Mili Stojiću Goranov vijenac

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
kicky

Mili Stojiću Goranov vijenac

Post by kicky » 12/02/2007 18:49

Mile Stojić je dobitnik ovogodišnjeg Goranovog vijenca, najuglednijeg hrvatskog pjesničkog priznanja. Nagrada za ukupan prinos hrvatskoj pjesničkoj umjetnosti bit će mu dodijeljena na svečanosti u Lukovdolu 21. ožujka, izvijestio je Branko Čegec, predsjednik Goranova proljeća, koje se ove godine održava 44. put.

U obrazloženju nagrade napominje se da je Stojić, rođen 1955. u Dragičini u BiH, autor jednoga od najprovokativnijih i najzanimljivijih opusa suvremenoga hrvatskog i bosanskohercegovačkog pjesništva.

"Riječ je o pjesniku koji se iznova hvata u koštac s vječnim temama poput života, ljubavi, mira, radosti, sna. Te teme obično bivaju obrađene tako da ih se sučeli s njihovim suprotnostima - smrću, mržnjom ratom, tugom, stvarnošću", piše u obrazloženju Stručnog povjerenstva, u kojem su bili Krešimir Bagić, Miroslav Mićanović, Nikica Petrak, Adriana Škunca i Tvrtko Vuković. Žiri napominje da je opus ovog Sarajlije mjesto humanizacije, provokacije i prijepora dvaju literarnih konteksa, ali i točka iz koje iznova može početi komunikacija među njima.

Gorana za mlade pjesnike dobila je Marija Andrijašević za rukopis dedukcija, dedukcija, moj watsone (trilogija). Žiri u obrazloženju podsjeća da je Andrijašević pohvaljena na prošlom natječaju i da se njeno pjesništvo oslanja na američku "ispovijednu" školu poezije koja je dokumentirala osobne patnje i traume.

Goranov vijenac lani je dobila Andriana Škunca, a Gorana za mlade pjesnike Branislav Oblučar.

hammerhead

Post by hammerhead » 15/02/2007 18:06

i sta sad :D

hammerhead

Post by hammerhead » 15/02/2007 18:09

citao sam o tome.
a valjda ga je zasluzio neam pojma,iako ja bas ne gotivim stojica

Post Reply