Mensa testiranje, 23.05.

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#101 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Creasy »

Corto Maltese wrote:
Creasy wrote:Bacanje para. Prije rata su nam to mjerili, s tim sto smo radili testove 4-5 sati, a ne 30 min. Nikakve fajde od toga nisam imao, a mislim da ni danas od ove eventualne diplome ne bih imao nista. Uostalom, kome u BiH trebaju inteligentni ljudi? :bih: :D
Postoje razni oblici intelegencije, različiti načini njenog ispoljavanja i iskorištavanja, samim tim i različiti načini mjerenja. Svjetski prvaci u šahu koji se igra po FIDE standardima, nisu nužno isti oni koji su prvaci u brzopoteznom ili u dopisnom šahu. Ugrubo, Mensa test, koji traje 40 minuta, spada u testove brzine. Testovi koji se rade u dužem vremenskom roku se obično nazivaju testovima snage. Prije rata sam radio dopisni test koji je bio objavljen u magazinu Galaksija, i koji je uključivao pristojan nagradni fond. Koliko se sjećam, vrijeme rješavanja je bilo 30 dana.

Znam da postoji 7 vrsta inteligencije, to sam ucio iz Psihologije.

7 VRSTA INTELIGENCIJE

Šta znači biti pametan?!

Da li je to postizanje visokih rezultata na testu inteligencije ili
na školskom testu koji provjerava sposobnosti. Jesu li pametni
oni koji imaju izvanrednu memoriju?!
U mnogim školama djecu odvajaju prema rezultatima,
oni sa visokim ocjenama dobijaju više pažnje i više privilegija
od onih sa nižim ocjenama.
U poslu, mi tradicionalno definišemo pamet kao sposobnost
rješavanja problema i brzo razumijevanje. U stvari,
brzina je identifikovana i usvojena kao osobina intelekta.
Ipak mnoga svjetska otkrića nisu došla na osnovu brzine već istrajnosti, kreativnosti i teškog razmišljanja.
Tomas Edison je radio gotovo kao fizički radnik dok nije otkrio sijalicu.
On je bukvalno probao hiljadu puta dok nije uspio.
Dakle, sijalica nije došla brzo. Mnoga naša vjerovanja o inteligenciji su
posljednjih godina poljuljana. Među onima koji su najviše uzdrmali naše
znanje bio je Dr. Hauard Gardner, čija knjiga Okviri Uma govori o
sedam vrsta inteligencije. On smatra da inteligenciju mjerimo vrlo usko.
Evo Gardnerovih sedam originalnih vrsta inteligencije.
Sedam načina na koji možete organizovati intelekt po kategorijama;
sedam načina da bolje razumijete svoju prirodu.



1. VERBALNA INTELIGENCIJA. Pamet riječi. Odnosi se na riječi i jezik, spsobnost da zamislimo i komuniciramo kroz verbalne termine. Biti leksički pametan.
2. VIZUELNA INTELIGENCIJA. Pamet slika. Zasniva se na čulu vida ili sposobnosti vizuelizacije; sposobnost da se misli kroz oblike ili rasporede, da se tumače simboli i zamisle mogućnosti. Ukoliko imate jaku vizuelnu inteligenciju, vjerovatno ćete svoje ideje crtati na papiru i predstavljati slikama.
3. FIZIČKA INTELIGENCIJA. Pamet tijela. Odnosi se na fizički pokret: sposobnost da se «misli tijelom», da se stvari razumiju uz pomoć fizičkog kontakta; saznanje kroz dodir.
4. MUZIČKA INTELIGENCIJA. Muzička pamet. Zasnovana na nečijoj mogućnosti da prepozna melodijske motive i da muzički misli, da instinktivno predosjeti melodijske, ritmičke i harmonijske «događaje»; da koristi zvuk i ritam za elokventnije izražavanje misli.
5. MATEMATIČKA I LOGIČKA INTELIGENCIJA. Logička pamet. Nekada nazivana naučnom inteligencijom, ona se zasniva na moći rasuđivanja i mogućnosti baratanja brojevima i formulama, odnosno izgradnje sistema argumentacije.
6. INTERPERSONALNA INTELIGENCIJA. Društvena pamet. Usmjerava naše odnose sa drugim ljudima; visoka empatija karakteristična je za ovu vrstu intelekta i pomaže nam da se dobro odnosimo prema svim tipovima ljudi.
7. INTRAPERSONALNA INTELIGENCIJA. Unutrašnja pamet. Odnosi se na našu sposobnost da gledamo unutar sebe i da razumijemo sebe, svoju suštinu i osjećanja. Jak osjećaj sebe.



