Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#276 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

daddy-kool wrote:
statixx wrote: Ukoliko bi se mijenjala metodologija (zakon), odnosno uzeo u obzir parametar krajnje potrošnje, onda, pod uslovom da su podaci tacni, KS bi povecao postojeci koeficijent, ali bi drugi kantoni sa bosnajckom vecinom zijanili dio prihoda (narocito ZE-DO), dok bi prihodi hercegovackih kantona porasli.
Umanjili bi se za neke pare (10 mil), ali to je već zaključak izveden iz netačnih podataka.
Moja procjena je da bi bili još značajnije umanjeni kada bi imali precizne podatke.
pa evo ti podaci koji su navedeni:

KANTON Ukupni prihodi % / učešće u krajnjoj potrošnji
1 Bosansko-podrinjski kanton 8.085.523,89 / 0,63
2 Hercegovačko-neretvanski kanton 133.731.998,26 / 10,42
3 Kanton 10 23.101.496,82 / 1,80 4
Kanton Sarajevo 516.703.478,87 / 40,26
5 Posavski kanton 16.556.072,72 / 1,29
6 Srednjobosanski kanton 112.298.942,88 / 8,75
7 Tuzlanski Kanton 198.287.847,71 / 15,45
8 Unsko-sanski kanton 88.170.712,86 / 6,87
9 Zapadnohercegovački kanton 60.577.258,33 /4,72
10 Zeničko-dobojski kanton 125.903.157,67/ 9,81


Uporedi sa trenutnim koeficijentima.

Image
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#277 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

Alfons Kauders wrote:ako cemo koristiti Kiflin pamflet kao izvor podataka za projekcije
Jbg kada nemamo drugog... :D
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#278 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

Posavnski i kanton 10 su tada u problemima, ali ja sam mislio na ZH i HN kanton.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#279 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Ispravljam se, nisam uzeo u obzir ove neustavne korekcije u 2016 od ministrice finansija FBiH.
Bili bi manji HDZ prihodi za 23 miliona po Kiflinoj studiji.

Ali čak i da podaci idu u drugu stranu, što je malo vjerovatno, svejedno bi podržavao princip raspodjele po mjestu potrošnje.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#280 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#281 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

daddy-kool wrote:Ispravljam se, nisam uzeo u obzir ove neustavne korekcije u 2016 od ministrice finansija FBiH.
Bili bi manji HDZ prihodi za 23 miliona po Kiflinoj studiji.

Ali čak i da podaci idu u drugu stranu, što je malo vjerovatno, svejedno bi podržavao princip raspodjele po mjestu potrošnje.
Također smatram da faktor potrošnje u nekom budućem zakonu treba igrati jednu od značajnijih uloga.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#282 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Da - i meni se tako cini. Ako nisu tacne cifre za SK (a nisu), onda nisu ni za HNK, kao i sve druge kantone.

E sad je pitanje u kojoj mjeri, jer onda dio tih famoznih sarajevskih 40% otpada npr. i na HNK, ali istom logikom i dio HNK cifara otpada na krajnju potrosnju u Sarajevu i ostatku FBiH.

Posto UIO nema naviku objavljivati detaljne podatke, mozemo samo nagadjati.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#283 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Da - i meni se tako cini. Ako nisu tacne cifre za SK (a nisu), onda nisu ni za HNK, kao i sve druge kantone.

E sad je pitanje u kojoj mjeri, jer onda dio tih famoznih sarajevskih 40% otpada npr. i na HNK, ali istom logikom i dio HNK cifara otpada na krajnju potrosnju u Sarajevu i ostatku FBiH.

