Metal u BiH

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#351 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

A sada ide jedna prava senzacija :mrgreen: . Mislite li da je koncertna metal sezona u Sarajevu zaključena sa Parkaway Driveom, Veil of Mayom, Orphaned Landom i Iced Earthom? Ipak se varate,a evo i zašto. Američki legendarni death metal bend Master potvrdio svoj nastup u Sarajevu:

Image

Master & Hanged tour:

December 13th Sarajevo Bosnia and Herzegovina
Decmber 14th Osijek, Croatia
December 15th Belgrade, Serbia
December 16th Sibiu, Romania
December 17th Bulgaria
December 18th Cluj, Romania

See you guys on the road!

 
Last edited by So What! on 07/05/2013 00:07, edited 1 time in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#352 Re: Metal u BiH

Post by dezurni_ucenik »

So What! wrote:
Ellinor wrote:
DaysleepeR wrote:
Kada Dubioza Kolektiv svira na sličnom festivalu sa navećim svjetskim imenima svog žanra svi zabale, vidjećemo kako će ovo biti propraćeno.
Dubioza ima više albuma nego TLS pjesama, pa je malo nerealno i neobjektivno porediti.
Sad će bit' uvlačim se :D , ali zaista su profulao/la poentu priče. Nije se umanjivala diskografija Dubioze Kolektiv nego sposobnost ovih naših medija iz razloga što su čuli za tek par bendova, a The Loudest Silence će nastupati na jednom od najvećih evropskih festivala i to voljom publike, a Dubioza Kolektiv kada nastupi na nekom vašaru u Slovačkoj od toga se napravi neka senzacija.

Dubioza je trenutno IN (sa naglaskom na "trenutno").Zato se svaki njihov korak pazljivo prati.Tako je bilo sa Edom Maajkom prije 10 godina.Nisi mogao u halu otici da se on ne spomene. :D .

A kad se vec Dubioza spominje,poredjenje sa Zabranjenim Pusenjem sto rade neki kriticari ovdje je apsolutno smijesno i jadno.Guzonjin Sin se pjeva i nakon 30 godina skoro.Blam blam svaki dan sanjam autoban i zbog krize nemam za rizle da li ce se pjevati cak i za 10 godina ,sumnjam.Tako su hvalili i Edine stvarke pa ko se danas sjeca Mahira i Alme,Molitve i ostalih.

Meni je licno krivo malo sto se o Aestathic Empathy malo skoro nikako ne prica po medijima.Shvatam da ne sviraju za svakoga ko sto Dubioza hoce (za gradjanina i seljaka),ali nije ni u redu da se takva grupa ignorise.Pa da uvrstim tu i The Loudest Silence.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#353 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

So What! wrote:
Ellinor wrote:
DaysleepeR wrote:
Kada Dubioza Kolektiv svira na sličnom festivalu sa navećim svjetskim imenima svog žanra svi zabale, vidjećemo kako će ovo biti propraćeno.
Dubioza ima više albuma nego TLS pjesama, pa je malo nerealno i neobjektivno porediti.
Sad će bit' uvlačim se :D , ali zaista su profulao/la poentu priče. Nije se umanjivala diskografija Dubioze Kolektiv nego sposobnost ovih naših medija iz razloga što su čuli za tek par bendova, a The Loudest Silence će nastupati na jednom od najvećih evropskih festivala i to voljom publike, a Dubioza Kolektiv kada nastupi na nekom vašaru u Slovačkoj od toga se napravi neka senzacija.
nisam ni ja imao namjeru da umanjujem Dubiozu, samo mislim da u medijima itekako ima prostora i za ostale koji nešto urade. I Dubioza kada se tek pojavila imala je pažnju i izvještavano je gdje god da su vani svirali...
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#354 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

CVIKERASH wrote:
Dubioza je trenutno IN (sa naglaskom na "trenutno").Zato se svaki njihov korak pazljivo prati.Tako je bilo sa Edom Maajkom prije 10 godina.Nisi mogao u halu otici da se on ne spomene. :D .

A kad se vec Dubioza spominje,poredjenje sa Zabranjenim Pusenjem sto rade neki kriticari ovdje je apsolutno smijesno i jadno.Guzonjin Sin se pjeva i nakon 30 godina skoro.Blam blam svaki dan sanjam autoban i zbog krize nemam za rizle da li ce se pjevati cak i za 10 godina ,sumnjam.Tako su hvalili i Edine stvarke pa ko se danas sjeca Mahira i Alme,Molitve i ostalih.