Mi smo kao najbolji matematicari tada vjerovatno radili te testove da bi nam odredili IQ ove inteligencije pod 5. Prvo smo odradili 2 testa iz Matematike koje sam ja usput budi receno razvalio. Zatim smo dobili zadatak da nacrtamo porodicu, covjeka i jednu sliku po sopstvenom izboru (ja nacrtao drvo). :D Citavo vrijeme dok smo to crtali oko nas su obilazili neki "strucnjaci" i posmatrali nas. Nakon toga smo radili jos masu nekih testova sa slikama i neko prepoznavanje boja u sto kracem vremenskom roku... Uglavnom tu smo ostali 4-5 sati. Ja sam imao odlicne rezultate, ali mi to nije mnogo pomoglo kasnije u zivotu.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#102 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Corto Maltese »

Creasy wrote: Mi smo kao najbolji matematicari tada vjerovatno radili te testove da bi nam odredili IQ ove inteligencije pod 5. Prvo smo odradili 2 testa iz Matematike koje sam ja usput budi receno razvalio. Zatim smo dobili zadatak da nacrtamo porodicu, covjeka i jednu sliku po sopstvenom izboru (ja nacrtao drvo). :D Citavo vrijeme dok smo to crtali oko nas su obilazili neki "strucnjaci" i posmatrali nas. Nakon toga smo radili jos masu nekih testova sa slikama i neko prepoznavanje boja u sto kracem vremenskom roku... Uglavnom tu smo ostali 4-5 sati. Ja sam imao odlicne rezultate, ali mi to nije mnogo pomoglo kasnije u zivotu.
Čudi ta primjedba: "Nije mi pomoglo u kasnijem životu".
Misliš li na to da nisi kasnije uspjevao realizovati potencijal koji si tada pokazao, ili samo na to da ti diploma ili certifikat koji si tada dobio nisu donijeli direktnu korist (npr. kao bonus poene kod prijema na fakultet ili posao)?
Last edited by Corto Maltese on 25/05/2011 14:26, edited 1 time in total.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#103 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Creasy »

Corto Maltese wrote:
Creasy wrote: Mi smo kao najbolji matematicari tada vjerovatno radili te testove da bi nam odredili IQ ove inteligencije pod 5. Prvo smo odradili 2 testa iz Matematike koje sam ja usput budi receno razvalio. Zatim smo dobili zadatak da nacrtamo porodicu, covjeka i jednu sliku po sopstvenom izboru (ja nacrtao drvo). :D Citavo vrijeme dok smo to crtali oko nas su obilazili neki "strucnjaci" i posmatrali nas. Nakon toga smo radili jos masu nekih testova sa slikama i neko prepoznavanje boja u sto kracem vremenskom roku... Uglavnom tu smo ostali 4-5 sati. Ja sam imao odlicne rezultate, ali mi to nije mnogo pomoglo kasnije u zivotu.
Čudi ta primjedba: "Nije mi pomoglo u kasnijem životu".
Misliš li na to da nisi kasnije uspjevao realizovati potencijal koji si tada pokazao, ili tsamo na to da ti diploma ili certifikat koji si tada dobio nisu donijeli direktnu korist (npr. kao bonus poene kod prijema na fakultet ili posao)?

Mislim na to prvo. Ja i danas posjedujem veliku sposobnost pri rjesavanju logickih problema. Da sam zivio u nekoj razvijenoj evropskoj zemlji, vjerovatno bi mogao iskoristiti taj svoj dar, ali u Bosni '91. od toga nije bilo puno fajde. Nikoga tada nije zanimalo kako ja s lakocom rijesavam logicke probleme. Logicno. :D
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#104 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by PapakizSarajeva »

Creasy, jesi li ti k'o mali jeo puno kospica od jabuka ??? Kazu da se od njih postaje pametniji ... :-) :-) :-)
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#105 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Creasy »

PapakizSarajeva wrote:Creasy, jesi li ti k'o mali jeo puno kospica od jabuka ??? Kazu da se od njih postaje pametniji ... :-) :-) :-)

