Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Evo jedna vruča tema koja će se aktuelizirati u narednom periodu do usijanja, raspodjela sredstava na nivou F.BiH. Neki kantoni, između ostalog Hercegovačko-neretvanski, Zapadno-hercegovački kanton, kao i Tuzlanski i Zeničko-dobojski smatraju da Sarajevo dobiva više nego što mu pripada.
Pojedinačna raspodjela s federalnog na kantonalni nivo vrši se na osnovu četiri parametra. Tu je, prije svega, broj stanovnika koji nosi 57 posto, zatim broj učenika u osnovnom obrazovanju s udjelom od 24 posto, broj učenika u srednjem obrazovanju nosi 13 posto, a površina kantona uzima se u obzir u preostalih 6 posto.
Dakle, na osnovu ovih parametara utvrđuju se koeficijenti za isplatu prema kantonima. Međutim, četiri nabrojana parametra u prilično bi isti položaj stavila Sarajevski, Zeničko-dobojski i Tuzlanski kanton. No, Kantonu Sarajevo dodijeljen je i poseban status, pri čemu mu je dat ponder 2. Slična situacija je i s Bosansko-podrinjskim kantonom koji zbog slabijih ekonomskih prilika ima ponder 1,8. Ponder za KS smanjen je nedavno kako bi se dio sredstava preusmjerio za finansiranje Grada Sarajeva.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/mijenja- ... /160425039

Međutim i misija MMF-a je u našoj zemlji koja će pomoći u rješavanju ovog problema. Konaković kaže da će se uvesti i novi princip pri raspodjeli što bi bilo sasvim logično.
Jedan od mogućih parametara koji bi doveo do realne raspodjele javnih prihoda mogla bi biti krajnja potrošnja (kako se sada dijele prihodi između entiteta i Brčko distrikta).
“Mislim da bi to mogla biti dva stuba na kojim bi se mogao donijet novi zakon. Mi podržavamo ukidanje pondera svima i mi nestrpljivo čekamo prijedlog. Istovremeno, mi pripremamo i svoju verziju zakona i tim povodom angažirali smo jednu ozbiljnu instituciju. Svoj prijedlog ćemo za mjesec ili dva ponuditi, a ako Vlada FBiH bude imala bolji prijedlog nemamo ništa protiv”, kaže Konaković.
Isto tako neko se barem sjetio da aktuelizira i pitanje zbog čega KS uplati više nego cijela RS a vrati mu se tek mali dio.
“Mi smo uradili jednu studiju u kojoj se pokazalo da Sarajevo u četiri godine uplati tri milijarde KM više prihoda nego cijeli entitet RS. Uradili smo kalkulacije kada isključimo neka velika preduzeća u Vlasništvu FBiH kao što je Elektroprivreda BiH i BH Telecom i opet je ogromna razlika u uplati prihoda. Samo u 2015. mi smo uplatili oko 2,5 milijarde KM, a nama u KS se vrati 360 miliona KM, a općinama se vrati još nekih 50 do 60 miliona KM. Dakle, mi uplatimo 2,5 milijardi KM a vrati nam se maksimalno 450 miliona KM”, pojašnjava Konaković.

Vruča tema koja bi trebala biti ekonomska ali kod nas naravno više politička. Mišljenja?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Evo jedna vruča tema koja će se aktuelizirati u narednom periodu do usijanja, raspodjela sredstava na nivou F.BiH. Neki kantoni, između ostalog Hercegovačko-neretvanski, Zapadno-hercegovački kanton, kao i Tuzlanski i Zeničko-dobojski smatraju da Sarajevo dobiva više nego što mu pripada.
Pojedinačna raspodjela s federalnog na kantonalni nivo vrši se na osnovu četiri parametra. Tu je, prije svega, broj stanovnika koji nosi 57 posto, zatim broj učenika u osnovnom obrazovanju s udjelom od 24 posto, broj učenika u srednjem obrazovanju nosi 13 posto, a površina kantona uzima se u obzir u preostalih 6 posto.
Dakle, na osnovu ovih parametara utvrđuju se koeficijenti za isplatu prema kantonima. Međutim, četiri nabrojana parametra u prilično bi isti položaj stavila Sarajevski, Zeničko-dobojski i Tuzlanski kanton. No, Kantonu Sarajevo dodijeljen je i poseban status, pri čemu mu je dat ponder 2. Slična situacija je i s Bosansko-podrinjskim kantonom koji zbog slabijih ekonomskih prilika ima ponder 1,8. Ponder za KS smanjen je nedavno kako bi se dio sredstava preusmjerio za finansiranje Grada Sarajeva.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/mijenja- ... /160425039

