Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#51 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by mad_max_ba »

apsidejzi wrote:
djevojka bez imena wrote:Citam i nekako mi se namece zakjucak odnosno pitanje:je li to danas in ne poznavati komsiju? Sta to fali nasim mahalama? Zivim u istom naselju od rodjenja, struktura ljudi nam se malo mjenjala, znam sve komsije cijeli zivot, o svakom svako sve zna otprilike :lol: To sto se ovdje karakterise kao mahalski mentalitet nije nista drugo do malogradjanstina, a mahala je nesto drugo, lijepo,toplo,prisno, nesto cega nema u tim vasim skandinavijama :-D
To sto nekom smeta sto mu komsija traca, do njega je, kad takav pokusaj par puta iskuliras rahat si do daljnjeg. Danas je trend da sve manje ljudi vole ljude,nazalost.
Ma nije to IN na zapadu nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kad imas svoj dinar onda ga trosis kako ti hoces a sto ih vise imas onda imas i vise mogucnosti. Zasto bih ja provodio vrijeme sa nekim random komsijom koji je tu doselio po random kriteriju, kad mogu otici u udruzenje gdje budu ljudi koji dijele iste interese kao i ja. Interesuje te ples, odes u plesnu skolu i druzis se sa ljudima koji takodjer vole ples. Naravno, ovo zadovoljstvo kosta i sto vise imas novca to ti je dostupnost slicnih aktiviteta veca. Tvoj plesni klub hoce na takmicenje u drugi grad, valja platiti smjestaj, opremu, ucesce na takmicenju i sl. Hoces mozda na casove joge. I to treba platiti.

Korist koju imas je da sreces ljude s kojima dijelis slicne interese i s kojima lakse mozes naci zajednicku rijec. Naravno, to zadovoljstvo kosta, ali zato ne moras vrijeme provoditi sa lokalnim kretenima koji zive pored tebe zato sto su bogom dani. Dakle, na zapadu to nije IN, nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kod dijaspore to je vise posljedica nuzde jer komsije ne zele imati kontakt s njima.

Naravno, ima tu i interesa koliko hoces. Druzis se sa ljudima koji ce ti omoguciti odskocnu dasku u karijeri. Da sumiram: karijera i zabava su glavni razlozi nepostojanja mahale na zapadu.
Dakle, ti se družiš sa nekim čisto iz nekog interesa, bilo finansijskog ili nekog drugog eventualno materijalnog.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#52 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by Dope_Man »

Apsidejzi je to dobro rekao. Koliko god to zvucalo ''okrutno'' i ''hladno'' upravo finansijska neovisnost jeste velik dio razloga zasto u vecim zapadnim metropolama nema onoga sto ima Sarajevo. Jednostavno ljudi imaju love da idu planinariti, plesati, izlaziti po restoranima i provoditi vrijeme sa ljudima sa kojima imaju interes da ga provode clanjujuci se u odgovarajuce klubove, bilo to zbog planiranja karijere ili jednostavno zato sto traze ljude sa odredjenim interesima, i ne da im se ''zamarati'' trazeci takve ljude po komsiluku.. lakse otici u X klub i znati da si dosao medju obozavatelje X stvari.

S druge strane, ja ipak volim svoj komsiluk. Ne poznajem vecinu ljudi, ali one koje poznajem uglavnom volim.. volim to sto mogu reci ''hajmo raspalit rostilj'' i onako bez ikakvog plana sjedne raje 3-4 kuce i valjamo gluposti. Naravno, njihova glavna interesovanja su daleko od mojih, ali ja mislim da je to i prednost, da kroz to ucim nesto novo od njih, i oni od mene. A naravo da se i sa svakom osobom nadju i zajednicke teme. Sve u svemu, ja bih radije manju platu i ovo sto imam sad, nego skandinavski standard i da ne znam ni ime osobe koja zivi u kuci pored moje zadnjih 15 godina.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#53 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by pustopoljina »

