Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#51 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

belfy wrote:tako je. svi moraju prvo pitati tebe. jer ipak si javio da si ti najbitniji. ne zaboravimo o svakoj odluci i referendum raspisati, jer nam je to prijeko potrebno, a vala i neophodno. koji ce nam klinac ljudi koji misle. ipak imamo gradjane koji su kompetentni da u dovoljno velikom broju donesu odluku najbolju po njih. toliko mnogo glava mora biti pametnije od jedne (ili nekolicine njih). :-)
Samo da potvrdim da se slazem s tobom.
Kod nas sve inzinjeri, ministri, ekolozi, pa sto zivimo tako lose da mi je znati pored toliko umova u gradu?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#53 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

Sve je to OK sto novinari istrazuju, medjutim jel zakon ovdje prekrsen? Onog trenutka kada ova ili bilo koja druga vlast pocne trositi novac poreskih obveznika ili nesto ne zakonito raditi neka se odmah pohapse.
Do tada, neka tuzilastvo zaviri i vidi sta se desava!
Ali apriori govoriti kako nama to ne treba (vrhunska glupost) ili kako nema nsita od toga (sve Azire) je neozbiljno, jer ja jos uvijek nisam ni od kog ovdje cuo kako bi ti kriticari svega i svacega zaposlili one radnike iz Mittala i sl zagadjivaca, i na kraju krajeva i ostale nezaposlene a da pri tom gard bude cist!
Eto, de nek me neko prosvjetli!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#54 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Zakon možda nije prekršen ali je procedura pokretanja incijative gradnje TE sumnjiva. Mislim da je dovoljno ako kažem, da ovog objekta nema u federalnoj strategiji gradnje energetskih objekata. Ponosni možemo biti na sam objekat i koristi koje donosi, ali vjerujem da je isto tako potrebno potrebno odgovoriti na masu drugih pitanja. Osobno me zanima samo utjecaj na okoliš, u kojem segmentu će biti "ispostavljen" jer sada KAO imamo pored sebe jako odgovornu kompaniju. Pozdravljam sve koristi koje donosi TE, ali za objekat, koji se gradi za narednih 30 godina se ne smije stvarati atmosfera sa negativnom konotacijom. Kada ovo kažem onda mislim da je trenutno ovi na vlasti čine takvom, jer ne otvaraju karte koje bi možda trebali. No, unatoč svemu, isti su još uvijek dovoljno jaki da furaju SVOJE projekte naprijed.

Zasto je KTG sumnjiv
Last edited by kozolec on 10/04/2016 20:37, edited 1 time in total.
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#55 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Konjanik »

http://www.zenica.ba/index.php?id=137&t ... ed9cfc467f


Hocel bit sta od te termoelektrane i kad bi se to napravilo koliko ce se moc ljudi zaposlit tu? Znal iko
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#56 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

pa po svemu sudeci sto pisu radi se na tome. ako se dobro sjecam zadnja vijest je da gradnja pocinje ove godine, tako da cemo i sami vidjeti ima li hajra dalje od kamena temeljca, za koji cemo sigurno cuti kad se bude postavljao. sto se tice zaposlenja zadnja vijest koju sam procitao je govorila o svega 40 ljudi. mada, posto je gasna, mislim da brojka stoji, posto tu i nema previse posla. no i ako tih 40 ljudi bude dobro placeno, plus par vanjskih kooperanata za odrzavanje to ce izaci na nekih 100 dobro placenih ljudi, sto je po meni odlicno. jer ne treba ovo gledati samo kroz radna mjesta, nego i prihode i poreze, a samim tim i novcem kojim opstina raspolaze. treba samo gledati da si to ne dadnu u plate. :)
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#57 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Konjanik »

