Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post Reply
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#126 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by MarshalDodik »

Haman2 wrote: Jedno je biti Turcin a drugo je biti Bosnjak, Srbin ili Hrvat turskog porijekla. Nadam se da znas razliku izmedju ta dva pojma. DAKLE, ne mlati praznu slamu, ne pisi komentare na temu koju ne poznajes.
Takvih nema, odnosno od 100 neces naci jednog-dvojicu.
Sva porodicna predanja o turskom porijeklu listom padaju genetskim istrazivanjem.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#127 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by Maraschino »

plain vanilla wrote:Je li toliko opala posjeta ovom forumu, pa se tolerise ovo trolanje? Nimalo ni dobronamjerna ni dobrocudna tema, a bome ni postavljac iste.
Bit ce da je tako. :roll:

Ja to prije neki dan rekoh kada je otvorena ona tema o Aliji i Titu.

Tacno zna gdje ce se forumasi glodjati a teme su 178 puta prezvakane i svako je rekao sta je imao.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#128 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by horkesh »

takojegovorio wrote: Kusturica me ne interesuje,ni kao vjernik,ni kao umetnik.Ako su Andrić i Meša pisali zaista ono što se zbivalo u bosni..onda istina boli "multikulturalno" Sarajevo,a ako nije...produži dalje..šta te se tiče šta pišu pojedinci
Hahahaha znao sam!

Moram priznati, ovo je ipak korak dalje nego sam očekivao. Prvo polazi od postavke da Meša i Andrić nisu pisci, nego - historičari :-)

Ovo o tome da je "multikulturalno Sarajevo" odgovorno za osmanske postupke, nažalost, nije ništa novo. Bukvalno opravdanje za genocid.

Šta je iduće, o Turčinov sine? Opravdana osveta Turcima na ovim prostorima? Kad će 'eroj Mladić doći na red?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#129 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by hAZNADAR »

takojegovorio wrote:
Kusturica me ne interesuje,ni kao vjernik,ni kao umetnik.Ako su Andrić i Meša pisali zaista ono što se zbivalo u bosni..onda istina boli "multikulturalno" Sarajevo,a ako nije...produži dalje..šta te se tiče šta pišu pojedinci
Taman sam i pomislio kad ce ono o "istina boli" - kad evo ga. :D

Jel se to jos kod vas prica o Bosnjama koji lazu o medu i mlijeku za turske, ulice i skole po sultanima,... i kriju bolnu istinu o srpskom porijeklu - koju eto znaju al nece da priznaju? :D

Ima nade za nas - kada vidim kakav je protivnik.

Doduse - tu ti je haman2 ko kec na desetku. Nebi se iznenadio da je nastup dogovoren.
Last edited by hAZNADAR on 16/09/2019 22:01, edited 1 time in total.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#130 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by takojegovorio »

Ne razumem zašto me vređaš! Poturice..ni mi turci vas ne možemo..hajd odjebi!
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#131 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by hAZNADAR »

takojegovorio wrote:Ne razumem zašto me vređaš! Poturice..ni mi turci vas ne možemo..hajd odjebi!
Laki je i malo nervozan sto je provaljen.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#132 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by horkesh »

takojegovorio wrote:Ne razumem zašto me vređaš! Poturice..ni mi turci vas ne možemo..hajd odjebi!
Sad mi je krivo što nisam napisao da će ovo biti iduća reakcija, a znao sam da će biti :zzzz: Uvijek isto. Nakon inicijacije i prikrivanja, trol osjeti određenu slobodu kada shvati da je provaljen i da nema više šta da skriva te odluči da "saspe istinu u lice".

Duša slatka.... E, ti si ovdje prvi ovakav. NIKAD prije niko nije pokušao nešto slično ovome što si ti :lol:

Nego, reci ti nama, pošto si ti, je li, Turčin :roll: Kakvu ti odgovornost osjećaš za zločine i okupaciju Turaka :wink:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#133 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by salik79 »

horkesh wrote:
takojegovorio wrote: Kusturica me ne interesuje,ni kao vjernik,ni kao umetnik.Ako su Andrić i Meša pisali zaista ono što se zbivalo u bosni..onda istina boli "multikulturalno" Sarajevo,a ako nije...produži dalje..šta te se tiče šta pišu pojedinci
Hahahaha znao sam!

