Milanović :Hrvati u BiH ne trebaju glasati za Hrvatski sabor

Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#76

Post by Downunda »

cyprus wrote:
liberal wrote:
CovjekIzBosne wrote: Tako je misim oni bi i jedno i drugo ili im je Hrvatska domovina ili BIH nemoze obadvoje.
kako onda italijani mogu da glasaju za parlament italije ako nezive u istoj ?
(na primjer u kanadi). znam da italijani izlaze redovno na svako glasanje. cak koliko mi se cini imaju odredjen broj zagarantovanih predstavnika.ajde mozemo reci da je ok za one koji su iselili iz italije ali za njihovu djecu koja su rodjena ovdje?
takodjer svaki italijan bez obzira gdje je rodjen ima pravi na italijanski pasos.
vidite da nije samo hrvatska u pitanju
To je drugo. To je italijanska dijaspora. Dobro, i ovo jeste hrvatska dijaspora, ali to ona ne bi trebala bit. U tome je i cijeli problem. Moja baka ima i hrvatsko državljanstvo i ona se može smatrati hrvatskom dijasporom, jer se ona doselila iz Dalmacije u Sarajevo ima jedno 50 godina, a dole joj se nalazi sva porodica. Ali neko čija porodica živi u Vitezu, Širokom Brijegu, ili Grudama živi već stoljećima ne može se smatrati hrvatskom dijasporom. Mislim može, jer se smatra, ali mislim da ne bi trebalo. Ja mislim da i u ovoj činjenici leži dobar uzrok hrvatske ugroženosti u BiH, jer su se oni sami okrenuli ka Zagrebu.

Dakle, hrvatsku dijasporu bi trebali predstavljati ljudi koji su se islelili iz hrvatske, a sadržali su hrvatsko državljanstvo. Isti slučaj je i sa Italijanima, širom svijeta koji su se iselili iz Italije. Druga stvar su recimo Italijani iz Švicarske, koji tamo predstavljaju neku verziju švicarskog konstitutivnog naroda i oni ne bi trebali predstavljati Italijansku dijasporu. E, sad da li oni predstavljaju dijasporu, ne znam, neću da se provalim, ali znam da ne bi trebali.
Slažem se. Jasno k'o dan.
Mala ispravaka. Čisto sumnjam (lično sam se bar ja uvjerio) da će građanin Švajcarske, koji govori talijanski jezik ikada i "dozvoliti" da ga iko naziva Talijanom, jer oni sebe prije svega smatraju Švajcarcima.
Isto važi i za njihova ostala govorna područja (mislim na njemačko i francusko), a za glasanje van Suisse, čisto sumnjam, a da se i to provjeriti.
Rusi u pribaltičkim zemljama su možda bolji primjer za poređenje, u Latviji ih na primjer ima preko 30% a pogledajte samo Ustav Latvije, Estonije ili Litve.

Ta ra
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#77

Post by basta sljezove boje »

Jastreb35 wrote:
basta sljezove boje wrote:a hoce li Lagumdzija traziti isto i za bh. dijasporu? Pretpostavljam da ni SDP BiH nema bas neke koristi od glasaca iz dijaspore :D
Bosanac (Srbin, Hrvat, Bosnjak) na izborima u inostranstvu glasa kao naturalizovani drzavljan, kao Amerikanac, kao Nijemac. Hrvat u BiH nije hrvatska dijaspora, on je pripadnik konstitutivnog naroda, on je Hrvat.

Pored toga, politicko vezivanje jednog od bosanskohercegovackih naroda za stvarnost susjedne drzave ne pomaze reintegraciji drustva u BiH, osim ako je nekom cilj iseljavanje Hrvata.
ne moze Bosanac koji je uzeo njemacko drzavljanstvo nikako glasati na izborima za Parlament i Predsjednistvo BiH, jer da bi uopce mogao uzeti njemacko drzavljanstvo mora vratiti sva dotadasnja. Ukoliko nakon uzimanja njemackog drzavljanstva ponovo uzme svoja prethodna drzavljanstva automatski mu se oduzima njemacko drzavljanstvo i dobiva izgon iz Njemacke. Jedina osoba na svijetu koja ima njemacko i bosansko drzavljanstvo je Hanka Paldum, a kako je to moguce nije u stanju objasniti nijedan pravnik niti stoji u bilo kojem zakonu, propisu, pravilniku ...

sto se tice integracije - ne mozes nikog prisiljavat
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#78

Post by Tomislav MO »

Osobno mislim da Hrvati u BiH ne bi trebali glasovati za Sabor RH.

