Metal u BiH

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#401 Re: Metal u BiH

Post by Better Man »

Jeste sramota i dokaz da je sve više primitivaca, a sve manje normalnih i kulturnih ljudi.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#402 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Better Man wrote:Jeste sramota i dokaz da je sve više primitivaca, a sve manje normalnih i kulturnih ljudi.
Ne znam, volim kupiti ulaznicu da ispoštujem. Možda se raji jednostavno ne gleda Blaze Bayley.

Nije sad da branim nešto, ali zna se u Sarajevu iznenađujuće okupiti fina ekipa na nekoj dobroj ili dobro ispromovisanoj svirci ili koncertu.

Znam i sam biti pozitivno iznenađen. Trenutno je neko zatišje, ali obično iza toga slijedi dobra sezona.

Sarajevo imalo dva odlična perioda kada je metal u pitanju 2005 - 2009 (Rotting Christ, Vital Remains, Sinister, Vader, Behemoth, Tankard, Dismember, Napalm Death, Sepultura) i 2011 - 2015 (Death Angel, Rotting Christ, Kataklysm, Misery Index, Decapitated, Warbringer, Exodus, Biohazard, Orphaned Land, Iced Earth, Sepultura, Parkway Drive).

Potreban je jedan period da se publika ponovo zaželi i ne sumnjam da će se ponovo nešto organizovati.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#403 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

nekoliko stvari samo

zakon o radnim dozvolama je objektivan razlog otkazivanja, srećom vraćen je na staro

sve ostalo vezano za otkazivanje je krivica organizatora, i nerealno prihvatanje svirke koju ne može iz svog džepa platiti već se vadi od karata, a raja kod nas nema naviku da bilo šta kupuje u pretprodaji, termin svirke u sred raspusta u školama i fakultetima a gro publike je studentarija koja je tada ili u gradovima iz kojih su, ili po morima. ovom organizatoru nije prvi put da pompezno najavljuje pa otkazuje.

95% gore navedenih svirki je radila skroz druga ekipa koja nije jednom pokrila minus iz vlastitog džepa.

eto razloga.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#404 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Silent Kingdom i The Loudest Silence izdaju nove albume; evo dosad poznatih detalja
Image

Nakon što je 2016. godina bila plodonosna za sarajevske punkere iz grupa POPIK, Moca i Biznismeni i Das Ist Walter koji su objavili svoje debitantske albume, 2017. godina mogla bi biti godina u kojoj se sarajevska metal scena budi iz dugogodišnje hibernacije.

Nakon osamnaest godina postojanja i devet izdanja, sarajevska grupa Silent Kingdom je odlučila isploviti u žanrovski drugačije vode. Po njihovim riječima, dosadašnja kombinacija žanrova black metala i sevdaha im više nije pružala izazov.

Njihov novi studijski materijal nosi naziv “Where Secrets Meet” i još uvijek neobjavljeni album donosi značajne promjene u karijeri Silent Kingdoma. Osnivač grupe, gitarista i pjevač Amir Hadžić, inspiraciju za novi album pronašao je, između ostalog, u ostvarenjima sarajevske grupe Indexi.

“Uvijek sam spominjao to da mi je na prvom mjestu progres u muzici i razlog zbog kojeg sam počeo svirati gitaru nije bio da sviram obrade drugih bendova, već da izrazim sebe na neki način. Bend koji je najviše utjecao na mene kada je komponovanje u pitanju jesu Indexi i njihov album “Modra rijeka”. Malo ljudi zna da je kompletan [album Silent Kingdoma] “Reflections Of Fire” nastao pod direktnim utjecajem Indexa i njihovog načina komponovanja. Želio sam da tu filozofiju prenesem u svoju muziku i ako pažljivo poslušate jedan i drugi album primjetit ćete nevjerovatnu sličnost u strukturama pjesama.

Pjesma koja je najviše utjecala na mene je “Plima”. Bio sam klinac kada sam prvi put vidio singlicu “Povratak Džeka Trbosjeka i ostalog zla” i u potpunosti sam bio fasciniran nazivom i omotom. Što sam ozbiljnije pristupao muzici, to sam više shvatao značaj i kompleksnost “Plime”. Ovu singlicu još uvijek imam u svojoj kolekciji ploča”, izjavio je Hadžić.