belfy wrote:pa po svemu sudeci sto pisu radi se na tome. ako se dobro sjecam zadnja vijest je da gradnja pocinje ove godine, tako da cemo i sami vidjeti ima li hajra dalje od kamena temeljca, za koji cemo sigurno cuti kad se bude postavljao. sto se tice zaposlenja zadnja vijest koju sam procitao je govorila o svega 40 ljudi. mada, posto je gasna, mislim da brojka stoji, posto tu i nema previse posla. no i ako tih 40 ljudi bude dobro placeno, plus par vanjskih kooperanata za odrzavanje to ce izaci na nekih 100 dobro placenih ljudi, sto je po meni odlicno. jer ne treba ovo gledati samo kroz radna mjesta, nego i prihode i poreze, a samim tim i novcem kojim opstina raspolaze. treba samo gledati da si to ne dadnu u plate. :)
Da , moguce i ja kontam tako u vrh glave 100ljudi al jbga prosjek plate u termoelektrani u Kaknju je 1100KM mada znam ljude koji primaju i 1500KM u termoelektrani , opet to ce proizvodit struju a struju ce svi kupovat to nije neki energent koji nema trziste.Samo mene brine da se tu ne upetlja Heco i ona bagra iz SBIH sto su od pocetka pokusavali da ugase taj projekat ukoliko se njima ne dadne koji milion KM u dzep.-
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#58 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Aurea Mediocritas »

Mislim da od toga nece biti nista.
BiH trenutacno nije prostor za poštene velike poslovne industrijske poduhvate. Zbog trenutne političke klime koja je "metafora očaja" za BiH se uglavnom prikače bjelosvjetski hohštapleri i kriminalci (zajedno sa ovdašnjim) željni zarade preko noći ili zarade bez ulaganja ili jednostavno zarade preko pljačke. Nemamo pravnu državu, zakoni koje imamo se ne poštuju i sve je to odlična podloga za gore spomenute "radnje".

Priča o termoelektrani u Zenici bi se mogla pretvoriti u sapunicu bez kraja kao što se dešava sa Sarajevskom obilaznicom, auto-putevima, rafinerijom BB, Novim blokovima TE Kakanj i Tuzla, hidrocentralama itd itd itd...da ne nabrajam.

Volio bih da nisam u pravu, ali, .... "Daj Bože, 'ćeri, da te paša uzme...
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#59 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

ja se nadam da si u krivu, a vec cemo doznati tokom ove godine. meni se cini da su obecavali pocetak radova cak na proljece ove godine. u svakom slucaju nije dug period da se vidi. takodjer vjerujem da ce nacelnik zbog sebe ovo pogurati da bi se mandat zavrsio pozitivno. sto se tice stranazkog okruzenja sbih vise u zenici ne igra toliku ulogu i oni tu nemaju sta traziti, a sda sa sdp-om bi ovo vjerovatno dovrsili da ne ispadne da saradjuju sa ublehasima. u jednom slucaju ili drugom vjerujem i nadam se da ovaj projek prolazi.
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#60 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Konjanik »

Aurea Mediocritas wrote:Mislim da od toga nece biti nista.
BiH trenutacno nije prostor za poštene velike poslovne industrijske poduhvate. Zbog trenutne političke klime koja je "metafora očaja" za BiH se uglavnom prikače bjelosvjetski hohštapleri i kriminalci (zajedno sa ovdašnjim) željni zarade preko noći ili zarade bez ulaganja ili jednostavno zarade preko pljačke. Nemamo pravnu državu, zakoni koje imamo se ne poštuju i sve je to odlična podloga za gore spomenute "radnje".

Priča o termoelektrani u Zenici bi se mogla pretvoriti u sapunicu bez kraja kao što se dešava sa Sarajevskom obilaznicom, auto-putevima, rafinerijom BB, Novim blokovima TE Kakanj i Tuzla, hidrocentralama itd itd itd...da ne nabrajam.