Međutim i misija MMF-a je u našoj zemlji koja će pomoći u rješavanju ovog problema. Konaković kaže da će se uvesti i novi princip pri raspodjeli što bi bilo sasvim logično.
Jedan od mogućih parametara koji bi doveo do realne raspodjele javnih prihoda mogla bi biti krajnja potrošnja (kako se sada dijele prihodi između entiteta i Brčko distrikta).
“Mislim da bi to mogla biti dva stuba na kojim bi se mogao donijet novi zakon. Mi podržavamo ukidanje pondera svima i mi nestrpljivo čekamo prijedlog. Istovremeno, mi pripremamo i svoju verziju zakona i tim povodom angažirali smo jednu ozbiljnu instituciju. Svoj prijedlog ćemo za mjesec ili dva ponuditi, a ako Vlada FBiH bude imala bolji prijedlog nemamo ništa protiv”, kaže Konaković.
Isto tako neko se barem sjetio da aktuelizira i pitanje zbog čega KS uplati više nego cijela RS a vrati mu se tek mali dio.
“Mi smo uradili jednu studiju u kojoj se pokazalo da Sarajevo u četiri godine uplati tri milijarde KM više prihoda nego cijeli entitet RS. Uradili smo kalkulacije kada isključimo neka velika preduzeća u Vlasništvu FBiH kao što je Elektroprivreda BiH i BH Telecom i opet je ogromna razlika u uplati prihoda. Samo u 2015. mi smo uplatili oko 2,5 milijarde KM, a nama u KS se vrati 360 miliona KM, a općinama se vrati još nekih 50 do 60 miliona KM. Dakle, mi uplatimo 2,5 milijardi KM a vrati nam se maksimalno 450 miliona KM”, pojašnjava Konaković.

Vruča tema koja bi trebala biti ekonomska ali kod nas naravno više politička. Mišljenja?
Kifla se u ekonomiju konta koliko i ja u rolinge. :D Et mog misljenja :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote: Kifla se u ekonomiju konta koliko i ja u rolinge. :D Et mog misljenja :D
Kifla je svakakav, upoznao sam ga lično dok sam radio u jednoj privatnoj firmi, ja sam prvi bio vrlo skeptičan kada je izabran za premijera KS ali od mene ima respekt jer se uhvatio sa nekim gorućim problemima u KS. Neki lični animozitet ili simpatije ostavljam po strani. Konaković sigurno da nije stručnjak iz ekonomije, premijer nužno i ne treba da bude magistar ekonomije, ali sigurno da ima savjetnike koji to jesu. Sasvim je logično da parametar potrošnje treba da bude u budućem zakonu o raspodjeli javnih prihoda F.BiH. Ne samo parametar potrošnje već i uplate poreza. Ako ovo pored svega bude ispoštovano mislim da bi svaki kanton trebao dobiti realno onoliko koliko privređuje.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Alfons Kauders wrote: Kifla se u ekonomiju konta koliko i ja u rolinge. :D Et mog misljenja :D
Kifla je svakakav, upoznao sam ga lično dok sam radio u jednoj privatnoj firmi, ja sam prvi bio vrlo skeptičan kada je izabran za premijera KS ali od mene ima respekt jer se uhvatio sa nekim gorućim problemima u KS. Neki lični animozitet ili simpatije ostavljam po strani. Konaković sigurno da nije stručnjak iz ekonomije, premijer nužno i ne treba da bude magistar ekonomije, ali sigurno da ima savjetnike koji to jesu. Sasvim je logično da parametar potrošnje treba da bude u budućem zakonu o rspodjeli javnih prihoda F.BiH. Ne samo parametar potrošnje već i uplate poreza. Ako ovo pored svega bude ispoštovano mislim da bi svaki kanton trebao dobiti realno onoliko koliko privređuje.
To mogu biti parametri samo ako se iz Sarajeva prebace odredjena javna preduzeca i institucije (dio radi potrosnje, dio radi uplate poreza). U protivnom, ne bas.

