mentalne barijere u mostaru

Post Reply
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1151 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by fortaleza »

Suelureac wrote:Malo je onih koji su uzdignuti iznad matrice. Jaaako malo. U Mostaru je glavna briga Hrvata da gradonačelnik bude Hrvat, a Bošnjaka da se grad što prije reorganizira na nacionalne općine. Svak svoju brigu ima. Svi su u matrici, dio su iste. Oni koji su iznad matrice vide da grad lagano propada.
Možda prije 10-15 godina, dok sada već ne. Koliko sam komentara čuo da im nije bitno ime i prezime gradonačelnika samo da se ljubo skloni s te pozicije pa da gradonačelnik bude i Bošnjak.
User avatar
Suelureac
Posts: 135
Joined: 04/05/2015 13:29

#1152 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Suelureac »

Tabhana wrote:
Suelureac wrote:
Tabhana wrote:Iako sam davno izašao iz tih navijačkih krugova, opet osjećam građansku dužnost da odem makar na domaće utakmice Rođenih. Meni je važna ta prošlost, jer nam se mnogo puta dešavala da prošlost zaboravljamo, pa su jedni te isti to iskorištavali. Historija nam pokazuje da od grešaka iz prošlosti nismo ništa novo naučili.

A Armija BiH mi je također veoma važna, nisu ljudi džabe ginuli da bi se odbranili od agresora. Ovdje se kao i stotinu puta u BiH želi izjednačiti agresor i branilac.

I briga me za datum koncerta. Ako je vama svejedno da je 11.7 dan žalost u Federaciji (da je normalna država bio bi i u genocidnoj tvorevini), onda nije većini građana BiH. Preko 8000 žrtava, koji su mučki ubijeni, gdje se pokušao izbrisati svaki trag Bošnjaka ostaje u sjećanju svih normalnih ljudi u Bosni i Hercegovini. Ako vama ne vrijedi ljudski život (ovdje preko 8000), onda nama vrijedi.

I ja bi volio živjeti u normalnom gradu, gradu gdje se neće niko bojati da li smije nositi dres reprezentacije Bosne i Hercegovine (države u kojoj živiš, žive) dalje od Španskog trga ;-)
Sve to divno krasno, ali to je tako iz tvoje perspektive. Evo ja neki dan prolazim Cernicom kraj prostorija PSD Prenj (Planinarsko-Smučarsko Društvo Prenj) i na vratima okačena zastava države BiH i zastava s ljiljanima. Čemu ta zastava s ljiljanima? Da nas posjete kako PSD zastupa neki politički stav? Jedine zastave koje su se tu mogle i smjele nalaziti su zastava države, zastava kantona i zastava grada Mostara, eventualno i zastava PSD-a ako je uopće imaju. Zastava s ljiljnima nema tu šta raditi. Isto kao što u Čavarinom uredu šahovnica nema šta raditi. On možda dolazi iz hrvatskog naroda, ali on je Predsjednik Federacije BiH, cijele Federacije. Isto kao što PSD Prenj nije glasnogovornik JOB-a (Jedinstvene Organizacije Boraca), veterana, Armije BiH, Bošnjaka ili zastupnika ideje o Republici BiH. Jednostavno ta zastava nema tu šta raditi, taman da je svi članovi tog PSD-a doživljavali emotivno.
Zastava sa ljiljanima je međunarodno priznata zastava republike Bosne i Hercegovine. Ljiljani su simbol Bosne još od srednjeg vijeka i dinastije Kotromanić (tačnije rečeno Tvrtko).

Isto da ja kažem, što će šahara u Hrvata ili orao na zastavi Srbije.

