Mikrokreditne organizacije u Bih

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Demetra
Posts: 1
Joined: 25/09/2009 19:07

#1 Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by Demetra »

Pozdrav svima...

Tema seminarskog mi je analiza profitabilnosti mikrokreditnih organizacija u Bih. One su i vise nego profitabilne,to nije problem. Problem je u tome sto ne znam ni kako da pocnem. Ima li iko ikakvu ideju? Hvala u svakom slucaju :D
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#2 Re: Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by sa obzirom na... »

Pocni s time o uslovima pod kojim su nastale
Koristeci plemenitu ideju jednog pakistanskog nobelovca,naivnost medjuradnih finansijera u periodu 1998-2000, te nedovoljne upucenosti naseg naroda, jedna kriminalna skupina je smislila odlican koncept za enormno bogaćenje.
1. Prodaj prvo pricu medjuradnim finansijerima da zelis da otvoris MK agenciju da bi pomogao izbjeglicama, siromasnom stanovnistvu, uglavnom da si humanista par exelance, i dobijes milion maraka uz 2% kamate.
2. Koristeci minimalan rok otplate (do godinu dana sto obezbjedjuje da te taj milion vema brzo nekoliko puta obrne ) te za bloesno visoke lihvarske kamate od 50% ostvarujes bezobrazno visoke prihode sto ti omogucuje da u svakom gradicu otvoris ekstra ured u samom centru grada i da svaka centala ima po dva-tri auta (pomnozi sa brojem gradica u BIH pa ti vidi koliko je to kola)
3. S vremena na vrijeme kupis termin na lokalnim i kantonalnih televizijama, i dovedes sa sobom nekog uzgajivaca jagoda koji ce te kovati u zvijezde jer si ti ljudina od covjeka posto si mu obezbjedio hljeb
4. Sve je odlicno ferceralo 6-7 godina, novinari potkupljeni da pisu hvalospjeve o ovim lihvarima, narod, uglavnom sa sela, nedovoljno edukovan da shvati da placa nenormalne kamate.

SVE DO JEDNOM !!!

Poce recesija, ne mogu se vracati rate, narod se opametio, ko je bio zirant na*ebo pravo (ja sam bio jedan od njih )

PS: LOK, najveci guljac koze, zavrsio proslu godinu sa 40 miliona gubitka

AFERIM !!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3 Re: Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by JThomas »

ma to je kod nas jedna velika ubleha...

više nisu profitabilne, sve MKO imaju ogromnih problema sa naplatom i smanjuju obim poslovanja. džaba im gigantske kamate, kad ne mogu ni glavnicu da naplate. a ne mogu da naplate jer daju kredite ljudima koji jednostavno nisu kreditno sposobni i kojima banke ni u snu ne bi dale kredit. i tako su svi donji, i MK organizacije i klijenti, a žiranti ponajviše. sad su im se i mediji navalili na kosti, također i agencija za bankarstvo i sudovi, i očekujem skoru propast dobrog dijela MKO.

sama ideja je dobra, ali kao i sve drugo, u BiH stvarnosti ne funkcioniše.

s teoretske strane, ovo ti je lik koji je izmislio koncept mikrokredita:

http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Yunus

pogledaj još i zakon o MKO, on je glavni pravni okvir za njihov rad, ali znaj da je stvarnost potpuno drukčija.
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#4 Re: Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by sa obzirom na... »

Upravo ono sto Tomas rece, pohlepa im dosla glave...

Ja tek kad sam kao zirant poceo placati rate za duznika, saznam da su u MKO, u mojem slucaju, znali da glavni duznik ne samo da ima kod drugih MKO vise kredita, nego da ih i ne placa,a i pored toga mu odobravaju kredit ne govorivsi nista zirantima pri potpisivanju ugovora, vodeci se devizom, ma ko ih *ebe, ko je budala da bude zirant i treba da otplacuje, ne shvatajuci u svojoj pohlepnosti da sijeku granu na kojoj sjede.

Ja cu otplatiti taj kredit jednom, a evo godinu dana kad god prodjem pored te MKO, nikad zive duse vidio nisam, do prije par godina to su bili redovi...


Sto kazu, dodje djavo po svoje...
autsajder
Posts: 6
Joined: 04/08/2010 02:22

#5 Re: Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by autsajder »

eh... MKO... veliki shit...

2007 digao 700km... na 700km za 1 godinu vratio oko 870km..

Veliki shit...
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6 Re: Mikrokreditne organizacije u Bih

Post by Marchegianni »

One su BILE i više nego profitabilne. Imali su par godina u kojima su bile pravi boom. Međutim, kriza ih je žestoko pokosila i u prošloj godini je rijetko koja poslovala u plusu.

Što se tiča materijala, nešto sigurno ima na web stranicama entitetskih agencija za bankarstvo, pošto su MKO sada u njihovoj nadležnosti. Trebalo bi da tamo imaju rezultati tog sektora po godinama. Osim toga, Revicon svake godine dodjeljuje priznanja najuspješnijim bankama, osiguravajućim kućama i MKO pa bi i oni trebali imati te podatke, neke prateće tekstove i sl.
Post Reply