Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#201 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Da ali ne po obimu kako ti to posmatraš. :wink: Recimo konkretan primjer...

Ja sam naručio novu aluminijsku ogradu za svoju baštu od X firme iz Tuzle. Ljudi uskoro dolaze da psotave ogradu i ja platim ogradu i uslugu postavljanja po dogovorenoj cijeni od XXXX KM. Dobijem račun...šta misliš da li je logično da se povrat od tog PDV-a slije u KS ili u Tuzlu? Ako je Tuzla zašto misliš da je Tuzla a ne Sarajevo jer sam ja kao stanovnik Sarajeva platio tu ogradu i uslugu?
Opet on :-)

Ne valja primjer, odnosno nije primjenjiv na podruznice. Podruznice rade u ime i za racun privrednog drustva. Sve sto one urade se de iure smatra da je drustvo uradilo.

To je isto kad das punomoc frajeru da ti registruje auto. Mup smatra da si ga ti registrovao bez obzira sto si to uradio putem punomocnika.
Bato nemoj biti toliko...ma znaš ono kada neko ne konta neke stvari...e upravo to. Prihod podružnica se upisuje u prihod društva naravno ali PDV se plaća po mjestu potrošnje, svjedno da li je podružnica, poslovna jedinica ili ti neka firma dođe na noge. Prihod i PDV su različite stvari, nije valjda da ti moram i to objašnjavati. Eto ponavljaj kao jutarnju molitvu dok ne skontaš da se PDV plaća po mjestu potrošnje pa tako i tvoja nana u Zenici plaća PDV po mjestu potrošnje odnosno utroška el. energije. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65966
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#202 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bato nemoj biti toliko...ma znaš ono kada neko ne konta neke stvari...e upravo to. Prihod podružnica se upisuje u prihod društva naravno ali PDV se plaća po mjestu potrošnje, svjedno da li je podružnica, poslovna jedinica ili ti neka firma dođe na noge. Prihod i PDV su različite stvari, nije valjda da ti moram i to objašnjavati. Eto ponavljaj kao jutarnju molitvu dok ne skontaš da se PDV plaća po mjestu potrošnje pa tako i tvoja nana u Zenici plaća PDV po mjestu potrošnje odnosno utroška el. energije. :lol:
Netacno.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#203 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bato nemoj biti toliko...ma znaš ono kada neko ne konta neke stvari...e upravo to. Prihod podružnica se upisuje u prihod društva naravno ali PDV se plaća po mjestu potrošnje, svjedno da li je podružnica, poslovna jedinica ili ti neka firma dođe na noge. Prihod i PDV su različite stvari, nije valjda da ti moram i to objašnjavati. Eto ponavljaj kao jutarnju molitvu dok ne skontaš da se PDV plaća po mjestu potrošnje pa tako i tvoja nana u Zenici plaća PDV po mjestu potrošnje odnosno utroška el. energije. :lol:
Netacno.
:lol: Pa nazovi bolan UIO i pitaj, meni nije bilo teško.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65966
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#204 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: Pa nazovi bolan UIO i pitaj, meni nije bilo teško.
Imam kontakta sa njima svaki mjesec. Firma u kojoj radim ima skoro dvocifren broj klijenata sa podruznicama sirom BiH.

Mi im sacinjavamo mjesecne pdv prijave :D i onda mi dodjes ti, uz duzno postovanje, i argument ti je de nazovi uio :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#205 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by drndalo »

Svem's'cini da se vrtite u krugu...

PDV se koliko ja znam ne placa direktno mjestu potrosnje, nego indirektno. Svakih nekoliko racunaju koliko je dje potroseno, pa tome prilagodjavaju koeficijent povrata od PDV uplata za racun Uprave za ind. oporezivanje...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#206 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: Pa nazovi bolan UIO i pitaj, meni nije bilo teško.
Imam kontakta sa njima svaki mjesec. Firma u kojoj radim ima skoro dvocifren broj klijenata sa podruznicama sirom BiH.

