MESO-All About

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#101 Re: MESO-All About

Post by hadzinicasa »

wewa wrote:ustanes za vikend, popijes kahvu i pristavis meso.
istom oko aksama, ono gotovo :thumbup:
ih tako ja bamiju krckam makar 3-4 sata. pristavim meso, odem na pijacu, spremim kucu, operem ves, onda obarim bamiju pa dodam, pa onda legnem jedno sahatak da odmorim i dok trepnes, ona gotova :) :) :) :) :)
nista ne moze zamijeniti ukus Jela Koje se par sati krcka na laganoj vatrici. nema te Marinade i zacina.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#102 Re: MESO-All About

Post by wewa »

ja se iskreno nasekiram kad vidim da neko bolonjez napravi za pola sata. majkemi :cry:

zamisli zivjeti zivot a ne spoznati punocu okusa bolonjeza i mesa koje se topi na jeziku. oh, the horror!
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#103 Re: MESO-All About

Post by Ramzess Veliki »

wewa wrote:ustanes za vikend, popijes kahvu i pristavis meso.
istom oko aksama, ono gotovo :thumbup:
... a dotad da postim ??? :shock:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#104 Re: MESO-All About

Post by Ramzess Veliki »

hadzinicasa wrote:ih tako ja bamiju krckam makar 3-4 sata. pristavim meso, odem na pijacu, spremim kucu, operem ves, onda obarim bamiju pa dodam, pa onda legnem jedno sahatak da odmorim i dok trepnes, ona gotova :) :) :) :) :)
nista ne moze zamijeniti ukus Jela Koje se par sati krcka na laganoj vatrici. nema te Marinade i zacina.
Ovdje bamje k'o sisarke ... :pisnuo:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#105 Re: MESO-All About

Post by wewa »

Ramzess Veliki wrote:
wewa wrote:ustanes za vikend, popijes kahvu i pristavis meso.
istom oko aksama, ono gotovo :thumbup:
... a dotad da postim ??? :shock:
dotad jedi ostatke od juce 8-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#106 Re: MESO-All About

Post by hadzinicasa »

Ramzess Veliki wrote:
hadzinicasa wrote:ih tako ja bamiju krckam makar 3-4 sata. pristavim meso, odem na pijacu, spremim kucu, operem ves, onda obarim bamiju pa dodam, pa onda legnem jedno sahatak da odmorim i dok trepnes, ona gotova :) :) :) :) :)
nista ne moze zamijeniti ukus Jela Koje se par sati krcka na laganoj vatrici. nema te Marinade i zacina.
Ovdje bamje k'o sisarke ... :pisnuo:
aj hijr ju. i ovdje. tacno cu uslikati jednom.
k#o moj prst ona jedna.
tako da filovanje bamije ne izgleda kao nemoguca misija 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#107 Re: MESO-All About

Post by Ramzess Veliki »

hadzinicasa wrote:aj hijr ju. i ovdje. tacno cu uslikati jednom.
k#o moj prst ona jedna.
tako da filovanje bamije ne izgleda kao nemoguca misija 8-)
:pisnuo: ... tacno cu ih jednom filovati ... :drndavi:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#108 Re: MESO-All About

Post by wewa »

za 3 porcije vam treba
1 luk
pola kg mljevenog mesa
soljica rize
i
jedna bamja <3
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#109 Re: MESO-All About

Post by hadzinicasa »

i postavi nam sliku, nek' crknu dusmani!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#110 Re: MESO-All About

Post by Toto »

Rast i razvoj mikroorganizama koji kontaminiraju hranu (bakterije, kvasci, i plesni) može biti usporen pomoću raznovrsnog začinskog bilja: bjelog i crnog luka, cimeta, klinčića, timijana, kadulje, piment, kurkume, kumina, ruzmarina, hrena, hmelja, ginsenga, kopra, koriandera, paprike, običnog kima, crnog bibera, lovora i bosiljka.
Valjda je sad jasnije zašto su stare aščije, prije pojave frižidera, koristile sok od crnog luka i crni biber za mariniranje mesa.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#111 Re: MESO-All About

Post by Toto »