Meni je licno krivo malo sto se o Aestathic Empathy malo skoro nikako ne prica po medijima.Shvatam da ne sviraju za svakoga ko sto Dubioza hoce (za gradjanina i seljaka),ali nije ni u redu da se takva grupa ignorise.Pa da uvrstim tu i The Loudest Silence.
Ma ima Dubioza Kolektiv neku vrijednost, a ja na njih gledam kao jedan solidan bend na našoj alternativnoj mainstream sceni. Sada, da li oni namjerno ciljaju svakoga za svoju publiku ili većinu jednostavno privuku neki lagani ritmovi to je teško odrediti. Evo npr. Zoster ne svira za svakoga pa npr. šta sam puta čuo da seljaci pjevaju "Ko je jamio" mada u suštini ne shvataju poruku tog benda, a ni pjesme.

Za mene je naša alternativna scena, ova ratna i poslijeratna iam daleko veću težinu nego ona prijeratna. Ima tu nekih finih primjera tipa Zostera, Siktera, Dubioze, Siledžije, Skoz, Letu Štuke, Billy Andol, Motherpig, Corbansick, Sopot, KillingJazzHardcoreBaby itd... Tu bih rado svrstao i ovo Zabranjeno Pušenje sa posljednjih par albuma jer je Sejo unio dosta tu zanimljivh elemenata, a trenutno kao uzore navodi Mainc Street Preacherse.

A u našoj underground metal sceni definitivno postoje bendovi za koje je pitanje vremena kada će eksplodirati i otići dalje baš kao AE i The Loudest Silence dok su jedan Silent Kingdom, KRV, After Oblivion, Neon Knigths ostvarili značajne uspjehe na tom međunarodnom polju, ali za ova dva navedena ja lično očekujem da će ostvariti još više kao što je to mogao i HellRide samo da Pero nije otišao sa mjesta vokala. Vjerovanto bi ga gledali za koju godinu na turneji sa Downom ili Crowbarom, ali ko zna, možda i sa ovim vokalistom uspiju to isto jer ga ja do sada nisam čuo nikako. Ima tu i u nas bendova na underground sceni koji su stvorili neko ime, ali sam ozato što postoje dugo, ali ne posjeduju ama baš ništa da bi ostvarili negi veći uspjeh.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#355 Re: Metal u BiH

Post by dezurni_ucenik »

Ma meni je krivo sto se Dubioza spustila na nivo DMSAT.Pratio sam ih od prvog albuma,ako cemo jos ranije onda od ratnih godina preko Gluhog Doba kasnije preko Adija Lukovca i Ornamenata.2003.godine u zenickoj Galeriji sam prisutvovao nastupu Gluhog Doba i tad su u publici bili Brano i Vedran(mozda cak i rahmetli Adi,nisam siguran bas tu noc,ali znam da je on cesto dolazio u Galeriju te godine)i vjerujem da se tada rodila ideja o nastanku Dubioze.Stvarno mi je bilo drago kad sam nakon par mjeseci vidio da se tu nesto izrodilo i kad je FTV poceo da pusta spot za Bring The System Down.Drago mi bilo kad sam vidio da imamo napokon jedan takav band (bez obzira sto se radilo o hibridu Asian Dub Foundation i Rage Against The Machine).Prvi album mi je i dalje odlican i znam ga zavrtiti.Ovo danas ,trube,prizvuci folk muzike je samo priblizavanje sirim narodnim masama.Znam da je jebena situacija kod nas ali opet nije ni fazon spustit se na taj nivo.

Recimo,koliko mi je i dan danas Gluho Doba jace od danasnje Dubioze .Kako su prije oni imali mocne nastupe.Tamo pred kraj 90tih godina pocetak 2000tih.U sjecanju mi je ostala 2001.godina ,decembar ja mislim da je bio i nastup u zenickom Napretku.Beton betona bilo sto se kaze. :mrgreen: .Nekad poslije rata su imali par nastupa na evropskim festivalima gdje su headlineri bili Sonic Youth,Blur itd.To nazalost niko nije spominjao jer u to vrijeme,Mahir Beat House je bio "pojam muzike" :-D

http://www.youtube.com/watch?v=UZsxgOWqLIg

https://www.youtube.com/watch?v=43ZQJe3TXvs

https://www.youtube.com/watch?v=B7nvKZ-X2RY





A kad vec spomijes bh metal bandove,prije 10 godina sam mislio da ce Southern Storm daleko dogurati.Ali eto nisu daleko odmakli od prvog albuma jer su se tada nekad i raspali.


