Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#251 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

vivaldi wrote:
statixx wrote:
vivaldi wrote:jel se zajebavas ili?
Ma ne zajebavam. Da li po osnovu prihoda od akciza na cigarete, 80% od ove milijarde ode u Federaciju, oko 800 miliona?
pa ne ode, jer je sjediste svih ovih najjacih brendova u federaciji tj. u sarajevu - zato sam prvo postavio tabelu sa trzisnim ucescem, a onda sam iz registra UIO izvukao sjedista uvoznika ovih najjacih brendova. oni plate akcizu unaprijed u sarajevu, a naplate je od jove u ugljeviku, damira u brckom ili mehe i ante u mostaru i bihacu koji ce sutra kutiju marlbora ili drine platit 4-5 maraka.

svi prihodi od akciza, carine...i sve sto je nadleznosti UIO iz oba entiteta se slijevaju na jedan racun, a onda se na osnovu one zadnje rubrike koju sam postavio vidi koje na kraju kupio marloboru (u kojem entitetu)
Ali to je rubrika kod PDV prijave, ne prijave akcize, ima posebna ovdje http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... utstvo.pdf).

Kada trafika prijavljuje PDV ne prijavljuje koliko je u okviru toga bilo kutija cigara, ali UIO vjerovatno ima taj podatak zbog fiskalnih racuna, tako da moze odrediti gdje je koliko popuseno. :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#252 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

privatna, drzavna who the fuck cares..

uvozis ili proizvodis nesto sto podlijeze akcizi ili carini ili i akcizi i carini. da bi bi i uvoznik i prozvodjac moras biti prijavljen u UIO u njihov registar, nije bitno jesi li u dejcicima, blagaju ili u prnjavoru. bitno je da platis drzavi (UIO) ono sto im moras platiti.

sta god da prodajes, kome god da prodajes, koliko god da prodajes...napises u pdv prijavi.

ali posto smo se fokusirali na raspodjelu onda je bitna samo ona zadnja rubrika koju sam postavio prije par postova - koliko je toga sto si ti uvezao zavrsilo u federaciji, koliko u rs-u, a koliko u brckom.

ono sto je daddy dobro pitao je kako da znamo sta je kupio alfons u tuzli, a uvezao neko u sarajevu i platio dadzbine unaprijed koje mu je poslije refundirao alfons?

jedno od logicnih rjesenja bi bilo da se promjeni izgled pdv prijave pa se doda jos jedna kolona pa da se za ono sto zavrsava u federaciji napise i kanton.

ali tu bi se vjerovatno pojavio novi problem jer se novcani ciklusi odvijaju svaki dan. problem su recimo mali kantoni. ti recimo danas posalje u gorazde iz sarajeva 2 slepera marlbora, ali time bi ih mozda namirio za 3 mjeseca tako da bi njihovo ucesce dramaticno variralo iz mjeseca u mjesec, a samim tim bi varirao i kantonalni/opstinski budzet
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#253 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivaldi wrote:privatna, drzavna who the fuck cares..

uvozis ili proizvodis nesto sto podlijeze akcizi ili carini ili i akcizi i carini. da bi bi i uvoznik i prozvodjac moras biti prijavljen u UIO u njihov registar, nije bitno jesi li u dejcicima, blagaju ili u prnjavoru. bitno je da platis drzavi (UIO) ono sto im moras platiti.

sta god da prodajes, kome god da prodajes, koliko god da prodajes...napises u pdv prijavi.

ali posto smo se fokusirali na raspodjelu onda je bitna samo ona zadnja rubrika koju sam postavio prije par postova - koliko je toga sto si ti uvezao zavrsilo u federaciji, koliko u rs-u, a koliko u brckom.

ono sto je daddy dobro pitao je kako da znamo sta je kupio alfons u tuzli, a uvezao neko u sarajevu i platio dadzbine unaprijed koje mu je poslije refundirao alfons?

jedno od logicnih rjesenja bi bilo da se promjeni izgled pdv prijave pa se doda jos jedna kolona pa da se za ono sto zavrsava u federaciji napise i kanton.

