Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#226 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Svakako, samo podsjećanja radi da te citiram...
Moja nana kad plati racun za struju u Zenici, kome se ta potrosnja racuna?
Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
Eto pa ti i dalje palamudi.
Stvarno mi neke stvari nikad nece biti jasne, al haj. Velis nisi knjigovodja, vjerovatno nisi ni pravnik, uhvatio si se nekog generalnog objasnjenja PDV-a ko pijan plota i sad bi jos i vrijedjao. Cemu?

Evo da pokusam jos jednom, probacu sto jednostavnije:

Podruznica pravnog lica je isto kao punomocnik fizickog lica.

Podruznica naplacuje racun u ime privrednog drustva koje ju je osnovalo, kao sto punomocnik obavlja odredjene poslove za davatelja punomoci.

U pravnom prometu se smatra kao da su te aktivnosti poduzeli samo pravno lice, odnosno licno davatelj punomoci.

Sto znaci da kad podruznica privrednog drustva naplati fakturu, naplacuje je u ime privrednog drustva. U toj fakturi je iskazan PDV, kojeg glavno drustvo uplacuje na racun UIO u regionalni centar po svom sjedistu.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#227 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Svakako, samo podsjećanja radi da te citiram...
Moja nana kad plati racun za struju u Zenici, kome se ta potrosnja racuna?
Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
Eto pa ti i dalje palamudi.
Stvarno mi neke stvari nikad nece biti jasne, al haj. Velis nisi knjigovodja, vjerovatno nisi ni pravnik, uhvatio si se nekog generalnog objasnjenja PDV-a ko pijan plota i sad bi jos i vrijedjao. Cemu?

Evo da pokusam jos jednom, probacu sto jednostavnije:

Podruznica pravnog lica je isto kao punomocnik fizickog lica.

Podruznica naplacuje racun u ime privrednog drustva koje ju je osnovalo, kao sto punomocnik obavlja odredjene poslove za davatelja punomoci.

U pravnom prometu se smatra kao da su te aktivnosti poduzeli samo pravno lice, odnosno licno davatelj punomoci.

Sto znaci da kad podruznica privrednog drustva naplati fakturu, naplacuje je u ime privrednog drustva. U toj fakturi je iskazan PDV, kojeg glavno drustvo uplacuje na racun UIO u regionalni centar po svom sjedistu.
Tvoje pitanje je bilo kome se računa ta potrošnja. :wink: Ta potrošnja se računa na mjestu isporuke robe/usluge a to je u tvom slučaju (tvoje nane) Zenica...bez obzira što sjedište društva plaća PDV po sjedištu - logično.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#228 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Tvoje pitanje je bilo kome se računa ta potrošnja. :wink: Ta potrošnja se računa na mjestu isporuke robe/usluge a to je u tvom slučaju (tvoje nane) Zenica...bez obzira što sjedište društva plaća PDV po sjedištu - logično.
PDV se placa na krajnju potrosnju.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#229 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Tvoje pitanje je bilo kome se računa ta potrošnja. :wink: Ta potrošnja se računa na mjestu isporuke robe/usluge a to je u tvom slučaju (tvoje nane) Zenica...bez obzira što sjedište društva plaća PDV po sjedištu - logično.
PDV se placa na krajnju potrosnju.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: haj' nemoj zajebavat? Ni ne tvrdim suprotno za kranju potrošnju čak cijelo vrijeme to trubim ali eto tim si sam sebe demantovao. :mrgreen: Tvoja nana potroši struju u Zenici kao krajnji potrošač i plati račun, ta se potrošnja računa za Zenicu bez obzira što JP EP BiH plati PDV iz Sarajeva. Jasnije?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#230 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: haj' nemoj zajebavat? Ni ne tvrdim suprotno za kranju potrošnju čak cijelo vrijeme to trubim ali eto tim si sam sebe demantovao. :mrgreen: Tvoja nana potroši struju u Zenici kao krajnji potrošač i plati račun, ta se potrošnja računa za Zenicu bez obzira što JP EP BiH plati PDV iz Sarajeva. Jasnije?
E bravo.

Mi ovdje pricamo o uplacenom PDV-u.

Studija Dine Konakovica je u te milijarde uracunala i uplaceni PDV koji je nastao potrosnjom van Kantona Sarajevo.