To nije bas posve tacno, uzimajuci u obzir da na zapadu komsiluk biras prema svojoj kupovnoj moci i da vam djeca idu u istu skolu ili vrtic. Imas dijelove sa bogatim starcima, dijelove sa bogatim mladim porodicama u vlastitim stanovima, dijelove gdje su svi srednji stalez i podstanari, siromasne dijelove...itd.
komsije se druze i na zapadu i naprdjuju ciji je rostilj bolji, ko zna stejk spremiti, ko je koliko platio da se napravi jezerce u vrtu itd. Takodjer kad jedan napravi ogradu sa nekim novim fazonom, odmah jos dvojica prave istu kapiju itd.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#54 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by Truba »

mi sve od zapada najgore uzimamo kao našu zvijezdu vodilju
a najbolje s obje strane pljujemo

ko te spasio gladi u ratu nego mahala i komšije?

ima svojih negatvnosti
ali i dosta prednosti
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#55 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by Donnie Smith »

Fanovi Rize Ruže. To i metropola ne ide nikako skupa :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#56 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by apsidejzi »

mad_max_ba wrote: Dakle, ti se družiš sa nekim čisto iz nekog interesa, bilo finansijskog ili nekog drugog eventualno materijalnog.
Ja sam opisivao ljude na zapadu sto ne implicira da se to treba primjeniti na mene. Mada, kako vrijeme prolazi, to mi sve logicnije postaje, pogotovo ako si ti onaj koji ima lovu...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#57 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Upoznao sam dosta ljudi iz Sarajeva, tu živim već 10tak godina. Znači od Sedrenika do Sokolović Kolonije imam prijatelja i prijateljica :izet: :mrgreen: (Godišta 81-91) i može se primjetiti velika razlika npr. između nekog ko je odrastao na M.Dvoru, Ilidži, Širokači ili Švrakinom.

Većina ljudi ima taj neki svoj fol iz svoje mahale koji su prošli, manje više vezan je za djetinstvo u ratu i poratnom periodu i različite furke koje su se furale. Podjela u užem smislu ide na haustorščad (potez od M.Dvora do Stupa - M.Dvor, Pofalići, Socijalno, Grbavica, Malta, Otoka, Hrasno, Čvila I i II, Otoka, Alpašino sve faze, Vojničko i Dobrinja ) i mahalce (Memli Side kompletan - od Jarčedola do mojmilaša i sunčana strana grada od Hladivoda do Sokolja) :D.

Kao neutralac kad bi pravio neku skalu "mahala mentality", sa svim onim što to nosi, moje subjektivno mišljenje bi napravilo sljedeću kategorizaciju:

1. Švrakino, Aneks, Mojmilo ubjedljivo bi vodili na listi
2. Bistrik, Širokača, Alfakovac, Hrid :D, Jarčedoli itd...
3. Vratnik, Sedernik, Hrastovi, Bjelave i malo niže Logavina i Mejtaš
4. Velešići, Pofalići, Buća City, Boljakov, Briješće, Sokolje tzv. favele
5. Soukbunar, Kovačići, Šanac, Vraca, Hrasno Brdo itd.
6. Čaršija
7. Ostali dijelovi grada nisu mahale već pravi kvartovi, a Ilidža, Pejton, Lužani, Doglodi, Otes, Dobroševići, Ahatovići, Butmir, Sokolović Kolonija, Blažuj, Rakovica, Gladno Polje, Vlakovo, Rajlovac, Reljevo i Lukavica ni po kojem uslovu ne ispunjavaju uslove naziva mahale, već radije neki novi džiberski posljeratni fol, da se normalni ljudi ne uvrijede, a Istočna Bosna da prosti...
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#58 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by bluesjunior »

studiorum_tuzlaensis wrote:Upoznao sam dosta ljudi iz Sarajeva, tu živim već 10tak godina. Znači od Sedrenika do Sokolović Kolonije imam prijatelja i prijateljica :izet: :mrgreen: (Godišta 81-91) i može se primjetiti velika razlika npr. između nekog ko je odrastao na M.Dvoru, Ilidži, Širokači ili Švrakinom.