Moram priznati, ovo je ipak korak dalje nego sam očekivao. Prvo polazi od postavke da Meša i Andrić nisu pisci, nego - historičari :-)

Ovo o tome da je "multikulturalno Sarajevo" odgovorno za osmanske postupke, nažalost, nije ništa novo. Bukvalno opravdanje za genocid.

Šta je iduće, o Turčinov sine? Opravdana osveta Turcima na ovim prostorima? Kad će 'eroj Mladić doći na red?
Da je trazio/zelio nesto historijsko procitati, procitao bi sta od pisca-historicara, Dusana Baranina, a ne Andrica. Inace je zanimljivo kako je Andric potenciran po ovom pitanju, a za Baranina se ni znalo nije. A pisali su o istim temama...

Image
Image
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#134 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by LBVIEW »

salik79 wrote:
horkesh wrote:
takojegovorio wrote: Kusturica me ne interesuje,ni kao vjernik,ni kao umetnik.Ako su Andrić i Meša pisali zaista ono što se zbivalo u bosni..onda istina boli "multikulturalno" Sarajevo,a ako nije...produži dalje..šta te se tiče šta pišu pojedinci
Hahahaha znao sam!

Moram priznati, ovo je ipak korak dalje nego sam očekivao. Prvo polazi od postavke da Meša i Andrić nisu pisci, nego - historičari :-)

Ovo o tome da je "multikulturalno Sarajevo" odgovorno za osmanske postupke, nažalost, nije ništa novo. Bukvalno opravdanje za genocid.

Šta je iduće, o Turčinov sine? Opravdana osveta Turcima na ovim prostorima? Kad će 'eroj Mladić doći na red?
Da je trazio/zelio nesto historijsko procitati, procitao bi sta od pisca-historicara, Dusana Baranina, a ne Andrica. Inace je zanimljivo kako je Andric potenciran po ovom pitanju, a za Baranina se ni znalo nije. A pisali su o istim temama...

Image
Image
Jebi ga, ovaj nije pisao o Radisavu, zazidanim srpskim bebama u mostu, odsjecenim srpskim usima i nosevima, te ostalim zulumima nad nejaci k'o sjor Ivo, a to je ono u sto Srbi vjeruju.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#135 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by ¤ jelena ¤ »

Čuj ''...bošnjački ili srpski pisac'' :roll:

Dokle više, ograničena, nepismena i zatrovana bagro?!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#136 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by Bodkin »

¤ jelena ¤ wrote:Čuj ''...bošnjački ili srpski pisac'' :roll:

Dokle više, ograničena, nepismena i zatrovana bagro?!
Pitanje je legitimno. Nacionalnost je najbitnija na ovim prostorima. Kao npr sta je bio tesla

Drugi par rukava je sta bi isti ljudi rekli o mesi ili andricu prije 30 godina, danas ili za 30 godina
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#137 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by The 51st State »

s obzirom na srpski modus operandi, vrlo vjerovatno da je pismo falskifikovano.
uglavno nepravda je da je debelo losiji pisac od njega dobio nobelovu nagradu, bas je lik u nepravdi cijeli zivot bio.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#138 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote:s obzirom na srpski modus operandi, vrlo vjerovatno da je pismo falskifikovano.
uglavno nepravda je da je debelo losiji pisac od njega dobio nobelovu nagradu, bas je lik u nepravdi cijeli zivot bio.
Pa lik je u svojim djelima prezentirao srpsku verziju historije, oni ga tumace kao historicara i "borca" za srpsku stvar, s toga i ne cudi sto su ga "pogurali" gdje treba za Nobela. :D Inace, u Svedskoj niko relevantan, osim onih srpskih slavisticara na Univerzitetu :D, niti ga spominje, niti smatra bitnim za razvoj europske knjizevnosti - covjek dobio Nobela i onda tajac. :D
A Mesa je bio duboko nesrecan i isfrustriran lik kojeg su tipovi poput Cosica i Beckovica maksimalno iskoristili. Cak postoje i jake indicije, o cemu je pisao i Jergovic, kako je i "progon" iz Sarajeva isceniran od strane iste ekipe kako bi se potvrdila teza o "srpskoj ugrozenosti", odnosno harangi protiv srpskih intelektualaca(Lubarda, Selimovic...).
User avatar
SmokingMan
Posts: 18704
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#139 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by SmokingMan »