Hadžić je vokalne dionice na novom albumu u potpunosti prepustio Mirsadu Rahiću Čupi, nekadašnjem pjevaču grupe Filling Silence koja je djelovala i pod imenom Euthanasia. Mirsad Rahić je otpjevao sve glavne vokalne dionice na albumu, a i ranije je gostovao na albumima Silent Kingdoma. Pored njega, na albumu pjeva i Azra Bulić koja je bila zadužena za back vokale, glavni vokal na jednoj numeri, te definisanje vokalnih dionica na numerama.

Album “Where Secrets Meet” specifičan je i po činjenici da će Silent Kingdom po prvi put na njemu objaviti pjesme otpjevane na našem jeziku – omjer je 50/50 u odnosu na pjesme otpjevane na engleskom.

Lista pjesama je:

1. San o snu
2. Alone
3. Daleko od sunca
4. Silence
5. Secrets
6. Slovo o danu
7. Memories of tomorrow
8. Beskraj

U julu je objavljen prvi singl “Alone”, dok je danas premijeru doživjela i pretposljednja pjesma na albumu “Memories of Tomorrow”.





Na albumu će gostovati i Morean iz grupa Dark Fortress, Alkaloid i Noneuclid, a album će objaviti kuća Darknagar Records.

2017. je i godina debitantskih ostvarenja. Grupa The Loudest Silence će nakon osnivanja 2010. godine objaviti svoje debitansko ostvarenje “Aesthetic Illusion”. Album atmosferičnog simfonijskog metala sniman je u Sarajevu, a na albumu će se naći 11 numera.

I The Loudest Silence je na albumu ugostio nekoliko gostujućih muzičara. Listu gostiju predvodi Mark Jansen iz grupe Epica koji je gostovao na pjesmi “Gallery of Wonders”.

Image

“”Gallery of Wonders” je duga, epska numera, što je upravo ono što mi se lično sviđa. Sadrži neke zaista lijepe melodije, bilo mi je zabavno pjevati. Finalna verzija pjesme zaista zvuči sjajno”, izjavio je Jansen koji je poželio grupi prosperitetnu budućnost i karijeru. Ostatak gostujuće postave je domaćeg porijekla, ali ništa manje važan i kvalitetan; Ajla Subašić odsvirala je flautu na dvije numere, Tatjana Romanić violu i violinu na dvije pjesme, Goran Dizdarević Grk gostovao je odsvirajući dionicu na akustičnoj gitari, dok je jedan od najpoznatijih gitarista svijeta Muris Varajić gostovao sa solo dionicom na istoj numeri sa Markom Jansenom iz grupe Epica.

Poznat je i spisak pjesama koje će se naći na albumu:

1. Illusion Aeternus
2. Redemption
3. Two Faced Ghost
4. Wood Nymph
5. Acheron
6. The Loudest Silence
7. Soul Reflection
8. Theatre Of The Absurd
9. Wake Up In My Dream
10. Gallery Of Wonders
11. The Loudest Silence (Through The Glowing Door)

The Loudest Silence trenutno pregovara sa više različitih izdavačkih kuća i uskoro bi trebali objaviti najnovije informacije o datumu izdavanja i izdavaču, dok je publika dobila priliku da posluša i trailer albuma koji sadrži po četrdeset sekundi svake pjesme.



The Loudest Silence je pored nastupa na domaćem tlu uspio u onome o čemu domaće metal grupe sanjaju: svirali su na binama prestižnih festivala Metaldays u Sloveniji i Wacken Open Air u Njemačkoj.
Izvan Svake Kontrole
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#405 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Jedna od najljepših vijesti koje sam pročitao kada je domaći metal u pitanju. Nemam bend, ali vjerujem kako je teško opstati, ulažući svoj napor, vrijeme i novac u nešto za šta su iznimno male šanse da uspije i privuče veći broj ljudi.

Silent Kingdom je najdugovječniji bosanskohercegovački metal bend, nema neku ogromnu fan bazu, ali sasvim dovoljno, izašli su već odavno van granica BiH, a recimo Slavorum ih ističe kao jedan od top bendova koji su ukomponovali elemente slavenske kulture u svoju muziku.