Većina ljudi ima taj neki svoj fol iz svoje mahale koji su prošli, manje više vezan je za djetinstvo u ratu i poratnom periodu i različite furke koje su se furale. Podjela u užem smislu ide na haustorščad (potez od M.Dvora do Stupa - M.Dvor, Pofalići, Socijalno, Grbavica, Malta, Otoka, Hrasno, Čvila I i II, Otoka, Alpašino sve faze, Vojničko i Dobrinja ) i mahalce (Memli Side kompletan - od Jarčedola do mojmilaša i sunčana strana grada od Hladivoda do Sokolja) :D.

Kao neutralac kad bi pravio neku skalu "mahala mentality", sa svim onim što to nosi, moje subjektivno mišljenje bi napravilo sljedeću kategorizaciju:

1. Švrakino, Aneks, Mojmilo ubjedljivo bi vodili na listi
2. Bistrik, Širokača, Alfakovac, Hrid :D, Jarčedoli itd...
3. Vratnik, Sedernik, Hrastovi, Bjelave i malo niže Logavina i Mejtaš
4. Velešići, Pofalići, Buća City, Boljakov, Briješće, Sokolje tzv. favele
5. Soukbunar, Kovačići, Šanac, Vraca, Hrasno Brdo itd.
6. Čaršija
7. Ostali dijelovi grada nisu mahale već pravi kvartovi, a Ilidža, Pejton, Lužani, Doglodi, Otes, Dobroševići, Ahatovići, Butmir, Sokolović Kolonija, Blažuj, Rakovica, Gladno Polje, Vlakovo, Rajlovac, Reljevo i Lukavica ni po kojem uslovu ne ispunjavaju uslove naziva mahale, već radije neki novi džiberski posljeratni fol, da se normalni ljudi ne uvrijede, a Istočna Bosna da prosti...
ide ti statistika?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#59 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by studiorum_tuzlaensis »

Mala laž << Velika laž << Statistika

Puno otkriva, a malo se vidi. Jedina istina je ona koju ti vidiš.
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#60 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by djevojka bez imena »

apsidejzi wrote:
djevojka bez imena wrote:Citam i nekako mi se namece zakjucak odnosno pitanje:je li to danas in ne poznavati komsiju? Sta to fali nasim mahalama? Zivim u istom naselju od rodjenja, struktura ljudi nam se malo mjenjala, znam sve komsije cijeli zivot, o svakom svako sve zna otprilike :lol: To sto se ovdje karakterise kao mahalski mentalitet nije nista drugo do malogradjanstina, a mahala je nesto drugo, lijepo,toplo,prisno, nesto cega nema u tim vasim skandinavijama :-D
To sto nekom smeta sto mu komsija traca, do njega je, kad takav pokusaj par puta iskuliras rahat si do daljnjeg. Danas je trend da sve manje ljudi vole ljude,nazalost.
Ma nije to IN na zapadu nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kad imas svoj dinar onda ga trosis kako ti hoces a sto ih vise imas onda imas i vise mogucnosti. Zasto bih ja provodio vrijeme sa nekim random komsijom koji je tu doselio po random kriteriju, kad mogu otici u udruzenje gdje budu ljudi koji dijele iste interese kao i ja. Interesuje te ples, odes u plesnu skolu i druzis se sa ljudima koji takodjer vole ples. Naravno, ovo zadovoljstvo kosta i sto vise imas novca to ti je dostupnost slicnih aktiviteta veca. Tvoj plesni klub hoce na takmicenje u drugi grad, valja platiti smjestaj, opremu, ucesce na takmicenju i sl. Hoces mozda na casove joge. I to treba platiti.

Korist koju imas je da sreces ljude s kojima dijelis slicne interese i s kojima lakse mozes naci zajednicku rijec. Naravno, to zadovoljstvo kosta, ali zato ne moras vrijeme provoditi sa lokalnim kretenima koji zive pored tebe zato sto su bogom dani. Dakle, na zapadu to nije IN, nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kod dijaspore to je vise posljedica nuzde jer komsije ne zele imati kontakt s njima.