Mi im sacinjavamo mjesecne pdv prijave :D i onda mi dodjes ti, uz duzno postovanje, i argument ti je de nazovi uio :lol:
Pa čekaj, je li ti meni govoriš da vjerujem tebi ili UIO, instituciji koja je zadužena za naplatu PDV-a? :shock: Ali evo ostavljam mogućnost da griješim i ako su oni slagali mene ja onda pogrešno govorim.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#207 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

drndalo wrote:Svem's'cini da se vrtite u krugu...

PDV se koliko ja znam ne placa direktno mjestu potrosnje, nego indirektno. Svakih nekoliko racunaju koliko je dje potroseno, pa tome prilagodjavaju koeficijent povrata od PDV uplata za racun Uprave za ind. oporezivanje...
Da ali po potrošnji, koliko je gdje potrošeno pa onda koficijent povrata. Bato je ranije naveo primjer njegove rodbine u Zenici, oni utroše el. energiju i plate račun, ja tvrdim da se taj PDV računa za Zenicu ne za Sarajevo...tako barem reče teta u UIO.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#208 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Posredni (indirektni) porezi
To su porezi gdje su porezni obveznik i porezni destinar različite osobe. Ovdje spadaju:
porez na dodatnu vrijednost (PDV), c arine, akcize, putarine.


PDV je narasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svijetu. Porez na dodatnu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja od lica koje je porezni obveznik, već od lica koje se smatra krajnjim potrošačima.
PDV je svefazni porez, što znači da se obračunava u svakoj fazi prometa dobara i usluga podložnih oporezivanju.
U Bosni i Hercegovini PDV se počeo primjenjivati 1. januara 2006. godine i to sa samo jednom jedinstvenom stopom od 17%.
Dakle ako zakon kaže da se PDV prikuplja od lica koja se smatraju kranjim potrošačima onda je logično da se porez plaća po mjestu potrošnje isporuke dobara ili usluge.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 26/04/2016 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#209 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

DUPLI
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#210 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by veliki_ah »

Mislim da nije samo pitanje kako "se to racuna" jer sad nije ni bitno kako se računa, obzirom da raspodjela ide na osnovu pondera, nego kako je to izracunato u dokumentu koji je izrađen od strane Vlade KS, jer jedan od argumenata da KS dobije znatno veća sredstva od PDV je taj da se tu plaća veći PDV.
Eh, da bi taj argument bio validan i da bi ta analiza imala smisla, trebaju se razjasniti ove stvari.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#211 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

veliki_ah wrote:Mislim da nije samo pitanje kako "se to racuna" jer sad nije ni bitno kako se računa, obzirom da raspodjela ide na osnovu pondera, nego kako je to izracunato u dokumentu koji je izrađen od strane Vlade KS, jer jedan od argumenata da KS dobije znatno veća sredstva od PDV je taj da se tu plaća veći PDV.
Eh, da bi taj argument bio validan i da bi ta analiza imala smisla, trebaju se razjasniti ove stvari.
OK, imaš pravo ali eto čovjek je na prethodnoj stranici postavio meni direktno pitanje pa sam odgovorio nakon što sam provjerio jer nisam bio 100% siguran.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#212 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by madner »

Ove krvopije iz drugih kantona bi jos vise nasih para. :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#213 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

daddy-kool wrote:
Haris.ba wrote:

Učešće kantona u FBiH za raspodjelu prihoda od indirektnih poreza na osnovu uplata prema obimu krajnje potrošnje za period 2012.–(I-X)2015. god., u %

KANTON Ukupni prihodi % / učešće u krajnjoj potrošnji
1 Bosansko-podrinjski kanton 8.085.523,89 / 0,63
2 Hercegovačko-neretvanski kanton 133.731.998,26 / 10,42
3 Kanton 10 23.101.496,82 / 1,80 4
Kanton Sarajevo 516.703.478,87 / 40,26
5 Posavski kanton 16.556.072,72 / 1,29
6 Srednjobosanski kanton 112.298.942,88 / 8,75
7 Tuzlanski Kanton 198.287.847,71 / 15,45
8 Unsko-sanski kanton 88.170.712,86 / 6,87
9 Zapadnohercegovački kanton 60.577.258,33 /4,72
10 Zeničko-dobojski kanton 125.903.157,67/ 9,81
Ukupno 1.283.416.490,00 / 100,00
Evo i izvora:
http://vlada.ks.gov.ba/sites/vlada.ks.g ... _u_bih.pdf

i napomene:

Napomena: Uplate krajnje potrošnje od BH Telecoma i Elektroprivrede su izvršene u Kantonu Sarajevo, ali su u
izračunu umanjeni iznosi za KS na neto-iznos, a razlika pripadajućih iznosa je dodana na pojedinačne kantone
po obračunu navedenih firmi.
Izvor: Kozadra (2015a).

