Meterijalista si, stoga i ne znas!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#1 Meterijalista si, stoga i ne znas!

Post by TIFA29 »

Ovdje citiram komentar od Defender-a, pri kojem smatra da ima smisla na slijedeci nacin predstaviti nistavnost osnove ateistickog razmisljanja:
Defender wrote:Ako je smrfljogud stvorio svemir, onda nam logika naseg materijalnog razmisljanja mora nametnuti pitanje:A ko je stvorio smrfljoguda? Hmm,vjerovatno je to bio smrfljogud stariji. :D A smrfljoguda starijeg je opet stvorio neki jos stariji smrfljogud 8-) . I tako do u beskonacnost. A krenuti na put koji vodi u beskonacnost nema nikakvog smisla jer znamo da nema ni kraja a ni pocetka. Mi smo ti negdje oko nule a ispred nas je +/- beskonacno ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
Takodje sam mu ponudio, posto smatra da sa manjom izmjenom teksta (zamijeniti rijec smrfljogud sa rijecju Bog) ne saznaje nista vise. Ovim komentarom mu zelim pokazati da ipak moze saznati vise:


Srz njegovog komentara je slijedeca (predstavimo je formalnom logikom. P je premisa, Z je zakljucak.):

(P1) Sve ima uzrok.
(P2) Nema smisla poci od pretpostavke da je sve beskonacni lanac (regres) uzroka i slijedovanja. (A je uzrok za B, B je uzrok za C, C je uzrok za... i tako beskonacno.)
(Z1) Stoga mora postajati prvi uzrok svemu, a koji nema svoj uzrok.
(Z2) Taj uzrok je svjesno (sa namjerom) sve stvorio.

Pretpostavimo da je prvi zakljucak tacan (Z1), no iz toga ne slijedi i drugi zakljucak (Z2). Naime, prvi uzrok svemu moze biti i svemir, smrfljogud, neka prirodna sila, personalni djavo, jedan Bog ili vise bogova, ili bilo sta drugo. Za tebe takvo sto nije prihvatljivo, te se poigravas rijecima spominjuci smrfljoguda starijeg, te jos starijeg itd. Ti nisi pri tome dosljedan svojoj tvrdnji, jer sebi ne postavljas pitanje dali je taj tvorac (onas sto je to svjesno stvorio) takodje sam od sebe nastao ili sebe cak stvorio i prije nego sto je poceo da egzistira.

Tu vec cinis prekid. Ti na osnovu druge premise (P2) zakljucujes da postoji prvi uzrok, da je taj uzrok svjestan i da je namjeran svim drugim desavanjima nakon sebe. Kako? Pretpostavimo da je druga premisa tacna, sta iz nje mozes zakljuciti sem da postoji prvi uzrok svemu? Nista vise, sem da postoji prvi uzrok. Zaista nista vise.

Podjimo redom:

1) Prva premisa (P1) je neosnovana. Zasto sve mora imati svoj uzrok? Spominjanje slobodne volje cine teisti, koja je navodno slobodna (nema svojeg uzroka). To je proturijecje, a iz proturijecja se moze svasta zakljuciti. Takodje, ako je sve onda je to iskljucuje i postojanje prvog uzroka, koji nema svoj uzrok.

(2) Druga premisa (P2) je neosnovana. Moguce je pretpostaviti da je sve beskonacni lanac uzroka i slijedbovanja. (Primjeri: Svemir postoji vjecno, Bog postoji vjecno, itd.). I, kada bi P1 bila tacna, tada iz toga slijedi vjecno, beskonacno.

(3) Prvi zakljucak (Z1) proturijecan je prvo premisi (P1). Ako postoji prvi uzrok svemu koji nema svojeg uzroka, onda ta prva premisa nije tacna. Ako prva premisa nije tacna, onda ni zakljucak ne mora biti obavezan.

(4) Prvi zakljucak (Z1) proturijeci i drugoj premisi (P2). Taj prvi tvorac bi trebao da postoji vjecno, a to vec proturijeci pretpostavci da je besmisleno polaziti od beskonacnog lanca. Ono sto ti smatras kao oprecnicu tome je teisticko spominjanje kauzalitetnog principa (uzrok-slijedbovanje) kao neprimjenjivog na Stvoritelja.