ali tu bi se vjerovatno pojavio novi problem jer se novcani ciklusi odvijaju svaki dan. problem su recimo mali kantoni. ti recimo danas posalje u gorazde iz sarajeva 2 slepera marlbora, ali time bi ih mozda namirio za 3 mjeseca tako da bi njihovo ucesce dramaticno variralo iz mjeseca u mjesec, a samim tim bi varirao i kantonalni/opstinski budzet
OK, vidi se da barataš materijom i vjerovatno si u pravu kada kažeš da se obrasci trebaju promijeniti ali eto izgleda da ni to ne bi riješilo sve. Mene interesuje ovo pa ako možeš molba za odgovor.

Recimo porodica u Zenici potroši 50KM mjesečno struje, plati taj račun u Zenici u koji je uračunat PDV. Prihod se logično računa JP EP BiH Sarajevo ali da li se potrošnja (i to govore da će biti jedan segment buduće raspodjele prihoda) računa Zenici ili Sarajevu? Sporim se sa Batom oko tog dijela pa eto bilo bi lijepo ako bi dobili odgovor od nekog trećeg. Hvala!
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#254 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

statixx wrote:Ali to je rubrika kod PDV prijave, ne prijave akcize, ima posebna ovdje
nije bitno jer se sve pare slijevaju na jedan te isti racun, to sam vec rekao.

evo kako se odredjuje koeficijent

Image

ps. proctaj cijeli pasus, greskom sam ofarbo samo zadnju recenicu
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#255 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:OK, vidi se da barataš materijom i vjerovatno si u pravu kada kažeš da se obrasci trebaju promijeniti ali eto izgleda da ni to ne bi riješilo sve. Mene interesuje ovo pa ako možeš molba za odgovor.Recimo porodica u Zenici potroši 50KM mjesečno struje, plati taj račun u Zenici u koji je uračunat PDV. Prihod se logično računa JP EP BiH Sarajevo ali da li se potrošnja (i to govore da će biti jedan segment buduće raspodjele prihoda) računa Zenici ili Sarajevu? Sporim se sa Batom oko tog dijela pa eto bilo bi lijepo ako bi dobili odgovor od nekog trećeg. Hvala!
pravo da ti kazem mislim da ga nikako ne vodi jer nema potrebe za tim, zato sto se to naplacuje unutar istog entieta, a raspodjela po kanotnima nema veze sa pdv prijavom vec je raspdojela bazirana na osnovu broja ljudi, velicini teritorije, ucenicima...

ali po potrebi elektorprivreda to moze izracunati bez problema.

ukoliko stvarno dodje do promjene raspodjele prihoda medju kantonima onda ce se sve morati tacno racunati pa tako i struja.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#256 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivaldi wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:OK, vidi se da barataš materijom i vjerovatno si u pravu kada kažeš da se obrasci trebaju promijeniti ali eto izgleda da ni to ne bi riješilo sve. Mene interesuje ovo pa ako možeš molba za odgovor.Recimo porodica u Zenici potroši 50KM mjesečno struje, plati taj račun u Zenici u koji je uračunat PDV. Prihod se logično računa JP EP BiH Sarajevo ali da li se potrošnja (i to govore da će biti jedan segment buduće raspodjele prihoda) računa Zenici ili Sarajevu? Sporim se sa Batom oko tog dijela pa eto bilo bi lijepo ako bi dobili odgovor od nekog trećeg. Hvala!
pravo da ti kazem mislim da ga nikako ne vodi jer nema potrebe za tim, zato sto se to naplacuje unutar istog entieta, a raspodjela po kanotnima nema veze sa pdv prijavom vec je raspdojela bazirana na osnovu broja ljudi, velicini teritorije, ucenicima...

ali po potrebi elektorprivreda to moze izracunati bez problema.

ukoliko stvarno dodje do promjene raspodjele prihoda medju kantonima onda ce se sve morati tacno racunati pa tako i struja.
OK hvala.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#257 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

sad malo vracam unazad temu jer ja po obicaju samo procitam zadnjih par postova, ali sam za ovu mislio da je neka stara iskopana iz naftalina jer odavno nijedna osim haskih presuda nije ovoliko skupila strana za pola dana :D na politici.

malo sam preletio, ali mi se cini da mnogi brkaju neke stvari.