Imamo dovoljno svojih problema da bi još bistrili njihove. :)

Napomenuo bih da je izlaznost ionako tek oko 20%, što dokazuje koliko je samim Hrvatima u BiH stalo do toga. Marco-x se lijepo izrazio :thumbup:
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#79

Post by Ivy »

Image
Mesić: Hrvati u BiH nisu dijaspora
Hrvati u BiH nisu hrvatska dijaspora, izjavio je danas novinarima u Jastrebarskom hrvatski predsjednik Stipe Mesić, rekavši da izborni zakon i popise birača treba mijenjati nakon parlamentarnih izbora.

Na novinarsku zamolbu da komentira izjavu predsjednika SDP-a Zorana Milanovića da će SDP, kad osvoji vlast, ukinuti u Hrvatskoj biračko pravo Hrvatima iz BiH, predsjednik Mesić je rekao da mu nije drago što ta tema postaje predizbornom temom.

"Hrvati u BiH su konstitutivan element BiH, kao i preostala dva konstitutivna naroda i oni nisu naša dijaspora. Činjenica je također da je na snazi takva zakonska regulativa, koja ih uključuje u dijasporu iako oni to nisu", ocijenio je.

Na izričito pitanje je li on osobno za oduzimanje Hrvatima iz BiH statusa hrvatske dijaspore ili ne, Mesić je odgovorio da "treba razlučiti što dijaspora jest, a što nije, ali da treba voditi računa i o političkoj situaciji s Hrvatima u BiH".

Dodao je da kao "odgovorni ljudi moramo voditi računa i o tome što će biti s bosanskohercegovačkim Hrvatima kad Hrvatska uđe u EU i kad između Hrvatske i BiH bude šengenska granica i nova pravila".

Mesić je predložio da se izborni zakoni uskladi sa standardima Europske unije, ali tek nakon izbora a ne u vrijeme izborne kampanje.


Eto i Stipe se izjasni :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#80

Post by basta sljezove boje »

morati ce ukinuti dvojno drzavljanstvo kao sto su Madjari pri ulasku u EU. Ovo sadasnje zakonodavstvo nije kompatibilno sa EU propisima.
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#81

Post by SaraLe »

proljetni kauboj wrote:Bas sreca, sa obzirom kako je Franjina "inventivnost" usrecila sunarodnjake mu u BiH :D
Vidi jednu stvar. Npr. Misloseviceva Srbija '90-ih godina je Srbima iz BIH vrlo tesko davala drzavljanstvo. Znam mnoge ljude koji su godinama bili izbjeglice po Beogradu i Novom Sadu , a da su nosali izbjeglicke legitimacije i nisu imali drzavljanstvo.
Hrvatski narod ima sudbinsku odredjenost da se zbog razlicitih drustveno-politickih konstelacija i odnosa raselio i sada negdje oko 2 milijuna Hrvata (trecina danasnje Hrvatske ) zivi van Hrvatske i zbog toga je hrvatski narod medju narodima sa najvecom dijasporom u svijetu.
Upravo zbog toga pocetkom '90-ih kreiran je zakon o drzavljanstvu u Hrvatskoj koji je napravljen tako da se omoguci mnogim ljudima od Aljaske do Australije da ponovo steknu drzavljanstvo maticne domovine.
U svakom slucaju, Franjina inventivnost nam je omogucila da u Frankfurt i Amsterdam putujemo k'o na izlet na Trebevic, a i da se razlikujemo od raznih Abu- hamzi i ostalih cirkusanata, jer fakat bi bilo crnjak stajati u redu na aerodromu , a ti i neki terorista nosite isti pasos. Sorry, ali to je tako.[/quote]

A nije te stid nositi pasos koji nosi TUTA,ROJS,ANTE itd :-)
Kakva je razlika izmedju nji i Abu Hamzi :oops: :-)
bonislav
Posts: 167
Joined: 11/06/2007 11:19

#82

Post by bonislav »

Hrvati u BiH ne smiju imat pravo glasa u Hrvatskoj.
Ja sam Hrvat iz Zagreba.