A na tu listu alternativnih imena dodaj jos Billaina i SCH.Slazem se da sad po tom pitanju imamo bolje bandove nego prije rata.Tad se sve svodilo na sarajevsku pop rock skolu koja je ,onako usput,bljutavo ljigava muzika :mrgreen: .Prije rata SCH i recimo Rupa u Zidu su bili rijetki prestavnici bh alter scene.

U poredjenju sa ostalim drzavama bivse Yuge,jbga tu smo uvijek osakaceni bili.Dovoljno je nabrajati Laibach,Borgesiu,Parafe,Obojeni Program...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#356 Re: Metal u BiH

Post by ExNihilo »

So What! wrote:
Sad će bit' uvlačim se :D , ali zaista su profulao/la poentu priče. Nije se umanjivala diskografija Dubioze Kolektiv nego sposobnost ovih naših medija iz razloga što su čuli za tek par bendova, a The Loudest Silence će nastupati na jednom od najvećih evropskih festivala i to voljom publike, a Dubioza Kolektiv kada nastupi na nekom vašaru u Slovačkoj od toga se napravi neka senzacija.
Bojim se da si ti taj koji je ofulao poentu. Nije mi cilj bilo rapravljati, ali hajde da obnovimo gradivo, kad već ne čitate. Daysleeper je rekao:
Kada Dubioza Kolektiv svira na sličnom festivalu sa navećim svjetskim imenima svog žanra svi zabale, vidjećemo kako će ovo biti propraćeno.
na šta ja odgovaram da je nerealno očekivati jednaku medijsku popraćenost benda koji djeluje nazad preko 10 godina i ima 6 albuma i benda kojima ima 0 albuma i 5-6 amaterski snimljenih pjesama. Šta sam tačno ofulao i ko je pominjao kvalitet muzike jednih ili drugih? Meni lično odgovara više zvuk TLS, ali smiješno je mjeriti medijsku popraćenost TLS-a sa popraćenošću Dubioze. To nema nikakve veze sa kvalitetom muzike (što je ionako subjektivna kategorija), već sa popularnošću, imdižom, brendom, dugotrajnošću, marketingom, itd. Možeš ti sići u podrum i snimiti najbolju pjesmu u historiji čovječanstva - to ti samo po sebi ne garantuje nikakav publicitet. Meni se čini da je problem u tome što su ovi iz TLS umislili kako su u najmanju ruku na nivou Nigtwisha, mega zvijezde nepravedno zapostavljene i u sjeni "manje vrijednih bendova", žrtve populizma i šund kulture neposobne da prepozna njihov ogroman potencijal, a realnost je da jedva popunjavaju mjesta u bendu i pucaju po šavovima.

Ovo "voljom publike" što pominješ se, uglavnom, svodilo na moljakanje po facebooku. Mislim, nećemo sad TLS predstavljati kao bend sa ogromnom bazom fanova, kojeg medijske babaroge sputavaju u napretku dajući prednost Dubiozi (ili nekom trećem).
DaysleepeR wrote:
Ellinor wrote:
Dubioza ima više albuma nego TLS pjesama, pa je malo nerealno i neobjektivno porediti.
Ima Rizzo Ruža više albuma nego Dubioza, šta ćemo sad?

Pa ništa, konstatirat ćemo da je tvoj logički rezon na nivou petogodišnjeg djeteta i da ćeš ući u historiju kao jedinstven primjer osobe koja je uspjela napisati rečenicu sa više logičkih grešaka, nego riječi. Čovjek bi rekao da nakon 6000 postova nakucanih na forumu osoba stekne barem osnovne logičke sposobnosti neophodne za iole mentalno zdravu raspravu i repliku.

- Niko nije pomenuo kvalitet muzike, stoga tvoje spominjanje Rizo Ruže nije ništa drugo do logička diverzija ("crvena haringa") kako bi ubacio totalno irelevantnu stvar u diskusiju, u nedostatku argumenta/odgovora na kritiku koja ti je upućena.

