

kakavdanakneiskustvu wrote:spominje se u tom tekstu jergovicev cini mi se sraman odnos prema feralu,moze li neko to pojasniti,nešto sam nekad kao nacuo,ali ne znam bas nesto o tome?
Jergovic je bio zamjenik glavnog i odgovornog urednika Nedjeljne Dalmacije u vrijeme kad su Feralovci iz nje istjerani. Da li je imao licnog sukoba sa njima ne znam, ali znam da ga Ivancic ni danas ne moze "smisliti".
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#157 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by julisiz es grant »

Banksy wrote:Hemon je američki pisac, živi u Americi skoro 30 godina, knjige objavljuje za njihovo tržište, originalno na engleskom. Bosanskog je porijekla.
Ni jedan ni drugi nisu više bh pisci.
Ali ne negira svoje bosanstvo, afirmativno piše o Bosni, i često je tu. Sve za razliku od Jergovića.
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#158 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by doktor78 »

geralt wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:spominje se u tom tekstu jergovicev cini mi se sraman odnos prema feralu,moze li neko to pojasniti,nešto sam nekad kao nacuo,ali ne znam bas nesto o tome?
Jergovic je bio zamjenik glavnog i odgovornog urednika Nedjeljne Dalmacije u vrijeme kad su Feralovci iz nje istjerani. Da li je imao licnog sukoba sa njima ne znam, ali znam da ga Ivancic ni danas ne moze "smisliti".
Ne vjerujem da sukob datira od tad, ipak je Jergović bio saradnik Ferala i to u njegovo zlatno doba
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#159 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ommadawn »

Uh, pa on je u to doba bio dobar i sa Matom Bobanom.
Cak ga je pokusao nagovoriti da ne ratuje sa Bosnjacima al´ ovaj ga nije poslusao - i onda je najebo. A fino mu je Jergovic rekao.
E moj Bobane, moj Bobane...
I onda Jerga konta "Necu se ja ovdje kruha najest, odoh ja u Zagreb".
Jel´ on ono Nedu Ukraden nazvao kurvom?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#160 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by GandalfSivi »

Vala neka mu je neko odgovorio, makar to i Hasija bila. Dugo vremena on sere bez pokrica. Puna mi je neka stvar likova koji su se prije cetvrt stoljeca ispalili, a jos uvijek misle da su eksperti za Sarajevo, jebala ga slasticarna da ga jebala...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#161 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

geralt wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:spominje se u tom tekstu jergovicev cini mi se sraman odnos prema feralu,moze li neko to pojasniti,nešto sam nekad kao nacuo,ali ne znam bas nesto o tome?
Jergovic je bio zamjenik glavnog i odgovornog urednika Nedjeljne Dalmacije u vrijeme kad su Feralovci iz nje istjerani. Da li je imao licnog sukoba sa njima ne znam, ali znam da ga Ivancic ni danas ne moze "smisliti".

:thumbup:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#162 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pustopoljina »

Banksy wrote:Hemon je američki pisac, živi u Americi skoro 30 godina, knjige objavljuje za njihovo tržište, originalno na engleskom. Bosanskog je porijekla.
Ni jedan ni drugi nisu više bh pisci.
I jedan i drugi jesu.
Bosna im je dala naocale kroz koje gledaju svijet.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#163 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Mis mekinjas »

Kad sam gledala gdju Hasiju dodjoh do dijela gdje ona, eto, nije dobila nikakav honorar za objavljeno pismo, skladno masuci rukama u polurukavicama i polurukavima (sta god modni izricaj je trebao prikazati) i prestala gledati.

Kao i Komsic. Za masu se protiv Peljeskog mosta (ne damo nas teritorij i ostala demagogija), ali u principu samo su bitne pare od tog prezrenog Peljeskog mosta.


