Mentalno zdravlje djeteta

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1 Mentalno zdravlje djeteta

Post by triple mama »

jutro svima..ima li neko iskustva kako da dijete do 11 godina 'okuražim' da bude prodornija, da nema tremu kada mora odgovarati, da bude društvenija sa svojim drugarima u školi?
Bila je sasvim drugačija dok nije u školu krenula. Što je starija, to je nekako zatvorenija....ali samo u školi. Kući je vesela, priča, ne zatvara usta. čak i previše.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Truba »

što sam stariji sve više mislim da je do gena

i da se tu može 10% do 20% utjecati

dakle garant ima nekog sličnog ujaka ili pratetku...neki je gen povukla

kako raditi na samopouzdanju?
i ja bih volio znati
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#3 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by dr_Evil »

triple mama wrote: 07/03/2022 09:09 jutro svima..ima li neko iskustva kako da dijete do 11 godina 'okuražim' da bude prodornija, da nema tremu kada mora odgovarati, da bude društvenija sa svojim drugarima u školi?
Bila je sasvim drugačija dok nije u školu krenula. Što je starija, to je nekako zatvorenija....ali samo u školi. Kući je vesela, priča, ne zatvara usta. čak i previše.
U nas vakat, to jest kada smo mi bili djeca, onda su nam govorili da su ta djeca samo malo povucena promijenit ce se u pubertetu itd.

Danas kada imam svoju djecu, i naravno moji prijatelji imaju djecu, i kada se pojavi takvo dijete, onda skola/vrtic odmah ukljucuje specijalnu pomoc u vidu specijalnih pedagoga i radi se na tome.

Tvoje dijete je opusteno u krugu ljudih kojima vjeruje, i onda se ponasa potpuno drugacije, u krugu ljudi sa kojima nije odrasla se drugacija ponasa, a pogotovo /vjerovatno kada se nadje sa poslom u koji nije sigurna i boji se reakcije okoline.

Nadam se da se nalazis u okolini gdje mozes dobiti strucnu pomoc, a ako si u BiH gdje "strucnjaci" pricaju o ekranizaciji i propuhu, ne znam onda sta reci.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#4 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by triple mama »

Black swan wrote: 07/03/2022 09:32 što sam stariji sve više mislim da je do gena

i da se tu može 10% do 20% utjecati

dakle garant ima nekog sličnog ujaka ili pratetku...neki je gen povukla

kako raditi na samopouzdanju?
i ja bih volio znati
Mozda si u pravu. Ali svejedno već u sebi paničim pomalo....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Sanjarko »

Netipican tip licnosti mozda, i ja sam. Dobro je da je tip licnosti upitanju, a ne mentalna bolest, kao kod mene.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Truba »

sreća u nesreći je da je žensko
žensko dijete može dobar momak izvući na pravi put
i suprug

cure su i ambicioznije

takav muškarac je DONJI u današnjem društvu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Sanjarko »

Black swan wrote: 07/03/2022 10:07 sreća u nesreći je da je žensko
žensko dijete može dobar momak izvući na pravi put
i suprug

cure su i ambicioznije

takav muškarac je DONJI u današnjem društvu
tacno
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#8 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by triple mama »

Black swan wrote: 07/03/2022 10:07 sreća u nesreći je da je žensko
žensko dijete može dobar momak izvući na pravi put
i suprug

cure su i ambicioznije

takav muškarac je DONJI u današnjem društvu

i ja razmisljam u tom pravcu.
Da napomenem da je mozda povucenija od kad su nas zbog pandemije zatvorili... Mislim da je gledala sve i svasta na mobitelu, od youtube-a do instagrama...Vidim da je zbunjena. mislim da je previse dobila informacija za svoje godine. Od tada kontrolišem sve sadržaje koje prati, nema vise mobitel niti ikakve profile iako sam itekako svjesna da necu moci vjecno da je drzim u medijskoj blokadi :sad: da se tako izrazim....iskreno, isprepadana sam... Ona definitivno nema nikakvih psiholoških problema. Samo zelim da bude dijete u skladu sa svojim uzrastom...da uziva sa svojom generacijom....
User avatar
vaučer
Posts: 9201
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#9 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by vaučer »