LBVIEW wrote:
The 51st State wrote:s obzirom na srpski modus operandi, vrlo vjerovatno da je pismo falskifikovano.
uglavno nepravda je da je debelo losiji pisac od njega dobio nobelovu nagradu, bas je lik u nepravdi cijeli zivot bio.
Pa lik je u svojim djelima prezentirao srpsku verziju historije, oni ga tumace kao historicara i "borca" za srpsku stvar, s toga i ne cudi sto su ga "pogurali" gdje treba za Nobela. :D Inace, u Svedskoj niko relevantan, osim onih srpskih slavisticara na Univerzitetu :D, niti ga spominje, niti smatra bitnim za razvoj europske knjizevnosti - covjek dobio Nobela i onda tajac. :D
A Mesa je bio duboko nesrecan i isfrustriran lik kojeg su tipovi poput Cosica i Beckovica maksimalno iskoristili. Cak postoje i jake indicije, o cemu je pisao i Jergovic, kako je i "progon" iz Sarajeva isceniran od strane iste ekipe kako bi se potvrdila teza o "srpskoj ugrozenosti", odnosno harangi protiv srpskih intelektualaca(Lubarda, Selimovic...).
:thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#140 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by insomnia78 »

Maraschino wrote:
plain vanilla wrote:Je li toliko opala posjeta ovom forumu, pa se tolerise ovo trolanje? Nimalo ni dobronamjerna ni dobrocudna tema, a bome ni postavljac iste.
Bit ce da je tako. :roll:

Ja to prije neki dan rekoh kada je otvorena ona tema o Aliji i Titu.

Tacno zna gdje ce se forumasi glodjati a teme su 178 puta prezvakane i svako je rekao sta je imao.
Mislim da je vise u pitanju “pustanje niz vodu” od strane Šimića. Vidiš da administracije skoro pa ni nema
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#141 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by Haman2 »

Forum polako odmire. Jos nije ispustio dusu. Tesko je predvidjeti kad ce se to dogoditi. Sta je razlog????????????? :izet:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#142 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by insomnia78 »

Ne donosi pare
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#143 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by Haman2 »

To ne znamo. Mislim da i ovdje vazi ona narodna " nema dzabe ni u stare babe". Forum nije tu samo onako. On ima svoju svrhu. Mozda se na njemu otkrivaju ekstremisti, mozda se prikupljaju informacije o raspolozenju ljudi u drzavi kao npr. medjunacionalni odnosi, koliko se preferira koja politika itd. Mozda to znaju moderatori. Ako primaju neku naknadu onda znaju ko ih placa.
User avatar
BHCluster
Posts: 23424
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#145 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by BHCluster »

Chmolji je racunar prdnuo u fenjer, a kad to se rijesi strah me je i pomisliti sta ce dalje biti... :mrgreen:
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#146 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by takojegovorio »

horkesh wrote:
takojegovorio wrote:Ne razumem zašto me vređaš! Poturice..ni mi turci vas ne možemo..hajd odjebi!
Sad mi je krivo što nisam napisao da će ovo biti iduća reakcija, a znao sam da će biti :zzzz: Uvijek isto. Nakon inicijacije i prikrivanja, trol osjeti određenu slobodu kada shvati da je provaljen i da nema više šta da skriva te odluči da "saspe istinu u lice".

Duša slatka.... E, ti si ovdje prvi ovakav. NIKAD prije niko nije pokušao nešto slično ovome što si ti :lol:

Nego, reci ti nama, pošto si ti, je li, Turčin :roll: Kakvu ti odgovornost osjećaš za zločine i okupaciju Turaka :wink:
pa da budem iskren,osećam odgovornost za ono što su neki moji pretci radili i sa očeve i sa majčine strane.Međutim,današnje nacionaliste ne interesuje to,već ih interesuje osveta prema turcima,iako su bošnjaci sloveni koji su primili islam za vreme osmanske vladavine.Ne razumem zašto bošnjaci beže od istine.Naravno ako je istina da su se poturčili.
Ali pošto izučavam Kur an,nisam primetio da se u bilo kojoj suri i bilo kojem ajetu pominju turci.Bošnjaci se nisu poturčili,već primili islam,i ne razumem potrebu da se oni nekom pravdaju.Kao što su u sedmom veku neki sloveni primili h/kršćanstvo.Ovde se radi o nečem vrlo opasnijem,a to je da se sakrije istorijska istina( opet kažem ako je to istina),da su bošnjaci oduvek tu,da su oduvek ispovedali islam i na kraju da je Adem a.s. bio bošnjak.Ono što znasmo jeste da su tokom pet vekova hrišćansko stanavništvo prelazilo na islam,i ja tu ne vidim nikakav problem!Turci su doneli islam i nacionalisti srpski i hrvatski govore o poturčivanju a ne o islamizaciji slovena koji su tada pripadali bosanskojh crkvi.Dalje, ne vidim smisao ni potrebu da se nazivam tučinovim sinom,osim ako to nije vređanje. Al hajde neka ti bude arapinov sine.

Volite arape,jer sam i ja arap tako kaže Alahov miljenik i Božiji poslanik
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#147 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by takojegovorio »

horkesh wrote:
takojegovorio wrote: Kusturica me ne interesuje,ni kao vjernik,ni kao umetnik.Ako su Andrić i Meša pisali zaista ono što se zbivalo u bosni..onda istina boli "multikulturalno" Sarajevo,a ako nije...produži dalje..šta te se tiče šta pišu pojedinci
Hahahaha znao sam!

Moram priznati, ovo je ipak korak dalje nego sam očekivao. Prvo polazi od postavke da Meša i Andrić nisu pisci, nego - historičari :-)

Ovo o tome da je "multikulturalno Sarajevo" odgovorno za osmanske postupke, nažalost, nije ništa novo. Bukvalno opravdanje za genocid.

Šta je iduće, o Turčinov sine? Opravdana osveta Turcima na ovim prostorima? Kad će 'eroj Mladić doći na red?
Ako "multikulturalno Sarajevo nije odgovorno što su radili osmanlije,onda nema čega da se plaši!Istina uvek pobeđuje makar i sa zakašnjenjem.Ovde se radi o nečem drugom! Pokušava se uvesti osmanski način vladanja i uvođenje šerijata.Daleko od toga da su bošnjaci,svi, učestvovali u pet vekova vladavine turaka.Mnogi od njih promenivši veru,i dalje je imao tanku večeru i ni po čem se nije razlikovao od srpske,hrvatske i druge raje.

Nego nešto drugo me muči.Svi u Evropi su slušali Karadžićev govor koji poziva na genocid.I taj isti Karadžić je osuđen za genocid!Tako je presudio Hag.Međutim,1991 svi u Evropi su znali šta se sprema ,ali niko,baš niko nije sprečio Karadžića u njegovom ludačkom pohodu.Služio sam vojsku u bosni i dobro znam ,bilo je to pred sami rat, šta se spremalo,ali uopšte nisam imao snage ne samo da se borim,nego i da glasno kažem da se sprema veliko zlo.

Mladić nije moj heroj! Niti će ikada biti. Ono što me privlačilo i da budem iskren oduševljavalo,jeste prvi komunisti,odmah posle rate.Ali sve to nisam ja doživeo,nego sam stvorio u sebi sliku kakva je meni odgovarala.Tito,generali,koji su sprečili,age,begove,a bogami i serdare i vojvode da tlače narod.
Što se tiče Andrića i Selimovića,oni u neku ruku su bili i istoričari(Travnička hronika i Tvrđava).Njihovi romani opisuju bosnu na jedan,prilično istinit način.Ako je laž to što oni pišu,ne treba da se sekirate.Psi laju,karavani prolaze.
Last edited by takojegovorio on 28/10/2019 22:52, edited 1 time in total.
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#149 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by takojegovorio »

horkesh wrote::roll:
Šta bi?
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#150 Re: Meša Selimović-Bošnjački ili srpski pisac

Post by horkesh »

takojegovorio wrote:
horkesh wrote::roll:
Šta bi?
Ništa, za jedno mjesec-dva ću ti odgovoriti kako spada :roll:
Post Reply