Volio bih da nisam u pravu, ali, .... "Daj Bože, 'ćeri, da te paša uzme...
Da i za ovo si u pravu jarane .Kad lopovi u vlasti koji se kunu Sarajevom ne žele da izgrade tu jebenu zaobilaznicu kako očekivat da će dopustit izgradnju ovako velikog i ozbiljnog industrijskog projekta .Mene ova politička situacija tjera n apovračanje jebo im B.G mater samo se prepiru koje veći hrvat srbin bosnjak a pokradose Boga-oca da makar nešto grade neke autoputeve, fabrike, poljoprivredu nista samo pusto prepiranje za fotelje al jbga šta ćeš. šta se može
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#61 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

Cak i ako se sagradi termoelektrana, ako bog da, naci ce nasi ljudi koji idu s kafe na kafu manu. Npr, sto nije zaposlila 50 umjesto 40 ljudi. Evo me vec mjesec dana u Zenici, i cega sam se sve naslusao to je ludilo Sve znaju sve detalje, a kad im kazem sto ne prijavite policiji ili TI, odgovor je: imam ja pametnija posla! Ali samo sto ne znaju kaje je boje govno posrao gradonacelnik danas!
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#62 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kone »

Aurea Mediocritas wrote:Mislim da od toga nece biti nista.
BiH trenutacno nije prostor za poštene velike poslovne industrijske poduhvate. Zbog trenutne političke klime koja je "metafora očaja" za BiH se uglavnom prikače bjelosvjetski hohštapleri i kriminalci (zajedno sa ovdašnjim) željni zarade preko noći ili zarade bez ulaganja ili jednostavno zarade preko pljačke. Nemamo pravnu državu, zakoni koje imamo se ne poštuju i sve je to odlična podloga za gore spomenute "radnje".

Priča o termoelektrani u Zenici bi se mogla pretvoriti u sapunicu bez kraja kao što se dešava sa Sarajevskom obilaznicom, auto-putevima, rafinerijom BB, Novim blokovima TE Kakanj i Tuzla, hidrocentralama itd itd itd...da ne nabrajam.

Volio bih da nisam u pravu, ali, .... "Daj Bože, 'ćeri, da te paša uzme...
Ne trebas uopste spominjati sarajevsku obilaznicu,spomeni samo zenicku obilaznicu i to ce ti se samo kas`ti...Trebala poceti gradnja u proljece 2009.,a trebala biti gotova u proljece 2011.(znaci sad u ova dva tri mjeseca,a oni jos nista nisu poceli)..Samo budala moze vjerovati u gradnju termoelektrane u Zenici.Da nije ljudi iz EP,ne bi znali ni trafostanicu izgraditi,a kamoli termoelektranu...Ako je ikad naprave,to nece biti prije 2020.godine,kao i onu obilaznicu...I 2020.godina je rano za njih........
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#63 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

ja nikada do sada nisam cuo za zenicku obilaznicu... ako je naziv pogresan, onda da to kazem ovako: nisam cuo da se bilo koja vaznija cesta treba praviti unutar ili van gradskog naselja u zenici izmedju 2009. i 2011. jesi ti siguran da se radi o zenici i ako jesi imas li gdje kakav napis o tome?
sto se tice ovog drugog dijela tog odgovora tu mi tek nista nije jasno. ko nije sposoban za izgradnju termoelektrane i kakve to ima veze sa cestovnom infrastrukturom? znas li ti uopste sta si rekao u ovom svome postu?
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#64 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Bobi »

Obilaznica, transverzala ili gradska magistrala...sto li je :mrgreen: ?
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#65 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kone »