Hrvatima u BiH Hrvatska mora slati financijsku pomoć.

Dakle,financiranje izgradnje sveučilišta,financiranje povratka i slično.

Time im ona pomaže. Ne pomaže im to šta glasaju u Hrvatskoj u kojoj ne žive.

Ja neglasam u BiH,niti bih želio odlučivati koga ljudi u BiH. 8)
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#83

Post by basta sljezove boje »

SaraLe wrote: A nije te stid nositi pasos koji nosi TUTA,ROJS,ANTE itd :-)
Kakva je razlika izmedju nji i Abu Hamzi :oops: :-)
sve Hercegovac do Hercegovca :-)
mr.nice
Posts: 126
Joined: 13/05/2007 17:47

#84

Post by mr.nice »

basta sljezove boje wrote:morati ce ukinuti dvojno drzavljanstvo kao sto su Madjari pri ulasku u EU. Ovo sadasnje zakonodavstvo nije kompatibilno sa EU propisima.
ma kakve veze ima dzavljanstvo sa EU, mani se suplje!
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#85

Post by Tomislav MO »

bonislav wrote:Hrvati u BiH ne smiju imat pravo glasa u Hrvatskoj.
Ja sam Hrvat iz Zagreba.

Hrvatima u BiH Hrvatska mora slati financijsku pomoć.

Dakle,financiranje izgradnje sveučilišta,financiranje povratka i slično.

Time im ona pomaže. Ne pomaže im to šta glasaju u Hrvatskoj u kojoj ne žive.

Ja neglasam u BiH,niti bih želio odlučivati koga ljudi u BiH. 8)
U principu Hrvatska ne bi trebala slati ni financijsku pomoć, ali je trenutni ustroj BiH takav da novci idu u Sarajevo.

Hrvatima u BiH treba pomoć Hrvatske u preustroju zemlje, i to kroz podršku hrvastkim strankama da nađu zajedničku političku platformu o tome kako treba izgledati BiH, zatim kroz lobiranje u svijetu kroz svoje diplomatske kanale, itd., a sve da bi se stvorio unutarnji ustroj BiH u kome će Hrvati moći sami svojim novcem financirati svoje sveučilište, infrastrukturu, TV itd., a ne da budu na teret Hrvatskoj. :thumbup:
User avatar
buzzer
Posts: 1635
Joined: 06/05/2006 22:37

#86

Post by buzzer »

Tomislav MO wrote:
bonislav wrote:Hrvati u BiH ne smiju imat pravo glasa u Hrvatskoj.
Ja sam Hrvat iz Zagreba.

Hrvatima u BiH Hrvatska mora slati financijsku pomoć.

Dakle,financiranje izgradnje sveučilišta,financiranje povratka i slično.

Time im ona pomaže. Ne pomaže im to šta glasaju u Hrvatskoj u kojoj ne žive.

Ja neglasam u BiH,niti bih želio odlučivati koga ljudi u BiH. 8)
U principu Hrvatska ne bi trebala slati ni financijsku pomoć, ali je trenutni ustroj BiH takav da novci idu u Sarajevo.

Hrvatima u BiH treba pomoć Hrvatske u preustroju zemlje, i to kroz podršku hrvastkim strankama da nađu zajedničku političku platformu o tome kako treba izgledati BiH, zatim kroz lobiranje u svijetu kroz svoje diplomatske kanale, itd., a sve da bi se stvorio unutarnji ustroj BiH u kome će Hrvati moći sami svojim novcem financirati svoje sveučilište, infrastrukturu, TV itd., a ne da budu na teret Hrvatskoj. :thumbup:

tomislave jesi li pod ovim boldiranim mislio na hrvatske ceste :-)
ispricavam se za zajedljivost, no ne mogu si pomoci.
mislim ipak da bi hrvati i u bih i hrvatskoj i ne samo oni trebali podrzati povratak hrvata u b.brod, banjaluku, derventu, vares...to je prioritet pa da onda napravimo ustroj bih po mjeri svih, sa jednakim pravima, normalim (mrzim ovu rijec) ustavom, modernim sveucilistima, tv sa kvalitetnim programom itd.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#87