Posto UIO nema naviku objavljivati detaljne podatke, mozemo samo nagadjati.
Da, upravo tako. Dodaj tome Aluminij Mostar koji je ako se ne varam najveći izvoznik u BiH pa sva silna predstavništva Henkel, Jacobs, Unilever...ihiiii drug moj ima tu mesa koliko hoćeš a kladim se da 90% te robe završi na potezu Sarajevo-Tuzla-Zenica. Ili da se poslužim Vivaldijevom analogijom, da li neko misli da Hercegovac u Zapadnohercegovačkom kantonu mjesečno pojede 10 kila milke čokolade, potroši 50 litara domestosa i potroši 150 kila deterđenta za pranje. :lol: Ja ipak mislim da Kifla zna šta govori neko ga je dobro nasavjetovao. Mjesto potrošnje, ono oko čega sam se sa Batom sporio vascijeli dan i noć :roll: , bi trebalo sigurno u novom zakonu imati važnu ulogu, naravno pored i ostalih kriterija, stanovništvo, učenici, površina kantona, solidarnost...itd.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#284 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Da - i meni se tako cini. Ako nisu tacne cifre za SK (a nisu), onda nisu ni za HNK, kao i sve druge kantone.

E sad je pitanje u kojoj mjeri, jer onda dio tih famoznih sarajevskih 40% otpada npr. i na HNK, ali istom logikom i dio HNK cifara otpada na krajnju potrosnju u Sarajevu i ostatku FBiH.

Posto UIO nema naviku objavljivati detaljne podatke, mozemo samo nagadjati.
Da, upravo tako. Dodaj tome Aluminij Mostar koji je ako se ne varam najveći izvoznik u BiH pa sva silna predstavništva Henkel, Jacobs, Unilever...ihiiii drug moj ima tu mesa koliko hoćeš a kladim se da 90% te robe završi na potezu Sarajevo-Tuzla-Zenica. Ili da se poslužim Vivaldijevom analogijom, da li neko misli da Hercegovac u Zapadnohercegovačkom kantonu mjesečno pojede 10 kila milke čokolade, potroši 50 litara domestosa i potroši 150 kila deterđenta za pranje. :lol: Ja ipak mislim da Kifla zna šta govori neko ga je dobro nasavjetovao. Mjesto potrošnje, ono oko čega sam se sa Batom sporio vascijeli dan i noć :roll: , bi trebalo sigurno u novom zakonu imati važnu ulogu, naravno pored i ostalih kriterija, stanovništvo, učenici, površina kantona, solidarnost...itd.
Aluminij je tu najmanji problem, jer nisu maloprodaja i jer vecinom rade za izvoz, pa je lako doci do podataka i uzeti ih u obzir (problem sa Aluminijem je sto sahranjuje EP HZ HB, koja ga fakticki subvencionira, pa se lova vjestacki preljeva u Mostar, odnosno Aluminij).

Meni se cini da su dvije glavne stavke odgovorne za ovu distorziju trgovina i akcize... Dakle, zastupnistva, narocito ona za akciznu robu, definitivno igraju veliku ulogu... Mislim, samo duhan i gorivo su ogromne cifre, cak i kada ne bi gledali krajnju potrosnju za sve ostalo.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#285 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Zatvorili bi se definitivno, ali to nema veze sa obracunom krajnje potrosnje. Ako je generalni distributer za Kinder registrovan u Ljubuskom on isporucuje robu trgovinama na malo koje potom prikupljajuj PDV od krajnjih potrosaca. Tako da kada ti kupis Kinder Bueno u Sarajevu placeni PDV ne moze imati veze sa predstavnistvom u Ljubuskom. Prednost sjedista se ogleda u prihodima od poreza na dobit, pa tako u ZH kantonu koji ima 3 puta manje stanovnika od TK budzetski prihodi po ovom osnovu su gotovo jednaki onima u TK.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#286 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

statixx wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Zatvorili bi se definitivno, ali to nema veze sa krajnjom potrosnjom. Ako je generalni distributer za Kinder registrovan u Ljubuskom on isporucuje robu trgovinama na malo koje potom prikupljajuj PDV od krajnjih potrosaca. Tako da kada ti kupis Kinder Bueno u Sarajevu placeni PDV ne moze imati veze sa predstavnistvom u Ljubuskom. Prednost sjedista se ogleda u prihodima od poreza na dobit, pa tako u ZH kantonu koji ima 3 puta manje stanovnika od TK budzetski prihodi po ovom osnovu su gotovo jednaki onima u TK.
I zato jer se dobit EP i BHT ostvarena u TK prikazuje u SK...
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#287 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