Divljač

Meso divljači je žilavo i ima "divlji" miris. To su dva "problema" koje treba riješiti marinada.
Mirisi se nalaze u sokovima, pa ih treba izvući van.
Za to nam koristi so, jer veže za sebe vodu.
Ja meso prvo osolim i stavim u frižider. U flašu s crnim vinom stavim zrna crnog bibera, bobe kleke (voditl računa o količini) i stavim na sobnu temperaturu.
Poslije 12h izvadim meso iz frižidera, odalijem tečnost, koju je izvukla so i bacim. Na meso stavim majčinu dušicu i prelijem sadržaj iz flaše (vino,biber,kleka) i opetu frižider (2-3) dana.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#112 Re: MESO-All About

Post by moonca »

Maraschino wrote:
Toto wrote:Pa, kakvi su dojmovi? Ukus? Mekoća? Mehkoća?Šta ste radili s meso? Je li "maturiralo"?
Sta reci Toto. Ja sam vise degustator a imam jednog ''guzija-poguziju'' koji svakom mesu nadje neku adekvatnu marinadu. Znam da nekada koristi jogurt i luk(onako krupno isjecen), obavezno biber i jos mnogo toga sto ti ja ne mogu ni zapamtiti.
Svaki put budem odusevljen ukusom, meHkocom, i zasicenoscu.

Ljetos nam je spremao onako cijeli biftek. Uh kako je bio dobar. Jednom na rostilju a drugi put u tavi.
Gledao sam ovaj u tavi. Zagrije tavu dobro pa ga izokrece da dobije boju. Onda ubaci komad putera da se topi. Nagne tavu a drzi je jos na plamenu a kasikom dise onaj puter i preliva preko njega. Nista ga ne okrece. Obavezno ga zamota malo u foliju da otpusti....mmm kako je bio dobar. Dodje negdje do ''rare'' a ja sam za ''medium'' dok je treca osoba uvjek za ''medium wel''. Kompromis.

Mislim da ponajvise zavisi od kvaliteta goveceta kao i temperature na kojoj se priprema/przi.

Jeste li probali --au poivre-- moj nekada omiljeni sos-- :-)

Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#113 Re: MESO-All About

Post by Toto »

Član 2

Pod stokom za klanje, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se: goveda (uključujući i bivole), svinje, ovce, koze, kopitari (konji, magarci, mazge i mule) i kunići.

Pod peradi, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se kokoši, ćurke, guske, plovke, morke i pitomi golubovi.
Pod divljači, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se: zečevi, divlje svinje, divokoze, jeleni, srne, medvedi, jarebice, prepelice, divlje guske, divlje plovke, divlji golubovi, grlice i fazani.

Član 3

Pod mesom stoke za klanje, peradi i divljači, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se skeletna muskulatura dobivena klanjem stoke i peradi i klanjem ili odstreljenjem divljači, sa uraslim masnim i vezivnim tkivom, kostima i rskavicama, krvnim i limfnim sudovima, limfnim čvorovima i živcima.

Član 4

Pod jestivim delovima stoke za klanje, peradi i divljači (u daljem tekstu: jestivi delovi), koji se ne smatraju mesom u smislu odredbe člana 3. ovog pravilnika, podrazumevaju se:

1) masna tkiva – slanina (potkožno masno tkivo svinja), salo (naslage masnog tkiva u trbušnoj šupljini svinja), oporci (masno tkivo creva) i loj (masno tkivo goveda, bivola, ovaca, koza i kopitara);
2) unutrašnji organi ili iznutrice, i to:

a) celi organi: mozak, jezik, srce, grkljan, dušnik, pluća, grudna žlezda, jetra, slezina, bubrezi, beli bubrezi – testesi i krv;
b) celi organi ili delovi organa probavnog trakta: želudac svinja i teladi, predželuci goveda, teladi i ovaca (burag i kapura), mišićni želudac peradi (bubac), tanka creva teladi, prasadi i jagnjadi i deo debelog creva svinja, teladi, goveda, ovaca i jagnjadi;

3) glava (ošurena ili oslobođena kože), donji delovi nogu stoke za klanje i peradi odvojeni u skočnim (tarzalnim) i kolenim (karpalnim) zglobovima (u daljem tekstu: donji delovi nogu), rep (deo kičmenog stuba koji obuhvata pršljenove repa sa pripadajućom muskulaturom), koža svinja bez dlake, koža glave i nogu teladi (ošurena i bez dlake) i gubice goveda, kosti za supu (bele kosti) i kosti sa mesom.