- Sve da i nisi napravio gore pomenutu grešku, ti si taj koji je postavio tezu (da bi medijska popraćenost jednih i drugih trebala biti jednaka), stoga bi je trebao braniti od kritike (u ovom slučaju moje), a ne postavljati novu tezu koju bih ja sad, kao, trebao braniti :-)
heppo
Posts: 29
Joined: 29/04/2013 00:17

#357 Re: Metal u BiH

Post by heppo »

CVIKERASH wrote:Ma meni je krivo sto se Dubioza spustila na nivo DMSAT.Pratio sam ih od prvog albuma,ako cemo jos ranije onda od ratnih godina preko Gluhog Doba kasnije preko Adija Lukovca i Ornamenata.2003.godine u zenickoj Galeriji sam prisutvovao nastupu Gluhog Doba i tad su u publici bili Brano i Vedran(mozda cak i rahmetli Adi,nisam siguran bas tu noc,ali znam da je on cesto dolazio u Galeriju te godine)i vjerujem da se tada rodila ideja o nastanku Dubioze.Stvarno mi je bilo drago kad sam nakon par mjeseci vidio da se tu nesto izrodilo i kad je FTV poceo da pusta spot za Bring The System Down.Drago mi bilo kad sam vidio da imamo napokon jedan takav band (bez obzira sto se radilo o hibridu Asian Dub Foundation i Rage Against The Machine).Prvi album mi je i dalje odlican i znam ga zavrtiti.Ovo danas ,trube,prizvuci folk muzike je samo priblizavanje sirim narodnim masama.Znam da je jebena situacija kod nas ali opet nije ni fazon spustit se na taj nivo.

Recimo,koliko mi je i dan danas Gluho Doba jace od danasnje Dubioze .Kako su prije oni imali mocne nastupe.Tamo pred kraj 90tih godina pocetak 2000tih.U sjecanju mi je ostala 2001.godina ,decembar ja mislim da je bio i nastup u zenickom Napretku.Beton betona bilo sto se kaze. :mrgreen: .Nekad poslije rata su imali par nastupa na evropskim festivalima gdje su headlineri bili Sonic Youth,Blur itd.To nazalost niko nije spominjao jer u to vrijeme,Mahir Beat House je bio "pojam muzike" :-D

http://www.youtube.com/watch?v=UZsxgOWqLIg

https://www.youtube.com/watch?v=43ZQJe3TXvs

https://www.youtube.com/watch?v=B7nvKZ-X2RY





A kad vec spomijes bh metal bandove,prije 10 godina sam mislio da ce Southern Storm daleko dogurati.Ali eto nisu daleko odmakli od prvog albuma jer su se tada nekad i raspali.


A na tu listu alternativnih imena dodaj jos Billaina i SCH.Slazem se da sad po tom pitanju imamo bolje bandove nego prije rata.Tad se sve svodilo na sarajevsku pop rock skolu koja je ,onako usput,bljutavo ljigava muzika :mrgreen: .Prije rata SCH i recimo Rupa u Zidu su bili rijetki prestavnici bh alter scene.

U poredjenju sa ostalim drzavama bivse Yuge,jbga tu smo uvijek osakaceni bili.Dovoljno je nabrajati Laibach,Borgesiu,Parafe,Obojeni Program...
:thumbup: rišpekt
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#358 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Da, slažem se s tobom. Gledao sam baš neki dan te snimke, početci repa u našoj zemlji, mada ga eto ne slušam. Ali baš mi je bila zanimljia ta zenička omladina i početci Gluhog Doba. Inače ta naša ratna alternativna scena mi je cijela zanimljiva i lično po meni da je samo bolje izreklamirano, one bendove iz Sarajeva bi sakupila neka veća izdavačka kuća i snimila bi im jedan kvalitetniji Rock Under The Siege, a prodavala bi ga ko halvu kada bi objasnila sviejtu pod kakvim uslovima je nastala ta poprilično dobra muzika. Mnogi od tih bendova su i snimili neke kvalitetne albume. Adi Lukovac je objavljivao za italijanski EMI, Sikter je album radio Brian Eno i objavljen je za Orchard, Grafit je nakon 15 godina objavio kompilaciju za Sarajevodisk, ZO. CH je obajvio EP za neku francusku kucu, Protest je izbacio nekoliko albuma, a prvi je objavila slovenska Založba. Bilo je tu nekih repriza RUTS-a, čak je održano i Berlinu, ali niakda ništa značajno.

