Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#76 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Thorgerson »

Ja ne razumijem tvoju dilemu.

Dakle:
- nemas ovdje nikakvih obaveza
- nemas zenu, djecu - porodicu
- nemas posao

I ti dosao i pitas da li bi isao u jednu super uredjenu drzavu kakva je Kanada?
Jel se drogiras ti? Na cemu si?


Ljudi bolan koji imaju ovdje poslove, imaju po 2 djece, nekako skontaju pa sprze vani.
I to sprze u nepoznato.


Tvoj problem je sto si navikao na komoditet. Uljuljkan si previse. Razmazen. I bas zbog toga ti je bolje da ides u Kanadu, jer ovdje sa ovim karakteristikama neces ni dokle stici.

Sa 500 KM vjeruj mi nikakav zivot ovdje neces napraviti. Patnja. Spakuj se i furaj.
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#77 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mayab »

frontal2 wrote:mozda sam ja zaboravio navesti...tamo mi tetak ima svoju kompaniju ,građevinsku i tamo kad bih otisao, radio bih u njegovoj kompaniji
E to je drugo, onda brate razguli, sa 30 god je krajnje vrijeme da se trgneš!
Ali zapamti, lako biti neće, do tebe je , do toga kako ćeš uspjeti to sve prevaliti preko tvojih "uspavanih" leđa....
Biće i krvi i znoja...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#78 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Thorgerson »

insomnia78 wrote:Nego, kako ti mislis izvesti to? Ne mozes samo otici u Kanadu i reci evo ja doso raditi
Pa nije mu to ni plan.

Misli doci u Kanadu i reci, evo ja doso ne raditi.

:D
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#79 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mehoxy »

frontal2 wrote:
mehoxy wrote:Navikao si da budes neradnik, pa samo idi ukoliko si siguran da ces moci sebe natjerati da radis, u suprotnom ces samo veci belaj sebi stvoriti. Ima ovdje vazda fizikanerskog "posla" za mlade ljude, ko kaze drugacije laze, problem je sto to omladina nece da radi jer se radi o cistom izrabljivanju, koje ti neminovno unisti i psihicko i fizicko zdravlje. Ne prolaze tu ni vozaci kamiona puno bolje, jer duge sate provedu zgrbljeni nad volanom.

Sto nisi pokusao kakav fakultet zavrsiti, pa makar i vandredno ? Cijeni se diploma i vani, u mnogim drzavama.


razmisljao sam o tome, da nadjem kakav posao,radim i vanredno upisem neki fakultet ali gdje god nadjem posao, to ti je po 9,10 sati radno vrijeme i subote.
Kad cu stici uciti za fakultet?
Ih,da je nesto normalno naci, 40 sati sedmicno,ja bih odmah fakultet upisao vanredno
Sa stalnim zaposlenjem, nema sanse. Mislio sam vise na to da te roditelji pokusaju pogurati, ili da nesto radis sezonski ili sl. pa da zaradis za upis....recimo, prije par godina je vandredni upis na PF kostao 800 km, ne znam je li i sad isto ali u svakom slucaju nije ekstremno skupo kao na zapadu.

Imaj na umu da, sa skolom koju imas, ne gine ti vjerovatno ni tamo fizicki rad sa dugim satima ali ce bar biti mnogo bolje placen.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#80 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

Thorgerson wrote:
insomnia78 wrote:Nego, kako ti mislis izvesti to? Ne mozes samo otici u Kanadu i reci evo ja doso raditi
Pa nije mu to ni plan.

Misli doci u Kanadu i reci, evo ja doso ne raditi.