Zbog toga sam i naveo taj primjer.

Drago mi je da smo konacno dosli na zelenu granu.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#231 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: haj' nemoj zajebavat? Ni ne tvrdim suprotno za kranju potrošnju čak cijelo vrijeme to trubim ali eto tim si sam sebe demantovao. :mrgreen: Tvoja nana potroši struju u Zenici kao krajnji potrošač i plati račun, ta se potrošnja računa za Zenicu bez obzira što JP EP BiH plati PDV iz Sarajeva. Jasnije?
E bravo.

Mi ovdje pricamo o uplacenom PDV-u.

Studija Dine Konakovica je u te milijarde uracunala i uplaceni PDV koji je nastao potrosnjom van Kantona Sarajevo.

Zbog toga sam i naveo taj primjer.

Drago mi je da smo konacno dosli na zelenu granu.
:lol: Haj eto vadi se malo sada, samo odgovori sam na svoje pitanje kome se računa taj trošak tvoje nane kada plati račun za struju kao krajnji potrošač, Zenici ili Sarajevu. :mrgreen:

Drugo...da li je studija Vlade KS, nije to studija Dine Konakovića, uračunala to kako ti tvrdiš? Iskreno nemam lično ništa protiv tebe ali poznavajući te sa drugih tema treba 10 puta provjeriti to što ti tvrdiš, ovako na prvu duboko sumnjam u ovaj tvoj navod. :wink:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#232 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: Haj eto vadi se malo sada, samo odgovori sam na svoje pitanje kome se računa taj trošak tvoje nane kada plati račun za struju kao krajnji potrošač, Zenici ili Sarajevu. :mrgreen:

Drugo...da li je studija Vlade KS, nije to studija Dine Konakovića, uračunala to kako ti tvrdiš? Iskreno nemam lično ništa protiv tebe ali poznavajući te sa drugih tema treba 10 puta provjeriti to što ti tvrdiš, ovako na prvu duboko sumnjam u ovaj tvoj navod. :wink:
Moje pitanje je bilo namjenjeno ljudima koji znaju sta krajnja potrosnja znaci za sistem PDV-a.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#233 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: Haj eto vadi se malo sada, samo odgovori sam na svoje pitanje kome se računa taj trošak tvoje nane kada plati račun za struju kao krajnji potrošač, Zenici ili Sarajevu. :mrgreen:

Drugo...da li je studija Vlade KS, nije to studija Dine Konakovića, uračunala to kako ti tvrdiš? Iskreno nemam lično ništa protiv tebe ali poznavajući te sa drugih tema treba 10 puta provjeriti to što ti tvrdiš, ovako na prvu duboko sumnjam u ovaj tvoj navod. :wink:
Moje pitanje je bilo namjenjeno ljudima koji znaju sta krajnja potrosnja znaci za sistem PDV-a.
Pa što mi onda postavljaš pitanja? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Ne provaljuj se više živ bio. :oops:
_BataZiv_0809 wrote:Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#234 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa što mi onda postavljaš pitanja? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Ne provaljuj se više živ bio. :oops:
_BataZiv_0809 wrote:Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
Mislio sam da se razumijes u tematiku jer si se laktao da diskutujes o istoj. Ali ja zaboravih na momenat da smo na Balkanu.

I ako mislis da ces smajlijima i ponavljanjem te recenice nesto postici, bogdo sceri :wink:

Ne vidim razloga da ovo pretvaras u obracun na licnom nivou. Ali et kako god ti volja.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#235 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa što mi onda postavljaš pitanja? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Ne provaljuj se više živ bio. :oops:
_BataZiv_0809 wrote:Postavljam i tebi pitanje kao i Drvosjeci-kad moji u Zenici plate struju, kome se ta potrosnja racuna?
Mislio sam da se razumijes u tematiku jer si se laktao da diskutujes o istoj. Ali ja zaboravih na momenat da smo na Balkanu.