Ali, ne shvatas da tada se rusi takav navod da nema smisla da je svemir stvorio sam sebe, i da nema smisla polaziti od pretpostavke svemir postoji oduvijek, vec ga je neko stvorio. A kod Stvoritelja to ima smisla? On postoji oduvijek? On nije stvoren? Njega niko stvorio nije? Budi doslijedan svojoj primjedbi.

(5) Prva pretpostavka/premisa (P1) proturijeci drugoj pretpostavci/premisi (P2) - ako sve ima uzrok, onda mora postojati beskonacan regres uzroka. Kao sto vec rekoh, iz proturijecnih premisa se svasta moze zakljuciti. Primjenjujes to na svemir, a iskljucujes to isto primjeniti i na tog "nekog" (Stvoritelja). Takvim nastupom mozes imponirati laicima.

Prije svega (4) pokazuje da takav "dokaz" moze biti samo onda valjan, ako se principi koje taj dokaz sadrzi i primjenjuju na tog nekog, na Stvoritelja. Ako je takav dokaz valjan, tada on dokazuje da i svaki dokaz protiv Stvoritelja je tacan (a ti i ja znamo, da dokaz za Stvoritelja, kao i protiv njega - ne postoji).

Jos jednom se ponavljam: Dokazi protiv Stvoritelja su uvjerljiviji, jer ne baziraju na pogresnim premisama/pretpostavkama. Naime, dokazi protiv Stvoritelja su demontiranja dokaza koji tvrde da Stvoritelj mora postojati.

Kada bi (P1) bila tacna, onda slijedi da postoji beskonacni regres, onda takvo sto mozemo primjeniti i na svemir, jer i za njega ne znamo dali je nastao iz neceg ili postoji oduvijek. Teorija Big Banga odavno vec nije neupitna, stavise ona proturijeci mnogim novijim spoznajama. A, kada bi svemir oduvijek postojao onda nije potreban Stvoritelj. Za pretpostavku da svemir je oduvijek govori u prilog i da materija kao i energija ne mogu biti unisteni (mogu se samo promijeniti). To bi znacilo, da svemir nema kraja. Pored toga, takvo sto bazira na empirijskim (krunskim, neoborivim) evidencijama i posmatranjima. I, iz toga slijedi da je takvo sto plauzibilnije nego li pojam Stvoritelj.

I za kraj:

Interesantna je primjedba (koju inace dobivam): Sve ima svoj uzrok, sem Stvoritelja. To je obicna tautologija. Ona uslovljava nesto sto se zeli dokazati. ( Sve u stilu: Ako Stvoritelj postoji, onda on postoji. A ti sada dokazi da ako postoji, da ne postoji. )


P.S: Nadam se da sada znas vise, te da iste greske neces ciniti i ubuduce. :)

P.P.S: Ako zelis, mozes nekad posjetiti i stranicu http://www.Cyber-Mahala.com . Vjerujem da ces i tamo saznati vise, te da nece biti "ni manje, ni vise".
Defender
Posts: 66
Joined: 28/06/2002 00:00

#2

Post by Defender »

Prijatelju,

cijenim tvoj trud i ovoliki tekst,ali ipak da ti malo priupitas sam sebe jesi li bas u potpunosti skontao moj komentar? :D
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#3

Post by TIFA29 »

Recimo da je moguce da sam ga pogresno razumio (takvo sto nikad ne mogu iskljuciti). Tada mozes i ti biti ljubazan, te ga (svoj komentar) pojasniti.
User avatar
Truba
Posts: 81940
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4

Post by Truba »

ono što ti zoveš bogom
ja zovem slučajnošću

8)


da li je bog alfa i omega?

ovo je veoma bitno

molim odgovor
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#5

Post by TIFA29 »

Kome je upuceno pitanje, komi? :)
Defender
Posts: 66
Joined: 28/06/2002 00:00

#6

Post by Defender »

"Odrastao covjek posjeduje ukupno 206 kostiju."


:x

Jes vam stranica (cibermahala) prvo sto procitah neistina...