Celi organi ili delovi organa probavnog trakta (stav 1. tačka 2. pod b) moraju se odmah posle klanja dobro očistiti od sadržaja, a sa želuca svinja, mišićnog želuca peradi i predželuca preživara mora se odstraniti rožnati deo (kutikula).
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#114 Re: MESO-All About

Post by Toto »

govedi jezik

Image
Last edited by Toto on 18/05/2022 07:34, edited 1 time in total.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#115 Re: MESO-All About

Post by anex »

Ee ovdje sam kod kuće...
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#116 Re: MESO-All About

Post by Toto »

User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#117 Re: MESO-All About

Post by Toto »

koji dio ide u cevapcice? :D
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#118 Re: MESO-All About

Post by skrtica »

Da li je meso u tržnicama, meso naših proizvođača. Gdje ga kupujete uopšte ?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#119 Re: MESO-All About

Post by Toto »

malo vjerovatno
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#120 Re: MESO-All About

Post by HelaS »

skrtica wrote: 02/12/2022 09:26 Da li je meso u tržnicama, meso naših proizvođača. Gdje ga kupujete uopšte ?
Kakva je razlika, kad farmeri i u inostranstvu i domaći, koriste identičnu ili vrlo sličnu hranu za stoku :-)
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#121 Re: MESO-All About

Post by anex »

HelaS wrote: 02/12/2022 22:24
skrtica wrote: 02/12/2022 09:26 Da li je meso u tržnicama, meso naših proizvođača. Gdje ga kupujete uopšte ?
Kakva je razlika, kad farmeri i u inostranstvu i domaći, koriste identičnu ili vrlo sličnu hranu za stoku :-)
Razlika je kupiti meso kod Bajre i kupiti meso kod Mehe iz Donjeg Uzglavića! Jer kod Mehe je jela krava travu, djetelinu i tako to a kod Bajre je jela industrijsku hranu, koncentrat i slično. Tako da ko se razumije u domaću hranu onda zna šta govorim.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#122 Re: MESO-All About

Post by moonca »

...teshko ikome vjerovati.. plati skuplje/ citaj deklaraciju... i to je jedini nanchin, da uzivash jeduchi ga..
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#123 Re: MESO-All About

Post by HelaS »

anex wrote: 02/12/2022 22:39
HelaS wrote: 02/12/2022 22:24

Kakva je razlika, kad farmeri i u inostranstvu i domaći, koriste identičnu ili vrlo sličnu hranu za stoku :-)
Razlika je kupiti meso kod Bajre i kupiti meso kod Mehe iz Donjeg Uzglavića! Jer kod Mehe je jela krava travu, djetelinu i tako to a kod Bajre je jela industrijsku hranu, koncentrat i slično. Tako da ko se razumije u domaću hranu onda zna šta govorim.
Meho uzgaja kravu-dvije, koje će kasnije nekad prodati u mesu, a Bajra trguje tržišnim mesom. Samo Mercator u Sarajevu proda više nego Meho može uzgojiti krava. Krave koje jedu travu, uglavnom su mliječne krave
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#124 Re: MESO-All About

Post by __Phoenix__ »

Zar ima negdje u Sa kupiti divljači na kilo?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#125 Re: MESO-All About

Post by Toto »

HelaS wrote: 02/12/2022 22:24
skrtica wrote: 02/12/2022 09:26 Da li je meso u tržnicama, meso naših proizvođača. Gdje ga kupujete uopšte ?
Kakva je razlika, kad farmeri i u inostranstvu i domaći, koriste identičnu ili vrlo sličnu hranu za stoku :-)
meso domacih proizvodjaca ne stoji zamrznuto 5 god
Post Reply