Post by mostarac »

vratice se q*** iz Mostara u Vares. pa bi li ti s konja na magarca? U varesu mu se moze samo vikendica napravit.
Nema ovo veze sa hrvatima. Tako je sa svim izbjeglicama. Pola Podveleza obnovile strane organizacije, a to su danas vikendice podvelscima koji su u mostaru. Pa bolje da su novac dali za obrazovanje ili lijecenje djece nego za necije vikendice. Tako je sa svim izbjeglicama koji su dosli iz manjih gradova i snasli se u vecim pa ne znam sto bi hrvati varesa bili izuzetak
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#88

Post by basta sljezove boje »

mr.nice wrote:
basta sljezove boje wrote:morati ce ukinuti dvojno drzavljanstvo kao sto su Madjari pri ulasku u EU. Ovo sadasnje zakonodavstvo nije kompatibilno sa EU propisima.
ma kakve veze ima dzavljanstvo sa EU, mani se suplje!
procitaj malo zakon. Ne postoji nigdje "odokativna" praksa dijeljenja drzavljanstva kao u Hrvatskoj. Normalno je da svi oni koji imaju djeda ili baku Hrvata i to mogu dokazati nekim dokumentom imaju pravo. Problem je kada u jednoj obitelji kcerka od oca sarajevskog Hrvata po muskoj liniji dobije drzavljanstvo a sin odbijenicu. Problem je kada svaka shusha u ministarstvu unutarnjih poslova svakom ruskom ili ukrajinskom kriminalcu pokloni domovnicu ili kada u konzulatu u BiH nestane 1000 putovnica. Problem je kada vec gore spomenuti Hrvat iz Sarajeva ne moze dobiti drzavljanstvo, a moze Hanka Paldum samo zato sto je imala nesto sa Ivanom Jarnjakom i jos nema ni trunke srama pa to javno iznosi u novinama. Problem je kada Bosanci placaju skolovanje na zagrebackom sveucilistu, a Salem Beslagic "sredi" preko Mate Granica svom sinu drzavljanstvo, a onda i cijeloj familiji i poslije toga izjavljuje "mi nemamo drugu domovinu" ... ali imamo rezervne dokumente. Problem je kada se po Republici Srpskoj falsificiraju krsni listovi i sa takvim falsifikatima daju drzavljanstva 100% Srbima. Problem je kada Marko Milosevic, sin Slobodanov, ima putovnicu i s njom putuje. Svakako da ce se raditi revizija, jer po kojem osnovu gore navedeni Hrvat (i jos mnogi poput njega) ne moze godinama ostvariti pravo na drzavljanstvo, a mogu kriminalci koji imaju "vezu" u MUP-u?
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#89

Post by Tomislav MO »

buzzer wrote: tomislave jesi li pod ovim boldiranim mislio na hrvatske ceste :-)
ispricavam se za zajedljivost, no ne mogu si pomoci.
pa i na ceste, npr. onu kukavnu južnu obilaznicu Mostara, da šleperi ne ulaze u centar grada, obnovu puta prema Čitluku koji je katastrofalan itd. Ali za to naravno "nema para", normalno da ih nema kad su potrošene u Sarajevu na tuđe prioritete.

buzzer wrote: mislim ipak da bi hrvati i u bih i hrvatskoj i ne samo oni trebali podrzati povratak hrvata u b.brod, banjaluku, derventu, vares...to je prioritet pa da onda napravimo ustroj bih po mjeri svih, sa jednakim pravima, normalim (mrzim ovu rijec) ustavom, modernim sveucilistima, tv sa kvalitetnim programom itd.
Povratak u RS je kočen upravo od strane RH, i to zato da bi osigurali hrvatsku većinu u zap. Slavoniji i Krajini. Hrvatima iz Bosne su izgrađene kuće u npr. Kninu i stvarno bih volio znati kako to pomaže povratku u Banja Luku. Šuplje priče. :roll:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#90

Post by mostarac »

a nacin sticanja tog drzavljanstva zaista jeste bio smjesan, mozda cak i smjesniji od sticanja naseg drzavljanstva. Npr. da se zovete Mubdi Bubdi Abdi Lagunarius i da ste 1993. godine dosli u konzulat u Mostaru i predali krstenicu u sasvim regularnoj proceduri ste mogli dobiti drzavljanstvo Hrvatske, kao Hrvat. Franji je bio cilj da ima sto vise Hrvata i onda je to dijelio i sakom i kapom, a o hercegovackim hrvatima i tome koliko su zaista hercegovacki katolici hrvati i imaju li jacu vezu sa hrvatskom ili Albanijom bi se mogla otvoriti posebna tema, ali necemo o tome.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#91

