MILJENKO JERGOVIĆ

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#301 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ExNihilo »

Dobar je Miljenko, ali uhvate ga ponekad prenosi. Prije koju godinu raspisao se kako je demontiranje jedne čelične skulpture u Zenici mjera nacionalizma i vremena koje živimo, a skulptura stoji gdje je vazda i stajala, nego je valjda on nije mogao pronaći, pa je zaključio da iste više nema. :lol:
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#302 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by splinter »

Ma ovo sam napisao ašćare ironično.
User avatar
Gorka Dinja
Posts: 211
Joined: 10/09/2020 15:49
Location: majke da se najebem kvazi moderatoru Benq
Contact:

#303 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Gorka Dinja »

nije samo miljenko napustio sarajevo, primitivizam SDA je i kemu montena nazivao pogrdnim imenima i jadranku stojaković, i milića vukašinovića i tifu i seju sexona i dražena žerića sve je to mahom napustilo sarajevo i ispunilo mokre snove SDA.

Kad vidim likove ko ona bisera turković kako se slika sa lažnim RVI ili onog džaferovića pa i svu tu sarajevsku političku FURDU dobro je kako je moglo da bude.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#304 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

splinter wrote: 16/09/2020 23:05 https://www.klix.ba/vijesti/regija/jerg ... /200916153

Nije red da se čovjeku suje mater.
I još k tomu ustaška.
Ispade da je Miljenko napustio Sarajevo zbog Faruka Šehića. On je Sarajevo napustio mnogo prije...
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#305 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Ludzak »

Zaslužili smo. Sarajevo je većini umjetnika okrenulo leđa.
Beogradska politika je pogubna za regiju, dok sarajevska politika za Federaciju.
Kad je u vijeću jedna Kerla, Pecikoza, Memo, Čelik, itd. I te persone odlučuju o budućnosti jednog glavnog grada u drzavi. Onda je to pogubno.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#306 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

Ludzak wrote: 17/09/2020 07:21 Zaslužili smo. Sarajevo je većini umjetnika okrenulo leđa.
Jergović je Sarajevu okrenuo leđa 1993. godine.

Dajte malo samopoštovanja. Gomila stvari je napisana na temu Jergovića i sve je poznato.

Ironija je u tome što je takav Jergović izbarao Zagreb, bez obzira što je tamo doživo daleko više neugodnosti nego li u Sarajevu.
Aralica mu je posvetio knjigu "Fukara", Praljak je tvrdio da ga je on izveo iz Sarajeva, Visković i slični napadali na temu Draže, agramska čaršija ga duboko prezirala, da bi se, eto, sve svelo na Sarajevo i verbalni napad Šehića na njega.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#307 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by sinuhe »

Njemu u Hrvatskoj ili nista ne valja ili ga je neko poprijeko pogledao. Mada istina da mu je u Zagrebu najbolje. U Sarajevu da zivi ne bi kao kolumnista mogao pisati onakvim tonom i biti dobro placen a u Beogradu bi bio kraci za glavu.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#308 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Altsa »

Gorka Dinja wrote: 17/09/2020 07:09 nije samo miljenko napustio sarajevo, primitivizam SDA je i kemu montena nazivao pogrdnim imenima i jadranku stojaković, i milića vukašinovića i tifu i seju sexona i dražena žerića sve je to mahom napustilo sarajevo i ispunilo mokre snove SDA.