Slažem se sa većinom što kažeš, ali ne možeš očekivati od Bošnjaka da se odreknu ljiljana koji je bio simbol Bosne 700 godina.
Nisi me shvatio. Da to nije PSD Prenj, da je to recimo neko udruženje veterana boraca Armije BiH, da je to ured patriotske lige, neke bošnjačke političke partije itd pa uredu. Ali to je ured PSD Prenja i nema šta raditi tu ta zastava.
User avatar
Suelureac
Posts: 135
Joined: 04/05/2015 13:29

#1153 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Suelureac »

fortaleza wrote:
Suelureac wrote:Malo je onih koji su uzdignuti iznad matrice. Jaaako malo. U Mostaru je glavna briga Hrvata da gradonačelnik bude Hrvat, a Bošnjaka da se grad što prije reorganizira na nacionalne općine. Svak svoju brigu ima. Svi su u matrici, dio su iste. Oni koji su iznad matrice vide da grad lagano propada.
Možda prije 10-15 godina, dok sada već ne. Koliko sam komentara čuo da im nije bitno ime i prezime gradonačelnika samo da se ljubo skloni s te pozicije pa da gradonačelnik bude i Bošnjak.
Nisi upravu. Živim u ovom gradu i znam da su se koplja lomila oko toga da Ljubo MORA biti gradonačelnik nakon što mu je prvi mandat istekao i nakon što su održani drugi izbori. Hrvatima je važno da Hrvat bude gradonačelnik iz Mostara, to je od vitalnog nacionalnog interesea tj. tako oni to smatraju (ovi iz zapadne matrice).
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1154 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by fortaleza »

Jeste, od stare garde tvrdokoraša s prve linije ili pionira stožerne stranke. Iskreno ne znam kad sam čuo pozitivan komentar o ljubi i njegovoj poziciji od običnog naroda. Također iz Mostara.

Pa i Bljeskovi komentari to potvrđuju, ljudi ga ne žele, mada se uredništvo trudi izmoderirati komentare.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1155 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Tabhana »

Zar nije svojevremeno trebalo biti Hrvat, pa Bošnjak gradonačelnik?

Ako se ne varam neko je "prodao" svoj glas, pa je Ljubo postao doživotni gradonačelnik.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#1156 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Hafis »

Tabhana wrote:
Slažem se sa većinom što kažeš, ali ne možeš očekivati od Bošnjaka da se odreknu ljiljana koji je bio simbol Bosne 700 godina.
Bi li mogao precizirati razdoblje od tih 700 godina kada su ljilani simbolizirali ''Bosnu''. Kada je započelo i kada je završilo?
inače, do prije dvadesetak godina 90% ljutih patrijota nije ni znalo za njih, a ne da su u razdoblju od 700 godina nešto simbolizirali.

Čovjek govori da im tu nije mjesto, a to što su ljiljani nekada bili, i kada su bili nema nikakve veze sa PSD Prenj.
User avatar
ronnie
Posts: 3196
Joined: 22/10/2013 19:28

#1157 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by ronnie »

Ljiljani su stari katolički simbol i ni jedan Hrvat, bilo iz BiH ili bilo odakle ne bi trebao imati ništa protiv njih. :bih:
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1158 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Tabhana »

Hafis wrote:
Tabhana wrote:
Slažem se sa većinom što kažeš, ali ne možeš očekivati od Bošnjaka da se odreknu ljiljana koji je bio simbol Bosne 700 godina.
Bi li mogao precizirati razdoblje od tih 700 godina kada su ljilani simbolizirali ''Bosnu''. Kada je započelo i kada je završilo?
inače, do prije dvadesetak godina 90% ljutih patrijota nije ni znalo za njih, a ne da su u razdoblju od 700 godina nešto simbolizirali.

Čovjek govori da im tu nije mjesto, a to što su ljiljani nekada bili, i kada su bili nema nikakve veze sa PSD Prenj.
Image

http://www.nkp.ba/horion-bosna-odakle-l ... rbu-bosne/

Imaš tu objašnjenje.