Podržavam raspodjelu prema mjestu potrošnje, s time da treba izvući potrošnju od državnih ustanova koju finansiraju svi građani FBiH i to raspodijeliti po kantonima po procentu finansiranja. Ovo bi bi mogao biti početak megakantona.
Moram ovo dodatno iskomentarisati jer mi se čini da su upravu ovi koji su sumnjali u ispravnost podataka. Izvor za gornju tabelu je
http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... imjeni.pdf
30. Kozadra, M. 2015a. Analiza o primjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH i
Zakona o dugu, zaduženju i garancijama u FBiH, Ministarstvo finansija, Kanton

tj prezentacija koju je pravilo ministarstvo finansija KS, a za ove podatke i sam izvor kaže:
Tuzlanska inicijativa odnosi se brisanje pondera 2, što će dovesti do smanjenja stopa učešća u
raspodjeli prihoda Kantona Sarajevo sa stope od 29,553 % na stopu 17,818 %, ili vrijednosno
iskazano sa 355.032.599 KM na 214.037.344 KM , što je za 140.995.255 KM manje nego što bi trebali
dobiti po proekciji za 2015 godinu.
Navedena inicijativa je neprihvatljiva najmanje iz jednog razloga, a to je da Kanton Sarajevo na JRT
BiH uplati između 42,% i 45% indirektnih poreza od ukupne uplate iz FBiH (podatak je nezvaničan i mi godinama tražimo potvrdu od viših niva vlasti FBiH i BiH)
Predloženi koeficijent od 17,818% od djela koji pripada Kantonima a to je 51,48 % od pripadajućeg
djela FBiH umanjenog za vanjski dug je uvreda za sve poreske obveznike i budžetske korisnike
Kantona Sarajevo
Znači klasično lupanje.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#214 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by gidra »

Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edo_79 wrote: Pa ako se raspodjela javnih prihoda bazira na troškovima, izvršenjima usluga i isporukama robe onda itekako jeste dio teme ove emisije.
Da ali ne po obimu kako ti to posmatraš. :wink: Recimo konkretan primjer...

Ja sam naručio novu aluminijsku ogradu za svoju baštu od X firme iz Tuzle. Ljudi uskoro dolaze da psotave ogradu i ja platim ogradu i uslugu postavljanja po dogovorenoj cijeni od XXXX KM. Dobijem račun...šta misliš da li je logično da se povrat od tog PDV-a slije u KS ili u Tuzlu? Ako je Tuzla zašto misliš da je Tuzla a ne Sarajevo jer sam ja kao stanovnik Sarajeva platio tu ogradu i uslugu?
Sta cemo tek sa e-commerce platformama? Gdje ce se placati PDV za 5 ili 10 godina, kad raja bude masovnu uzimala sve preko neta? E to ce bit cirkus.

Isto tako, sto se tice sjedista i podruznica... Da li ste sigurni da podruznice rade nabavu? Jer u vecini firmi (cak i privatnih), to ide preko direkcije, a ne podruznice... O javnim da i ne pricamo. Tako npr. neko ministarstvo ili javno preduzece nabavi pet auta za podruznicu u drugom gradu, a sve fakturisano i placeno u trecem gradu.