UIO nije jedina koja uzima harac.

osim UIO koja je na drzavnom nivou postoje i porezne uprave fbih i rs, a one prikupljaju poreze na dobit, imovinu, dohodak, doprinose za pio zdravstvo..
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#258 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

vivaldi wrote:sad malo vracam unazad temu jer ja po obicaju samo procitam zadnjih par postova, ali sam za ovu mislio da je neka stara iskopana iz naftalina jer odavno nijedna osim haskih presuda nije ovoliko skupila strana za pola dana :D na politici.

malo sam preletio, ali mi se cini da mnogi brkaju neke stvari.

UIO nije jedina koja uzima harac.

osim UIO koja je na drzavnom nivou postoje i porezne uprave fbih i rs, a one prikupljaju poreze na dobit, imovinu, dohodak, doprinose za pio zdravstvo..
Meni je ovo vrlo interesantno tema jer se tiče svih nas ponaosob, zato sam i otvorio jer mislim da trebamo svi znati šta se dešava, koja su moguća rješenja, impikacije koje će direktno uticati na naše živote. Po meni bi bilo dobro prije izmjene ovog zakona otvoriti javnu raspravu, educirati malo ljude jer i sam neke stvari nisam znao, uključiti privatni i javni sektor, investitore i pronaći najbolje moguće rješenje. Samo kako stvari stoje kod nas bojim se da i ovo ne psotane još jedno TOP političko pitanje.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#259 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by vivaldi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Meni je ovo vrlo interesantno tema jer se tiče svih nas ponaosob, zato sam i otvorio jer mislim da trebamo svi znati šta se dešava, koja su moguća rješenja, impikacije koje će direktno uticati na naše živote. Po meni bi bilo dobro prije izmjene ovog zakona otvoriti javnu raspravu, educirati malo ljude jer i sam neke stvari nisam znao, uključiti privatni i javni sektor, investitore i pronaći najbolje moguće rješenje. Samo kako stvari stoje kod nas bojim se da i ovo ne psotane još jedno TOP političko pitanje.
slazem se u potpunosti. pa za ove stvari oko pdv cak i iskusni ekonomisti idu na kurseve i seminare.

mene cudi sto se UIO ne oglasava ili napravi neke promotvine spotovo ko sto rade banke, pa da neko skroz jednostvanim jezikom prevede i preprica sustina.

jebemu, ako pred svake izbore pustaju spotove kako glasati, onda bi trebali i za ovo. Ovdje se ipak radi o parama, a od para nista nije bitnije :D
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#260 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

vivaldi wrote:
statixx wrote:Ali to je rubrika kod PDV prijave, ne prijave akcize, ima posebna ovdje
nije bitno jer se sve pare slijevaju na jedan te isti racun, to sam vec rekao.

evo kako se odredjuje koeficijent

Image

ps. proctaj cijeli pasus, greskom sam ofarbo samo zadnju recenicu
Ma jasno, ali zbunila me tvoja prica o akcizama i izgled njihove prijava. Ali jasno je da podatke o krajnjoj potrosnji mozes samo prikupiti kroz PDV prijavu i da se na osnovu njih formiraju koeficijenti raspodjele. Ovaj metod vjerovatno je najbolje sto se moze primjenjivati u nasoj drzavi. Nedostatak, sa aspekta pravnog lica, su uplate do 10-og u mjesecu, jer fakturiasnu robu mozda naplatis tek kroz par mjeseci. :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#261 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

vivaldi wrote:
UIO nije jedina koja uzima harac.