:D
Social security benefits and perhaps the (early) age security program too :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#81 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

drndalo wrote:E *ebiga, kako bi tek onda spavao da si zirant nekome ko ne vraca kredit i da ti je stan u oduzimanju od banke...?
A kako ti u prvom redu zavrsi na tako (ne)povoljnoj poziciji?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#82 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

frontal2 wrote:Zivim u centru Sarajeva, imam svoj stan,roditelji su u trecoj dobi,penzionisani,imaju svoju vikendicu/kucu,obezbjedjeni.
Vecina ce ljudi reci da treba ici vjerovatno ali na mukama sam da vam pravo kazem jer kad skontam - ovdje imam stan, a to mnogo znaci, nisam zaposlen a imam 29 godina, SSS,nemam staza. Nemam brace i sestara.
Plate su po ovim fimama 500 KM manje vise uglavnom kao sto svi znamo.
Ali ako migriram u Kanadu kod rodbine... sve shvatam da je to uredjena drzava.... ali nemam svoj dom, da zaradim za svoj dom (kucu ili stan) trebalo bi mi mnooogo godina rada a ceka me tamo posao na gradjevini (sto je meni u glavi ono opsti haos,nisam naviknut na te fizikanerske poslove).
Znaci bukvalno bih zivio kod njih u njihovoj kuci i bezveze mi to jer nemam svoju komociju. Ovdje sam stambeno situiran i imam komociju svoju samo mi treba posao, mogu naci posao preko ovih portala tipa "posao.ba" i ovih aplikacija "zaposli se" sa FZZZ kao sto sam i ranije nalazio ali da li mogu ovdje do penzije sa 500 KM izdrzat, pa zenit se nekad za koju godinu pa dijete mozda ?
Ne nadam se punoj penziji da se razumijemo, da 30 godina staza u bosni napravim bio bih zadovoljan.
Ja ako odem tamo ne planiram se vracati nakon par godina, mozda u penziji eventualno.
Ako odem tamo na samo par godina i vratim se u Sarajevo da zivim,onda ni tamo ni vamo, lupam imam onda 35 godina npr nemam staza bosanskog,nemam ni tamo dovoljno,sve sam samo upropastio. Jebes ti pare kroz tih par godina sto sto si ustekao, pare se potrose.
Molim vas da mi date vase misljenje. Ne znam sta da radim,takve su mi muke da ne mogu spavat nocima.
Da je onom u Zambij i 500 Maraka. Sta bi oni trebali reci?
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#83 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mehoxy »

beobasket wrote:
frontal2 wrote:Zivim u centru Sarajeva, imam svoj stan,roditelji su u trecoj dobi,penzionisani,imaju svoju vikendicu/kucu,obezbjedjeni.
Vecina ce ljudi reci da treba ici vjerovatno ali na mukama sam da vam pravo kazem jer kad skontam - ovdje imam stan, a to mnogo znaci, nisam zaposlen a imam 29 godina, SSS,nemam staza. Nemam brace i sestara.
Plate su po ovim fimama 500 KM manje vise uglavnom kao sto svi znamo.
Ali ako migriram u Kanadu kod rodbine... sve shvatam da je to uredjena drzava.... ali nemam svoj dom, da zaradim za svoj dom (kucu ili stan) trebalo bi mi mnooogo godina rada a ceka me tamo posao na gradjevini (sto je meni u glavi ono opsti haos,nisam naviknut na te fizikanerske poslove).
Znaci bukvalno bih zivio kod njih u njihovoj kuci i bezveze mi to jer nemam svoju komociju. Ovdje sam stambeno situiran i imam komociju svoju samo mi treba posao, mogu naci posao preko ovih portala tipa "posao.ba" i ovih aplikacija "zaposli se" sa FZZZ kao sto sam i ranije nalazio ali da li mogu ovdje do penzije sa 500 KM izdrzat, pa zenit se nekad za koju godinu pa dijete mozda ?
Ne nadam se punoj penziji da se razumijemo, da 30 godina staza u bosni napravim bio bih zadovoljan.
Ja ako odem tamo ne planiram se vracati nakon par godina, mozda u penziji eventualno.
Ako odem tamo na samo par godina i vratim se u Sarajevo da zivim,onda ni tamo ni vamo, lupam imam onda 35 godina npr nemam staza bosanskog,nemam ni tamo dovoljno,sve sam samo upropastio. Jebes ti pare kroz tih par godina sto sto si ustekao, pare se potrose.
Molim vas da mi date vase misljenje. Ne znam sta da radim,takve su mi muke da ne mogu spavat nocima.
Da je onom u Zambij i 500 Maraka. Sta bi oni trebali reci?
To sto ima jos gorih jadova ne znaci da bi mi trebali biti zadovoljni radnim uslovima i platama kakve uglavnom imamo ovdje. Plus, sa 500 km prihoda je prakticno nemoguce prezivjeti u odredjenim situacijama (podstanarstvo, recimo).
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#84 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by prog321 »