Kad vidim likove ko ona bisera turković kako se slika sa lažnim RVI ili onog džaferovića pa i svu tu sarajevsku političku FURDU dobro je kako je moglo da bude.
Glupo je povezivati Turkovicku i Dzaferovica sa sarajlijama jer ni jedno od njih to nije. A Jergovic je za sve sam kriv. Kad mu je Sarajevo za sve krivo nek se popusti pisanja o rodnom gradu. A jes kurko, krepao bi od gladi. Jer o nicem drugom i ne zna da pise vec o iskonstruisanim pricama.
Last edited by Altsa on 17/09/2020 10:30, edited 1 time in total.
User avatar
Gorka Dinja
Posts: 211
Joined: 10/09/2020 15:49
Location: majke da se najebem kvazi moderatoru Benq
Contact:

#309 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Gorka Dinja »

Altsa wrote: 17/09/2020 10:25
Glupo je povezivati Turkovicku i Dzaferovica sa sarajlijama jer ni jedno od njih to nije. A Jergovic je za sve sam kriv.
ja dobro ne smije se protiv bošnjaka pisat i pričat ako si hrvat ili srbin, jer odma se zna šta si!
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#310 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Altsa »

Gorka Dinja wrote: 17/09/2020 10:28
Altsa wrote: 17/09/2020 10:25
Glupo je povezivati Turkovicku i Dzaferovica sa sarajlijama jer ni jedno od njih to nije. A Jergovic je za sve sam kriv.
ja dobro ne smije se protiv bošnjaka pisat i pričat ako si hrvat ili srbin, jer odma se zna šta si!
ma jebe mi se jel bosnjak ili nije vec nisu rodene sarajlije vec došle. kontas ????
User avatar
Gorka Dinja
Posts: 211
Joined: 10/09/2020 15:49
Location: majke da se najebem kvazi moderatoru Benq
Contact:

#311 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Gorka Dinja »

Altsa wrote: 17/09/2020 10:31
ma jebe mi se jel bosnjak ili nije vec nisu rodene sarajlije vec došle. kontas ????
ja napisah sarajevska politička furda a ne sarajlije, mada ni ovi potonji nisu neki fakat kulture i obrazovanja.

ali evo provalio ih ovaj lik i ovako to svuda izgleda, jednostavno zgadi ti se sve.

Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#312 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

Gorka Dinja wrote: 17/09/2020 10:34
ja napisah sarajevska politička furda a ne sarajlije, mada ni ovi potonji nisu neki fakat kulture i obrazovanja.
Nije Miljenka niko otjerao - otišao je sam. Nije ga otjerala nikakva "furda", već je došao u sukob sa svojim jučerašnjim prvim kompanjonima.

Jergovićev sukob sa Sarajevom, kao gradom, potpuna je farsa - on je nakon izlaska osvanuo u "Slobodnoj Dalmaciji", kao zamjenik urednika u jednom notornom glasilu tuđmanovskog političkog usmjerenja. Upravo mu to nikada nisu mogli oprostiti neki od njegovih sarajevski prijatelja.

Mogao se Jergović vratiti u Sarajevo kada je htio, odmah nakon Daytona, ali sam je priznao u jednom svom intervjuu da je tada u Zagrebu imao više mogućnosti. Verbalni napad o kome govori se desio nakon one zgode sa Dražom, koliko me pamćenje služi...
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#314 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by pici »

pisac, napišeli se šta...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#315 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 17/09/2020 06:07 Dobar je Miljenko, ali uhvate ga ponekad prenosi. Prije koju godinu raspisao se kako je demontiranje jedne čelične skulpture u Zenici mjera nacionalizma i vremena koje živimo, a skulptura stoji gdje je vazda i stajala, nego je valjda on nije mogao pronaći, pa je zaključio da iste više nema. :lol:
Imas li link na taj tekst :D
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#316 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Škobo Habu »

Tipični Šehić. Umjesto da demontira trodimenzionalnog Miljenka činjenicama, on se bavi njime kroz tolkinovsko-harrypotterski imaginarijum.

