Milijarda iz Emirata u Crnu Goru

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
koridor
Posts: 108
Joined: 06/07/2005 07:26
Location: SA

#1 Milijarda iz Emirata u Crnu Goru

Post by koridor »

Podgorica -- First Golf banka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata opredelila je oko milijardu evra za ulaganja u Crnoj Gori

To su svojim domaćinima saopštili predstavnici banke, na čelu sa generalnim direktorom Abdulhamidom Mohd Saeedom, koji već dva dana borave u Crnoj Gori, pišu podgoričke Vijesti.

Sa arapskim bankarima juče su razgovarali premijer Željko Šturanović, ministri za turizam i ekonomski razvoj Predrag Nenezić i Branimir Gvozdenović, a domaćin im je bio predsednik Atlas grupe Duško Knežević. Arapi su se juče sreli i sa bivšim premijerom Milom Đukanovićem.

Direktor First Golf banke Mohd Saeed kazao je juče za "Vijesti" da je njihova poseta usledila "nakon ostvarenih kontakata i prezentacije o mogućnostima ulaganja u Crnoj Gori, koju su prošlog meseca u njihovoj zemlji imali Knežević i Đukanović".

Arapski bankari juče su obišli crnogorsko primorje, a dan ranije bili su na severu. Predstavljene su im mogućnosti ulaganja u Veliku plažu, Adu Bojanu, Valdanos i druge turističke komplekse na moru i planini, za koje su pokazali veliko interesovanje.

Čelnicima First Golf banke, osim projekata iz oblasti turizma, ponuđena su i ulaganja u energetski i sektor istraživanja nafte i gasa na crnogorskom podmorju.

Uskoro bi u Crnu Goru trebalo da doputuje tim eksperata banke koji bi analizirao konkretne projekte. Arapi su saopštili da su spremni da ulože i više od milijarde evra, ukoliko im se "sve kockice slože".

Strateški partneri Atlas grupe

Arapski investitori najavili su da će uspostaviti strateško partnerstvo sa Atlas grupom i Atlasmont bankom u Crnoj Gori.
Direktor Atlas Mont fonda, člana Atlas grupe, Velibor Milošević, potvrdio je za "Vijesti" da je First Golf banka spremna da uloži više od milijardu evra u Crnu Gou. Milošević je juče zajedno sa čelnicima arapske banke bio kod premijera Šturanovića. “Zanimaju ih ulaganja u Atlas biznis centar koji će biti sagrađen na 80.000 kvadratnih metara u Podgorici, turizam, nekretnine i infrastrukturne projekte”, rekao je Milošević.


Crna Gora im odgovara, kako su kazali, jer ispunjava nekoliko važnih preduslova - zvanična valuta je evro, sedište je u blizini zapadne Evrope, a i parafiran je sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Evropskom unijom.

First Golf banka je jedna od vodećih u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, sa sedištem u prestonici Abu Dabiju i podružnicama u Dubaiju i ostalim Emiratima. Organizovana je kao javno preduzeće, u vlasništvu nekoliko sinova pokojnog Šeika Zajed bin Sultan Al Nahjana.

Prema preliminarnim podacima, prošle godine je ostvarila rast profita od oko 45 odsto na 300 miliona evra, što je otprilike polovina crnogorskog godišnjeg budžeta, a zapošljava preko 2.000 ljudi.

Planiraju ekspanziju na međunarodno tržište i otvaranje finansijskih centara, počevši od Singapura i Velike Britanije.

Banka je nedavno od kreditne agencije Fič dobila rejting A. Jedna je od najbrže rastućih banaka u tom regionu, a samo u 2005. godini, zahvaljujući skoku cena nafte, njene akcije porasle su za 400 odsto.

Vlasnik Atlas grupe je Aco Đukanović, brat Mila Đukanovića :-D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#2

Post by Svemirski_Jebach »

evo braca odnesose lovu u montenegro...nema buraz brace kad je lova u pitanju...nosi se tamo gdje se moze zaraditi...

a mi i dalje propadamo...i propadamo...i propadamo...nema nas nigdje.

a ko ce uloziti sta u bosnu? Ni aviokompanija ne moze doci...
haris ubleha
Posts: 516
Joined: 06/09/2006 11:24

#3

Post by haris ubleha »

Ulozili bi braca Arapi milijardu dolara i u Bosnu, ali im se ne trose pare...
jerbo su ovdje navikli dobijati preduzeca poput Zeljezare za 1 KM... :-D
Sva sreca da "prvi u Bosnjaka" ima dobre veze u arapskom svijetu... 8)
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#4