uspavan si, uljuljan.
cuj, nisi navikao da radis građevinu a imas samo sss ?
:-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#85 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by moonca »

beobasket wrote:
frontal2 wrote:Zivim u centru Sarajeva, imam svoj stan,roditelji su u trecoj dobi,penzionisani,imaju svoju vikendicu/kucu,obezbjedjeni.
Vecina ce ljudi reci da treba ici vjerovatno ali na mukama sam da vam pravo kazem jer kad skontam - ovdje imam stan, a to mnogo znaci, nisam zaposlen a imam 29 godina, SSS,nemam staza. Nemam brace i sestara.
Plate su po ovim fimama 500 KM manje vise uglavnom kao sto svi znamo.
Ali ako migriram u Kanadu kod rodbine... sve shvatam da je to uredjena drzava.... ali nemam svoj dom, da zaradim za svoj dom (kucu ili stan) trebalo bi mi mnooogo godina rada a ceka me tamo posao na gradjevini (sto je meni u glavi ono opsti haos,nisam naviknut na te fizikanerske poslove).
Znaci bukvalno bih zivio kod njih u njihovoj kuci i bezveze mi to jer nemam svoju komociju. Ovdje sam stambeno situiran i imam komociju svoju samo mi treba posao, mogu naci posao preko ovih portala tipa "posao.ba" i ovih aplikacija "zaposli se" sa FZZZ kao sto sam i ranije nalazio ali da li mogu ovdje do penzije sa 500 KM izdrzat, pa zenit se nekad za koju godinu pa dijete mozda ?
Ne nadam se punoj penziji da se razumijemo, da 30 godina staza u bosni napravim bio bih zadovoljan.
Ja ako odem tamo ne planiram se vracati nakon par godina, mozda u penziji eventualno.
Ako odem tamo na samo par godina i vratim se u Sarajevo da zivim,onda ni tamo ni vamo, lupam imam onda 35 godina npr nemam staza bosanskog,nemam ni tamo dovoljno,sve sam samo upropastio. Jebes ti pare kroz tih par godina sto sto si ustekao, pare se potrose.
Molim vas da mi date vase misljenje. Ne znam sta da radim,takve su mi muke da ne mogu spavat nocima.
Ne gubi vrijeme , ako te pozivaju i mozes legalnno emigrirati koliko sutra , torbu i na avion.
Ne moras raditi na grajevini,za pocetk ok, mogu to biti i zanatski radovi, moleraj ,koji nije tezak, dobro placen.
Takodje , mald si , mozes idijeliti stan sa nekim , sto ih dosta radi, imati svoju slobodu.
Zima jeste ostra, ali se i to navikne, zavisi koji dio Kanade .
Mozes penz, mozda uplacivati i BIH koji je par stotina maraka ,tek toliko da dobijs minimalac, no ako ostanes u Kanadi i sa njihov penz programom , nece ti trebati bosanska.

da ne duljim , PAKUJ SE.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#86 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

