Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#1 Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Konjanik »

Sinoc je potpisan memorandum o gradnji termo elektrane u poslovnoj zoni 1 u Zenici, kazu projekat vrijedan 200 miliona eura?!! treba pocet gradnja ove godine ..a meni nekako sve to sumljivo. Bilo bi dobro da se krene sa velikim infrastrukturalnim projektima sada u ovoj krizi pa neka ljudi rade i za male plate a dobro osiguranje ne na crno i to .Sta vi mislite na sta ce sve ovo licit na kraju?
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#2 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by Konjanik »

mislim ba, predsjdnik uprave ovog investitorskog preduzeca se zove Branko Montenegro :D mislim, daaaj ba jarrane!! Branko Montenegro jel mu to umjetnicko prije se zvao Neđo Bosanac...meni sve ovo lici na neku predizbornu kampanju i ono laganje narodu da nastavi da šuti i trpi kao eto bit će posla
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#3 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Ok! Potpuno u pravu. Ovakve megalomanske projekte pokretat u vrijeme krize je ravno podsmjehu Bh javnosti...
Blago i moč neta je ovdje. Predlažem da svi malo šta pročitamo o izvjesno kompaniji, "iskopamo" šta korisnog materijala za potvrdu odnosno demant...Evo šta se je pisalo prije godinu danajednom od bh. medija pojavile su se infor-macije da se ne radi o kazahstanskim investicijama nego nekoj sum-njivoj kompaniji iz Lu-gana koju predvode izvjesni Behdzet Pacoli (Bexhet Paccoli) i Branko Montenegro

Ili možda ovo... o najavama manjka električne energije za cijelu BIH...U ovoj godini nedostatak električne energije u BiH može biti prepreka obnavljanju industriujske proizvodnje. Procjena je kako će ovogodišnja proizvodnja biti nedostatna za industrijske potrošače. Više električne energije traže poduzeća s područja na kojima djeluje sarajevske elektroprivreda poput Natrona iz Maglaja, tvornice u Lukavcu kod Tuzle, Mittal Steel iz Zenice...

Sudeci po prvom članku možemo samo nagađati o kakvom magnatu odnosno o kakvoj firmi se radi.
A prema drugom, nije ni čudo što bi G. Hećo imao protiv potpisa projekta jer vidimo da bi večinski industrijski potrošači el. energije bili na strani ZDK, a ne sarajevske elektroprivrede. Znači li to da dolazimo do dva različita elektro neovisna regiona?...Zenica vs. Sarajevo.
pojilo
Posts: 22
Joined: 16/08/2006 10:51

#4 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by pojilo »

Heco je levat.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

A sta mislite da sacekamo i idimo hocel sta biti?
User avatar
kinu
Posts: 767
Joined: 14/02/2009 18:10
Location: anamo negdje

#6 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kinu »

kinu wrote:
jefferson wrote:A sta mislite da sacekamo i idimo hocel sta biti?
:thumbup: :thumbup:

Mi uglavnom odmah nešto osuđujemo ( takav nam izgleda mentalitet ma neće to valjat ).
Ako ne znamo sami investirat nek investiraju drugi.
I Džananovića su prali za šoping centar , a sad svi imaju korist od istog, ja sam za investicije i gradnju, bolje i to nego da pare idu u CH banke.
U Zenici se ništa nije gradilo godinama ,a željezara je imala bruku para i išle su na sve strane a najmanje u Zenicu ,sad se gradi i opet ne valja ( ko bi nama ugodijo )
Ko zna zna.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#7 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by belfy »