Zaboravio sam SCH koji je konstanto bio zapsotavljan, a kako se samo Teno trudi oko toga. To je jedini bend u BiH koji ima onako pravo lijepu web-stranicu, merch store, zavidnu audio i video arhivu i jedna ogroman kontinuitet sviranja, čak i u ratu bez prestanka. Mada smo mi imali uvijek udarne bendove koji su zgrtali najviše novca i bili neki mainstream, ustvari malo je pravih bendova bilo. Zabranjeno Pušenje je imalo i zadržalo pravu esenciju, a imalo je i Dugme nekih zanimljivih progresivnih epoha da bi dolaskom Tife to postao jedan od prvih turbofolk bendova. Indexi su bili jedna respektabilna pojava na našem muzičkom podneblju i pratil isu te globalne muzčke trendove, a Sinan Alimanović je umjetnik na svjetksom glasu.

A eto vidiš na ovim forumima se svašta može čuti, pa to tek kasnije postane zanimljivo medijima npr. kao što ti sada spominješ te nastupe Gluhog Doba po tim većim festivalima, a kao što se ovdje po forumu pričalo o koncertu Brucea Dickinsona u BKC-u, ali nigdje nije bilo nekog značajnog dokaza sve do prošlogodišnje senzacije i priče "Scream For Me Sarajevo". Zanimljiva smo mi zemlja, ali eto ja kao optimista mislim da su stvari krenuli na bolje barem što se metala tiče, a i ostali žanrova u pravom umjetničkom smislu su ovdje zaživjeli te su se počeli cijeniti pravi bendovi kao i muzika.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#359 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Ellinor wrote:
So What! wrote:
Sad će bit' uvlačim se :D , ali zaista su profulao/la poentu priče. Nije se umanjivala diskografija Dubioze Kolektiv nego sposobnost ovih naših medija iz razloga što su čuli za tek par bendova, a The Loudest Silence će nastupati na jednom od najvećih evropskih festivala i to voljom publike, a Dubioza Kolektiv kada nastupi na nekom vašaru u Slovačkoj od toga se napravi neka senzacija.
Bojim se da si ti taj koji je ofulao poentu. Nije mi cilj bilo rapravljati, ali hajde da obnovimo gradivo, kad već ne čitate. Daysleeper je rekao:
Kada Dubioza Kolektiv svira na sličnom festivalu sa navećim svjetskim imenima svog žanra svi zabale, vidjećemo kako će ovo biti propraćeno.
na šta ja odgovaram da je nerealno očekivati jednaku medijsku popraćenost benda koji djeluje nazad preko 10 godina i ima 6 albuma i benda kojima ima 0 albuma i 5-6 amaterski snimljenih pjesama. Šta sam tačno ofulao i ko je pominjao kvalitet muzike jednih ili drugih? Meni lično odgovara više zvuk TLS, ali smiješno je mjeriti medijsku popraćenost TLS-a sa popraćenošću Dubioze. To nema nikakve veze sa kvalitetom muzike (što je ionako subjektivna kategorija), već sa popularnošću, imdižom, brendom, dugotrajnošću, marketingom, itd. Možeš ti sići u podrum i snimiti najbolju pjesmu u historiji čovječanstva - to ti samo po sebi ne garantuje nikakav publicitet. Meni se čini da je problem u tome što su ovi iz TLS umislili kako su u najmanju ruku na nivou Nigtwisha, mega zvijezde nepravedno zapostavljene i u sjeni "manje vrijednih bendova", žrtve populizma i šund kulture neposobne da prepozna njihov ogroman potencijal, a realnost je da jedva popunjavaju mjesta u bendu i pucaju po šavovima.

Ovo "voljom publike" što pominješ se, uglavnom, svodilo na moljakanje po facebooku. Mislim, nećemo sad TLS predstavljati kao bend sa ogromnom bazom fanova, kojeg medijske babaroge sputavaju u napretku dajući prednost Dubiozi (ili nekom trećem).
DaysleepeR wrote:
Ellinor wrote:
Dubioza ima više albuma nego TLS pjesama, pa je malo nerealno i neobjektivno porediti.
Ima Rizzo Ruža više albuma nego Dubioza, šta ćemo sad?

Pa ništa, konstatirat ćemo da je tvoj logički rezon na nivou petogodišnjeg djeteta i da ćeš ući u historiju kao jedinstven primjer osobe koja je uspjela napisati rečenicu sa više logičkih grešaka, nego riječi. Čovjek bi rekao da nakon 6000 postova nakucanih na forumu osoba stekne barem osnovne logičke sposobnosti neophodne za iole mentalno zdravu raspravu i repliku.