Eto, kao on ce velikodusno izbaciti BH Telecom i Elektroprivredu iz tog prosjeka... Ok, dobar pocetak, ali toga ima jos. Npr, kada JP Autoceste digne kredit, dodijeli tender i plati nekoj firmi 100 miliona za radove na autoputu, zasto bi se PDV od te transakcije racunao kao sarajevski? To je novac svih gradjana, a kroz akcize su zavaljeni i ljudi koje autoput fula za sto ili vise kilometara (USK, TK i sl).

Ko sto rekoh, Kifli je bolje da se ne eksponira po ovom pitanju, jer je toliko tanak da je mene stid za njega.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#5 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by ovo_malo_duse »

Kamenjarci uplacuju najmanje poreza a dobijaju haman ko i ostali.
To bi se trebalo promjeniti ali mislim da nece proci, nece se Legitimni i ekipa odreci tog dijela kolaca.

Tako da da bogda ceri, da prodze ista sto bi to promjenilo.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Alfons Kauders wrote: Kifla se u ekonomiju konta koliko i ja u rolinge. :D Et mog misljenja :D
Kifla je svakakav, upoznao sam ga lično dok sam radio u jednoj privatnoj firmi, ja sam prvi bio vrlo skeptičan kada je izabran za premijera KS ali od mene ima respekt jer se uhvatio sa nekim gorućim problemima u KS. Neki lični animozitet ili simpatije ostavljam po strani. Konaković sigurno da nije stručnjak iz ekonomije, premijer nužno i ne treba da bude magistar ekonomije, ali sigurno da ima savjetnike koji to jesu. Sasvim je logično da parametar potrošnje treba da bude u budućem zakonu o rspodjeli javnih prihoda F.BiH. Ne samo parametar potrošnje već i uplate poreza. Ako ovo pored svega bude ispoštovano mislim da bi svaki kanton trebao dobiti realno onoliko koliko privređuje.
To mogu biti parametri samo ako se iz Sarajeva prebace odredjena javna preduzeca i institucije (dio radi potrosnje, dio radi uplate poreza). U protivnom, ne bas.

Eto, kao on ce velikodusno izbaciti BH Telecom i Elektroprivredu iz tog prosjeka... Ok, dobar pocetak, ali toga ima jos. Npr, kada JP Autoceste digne kredit, dodijeli tender i plati nekoj firmi 100 miliona za radove na autoputu, zasto bi se PDV od te transakcije racunao kao sarajevski? To je novac svih gradjana, a kroz akcize su zavaljeni i ljudi koje autoput fula za sto ili vise kilometara (USK, TK i sl).