osim UIO koja je na drzavnom nivou postoje i porezne uprave fbih i rs, a one prikupljaju poreze na dobit, imovinu, dohodak, doprinose za pio zdravstvo..
Meni se čini da bi ovo bilo lakše upratiti nego robu široke potrošnje.
Možda bi moglo doći i do blage pozitivne konkurencije javne uprave u pružanju usluga.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#263 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

Da li je na kraju zaključak, da je Kiflina naručena studija, po kojoj Kanton Sarajevo treba da dobije još nekoliko puta više novca no sada, koju je radio nezavisni naučnik Kozadra, obični dezinformativni pamflet?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#264 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Ukratko, da.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#265 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ne baš, ja tu studiju vidim kao maksimalistički stav Vlade KS pred najavu izmjene zakona o raspodjeli javnih prihoda. Rekao bih koriste se dobro oporbanom taktikom Dodika, maksimalističke izjave, oštri nastupi da bi na kraju popustili taman koliko treba da dobiju ono što je zacrtano. Do duše ta taktika ne pali uvijek ali eto ostaje da pratimo razvoj situacije.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#266 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne baš, ja tu studiju vidim kao maksimalistički stav Vlade KS pred najavu izmjene zakona o raspodjeli javnih prihoda. Rekao bih koriste se dobro oporbanom taktikom Dodika, maksimalističke izjave, oštri nastupi da bi na kraju popustili taman koliko treba da dobiju ono što je zacrtano. Do duše ta taktika ne pali uvijek ali eto ostaje da pratimo razvoj situacije.
Ne postoji "maksimalistička" studija, studija je ili tačna ili nije.
Propagandni pamfleti su već drugi par rukava ...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#267 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne baš, ja tu studiju vidim kao maksimalistički stav Vlade KS pred najavu izmjene zakona o raspodjeli javnih prihoda. Rekao bih koriste se dobro oporbanom taktikom Dodika, maksimalističke izjave, oštri nastupi da bi na kraju popustili taman koliko treba da dobiju ono što je zacrtano. Do duše ta taktika ne pali uvijek ali eto ostaje da pratimo razvoj situacije.
Promjena buduće raspodjele može ići samo na ruku HDZ ako uzmemo u obzir njihov track record u pregovorima do sada.
Provincija će svakako opet biti donja.
Last edited by daddy-kool on 27/04/2016 10:11, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#268 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne baš, ja tu studiju vidim kao maksimalistički stav Vlade KS pred najavu izmjene zakona o raspodjeli javnih prihoda. Rekao bih koriste se dobro oporbanom taktikom Dodika, maksimalističke izjave, oštri nastupi da bi na kraju popustili taman koliko treba da dobiju ono što je zacrtano. Do duše ta taktika ne pali uvijek ali eto ostaje da pratimo razvoj situacije.
Ne postoji "maksimalistička" studija, studija je ili tačna ili nije.
Propagandni pamfleti su već drugi par rukava ...
OK, to je tvoj stav ja smatram da nije sasvim tačan ali vrijeme će pokazati. Evo ima tema pa pratimo dešavanja.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#269 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

daddy-kool wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne baš, ja tu studiju vidim kao maksimalistički stav Vlade KS pred najavu izmjene zakona o raspodjeli javnih prihoda. Rekao bih koriste se dobro oporbanom taktikom Dodika, maksimalističke izjave, oštri nastupi da bi na kraju popustili taman koliko treba da dobiju ono što je zacrtano. Do duše ta taktika ne pali uvijek ali eto ostaje da pratimo razvoj situacije.
Promjena buduće raspodjele može ići samo na ruku HDZ ako uzmemo u obzir njihov track record u pregovorima do sada.
Provincija će svakako opet biti donja.
Eh, da, to je drugi segment koji sam pomenuo na početku uvodnog posta i rekao da će ovo prerasti u prvorazrednu političku trakavicu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#270 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