Recimo znam da u Tuzli EP i BHT tako rade nabavke. Osim potrosnog materijala i nekih smijesno malih stavki (u odnosu na promet i prihode), sve ostalo se nabavlja preko Sarajeva, odnosno direkcija.
Kako kada. Imaš centralizovane i decentralizovane nabavke. Podružnice ili Direkcije u slučaju BHT-a same prave planove nabavki, potrošni materijal, održavanje itd. EP je u fazi decentralizacije svega i spuštanja na manje nivoe...eh sada drugo su kapitalne investicije.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#215 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

To što UIO ne smatra za shodno da napiše tačnu cifru, ne znači da se ista ne može približno iskazati (između 42 i 45%).

A razlog što UIO neće da pošalje zvaničnu cifru možete tražiti u smislu raspodjele između entiteta.

I ponavljam. Od mjesta potrošnje PDV -a treba krenuti, ali sam po sebi on nije dovoljan za pravednu raspodjelu.

Za mjesto prometa dobrima smatra se da je u BiH ako je to mjesto:
1. gdje se dobra nalaze u trenutku slanja ili prijevoza do primatelja ili, prema njegovu
nalogu, do treće osobe, ako dobra šalje ili prevozi isporučitelj, primatelj ili treća osoba,
prema njegovu nalogu;
2. ugradnje ili montaže dobara, ako se ona ugrađuju ili montiraju od strane
isporučitelja, primatelja ili, prema njegovu nalogu, od strane treće osobe;
3. gdje se dobra nalaze u trenutku isporuke, ako se dobra isporučuju bez otpreme,
odnosno prijevoza;
4. gdje dobra ulaze u carinsko područje Bosne i Hercegovine.

Za promet usluga smatra se da je izvršen u BiH:
1. ako obveznik ima stalno boravište u BiH iz kojeg se pružaju usluge ili,
2. ako obveznik, u nedostatku takvoga mjesta, ima stalnu adresu ili uobičajeno mjesto
stanovanja u BiH.
Uz odredbe stavka 1. ovoga članka, mjestom gdje se obavlja takav promet usluga smatra
se da se nalazi u BiH kada se radi o mjestu:
1. gdje se nalazi nepokretna imovina, ako se radi o pružanju usluge koja je neposredno
povezana s tom nepokretnom imovinom, uključujući djelatnost posredovanja i procjene
vrijednosti u svezi s tom nepokretnom imovinom, kao i projektiranje, pripremu i
izvođenje građevinskih radova i nadzor nad njima;
2. gdje se obavlja prijevoz, a ako se prijevoz obavlja i u Bosni i Hercegovini i u
inozemstvu (u daljnjem tekstu: međunarodni transport), odredbe ovoga zakona
primjenjuju se samo na onaj dio prijevoza izvršen u Bosni i Hercegovini;
3. gdje je usluga stvarno izvršena, ako se radi o:
a) sporednim uslugama u području transporta, kao što su utovar, istovar, pretovar i
slične usluge;
b) uslugama iz područja kulture, umjetnosti, obrazovanja i znanosti, športa, zabavnoestradnim
i sličnim uslugama, uključujući usluge organiziranja manifestacija, kao i s
njima povezane usluge;
c) uslugama procjene vrijednosti pokretne imovine;
d) uslugama izvršenim na pokretnoj imovini.
4. gdje primatelj usluge obavlja djelatnost, ima stalno sjedište, ispostavu, stalnu adresu
ili uobičajeno prebivalište, ako se radi o uslugama:
a) prijenosa, ustupanja, propuštanja i stavljanja nekome na raspolaganje imovinskih
prava, autorskih prava, prava na patente, licencije, zaštitnih znakova i drugih prava
intelektualne svojine;
b) reklamiranja;
c) savjetnika, inženjera, odvjetnika, revizora, računovođa, tumača, obradbe podataka i
davanja podataka;
d) preuzimanja obveze da se u cijelosti ili djelomično odustane od obavljanja neke
djelatnosti ili korištenja nekog prava;
e) bankarskim, financijskim uslugama i uslugama u području osiguranja i reosiguranja,
osim iznajmljivanja sefova;
f) stavljanja osoblja na raspolaganje;
g) pružanja telekomunikacijskih usluga, što znači prijenos, emitiranje ili prijam
znakova, signala, teksta, slika, zvukova ili informacija putem kabelskih, optičkih ili
drugih elektromagnetnih sustava, uključujući i pravo na korištenje takvoga prijenosa,
emitiranja ili prijama;
h) iznajmljivanja pokretnih stvari, osim prijevoznih sredstava;
i) posredovanja prilikom pružanja usluga iz podtoč. a) do h).
5. Ako usluge iz točke 4. ovoga članka pruža obveznik koji ima sjedište ili prebivalište
u BiH za primatelja usluga koji nema svoje sjedište ili prebivalište u BiH, mjestom
pružanja usluga smatra se mjesto gdje primatelj usluge ima sjedište svoga poduzeća ili
boravište.