The Loudest Silence je jedan od najkvalitetnijih bendova u BiH (moje mišljenje), jedno vrijeme su bili pravo aktuelni, mislio sam da je ta priča pomalo završena i ispalo je (na svu sreću) da nije, ovo zvuči odlično, sypmhonic metal sluša baš mnogo ljudi, a vjerujem da sa prvim albumom mogu sebi obezbjediti dobru fan bazu, jer sudeći po traileru dobivamo pravo dobar album.

Meni je lično žao što među ovom ekipom nije meni najdraži domaći bend Aesthetic Empathy, dobra ekipa, strašna muzika, imao sam priliku čuti i muziku koju su pravili nakon njihovog do sada jedinog izdanja i iznimno mi je žao što nisu izbacili barem neki EP.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#406 Re: Metal u BiH

Post by Bloo »

So What! wrote:Jedna od najljepših vijesti koje sam pročitao kada je domaći metal u pitanju. Nemam bend, ali vjerujem kako je teško opstati, ulažući svoj napor, vrijeme i novac u nešto što i ne sluša toliko ljudi.

Silent Kingdom je najdugovječniji bosanskohercegovački metal bend, nema neku ogromnu fan bazu, ali sasvim dovoljno, izašli su već odavno van granica BiH, a recimo Slavorum ih ističe kao jedan od top bendova koji su ukomponovali elemente slavenske kulture u svoju muziku.

The Loudest Silence zvuči profesionalno, jedno vrijeme su bili pravo aktuelni, mislio sam da je ta priča pomalo završena i ispalo je (na svu sreću da nisu), ovo zvuči odlično, sypmhonic metal sluša baš mnogo ljudi, a vjerujem da sa prvim albumom mogu sebi obezbjediti dobru fan bazu, jer sudeći po traileru album zvuči odlično.
Silent :thumbup:

Loudest - izričaj mi je ok, dobro sviraju i uživo, ali imam samo male zamjerke na pjevačicu. Na osnovu odslušanog uživo, možda ipak da smanji malo doživjaj sa Nightwish furkom :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#407 Re: Metal u BiH

Post by ExNihilo »

Pa sam bend je copycat Nightwisa, s tim da se slažem kako je pjevačica vjerovatno najslabija karika. U jednom trenutku zvuči odlično, dok u drugom škripi ko fap pri kočenju. Problematika je u tome što ona, vjerovatno, smatra da je osovina benda. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#408 Re: Metal u BiH

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Pa sam bend je copycat Nightwisa, s tim da se slažem kako je pjevačica vjerovatno najslabija karika. U jednom trenutku zvuči odlično, dok u drugom škripi ko fap pri kočenju. Problematika je u tome što ona, vjerovatno, smatra da je osovina benda. :D
nije joj loša osovina :-D :-D :-D
zna se ko je osovina - Džemo kao najdeblji :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#409 Re: Metal u BiH

Post by ExNihilo »

Bloo wrote:
ExNihilo wrote:Pa sam bend je copycat Nightwisa, s tim da se slažem kako je pjevačica vjerovatno najslabija karika. U jednom trenutku zvuči odlično, dok u drugom škripi ko fap pri kočenju. Problematika je u tome što ona, vjerovatno, smatra da je osovina benda. :D
nije joj loša osovina :-D :-D :-D
Šta hoćeš reći? :per:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#410 Re: Metal u BiH

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:
Bloo wrote:
ExNihilo wrote:Pa sam bend je copycat Nightwisa, s tim da se slažem kako je pjevačica vjerovatno najslabija karika. U jednom trenutku zvuči odlično, dok u drugom škripi ko fap pri kočenju. Problematika je u tome što ona, vjerovatno, smatra da je osovina benda. :D
nije joj loša osovina :-D :-D :-D
Šta hoćeš reći? :per:
dobra je od vrata na dole :mrgreen:
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#411 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Meni je ok, Nightwish uz pomoć Epice, Within Temptationa, Theriona itd.. je ipak i napravio od symphonic metala to što jeste.

Sa sljedećim albumom će vjerovatno pronaći više sebe i definisati svoj neki stil. Ja kad sam kao omladinac počeo slušati metal, pa eto pokušao pronaći neki fin bendić u Bosni, tada baš i nije bilo ovako dobre domaće muzike.