I ako mislis da ces smajlijima i ponavljanjem te recenice nesto postici, bogdo sceri :wink:

Ne vidim razloga da ovo pretvaras u obracun na licnom nivou. Ali et kako god ti volja.
Tema je i postavljena jer je aktuelna i biće još više aktuelnija kako se bude tražilo rješenje a ona se tiče naših života itekako. Eto ja bar priznajem da nisam nikakav stručnjak niti "stručnjak" ali zato se ne stidim pitati i istražiti ono što je dostupno javnosti. Drugi put kada pitaš onda naglasi da je tvoje pitanje samo za "stručnjake" i ne prozivaj me pa kada ti odgovorim onda se kao samo pokušavaš loše vaditi.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#236 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: haj' nemoj zajebavat? Ni ne tvrdim suprotno za kranju potrošnju čak cijelo vrijeme to trubim ali eto tim si sam sebe demantovao. :mrgreen: Tvoja nana potroši struju u Zenici kao krajnji potrošač i plati račun, ta se potrošnja računa za Zenicu bez obzira što JP EP BiH plati PDV iz Sarajeva. Jasnije?
E bravo.

Mi ovdje pricamo o uplacenom PDV-u.

Studija Dine Konakovica je u te milijarde uracunala i uplaceni PDV koji je nastao potrosnjom van Kantona Sarajevo.

Zbog toga sam i naveo taj primjer.

Drago mi je da smo konacno dosli na zelenu granu.
:lol: Haj eto vadi se malo sada, samo odgovori sam na svoje pitanje kome se računa taj trošak tvoje nane kada plati račun za struju kao krajnji potrošač, Zenici ili Sarajevu. :mrgreen:

Drugo...da li je studija Vlade KS, nije to studija Dine Konakovića, uračunala to kako ti tvrdiš? Iskreno nemam lično ništa protiv tebe ali poznavajući te sa drugih tema treba 10 puta provjeriti to što ti tvrdiš, ovako na prvu duboko sumnjam u ovaj tvoj navod. :wink:
Ma nije.

Jer se poklapaju cifre, ono 400,000 ljudi uplati 40% PDV-a u drzavi od 3.5 miliona stanovnika, sto bi znacilo da uplate vise PDV-a od dva miliona drugih jadnika. :D Ono, postoji korelacija kada pogledas prosjecnu platu, cijene nekretnina i tako te sitnice... Bas se primjeti da je prosjecni gradjanin KS zadnjih godina trosio pet puta vise od ostalih gradjana :D

Ili nije. I u cifru ulaze i neke pare koje su tu samo u prolazu... A "u prolazu" bas i nije nesto sto ces naci u definiciji krajnje potrosnje...

Kifla.

Strucnjak. :lol: :lol: :lol:
Last edited by Alfons Kauders on 26/04/2016 19:25, edited 1 time in total.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#237 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

Ne razumijete se jer trenutne prijave nisu prilagodjene za raspodjelu po kantonima, vec entitetima. Evo vam primjer:

http://www.uino.gov.ba/b/Porezi/PDV/Opc ... acije.html

Zamislite da su sve firme iz ove 4 faze iz razlicitih kantona. One ce ukupno uplatiti 170 KM PDV-a (tj. razlike ulaznog i izlaznog PDV-a) na JR, ali samo ce zadnja firma izvrsiti prijavu mjesta krajnje potrosnje, odnosno isporuku osobama koje nisu registrirani PDV obveznici (izlazni PDV od 170 KM). Ako je sjediste te firme npr. Sarajevo. prihod od 170 KM isao bi u ovaj kanton. Slicno, ako kupim nesto u FIS-u prihod od PDV-a isao bi SB kantonu.

Sto se tice EP i Telecoma, PDV prijave se vrse u Sarajevu, ali u studiji je navedeno da ove firme imaju metod po kojem se prihodi mogu umanjti za dio potrosen u drugim kantonima. Medjutim za sve ostale, privatne, firme to ne vazi.
Ono što je najčešće nejasno kod popunjavanja ovih polja je način kako odrediti koji iznos u koje polje treba upisati. Suština je u tome da se navedena polja upiše PDV iz krajnje potrošnje koja je izvršena u Federaciji BiH, Republici Srpskoj ili Brčko distriktu BiH nije bitno kome je izvršena prodaja (bitno je samo da lice nije registrirano za PDV), već je samo pitanje u kojem entitetu, odnosno distriktu je izvršena prodaja, koja predstavlja krajnju potrošnju.
http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... 041006.pdf
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#238 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

statixx wrote:Ne razumijete se jer trenutne prijave nisu prilagodjene za raspodjelu po kantonima, vec entitetima.
:thumbup:

na kraju pdv prijave stoji ovo:

Image

druga stvar, kada se pogleda struktura prihoda UIO, a UIO je tema ove emisije, ignorise se elementarna cinjenica - upravi kasu pune akcizni proizvodi, a kao sto sam pisao prije mjesec dana na onoj drugoj temi 20% svih neto prihoda dolazi samo od cigara, a vecina tog prometa ide preko sarajeva

Image

tako su nastale ove famozne dinine milijarde. one jesu uplacene u sarajevu, ali je to dino predstavio kao da su ih sarajlije uplatila. jezicki vrlo slicno, ali sustinski poptuno netacno :D

kada se tu jos dodaju pivara koja placa akcize i za pivo i za sokove, cocacola hadzici...a proizvode prodaju po cijeloj drzavi slika je jasnija.

rs uopste nema priliku da zajebe fbih jer se vecina akciznih uplata zapravo desava u federaciji ili preciznije u sarajevu.

osim toga dino je u svojoj matematici racunao bruto prihode koji su takodjer isli preko sarajeva poput autocesta i povrata pdv-a stranim kreditorima, ali dino povrat nije racunao vec samo uplatu pdv na stotine miliona stranog kredita knjizio kao "uplata gradjana kantona sarajevo" :lol:

ali opet se vracamo na poentu - prihode UIO cine akcizni proizvodi prije svega cigare jer od onih 5 milijardi neto samo od cigara legne milijarda.

minimalna akciza po kutiji cigara je nesto vise od 2 marke, plus pdv plus carina ako su strane. znaci pusac koji svaki dan kupi samo 1 kutiju cigara, makar onih najeftinijih, godisnje na racun UIO uplati cirka hiljadu maraka.

ako je prosjecan racun za struju 40-50 maraka mjesecno svaki pusac uplati drzavi para ko prosjecna porodica sto potrosi struje za 2 godine i to ne pdv-a za struju vec bukvalno cijelog racuna.

drugi primjer. prema nekom istrazivnaju prosjecan racun u trznim centrima u bih iznosi 10 KM. Kada bi neko zagledao racun od 10 KM vidio bi da na pdv otpada nepunu 1,5 marku, sto znaci da covjek koji u sekundi kupi kutiju cigara drzavi da ko 2 prosjecne kupovine u hipermarketu.

zapravo, ne bi se niko previse provalio kada bi rekao da kasu UIO pune trafike.

zakljucak: po dininoj matematici prosjecan stanovnik kantona sarajeva pusi dnevno 5 kutija cigara, pije gajbu pive, trosi 20 litara goriva, popije karton kole i popije par litara kafe. pored svega toga pun dima, alkohola, sode i kofeina je toliko produktivan da izdrzava ostatak cijele drzave :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#239 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by madner »

Pa gdje je sjediste pivare, FDS i Cole?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#240 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

u kalinoviku
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#241 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

@vivaldi :thumbup:

Da li postoje podaci o mjestu plaćanja pdv, tj mjestu krajnje potrošnje, i ako ne postoje da li ih je moguće formirati na neki način?

Npr neka neki djed puši tri kutije cigara dnevno u Bihaću, postoje li podaci o (pdv + akcize + ako ima još nešto što ide u UIO) o toj potrošnji?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#242 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

daddy-kool wrote:@vivaldi :thumbup:

Da li postoje podaci o mjestu plaćanja pdv, tj mjestu krajnje potrošnje, i ako ne postoje da li ih je moguće formirati na neki način?

Npr neka neki djed puši tri kutije cigara dnevno u Bihaću, postoje li podaci o (pdv + akcize + ako ima još nešto što ide u UIO) o toj potrošnji?
kao sto je @statixx napisao postojeci sistem je napravljen prije svega da bi se rastalili entiteti i distrikt.

puno kompleksnije je pitanje raspodjele medju entitetima. Ja stvarno ne znam da li postoji ta statsitika, a ko sto je statix napisao to nije ni bilo bitno jer postoji dogovoren sistem raspodjele (stanovnistvo, teritorija, ucenici..) i naravno ponderi tako da je jedino bilo bitno da se sto vise uplacuje, nevazno odakle samo da je iz federacije.

ali ako se stvarno postavi pitanje drugacije raspodjele mislim da mogu bez problema pronaci sistem (ako vec ne postoji) da se i tome stane u kraj.