Post by Tomislav MO »

mostarac wrote:Franji je bio cilj da ima sto vise Hrvata i onda je to dijelio i sakom i kapom, a o hercegovackim hrvatima i tome koliko su zaista hercegovacki katolici hrvati i imaju li jacu vezu sa hrvatskom ili Albanijom bi se mogla otvoriti posebna tema, ali necemo o tome.
Nemoj Tita ti :thumbup:
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#92

Post by basta sljezove boje »

Tomislav MO wrote:
buzzer wrote: tomislave jesi li pod ovim boldiranim mislio na hrvatske ceste :-)
ispricavam se za zajedljivost, no ne mogu si pomoci.
pa i na ceste, npr. onu kukavnu južnu obilaznicu Mostara, da šleperi ne ulaze u centar grada, obnovu puta prema Čitluku koji je katastrofalan itd. Ali za to naravno "nema para", normalno da ih nema kad su potrošene u Sarajevu na tuđe prioritete.

buzzer wrote: mislim ipak da bi hrvati i u bih i hrvatskoj i ne samo oni trebali podrzati povratak hrvata u b.brod, banjaluku, derventu, vares...to je prioritet pa da onda napravimo ustroj bih po mjeri svih, sa jednakim pravima, normalim (mrzim ovu rijec) ustavom, modernim sveucilistima, tv sa kvalitetnim programom itd.
Povratak u RS je kočen upravo od strane RH, i to zato da bi osigurali hrvatsku većinu u zap. Slavoniji i Krajini. Hrvatima iz Bosne su izgrađene kuće u npr. Kninu i stvarno bih volio znati kako to pomaže povratku u Banja Luku. Šuplje priče. :roll:
a entitetska policija Republike Srpske najvise pomaze povratku svih u RS. Kakve gluposti pricate? U policiji danas rade isti oni likovi koji su radili u ratu. I ko je lud da se vraca medju te ljude?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#93

Post by mostarac »

Tomislav MO wrote:
buzzer wrote: tomislave jesi li pod ovim boldiranim mislio na hrvatske ceste :-)
ispricavam se za zajedljivost, no ne mogu si pomoci.
pa i na ceste, npr. onu kukavnu južnu obilaznicu Mostara, da šleperi ne ulaze u centar grada, obnovu puta prema Čitluku koji je katastrofalan itd. Ali za to naravno "nema para", normalno da ih nema kad su potrošene u Sarajevu na tuđe prioritete.
a da obiljezimo sahovnicom stabla i zivotinje, pa da se u Neretvi kad lovis moze lovit hrvatska i muslimanska riba, a onu srpsku smo davno istrijebili i izlovili u dolini neretve?
Covjece koje nebuloze. A ko je napravio most Franje Tudjmana u Capljini? Ko je napravio ili ko pravi most u Vojnom?

Da ti nesto kazem, samo zbog tog kukanja za novcem koji ko fol stalno ide u Sarajevo, volio bi da se napravi treci entitet u kojem bi Hrvati poceli da krepaju od gladi i vidili bi ustvari ko je pljackao, a ko hranio i davao? Covjece Hercegovina, tj. ono sto ti zamisljas pod trecim entitetom ne moze izfinansirati nista, a ne da izfinansira drzavu, a treci entitet bi bio drzava. Ne zaboravi da nema vise Mije Brajkovica i da ode Aluminij u privatne ruke i nema vise finansiranja kojekakvih gluposti. Dakle ja bi zaista volio da se oformi taj treci entitet da se jednom zavrsi prica Hrvata o tome kako oni daju nekome nesto i oni hrane kao nekoga. Sine, uplati tuzlasnki kanton za mjesec u drzavnu kasu vise nego zapadnohercegovacki i hnk zajedno za godinu. Ako cete davat lovu entitetu kao sto je eronet i ht daju u budzet onda necete imat za kancelarijskog materijala, a ne nesto drugo. Medjutim i da daju svu zaradu, ta drzavica uoblicena u treci entitet ne bi imala sanse da opstane, jer finansijski bi krahirala.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#94