Zar je teško reći kako je taj isti Jergović, na početku rata, prilikom jednog uživo javljanja Ivice Osima u program TVBiH, koji je tada bio trener Partizana, tom istom Ivici psovao majku.
Izdajničku, kakvu drugu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#317 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 11:32
ExNihilo wrote: 17/09/2020 06:07 Dobar je Miljenko, ali uhvate ga ponekad prenosi. Prije koju godinu raspisao se kako je demontiranje jedne čelične skulpture u Zenici mjera nacionalizma i vremena koje živimo, a skulptura stoji gdje je vazda i stajala, nego je valjda on nije mogao pronaći, pa je zaključio da iste više nema. :lol:
Imas li link na taj tekst :D
Na njegovom webu sam čitao. Sigurno je i sada tamo, samo treba iskopati, a web mu nema search, pa pokušam kasnije.

Miljenko, ako čitaš, ubaci search na web. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#318 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 19/09/2020 11:55
_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 11:32
ExNihilo wrote: 17/09/2020 06:07 Dobar je Miljenko, ali uhvate ga ponekad prenosi. Prije koju godinu raspisao se kako je demontiranje jedne čelične skulpture u Zenici mjera nacionalizma i vremena koje živimo, a skulptura stoji gdje je vazda i stajala, nego je valjda on nije mogao pronaći, pa je zaključio da iste više nema. :lol:
Imas li link na taj tekst :D
Na njegovom webu sam čitao. Sigurno je i sada tamo, samo treba iskopati, a web mu nema search, pa pokušam kasnije.

Miljenko, ako čitaš, ubaci search na web. :D
Zenicki Pluton, tako nesto, ko kroz maglu se sjecam :hm:

Edit: jeste, Pluton sa genetskom manom.

https://radiosarajevo.ba/kolumne/miljen ... anom/59153

Pa ka'e:

Više nikada ovu skulpturu neću vidjeti, niti ću ove predjele gledati u njihovoj prirodnoj, sivoj boji. Kada sljedeći put budem vozio ovim putem, bit će to pet godina kasnije, u proljeće 1997, Plutona više neće biti, a pejsaž oko Kaknja i Zenice zelenjet će se kao nikad u posljednjih stotinjak godina, ili od vremena kada je Austrija otvarala rudnike i podizala prve visoke peći. Rat je uništio industriju, nestalo je socijalizma, pa je drveće prolistalo, a garež više ne prekriva travu. Bosna je nakon rata postala zemlja jednobojnih cjelina, u kojoj više ništa, osim ćilima, nije šareno. Tako su se i ovdje prorijedili moji rođaci – nešto je poumiralo, nešto je izbjeglo u Kanadu – a, paradoksalno, više je šarenila, više kolorita, bilo u zeničkoj i kakanjskoj predratnoj sivoj, nego u poslijeratnoj, probeharanoj, zelenoj.
Last edited by _BataZiv_0809 on 19/09/2020 12:00, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#319 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 11:56
ExNihilo wrote: 19/09/2020 11:55
_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 11:32

Imas li link na taj tekst :D
Na njegovom webu sam čitao. Sigurno je i sada tamo, samo treba iskopati, a web mu nema search, pa pokušam kasnije.

Miljenko, ako čitaš, ubaci search na web. :D
Zenicki Pluton, tako nesto, ko kroz maglu se sjecam :hm:
Jeste, bravo. Evo Google izbacio link na Radio Sarajevo koji je prenio kolumnu.

https://radiosarajevo.ba/kolumne/miljen ... anom/59153
Na Kamberovića polju, u Zenici, golema, čudna i živa, čelična skulptura Saše Bukvića. Postavljena je tu prije nekoliko mjeseci, kao kiparev dar gradu, načinjen od sirovine na kojoj je sagrađena ne samo Zenica, nego i cijela Bosna, skupa s idealom jugoslavenskog socijalizma. To je ta "teška industrija, to je taj fundament". Naziv skulpture je "Pluton sa genetskom manom", i to je neka vrsta krune Bukvićeva ciklusa u kojem reinterpretira Disneyeve junake u nekome svom neokonstruktivističkom ključu. Nadvijen tako nad Zenicu, i već pomalo hrđav (Što ga čini dodatno začudnim, jer pridonosi njegovom stapanju s okolinom i pojačava dojam da Bukvićev Pluton na ovom mjestu nije tek nekoliko mjeseci, nego je tu godinama, kao spomen i kao znak. Neka vrsta mjesnoga Ajfelovog tornja), taj američki pas, reestetiziran kroz spomen na Ruski umjetnički eksperiment, stoji na kraju jednoga vremena, privatnog i kolektivnog, kao mitska životinja, što će nas prevoditi s jedne na drugu obalu: koga u smrt, koga u novi život.