Post by Celicna_saka »

haris ubleha wrote:Ulozili bi braca Arapi milijardu dolara i u Bosnu, ali im se ne trose pare...
jerbo su ovdje navikli dobijati preduzeca poput Zeljezare za 1 KM... :-D
Sva sreca da "prvi u Bosnjaka" ima dobre veze u arapskom svijetu... 8)
U principu mi se ne svidja tvoj iskljuciv stav, ali moram priznati da ti je stil nenadjebiv :P .
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#5

Post by Vozdra_123 »

Svemirski_Jebach wrote:evo braca odnesose lovu u montenegro...nema buraz brace kad je lova u pitanju...nosi se tamo gdje se moze zaraditi...

a mi i dalje propadamo...i propadamo...i propadamo...nema nas nigdje.

a ko ce uloziti sta u bosnu? Ni aviokompanija ne moze doci...
:thumbup:
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#6

Post by DONY »

sta li @danko bananko sada misli o "braci"... :-) :?
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#7

Post by RIZVA »

Isti slucaj kad su htjeli kupiti kasarnu jajce i napraviti eksluzivni hotel pa su nasi opstruirali vecinom srbi u parlamentu tako sam cuo ko ce u nas ulagati kad je sve komplikovano nicim ne privlacimo strane ulagace
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8

Post by Bosanac_21 »

Kod nas se samo gleda kako bi se ko otcjepljivao ili pripajo, ekonomska
situacija se nalazi na zadnjem mjestu tacaka koje su vrijedne.
Bosna ko Bosna trpi i gleda budale koje je jasu iz dana u dan, godinu za godinu, ...........
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9

Post by cyprus »

Bosanac_21 wrote:Kod nas se samo gleda kako bi se ko otcjepljivao ili pripajo, ekonomska
situacija se nalazi na zadnjem mjestu tacaka koje su vrijedne.
Bosna ko Bosna trpi i gleda budale koje je jasu iz dana u dan, godinu za godinu, ...........
Apsolutno...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Ma bit ce bolje u bosni, sta se sikirate, treba pozitivno razmisljati! Nada zadnja umire :D
Samo dok narod pocne glodjat asfalt od gladi, onda ce glasati za gradjanske stranke.
Ja se toplo nadam da ce unuci mojih unuka dozivjeti gradjansku bosnu otvorenu za strne investicije, do tada: Burkina Faso I am coming :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#11

Post by zlata »

nineac wrote:Ma bit ce bolje u bosni, sta se sikirate, treba pozitivno razmisljati! Nada zadnja umire :D
Samo dok narod pocne glodjat asfalt od gladi, onda ce glasati za gradjanske stranke.
Ja se toplo nadam da ce unuci mojih unuka dozivjeti gradjansku bosnu otvorenu za strne investicije, do tada: Burkina Faso I am coming :D
Ko nam je kriv...kad nejamo MORE. Montenegro...ima I MORE...I PLANINE!

Pa i moj mali je bio vel'ki Bosanac dok nije vidio na mapi kolihna nam je "obala". Onda se opametio....pa veli: "Mom...I think I am going to have to learn Croatian...because Croatia has the beaches....and everyone wants to go to the beach!" :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#12

Post by danas »

zlata wrote:
nineac wrote:Ma bit ce bolje u bosni, sta se sikirate, treba pozitivno razmisljati! Nada zadnja umire :D
Samo dok narod pocne glodjat asfalt od gladi, onda ce glasati za gradjanske stranke.
Ja se toplo nadam da ce unuci mojih unuka dozivjeti gradjansku bosnu otvorenu za strne investicije, do tada: Burkina Faso I am coming :D
Ko nam je kriv...kad nejamo MORE. Montenegro...ima I MORE...I PLANINE!

Pa i moj mali je bio vel'ki Bosanac dok nije vidio na mapi kolihna nam je "obala". Onda se opametio....pa veli: "Mom...I think I am going to have to learn Croatian...because Croatia has the beaches....and everyone wants to go to the beach!" :-)
prelivode :D :P
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#13

Post by zlata »

danas wrote:
zlata wrote:
nineac wrote:Ma bit ce bolje u bosni, sta se sikirate, treba pozitivno razmisljati! Nada zadnja umire :D
Samo dok narod pocne glodjat asfalt od gladi, onda ce glasati za gradjanske stranke.
Ja se toplo nadam da ce unuci mojih unuka dozivjeti gradjansku bosnu otvorenu za strne investicije, do tada: Burkina Faso I am coming :D
Ko nam je kriv...kad nejamo MORE. Montenegro...ima I MORE...I PLANINE!