Koliko se ja sjecam iz biologije covjek ima 224 kosti :oops:
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#7

Post by TIFA29 »

Ipak je 206. :) Enciklopedije su zakon.
Defender
Posts: 66
Joined: 28/06/2002 00:00

#8

Post by Defender »

Kako znas? Jesi li brojao? :D
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#9

Post by TIFA29 »

Recimo da sam pregledao dosta enciklopedija prije pisanja. :)
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#10

Post by DonDavudes »

Defender wrote:Prijatelju,

cijenim tvoj trud i ovoliki tekst,ali ipak da ti malo priupitas sam sebe jesi li bas u potpunosti skontao moj komentar? :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Defender
Posts: 66
Joined: 28/06/2002 00:00

#11

Post by Defender »

Znaci vjerujes sta pise u enciklopediji,a nisi se sam prakticno uvjerio u to?

Dupli moral zar ne?

Isto tako neko vjeruje u sta zeli da vjeruje a ti pokusavas da mu dokazes suprotno...
Defender
Posts: 66
Joined: 28/06/2002 00:00

#12

Post by Defender »

Kad smo vec odlutali od teme,a kod koski smo :D ,ima se obicaj reci da se nas skelet (skelet odrasle osobe) sastoji od 206 koski uz napomenu da taj broj varira od individue do individue,kao da moze biti razlicit medju razlicitim polovima...

Ja recimo mislim da imam 207 koski :D ...Istina da ova 207 nije koska vec misic,ali misic tvrd k'o koska :D
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#13

Post by Engram »

206 koski... :roll:

plahe ti encikopedije :D
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#14

Post by mrak »

Kako si siguran da je zkaljucak koji si izveo iz premisa koristeci ce se cistom logikom - tacan? Tako sto si odnekud krenuo, tako si si rekao - prihvatam pravila logike. Jednako tako, prihvacanje Stvortelja kao neke pocetne cinjenice, datosti, ispravno je. Pogledaj matematiku i logiku samu, pune su aksioma, tvrdnje koje se ne dokazuju nego se intuitivno uzimaju kao tacne.

Preporucujem Dekarta.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#15

Post by novalic »

Ja recimo mislim da imam 207 koski ...Istina da ova 207 nije koska vec misic,ali misic tvrd k'o koska
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#16

Post by TIFA29 »

mrak wrote:Kako si siguran da je zkaljucak koji si izveo iz premisa koristeci ce se cistom logikom - tacan? Tako sto si odnekud krenuo, tako si si rekao - prihvatam pravila logike. Jednako tako, prihvacanje Stvortelja kao neke pocetne cinjenice, datosti, ispravno je. Pogledaj matematiku i logiku samu, pune su aksioma, tvrdnje koje se ne dokazuju nego se intuitivno uzimaju kao tacne.

Preporucujem Dekarta.
Descartes je odavno prevazidjen. No, kada ga vec spominjes, upravo je on ovakve dokaze i ponistio. Tj., dokazo je da u osnovi ovakvi dokaze nisu vazeci. Stoga je i poceo da spominje "das Ding an sich" (stvar po sebi).

P.S: Dovoljno je da premise nemaju osnovu, pa da se ustanovi da na osnovu njih zakljucak ne mora biti nuzan. Formalna logika ne dokazuje ispravnost zakljucka, vec njegovu osnovanost. Sto se tice aksioma, ima vec negdje komentar glede istina.

P.P.S: Defender, procitaj i stivo o apsolutnoj istini. Mislim da ces tada shvatiti zasto ona ne moze biti, a i zasto postoje (tj. kada, gdje i zasto) razlicite definicije istine.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#18 Re: Meterijalista si, stoga i ne znas!

Post by progDVB »

TIFA29 wrote: Ti nisi pri tome dosljedan svojoj tvrdnji, jer sebi ne postavljas pitanje dali je taj tvorac (onas sto je to svjesno stvorio) takodje sam od sebe nastao ili sebe cak stvorio i prije nego sto je poceo da egzistira.

Al-Ginn (72)
3. a On nije – neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! – uzeo sebi ni druge ni djeteta;

Al-Ihlas (112)
3. Nije rodio i rođen nije,
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#19 Re: Meterijalista si, stoga i ne znas!