Moguće je da je imala neko negativno iskustvo u školi koje nije podjelila s tobom a koje je pokrenulo njen ciklus povlačenja u sebe te opreza i treme u školi. Imam kćerku u istom uzrastu i nerijetko dođe nakon škole sa 'situacijama'. Ovaj joj je rekao ovo, ovaj je uradio ono - samo je ona takva da sve otrese s ramena i puno razgovaramo s njom - još joj samopouzdanje nije poljuljano što ne znači da je ne boli jer joj se netko ruga ili se loše odnosi prema njoj. Vrlo osjetljiv period u odrastanju. Mislim da ti je najbolji pristup obilato razgovarati s njom i uključiti je u neki rad ili aktivnosti gdje može izgraditi poljuljano samopouzdanje. Možda neka vannastavna aktivnost, sport, s tobom ili s drugim vršnjacima ali u okolišu koji nije škola. Ali prije svega razgovaraj s njom i budi zainteresirana za ono što nju zanima, ohrabruj neovisno djelovanje i razmišljanje. Ne znam kakva vam je obiteljska formula - svi su različiti, ali ako je drugačija doma onda imaš otvoren put da je izgradiš kako bi i izvan kuće hrabrije manifestirala vlastitu osobnost.
Last edited by vaučer on 07/03/2022 10:36, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 17329
Joined: 11/12/2012 13:21

#10 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by no_sikiriki »

vaučer wrote: 07/03/2022 10:27 Moguće je da je imala neko negativno iskustvo u školi koje nije podjelila s tobom a koje je pokrenulo njen ciklus povlačenja u sebe te opreza i treme u školi. Imam kćerku u istom uzrastu i nerijetko dođe nakon škole sa 'situacijama'. Ovaj joj je rekao ovo, ovaj je uradio ono - samo je ona takva da sve otrese s ramena i puno razgovaramo s njom - još joj samopouzdanje nije poljuljano što ne znači da je ne boli jer joj se netko ruga ili se loše odnosi prema njoj. Vrlo osjetljiv period u odrastanju. Mislim da ti je najbolji pristup obilato razgovarati s njom i uključiti je u neki rad ili aktivnosti gdje može izgraditi poljuljano samopouzdanje. Možda neka vannastavna aktivnost, sport, s tobom ili s drugim vršnjacima ali u okolišu koji nije škola. Ali prije svega razgovaraj s njom i budi zainteresirana za ono što nju zanima, ohrabruj neovisno djelovanje i razmišljanje. Ne znam kakva vam je obiteljska formula - svi su različiti, ali ako je drugačija doma onda imaš otvoren put da je izgradiš kako bi i izvan kuže hrabrije manifestirala vlastitu osobnost.
Mislim da je ovo najbolji savjet. Provjeriti da li se nešto desilo, ako da razgovarati o tome, ako ne, uključiti je u neke aktivnosti koje će joj pomoći da se "oslobodi".
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#11 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by dr_Evil »

no_sikiriki wrote: 07/03/2022 10:32
vaučer wrote: 07/03/2022 10:27 Moguće je da je imala neko negativno iskustvo u školi koje nije podjelila s tobom a koje je pokrenulo njen ciklus povlačenja u sebe te opreza i treme u školi. Imam kćerku u istom uzrastu i nerijetko dođe nakon škole sa 'situacijama'. Ovaj joj je rekao ovo, ovaj je uradio ono - samo je ona takva da sve otrese s ramena i puno razgovaramo s njom - još joj samopouzdanje nije poljuljano što ne znači da je ne boli jer joj se netko ruga ili se loše odnosi prema njoj. Vrlo osjetljiv period u odrastanju. Mislim da ti je najbolji pristup obilato razgovarati s njom i uključiti je u neki rad ili aktivnosti gdje može izgraditi poljuljano samopouzdanje. Možda neka vannastavna aktivnost, sport, s tobom ili s drugim vršnjacima ali u okolišu koji nije škola. Ali prije svega razgovaraj s njom i budi zainteresirana za ono što nju zanima, ohrabruj neovisno djelovanje i razmišljanje. Ne znam kakva vam je obiteljska formula - svi su različiti, ali ako je drugačija doma onda imaš otvoren put da je izgradiš kako bi i izvan kuže hrabrije manifestirala vlastitu osobnost.
Mislim da je ovo najbolji savjet. Provjeriti da li se nešto desilo, ako da razgovarati o tome, ako ne, uključiti je u neke aktivnosti koje će joj pomoći da se "oslobodi".
Aktivnosti pomazu, razgovor sa djecom pa i ne bas ipak je to nas mentalitet. Ipak mislim da ako ne znas sam, onda naci specijalnog pedagoga ko se bavi sa tim stvarima.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#12 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Humljanin »