Nista vrijedno paznje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#164 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by dustaban »

kakavdanakneiskustvu wrote:
geralt wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:spominje se u tom tekstu jergovicev cini mi se sraman odnos prema feralu,moze li neko to pojasniti,nešto sam nekad kao nacuo,ali ne znam bas nesto o tome?
Jergovic je bio zamjenik glavnog i odgovornog urednika Nedjeljne Dalmacije u vrijeme kad su Feralovci iz nje istjerani. Da li je imao licnog sukoba sa njima ne znam, ali znam da ga Ivancic ni danas ne moze "smisliti".
:thumbup:
OVO JE VEOMA BITNA INFORMACIJA.
I ako je tacna svrstavam ga uz bok Nini Raspudicu, dakle jebiga.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#165 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Hajvan »

GandalfSivi wrote:Vala neka mu je neko odgovorio, makar to i Hasija bila. Dugo vremena on sere bez pokrica. Puna mi je neka stvar likova koji su se prije cetvrt stoljeca ispalili, a jos uvijek misle da su eksperti za Sarajevo, jebala ga slasticarna da ga jebala...

:lol:

:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#166 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by piupiu »

Ništa se promijenilo nije. Od Ćatića, Maka, Meše, Izeta Sarajlića, Derviša Sušića, Avde Sidrana... sve je isto k'o i lani, preklani, prošle decenije i prošlog stoljeća. I čuj 'nije bosanski pisac'. Ono kad te forum proćera iz matične književnosti jer si im se zamjerio oko slastičarne... :D :roll:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#167 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by DaffyDuck »

Najbolje on sam o sebi kaze:
Februara 1999. dao sam veliki intervju za prvi broj dvotjednika Zarez, koji će tokom sljedećih godina svoga izlaženja objaviti niz negativno intoniranih, a onda i pljuvačkih i klevetničkih tekstova o meni i mojim knjigama. Sad sam, evo, tražeći nešto drugo pronašao taj intervju, pročitao ga i s izvjesnom dozom mazohističkog sladostrašća nudim vam ga na čitanje. Iako sam bio odraslih godina, imao sam pune trideset i dvije, ponašao sam se i govorio kao mladi i neodgovorni pas, prevelikih šapa, nesvjestan svojih tjelesnih gabarita. Svega tu ima iz današnje perspektive pogrešnog: prejak aktivistički ton, govor protiv epistolarnih knjiga - dvadeset godina kasnije iza sebe već imam tri upravo takve knjige - zaljubljenost u ljude za koje mi se danas mrsko sjetiti da sam ih ikad poznavao... U to sam vrijeme iz idealizma, te za minimalac, radio u jednom slavnom tjedniku i nisam imao novca da kupujem knjige, onoliko koliko sam ih kupovao prije i poslije toga. Otužna mi je i ta idealistička glupost. Nikad ne trebate vjerovati pravednicima kada vam nude da za sitniš opslužujete stvar pravednosti...
Ali sve to nema veze. Intervju je jako zanimljiv. Ni u jednom dosad pronađenom tekstu nisam se toliko i tako uzrazlikovao od sebe današnjeg.

Intervju iz Zareza na: https://www.jergovic.com/ajfelov-most/o ... iti-pisac/

Fotografiju je oko godinu i pol prije ovog intervjua snimio Zvonimir Krstulović, u Zagrebu, na Borongaju

izvor: fb stranica M.J.

Covjek koji Copica i Andrica naziva iskljucivo srpskim piscima. Covjek koji non- stop pise kako vise lijepog i pozitivnog Sarajeva nema.
Covjek koji zeli da je nesto sto nije, a njegova struka i javnost u HR ga ignorisu kao hrvatskog pisca, a njega to pojede. Bezbeli jer sve sto pise, pise o Sarajevu...
To je covjek koji je izgubio svoje ja, svoj identitet, svoje samopostovanje pokusavajuci da se uklopi malo tamo, malo 'vamo i to mu se vraca kao bymerang. I kao sto sam vec napisala na ovoj temi, kao takvog, meni ga je zao.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#168 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by piupiu »