- Niko nije pomenuo kvalitet muzike, stoga tvoje spominjanje Rizo Ruže nije ništa drugo do logička diverzija ("crvena haringa") kako bi ubacio totalno irelevantnu stvar u diskusiju, u nedostatku argumenta/odgovora na kritiku koja ti je upućena.

- Sve da i nisi napravio gore pomenutu grešku, ti si taj koji je postavio tezu (da bi medijska popraćenost jednih i drugih trebala biti jednaka), stoga bi je trebao braniti od kritike (u ovom slučaju moje), a ne postavljati novu tezu koju bih ja sad, kao, trebao braniti :-)
Ima stvari s kojiam bi se ovdje i složio, a u nekima pravo griješiš. Zašto? Pa evo pjesme TLS su poprilično profesionalno snimljene, a kolik oznam i Dubioza svoje pjesme snima u svom studiju, poprilično kućne radinosti u Sarajevu u kojem snima i npr. Corbansick. Druga stvar, na tom glasanju je bilo prijavljeno oko 150 bendova iz raznih zemalja Evrope, a TLS je završio treći pa ja sad stvarno neznam, vjeruejm da je moglo jedno 100 do 200 ljudi iz BiH glasati za njih, ali više niej sigurno i to zahvaljući onih FB pozivima na glasanje koje ti nazivaš "moljakanjem". I stvarno nemam pojma kako si ti shvatio da je ekipa TLS-a umišljena. Poslušaj pa zaključi sam:

User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#360 Re: Metal u BiH

Post by ExNihilo »

Slušao sam intervju već. Dovoljno je čuti koliko gospođica ima poštovanja prema bivšim članovima da bi se stekla slika pretencioznosti.

Ove njihove pjesme će ostati amaterske dok ne izbace single ili album. Snimanje u vlastitoj produkciji i kačenje na youtube je definicija amaterizma.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#361 Re: Metal u BiH

Post by dezurni_ucenik »

So What! wrote:Da, slažem se s tobom. Gledao sam baš neki dan te snimke, početci repa u našoj zemlji, mada ga eto ne slušam. Ali baš mi je bila zanimljia ta zenička omladina i početci Gluhog Doba. Inače ta naša ratna alternativna scena mi je cijela zanimljiva i lično po meni da je samo bolje izreklamirano, one bendove iz Sarajeva bi sakupila neka veća izdavačka kuća i snimila bi im jedan kvalitetniji Rock Under The Siege, a prodavala bi ga ko halvu kada bi objasnila sviejtu pod kakvim uslovima je nastala ta poprilično dobra muzika. Mnogi od tih bendova su i snimili neke kvalitetne albume. Adi Lukovac je objavljivao za italijanski EMI, Sikter je album radio Brian Eno i objavljen je za Orchard, Grafit je nakon 15 godina objavio kompilaciju za Sarajevodisk, ZO. CH je obajvio EP za neku francusku kucu, Protest je izbacio nekoliko albuma, a prvi je objavila slovenska Založba. Bilo je tu nekih repriza RUTS-a, čak je održano i Berlinu, ali niakda ništa značajno.

Zaboravio sam SCH koji je konstanto bio zapsotavljan, a kako se samo Teno trudi oko toga. To je jedini bend u BiH koji ima onako pravo lijepu web-stranicu, merch store, zavidnu audio i video arhivu i jedna ogroman kontinuitet sviranja, čak i u ratu bez prestanka. Mada smo mi imali uvijek udarne bendove koji su zgrtali najviše novca i bili neki mainstream, ustvari malo je pravih bendova bilo. Zabranjeno Pušenje je imalo i zadržalo pravu esenciju, a imalo je i Dugme nekih zanimljivih progresivnih epoha da bi dolaskom Tife to postao jedan od prvih turbofolk bendova. Indexi su bili jedna respektabilna pojava na našem muzičkom podneblju i pratil isu te globalne muzčke trendove, a Sinan Alimanović je umjetnik na svjetksom glasu.

A eto vidiš na ovim forumima se svašta može čuti, pa to tek kasnije postane zanimljivo medijima npr. kao što ti sada spominješ te nastupe Gluhog Doba po tim većim festivalima, a kao što se ovdje po forumu pričalo o koncertu Brucea Dickinsona u BKC-u, ali nigdje nije bilo nekog značajnog dokaza sve do prošlogodišnje senzacije i priče "Scream For Me Sarajevo". Zanimljiva smo mi zemlja, ali eto ja kao optimista mislim da su stvari krenuli na bolje barem što se metala tiče, a i ostali žanrova u pravom umjetničkom smislu su ovdje zaživjeli te su se počeli cijeniti pravi bendovi kao i muzika.