Nije nikad nestao jer vidiš ljiljane na sve strane, od fudbala, košarke, rukometa, uglavnom svih većih događaja u Bosni. Ne znam što bi nekome smetao ljiljan u BiH, isto da ja odem u Hrvatsku i kažem meni smeta vaš šahara, niste po njoj poznati, šta će vam itd.

Svako je oduvijek znao za ljiljanje, to što je Bosna bila okupirana od Osmanlija, kasnije AU je druga priča, baš kao i Jugoslavija. Ako su Hrvati i Srbi mogli vratiti svoje simbole, što to ne bi mogla BiH? To nekome smeta, nije li to malo licemjerno?

Mislim, Bosne je ipak posebna, tu smeta i ova nova, nametnuta zastava, a ne ona sa ljiljanima. Nešto slično se dešava sa himnom, jer jedna si jedina nekoga vrijeđa, jer neki osim Bosne imaju još jednu državu :oops:
User avatar
Suelureac
Posts: 135
Joined: 04/05/2015 13:29

#1159 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Suelureac »

fortaleza wrote:Jeste, od stare garde tvrdokoraša s prve linije ili pionira stožerne stranke. Iskreno ne znam kad sam čuo pozitivan komentar o ljubi i njegovoj poziciji od običnog naroda. Također iz Mostara.

Pa i Bljeskovi komentari to potvrđuju, ljudi ga ne žele, mada se uredništvo trudi izmoderirati komentare.
Mediji nisu relevantni, a pogotovo ne komentari na istima. Sad ću ti reći zašto. Na bljesku recimo zna biti dosta komentara i protiv Čovića, čak i top komentara s dosta pluseva. Npr. o tome kako je izgradio vilentinu u Barama, uništio Soko itd. Pa su onda svi složni kako se radi o oportunisti i kriminalcu ili šta sve ne. I šta se onda desi? Dođu izbori i Čović i HDZ uzmu maksimalnu većinu iz hrvatskih dijelova BiH kao i Mostara.

Tako ti je nešto i s Ljubom Bešlićem. Hrvati u Mostaru nisu bili zadovoljni ni nakon njegovog prvog mandata, jer je dosta pasivan. Znam da je bilo jako puno negativnih komentara na njegov mandat. Ali kada je došao trenutak da se izabere gradonačelnik između njega i Faruka Ćupine, nacionalni redovi su se maksimalno zbili i Ljubo Bešlić je za Hrvate bio neupitan. "Gdje će stolnim gradom da ne upravlja Hrvat." Ljudi se začas zbiju opet u svoje matrice, po potrebi.

U Mostaru su svi umjereni, fini, krasni, divni, tolerantni, za normalan grad ALI kada zagusti svi su brže bolje u svom nacionalnom toru ili kako ja to zovem u svojoj matrici.

Mostar je takav, ljudi su takvi ovdje. Ja sam sretan što sam iznad toga svega. Ali bojim se da sam u debeloj manjini.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1160 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by fortaleza »

Ne slažem se, izbori su samo poligoni demokracije gdje se finalizira postupak dolaska na poziciju i vlast. Običan Mostarac koji nije unutar čitavog tog procesa baš i nema priliku odlučivati. Kad si zadnji put glasovao u izborima za gradonačelnika? Ne kažem da bi i u toj situaciji ljubo izvisio upravo zbog svih poligona i poltrona koji moraju dati glas.
User avatar
Suelureac
Posts: 135
Joined: 04/05/2015 13:29

#1161 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Suelureac »

fortaleza wrote:Ne slažem se, izbori su samo poligoni demokracije gdje se finalizira postupak dolaska na poziciju i vlast. Običan Mostarac koji nije unutar čitavog tog procesa baš i nema priliku odlučivati. Kad si zadnji put glasovao u izborima za gradonačelnika? Ne kažem da bi i u toj situaciji ljubo izvisio upravo zbog svih poligona i poltrona koji moraju dati glas.
Znači ti si mišljenja da Ljubo Bešlić nije imao takvu podršku među mostarskim Hrvatima pred izbor za drugi mandat? Ok. Ja sam drugačijeg mišljenja. Kad ću, zadnji put nisam nisam, tek postao punoljetan (2007-08), sad ću se načekati dok se HDZ i SDA dogovore kako će se Mostar urediti. Znaš i sam da je grad u blokadi i da već dugo nije bilo izbora.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1162 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Tabhana »