Ko sto rekoh, Kifli je bolje da se ne eksponira po ovom pitanju, jer je toliko tanak da je mene stid za njega.
Ti se u ekonomiju kontaš k'o Mara u kriv *urac. Zašto bi se po tebi velikom stručnjaku firme koje imaju sjedište decenijama u KS izmještale? Koja je to logika? :shock: To isto kao onaj lik što se javio na jednoj od tema i pita zašto aerodrom Sarajevo ne pošalje malo aviona na aerodrom Mostar i to navodi kao dokaz ugroženosti Hrvata. :roll: Takvo diletantno razmišljanje imaš i ti. Za tvoju informaciju sjedište JP Autoceste je u Mostaru, ne u Sarajevu, ali tvoje trčanje pred rudu je baš indikativno da pokaže koliko nemaš pojma šta pišeš već ofrlje bubaš. Samo nastavi, time pokazuješ koliko Konaković ima pravo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#7 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ti se u ekonomiju kontaš k'o Mara u kriv *urac. Zašto bi se po tebi velikom stručnjaku firme koje imaju sjedište decenijama u KS izmještale? Koja je to logika? :shock:
Logika je jednostavna - ako ce se koristiti taj model raspodjele poreza, onda se i te firme moraju pravilo raspodjeliti po kantonima, kako bi se osiguralo da svako dobije svoj dio. To je nemoguce. Sjedista tih firmi su u Sarajevu vec decenijama zato jer je Sarajevo glavni grad, i jer prije 30 godina nikom normalnom nije padalo na pamet da svojata najveca javna preduzeca kao da su mu djedovina. Seliti se ne mogu bez ogromnog troska, ali ujedno se ne mogu ni racunati kao "sarajevska" preduzeca i institucije.
To isto kao onaj lik što se javio na jednoj od tema i pita zašto aerodrom Sarajevo ne pošalje malo aviona na aerodrom Mostar i to navodi kao dokaz ugroženosti Hrvata. :roll: Takvo diletantno razmišljanje imaš i ti.
Ne znam gdje vidis slicnost, ali nema veze.
Za tvoju informaciju sjedište JP Autoceste je u Mostaru, ne u Sarajevu, ali tvoje trčanje pred rudu je baš indikativno da pokaže koliko nemaš pojma šta pišeš već ofrlje bubaš. Samo nastavi, time pokazuješ koliko Konaković ima pravo.
Jeste, sjediste je u Mostaru, profulo sam, ali to opet ne mijenja sustinu. Kiflinom i tvojom logikom, to preduzece (i njemu slicna) bi morala biti pravilno rasporedjena po svim kantonima. Ja mislim da je to nemoguce, ili barem strasno skupo i neefikasno. Ili da fino ostavimo da sva federalna preduzeca i institucije placaju vecinu svog poreza Sarajevu i Mostaru, bez obzira sto to nisu njihove pare?

Ti i Dino se haman ne slazete, pa me zanima koji pristup bi vi koristili?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#8 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by agent_zero »

Nema tu puno priče, što reče muha, koliko uplatiš i koliko stvoriš, pa zatim potrošiš, toliko ti i ide. Prosta ekonomija koja važi i fercera u svim zemljama.

Nema sadaka ekonomije.
SerijeSync
Posts: 1128
Joined: 08/02/2016 20:35

#9 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by SerijeSync »

agent_zero wrote:Nema tu puno priče, što reče muha, koliko uplatiš i koliko stvoriš, pa zatim potrošiš, toliko ti i ide. Prosta ekonomija koja važi i fercera u svim zemljama.

Nema sadaka ekonomije.
kako nema ima MMF
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ti se u ekonomiju kontaš k'o Mara u kriv *urac. Zašto bi se po tebi velikom stručnjaku firme koje imaju sjedište decenijama u KS izmještale? Koja je to logika? :shock:
Logika je jednostavna - ako ce se koristiti taj model raspodjele poreza, onda se i te firme moraju pravilo raspodjeliti po kantonima, kako bi se osiguralo da svako dobije svoj dio. To je nemoguce. Sjedista tih firmi su u Sarajevu vec decenijama zato jer je Sarajevo glavni grad, i jer prije 30 godina nikom normalnom nije padalo na pamet da svojata najveca javna preduzeca kao da su mu djedovina. Seliti se ne mogu bez ogromnog troska, ali ujedno se ne mogu ni racunati kao "sarajevska" preduzeca i institucije.
Možda je logika jednostavna za vrtića ali ekonomija je ozbiljna nauka. Tvojom "jednostavnom" logikom i analogijom bi trebalo izmjestiti i EP HZHB, HP, Eronet i Aluminij.