DaffyDuck wrote:Najbolje on sam o sebi kaze:
Februara 1999. dao sam veliki intervju za prvi broj dvotjednika Zarez, koji će tokom sljedećih godina svoga izlaženja objaviti niz negativno intoniranih, a onda i pljuvačkih i klevetničkih tekstova o meni i mojim knjigama. Sad sam, evo, tražeći nešto drugo pronašao taj intervju, pročitao ga i s izvjesnom dozom mazohističkog sladostrašća nudim vam ga na čitanje. Iako sam bio odraslih godina, imao sam pune trideset i dvije, ponašao sam se i govorio kao mladi i neodgovorni pas, prevelikih šapa, nesvjestan svojih tjelesnih gabarita. Svega tu ima iz današnje perspektive pogrešnog: prejak aktivistički ton, govor protiv epistolarnih knjiga - dvadeset godina kasnije iza sebe već imam tri upravo takve knjige - zaljubljenost u ljude za koje mi se danas mrsko sjetiti da sam ih ikad poznavao... U to sam vrijeme iz idealizma, te za minimalac, radio u jednom slavnom tjedniku i nisam imao novca da kupujem knjige, onoliko koliko sam ih kupovao prije i poslije toga. Otužna mi je i ta idealistička glupost. Nikad ne trebate vjerovati pravednicima kada vam nude da za sitniš opslužujete stvar pravednosti...
Ali sve to nema veze. Intervju je jako zanimljiv. Ni u jednom dosad pronađenom tekstu nisam se toliko i tako uzrazlikovao od sebe današnjeg.

Intervju iz Zareza na: https://www.jergovic.com/ajfelov-most/o ... iti-pisac/

Fotografiju je oko godinu i pol prije ovog intervjua snimio Zvonimir Krstulović, u Zagrebu, na Borongaju

izvor: fb stranica M.J.

Covjek koji Copica i Andrica naziva iskljucivo srpskim piscima. Covjek koji non- stop pise kako vise lijepog i pozitivnog Sarajeva nema.
Covjek koji zeli da je nesto sto nije, a njegova struka i javnost u HR ga ignorisu kao hrvatskog pisca, a njega to pojede. Bezbeli jer sve sto pise, pise o Sarajevu...
To je covjek koji je izgubio svoje ja, svoj identitet, svoje samopostovanje pokusavajuci da se uklopi malo tamo, malo 'vamo i to mu se vraca kao bymerang. I kao sto sam vec napisala na ovoj temi, kao takvog, meni ga je zao.
Tako je. Najbolje on sam kaže. Pa u ovom intervjuu on Andrića naziva 'amblematskim bosanskim autorom'. A za sebe kaže da je 'iz Bosne'. Na primjer. :|
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#169 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by DaffyDuck »

piupiu wrote:
DaffyDuck wrote:Najbolje on sam o sebi kaze:
Februara 1999. dao sam veliki intervju za prvi broj dvotjednika Zarez, koji će tokom sljedećih godina svoga izlaženja objaviti niz negativno intoniranih, a onda i pljuvačkih i klevetničkih tekstova o meni i mojim knjigama. Sad sam, evo, tražeći nešto drugo pronašao taj intervju, pročitao ga i s izvjesnom dozom mazohističkog sladostrašća nudim vam ga na čitanje. Iako sam bio odraslih godina, imao sam pune trideset i dvije, ponašao sam se i govorio kao mladi i neodgovorni pas, prevelikih šapa, nesvjestan svojih tjelesnih gabarita. Svega tu ima iz današnje perspektive pogrešnog: prejak aktivistički ton, govor protiv epistolarnih knjiga - dvadeset godina kasnije iza sebe već imam tri upravo takve knjige - zaljubljenost u ljude za koje mi se danas mrsko sjetiti da sam ih ikad poznavao... U to sam vrijeme iz idealizma, te za minimalac, radio u jednom slavnom tjedniku i nisam imao novca da kupujem knjige, onoliko koliko sam ih kupovao prije i poslije toga. Otužna mi je i ta idealistička glupost. Nikad ne trebate vjerovati pravednicima kada vam nude da za sitniš opslužujete stvar pravednosti...
Ali sve to nema veze. Intervju je jako zanimljiv. Ni u jednom dosad pronađenom tekstu nisam se toliko i tako uzrazlikovao od sebe današnjeg.