Naravno, ima tu i interesa koliko hoces. Druzis se sa ljudima koji ce ti omoguciti odskocnu dasku u karijeri. Da sumiram: karijera i zabava su glavni razlozi nepostojanja mahale na zapadu.
Kad sam napisala post mislila sam iskjucivo na bh podneblje, i na sve cescu pojavu otudjenja ljudi. Ne moram se ja druziti s komsijama, ali -'dobro jutro, uranili, kako ste, kako zdravlje, evo nam proljeca' i jedan lijep osmjeh ne kosta me nista. Ako ce to biti signal komsijama da mi pokucaju na vrata za solju secera, ja evo potpisujem odmah da mi to bude najveca gnjavaza u zivotu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

apsidejzi wrote:
djevojka bez imena wrote:Citam i nekako mi se namece zakjucak odnosno pitanje:je li to danas in ne poznavati komsiju? Sta to fali nasim mahalama? Zivim u istom naselju od rodjenja, struktura ljudi nam se malo mjenjala, znam sve komsije cijeli zivot, o svakom svako sve zna otprilike :lol: To sto se ovdje karakterise kao mahalski mentalitet nije nista drugo do malogradjanstina, a mahala je nesto drugo, lijepo,toplo,prisno, nesto cega nema u tim vasim skandinavijama :-D
To sto nekom smeta sto mu komsija traca, do njega je, kad takav pokusaj par puta iskuliras rahat si do daljnjeg. Danas je trend da sve manje ljudi vole ljude,nazalost.
Ma nije to IN na zapadu nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kad imas svoj dinar onda ga trosis kako ti hoces a sto ih vise imas onda imas i vise mogucnosti. Zasto bih ja provodio vrijeme sa nekim random komsijom koji je tu doselio po random kriteriju, kad mogu otici u udruzenje gdje budu ljudi koji dijele iste interese kao i ja. Interesuje te ples, odes u plesnu skolu i druzis se sa ljudima koji takodjer vole ples. Naravno, ovo zadovoljstvo kosta i sto vise imas novca to ti je dostupnost slicnih aktiviteta veca. Tvoj plesni klub hoce na takmicenje u drugi grad, valja platiti smjestaj, opremu, ucesce na takmicenju i sl. Hoces mozda na casove joge. I to treba platiti.

Korist koju imas je da sreces ljude s kojima dijelis slicne interese i s kojima lakse mozes naci zajednicku rijec. Naravno, to zadovoljstvo kosta, ali zato ne moras vrijeme provoditi sa lokalnim kretenima koji zive pored tebe zato sto su bogom dani. Dakle, na zapadu to nije IN, nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kod dijaspore to je vise posljedica nuzde jer komsije ne zele imati kontakt s njima.

Naravno, ima tu i interesa koliko hoces. Druzis se sa ljudima koji ce ti omoguciti odskocnu dasku u karijeri. Da sumiram: karijera i zabava su glavni razlozi nepostojanja mahale na zapadu.
Pa nismo mi izmislili geto naselja, nego taj isti zapad pobogu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#62 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by muha_sa »

koje ste vi mahaluše :-) i vi muški--i vi ste mahaluše :D
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#63 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by JedanOdBraceMorica »

Sarajevo nazalost trenutno nije metropola sto ne znaci da u skorijoj buducnosti nece biti, jer to zavisi od mnogih faktora a ne samo od politike i mentaliteta; a vama kojima smeta sarajevska mahala u kojoj svako svakog zna, niko ne brani da se vratite tamo odakle ste dosli i gdje vas bolje poznaju nego u tim mahalama
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#64 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by palestinka »

Draga sadi moja, slatka, drago mi je da sve štima u braku I da je svekrva mirna, a da se to malo slobodnog vremena potroši na serije. Nego, pošto vidim da si ti jedna fina, kulturna I svjetska žena, pa hajde definiši pojam mahaluša?