ma bitno je samo upratiti cigare i naftu, a ovo ostalo manje-vise.

kako god, mislim da ce neki ponderi uvijek morati postojati jer mali kantoni ne mogu opstat. razumljiv je naravno bunt ovih vecih kantona, kao sto je razumljiv i dinin odgovor da se ni sarajevu ne moze noga amputirat. vjerovatno ce biti neko sitnije peglanje.

meni jedino smeta dinina bahatost jer ono o cemu on prica je vrijedjanje zdrave pameti. bolje sutiti nego biti tako drzak. cuj sta hoce tuzla kad sarajevo uplati 8 puta vise :-) pa to je toliko drsko da ispizdi i stalozenog covjeka.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#243 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

vivaldi wrote:ali opet se vracamo na poentu - prihode UIO cine akcizni proizvodi prije svega cigare jer od onih 5 milijardi neto samo od cigara legne milijarda.
Vidis prema trzisnom ucescu kompanija koje si postavio minimum 800 miliona ide FBiH i to je razlog sumnje u ovaj postojeci koeficijente od 64%. Mozda RS puno vise alkohola uveze i popije :D ili se razlika smanji zbog potrosnje PDV-a.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#244 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

jel se zajebavas ili?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#245 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

vivaldi wrote:
statixx wrote:Ne razumijete se jer trenutne prijave nisu prilagodjene za raspodjelu po kantonima, vec entitetima.
:thumbup:

na kraju pdv prijave stoji ovo:

Image

druga stvar, kada se pogleda struktura prihoda UIO, a UIO je tema ove emisije, ignorise se elementarna cinjenica - upravi kasu pune akcizni proizvodi, a kao sto sam pisao prije mjesec dana na onoj drugoj temi 20% svih neto prihoda dolazi samo od cigara, a vecina tog prometa ide preko sarajeva

Image

tako su nastale ove famozne dinine milijarde. one jesu uplacene u sarajevu, ali je to dino predstavio kao da su ih sarajlije uplatila. jezicki vrlo slicno, ali sustinski poptuno netacno :D

kada se tu jos dodaju pivara koja placa akcize i za pivo i za sokove, cocacola hadzici...a proizvode prodaju po cijeloj drzavi slika je jasnija.

rs uopste nema priliku da zajebe fbih jer se vecina akciznih uplata zapravo desava u federaciji ili preciznije u sarajevu.

osim toga dino je u svojoj matematici racunao bruto prihode koji su takodjer isli preko sarajeva poput autocesta i povrata pdv-a stranim kreditorima, ali dino povrat nije racunao vec samo uplatu pdv na stotine miliona stranog kredita knjizio kao "uplata gradjana kantona sarajevo" :lol:

ali opet se vracamo na poentu - prihode UIO cine akcizni proizvodi prije svega cigare jer od onih 5 milijardi neto samo od cigara legne milijarda.

minimalna akciza po kutiji cigara je nesto vise od 2 marke, plus pdv plus carina ako su strane. znaci pusac koji svaki dan kupi samo 1 kutiju cigara, makar onih najeftinijih, godisnje na racun UIO uplati cirka hiljadu maraka.

ako je prosjecan racun za struju 40-50 maraka mjesecno svaki pusac uplati drzavi para ko prosjecna porodica sto potrosi struje za 2 godine i to ne pdv-a za struju vec bukvalno cijelog racuna.

drugi primjer. prema nekom istrazivnaju prosjecan racun u trznim centrima u bih iznosi 10 KM. Kada bi neko zagledao racun od 10 KM vidio bi da na pdv otpada nepunu 1,5 marku, sto znaci da covjek koji u sekundi kupi kutiju cigara drzavi da ko 2 prosjecne kupovine u hipermarketu.

zapravo, ne bi se niko previse provalio kada bi rekao da kasu UIO pune trafike.

zakljucak: po dininoj matematici prosjecan stanovnik kantona sarajeva pusi dnevno 5 kutija cigara, pije gajbu pive, trosi 20 litara goriva, popije karton kole i popije par litara kafe. pored svega toga pun dima, alkohola, sode i kofeina je toliko produktivan da izdrzava ostatak cijele drzave :D