Neće biti trakavice, ostaće dosadašnja pravila distribucije. Stanje je isuviše delikatno za dramatične potrese.
Jedini dobitnik je HDZ, tj. njihovi kantoni koji će dobivati više novca zahvaljujući uspješnom lažiranju rezultata popisa.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#271 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Eh, da, to je drugi segment koji sam pomenuo na početku uvodnog posta i rekao da će ovo prerasti u prvorazrednu političku trakavicu.
Računica je vrlo prosta, da bi HDZ pristao na bilo kakve izmjene trebao bi dobiti više nego što sada dobija.
Više će dobiti novim popisom stanovništva.
Manje bi dobili Kiflinom studijom ili preraspodjelom po mjestu potrošnje.
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#272 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by statixx »

VjecitiStudent wrote:Da li je na kraju zaključak, da je Kiflina naručena studija, po kojoj Kanton Sarajevo treba da dobije još nekoliko puta više novca no sada, koju je radio nezavisni naučnik Kozadra, obični dezinformativni pamflet?
Ja to vidim ovako - po trenutnoj metodologiji raspodjele prihoda, ukoliko su preliminarni rezultati popisa tacni, profitirace "HDZ kanotni" na racun "SDA kantona. Ukoliko bi se mijenjala metodologija (zakon), odnosno uzeo u obzir parametar krajnje potrošnje, onda, pod uslovom da su podaci tacni, KS bi povecao postojeci koeficijent, ali bi drugi kantoni sa bosnajckom vecinom zijanili dio prihoda (narocito ZE-DO), dok bi prihodi hercegovackih kantona porasli.
Last edited by statixx on 27/04/2016 10:24, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#273 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

VjecitiStudent wrote:Da li je na kraju zaključak, da je Kiflina naručena studija, po kojoj Kanton Sarajevo treba da dobije još nekoliko puta više novca no sada, koju je radio nezavisni naučnik Kozadra, obični dezinformativni pamflet?
Da.

Kifla-pamflet placen sredstvima poreznih obveznika KS.

Sta ces kad covjek misli da je kvalifikovan, a nije...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#274 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

statixx wrote: Ukoliko bi se mijenjala metodologija (zakon), odnosno uzeo u obzir parametar krajnje potrošnje, onda, pod uslovom da su podaci tacni, KS bi povecao postojeci koeficijent, ali bi drugi kantoni sa bosnajckom vecinom zijanili dio prihoda (narocito ZE-DO), dok bi prihodi hercegovackih kantona porasli.
Umanjili bi se za neke pare (10 mil), ali to je već zaključak izveden iz netačnih podataka.
Moja procjena je da bi bili još značajnije umanjeni kada bi imali precizne podatke.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#275 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

statixx wrote:
VjecitiStudent wrote:Da li je na kraju zaključak, da je Kiflina naručena studija, po kojoj Kanton Sarajevo treba da dobije još nekoliko puta više novca no sada, koju je radio nezavisni naučnik Kozadra, obični dezinformativni pamflet?
Ja to vidim ovako - po trenutnoj metodologiji raspodjele prihoda, ukoliko su preliminarni rezultati popisa tacni, profitirace "HDZ kanotni" na racun "SDA kantona. Ukoliko bi se mijenjala metodologija (zakon), odnosno uzeo u obzir parametar krajnje potrošnje, onda, pod uslovom da su podaci tacni, KS bi povecao postojeci koeficijent, ali bi drugi kantoni sa bosnajckom vecinom zijanili dio prihoda (narocito ZE-DO), dok bi prihodi hercegovackih kantona porasli.
Ne bi. Porasli bi jedino u HNK, koliko ja znam... Dok bi Kanton 10 i PK propali u roku od par mjeseci. Ista situacija bi bila u kantonima sa bosnjackom vecinom.

Uostalom, ne mozemo ni biti sigurni ako cemo koristiti Kiflin pamflet kao izvor podataka za projekcije... Dakle, moramo prvo imati tacne podatke po kantonima, cak i opstinama (sto da ne, fiskalizacija je tu, nije problem skontat gdje se proda kutija cigareta, kanton, opstina, ulica, trafika). Ova "studija" nije i ne moze biti izvor podataka, jer je klasicni primjer cherry pickinga.
Post Reply