I piši dalje, uvijek me razvesele tvoji komentari :-), a I treba da nam neko ukaže na to kakvi smo I gdje živimo. Ovako objektivno kako samo ti znaš:-)
Veliki pozdrav tebi I tvojima:-)
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#65 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by sadie_forever »

JedanOdBraceMorica wrote:Sarajevo nazalost trenutno nije metropola sto ne znaci da u skorijoj buducnosti nece biti, jer to zavisi od mnogih faktora a ne samo od politike i mentaliteta; a vama kojima smeta sarajevska mahala u kojoj svako svakog zna, niko ne brani da se vratite tamo odakle ste dosli i gdje vas bolje poznaju nego u tim mahalama
a kako i nece kad ih 200 hiljada,metropola ima najmanje nekih 600 hiljada
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#66 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by sadie_forever »

palestinka wrote:Draga sadi moja, slatka, drago mi je da sve štima u braku I da je svekrva mirna, a da se to malo slobodnog vremena potroši na serije. Nego, pošto vidim da si ti jedna fina, kulturna I svjetska žena, pa hajde definiši pojam mahaluša?

I piši dalje, uvijek me razvesele tvoji komentari :-), a I treba da nam neko ukaže na to kakvi smo I gdje živimo. Ovako objektivno kako samo ti znaš:-)
Veliki pozdrav tebi I tvojima:-)
drago je i meni sto sam ostavila utisak :D
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#67 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by palestinka »

sadie_forever wrote:
palestinka wrote:Draga sadi moja, slatka, drago mi je da sve štima u braku I da je svekrva mirna, a da se to malo slobodnog vremena potroši na serije. Nego, pošto vidim da si ti jedna fina, kulturna I svjetska žena, pa hajde definiši pojam mahaluša?

I piši dalje, uvijek me razvesele tvoji komentari :-), a I treba da nam neko ukaže na to kakvi smo I gdje živimo. Ovako objektivno kako samo ti znaš:-)
Veliki pozdrav tebi I tvojima:-)
drago je i meni sto sam ostavila utisak :D
Jesi. To sigurno:-) a ukusima I utiscima se ne raspravlja;-)
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#68 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by belfy »

apsidejzi wrote:
djevojka bez imena wrote:Citam i nekako mi se namece zakjucak odnosno pitanje:je li to danas in ne poznavati komsiju? Sta to fali nasim mahalama? Zivim u istom naselju od rodjenja, struktura ljudi nam se malo mjenjala, znam sve komsije cijeli zivot, o svakom svako sve zna otprilike :lol: To sto se ovdje karakterise kao mahalski mentalitet nije nista drugo do malogradjanstina, a mahala je nesto drugo, lijepo,toplo,prisno, nesto cega nema u tim vasim skandinavijama :-D
To sto nekom smeta sto mu komsija traca, do njega je, kad takav pokusaj par puta iskuliras rahat si do daljnjeg. Danas je trend da sve manje ljudi vole ljude,nazalost.
Ma nije to IN na zapadu nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kad imas svoj dinar onda ga trosis kako ti hoces a sto ih vise imas onda imas i vise mogucnosti. Zasto bih ja provodio vrijeme sa nekim random komsijom koji je tu doselio po random kriteriju, kad mogu otici u udruzenje gdje budu ljudi koji dijele iste interese kao i ja. Interesuje te ples, odes u plesnu skolu i druzis se sa ljudima koji takodjer vole ples. Naravno, ovo zadovoljstvo kosta i sto vise imas novca to ti je dostupnost slicnih aktiviteta veca. Tvoj plesni klub hoce na takmicenje u drugi grad, valja platiti smjestaj, opremu, ucesce na takmicenju i sl. Hoces mozda na casove joge. I to treba platiti.