Post by mostarac »

Tomislav MO wrote:
mostarac wrote:Franji je bio cilj da ima sto vise Hrvata i onda je to dijelio i sakom i kapom, a o hercegovackim hrvatima i tome koliko su zaista hercegovacki katolici hrvati i imaju li jacu vezu sa hrvatskom ili Albanijom bi se mogla otvoriti posebna tema, ali necemo o tome.
Nemoj Tita ti :thumbup:
pa reko sam da necu :D
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#95

Post by Tomislav MO »

mostarac wrote: Da ti nesto kazem, samo zbog tog kukanja za novcem koji ko fol stalno ide u Sarajevo, volio bi da se napravi treci entitet u kojem bi Hrvati poceli da krepaju od gladi i vidili bi ustvari ko je pljackao, a ko hranio i davao? Covjece Hercegovina, tj. ono sto ti zamisljas pod trecim entitetom ne moze izfinansirati nista, a ne da izfinansira drzavu, a treci entitet bi bio drzava. Ne zaboravi da nema vise Mije Brajkovica i da ode Aluminij u privatne ruke i nema vise finansiranja kojekakvih gluposti. Dakle ja bi zaista volio da se oformi taj treci entitet da se jednom zavrsi prica Hrvata o tome kako oni daju nekome nesto i oni hrane kao nekoga. Sine, uplati tuzlasnki kanton za mjesec u drzavnu kasu vise nego zapadnohercegovacki i hnk zajedno za godinu. Ako cete davat lovu entitetu kao sto je eronet i ht daju u budzet onda necete imat za kancelarijskog materijala, a ne nesto drugo. Medjutim i da daju svu zaradu, ta drzavica uoblicena u treci entitet ne bi imala sanse da opstane, jer finansijski bi krahirala.
Pa ja i kažem, čist račun, duga ljubav. :thumbup:

I o kakvom financiranju države pričaš? Hrvati ne žele državu, čak ni entitet nego lokalnu samoupravu, regiju ili kanton, sa većom financijskom autonomijom.

I to nema samo veze s nacijom.
I u Hrvatskoj se, koja je jednonacionalna, digla hajka na Zagreb. Vjerujem da ni Tuzlaci nisu oduševljeni centralizacijom, a vala ni oni u Unsko-Sanskom kantonu.
Last edited by Tomislav MO on 12/06/2007 09:39, edited 1 time in total.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#96

Post by Šandor »

Tomislav MO wrote:U principu Hrvatska ne bi trebala slati ni financijsku pomoć, ali je trenutni ustroj BiH takav da novci idu u Sarajevo.

Hrvatima u BiH treba pomoć Hrvatske u preustroju zemlje, i to kroz podršku hrvastkim strankama da nađu zajedničku političku platformu o tome kako treba izgledati BiH, zatim kroz lobiranje u svijetu kroz svoje diplomatske kanale, itd., a sve da bi se stvorio unutarnji ustroj BiH u kome će Hrvati moći sami svojim novcem financirati svoje sveučilište, infrastrukturu, TV itd., a ne da budu na teret Hrvatskoj. :thumbup:
Preustroj BiH nije moguć. O onom preustroju koji si opisao prije nego što si banovan trebalo je misliti 1992. godine. Sad je to nemoguće.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#97

Post by Tomislav MO »

Šandor wrote:
Tomislav MO wrote:U principu Hrvatska ne bi trebala slati ni financijsku pomoć, ali je trenutni ustroj BiH takav da novci idu u Sarajevo.

Hrvatima u BiH treba pomoć Hrvatske u preustroju zemlje, i to kroz podršku hrvastkim strankama da nađu zajedničku političku platformu o tome kako treba izgledati BiH, zatim kroz lobiranje u svijetu kroz svoje diplomatske kanale, itd., a sve da bi se stvorio unutarnji ustroj BiH u kome će Hrvati moći sami svojim novcem financirati svoje sveučilište, infrastrukturu, TV itd., a ne da budu na teret Hrvatskoj. :thumbup:
Preustroj BiH nije moguć. O onom preustroju koji si opisao prije nego što si banovan trebalo je misliti 1992. godine. Sad je to nemoguće.
Ok, ako ti tako kažeš. :)
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#98

Post by Šandor »

Tomislav MO wrote:Ok, ako ti tako kažeš. :)
Entitete ne možeš ukinut jer Srbi na to neće pristat ni pod prijetnjom NATO bombica.