Ovi propisi se koriste da se nešta odredi kao promet dobrima ili uslugama u BiH. Ali, princip se isti primjenjuje da bi se vidjelo gdje je krajnja potrošnja. I sjedište tu igra veoma važnu ulogu samo u stavu 5.
Last edited by Haris.ba on 26/04/2016 16:09, edited 3 times in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#216 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:To što UIO ne smatra za shodno da napiše tačnu cifru, ne znači da se ista ne može približno iskazati (između 42 i 45%).

A razlog što UIO neće da pošalje zvaničnu cifru možete tražiti u smislu raspodjele između entiteta.

I ponavljam. Od mjesta potrošnje PDV -a treba krenuti, ali sam po sebi on nije dovoljan za pravednu raspodjelu.
Upravo tako, PDV po mjestu potrošnje treba biti jedan važan segment ali isto tako i ostali kao i solidarni aspekt da se dio kolača da najslabije ravijenim kantonima. Tužno je što je ova igranka sa raspodjelom javnih prihoda krenula iz Hercegovine iz političkih razloga a par budala iz Tuzle i Zenice zarad ličnih interesa se uhvatili u kolo. :roll:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#217 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Haris.ba wrote:To što UIO ne smatra za shodno da napiše tačnu cifru, ne znači da se ista ne može približno iskazati (između 42 i 45%).

A razlog što UIO neće da pošalje zvaničnu cifru možete tražiti u smislu raspodjele između entiteta.

I ponavljam. Od mjesta potrošnje PDV -a treba krenuti, ali sam po sebi on nije dovoljan za pravednu raspodjelu.
Zašto bi vjerovali u tu cifru i taj raspon, na koji način je to dobijeno, te kakvim se akrobacijama došlo do 40,26?

Čemu varanje, nagađanje, navlačenje, laži, prevare? I čuj UIO neće da pošalje cifru!?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#218 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

gidra wrote:
Alfons Kauders wrote: Sta cemo tek sa e-commerce platformama? Gdje ce se placati PDV za 5 ili 10 godina, kad raja bude masovnu uzimala sve preko neta? E to ce bit cirkus.

Isto tako, sto se tice sjedista i podruznica... Da li ste sigurni da podruznice rade nabavu? Jer u vecini firmi (cak i privatnih), to ide preko direkcije, a ne podruznice... O javnim da i ne pricamo. Tako npr. neko ministarstvo ili javno preduzece nabavi pet auta za podruznicu u drugom gradu, a sve fakturisano i placeno u trecem gradu.

Recimo znam da u Tuzli EP i BHT tako rade nabavke. Osim potrosnog materijala i nekih smijesno malih stavki (u odnosu na promet i prihode), sve ostalo se nabavlja preko Sarajeva, odnosno direkcija.
Kako kada. Imaš centralizovane i decentralizovane nabavke. Podružnice ili Direkcije u slučaju BHT-a same prave planove nabavki, potrošni materijal, održavanje itd. EP je u fazi decentralizacije svega i spuštanja na manje nivoe...eh sada drugo su kapitalne investicije.
e-commerce? Nikakav problem...evo ja naručio prije dva mejseca Beko ugradbenu el. ploču za kuhinju preko njihovog web shopa. Idući dan uredno isporuka u Sarajevo sa PDV računom. Dakle opet princip kranje potrošnje, gdje je problem i čega se bojite? :?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#219 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

daddy-kool wrote:
Haris.ba wrote:To što UIO ne smatra za shodno da napiše tačnu cifru, ne znači da se ista ne može približno iskazati (između 42 i 45%).