Korist koju imas je da sreces ljude s kojima dijelis slicne interese i s kojima lakse mozes naci zajednicku rijec. Naravno, to zadovoljstvo kosta, ali zato ne moras vrijeme provoditi sa lokalnim kretenima koji zive pored tebe zato sto su bogom dani. Dakle, na zapadu to nije IN, nego posljedica ekonomske neovisnosti. Kod dijaspore to je vise posljedica nuzde jer komsije ne zele imati kontakt s njima.

Naravno, ima tu i interesa koliko hoces. Druzis se sa ljudima koji ce ti omoguciti odskocnu dasku u karijeri. Da sumiram: karijera i zabava su glavni razlozi nepostojanja mahale na zapadu.
Dope_Man wrote:Apsidejzi je to dobro rekao. Koliko god to zvucalo ''okrutno'' i ''hladno'' upravo finansijska neovisnost jeste velik dio razloga zasto u vecim zapadnim metropolama nema onoga sto ima Sarajevo. Jednostavno ljudi imaju love da idu planinariti, plesati, izlaziti po restoranima i provoditi vrijeme sa ljudima sa kojima imaju interes da ga provode clanjujuci se u odgovarajuce klubove, bilo to zbog planiranja karijere ili jednostavno zato sto traze ljude sa odredjenim interesima, i ne da im se ''zamarati'' trazeci takve ljude po komsiluku.. lakse otici u X klub i znati da si dosao medju obozavatelje X stvari.

S druge strane, ja ipak volim svoj komsiluk. Ne poznajem vecinu ljudi, ali one koje poznajem uglavnom volim.. volim to sto mogu reci ''hajmo raspalit rostilj'' i onako bez ikakvog plana sjedne raje 3-4 kuce i valjamo gluposti. Naravno, njihova glavna interesovanja su daleko od mojih, ali ja mislim da je to i prednost, da kroz to ucim nesto novo od njih, i oni od mene. A naravo da se i sa svakom osobom nadju i zajednicke teme. Sve u svemu, ja bih radije manju platu i ovo sto imam sad, nego skandinavski standard i da ne znam ni ime osobe koja zivi u kuci pored moje zadnjih 15 godina.
koliko je ovdje pogresnoga (iz mog ugla gledanja naravno)... neces biti dobar sa komsijom jer on mozda ne voli ples.... ili mozda voli, ali nema novca za to... onda nema teorije da pricas i druzis se sa njim o to tematici... podsjeti me na onu foru iz Big Bang Theory kada Rus astrofizicar ucestvuje u kvizu sa Sheldonom, ali on je tamo samo cistac... ovo:
znaci ako bolje stojis finansijski koji ce ti kurac komsija koji te ne moze pratiti? really? ako te brat ne moze pratiti, onda ko jebe i njega (istom logikom)?

kako ces uopste znati sta ti komsija prati ili koliko ima ako ga bolje ne upoznas? odokativno? koje je mjerilo?

jebote... zapitam se kako je moguce da ljudi zaborave biti ljudi? evo... (koliko se sjecam) apsi je vjernik koji bi trebao da nista u grob nece ponijeti... ali koji ce njemu klinac ljudi od kojih on zaradjuje vise, jel? jebote! :shock:

onda Dope koji je ateista... (koliko se sjecam) se takodjer ne bi zamarao istrazivajuci komsiluk kada ne bi morao, ali eto, kada to naprave onda je super...? cek malo...tebe samo smeta sto nemas vise od komsija da bi ih zanemario? opet....jebote!
mada na kraju nisam ni sam siguran na kojoj je strani... opravdavati jedno, a traziti drugo... mozda baciti na onu temu o "Stvarima koje ne kontam".

izgleda da ja sve manje razumijem sta forumasi pricaju...

oprostite 'nako unaprijed.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#69 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by sadie_forever »

Pa to je brutalno ali realno,cak i sa bratom nisi na isti nacin ako niste u istoj situaciji..ti zelis u Maroko na more,on moze do Neuma...hoces ponudit da platis? i to je ok,ali to je malo osjetljivo,mozda se neko nadje uvrijedjen nisu svi isti