triple mama wrote: 07/03/2022 09:09 jutro svima..ima li neko iskustva kako da dijete do 11 godina 'okuražim' da bude prodornija, da nema tremu kada mora odgovarati, da bude društvenija sa svojim drugarima u školi?
Bila je sasvim drugačija dok nije u školu krenula. Što je starija, to je nekako zatvorenija....ali samo u školi. Kući je vesela, priča, ne zatvara usta. čak i previše.
Ne bih ja a priori zaključio da dijete ima nekakav problem samim time što nije "prodornija" u školi.
Dok god se dijete ne povlači u sebe, ne izbjegava društvo i ne zanemaruje obaveze, ja bih rekao da je manje-više sve to normalan period odrastanja.
Opet se ograđujem, vi najbolje znate vaše dijete, možda sam u krivu.

Ali mi pada na pamet da bi svi voljeli da su njihova djeca u društvu najprodornija, da se nicega ne plaše, da su glasna, jasna, nepokolebljiva, ali ne mogu svi biti takvi.
Ja se isto bojim za svoje dijete, ali sam svjestan da ne može biti "glavni baja" kad mu niko u porodičnom stablu nije takav.
Bitno je da je dijete zdravo, zadovoljno sobom, da bez vecih poteskoca uspjeva izvrsavati svoje obaveze i da se ne libi razgovarati sa svojom obitelji o svemu.

Nije uvijek ni mana biti malo tiši u drustvu jer nije ni svako društvo najbolje. Znaju djeca malo povući ručnu kad im društvo ne paše.
Glavno je ako vi ne vidite na djetetu nikakve negativne promjene na ponašanju, jelu, spavanju, itd...
Sve ostalo se da predgurati.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#13 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Marihuana007 »

Sta fali introvertima kao osobama? Te osobe se formiraju od djetinjstva i u genima je. Ali. Normalni ljudi kao ostali samo što manje pričaju gluposti svake sekunde kao ekstrovaretne osobe, ne nameću svoje mišljenje i ne vole da su u centru pažnje u društvu. Društvo je danas puno osuda.
Last edited by Marihuana007 on 07/03/2022 11:55, edited 1 time in total.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#14 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by triple mama »

Humljanin wrote: 07/03/2022 11:41
triple mama wrote: 07/03/2022 09:09 jutro svima..ima li neko iskustva kako da dijete do 11 godina 'okuražim' da bude prodornija, da nema tremu kada mora odgovarati, da bude društvenija sa svojim drugarima u školi?
Bila je sasvim drugačija dok nije u školu krenula. Što je starija, to je nekako zatvorenija....ali samo u školi. Kući je vesela, priča, ne zatvara usta. čak i previše.
Ne bih ja a priori zaključio da dijete ima nekakav problem samim time što nije "prodornija" u školi.
Dok god se dijete ne povlači u sebe, ne izbjegava društvo i ne zanemaruje obaveze, ja bih rekao da je manje-više sve to normalan period odrastanja.
Opet se ograđujem, vi najbolje znate vaše dijete, možda sam u krivu.