A razlog što UIO neće da pošalje zvaničnu cifru možete tražiti u smislu raspodjele između entiteta.

I ponavljam. Od mjesta potrošnje PDV -a treba krenuti, ali sam po sebi on nije dovoljan za pravednu raspodjelu.
Zašto bi vjerovali u tu cifru i taj raspon, na koji način je to dobijeno, te kakvim se akrobacijama došlo do 40,26?

Čemu varanje, nagađanje, navlačenje, laži, prevare? I čuj UIO neće da pošalje cifru!?
UIO neće da dijeli podatke radi bitki oko prvobitne podjele koja se dešava na državnom nivou. Klizanje u promilima znači stotine miliona.
U Ministarstvu finansija kantona imaju načina da dođu te približne cifre. Ne znam gdje je tu varanje.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#220 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Haris.ba wrote:
UIO neće da dijeli podatke radi bitki oko prvobitne podjele koja se dešava na državnom nivou. Klizanje u promilima znači stotine miliona.
U Ministarstvu finansija kantona imaju načina da dođu te približne cifre. Ne znam gdje je tu varanje.
Da li znaš na koji način dolaze do te cifre?

I opet mi nije jasno zašto prihvatiti da UIO ne izda konkretne podatake?
Rade li ovi naši &%#$$# išta?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65966
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#221 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa čekaj, je li ti meni govoriš da vjerujem tebi ili UIO, instituciji koja je zadužena za naplatu PDV-a? :shock: Ali evo ostavljam mogućnost da griješim i ako su oni slagali mene ja onda pogrešno govorim.
Mislim da je sporno tvoje razumijevanje tematike, a ne ono sto si cuo od UIO (pitaj boga koga si dobio i s kim si pricao i u krajnoj liniji jesi li pitao za podruznice).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#222 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

Ukupno prikupljeni prihodi od indirektnih poreza lani su iznosili šest milijardi i 354 miliona KM i veći su za 113 miliona KM ili 1,82 posto u odnosu na isti period 2014. godine kada su iznosili šest milijardi i 241 million KM.

-Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u 2015. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su pet milijardi i 259 miliona KM i veći su za 190 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u 2014. – pojasnio je Džakula.

http://www.new.uino.gov.ba/get/5090


Zakon o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda /BiH, 55/04 i 49/09

Član 13.
Udjeli entiteta i Distrikta u preostalom iznosu izračunavaju se kao preostali iznos
pomnožen s određenim koeficijentom( u daljnjem tekstu: koeficijent doznačavanja).
Koeficijent doznačavanja utvrđuje se kao odnos suma krajnje potrošnje prikazane
u prijavama poreza na dodanu vrijednost za robu i usluge na teritoriji datog korisnika
prihoda i suma krajnje potrošnje prikazane u prijavama poreza na dodanu vrijednost na
teritoriji Bosne i Hercegovine, koje su unesene u evidenciju Uprave za isti period.
Informaciju o krajnjoj potrošnji treba unijeti u evidenciju Uprave na osnovu prijava
poreza za koji obveznik nema pravo povrata, posebno za svaku stopu poreza na dodanu
vrijednost.

Krajnja potrošnja koja se utvrđuje iz prijava za porez na dodanu vrijednost iz
stava 2. ovog člana definira se kao porez na dodanu vrijednost za koji poreski obveznik
nema pravo na povrat.

Izračun ovim koeficijentima ima pristup federalna ministrica finansija (prije ministar). Pa sad. Ima u tom ministarstvu i Bošnjaka. :run:
Eto, tako se dobijaju računice. :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#223 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa čekaj, je li ti meni govoriš da vjerujem tebi ili UIO, instituciji koja je zadužena za naplatu PDV-a? :shock: Ali evo ostavljam mogućnost da griješim i ako su oni slagali mene ja onda pogrešno govorim.
Mislim da je sporno tvoje razumijevanje tematike, a ne ono sto si cuo od UIO (pitaj boga koga si dobio i s kim si pricao i u krajnoj liniji jesi li pitao za podruznice).
Mogu samo da ti citiram dio pojašnjenja vezanog za ovu tematiku. Sve lijepo piše samo treba razumjeti i logički zaključiti. Ostavi se podružnice ili ne podružnice jer to na šta ti ciljaš je prihod. Prihod jedne firme je jedna stvar PDV je druga.
Posredni (indirektni) porezi
To su porezi gdje su porezni obveznik i porezni destinar različite osobe. Ovdje spadaju:
porez na dodatnu vrijednost (PDV), c arine, akcize, putarine.