Da sam imao više hrabrosti, ili da se, ipak, nisam nadao da će drukčije biti, mogao sam tada zaustaviti auto i zagledati se u "Plutona sa genetskom manom", dok ga ne upamtim ili dok mi oči ne iskapaju.

Više nikada ovu skulpturu neću vidjeti, niti ću ove predjele gledati u njihovoj prirodnoj, sivoj boji. Kada sljedeći put budem vozio ovim putem, bit će to pet godina kasnije, u proljeće 1997, Plutona više neće biti, a pejsaž oko Kaknja i Zenice zelenjet će se kao nikad u posljednjih stotinjak godina, ili od vremena kada je Austrija otvarala rudnike i podizala prve visoke peći. Rat je uništio industriju, nestalo je socijalizma, pa je drveće prolistalo, a garež više ne prekriva travu. Bosna je nakon rata postala zemlja jednobojnih cjelina, u kojoj više ništa, osim ćilima, nije šareno. Tako su se i ovdje prorijedili moji rođaci – nešto je poumiralo, nešto je izbjeglo u Kanadu – a, paradoksalno, više je šarenila, više kolorita, bilo u zeničkoj i kakanjskoj predratnoj sivoj, nego u poslijeratnoj, probeharanoj, zelenoj.

Ali tko zna što je izliveno od čelika "Plutona sa genetskom manom", dugonogog kao žirafa – jer to je bila njegova genetska mana? Bit će da je završio kao sekundarna sirovina, da je prodan na kakvom europskom otpadu, izrezan i prevezen na zapad u prvoj željezničkoj kompoziciji koja je nakon rata krenula prema Pločama ili Slavonskom Brodu. Osloboditelji, kao ni obično, nisu imali razumijevanja za umjetnost, a možda nisu ni znali da bi se taj čudni, hrđajući objekt, naslijeđen iz predratnih vremena, negdje smatrao umjetnošću. Vjerojatno je prodan za nekoliko tisuća maraka, izvezen u Singapur ili Maleziju, stopljen s konstrukcijom željezničkog mosta, negdje u Rurskoj oblasti, u Šleziji ili, daleko, u Indokini, i sam izbjeglica, kao što su izbjeglicama postale stotine tisuća Bosanaca, i sam pretvoren u nešto drugo i u nekoga drugog, kao što smo u neke druge pretvoreni i svi mi.

U svakom slučaju, ta najveća skulptura Saše Bukvića završila je u skladu s umjetnikovim poetičkim i estetskim nazorima. Saša, naime, nije klasični kipar, premda je završio kiparstvo, nego je konceptualni i postkonceptualni umjetnik, performer, svojedobno zabavljen historicističkim reinterpretacijama svega i svačega. Sudbina njegovog zeničkog "Plutona sa genetskom manom" zapravo je cijeli jedan performans, kojim je metaforizirana sudbina građana one, predratne i ratne Bosne i Hercegovine, pa i samog umjetnika. Svi su oni ili – dopustite mi tu intimizaciju, premda bih je najradije izbjegao – svi smo mi naknadno izliveni u oblike i u funkcije, koje više nemaju nikakve veze s onim što smo bili još krajem marta 1992.
Uslikat ću danas Plutona Jergoviću. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#320 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by _BataZiv_0809 »

Obojica smo editovali :thumbup:

U Jergovicevu odbranu moram reci da kolumna ne mora nuzno biti faktcki tacna, ali je pozeljno zbog kredibilnosti kolumniste :D, ali i činjenica je da su brojni Plutoni širom ex Yu upravo ovako završili, pa me ni ne čudi što je on to pomislio. Koliko znam Pluton je živ i zdrav, ali onu ribu su pofino sjebali klošari koji se okupljaju na kembridžu :-)
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#321 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by belfy »

kolumna mu je apsolutno netacna,a iz toga izvodi dalje zakljucke. ako je suditi po pretpostavci, onda je pravedno ponoviti onu da je ista majka svih zajeba. tako i Miljenkovog. tako da je ovakvim tekstom samo manje kredibilan...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#322 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2020 13:21 Obojica smo editovali :thumbup:

U Jergovicevu odbranu moram reci da kolumna ne mora nuzno biti faktcki tacna, ali je pozeljno zbog kredibilnosti kolumniste :D, ali i činjenica je da su brojni Plutoni širom ex Yu upravo ovako završili, pa me ni ne čudi što je on to pomislio. Koliko znam Pluton je živ i zdrav, ali onu ribu su pofino sjebali klošari koji se okupljaju na kembridžu :-)
Tekst je, kao i većina njegovih kolumni, svakako više od kolumne, čak umjetnost. Međutim, s obzirom da redovno čitam Jergovića, primjećujem kako mu se često ne da provjeriti vlastite navode, zbog čega u tom domenu, dakle činjeničnom, ponekad odaje dojam površnosti.
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#323 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Better Man »

Škobo Habu wrote: 19/09/2020 11:49
Tipični Šehić. Umjesto da demontira trodimenzionalnog Miljenka činjenicama, on se bavi njime kroz tolkinovsko-harrypotterski imaginarijum.

Zar je teško reći kako je taj isti Jergović, na početku rata, prilikom jednog uživo javljanja Ivice Osima u program TVBiH, koji je tada bio trener Partizana, tom istom Ivici psovao majku.
Izdajničku, kakvu drugu.
Šehić je ovom kolumnom pokazao sav svoj jad i bijedu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#324 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by kakavdanakneiskustvu »

Better Man wrote: 19/09/2020 22:19
Škobo Habu wrote: 19/09/2020 11:49
Tipični Šehić. Umjesto da demontira trodimenzionalnog Miljenka činjenicama, on se bavi njime kroz tolkinovsko-harrypotterski imaginarijum.

Zar je teško reći kako je taj isti Jergović, na početku rata, prilikom jednog uživo javljanja Ivice Osima u program TVBiH, koji je tada bio trener Partizana, tom istom Ivici psovao majku.
Izdajničku, kakvu drugu.
Šehić je ovom kolumnom pokazao sav svoj jad i bijedu.
a šta kažeš na to psovanje majke ivicu osimu od strane jegovića?
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#325 Re: MILJENKO JERGOVIĆ

Post by Better Man »

kakavdanakneiskustvu wrote: 20/09/2020 12:34
Better Man wrote: 19/09/2020 22:19
Škobo Habu wrote: 19/09/2020 11:49

Tipični Šehić. Umjesto da demontira trodimenzionalnog Miljenka činjenicama, on se bavi njime kroz tolkinovsko-harrypotterski imaginarijum.

Zar je teško reći kako je taj isti Jergović, na početku rata, prilikom jednog uživo javljanja Ivice Osima u program TVBiH, koji je tada bio trener Partizana, tom istom Ivici psovao majku.
Izdajničku, kakvu drugu.
Šehić je ovom kolumnom pokazao sav svoj jad i bijedu.
a šta kažeš na to psovanje majke ivicu osimu od strane jegovića?
Za taj podatak ne znam i bez dokaza da je tako bilo ne bih ništa mogao kazati. O Osimu se nema šta posebno govoriti. On je najveći gospodin na ovim prostorima. Ne samo u sportu, već u svim sferama.
Post Reply