belfy wrote:ja nikada do sada nisam cuo za zenicku obilaznicu... ako je naziv pogresan, onda da to kazem ovako: nisam cuo da se bilo koja vaznija cesta treba praviti unutar ili van gradskog naselja u zenici izmedju 2009. i 2011. jesi ti siguran da se radi o zenici i ako jesi imas li gdje kakav napis o tome?
sto se tice ovog drugog dijela tog odgovora tu mi tek nista nije jasno. ko nije sposoban za izgradnju termoelektrane i kakve to ima veze sa cestovnom infrastrukturom? znas li ti uopste sta si rekao u ovom svome postu?
Hej pametnjakovicu,zna se na sta sam mislio.Zovi je ti kako hoces,ali ova cesta(nadam se da sam se ispravno izrazio pametnjakovicu) je zamisljena i pricano je o njoj 2005. ili 2006...Tada je receno da gradnja treba poceti u proljece 2009. i da ce biti zavrsena 2011. u proljece...Oni su trenutno u fazi dizanja kredita,tacnije price oko dizanja kredita jer je rek`o seik iz siljegovica da ce dati kredit za tu CESTU(jbg moram paziti kako se izrazavam,pa posto ne znam sta oni hoce graditi ovako se izrazavam,ali posto ti znas kako se to sve zove,ti ces nam ovdje reci da li mislimo na isto,ako uopste mislimo)..Eh sad su price koliki ce krediti biti,odnosno mulja se sa ciframa..Nekad(2006-2007) bila jedna cifra,sad je sasvim druga cifra i to jos u drugoj valuti(mos`misliti da se tako nesto kod nas dogadja)...

Ostatak teksta ti ne mislim pojasnjavati,jer jbg,ako ti se ne cita forum,fino ugasi komp i citaj knjige...
A ti nas sad ubijedi da ce nam napraviti termoelektranu u roku koji su zacrtali i reci nam hoces li nam pustati grijanje ako ne budemo slusali........

Edit:Evo ti ovdje link,sad sam nasao na zenicablogu i zove se GGM-glavna gradska magistrala ili obilaznica kod Zenice..Procitaj ove komentare dole i uvjerit ces se da je ko zna koji put pocinju graditi....

http://zenicablog.com/index.php/biznis/ ... dit-za-ggm
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#66 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

smiri se covjece. nisam imao namjeru da te napadam, zato ne znam cemu ovakav tvoj nastup? procitaj jos jednom sta sam rekao pa se uvjeri.
ja sam lijepo rekao da ne znam ni za kakvu gradnju ceste izmedju 2009. i 2011. u zenici i ti meni odgovoris da se o tome prica jos od 2005/06 i dajes vijest iz decembra 2010?

i sta su ti ove nebuloze oko pustanja grijanja? udahni duboko i jos jednom procitaj sta si napisao.

zasto ti mislis da cu ja ikoga ovdje ubjedjivati u bilo sta, pogotovo oko toga da li ce i kad ce termoelektrana biti napravljena? ja sam samo iznad napisao ono sto se moze cuti i vidjeti i sto je objavljeno, te ono sto sam licno cuo i vidio. sta to tebe pogadja u mojim postovima? a to nazivanje nekoga pametnjakovicem ostavi za kuce, ovdje za tim nema potrebe.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#67 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kone »

belfy wrote:ja nikada do sada nisam cuo za zenicku obilaznicu... ako je naziv pogresan, onda da to kazem ovako: nisam cuo da se bilo koja vaznija cesta treba praviti unutar ili van gradskog naselja u zenici izmedju 2009. i 2011. jesi ti siguran da se radi o zenici i ako jesi imas li gdje kakav napis o tome?
sto se tice ovog drugog dijela tog odgovora tu mi tek nista nije jasno. ko nije sposoban za izgradnju termoelektrane i kakve to ima veze sa cestovnom infrastrukturom? znas li ti uopste sta si rekao u ovom svome postu?
Kako bolan da se smirim kad izjavis ovako nesto i sve zamotano onako u celofanu (prvi bold)..