Intervju iz Zareza na: https://www.jergovic.com/ajfelov-most/o ... iti-pisac/

Fotografiju je oko godinu i pol prije ovog intervjua snimio Zvonimir Krstulović, u Zagrebu, na Borongaju

izvor: fb stranica M.J.

Covjek koji Copica i Andrica naziva iskljucivo srpskim piscima. Covjek koji non- stop pise kako vise lijepog i pozitivnog Sarajeva nema.
Covjek koji zeli da je nesto sto nije, a njegova struka i javnost u HR ga ignorisu kao hrvatskog pisca, a njega to pojede. Bezbeli jer sve sto pise, pise o Sarajevu...
To je covjek koji je izgubio svoje ja, svoj identitet, svoje samopostovanje pokusavajuci da se uklopi malo tamo, malo 'vamo i to mu se vraca kao bymerang. I kao sto sam vec napisala na ovoj temi, kao takvog, meni ga je zao.
Tako je. Najbolje on sam kaže. Pa u ovom intervjuu on Andrića naziva 'amblematskim bosanskim autorom'. A za sebe kaže da je 'iz Bosne'. Na primjer. :|
A u onom napisanom prije postavljenog linka se ogradjuje od samog sebe u tom vremenu. Procitaj posljednju recenicu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#170 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

pustopoljina wrote:
Banksy wrote:Hemon je američki pisac, živi u Americi skoro 30 godina, knjige objavljuje za njihovo tržište, originalno na engleskom. Bosanskog je porijekla.
Ni jedan ni drugi nisu više bh pisci.
I jedan i drugi jesu.
Bosna im je dala naocale kroz koje gledaju svijet.

ok,kusturica je bh reditelj?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#171 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pustopoljina »

kakavdanakneiskustvu wrote:
pustopoljina wrote:
Banksy wrote:Hemon je američki pisac, živi u Americi skoro 30 godina, knjige objavljuje za njihovo tržište, originalno na engleskom. Bosanskog je porijekla.
Ni jedan ni drugi nisu više bh pisci.
I jedan i drugi jesu.
Bosna im je dala naocale kroz koje gledaju svijet.

ok,kusturica je bh reditelj?
I principu jeste, sa zackoljicom da se odrekao bosne i prigrlio srpski identitet (teatralno cak). Ipak, vjerujem da privatno- moze on iz bosne ali bosna iz njega ne.
Ovi drugi se nisu odrekli svog porijekla.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#172 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

odrekao se bosne a u bosni napravio turisticku atrakciju,evo postao savjetnik člana predsjednistva,u jedan dio bih dolazi,gostuje
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#173 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pustopoljina »

kakavdanakneiskustvu wrote:odrekao se bosne a u bosni napravio turisticku atrakciju,evo postao savjetnik člana predsjednistva,u jedan dio bih dolazi,gostuje
Hm, mozda nisam dovoljno jasna-
Odrekao se bosne tog hemona i tog jergovica.
Sve sto je sagradio, sagradio je u rs
I savjetnik je dodika, clana predsjednistva drzave koju negira.
Znam da zvuci oksimoronski biti u bosni, a odricati se iste...ali to njemu i nije bosna u obliku trokuta, u avnojevskim granicama...to je nesto srpsko, sto ni oni ne znaju kako bi tacno nazvali...zapadna srbija?
Mozes ti iz federacije smatrati rs bosnom, ali kusturica u rs-u to tako ne vidi.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58441
Joined: 03/08/2010 19:04

#174 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

a logicno je da npr. hemon,jergovic,kusturica,ti, ja, ne vidimo ovu drzavu istim očima
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#175 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pustopoljina »

kakavdanakneiskustvu wrote:a logicno je da npr. hemon,jergovic,kusturica,ti, ja, ne vidimo ovu drzavu istim očima
Pa onako...
Ali pitanje je bilo smatram li ga bh reziserom/redateljem?
Mogu ja...ali mislim da on sam sebe ne smatra bh-umjetnikom.
Post Reply