Recimo konstantno sam nalijetao na tuzlanski death metal, koji mi, uz svo dužno poštovanje nikada nije ležao i krajnje je neoriginalan.

Bendove koji su bili malo više originalni, bilo je teže i pronaći, ali ih je bilo. Od 2010. pa na ovamo mislim da smo dobili jedno 7-8 pravo finih izdanja, rame uz rame s nekim svjetskim bendovima.

Mislio sam da Hrvatska i Srbija malo bolje stoje. U principu imaju više bendova, ali i kod njih je teže bilo naći nešto da baš valja. Imali su nekoliko uspješnih bendova koji su se pronašli negdje na evropskoj sceni. Meni lično najdraži regionalni bend je KRYN iz Hrvatske.

A što se tiče nekog symphonic / gothic i sl. benda, imali smo hrvatski Omega Lithium koji se probio na evropsko tržište. Nisu bili loši, ali nekako je to meni previše ušminkano i baš osjete se neki nedostaci, za 5 godina su izbacili dva albuma i jedan EP. Nije ono isti fah, ali eto ženski vokal i to, mislim da The Loudest Silence može mnogo bolje od ovoga:

User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#412 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

S obzirom da je BH metal scena publikom, a posebno bendovima koji sviraju iole ambicioznu muziku (drljanje sa rajom iz srednje bez cilja i vizije ne ubrajam) u teškoj krizi, zaista je bitno makar malo podržati bilo šta domaće da se pojavi.

Više sam nego blizak sa obadva benda, jednog sam čak i član, i vjerujte da su godine truda, vremena i ozbiljnog novca iza ovog rezultata.

Ambicije su velike, realnost je da smo mala zemlja sa malo publike i da smo slabo kome interesantni, a neki od nas i u godinama.

Svejedno, hvala ljudima na inputu, sve sličnosti sa pomenutim bendovima su ili namjerne ili su obavezne u sklopu određenog stila muzike.

Mada ja mislim da je Nightwish nemoguće kopirati, taj bend je prevazišao sve.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#413 Re: Metal u BiH

Post by Bloo »

DaysleepeR wrote:S obzirom da je BH metal scena publikom, a posebno bendovima koji sviraju iole ambicioznu muziku (drljanje sa rajom iz srednje bez cilja i vizije ne ubrajam) u teškoj krizi, zaista je bitno makar malo podržati bilo šta domaće da se pojavi.

Više sam nego blizak sa obadva benda, jednog sam čak i član, i vjerujte da su godine truda, vremena i ozbiljnog novca iza ovog rezultata.

Ambicije su velike, realnost je da smo mala zemlja sa malo publike i da smo slabo kome interesantni, a neki od nas i u godinama.

Svejedno, hvala ljudima na inputu, sve sličnosti sa pomenutim bendovima su ili namjerne ili su obavezne u sklopu određenog stila muzike.

Mada ja mislim da je Nightwish nemoguće kopirati, taj bend je prevazišao sve.
šta u godinama? penzići raspadnuti :lol: :lol:
kiddin :D divno je uopšte što se trudite sa ovakvom publikom

lajanje na pjevačicu je standardni dio tradicije (mada fakat nek ohane sa višim oktavama :D)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#414 Re: Metal u BiH

Post by ExNihilo »

Dobro, hajde, evo nemoj se ljutiti. Nije kopija Nightwisha već kopija u pokušaju. :D :D :D

Nightwish je zaista vehicle of spirit that defies category pa je neumijesno bilo koga staviti u istu rečenicu s njima.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#415 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

uopšte se ne ljutim, naprotiv, valjda bi takvo poređenje trebalo da laska

međutim, svaki bend sa ženskim vokalom koji iole baca na operski kod svakoga baca na Nightwish, logično jer su ljudi pioniri
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#416 Re: Metal u BiH

Post by Bloo »

Nakon što se otvori Mixer house u Sa, mogle bi se neke veće svirke prebaciti tamo iz AG-a i Sloge (patimo od razglasa) :mrgreen:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#417 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

mislim da nema teorije, Mikser će biti fensi šmensi, malo Ramba, malo Elemental, malo Jinx, malo Kanda KOdža.

Ponekad Artan Lili.

Metal? NIkad.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#418 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Pero Defformero i Nemesis su imali koncert u beogradskom Mikser Houseu, kao i Sabaton, Orphaned Land, Apocalyptica ...