Drugi bold..sta da covjek kaze?!Vidis da se na ovoj temi spominje i obilaznica,a ti se pravis lud,kao kakve veze ima obilaznica sa termoelektranom...
Ne znam gdje trenutno zivis,ali ako si van Zenice,uredu,ali ako zivis u Zenici i tvrdis da nisi cuo za gradnju obilaznice gdje je postojao i plan 2005-2007(nisam siguran koje godine) i da se davno trebala raditi,onda si malo je reci bezobrazan....
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#68 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

ajmo malo stati na loptu kone. ovo za obilaznicu je zaista istina. da si to bolje objasnio ja bih znao o cemu se radi i fino sam to napomenuo u onom mom postu. nemam ja potrebe da ista ambalaziram u celofan ili bilo sta drugo. kazem ono sto mislim ili dam informacije koje neko trazi i to je to. ako nemogu da pomognem obicno se i ne javljam, kao sto mozes vidjeti i po mojim postovima.
ovaj drugi dio gdje objasnjavas vezu obilaznice sa termoelektranom... ajde da to pokusam ljepse reci na osnovu ovog tvog sto si rekao:
kone wrote:...Samo budala moze vjerovati u gradnju termoelektrane u Zenici.Da nije ljudi iz EP,ne bi znali ni trafostanicu izgraditi,a kamoli termoelektranu...Ako je ikad naprave,to nece biti prije 2020.godine,kao i onu obilaznicu...I 2020.godina je rano za njih........
ovdje si rekao da ti neki ljudi ne bi znali napraviti TE bez ljudi iz EP, kao ni obilaznicu. jel tebi ovo zvuci logicno? ja te lijepo upitah koji ljudi to ne bi znali i kakve veze ima TE sa obilaznicom, jer TE gradi strana firma, a ovu domacu magistralu se jos ne zna ni ko ce praviti. zato te pitam o cemu pricas, jer mi se cini da ni ti nisi siguran sta si htio da kazes. mogu da nagadjam, ali ne zelim, pa zato i pitam.

sto se tice mog boravista to je zenica koju nikada nisam napustao vise od 3 mjeseca svog zivota. to sto ti obilaznicu vezes za jedan pojam, a ja za drugi su sasvim dva razlicita svijeta. naime, kad meni kazes obilaznica prvo sto mi pada na pamet je obilaznica 5c autoputa preko klopca koja treba da obidje zenicu i sidje negdje oko Vrace. jel sada vidis razliku?
i nemoj da mi pominjes kada je koji plan pravljen kada danas svi takve planove izvlace iz ladica, a svi su prijeratnog datuma. pitanje je samo ko ce da se ugradi u te ideje. to sto ti imas problema sa datumima nije razlog da meni to imputiras.
za kraj cu te jos jednom zamoliti da se skoncentrises i procitas ponovo moje postove i vidis da ja nisam uopste imao namjeru niti napadati, niti praviti tebe ludim. samo sam pitao ono sto mi nije jasno i mislim da sam to jasno naznacio. ovo sto ti sada moram crtati mi nije drago, ali mi djelujes dobronamjerno i nema potreba da se svadjamo oko nebuloza.
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#69 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kone »

Sto se tice vezanja obilaznice sa termolektranom i EP,to sam spomenuo u smislu da nikad nece biti uradjeno,odnosno uporedio sa radom obilaznice...Znaci da ko zna kad ce biti uradjeno i da ce biti zavala koliko god hoces ...Zato sam to dvoje vezao jedno sa drugim...Imas primjes shoping centra.Plan bio sasvim drugaciji od krajnjeg ishoda.Trebala biti diskoteka,bazen,teretana i ne znam ni ja sta vise(koliko se sjecam trebala biti i dva teniska terena na krovu),a sad vidis da nema nista od planiranog...Tako se sad radi i sa obilaznicom ili ggm,kako god hoces da to zoves...Mislim da su tu cestu neki zvali i sjeverna magistrala(mozda grijesim,ali mislim da sam i tako nesto cuo)...
Uglavnom,da se ne prepiremo dalje,zna se na sta se mislilo i ja ti se izvinjavam ako sam te uvrijedio,ali moras priznati da si prvi poceo sa shu-sha pricom i pokusajem provociranja....
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#70 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

