Mene je sramota... A vas ??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#1 Mene je sramota... A vas ??

Post by Fair Life »

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by HAVANA »

:-D :thumbup:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#3 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by duboka_misao »

Sramota me tudjih postupaka svaki dan, mojih jos ne, i nadam se da ce tako i ostati.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#4 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Latina »

Hvala ti na prelijepom videu, odnosno prve 2/3 istog. :)

Prvi od shokova koje sam dozivjela na Zapadu je da neki ljudi prolaze pored nekoga ko je pao na ulici. Licno nikada nisam prosla, ali taj fenomen je poznat u psihologiji i naziva se "Bystander apathy". Radi se o tome da ljudi pomazu jedan drugom kada su u odredjenoj situaciji 2 covjeka, ali kada grupa treba pomoci, licna odgovornost se se disolvira na broj clanova grupe po sistemu "onaj drugi ce pomoci, ne moram se ja trzati". Drastican primjer ove pojave je bilo ubistvo Denisa Mrnjavca u punom tramvaju. Tramvaj je statisticki gledano bio pun obicnih ljudi, a ne kriminalaca, ali po mom misljenju Bystander Apathy je dovela do cega je dovela nazalost ( s tim sto je naravno jedna stvar pomoci nekome kome je pozlilo, a sasvim druga zaustaviti nekoga ko mlatara nozem ). Takodje je utvrdjeno da su muskarci spremniji pruziti konkretnu pomoc, dok su zene spremnije saosjecati.

Meni jos zanimljiviji fenomen u Psihologiji je "Milgramov test poslusnosti" u kome su studenti podijeljeni u 2 grupe i onda su studenti iz jedne grupe davali elektricne sokove ovima u drugoj grupi pod instrukcijama onih koji su vodili eksperiment. Studenti koji su davali sokove su culi vriske onih u drugoj sobi, ali bez obzira na to su nastavili pojacavati elektrosokove.

Ustanovljeno je da se poslusnost u grupi povecava ako je onaj koji daje instrukcije percipiran kao autoritet, ako ne vide zrtvu ( sto me asocira na granatiranje Sarajeva ), ako onaj koji cini odredjeno djelo ima osjecaj da je oslobodjen licne odgovornosti ( na cemu opstaju svi ratovi ), ako su oni koji su egzekutori autoritativni po prirodi ( jer su oni paradoksalno poslusniji od drugih ).

U svakom slucaju svi i sve opstaje na ljubavi, bez nje sve umire. ;-)

User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Skyfox »

:) divno
User avatar
black
Posts: 17121
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by black »

User avatar
rado_vidjen
Posts: 1387
Joined: 26/10/2008 22:27

#7 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by rado_vidjen »

:shock:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by PipiDugaDevetka »

Latina wrote:Hvala ti na prelijepom videu, odnosno prve 2/3 istog. :)
Evo, čitav ovdje:
http://www.youtube.com/watch?v=9Y9BmOBhTy8
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#9 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Shoshana »

Lijepo.... i tuzno :(

Hvala za video Fair :thumbup:
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#10 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by KREMEN »

Previse je nestvarno, da bio se moglo utopiti u ovaj svijet.. cuda se desavaju, samo nazalost stvarnost je puno surovija..
ovakve stvari se desavaju u bajkama, i ja bi volio da postoji ovakav svijet ali kazem jos jednom nazalost..
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#11 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Fair Life »

Fair Life wrote:
Homo homini lupus est.

Lazu. Covjek je covjeku covjek... i nista vise.
User avatar
pojedinac
Posts: 1453
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#12 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by pojedinac »

Fair Life wrote:Homo homini lupus est.

Lazu. Covjek je covjeku covjek... i nista vise.
@Fair Life , u pravu si za ovu tvrdnju. :thumbup:

Na žalost ovi predivni isječci iz životinjskog svijeta su sitne kapljice u surovom okeanu stvarnog života. :(
User avatar
piupiu
Posts: 16352
Joined: 05/01/2008 05:08

#13 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by piupiu »

Tuzno. :(
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#14 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by popajic »

:(
kad bi evoluciju mogli okrenuti u rikverc - toliko bi ljudi (a mnogi medju njima su jedine prave zvijeri ) mogli nauciti od zivotinja.
Osjecajna, inteligentna, humana bica...ljudi ??? Eh, da ovaj nilski konj moze govoriti...
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#15 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by pape »

Image
A lioness that adopts an antelope
http://www.youtube.com/watch?v=AxYiLzWee84
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#16 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by pape »

KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#17 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by KenCo »

Bog je ljudima dao razum,zivotinjama nije. steta sto taj razum koristimo samo da bi radili sto vise losih stvari.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#18 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Cholina_Lokica »

KenCo wrote:Bog je ljudima dao razum,zivotinjama nije. steta sto taj razum koristimo samo da bi radili sto vise losih stvari.
sto vise posmatram i jedne i druge, sve mi se vise cini da je obratna situacija... da zivotinje imaju puno vise razuma nego ljudi.

joj kad sam prvi put gledala klip ovaj sa kraja, kad psic spasava druga, plakala sam k'o kisna godina... :(

ne mogu sad da nedjem klip, ako neko naleti na to neka stavi, uglavnom, to sam gledala nekad davno, copor hijena napada mamu nilskog konja i njenu bebu, i uspiju bebu da odvuku od mame, i u to dlazi lav i rastjera hijene, i uzima u zube bebu i vraca je mami... predobar snimak
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#19 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by fakat »

Latina wrote:Hvala ti na prelijepom videu, odnosno prve 2/3 istog. :)

Prvi od shokova koje sam dozivjela na Zapadu je da neki ljudi prolaze pored nekoga ko je pao na ulici. Licno nikada nisam prosla, ali taj fenomen je poznat u psihologiji i naziva se "Bystander apathy". Radi se o tome da ljudi pomazu jedan drugom kada su u odredjenoj situaciji 2 covjeka, ali kada grupa treba pomoci, licna odgovornost se se disolvira na broj clanova grupe po sistemu "onaj drugi ce pomoci, ne moram se ja trzati". Drastican primjer ove pojave je bilo ubistvo Denisa Mrnjavca u punom tramvaju. Tramvaj je statisticki gledano bio pun obicnih ljudi, a ne kriminalaca, ali po mom misljenju Bystander Apathy je dovela do cega je dovela nazalost ( s tim sto je naravno jedna stvar pomoci nekome kome je pozlilo, a sasvim druga zaustaviti nekoga ko mlatara nozem ). Takodje je utvrdjeno da su muskarci spremniji pruziti konkretnu pomoc, dok su zene spremnije saosjecati.

Meni jos zanimljiviji fenomen u Psihologiji je "Milgramov test poslusnosti" u kome su studenti podijeljeni u 2 grupe i onda su studenti iz jedne grupe davali elektricne sokove ovima u drugoj grupi pod instrukcijama onih koji su vodili eksperiment. Studenti koji su davali sokove su culi vriske onih u drugoj sobi, ali bez obzira na to su nastavili pojacavati elektrosokove.

Ustanovljeno je da se poslusnost u grupi povecava ako je onaj koji daje instrukcije percipiran kao autoritet, ako ne vide zrtvu ( sto me asocira na granatiranje Sarajeva ), ako onaj koji cini odredjeno djelo ima osjecaj da je oslobodjen licne odgovornosti ( na cemu opstaju svi ratovi ), ako su oni koji su egzekutori autoritativni po prirodi ( jer su oni paradoksalno poslusniji od drugih ).

U svakom slucaju svi i sve opstaje na ljubavi, bez nje sve umire. ;-)

Ovo obojeno je sjajno zapazanje, istorija covjekove licemjernosti je sadrzana upravo u ovome, kako sebicno grabiti, a istovremeno zadrzati privid moralnosti i ispravnosti. Jedan slozen sistem vlasti nad ljudima star koliko i civilizacija.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#20 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Skyfox »

Image
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#21 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by KenCo »

Dile wrote:
KenCo wrote:Bog je ljudima dao razum,zivotinjama nije. steta sto taj razum koristimo samo da bi radili sto vise losih stvari.
sto vise posmatram i jedne i druge, sve mi se vise cini da je obratna situacija... da zivotinje imaju puno vise razuma nego ljudi.

joj kad sam prvi put gledala klip ovaj sa kraja, kad psic spasava druga, plakala sam k'o kisna godina... :(

ne mogu sad da nedjem klip, ako neko naleti na to neka stavi, uglavnom, to sam gledala nekad davno, copor hijena napada mamu nilskog konja i njenu bebu, i uspiju bebu da odvuku od mame, i u to dlazi lav i rastjera hijene, i uzima u zube bebu i vraca je mami... predobar snimak


ironicno. nemaju razum a razumniji su. mi ga koristima da bi npr,napravila sto efikasnije oruzje :roll:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by PipiDugaDevetka »

Neposredno prije rata desio se nesretan slučaj na Željezničkoj stanici Sarajevo. Mašinovođe manevrisale, slagale vagone u kompoziciju, pa naprijed-nazad, zatim na drugi kolosjek.