Sve je moguće, vidjet ćemo ...

http://house.mikser.rs/pero-defformero- ... ser-house/

http://www.serbian-metal.org/koncerti/9 ... e-sabaton/

---------------

A evo da ubacimo i ovo ovdje:

Jucifer (USA) - AG Club Sarajevo - 13/10/17

Image
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#419 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

Ali ovo nije Beograd.

Prvo, kome, a drugo, od koga, tj. 100% znam da ljudi koji vode Mikser ovdje ne znaju da metal postoji kao muzika.

Treće, najam Miksera će biti preskup za lokalne ekipe koje organizuju koncerte.

Četvrto, cijena pića u Mikseru će biti preskupa za ekipu koja je navikla cijediti dvoguzu ispred kluba.

Peto, uzimajući sve navedeno u obzir, ako se šta i desi, karta neće biti ispod 40 KM, što je opet preskupo za ljude koji bi to došli gledati.

Metal u Mikseru - nikad.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#420 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Pošteno :)
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#421 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

Da se razumijemo ja bih volio da žestoko ispadnem u krivu, ali realno...

Kao referencu pogledati malo kako je MYFace počeo a šta se sada tamo dešava.
A to je ta "pamet" koja je na početku bila u MYFace a sada u Mikseru.

Kao da Sloga ne bi furala taj urbani fol da to ima isplativost.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#422 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Sloga je haos dosadna i očigledno postoji neko pravilo da se tamo narodna muzika ne smije puštati i realno ne ide.

Ali idu neki poluproizvodi koji se provlače kroz urbano ili elektroniku tipa Elitni Odredi, onaj odvratni Rasta, Saša Kovačević, dakle sve što je na nekoj granici, ali eto provlači se kroz pop ili elektro.

Urbanizam koji oni pokušavaju furati je predosadan, na svu sreću prostor je odličan i da se iznajmiti za bilo kakav event.

Što se tiče prostora za metal, to po meni u Sarajevu nije nikakav problem. I ne trebaju neki veći jer većeg interesa i nema, Sloga je uvijek mogla primiti uvijek dovoljno ljudi za bilo kakav metal / hc event.

Kao alternativa tu je Dom Mladih, amfiteatar Doma Mladih, Dom za djecu i omladinu na Grbavici itd...

Mikser House generalno i ne mora biti cilj, samo će vjerovatno imati lijep ambijent.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#423 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

Ne fali prostora, ali su neopremljeni, što znači u startu trošak 2000 KM za razglas i svjetlo.

To važi za Grbavicu, amfiteatar Doma Mladih, Kriterion, BKC. Dakle u startu otpisano.

Underground, AG i Sloga imaju već gore navedeno i zato najviše koncerata tamo i ide.

Dom Mladih ne da šankove onom ko organizuje i nema vadione, plus je 5000 KM prostor.
Colloseum, nema teorije.
Mikser će biti oko 2 milje dakle preskup jednostavno.

Slogu sam pomenuo u kontekstu da je ideja Miksera super cool, ali da je isplativa, odavno bi neko to u Sarajevu radio.
Nismo ni mi baš debili.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#424 Re: Metal u BiH

Post by Ajatolah_ »

So What! wrote: Meni je lično žao što među ovom ekipom nije meni najdraži domaći bend Aesthetic Empathy, dobra ekipa, strašna muzika, imao sam priliku čuti i muziku koju su pravili nakon njihovog do sada jedinog izdanja i iznimno mi je žao što nisu izbacili barem neki EP.
Zar oni nisu prestali s radom još davno, prije par godina?
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#425 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Ajatolah_ wrote:
So What! wrote: Meni je lično žao što među ovom ekipom nije meni najdraži domaći bend Aesthetic Empathy, dobra ekipa, strašna muzika, imao sam priliku čuti i muziku koju su pravili nakon njihovog do sada jedinog izdanja i iznimno mi je žao što nisu izbacili barem neki EP.
Zar oni nisu prestali s radom još davno, prije par godina?
Koliko sam upoznat, nisu. Možda neki neslužbeni hiatus, ali bend kao bend je još uvijek tu. Na FB im je stranica još uvijek tu, relativno aktivna.
Post Reply