Alfons Kauders wrote:
Za tvoju informaciju sjedište JP Autoceste je u Mostaru, ne u Sarajevu, ali tvoje trčanje pred rudu je baš indikativno da pokaže koliko nemaš pojma šta pišeš već ofrlje bubaš. Samo nastavi, time pokazuješ koliko Konaković ima pravo.
Jeste, sjediste je u Mostaru, profulo sam, ali to opet ne mijenja sustinu. Kiflinom i tvojom logikom, to preduzece (i njemu slicna) bi morala biti pravilno rasporedjena po svim kantonima. Ja mislim da je to nemoguce, ili barem strasno skupo i neefikasno. Ili da fino ostavimo da sva federalna preduzeca i institucije placaju vecinu svog poreza Sarajevu i Mostaru, bez obzira sto to nisu njihove pare?

Ti i Dino se haman ne slazete, pa me zanima koji pristup bi vi koristili?
Javna preduzeća su u vlasništvu F.BiH i ta nakaradna logika o premještanju može samo pasti na pamet nekome ko ne poznaje osnove iz ekonomije. Recimo raspodjela sredstava od PDV-a na državnom nivou se između ostalo vrši na tim principima potrošnje i poreza i ne vidim razlog ako se može dijeliti na državnom nivou po tom principu onda sasvim logično može i na federalnom. :mrgreen: Već sam ti rekao da tvojom logikom bi se onda morala izmještati i preduzeća poput EP HZHB, Aluminija, Eroneta, HP-a i sličnih ili ti misliš da je to tabu tema a da se samo krčmi ono što je u KS? Nagradno pitanje za tebe je gdje bi ti te firme izmjestio? U Posavski kanton? :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#11 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

agent_zero wrote:Nema tu puno priče, što reče muha, koliko uplatiš i koliko stvoriš, pa zatim potrošiš, toliko ti i ide. Prosta ekonomija koja važi i fercera u svim zemljama.

Nema sadaka ekonomije.
Samo sto to haman niko nece.

Jbt zivot, mi uvedemo PDV, pa par godina kasnije fiskalizaciju, a onda se i dalje "dogovara" o raspodjeli... Pa koji kurac onda imamo PDV i fiskalne kase ako se i kraj njih ne zna gdje se koliko novca trosi?!

Politika je namjerno napravila prostor za potkusurivanje preko raspodjele prihoda.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

agent_zero wrote:Nema tu puno priče, što reče muha, koliko uplatiš i koliko stvoriš, pa zatim potrošiš, toliko ti i ide. Prosta ekonomija koja važi i fercera u svim zemljama.

Nema sadaka ekonomije.
Vidiš da ima, Alfons bi izmještao firme, miješao k'o špil karata pa šta te zapadne. Što kokuz može smisliti to ni Rothschild ne može ostvariti. :mrgreen:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#13 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by VjecitiStudent »

Hifa, Energopetrol, Ina, Gazprom, ... svima je sjedište u Sarajevu.
Pa dodaj onda Vodoprivredu, sa prihodima od vodnih dozvola, ...

Na strani potrošnje, treba odbiti svu potrošnju državnih institucija, entitetskih institucija, kojekakvih elektroprivreda, vodoprivreda i ZAPOSLENIIH u njima, ...
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by drndalo »

agent_zero wrote:Nema tu puno priče, što reče muha, koliko uplatiš i koliko stvoriš, pa zatim potrošiš, toliko ti i ide. Prosta ekonomija koja važi i fercera u svim zemljama.

Nema sadaka ekonomije.
Upravo tako, sto da ne...!? Koliko uplatis toliko dobijes...

Izuzeci kao javna monopolska preduzeca (u svim sredinama, ne samo u SA) se mogu drugacije rijesiti, npr. Elektroprivreda, zna se koliko je struje proizvedeno u TE Tuzla, i nije OK da se sve pare od toga racunaju Sarajevu, samo one koje potrosene za tu struju u SA, a Tuzli priznati nekim nacinom to sto su prizveli za sviju nas. Isto i sa HE Salakovac, Jablanica, isto sa Kaknjem, ako treba i Stanarima, Ugljevikom, Gackom...