Pa i moj mali je bio vel'ki Bosanac dok nije vidio na mapi kolihna nam je "obala". Onda se opametio....pa veli: "Mom...I think I am going to have to learn Croatian...because Croatia has the beaches....and everyone wants to go to the beach!" :-)
prelivode :D :P
Suncokreti! :P
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#14

Post by Vozdra_123 »

imam ja ideju

da bacimo par bezopasnih atomskih bombi na crnu goru i da ih okupiramo
tako da dobijemo more

sta velite na ovo?? :D
bil
Posts: 14
Joined: 03/03/2007 13:36

#15 Bosna svaki dan sev vise i vise se gubi u suhom pjesku koji

Post by bil »

Bilo bi love i za Bih Da bih ima more i da je sredjena politicka i drustveno ekonomska situacija u njoj.Posto nije i posto se jos nece pozadugo srediti nista od love a jos manje od posla.

E moji glupaci u foteljama pokrenite te svoje masne guzice i razletite se po svijetu pokusavajuci naci posla i rodati ono sto Bih privreda moze da uradi a samim tim naci i hiljade novih radnih mjesta i srediti drustveno ekonomsko - politicko stanje u zemlji.
Bosna svaki dan sev vise i vise se gubi u suhom pjesku koji je guta.Pozurite dok se jos moze nesto uraditi...
koridor
Posts: 108
Joined: 06/07/2005 07:26
Location: SA

#16

Post by koridor »

Vozdra_123 wrote:imam ja ideju

da bacimo par bezopasnih atomskih bombi na crnu goru i da ih okupiramo
tako da dobijemo more

sta velite na ovo?? :D
Kad bi bacili samo jednu atomsku bombu od MNE ništa ne bi ostalo. Ova varijanta otpada :-D
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#17

Post by Panasonic »

Nama investicije (strane) ne trebaju. Ako investicije nisu domace, onda nam nikako i ne trebaju.

Strane investicije su obicne kamuflaze za privredu jedne zemlje.

I ti Arapi sigurno nece uloziti u CG da prave helikoptere i avione, nego u hotele i eventualno shoping centre, pa sav opticaj crnogorske love ode u Ujedinjene Emirate.

Mi se trebamo sami razvijati!
bil
Posts: 14
Joined: 03/03/2007 13:36

#18 Vozdra

Post by bil »

Haha :-D :-D :-D :-) upravu si.Mi se trebamo samo razvijati.
Hej jel zna neko dobar salon za Bildanje pa da krenemo sa razvijanjem?
Al ipak koje vjezbe da radimo da bismo razvili ekonomiju?? :? :? :? :?

Vozdra
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#19

Post by seljak_cojek »

haris ubleha wrote:Ulozili bi braca Arapi milijardu dolara i u Bosnu, ali im se ne trose pare...
jerbo su ovdje navikli dobijati preduzeca poput Zeljezare za 1 KM... :-D
Sva sreca da "prvi u Bosnjaka" ima dobre veze u arapskom svijetu... 8)
Jel' ti stvarno vjeruješ u ovo boldirano?
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#20

Post by Ostri_Mac »

nineac wrote:Ma bit ce bolje u bosni, sta se sikirate, treba pozitivno razmisljati! Nada zadnja umire :D
Samo dok narod pocne glodjat asfalt od gladi, onda ce glasati za gradjanske stranke.
Ja se toplo nadam da ce unuci mojih unuka dozivjeti gradjansku bosnu otvorenu za strne investicije, do tada: Burkina Faso I am coming :D

Do tada ce biti da "mrtva usta ne govore" :-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#21

Post by Fair Life »

Panasonic wrote:Nama investicije (strane) ne trebaju. Ako investicije nisu domace, onda nam nikako i ne trebaju.

Strane investicije su obicne kamuflaze za privredu jedne zemlje.

I ti Arapi sigurno nece uloziti u CG da prave helikoptere i avione, nego u hotele i eventualno shoping centre, pa sav opticaj crnogorske love ode u Ujedinjene Emirate.

Mi se trebamo sami razvijati!
Takvima Semir Osmanagic pruza sanse za razvoj (razvijanje)... krampom i lopatom. A sto se tice investicija... nase su... 100%.
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#22 we

Post by Fiore »

Pogledajte malo sire i dublje.. kapitalnim investicijama upravljaju oni kojima odgovara takva politika.. Nije to slucajno.,treba se cRna gora ojacati i u doglednoj buducnosti napraviti jedan snazan protuteg srbiji.. a kome je to u interesu? Arapima koje samo interesuju dolari? Sumnjam.
Post Reply