Dugo, dugo, dugo nisam procitao nesto pametnije i duhovitije. Aferim! :izet:
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#246 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

vivaldi wrote:jel se zajebavas ili?
Ma ne zajebavam. Da li po osnovu prihoda od akciza na cigarete, 80% od ove milijarde ode u Federaciju, oko 800 miliona?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#247 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jes' ali zaboravljate da osim FDS sve te pobrojane firme od pivare, Cole pa do Philip Morisa su privatne firme. čak i FDS je manjim dijelom privatna i kako mislite natjerati te firme da svoje sjedište prebace recimo u Tuzlu ili Zenicu? Dekretom kao u S. Koreji? :lol: Vivaldi je zaboravio ASA-u, Prevent, Energopetrol i masu drugih privatnih firmi koje ima sjedište u Sarajevu. Valjda bi po toj logici sve njih trebalo izmještati iz Sarajeva. :lol:
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#248 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

statixx wrote:
vivaldi wrote:jel se zajebavas ili?
Ma ne zajebavam. Da li po osnovu prihoda od akciza na cigarete, 80% od ove milijarde ode u Federaciju, oko 800 miliona?
pa ne ode, jer je sjediste svih ovih najjacih brendova u federaciji tj. u sarajevu - zato sam prvo postavio tabelu sa trzisnim ucescem, a onda sam iz registra UIO izvukao sjedista uvoznika ovih najjacih brendova. oni plate akcizu unaprijed u sarajevu, a naplate je od jove u ugljeviku, damira u brckom ili mehe i ante u mostaru i bihacu koji ce sutra kutiju marlbora ili drine platit 4-5 maraka.

svi prihodi od akciza, carine...i sve sto je nadleznosti UIO iz oba entiteta se slijevaju na jedan racun, a onda se na osnovu one zadnje rubrike koju sam postavio vidi koje na kraju kupio marloboru (u kojem entitetu)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#249 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jes' ali zaboravljate da osim FDS sve te pobrojane firme od pivare, Cole pa do Philip Morisa su privatne firme. čak i FDS je manjim dijelom privatna i kako mislite natjerati te firme da svoje sjedište prebace recimo u Tuzlu ili Zenicu? Dekretom kao u S. Koreji? :lol: Vivaldi je zaboravio ASA-u, Prevent, Energopetrol i masu drugih privatnih firmi koje ima sjedište u Sarajevu. Valjda bi po toj logici sve njih trebalo izmještati iz Sarajeva. :lol:
kakvo izmjestanje? ko je to spomenuo? pomjesao si me s nekim
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#250 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivaldi wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Jes' ali zaboravljate da osim FDS sve te pobrojane firme od pivare, Cole pa do Philip Morisa su privatne firme. čak i FDS je manjim dijelom privatna i kako mislite natjerati te firme da svoje sjedište prebace recimo u Tuzlu ili Zenicu? Dekretom kao u S. Koreji? :lol: Vivaldi je zaboravio ASA-u, Prevent, Energopetrol i masu drugih privatnih firmi koje ima sjedište u Sarajevu. Valjda bi po toj logici sve njih trebalo izmještati iz Sarajeva. :lol:
kakvo izmjestanje? ko je to spomenuo? pomjesao si me s nekim
Pa kako misliš korigovati ovo što si rekao, kako bi ti riješio?
druga stvar, kada se pogleda struktura prihoda UIO, a UIO je tema ove emisije, ignorise se elementarna cinjenica - upravi kasu pune akcizni proizvodi, a kao sto sam pisao prije mjesec dana na onoj drugoj temi 20% svih neto prihoda dolazi samo od cigara, a vecina tog prometa ide preko sarajeva
Naravno da promet ide preko Sarajeva jer je sjedište tih PRIVATNIH firmi u Sarajevu isto kao što je sjedište nekih drugik u TK, HNK i ostalim kantonima. Npr. ja naspem na Hifi u KS za 50KM goriva, promet ide preko sjedišta firme u Tešnju. Ja kupim ogradu od X firme u Tuzli, promet ide preko te firme u Tuzli neće preko neke desete firme u Banjaluci. Ne kontam logiku da je sporno u studiji ako promet ostvaren od duhana, nafte, roba i usluga ide preko Sarajeva i to preko privatnih firmi? Naravno da će u studiji biti promet od tih firmi da ne bi trebao taj promet od privatnih firmi biti raspoređen na ostale kantone? :oops:
Post Reply