Zar nije Hifa sa sjedistem u Tesnju ? Energopetrol treba prebaciti centralu u Miljevinu, INA u Klokotnicu, Gazprom u Jekatarinenburg...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#15 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ti se u ekonomiju kontaš k'o Mara u kriv *urac. Zašto bi se po tebi velikom stručnjaku firme koje imaju sjedište decenijama u KS izmještale? Koja je to logika? :shock:
Logika je jednostavna - ako ce se koristiti taj model raspodjele poreza, onda se i te firme moraju pravilo raspodjeliti po kantonima, kako bi se osiguralo da svako dobije svoj dio. To je nemoguce. Sjedista tih firmi su u Sarajevu vec decenijama zato jer je Sarajevo glavni grad, i jer prije 30 godina nikom normalnom nije padalo na pamet da svojata najveca javna preduzeca kao da su mu djedovina. Seliti se ne mogu bez ogromnog troska, ali ujedno se ne mogu ni racunati kao "sarajevska" preduzeca i institucije.
Možda je logika jednostavna za vrtića ali ekonomija je ozbiljna nauka. Tvojom "jednostavnom" logikom i analogijom bi trebalo izmjestiti i EP HZHB, HP, Eronet i Aluminij.
Da, kao i neke druge institucije. Da li ti je sad jasno zasto sam rekao da je to nemoguce?

Alfons Kauders wrote:
Za tvoju informaciju sjedište JP Autoceste je u Mostaru, ne u Sarajevu, ali tvoje trčanje pred rudu je baš indikativno da pokaže koliko nemaš pojma šta pišeš već ofrlje bubaš. Samo nastavi, time pokazuješ koliko Konaković ima pravo.
Jeste, sjediste je u Mostaru, profulo sam, ali to opet ne mijenja sustinu. Kiflinom i tvojom logikom, to preduzece (i njemu slicna) bi morala biti pravilno rasporedjena po svim kantonima. Ja mislim da je to nemoguce, ili barem strasno skupo i neefikasno. Ili da fino ostavimo da sva federalna preduzeca i institucije placaju vecinu svog poreza Sarajevu i Mostaru, bez obzira sto to nisu njihove pare?

Ti i Dino se haman ne slazete, pa me zanima koji pristup bi vi koristili?
Javna preduzeća su u vlasništvu F.BiH i ta nakaradna logika o premještanju može samo pasti na pamet nekome ko ne poznaje osnove iz ekonomije. Recimo raspodjela sredstava od PDV-a na državnom nivou se između ostalo vrši na tim principima potrošnje i poreza i ne vidim razlog ako se može dijeliti na državnom nivou po tom principu onda sasvim logično može i na federalnom. :mrgreen: Već sam ti rekao da tvojom logikom bi se onda morala izmještati i preduzeća poput EP HZHB, Aluminija, Eroneta, HP-a i sličnih ili ti misliš da je to tabu tema a da se samo krčmi ono što je u KS? Nagradno pitanje za tebe je gdje bi ti te firme izmjestio? U Posavski kanton? :lol:
Jesam li ja rekao da je premjestanje nemoguca, ili u najmanju ruku preskupa opcija? Cini mi se da jesam... Medjutim, ako cemo sva javna preduzeca i federalne institucije smjestiti u dva grada, koji ukupno imaju oko pola miliona stanovnika, sta cemo onda sa preostalih milion i po ljudi u FBiH? :D Prst u guzicu, a lova da ide u Sarajevo i Mostar.

Za podvuceno nemam rijeci, al fakat. Po tebi kantoni trebaju biti haman entiteti?! :lol: Znas li ti kako se uopste dijele prihodi od PDV-a izmedju drzave i entiteta?! Jesi li svjestan koliko bi kantona tim pristupom postalo neodrzivo i krahiralo u roku od par kvartala? Svi sem dva stozerna SDA i HDZ kantona. :lol:

A ta logika nije moja, vec Kiflina. Ja sam rekao zasto je to nemoguce, u vise navrata, ali princip koji vas dvojica zagovarate je moguc samo ako su ta preduzeca i institucije pravilno rasporedjene po kantonina. Da ponovim jos jednom, jer se haman nije primilo - to nije moguce. Evo jos jednom, podvuceno, to nije moguce.