Post by MUNAFIK »

Ti p1 negiras oni teoloskim tj da je Bog dao svakom SLOBODNU VOLJU; i stoga nisi dosljedan svojih tvrdnji tako da ja nema nekokom ko nije dosljedan sta govorit... odluci se il Bog postoji il nepostoji!!!! iako po meni sloboda volja nema veze sa ovi uzrocima uzroka.... jer ako je to slobodna volja onda je stvorena da bude ta slobodan volja.
I neznam kako ti nije jasno ti OGRANICEN KAO I JA nemozes sve svatiti.al bi trebao svatiti da to nemozes svatiti....
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#20

Post by Sayed »

Tifa 92, sam kazes da je besmisleno krenuti na putovanje koje nema ni pocetka ni kraja... Mislim da ti to upravo radis postavljanjem ovih tema... :-?

Ja sam o takvim stvarima poceo razmisljati prilicno rano i brzo sam shvatio da nisam u mogucnosti, kao nijedno ljudsko bice razumjeti te stvari do kraja, odnosno do pocetka :D

Kad sam dosao do svoje granice, do saznanja da ustvari ne znam nista konkretno o nastanku svijeta, poceo sam da vjerujem... :-?
Da me ne bi shvatio pogresno, nisam religiozan, ali vjerujem da ima to "nesto", makar to mi zvali Allah, Bog, djavo ili ko komi= slucajnost!

Ti pokusaj ove ajete koje je citirao progDVB,(ili neke druge) citati, a da se pritom ne osjecas kao onaj sto ne zelis biti, neki zatupljeni vjernik!

Ti mozda neces da shvatis to kao sto shvataju neki s kojima se ne slazes...

Imas li sopstvenu sliku o "tome"? Ja iz tvog uvodnog teksta nisam shvatio sta zelis reci, mozda...

Mislim da ti je Munafik rekao ono sto ja zelim reci... slobodna volja.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#21

Post by JBT »

Jeste li znali da.....
broj zvijezda (kao sto je nase Sunce), koje teleskop Habl, instaliran par stotina kilometara iznad nasih glava, moze "dokuciti" , je duplo veci nego broj svih zrna pijeska na nasoj planeti ako ne racunamo Saharu?
Nisam ja kadar o bogu naglabati.
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#22 Re: Meterijalista si, stoga i ne znas!

Post by TIFA29 »

progDVB wrote:
TIFA29 wrote: Ti nisi pri tome dosljedan svojoj tvrdnji, jer sebi ne postavljas pitanje dali je taj tvorac (onas sto je to svjesno stvorio) takodje sam od sebe nastao ili sebe cak stvorio i prije nego sto je poceo da egzistira.

Al-Ginn (72)
3. a On nije – neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! – uzeo sebi ni druge ni djeteta;

Al-Ihlas (112)
3. Nije rodio i rođen nije,

To je dogmatizam i tautologija u jednom, progDVB. A, ni jedno od toga nije valjano. :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#23

Post by TIFA29 »

Sayed wrote:Tifa 92, sam kazes da je besmisleno krenuti na putovanje koje nema ni pocetka ni kraja... Mislim da ti to upravo radis postavljanjem ovih tema... :-?

Ja sam o takvim stvarima poceo razmisljati prilicno rano i brzo sam shvatio da nisam u mogucnosti, kao nijedno ljudsko bice razumjeti te stvari do kraja, odnosno do pocetka :D

Kad sam dosao do svoje granice, do saznanja da ustvari ne znam nista konkretno o nastanku svijeta, poceo sam da vjerujem... :-?
Da me ne bi shvatio pogresno, nisam religiozan, ali vjerujem da ima to "nesto", makar to mi zvali Allah, Bog, djavo ili ko komi= slucajnost!

Ti pokusaj ove ajete koje je citirao progDVB,(ili neke druge) citati, a da se pritom ne osjecas kao onaj sto ne zelis biti, neki zatupljeni vjernik!

Ti mozda neces da shvatis to kao sto shvataju neki s kojima se ne slazes...

Imas li sopstvenu sliku o "tome"? Ja iz tvog uvodnog teksta nisam shvatio sta zelis reci, mozda...

Mislim da ti je Munafik rekao ono sto ja zelim reci... slobodna volja.
Pretpostavimo da postoji zaista "nesto". I sta tad? Moramo li mu se moliti? Ako da, zasto? Da bi mu "digli rep"? Mijenja li nam to zivot nakon spoznaje da to nesto postoji? Ako da, zasto? Sta god da se navede, bez dokaza ne vrijedi ni pet para. Jer, ovdje bih postavio jedan citat:
Ne vjerujem nikom sto tvrdi da zna sta Bog zeli. Jer, to se podudara slucajno uvijek sa njihovim vlastitim zeljama. - Susan B. Anthony
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#24 Re: Meterijalista si, stoga i ne znas!