drago mi je da vidim da se vracamo temi. naime, iz ovoga sto smo vec rekli vidi se da se nesto radi na oba projekta. tacno je da ide sporo, ali bolje i to nego nikako. ako je vec kredit za magistralu odobren on ima i period u kojem treba biti iskoristen, sad je samo gledati do kada je to. a sumnjam da bi trazili kredit ako vec ne misle graditi.
sto se tice TE ona je tek u povojima. no, posto je privatnog karaktera vjerujem da ce to privatnik sam gurati da ide sto prije i iskreno se nadam tome. ja jednostavno na sve pokusavam gledati s pozitivne strane, iako nemam problema iznijeti sve negativnosti koje vidim. za oba ova projekta mogu samo reci da se nadam da cu ih vidjeti u izvedbi sto prije. ako se to ne desi prvi cu prozivati i ovdje i bilo gdje drugo. takodjer cu se ocitovati i na izborima, kao sto bi svako od nas i trebao.
sto se tice uvrede, nisam se uvredio, ali ne volim da se spustam na taj nivo. od pljuvanja slabe vajde. ionako ne pisem previse po forumu, pa bi steta bilo da to malo iskoristim da bih nekoga napadao. zao mi je ako si moju post shvatio pogresno i kao pokusaj provociranja, jer to zaista nije ni bio. bitnije mi je razmijeniti korisne informacije i razmisljanja sa ljudima, tako da mi nikada i nije palo na pamet da nekoga provociram. ako vec ne vidim koristi od neke teme obicno se i ne javljam iako citam jako veliki dio ovog foruma.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#71 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by poznanik »

Počelo uredjenje zemljista za gradnju kombinovane toplane-elektrane u Zenici

Danas su zvanično počeli radovi na pripremi terena za izgradnju Kombinirane termoelektrane-toplane u Zenici. U posao je ušla firma Geosonda iz Zenice, koja će u naredna četiri mjeseca pripremiti teren za početak gradnje najveće investicije u poslijeratnom razdoblju u Bosni i Hercegovini. Investicija je vrijedna oko 402 miliona eura. Ovo je zajednički projekat Općine Zenica i kompanije KTG AG Lugano iz Švicarske.

U aprilu ove godine potpisan je ugovor o izgradnji sa kompanijama, Ferrostaal (Njemačka) i konzorcijem „Christof Group“ (Austrija). Buduća Termoelektrana – toplana proizvodit će 390 megavata električne energije i 170 megavata toplotne energije.

Za realizaciju strateškog projekata priprema se teren veličine 45.861 kvadratnih metara, i slobodno se može reći, da je ovo historijski trenutak za Zenicu i šire okruženje. U martu 2012, postavljanjem kamena temeljca, ozvaničit će se početak gradnje Termoelektrane - toplane, navodi se u saopćenju Općine Zenica.

Centrala će se graditi u fazama sa ukupnim instalisanim kapacitetom koji će po projektu biti dostignut sredinom 2014. godine. Gradit će se po međunarodnim standardima i bit će usklađena sa zakonima i graditeljskim standardima i propisima. Zasniva se na tehnologiji američke kompanije General Elektric, po procjenama druge kompanije po veličini u svijetu.

Realizacijom projekta Zenica će trajno riješiti problem daljinskog grijanja u gradu, a omogućit će širenje mreže, čime će se direktno utjecati na smanjenje zagađenja u našoj općini.

Od projekta se očekuje unapređenje kvaliteta života u gradu i regiji. Izvijesno je da će projekat donijeti nova radna mjesta i upošljavanje firmi iz oblasti proizvodnih i uslužnih djelatnosti.

(11-11-2011 - eKapija)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#72 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Eborg »

Đe smo - tu smo. :)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#73 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kritichar »

Imal kineza ?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#74 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Eborg »

Čim istekne najam ispod zapadne tribine Bilinog, zovu daidžiće sa krampama da se radi. :)
Locked