Imajuci u vidu da to, ko sto rekoh, nije moguce, zanima me sta predlazete ti i Kifla? :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#16 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

VjecitiStudent wrote:Hifa, Energopetrol, Ina, Gazprom, ... svima je sjedište u Sarajevu.
Pa dodaj onda Vodoprivredu, sa prihodima od vodnih dozvola, ...

Na strani potrošnje, treba odbiti svu potrošnju državnih institucija, entitetskih institucija, kojekakvih elektroprivreda, vodoprivreda i ZAPOSLENIIH u njima, ...
:lol: Te sve firme koje si naveo su privatne ili većinski u privatnom vlasništvu...ono baš nebuloze pišeš.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Haris.ba »

Proglasi se 20 Aprila blokada poreznih dužnika - pa ništa.
Dođu protesti veterana rata - pa ništa.
Novi zakon o raspodjeli javnih sredstava - u biti ništa.

Kakvo god da bude rješenje, to će najvjerovatnije biti neko idiotsko. Jer trenutna nerealna podjela javnih prihoda nema šanse da bude zamjenjena realnom raspodjelom. A najrealnija je po potrošnji. Sjedište preduzeća i porez na dobit se može riješiti na drugi način (to je drugačiji porez od PDV -a). Ne mogu se sad sjetiti je li tako, ali oporezivanje može ići po podružnicama (na šta Hrvati neće pristati :D ).
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote:
Da, kao i neke druge institucije. Da li ti je sad jasno zasto sam rekao da je to nemoguce?
Ne, u prvom postu si rekao da treba preseliti

Alfons Kauders wrote:[
Jesam li ja rekao da je premjestanje nemoguca, ili u najmanju ruku preskupa opcija? Cini mi se da jesam... Medjutim, ako cemo sva javna preduzeca i federalne institucije smjestiti u dva grada, koji ukupno imaju oko pola miliona stanovnika, sta cemo onda sa preostalih milion i po ljudi u FBiH? :D Prst u guzicu, a lova da ide u Sarajevo i Mostar.

Za podvuceno nemam rijeci, al fakat. Po tebi kantoni trebaju biti haman entiteti?! :lol: Znas li ti kako se uopste dijele prihodi od PDV-a izmedju drzave i entiteta?! Jesi li svjestan koliko bi kantona tim pristupom postalo neodrzivo i krahiralo u roku od par kvartala? Svi sem dva stozerna SDA i HDZ kantona. :lol:

A ta logika nije moja, vec Kiflina. Ja sam rekao zasto je to nemoguce, u vise navrata, ali princip koji vas dvojica zagovarate je moguc samo ako su ta preduzeca i institucije pravilno rasporedjene po kantonina. Da ponovim jos jednom, jer se haman nije primilo - to nije moguce. Evo jos jednom, podvuceno, to nije moguce.

Imajuci u vidu da to, ko sto rekoh, nije moguce, zanima me sta predlazete ti i Kifla? :D
Ne, pročitaj izvorni tekst pa ćeš vidjeti da čovjek ne zagovara to što tvrdiš nego si se provalio kao ono sa JP Autoceste pa sada se loše vadiš. Mislim da trebamo prekinuti ovu nakaradnu diskusiju, prihodi javnih preduzeća se mogu podijeliti prema investicijama, tj. gdje ta preduzeća najviše investiraju da se napravi koficijent povrata...ti modeli u ekonomiji su poznati samo je tebi to strano pa i pišeš nebuloze. Nema smisla da recimo Kanton 10 dobije isto od BH Telecoma ako je telecom recimo u 2015. godini u KS instalirao 50 novih baznih stanica a u Kantonu 10. recimo 2. Kontaš?
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 26/04/2016 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by drndalo »

Haris.ba wrote:oporezivanje može ići po podružnicama (na šta Hrvati neće pristati :D ).
Ako nece pristati na podruznice, mozda im treba uvesti predstavnistva...? :wink:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#20 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:Proglasi se 20 Aprila blokada poreznih dužnika - pa ništa.
Dođu protesti veterana rata - pa ništa.
Novi zakon o raspodjeli javnih sredstava - u biti ništa.