mehoxy wrote:
beobasket wrote:
frontal2 wrote:Zivim u centru Sarajeva, imam svoj stan,roditelji su u trecoj dobi,penzionisani,imaju svoju vikendicu/kucu,obezbjedjeni.
Vecina ce ljudi reci da treba ici vjerovatno ali na mukama sam da vam pravo kazem jer kad skontam - ovdje imam stan, a to mnogo znaci, nisam zaposlen a imam 29 godina, SSS,nemam staza. Nemam brace i sestara.
Plate su po ovim fimama 500 KM manje vise uglavnom kao sto svi znamo.
Ali ako migriram u Kanadu kod rodbine... sve shvatam da je to uredjena drzava.... ali nemam svoj dom, da zaradim za svoj dom (kucu ili stan) trebalo bi mi mnooogo godina rada a ceka me tamo posao na gradjevini (sto je meni u glavi ono opsti haos,nisam naviknut na te fizikanerske poslove).
Znaci bukvalno bih zivio kod njih u njihovoj kuci i bezveze mi to jer nemam svoju komociju. Ovdje sam stambeno situiran i imam komociju svoju samo mi treba posao, mogu naci posao preko ovih portala tipa "posao.ba" i ovih aplikacija "zaposli se" sa FZZZ kao sto sam i ranije nalazio ali da li mogu ovdje do penzije sa 500 KM izdrzat, pa zenit se nekad za koju godinu pa dijete mozda ?
Ne nadam se punoj penziji da se razumijemo, da 30 godina staza u bosni napravim bio bih zadovoljan.
Ja ako odem tamo ne planiram se vracati nakon par godina, mozda u penziji eventualno.
Ako odem tamo na samo par godina i vratim se u Sarajevo da zivim,onda ni tamo ni vamo, lupam imam onda 35 godina npr nemam staza bosanskog,nemam ni tamo dovoljno,sve sam samo upropastio. Jebes ti pare kroz tih par godina sto sto si ustekao, pare se potrose.
Molim vas da mi date vase misljenje. Ne znam sta da radim,takve su mi muke da ne mogu spavat nocima.
Da je onom u Zambij i 500 Maraka. Sta bi oni trebali reci?
To sto ima jos gorih jadova ne znaci da bi mi trebali biti zadovoljni radnim uslovima i platama kakve uglavnom imamo ovdje. Plus, sa 500 km prihoda je prakticno nemoguce prezivjeti u odredjenim situacijama (podstanarstvo, recimo).
Da imas pravo, ali isto tako nije moguce preziviti sa 3.000 maraka primjerice u Norveskoj. U Danskoj sa 3.000 maraka nisi u stanju normalno preziviti mjesec dana a ima poslova gdje plate nisu vece od 3.200 maraka. Sta bi ti ljudi trebali po tvojem misljenu ciniti?
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#87 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mehoxy »

O tome ne mogu nista reci, jer nisam nikad bio van BIH, ali jbg. da vani nije generalno mnogo bolje ne bi ljudi ni isli u tolikim brojevima. Na kraju krajeva imas par drzava u kojima je moguce prezivjeti samo na socijali, sto ovdje nije slucaj - ako ti je uopste i odobre.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#88 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

Koje su to dtrzave? Danska zasigurno vise nije jedna od njih. U Svedskoj ako primas socijalu nemas pravo imati auto. U Danskoj nisu prinudjeni uvesti takav zakon, jer auta su toliko skupa da neces nikada moci kupiti jedan na socijali :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#89 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Edin H. »

beobasket wrote:Koje su to dtrzave? Danska zasigurno vise nije jedna od njih. U Svedskoj ako primas socijalu nemas pravo imati auto. U Danskoj nisu prinudjeni uvesti takav zakon, jer auta su toliko skupa da neces nikada moci kupiti jedan na socijali :D
Koja glupost, pa kako ces raditi na crno, ako nemas motornog vozila, neces valjda gradskim transportom. :shock:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#90 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

Edin H. wrote:
beobasket wrote:Koje su to dtrzave? Danska zasigurno vise nije jedna od njih. U Svedskoj ako primas socijalu nemas pravo imati auto. U Danskoj nisu prinudjeni uvesti takav zakon, jer auta su toliko skupa da neces nikada moci kupiti jedan na socijali :D
Koja glupost, pa kako ces raditi na crno, ako nemas motornog vozila, neces valjda gradskim transportom. :shock:

Kupis ili maznes necije biciklo. Eto kako ces. A ako te upecaju da radis na crno bolje sam sebi presudi. U Danskoj je veca kazna za prevaru drzave nego da ubijes nekoga bez motiva. Siguran sam da u Svedskoj isto su strogi kad je rijec o prevari drzave.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#91 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by mehoxy »

beobasket wrote:Koje su to dtrzave? Danska zasigurno vise nije jedna od njih. U Svedskoj ako primas socijalu nemas pravo imati auto. U Danskoj nisu prinudjeni uvesti takav zakon, jer auta su toliko skupa da neces nikada moci kupiti jedan na socijali :D
Ne znam, cuo sam da je Njemacka jedna od tih "socijalnih" drzava. Plus, naglasak je na prezivjeti, neces sigurno nigdje na socijali solidno zivjeti ili nesto postici/napraviti.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#92 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by beobasket »

mehoxy wrote:
beobasket wrote:Koje su to dtrzave? Danska zasigurno vise nije jedna od njih. U Svedskoj ako primas socijalu nemas pravo imati auto. U Danskoj nisu prinudjeni uvesti takav zakon, jer auta su toliko skupa da neces nikada moci kupiti jedan na socijali :D
Ne znam, cuo sam da je Njemacka jedna od tih "socijalnih" drzava. Plus, naglasak je na prezivjeti, neces sigurno nigdje na socijali solidno zivjeti ili nesto postici/napraviti.
Ja sam jednom imao priliku proci kroz neko stambeno naselje u Kielu, gdje ocigledno vecina su bili stranci. Iskreno receno, i licilo je na neki socijalni kvart. Nebi ono pezelio ni najvecem dusmanu.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#93 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by prog321 »

glupost je biti na zapadu a ne.primat socijalu.
moze se.raditi i u BiH. :-D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#94 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Edin H. »

prog321 wrote:glupost je biti na zapadu a ne.primat socijalu.
moze se.raditi i u BiH. :-D
Rece svojevremeno jedan stari i mudri Bosanac:

"I da na lutriji dobijem, ne bi se sa socijale skinuo!" :oops:
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#95 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by developer10 »

Ako si s računarima na "ti" i možeš se zamisliti kao software developer - upiši FIT u Mostaru i kroz 3-4 godine ćeš steći IT diplomu i mogućnost zaposlenja u tvom Sarajevu, gdje možeš očekivati platu +/- 1500 KM. To bi vrlo vjerovatno bio DL (Distance Learning) način studiranja, što čak i preporučujem jer bi imao vremena baciti se u freelance vode čak i prije sticanja diplome, kako budeš sve više učio i sticao znanja (ovdje je ključ da se rano odlučiš za programski jezik i samostalno kući učiš što više).

Misliš da si prestar? Ja sam napunio prije sedmicu dana 34 godine. Imam već završen fakultet u drugoj branši (stari sistem, 240 ECTS). Treća sam godina FIT-a, isti način studiranja koji ti gore predlažem, imam nekih 7 ispita do diplome. Da se ne lažemo, kad uzmem diplomu u ruke - planiram put pod noge. Ali da živim u glavnom gradu, imam svoj stan i nikakve dugove - teško da bih razmišljao o odlasku vani, pogotovo da radim na građevini.
Last edited by developer10 on 18/03/2017 16:54, edited 1 time in total.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#97 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by developer10 »

insomnia78 wrote::lol:
Citiraj, da znamo čemu/kome se smiješ.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#98 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by insomnia78 »

Tebi, sta ho's
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#99 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by developer10 »

insomnia78 wrote:Tebi, sta ho's
Pa reci šta je smiješno?
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#100 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by almir90 »

Ja ne znam sta se ovdje ima vazda polemisati!

Ako je istina sve sto je pokretac teme napisao, onda tu nema puno polemisanja. Onaj ko to tridesete nije naucio da je zivot jeben, i ako hoces da ti bude bolje, da moras dobro da zapnes i da se boris sa svim preprekama koje te vuku unazad. Ovo mi zvuci kao klasicni tip osobe koja ceka neko svoje savrsenstvo, da mu/joj se servira, jer su im roditelji utuvili u glavu da oni to zasluzuju. A, u medjuvremenu zivi na racun roditelja, za koje su sve roditelji krivi. I jos krive sve druge za nepravdu, sto im nije sve kako oni zele.

Sa ovakvim rezonovanjem i shvatanjem zivota i svega sto isti nosi, nece takvi nigdje uspjeti. Ne vrijedi na ovakve gubiti vrijeme.
Post Reply