Alfons Kauders wrote:I zato jer se dobit EP i BHT ostvarena u TK prikazuje u SK...
Ma nebitno, uzeo sam primjera radi, mogao sam uzati i ZE-DO kanton koji opet ima daleko vise stanovnika od ZHK, a razlika je 15-13=2 miliona KM.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#289 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by pici »

nistHa oToga nebi bitnulo da sdO drzi KS...
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#290 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by saimidin »

statixx wrote: 27/04/2016 12:06
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Zaboravljate jednu stvar a to je da po Hercegovini imate masu predstavništva koji robu tuše 90% u KS, Tuzlu ili SBK. Da nije KS i drugih kantona sa bošnjačkom većinom te firme i predstavništva bi se mogla zatvoriti ili poslovati minimalno sa padom prihoda pa sigurno 70-80%. Dakle ako studija KS nije sasvim tačna onda vjerujem da su podaci HNK i ZHK također nedosljedni jer se ti prihodi računaju po sjedištu firme a ne potrošnje? Ispravite me ako griješim.
Zatvorili bi se definitivno, ali to nema veze sa obracunom krajnje potrosnje. Ako je generalni distributer za Kinder registrovan u Ljubuskom on isporucuje robu trgovinama na malo koje potom prikupljajuj PDV od krajnjih potrosaca. Tako da kada ti kupis Kinder Bueno u Sarajevu placeni PDV ne moze imati veze sa predstavnistvom u Ljubuskom. Prednost sjedista se ogleda u prihodima od poreza na dobit, pa tako u ZH kantonu koji ima 3 puta manje stanovnika od TK budzetski prihodi po ovom osnovu su gotovo jednaki onima u TK.
Upravo tako, samo sto treba zagrijati tastaturu da se dodje do imalo tacnih I detaljnih podataka

Ovako se svako frlja poluinformacijama

Treba znati tko prikuplja koje poreze, takse, akcize, doprinose ...

Pa onda kako se dijele na nize administrativne jedinice, fondove ...

Pa ja kraju napraviti pismenu analizu

Ovde neki spominju aluminij, koji nit je imao dobit, nit je placao pdv jer je izvozio 99%, a I da jeste to nije krajnja potrosnja

A moze se sve kad se hoce, I utvrditi za svaku poslovnicu koliko je pdv na krajnju potrosnju, I koliko je udio u dobiti preduzeca sa vise poslovnica, I koliko je akciza za naftu, alkohol, kafu i duhan ...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#291 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

Puna podrska da se ukinu ti specijalni ponderi.

Ali, zasto raspodjela po osnovu velicine teritorije, broja stanovnistva, broja djece u skolama? :D

Gdje su objasnjenja zasto su samo to bitne stavke? :D

Ne sumnjam ja da se nece dobiti normalan zakon koji bi napravio raspodjelu. Ali, neka se konacno pokrene ova prica stvarno. Jer, godinama se stvara narativ da Sarajevo se gradi, a drugi radi.
To nije dobro.

Volio bih ja da prepisu njemacki nacin gdje se ispreplice princip mjesta i pricip pravednosti. Tj.mjesto gdje je nastao porez (ko je napravio/zaradio) i princip jednake raspodjele poreznih prihoda po glavi stanovnika.