Kakvo god da bude rješenje, to će najvjerovatnije biti neko idiotsko. Jer trenutna nerealna podjela javnih prihoda nema šanse da bude zamjenjena realnom raspodjelom. A najrealnija je po potrošnji. Sjedište preduzeća i porez na dobit se može riješiti na drugi način (to je drugačiji porez od PDV -a). Ne mogu se sad sjetiti je li tako, ali oporezivanje može ići po podružnicama (na šta Hrvati neće pristati :D ).
Da, upravo tako, ima tu više modela po kojima se to može riješiti, to u ekonomiji nije sporno ali jeste u politici.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Alfons Kauders »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:Hifa, Energopetrol, Ina, Gazprom, ... svima je sjedište u Sarajevu.
Pa dodaj onda Vodoprivredu, sa prihodima od vodnih dozvola, ...

Na strani potrošnje, treba odbiti svu potrošnju državnih institucija, entitetskih institucija, kojekakvih elektroprivreda, vodoprivreda i ZAPOSLENIIH u njima, ...
:lol: Te sve firme koje si naveo su privatne ili većinski u privatnom vlasništvu...ono baš nebuloze pišeš.
I kakve to veze ima s potrosnjom? Mislim, da li je firma javna ili privatna...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#22 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Tomahawk11 »

Daj ba, uozbiljite se. Kakvo izmjestanje firmi. Cuj treba rasporediti :lol: :lol:
Jeste, bolje da aerodrom bude u Livnu nego u Sarajevu :skoljka:
Da treba pokriti i druge kantone raspodjelom sredstava, slazem se.
Ali ne da to bude na ustrb Kantona Sarajevo.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#23 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Alfons Kauders wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
VjecitiStudent wrote:Hifa, Energopetrol, Ina, Gazprom, ... svima je sjedište u Sarajevu.
Pa dodaj onda Vodoprivredu, sa prihodima od vodnih dozvola, ...

Na strani potrošnje, treba odbiti svu potrošnju državnih institucija, entitetskih institucija, kojekakvih elektroprivreda, vodoprivreda i ZAPOSLENIIH u njima, ...
:lol: Te sve firme koje si naveo su privatne ili većinski u privatnom vlasništvu...ono baš nebuloze pišeš.
I kakve to veze ima s potrosnjom? Mislim, da li je firma javna ili privatna...
Možda nema u S. Koreji ili u Minsku ali u parlamentarnim demokratijama ima itekako veze. Privatni kapital, odnosno shareholder bira sjedište firme, način poslovanja i model poslovanja. Nije valjda da ti je i to strano? :? Ti bi prihode i privatnih firmi izuzimao ili ih premještao dekretom? Fakat ne kontam...

Zaboravili ste Avaz, Bosnalijek, Sarajevosiguranje, Energoinvest, BBI, centarm SCC, ASA, Prevent, namjensku industriju...sve to treba izuzeti i izmjestiti...i Klinički centar Sarajevo treba izmjestiti u kamenjar negdje. :lol:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 26/04/2016 09:59, edited 1 time in total.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#24 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by Drinski »

Samo podjela PDV-a prema potrošnji, to ce naravno nanijeti stete najvise KS, a onda valjda preko Bakira dođe do Fadila da treba povecati potrošnju, a ne da kuka da narod puno troši u Bingu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#25 Re: Mijenja se zakon o raspodjeli javnih prihoda u FBiH

Post by daddy-kool »

Prvo, mislim da od ovog neće biti ništa. Drugo, ovo treba biti uvodna priča gdje će se sa bošnjačke strane tražiti ono što HDZ zagovara od početka - odvajanje finansija u smislu nećemo mi njih da izdržavamo - i de facto pravljenje HB.

Priča je šuplja, služi za pravljenje stresa u društvu i traćenje vremena, a neće ništa (konstruktivno) promijeniti. Niti će KS dobijati manje para niti će drugi kantoni dobijati nešto više. Neće smanjiti procente koje KS uplaćuje niti povećati procente uplate iz RS. Niti se to ovako radi.
Post Reply