Onda o cemu pricati kad tebe muci jedno njega drugo,ali s bratom si u kontaktu jer ste krv,a s komsijom ne moras..i to je razlika
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#70 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by Dope_Man »

Pogresno si me shvatio. Ja sam napisao da je ono sto je apsidejzi napisao tacno, i zaista jeste tako. Ljudi kada imaju love radije ce odmah preci na to da se bave stvarima koje ih zanimaju. Dakle hoce da plese, ode se uclaniti u klub i plesati, pored posla i ''vannastavnih'' aktivnosti jednostavno nece imati vremena da se bavi komsilukom kao neko ko sjedi u komsiluku dosta vremena zato sto nema love, ili zelje da se bavi necim novim. Ovaj koji ide na putovanja, u klubove i slicno tu zadovoljava svoje potrebe za socijalizacijom i nema poslije svega toga zelju da se dodatno upoznaje sa komsilukom od kojih ce mozda neki biti super, drugi ga mozda pljunuti itd.. jednostavno ispunio je svoje potrebe za zabavom i socijalizacijom, i time mu vise ne treba.

A ja sam rekao da je meni, kao pojedincu (a to sto sam ateista je valjda nebitno u ovoj situaciji) ipak drazi taj komsiluk koji imam. Ali meni je drag zato sto sam ga vec upoznao ili ''pustio korjenje'' tu zajedno sa tim ljudima, zajedno se gradile kuce, doseljavalo, navikavalo na novi zivot, a ja jos kroz to odrastao iz klinca u odraslog covjeka. Baceno kroz filter ovog iz prvog pasusa, da su mi starci bili puni love i da smo visili po planinama, morskim obalama i slicnim mjestima vikendom, da smo izlazili po restoranima, da kucu nismo gradili svojim rukama i jedni drugima pomagali vec platili majstore i dosli na gotov.. vjerovatno ne bi imali kad upoznavati taj isti komsiluk i on mi ne bi nista znacio. Uostalom i postoji par takvih u mom komsiluku, uglavnom ljudi koji imaju djece u dijaspori koja salju pare i oni nisu dio nase ''klase'' svojim izborom. Vole da su ''iznad'', da se ne druze, idu negdje stalno gdje se valjda druze sa nekim ko im je zanimljiviji... pod drugacijim uvjetimo mozda bi to bio i ja, i to je realnost. I sama psihologija pokazuje da je nase ponasanje najvise pod utjecajem situacije, ne toliko pod utjecajem individualnih licnosti, dakle svi mozemo biti sa ove ili one strane, given the right conditions.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#71 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by HAVANA »

Zivio sam 7 godina u belgiji,zgrada na 3 sprata,dobro fin kvart...Za tih 7 godina zdravo za zdravo sa dedicom sa 1 sprata,zenu sa drugog jebi me ako sam vidio 5 puta,ova sa prizemlja isto zdravo za zdravo...Dijete sam morao voditi 3 kilometra do parka da bi uopste imala neku mogucnost da se poigra sa drugom djecom.Ulica pusta,na slici ko iz bajke ,a u stvarnosti tuzno...U sarajevu stara majka i bolesna sestra,u starom komsiluku i neboderu u kojem su od 68 godine.U velikoj mjeri sam bio mnogo mirniji jer sam znao ko je tu i s kim su.Nema dana da neko ne udje,nesto donese,poprica...Morao sam otici ali bukvalno sam bio mirniji zbog komsija,znao sam da im ima ko pomoci.I bi tako,i danas je tako.Manje doduse,neki umrli,neki otisli al opet eto potrefi se dodju neki novi,fini...i opet nema problema.Meni je to falilo vani,volim tu neku prisnost sa dobrim komsilukom,jedva sam cekao da se vratim.I vratih se i uselih u drugo naselje.Dijete odma ispred zgrade,odma pade,teta iz granapa opra i zamota,komsija s treceg zovnu.Naidje i drugi,treci komsija,zidic,suplja,djeca trckaraju...Neprocjenjivo.Dan danas kad su mi narasle,zna ih i znaju sav komsiluk.Probralo se par njih sa kojim su vise vezani i ostace citav zivot vezani.Kao i tata i mama sto su zivjeli.I dan danas se cujem i vidim redovno sa svim onim sa kojima sam igrao basketa na garazama,vadio lopte iz miljacke,tuko se s rsuzima iz svrakinog,prosao prva pijanstva i prve curetke.Drago mi je sto su mi djeca naucila sta je dobar komsiluk i sto ih je zapao takav.Glasam za,i volim mahalu i komsiluk.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#72 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by kiligonzales »