Nek' halale metalci sto je tema otisla u drugom smjeru :D .

Ja vjerujem da Teno mozda i nema neke volje za svirkama jer u zadnjih 10 godina samo je 2x SCH svirao u Sarajevu.Vjerovatno se i pomirio gdje zivi.Ali zato diskografski ne miruje i svake dvije,tri godine izbaci nesto.

Na ovom forumu provalio sam da je i Mike Patton davno nekad svirao u Sarajevu.

A sad sam pronasao spisak bandova sa festivala "Le Printemps De Bourges" '96.godina.Izmedju ostalih bili su tu i Gluho Doba.

1996

(April 16–21)

Assassin, Big Soul, Brigitte Fontaine, Ceux qui marchent debout, Cypress Hill, DJ Gilb R, Elliott Murphy, Everything but the Girl, Fabe, The Fleshtones, Joan Baez, Lou Reed, Ménélik, Miossec, Orchestre National de Barbès, St Germain, Silmarils, Sonic Youth, Sting, Tindersticks, Transglobal Underground, Zachary Richard, Treize...and so many more



Dakle 96.godine jedan nas band(da naglasim demo band) je nastupao zajedno sa Stingom,Cypress Hill-om,Lou Reed,Joan Baaz ...
heppo
Posts: 29
Joined: 29/04/2013 00:17

#362 Re: Metal u BiH

Post by heppo »

Ellinor wrote:Slušao sam intervju već. Dovoljno je čuti koliko gospođica ima poštovanja prema bivšim članovima da bi se stekla slika pretencioznosti.

Ove njihove pjesme će ostati amaterske dok ne izbace single ili album. Snimanje u vlastitoj produkciji i kačenje na youtube je definicija amaterizma.
evo zahvaljujući našoj temi prvi put čujem za ovaj bend i dotičnu gđicu(medena je) i ostao sam PAF :o
Svaka čast i samo naprijed TLS
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#363 Re: Metal u BiH

Post by Obskurni »

Kakav se kič putem ovog TLS-a gura dalje to je nevjerovatno
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#364 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

So What! wrote:
CVIKERASH wrote:
Dubioza je trenutno IN (sa naglaskom na "trenutno").Zato se svaki njihov korak pazljivo prati.Tako je bilo sa Edom Maajkom prije 10 godina.Nisi mogao u halu otici da se on ne spomene. :D .

A kad se vec Dubioza spominje,poredjenje sa Zabranjenim Pusenjem sto rade neki kriticari ovdje je apsolutno smijesno i jadno.Guzonjin Sin se pjeva i nakon 30 godina skoro.Blam blam svaki dan sanjam autoban i zbog krize nemam za rizle da li ce se pjevati cak i za 10 godina ,sumnjam.Tako su hvalili i Edine stvarke pa ko se danas sjeca Mahira i Alme,Molitve i ostalih.

Meni je licno krivo malo sto se o Aestathic Empathy malo skoro nikako ne prica po medijima.Shvatam da ne sviraju za svakoga ko sto Dubioza hoce (za gradjanina i seljaka),ali nije ni u redu da se takva grupa ignorise.Pa da uvrstim tu i The Loudest Silence.
Ma ima Dubioza Kolektiv neku vrijednost, a ja na njih gledam kao jedan solidan bend na našoj alternativnoj mainstream sceni. Sada, da li oni namjerno ciljaju svakoga za svoju publiku ili većinu jednostavno privuku neki lagani ritmovi to je teško odrediti. Evo npr. Zoster ne svira za svakoga pa npr. šta sam puta čuo da seljaci pjevaju "Ko je jamio" mada u suštini ne shvataju poruku tog benda, a ni pjesme.

Za mene je naša alternativna scena, ova ratna i poslijeratna iam daleko veću težinu nego ona prijeratna. Ima tu nekih finih primjera tipa Zostera, Siktera, Dubioze, Siledžije, Skoz, Letu Štuke, Billy Andol, Motherpig, Corbansick, Sopot, KillingJazzHardcoreBaby itd... Tu bih rado svrstao i ovo Zabranjeno Pušenje sa posljednjih par albuma jer je Sejo unio dosta tu zanimljivh elemenata, a trenutno kao uzore navodi Mainc Street Preacherse.