U prvom redu ljudi koji su srušili Stari most :oops:

Na stranu sve, šta je ovo upeklo ljudi moji :run:
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1164 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Tabhana »

User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#1165 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by mO k3 »

Šta im znaci 14/88
88= heil hitler ???
14.?
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#1166 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by Tabhana »

mO k3 wrote:
Šta im znaci 14/88
88= heil hitler ???
14.?
Da, 88 heil Hitler, h osmo slovo u alfabetu.

14 su 14 riječi, we must secure the existance of our people and a future for white children.

um je naravno ultras Mostar, ili ti ga ustaše Mostar :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1167 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by sehohari »

Da malo dignemo temu iz prašine:
Skandalozna proslava mature u Mostaru uz stihove "Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna moja država"

Maturanti Srednje ekonomske, elektrotehničke i prometne škole Mostar na proslavi mature slavili su negirajući državu u kojoj su rođeni.

Zastupnik Demokratske fronte u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Sanel Kajan podijelio je video maturanata koji pjevaju stihove: “Tiho, tiho teče Neretva, nema više dušo mostova, kraj Neretve samo ti i ja. Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna moja država, moja država…”

– Mladost koja želi srušene mostove?! Mladost koja priziva i slavi presuđenu zločinačku tvorevinu?! Segregacija u obrazovanju, nakaradne “vrijednosti” i sveprisutni šovinizam i bolesni nacionalizam učinili su svoje! Moramo se boriti protiv ovakvog trovanja mladih ljudi – poručio je Kajan.

(Mostarski.ba)
Prošlo je 8 godina od zadnjeg upisa na ovoj temi, 8 godina od "Ante", i od tada je sve svašta dešavalo. Svudgdje slušamo, čitamo da je danas svakodnevan život u gradu na Neretvi "normalan", da se napreduje i slično. Što po mom mišljenju i jeste istina.

Samo, nekako ovakve stvari nimalo ne ohrabruju. Imam osjećaj kao da se napreduje, ali da je sve na ravnoj nuli, idemo od 0.21 na 0.66, a nikad da napravimo neki stvarni pomak. Ljudi hodaju, komuniciraju, trguju, ali je srž društva (u stvari društava) ostao isti kao i 1996.
Donekle čak mislim da i nije pravi napredak, već da smo u nekoj fazi gdje veliki broj mrzitelja misle da svoje mišljenje ne mogu iznositi javno, da nemaju "slobode" da kažu ono što hoće, a ne da im je se mišljenje stvarno promijenilo.

Ovdje uopšte ne mislim na Mostar kao takav, već na taj najveći "multietnički" grad u BiH gledam kao ogledalo međuetničkih odnosa u cijeloj državi.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1168 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by JohnnyS »

Ako mladost ruši mostove, Kajan se marljivo brine da se mostovi ne obnove
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1169 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by sehohari »

JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:25 Ako mladost ruši mostove, Kajan se marljivo brine da se mostovi ne obnove
Pa gdje je pogrijesio?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1170 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:25 Ako mladost ruši mostove, Kajan se marljivo brine da se mostovi ne obnove
:thumbup:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1171 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by JohnnyS »

sehohari wrote: 22/05/2023 21:27
JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:25 Ako mladost ruši mostove, Kajan se marljivo brine da se mostovi ne obnove
Pa gdje je pogrijesio?
Govorim generalno, ne za ovaj konkretan slučaj.