Dobar ti nick. :thumbup: :D
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#106 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Simply_Red »

Ja imao 140 :D evo sad mi stiglo, postar mustuluk trazio :D
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#107 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by haubica_i_to_teshka »

I ... shta bi, ima li novih clanova ? :-)


Da li se organizuje u BiH ?

http://www.mensa.org/news/intelligence- ... -countries
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#108 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Mr.Penguin »

hoce li biti testiranje ove godine?
selma kikic
Posts: 1
Joined: 30/01/2012 19:35

#109 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by selma kikic »

A kada ce biti slijedece testiranje , hoce li ikako vise dolaziti u sarajevo ?????? :-D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#110 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Corto Maltese »

Svakako da planiramo testiranja i ove godine, ali još nemamo dogovorene datume. Javićemo kada budemo imali tačnu informaciju.
http://mensa-bih.org/wp/
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#111 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by nihil_ »

Corto Maltese wrote:Svakako da planiramo testiranja i ove godine, ali još nemamo dogovorene datume. Javićemo kada budemo imali tačnu informaciju.
http://mensa-bih.org/wp/
A sto da placam 20km kad mogu besplatno to da uradim?
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#112 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Corto Maltese »

nihil_ wrote:
Corto Maltese wrote:Svakako da planiramo testiranja i ove godine, ali još nemamo dogovorene datume. Javićemo kada budemo imali tačnu informaciju.
http://mensa-bih.org/wp/
A sto da placam 20km kad mogu besplatno to da uradim?
Kao komentar imam jedan odgovor i jedno pitanje.
Odgovor: Nije pametno davati pare za nešto što možeš dobiti besplatno. A ne biti pametan nije u duhu Mense.
Pitanje: Gdje, kako, kada?
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#113 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by nihil_ »

Corto Maltese wrote:
nihil_ wrote:
Corto Maltese wrote:Svakako da planiramo testiranja i ove godine, ali još nemamo dogovorene datume. Javićemo kada budemo imali tačnu informaciju.
http://mensa-bih.org/wp/
A sto da placam 20km kad mogu besplatno to da uradim?
Kao komentar imam jedan odgovor i jedno pitanje.
Odgovor: Nije pametno davati pare za nešto što možeš dobiti besplatno. A ne biti pametan nije u duhu Mense.
Pitanje: Gdje, kako, kada?
Imam i ja pitanjce jer je moguce da nesto nisam shvatio kako treba.

Koja je svrha tog vaseg testa?
User avatar
Avanes
Posts: 12
Joined: 20/05/2011 12:16

#114 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Avanes »

ajnc hundert cvaj und zeksciš
(brojevima: 162)

Da budem clan ovih nasih lezihljebovica u Mensi mi ne pada na pamet.
Udruzenje nadprosjecno inteligentnih osoba koje je nedavno bas na SA-X-u nesto kao napadalo drzavu da im ne pomaze. Ko biva oni nemaju ni sto ni kancelariju u koju bi stavili taj sto da ga imaju. Mislim halo!
Iskoristi svoju Bogom datu inteligenciju i stvori nesto, napravi, izmisli, osmisli ideju i uzmi pare, ali jooook lezi hljebe da te jedem.
Hvala, ali ne hvala.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#115 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Corto Maltese »

nihil_ wrote:
Imam i ja pitanjce jer je moguce da nesto nisam shvatio kako treba.

Koja je svrha tog vaseg testa?
Osnovna svrha je da otvara mogućnost za prijem u članstvo Mense.
Dakako, postoje i drugi načini

Više informacija na:

http://www.mensa.org/
http://mensa-bih.org/wp/
Last edited by Corto Maltese on 03/03/2012 09:45, edited 1 time in total.
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#116 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Creasy »

Avanes wrote:ajnc hundert cvaj und zeksciš
(brojevima: 162)

Da budem clan ovih nasih lezihljebovica u Mensi mi ne pada na pamet.
Udruzenje nadprosjecno inteligentnih osoba koje je nedavno bas na SA-X-u nesto kao napadalo drzavu da im ne pomaze. Ko biva oni nemaju ni sto ni kancelariju u koju bi stavili taj sto da ga imaju. Mislim halo!
Iskoristi svoju Bogom datu inteligenciju i stvori nesto, napravi, izmisli, osmisli ideju i uzmi pare, ali jooook lezi hljebe da te jedem.
Hvala, ali ne hvala.