A u našoj underground metal sceni definitivno postoje bendovi za koje je pitanje vremena kada će eksplodirati i otići dalje baš kao AE i The Loudest Silence dok su jedan Silent Kingdom, KRV, After Oblivion, Neon Knigths ostvarili značajne uspjehe na tom međunarodnom polju, ali za ova dva navedena ja lično očekujem da će ostvariti još više kao što je to mogao i HellRide samo da Pero nije otišao sa mjesta vokala. Vjerovanto bi ga gledali za koju godinu na turneji sa Downom ili Crowbarom, ali ko zna, možda i sa ovim vokalistom uspiju to isto jer ga ja do sada nisam čuo nikako. Ima tu i u nas bendova na underground sceni koji su stvorili neko ime, ali sam ozato što postoje dugo, ali ne posjeduju ama baš ništa da bi ostvarili negi veći uspjeh.

kakav ba Pero šta je tebi, taj frajer nema pojma, on je i izbačen kako bi bendu krenulo, vidi se da nisi čuo novog čovjeka
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#365 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

Ellinor wrote:Slušao sam intervju već. Dovoljno je čuti koliko gospođica ima poštovanja prema bivšim članovima da bi se stekla slika pretencioznosti.

Ove njihove pjesme će ostati amaterske dok ne izbace single ili album. Snimanje u vlastitoj produkciji i kačenje na youtube je definicija amaterizma.
imaš svoje mišljenje i sve stoji, osim malo tendencioznog obračunavanja sa TLS-om, valjda iz ličnih pobuda, šta ja znam.

ja sam samo postavio pitanje hoće li uopšte iko to propratiti onako sam od sebe jer se ne dešava svaki dan
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#366 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

DaysleepeR wrote:
kakav ba Pero šta je tebi, taj frajer nema pojma, on je i izbačen kako bi bendu krenulo, vidi se da nisi čuo novog čovjeka
Vjerujem da je ovo sarkastično :D (barem ovaj dio o Peri).
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#367 Re: Metal u BiH

Post by chengaba »

So What! wrote:
DaysleepeR wrote:
kakav ba Pero šta je tebi, taj frajer nema pojma, on je i izbačen kako bi bendu krenulo, vidi se da nisi čuo novog čovjeka
Vjerujem da je ovo sarkastično :D (barem ovaj dio o Peri).
Iz onog što sam ja live slušao Helrajd, ovo stoji itekako, meni drugi bend sad...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14265
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#368 Re: Metal u BiH

Post by DaysleepeR »

So What! wrote:
DaysleepeR wrote:
kakav ba Pero šta je tebi, taj frajer nema pojma, on je i izbačen kako bi bendu krenulo, vidi se da nisi čuo novog čovjeka
Vjerujem da je ovo sarkastično :D (barem ovaj dio o Peri).
nije sarkastično.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#369 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Image
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#370 Re: Metal u BiH

Post by chengaba »

Shipwrecked | Sarajevo

Link za download u opisu videa. \m/



Image
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#371 Re: Metal u BiH

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 16:38, edited 1 time in total.
User avatar
Đinajlu
Posts: 460
Joined: 24/05/2012 02:38
Location: Marijan's left nut

#372 Re: Metal u BiH

Post by Đinajlu »

User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#373 Re: Metal u BiH

Post by Amagon »

User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#374 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Amagon wrote:Southern Storm 2002 :)

Cijeli kanal je riznica jako zanimljivih video snimaka od raznoraznih bendova od kojih i danas mnogi postoje ili su ostavili značajan trag. Meni najbolji intervju sa Tenom iz SCH koji se tada bio friško vratio nakon dugo godina iz Praga i dao je vjerovatno svoj najbolji intervju do tada, kasnije ga je vrijeme i koješta nagrizlo. Evo sta imaju od bendova sa bosanske metal /HC scene, uglavnom iz Tuzle jer je agencija Zeus iz Tuzle, a 2002. godine naša scena kao što i Hata (Agonize) reče je i postojala u Tuzli:









User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#375 Re: Metal u BiH

Post by So What! »

Image

BHHC BOOKING & SMF PROMOTIONS PREDSTAVLJA

ENTER THE NU BREED TOUR: SARAJEVO 13.12.13.

MADBALL (SAD)
http://www.facebook.com/madballNYC



YOUR DEMISE (Velika Britanija)
http://www.facebook.com/yourdemise



DEEZ NUTS (Australija)
http://www.facebook.com/deeznutshardcore



NASTY (Belgija)
http://www.facebook.com/getnasty

Post Reply