Bio haustorče ili istinski mahalac, kod nas taj mentalitet će živjeti uvijek. Kad se i ne sretneš sa svojim komšijama tako često, pa se sretneš ostaće dobra šega šala pošalica, kakav poziv za kafu, ono naše ša ima i evo, broj u telefonu za pripomoč, osmijeh pa makar bio i krnjav, a tek raja iz mahale, kad je sretneš mimo svoga naselja bilo gdje, ko da ste se sreli u Parizu, ako ga nisi vidio dan dva :lol:

Neke se stvar ne mogu kupiti novcem za sve ostalo je tu eurocard mastercard.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#73 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by kiligonzales »

JedanOdBraceMorica wrote:Sarajevo nazalost trenutno nije metropola sto ne znaci da u skorijoj buducnosti nece biti, jer to zavisi od mnogih faktora a ne samo od politike i mentaliteta; a vama kojima smeta sarajevska mahala u kojoj svako svakog zna, niko ne brani da se vratite tamo odakle ste dosli i gdje vas bolje poznaju nego u tim mahalama
Sarajevo možda nije največi i najrazvijeniji grad Evrope, niti podsječa na jedan Berlin, Rim, Pariz i more drugih velikih i bitnih gradova, ali njegovo ime nije nepoznato, historiju ima, svoje price i specifičnost, svoj ekonomsku i politicku bitnost, svoju težinu u ovome dijelu Evrope, značaj koji mu se ne može osporiti na Balkanu.

Nije metropola, al je barem jedno prepoznatljivo mjesto na turističkoj karti Evrope i da smo malo pametniji kao što nismo uvečali bi mu značaj.
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#74 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by djevojka bez imena »

:thumbup:
kiligonzales wrote:Bio haustorče ili istinski mahalac, kod nas taj mentalitet će živjeti uvijek. Kad se i ne sretneš sa svojim komšijama tako često, pa se sretneš ostaće dobra šega šala pošalica, kakav poziv za kafu, ono naše ša ima i evo, broj u telefonu za pripomoč, osmijeh pa makar bio i krnjav, a tek raja iz mahale, kad je sretneš mimo svoga naselja bilo gdje, ko da ste se sreli u Parizu, ako ga nisi vidio dan dva :lol:

Neke se stvar ne mogu kupiti novcem za sve ostalo je tu eurocard mastercard.
:lol:
tacno 100% :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#75 Re: Mentalitet "mahuluse" u Sarajevu

Post by BarbaDue »

Connaisseur Karlin wrote:
sadie_forever wrote:Uvijek sam se pitala kako grad za koji smatramo da je metropola ima tako mahalski mentalitet(doslje,stranci,starosjedioci) itd? zivim cijeli zivot u metropolama na zapadu,od njemacke do skandinavije i nikad ovo nisam vidjela

i mislim da ima samo u Bosni,jer u biti ni jedan grad nije "metropola"
dacu ti jednostavan odgovor: mahale u BiH se nisu mjenjale decenijama, doslovno su susjedi bili isti dvije ili tri generacije,a toga nema na Zapadu :)
Zar ovo nije tema o sindromu "mahaluše" (tetke koja se u sve živo miješa i ništa bez nje ne može proć) a ne načinu života u mahali koji inače smatram jednim od nematerijalnih blaga Bosne.
Post Reply