Ali mi pada na pamet da bi svi voljeli da su njihova djeca u društvu najprodornija, da se nicega ne plaše, da su glasna, jasna, nepokolebljiva, ali ne mogu svi biti takvi.
Ja se isto bojim za svoje dijete, ali sam svjestan da ne može biti "glavni baja" kad mu niko u porodičnom stablu nije takav.
Bitno je da je dijete zdravo, zadovoljno sobom, da bez vecih poteskoca uspjeva izvrsavati svoje obaveze i da se ne libi razgovarati sa svojom obitelji o svemu.

Nije uvijek ni mana biti malo tiši u drustvu jer nije ni svako društvo najbolje. Znaju djeca malo povući ručnu kad im društvo ne paše.
Glavno je ako vi ne vidite na djetetu nikakve negativne promjene na ponašanju, jelu, spavanju, itd...
Sve ostalo se da predgurati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23297
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Sanjarko »

Marihuana007 wrote: 07/03/2022 11:52 Sta fali introvertima kao osobama? Te osobe se formiraju od djetinjstva i u genima je. Ali. Normalni ljudi kao ostali samo što manje pričaju gluposti svake sekunde kao ekstrovaretne osobe, ne nameću svoje mišljenje i ne vole da su u centru pažnje u društvu.
Nista, i netipicnima isto tako.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#16 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by triple mama »

Svi ste pomalo u pravu. I očito da se desava da dijete jedan period svog odrastanja bude 'ovakav', a onda iz nekog razloga dodje do promjene. neko ko bude otvoren i pun samopouzdanja, zatvori se. postane svjestan okoline kada pocne dobivati povratne reakcije, pozitivne ili negativne, na svoje postupke...
i neme nista protiv da bude zatvorena, ali ako je to dio njene licnosti, karaktera. a ne da je nesto muci pa da je to razlog.
Ona je moje trece dijete. Puno razgovaramo, sami ili porodicno. i kazem, kuci ne zatvara usta. U skoli - drugo dijete. I ne bih panicila da me dvoje nastavnika vec nije, ono kao 'suptilno' upozorilo da je skroz drugacija od sestre (isla starija sestrau i stu skolu), da je previse mirna, tremaros i sl. Umalo se jednom ne posvadjah sa razrednim starjesinom oko toga uporedjivanja, koje smatram nebuloznim. Ako su u rodu, pa pobogu, ne znaci da moraju biti iste...
Uglavnom, bojim se. Ne bojim se da trpi neku vrstu bulinga, maltretiranja od strane djece...to nikako. Ali, strah me da nece nesto da mi kaze, da je muci. Kko i svi sami kazete, osjetljiv je period, pun otkrivanja, preispitivanja, a druga djeca su surova u svojoj iskrenosti.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by Truba »

Marihuana007 wrote: 07/03/2022 11:52 Sta fali introvertima kao osobama? Te osobe se formiraju od djetinjstva i u genima je. Ali. Normalni ljudi kao ostali samo što manje pričaju gluposti svake sekunde kao ekstrovaretne osobe, ne nameću svoje mišljenje i ne vole da su u centru pažnje u društvu. Društvo je danas puno osuda.
ništa ne fali samo što u prsima pređu milijun koraka
a u stvarnosti jedan korak teško
User avatar
vaučer
Posts: 9201
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#18 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by vaučer »

Vrlo je moguće da je imala neko negativno iskustvo koje je vezano točno za školu, možda određeni nastavnik, predmet, neka neugodna situacija. Tko zna, možda nikad nećeš saznati. Mislim da je najbolja opcija da pokušaš testirati prenosi li takvo ponašanje u drugim socijalnim situacijama koje nisu u vlastitom domu, gdje je također izložena kritici i pogledima ali izvan škole.
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#19 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by djana h »