Post by progDVB »

TIFA29 wrote:
progDVB wrote:
TIFA29 wrote: Ti nisi pri tome dosljedan svojoj tvrdnji, jer sebi ne postavljas pitanje dali je taj tvorac (onas sto je to svjesno stvorio) takodje sam od sebe nastao ili sebe cak stvorio i prije nego sto je poceo da egzistira.

Al-Ginn (72)
3. a On nije – neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! – uzeo sebi ni druge ni djeteta;

Al-Ihlas (112)
3. Nije rodio i rođen nije,

To je dogmatizam i tautologija u jednom, progDVB. A, ni jedno od toga nije valjano. :)
Odgovor na pitanje koje si postavio, ja sam ti samo kopirao iz Kur'ana.
Ti u odgovor mozes da vjerujes, a i ne moras.

Da li je sve ono sto se smatra kao dogma, slijepo vjerovanje u pogresnu stvar?
Da li postoje dogme koje predstavljaju istinu, ali se zbog ljudske ogranicenosti proglasavaju za lazne i odbacuju?

Od odgovora na ovo pitanje, zavisi ispravnost tvoje tvrdnje sta je valjano a sta nije. :)
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#25

Post by Sayed »

TIFA29 wrote:
Sayed wrote:Tifa 92, sam kazes da je besmisleno krenuti na putovanje koje nema ni pocetka ni kraja... Mislim da ti to upravo radis postavljanjem ovih tema... :-?

Ja sam o takvim stvarima poceo razmisljati prilicno rano i brzo sam shvatio da nisam u mogucnosti, kao nijedno ljudsko bice razumjeti te stvari do kraja, odnosno do pocetka :D

Kad sam dosao do svoje granice, do saznanja da ustvari ne znam nista konkretno o nastanku svijeta, poceo sam da vjerujem... :-?
Da me ne bi shvatio pogresno, nisam religiozan, ali vjerujem da ima to "nesto", makar to mi zvali Allah, Bog, djavo ili ko komi= slucajnost!

Ti pokusaj ove ajete koje je citirao progDVB,(ili neke druge) citati, a da se pritom ne osjecas kao onaj sto ne zelis biti, neki zatupljeni vjernik!

Ti mozda neces da shvatis to kao sto shvataju neki s kojima se ne slazes...

Imas li sopstvenu sliku o "tome"? Ja iz tvog uvodnog teksta nisam shvatio sta zelis reci, mozda...

Mislim da ti je Munafik rekao ono sto ja zelim reci... slobodna volja.
Pretpostavimo da postoji zaista "nesto". I sta tad? Moramo li mu se moliti? Ako da, zasto? Da bi mu "digli rep"? Mijenja li nam to zivot nakon spoznaje da to nesto postoji? Ako da, zasto? Sta god da se navede, bez dokaza ne vrijedi ni pet para. Jer, ovdje bih postavio jedan citat:
Ne vjerujem nikom sto tvrdi da zna sta Bog zeli. Jer, to se podudara slucajno uvijek sa njihovim vlastitim zeljama. - Susan B. Anthony

"Pretpostavimo da postoji zaista "nesto".

Da si cito neke moje postove (a mozda i ovaj gore zadnji do kraja :? )koje sam piso na slicnim temama, vidio bi i moje odgovore na pitanja koja si postavio u svom postu nakon ove gore citirane recenice, vidio bi da me ustvari ne moras ni pitat...

Ovaj citat od Susan govori bas ono sto ja mislim, na jednoj drugoj temi sam reko otprilike to, samo drugim rijecima! Ne foliram nista :o , ima u arhivi negdje! :oops:

Nisam siguran, :roll: niti tvrdim da znam da je Bog ili to "nesto" bas onakav kakvog ga ja zelim ili "zamisljam" ali... to bi bila i poenta... ja vjerujem. I opet ponavljam, nisam religiozan, to kao da nisi procitao u mom postu pa postavljas ovakva pitanja... :-?

Pozdrav

:)
Post Reply