PDV je narasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svijetu. Porez na dodatnu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja od lica koje je porezni obveznik, već od lica koje se smatra krajnjim potrošačima.
PDV je svefazni porez, što znači da se obračunava u svakoj fazi prometa dobara i usluga podložnih oporezivanju.
U Bosni i Hercegovini PDV se počeo primjenjivati 1. januara 2006. godine i to sa samo jednom jedinstvenom stopom od 17%.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65966
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#224 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Mogu samo da ti citiram dio pojašnjenja vezanog za ovu tematiku. Sve lijepo piše samo treba razumjeti i logički zaključiti. Ostavi se podružnice ili ne podružnice jer to na šta ti ciljaš je prihod. Prihod jedne firme je jedna stvar PDV je druga.
Posredni (indirektni) porezi
To su porezi gdje su porezni obveznik i porezni destinar različite osobe. Ovdje spadaju:
porez na dodatnu vrijednost (PDV), c arine, akcize, putarine.

PDV je narasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svijetu. Porez na dodatnu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja od lica koje je porezni obveznik, već od lica koje se smatra krajnjim potrošačima.
PDV je svefazni porez, što znači da se obračunava u svakoj fazi prometa dobara i usluga podložnih oporezivanju.
U Bosni i Hercegovini PDV se počeo primjenjivati 1. januara 2006. godine i to sa samo jednom jedinstvenom stopom od 17%.
Ovo sto citiras je slajd sa Reviconovih seminara iz 2005. ili neko enciklopedijsko objasnjenje.

Sve je to tacno sto pise, ali tematika o kojoj mi diskutujemo je malcice kompleksnija.

A za ovaj dio o prihodu i PDV kako nemaju veze, samo cu se blago nasmijati.

Mozda je najbolje da ovdje stanemo, da ne tusimo narod.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#225 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Mogu samo da ti citiram dio pojašnjenja vezanog za ovu tematiku. Sve lijepo piše samo treba razumjeti i logički zaključiti. Ostavi se podružnice ili ne podružnice jer to na šta ti ciljaš je prihod. Prihod jedne firme je jedna stvar PDV je druga.
Posredni (indirektni) porezi
To su porezi gdje su porezni obveznik i porezni destinar različite osobe. Ovdje spadaju:
porez na dodatnu vrijednost (PDV), c arine, akcize, putarine.

PDV je narasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svijetu. Porez na dodatnu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja od lica koje je porezni obveznik, već od lica koje se smatra krajnjim potrošačima.
PDV je svefazni porez, što znači da se obračunava u svakoj fazi prometa dobara i usluga podložnih oporezivanju.
U Bosni i Hercegovini PDV se počeo primjenjivati 1. januara 2006. godine i to sa samo jednom jedinstvenom stopom od 17%.
Ovo sto citiras je slajd sa Reviconovih seminara iz 2005. ili neko enciklopedijsko objasnjenje.

Sve je to tacno sto pise, ali tematika o kojoj mi diskutujemo je malcice kompleksnija.

A za ovaj dio o prihodu i PDV kako nemaju veze, samo cu se blago nasmijati.

Mozda je najbolje da ovdje stanemo, da ne tusimo narod.
Svakako, samo podsjećanja radi da te citiram...
Moja nana kad plati racun za struju u Zenici, kome se ta potrosnja racuna?
Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
Eto pa ti i dalje palamudi.

P.S Nit je Revicon nit je enciklopedija. Usput pokazao isi nezavidan nivo nepoznavanja osnova a hvališ se da radiš u nekoj knjigovodstvenoj agenciji a ne kontaš da se taj trošak računa u Zenici. E moj Bato, blago nama sa takvim stručnjacima.
Post Reply