Pa iz svega što ste kao majka napisali o svojoj djevojčici, ne vidim ništa zbog čega bi trebali biti zabrinuti. Dijete je malo povučenije u školi, možda i svuda drugo osim u okruženju svoje porodice. U osjetljivim je godinama, samopouzdanje je slabo ili varira. Preporučila bih vam samo što više razgovora s njom, o svemu, postavljajte pitanja i slušajte odgovore. Ako ima neki ozbiljan problem, nešto što je tišti, tokom razgovora biste trebali to naslutiti ili uvidjeti iz njenih odgovora ili ponašanja.
A s odrastanjem, sazrijevanjem, iskustvom kroz životne situacije i samopouzdanje će se povećati. Važno je ne vršiti pritisak i ne pokazivati da se od nje očekuje ovakvo ili onakvo ponašanje ili insistirati na ambicioznosti i slično.
Majka sam tri djevojčice i sve tri su povučenije, ali su s vremenom izgradile jaku ličnost i svjesne su šta mogu i šta žele. Još uvijek sazrijevaju, važno je dati im prostora i vremena, razumijevanja i podrške.
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#20 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by selenofil »

Black swan wrote: 07/03/2022 10:07 sreća u nesreći je da je žensko
žensko dijete može dobar momak izvući na pravi put
i suprug

cure su i ambicioznije

takav muškarac je DONJI u današnjem društvu
Gdje da nadjem dobrog momka? 🤣😁
User avatar
selenofil
Posts: 4153
Joined: 10/09/2021 14:35

#21 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by selenofil »

Marihuana007 wrote: 07/03/2022 11:52 Sta fali introvertima kao osobama? Te osobe se formiraju od djetinjstva i u genima je. Ali. Normalni ljudi kao ostali samo što manje pričaju gluposti svake sekunde kao ekstrovaretne osobe, ne nameću svoje mišljenje i ne vole da su u centru pažnje u društvu. Društvo je danas puno osuda.
Hvala na podrsci. 😁
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#22 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by nikeze »

Upiši ga u vrtić i školu koja njeguje Montessori pedagogiju i procvjetaće kao cvijet.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#23 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by crveni_makovi »

nikeze wrote: 08/03/2022 11:39 Upiši ga u vrtić i školu koja njeguje Montessori pedagogiju i procvjetaće kao cvijet.
Koliko košta školarina godišnje za djecu uzrasta od 11. godina u nekoj takvoj konkretnoj školi?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#24 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by nikeze »

crveni_makovi wrote: 08/03/2022 12:12
nikeze wrote: 08/03/2022 11:39 Upiši ga u vrtić i školu koja njeguje Montessori pedagogiju i procvjetaće kao cvijet.
Koliko košta školarina godišnje za djecu uzrasta od 11. godina u nekoj takvoj konkretnoj školi?
Zavisi u kom gradu želite.
U Sarajevu je veoma skupo, a u Zenici je 280 km mjesečno.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#25 Re: Mentalno zdravlje djeteta

Post by shape of despair »

triple mama wrote: 07/03/2022 09:09 jutro svima..ima li neko iskustva kako da dijete do 11 godina 'okuražim' da bude prodornija, da nema tremu kada mora odgovarati, da bude društvenija sa svojim drugarima u školi?
Bila je sasvim drugačija dok nije u školu krenula. Što je starija, to je nekako zatvorenija....ali samo u školi. Kući je vesela, priča, ne zatvara usta. čak i previše.
Možeš ti pokušati ali djete ako je takvo takvo je.
Ja sam kao mali išao logopedima, psiholozima povremeno, ali sve je to bilo u sklopu odrastanja-nikakvi posebni problemi, vala i nisam morao nikog od tih doktora posjećivati.
1000 puta su mi moji rekli da se "trznem", al džaba, čovjek je takav kakav je. Uvijek sam bio povučeniji, tiši, tremaroš, doktori mi svojom pričom nisu pomogli, možda trenutno na par dana da se osjećam samouvjereno.
Tako ti je isto i sa mojim sa sinovima, ovaj stariji moja kopija, stidan, ovaj drugi sušta suprotnost-ma boli njega njegova ćuna izačim.
Mislim da se na djete može do neke male mjere uticati, i zna se desiti da se kroz odrastanje neke stvari prerastu, ali osoba kakva se rodi takva ostaje cijeli život, može se malo vanjskim podražajima izmjeniti ali suštinski ništa puno i ništa bitno.
Post Reply