A treći entitet možeš dobit samo novim "humanim preseljenjima" jer nemaš teritorijalnu cjelinu. U prevodu, preustroj bez turbulencija nije moguć.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#99

Post by mostarac »

Tomislav MO wrote:
mostarac wrote: Da ti nesto kazem, samo zbog tog kukanja za novcem koji ko fol stalno ide u Sarajevo, volio bi da se napravi treci entitet u kojem bi Hrvati poceli da krepaju od gladi i vidili bi ustvari ko je pljackao, a ko hranio i davao? Covjece Hercegovina, tj. ono sto ti zamisljas pod trecim entitetom ne moze izfinansirati nista, a ne da izfinansira drzavu, a treci entitet bi bio drzava. Ne zaboravi da nema vise Mije Brajkovica i da ode Aluminij u privatne ruke i nema vise finansiranja kojekakvih gluposti. Dakle ja bi zaista volio da se oformi taj treci entitet da se jednom zavrsi prica Hrvata o tome kako oni daju nekome nesto i oni hrane kao nekoga. Sine, uplati tuzlasnki kanton za mjesec u drzavnu kasu vise nego zapadnohercegovacki i hnk zajedno za godinu. Ako cete davat lovu entitetu kao sto je eronet i ht daju u budzet onda necete imat za kancelarijskog materijala, a ne nesto drugo. Medjutim i da daju svu zaradu, ta drzavica uoblicena u treci entitet ne bi imala sanse da opstane, jer finansijski bi krahirala.
Pa ja i kažem, čist račun, duga ljubav. :thumbup:

I o kakvom financiranju države pričaš? Hrvati ne žele državu, čak ni entitet nego lokalnu samoupravu, regiju ili kanton, sa većom financijskom autonomijom.

I to nema samo veze s nacijom.
I u Hrvatskoj se, koja je jednonacionalna, digla hajka na Zagreb. Vjerujem da ni Tuzlaci nisu oduševljeni centralizacijom, a vala ni oni u Unsko-Sanskom kantonu.
pa evo ti na primjeru cesta. Ne mozes imat samo lokalnu direkciju za ceste, nego moras imati i drzavnu. Ko ce pravit put M-17, tj. odrzavat ga. Ko ce napravit vijadukt? Mislis da opstina konjic ima interesa i sredstava za taj vijadukt? Znaci ne moze postojati situacija u kojoj se ne finansira ono gore i sva lova ostaje dole. Finansijska autonomija o kojoj ti govoris je postojala prije rata, a sada postoji jos i veca. Dakle opstina Mostar jer puno toga sama finansirala prije rata, ali je imala privredu covjece. U Mostaru je 55.000 zaposlenih bilo prije rata, a danas u cijelom kantonu 37.000
Kad nema love svi misle da su ugrozeni. To je problem. Ova drzava uzima po meni i cak premalo za svoje centralne institucije, ustvari imas viska administrativni nivo, a novac namjenjen tom nivou bi trebao ici 70% prema gore, a 30% prema lokalnoj zajednici. Projekti lokalne zajednice su uvijek jeftiniji nego projekti drzave i sta je to sto je ova drzava, tj. federacija i drzava BiH finansirala a da je ostetila Hrvate? Sta si to ti kao Hrvati iz Mostara finansirao u Sarajevu?
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#100

Post by Tomislav MO »

Šandor wrote:
Tomislav MO wrote:Ok, ako ti tako kažeš. :)
Entitete ne možeš ukinut jer Srbi na to neće pristat ni pod prijetnjom NATO bombica.

A treći entitet možeš dobit samo novim "humanim preseljenjima" jer nemaš teritorijalnu cjelinu. U prevodu, preustroj bez turbulencija nije moguć.
Ja stvarno ne znam jesu li naši jezici toliko različiti da se ne može razumjeti što pišem.

Hrvati ne žele treći entitet, to sam napisao jedno 100 puta, najbolje da stavim u potpis. :roll:
Post Reply