Prelazila žena preko pruge na zabranjenom mjestu, prema onom hotelu, a prelazio i jedan mladić, isto tako na zabranjenom mjestu.
Žena nije vidjela ''manevarku'' i poginula bi da mladić nije skočio i gurnuo je svom silinom. Žena bez povreda, a mladiću odsječene obje ruke. Pokušali ovi sa Koševa da ''priheftaju'', ali nije uspjelo.

Žena je bila, kasnije se ispostavilo, Srpkinja, a mladić Bošnjak (Tada Musliman).
Večernje novine, Oslobođenje, TVSA, ma svi mediji su danima dojavljivali o ovom slučaju.

Nakon rata, 1996.g., u tramvaju prosi jedan bez obje ruke. Mlad, pitam ga da nisi ti onaj što spasi ženu prije rata. Kaže da jeste.
Ja mu nisam imao ''za udijeliti''.
User avatar
piupiu
Posts: 16352
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by piupiu »

PipiDugaDevetka wrote:Neposredno prije rata desio se nesretan slučaj na Željezničkoj stanici Sarajevo. Mašinovođe manevrisale, slagale vagone u kompoziciju, pa naprijed-nazad, zatim na drugi kolosjek.

Prelazila žena preko pruge na zabranjenom mjestu, prema onom hotelu, a prelazio i jedan mladić, isto tako na zabranjenom mjestu.
Žena nije vidjela ''manevarku'' i poginula bi da mladić nije skočio i gurnuo je svom silinom. Žena bez povreda, a mladiću odsječene obje ruke. Pokušali ovi sa Koševa da ''priheftaju'', ali nije uspjelo.

Žena je bila, kasnije se ispostavilo, Srpkinja, a mladić Bošnjak (Tada Musliman).
Večernje novine, Oslobođenje, TVSA, ma svi mediji su danima dojavljivali o ovom slučaju.

Nakon rata, 1996.g., u tramvaju prosi jedan bez obje ruke. Mlad, pitam ga da nisi ti onaj što spasi ženu prije rata. Kaže da jeste.
Ja mu nisam imao ''za udijeliti''.
:( :( :(

Strasno.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#24 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by Latina »

fakat wrote:
Ovo obojeno je sjajno zapazanje, istorija covjekove licemjernosti je sadrzana upravo u ovome, kako sebicno grabiti, a istovremeno zadrzati privid moralnosti i ispravnosti. Jedan slozen sistem vlasti nad ljudima star koliko i civilizacija.
Ne znam da li je sjajno, to su nazalost cinjenice ustanovljene na egzaktan nacin. Meni je strasno koliko se ljudi daju izmanipulisati ako su okupljeni pod kisobranom necega veceg nego sto su sami.

Najcesce su to nacija/vjera/pohlepa za novcem. Mislim da ljudi trebaju razvijati vlastiti stav kroz ucenje i licno iskustvo bez obzira na bilo koga/bilo sta. "If it does not feel right, it is not right". I onda sjednes i razmislis zbog cega je tako. To je to.
PipiDugaDevetka wrote:
Nakon rata, 1996.g., u tramvaju prosi jedan bez obje ruke. Mlad, pitam ga da nisi ti onaj što spasi ženu prije rata. Kaže da jeste.
Ja mu nisam imao ''za udijeliti''.
Ne valja nam posao...

Znas li gdje je sada ?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#25 Re: Mene je sramota... A vas ??

Post by PipiDugaDevetka »

Latina wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
Nakon rata, 1996.g., u tramvaju prosi jedan bez obje ruke. Mlad, pitam ga da nisi ti onaj što spasi ženu prije rata. Kaže da jeste.
Ja mu nisam imao ''za udijeliti''.
Ne valja nam posao...

Znas li gdje je sada ?
Ne znam.
Nije bio stalni prosjak po tramvajima. Valjda mu se tada, neposredno nakon rata, ''zalomilo'', nije zna šta će, pa prosio kratko.

Mene zanima da li se još neko sjeća ovog slučaja, da potvrdi?

Rat došao, masovne smrti, preživljavanje,...Pa se zaboravilo na ovog heroja. Mislim da je bio maloljetan kada je spasio ženu.
Post Reply