P.S.
Da ne zaboravimo da je i u februaru bila ova prica.

https://www.paragraf.ba/dnevne-vijesti/ ... jest4.html
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Salko Zildžić pokrenuo je inicijativu za usvajanje Zakona o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Zildžićevu inicijativu da se Zakon izmijeni po skraćenoj proceduri podržalo je još 13 zastupnika u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH iz pet različitih političkih stranaka. Inicijativa je upućena Mirsadu Zaimoviću, predsjedavajućem Predstavničkog doma, i Fadilu Novaliću, premijeru Federacije BiH.

U Inicijativi se navodi da za izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda postoji javni interes građana Federacije BiH koji su nastanjeni na području više kantona u Federaciji BiH, a koji su dosadašnjim provođenjem postojećeg zakona stavljeni u diskriminatorski položaj u odnosu na građane Kantona Sarajevo.

Kako se navodi, Zakon o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 22/2006, 43/2008, 74/2008 - odluka US, 22/2009, 35/2014 i 94/2015) od svog usvajanja je nepravedan i štetan po građane drugih kantona. Njime je utvrđeno da se prihodi Kantona Sarajevo, bez posebnog obrazloženja, uvećavaju za koeficijent dva (2), odnosno od 2015. godine za 1,9658, nauštrb drugih kantona.

"Ukoliko bi se i uzelo u obzir da je koeficijent za Kanton Sarajevo određen zbog činjenice da je Sarajevo, kao glavni grad Bosne i Hercegovine, pretrpjelo visok stepen razaranja tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, smatramo da su ti razlozi prestali. Kada se sagledaju svi ekonomsko-socijalni aspekti života građana u Federaciji BiH, primjetan je iznimno bolji životni standard građana Kantona Sarajevo, koji je direktna posljedica provođenja stava 2. člana 9. Zakona. Mi, podnosioci ove inicijative, smatramo da je vrijeme da se raspodjela prihoda vrši na pravedniji način i omogući ravnomjeran razvoj Federacije BiH, uzimajući pri tome parametre kao što su trgovinska razmjena, industrijska proizvodnja, površina, broj učenika i stanovnika, a ne na ovaj način da se i sadašnji kriteriji za raspodjelu pripadajućih prihoda upotpunosti obesmisle koeficijentom 2 (1,9658) u formuli kada je u pitanju Kanton Sarajevo", ukazao je Zildžić.

Ako se uzmu u obzir kriteriji za raspodjelu javnih prihoda u FBiH – broj stanovnika, površina kantona, broj učenika u osnovnim i srednjim školama – trenutni koeficijent dva (2) u formuli na rashodovnoj strani Kantona Sarajevo direktno i u dugom vremenskom periodu stvara nelogičnu nepravdu, posebno u odnosu na građane Tuzlanskog kantona, navedeno je u inicijativi.

Tuzlanski kanton je najviše pogođen trenutnom raspodjelom javnih prihoda u FBiH. Iako ima veći broj stanovnika, veću površinu, veći broj učenika u osnovnim i srednjim školama, sredstva koja po sadašnjem Zakonu dobije Tuzlanski kanton po glavi stanovnika su svake godine gotovo dva puta manja od sredstava koje dobije Kanton Sarajevo, odnosno njegovi građani.

Zastupnik u Predstavničkom domu dr. Zlatko Ercegović, koji je podržao inicijativu, pojašnjava da to u praksi znači da građanin koji živi na području Kantona Sarajevo, sa svojim potrebama i mogućnostima da ih ostvari kroz budžet, vrijedi dva puta više nego građanin Tuzlanskog kantona.

"Ova anomalija je najprimjetnija u slučaju Tuzlanskog kantona i Kantona Sarajevo, pa nju uzimam za primjer, a nepravedna raspodjela ili otuđivanje pripadajućih indireknih prihoda vidljiva je i kod drugih kantona", napominje Ercegović.

Podnosioci Inicijative navode da bi Zakon trebalo izmijeniti u skraćenom postupku, jer se ne radi o obimnom i složenom zakonu.
Post Reply