Tu pjesmu Mate Bulića sviraju na svim svatovima po Hercegovini, ne idem na utakmice Zrinjskog, ali pretpostavljam kako se pušta s razglasa, razumijem da pjesma smeta, ne znam samo što baš sad smeta, kako je sad to postao slučaj.
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1172 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by sehohari »

JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:31
sehohari wrote: 22/05/2023 21:27

Pa gdje je pogrijesio?
Govorim generalno, ne za ovaj konkretan slučaj.

Tu pjesmu Mate Bulića sviraju na svim svatovima po Hercegovini, ne idem na utakmice Zrinjskog, ali pretpostavljam kako se pušta s razglasa, razumijem da pjesma smeta, ne znam samo što baš sad smeta, kako je sad to postao slučaj.
Pa dobro, on objavljuje općenito stvari koje mu smetaju. HB zastave po Aveniji i slične druge akcije su isto na njegovom profilu na društevnim mrežama koliko i istorijski sadržaji.
Ukazuje na očigledne probleme u društvu.

Zaštrašujeće je prije to što je tebi ova pjesma normalna.

Ja ni u jednom njegovom videu ili nekoj poruci nisam vidio poziv na nasilje ili slično. Jedino ako je snimanje ustašluka širenje mržnje.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1173 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by JohnnyS »

sehohari wrote: 22/05/2023 21:36
JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:31

Govorim generalno, ne za ovaj konkretan slučaj.

Tu pjesmu Mate Bulića sviraju na svim svatovima po Hercegovini, ne idem na utakmice Zrinjskog, ali pretpostavljam kako se pušta s razglasa, razumijem da pjesma smeta, ne znam samo što baš sad smeta, kako je sad to postao slučaj.
Pa dobro, on objavljuje općenito stvari koje mu smetaju. HB zastave po Aveniji i slične druge akcije su isto na njegovom profilu na društevnim mrežama koliko i istorijski sadržaji.
Ukazuje na očigledne probleme u društvu.

Zaštrašujeće je prije to što je tebi ova pjesma normalna.

Pjesma je meni, kao i sve od Mate Bulića, glupa.

Kažem da je široko raširena, zato sam iznenađen iznenađenjem
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1174 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by sehohari »

JohnnyS wrote: 22/05/2023 21:38
sehohari wrote: 22/05/2023 21:36

Pa dobro, on objavljuje općenito stvari koje mu smetaju. HB zastave po Aveniji i slične druge akcije su isto na njegovom profilu na društevnim mrežama koliko i istorijski sadržaji.
Ukazuje na očigledne probleme u društvu.

Zaštrašujeće je prije to što je tebi ova pjesma normalna.

Pjesma je meni, kao i sve od Mate Bulića, glupa.

Kažem da je široko raširena, zato sam iznenađen iznenađenjem
Pa nije nigdje ni napisano da je neko iznenađen. Ovo je više neki presjek mentalnog stanja društva.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1175 Re: mentalne barijere u mostaru

Post by JohnnyS »

sehohari wrote: 22/05/2023 21:36

Ja ni u jednom njegovom videu ili nekoj poruci nisam vidio poziv na nasilje ili slično. Jedino ako je snimanje ustašluka širenje mržnje.
Ovaj dio je naknadno nadodan. On je nešto poput flejmera ili trola na forumu. Dakle, u nas na forumu imaš masu ljudi koji "objektivno pišu", "smireno", "ne koriste zapaljiv riječnik", ali su itekako tendenciozni u upisima i vrlo vješto namjerno provociraju. Ja prezirem ustaštvo i mislim da je to najveća sramota Hrvata u povijesti. Također sam gorljivi protivnik HDZa kao krimogene skupine zaslužne za raseljenje Hrvata iz Hrvatske i BiH. Opet, itekako osjetim hejt u njegovom tonu usmjeren protiv mene samo zato što sam dominantno Hrvat
Post Reply