Pa vidis da su osmislili ideju, uzece ti cvaju da uradis test kod njih. Vrlo inteligentno! :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#117 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by atko »

znaci pokazes da si pametan i das cvaju

a moze li obrnuto ? :D
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#118 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Mr.Penguin »

bilo bi dobro pokazes da si pametan vrate ti cvaju, ne udjes u mensu uzmu ti cvaju :D
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#119 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by atko »

Avanes wrote:ajnc hundert cvaj und zeksciš
(brojevima: 162)

Da budem clan ovih nasih lezihljebovica u Mensi mi ne pada na pamet.
Udruzenje nadprosjecno inteligentnih osoba koje je nedavno bas na SA-X-u nesto kao napadalo drzavu da im ne pomaze. Ko biva oni nemaju ni sto ni kancelariju u koju bi stavili taj sto da ga imaju. Mislim halo!
Iskoristi svoju Bogom datu inteligenciju i stvori nesto, napravi, izmisli, osmisli ideju i uzmi pare, ali jooook lezi hljebe da te jedem.
Hvala, ali ne hvala.

reklo bi se ako su inteligentni pa nek se snadju ... medjutim u tom i jest fol ... oni hoce do para bez da rade ... vrlooo inteligentno :D ... ispade da nam je drzavni aparat najintligentniji ... :D


btw ... testovi inteligencije ne smiju biti povezani sa pismenoscu, kulturom, nekim jezikom itd ... 99% testova koji kruze po netu su neki miks zagonetki, mozgalica i testa inteligencije...

nemoze se jednako tretirati matematicar i sociolog npr ako rade neki test u kojem je 30% pitanja koja su neki vid matematickog niza i sl. .... zbog toga kad se testovi osmile pravilno na neka pitanja cimpanze daju odgovor 5x brze od ljudi ;)
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#120 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by nihil_ »

Sve je to divno i bajno al mi malo cudnovato, dam cvaju da me testiraju iako oficijelnih testova ima na internetu al hajd eto necu dobit papir, pa mi se onda otvara mogucnost da budem njihov clan. I sta cu kad budem clan onda i ja uzimati cvaje?
Koja je prednost tog sto si clan MENSE u biH osim da imas na papiru da si ko eto pametan?
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#121 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by nihil_ »

alternativni wrote:
nihil_ wrote:Sve je to divno i bajno al mi malo cudnovato, dam cvaju da me testiraju iako oficijelnih testova ima na internetu al hajd eto necu dobit papir, pa mi se onda otvara mogucnost da budem njihov clan. I sta cu kad budem clan onda i ja uzimati cvaje?
Koja je prednost tog sto si clan MENSE u biH osim da imas na papiru da si ko eto pametan?
Ne tjera te niko da odes na testiranje. Idi na kafu s rajom, sta te briga za mensu. :wink:
Pa vjerovatno i hocu samo ne znam je l tim dokazujem da sam visoko inteligentan ili mi je opet inteligencija niska :-) :D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#122 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Corto Maltese »

hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#123 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by hurmasica »

Gdje se moze uraditi testiranje inteligencije u sarajevu? organizira li nesto Mensa u skorije vrijeme, kao sto je to jednom uradila prije nekoliko godina?
hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#124 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by hurmasica »

Lud i ponosan wrote:
hurmasica wrote:Gdje se moze uraditi testiranje inteligencije u sarajevu? organizira li nesto Mensa u skorije vrijeme, kao sto je to jednom uradila prije nekoliko godina?
Prosle godine je bilo testiranje, nazalost nisam mogao da prisustvujem zbog obaveza, ali ove godine to ne planiram propustiti.
Bice, samo jos ostaje otvoreno pitanje termina. ;)
znas li mozda koja je cijena?
sta mislis koliko je dobro ili nije, naravno ako neko ima dobra rezultat, priloziti to uz CV prilikom trazenja zaposlenja?
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#125 Re: Mensa testiranje, 23.05.

Post by Mr. Brightside »

hurmasica wrote: sta mislis koliko je dobro ili nije, naravno ako neko ima dobra rezultat, priloziti to uz CV prilikom trazenja zaposlenja?
cini mi se kao mac s dvije ostrice :D
Post Reply