Konjanik wrote:Sinoc je potpisan memorandum o gradnji termo elektrane u poslovnoj zoni 1 u Zenici, kazu projekat vrijedan 200 miliona eura?!! treba pocet gradnja ove godine ..a meni nekako sve to sumljivo. Bilo bi dobro da se krene sa velikim infrastrukturalnim projektima sada u ovoj krizi pa neka ljudi rade i za male plate a dobro osiguranje ne na crno i to .Sta vi mislite na sta ce sve ovo licit na kraju?
konjanik, i na drugoj temi ("Development BiH D.O.O") sam te pitao za izvor i nisi mi nista odgovorio. ti se izgleda pokrenes temu i zaboravis i da si je postavio. koliko sam ja cuo nije potpisan memorandum o gradnji, nego memorandum o saradnji, sto u krajnjem slucaju ne mora nista da znaci. pogotovo jer se odmah oglasio i heco i bhgas. zato te molim da nakon tih novosti koje izbacis das i izvor. u suprotnom je to trac i tu se onda nema o cemu raspravljati. jer, na sta bi licilo kad bi svako iz kafane dosao pa opleo jednu temu o tome sto je cuo taj dan...
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#8 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Ma evo, šta se neće sve desiti na našoj političkoj sceni...Haris Silajdžić velikodušno podržao građenje TE.
Silajdžić: U potpunosti podržavam projekt o izgradnji elektrane u Zenici

Pa dobro, ko nama odnosno javnosti garantuje da su ovo čista posla??? Načelnik? Vlada?

Pa evo, čisto onako za informaciju našim istražnim novinarima, kako i na koji način možemo povezati nastajanje TE i Mittala...

Mittal je za $80mil. odkupio 25% kazahstanskog naftnog bazena Satpayev u Kaspijskom moru, a koji je u većinskom vlasništvu državne firme Kazmunaigas...a naš novi komšija Kaztransgas je u vlasništvu Kazmunaigasa
ONGC Mittal to pay $80 mn for 25 pc stake in Kazakh oilfield

Ne treba puno razmišljati o tome da čovjek skonta, kako ustvari neko gradi svoju političku karizmu na račun j***** javnosti.

A ko je najveći konzument gasa, pogledajte ovdje:
Image

A cijeli ovdje
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#9 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

A na ovom planu su se utišale stvari odkako su bili i otišli gospoda iz General Electric-a. A nije ni ova kompanija "čista"...Zato Zeničani, budimo pripremljeni na svašta. Načelnik je obećao da će sve biti ekološko i ekonomsko prhvatljivo Criminal convictions GE has faced criminal action...Environmental record General Electric has a history of large-scale air and water pollution
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#10 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Zadnjim činom načelnika, sam sebi je dokazao da je nezamljenjiv, i da će pak biti upisan u istoriji Zenice upisan masnim prljavim slovima, a ne kako to mnogi Zeničani žele. Gradnja mnogih objekata je zaista potrebna i nužna u Zenici. Pa tako i ova TE. Ali do kuda ide granica tolerantnosti građana Zenice prema lokalnim strukturama, koji evidentno podržavaju bahato ponašanje vizevi državnih organa...Meni nije čudno to što je ova ad hoc memorandum potpisan, meni nije čudno to da je čak i ova firma otvorena...Znate šta mi je čudno? Pa Bože, kako je moguće da se načelnik Zenice može suprostaviti državi i državno strategiji kada je riječ o TE, a ne može se suprostaviti tim istim državnicima kada je riječ problematika ArcelorMittala? Za TE ima muda, a za problematiku, a kamoli riješavanje ArcelorMittala nema. I šta dobivamo mi? Grijanje! Odlično...a šta je sa onih 75% vlasništva Kaztransgaza? Molim vas. Oni su ovdje iz istog razloga kao i ArcelorMittal, a u prošlim postovima sam i potvrdio zašto.
Rise up Zenica! Mlčadi ljudi! Vi ste ponos grada i ne dozvolite da vas stari i ratom izoblikovani političari j*** u zdrav mozak!!! Počnite gledati stvari drugačije. Barem za minutu...
Montenegro već osnovao kompaniju KTG Zenica
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#11 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

kozolec wrote:A na ovom planu su se utišale stvari odkako su bili i otišli gospoda iz General Electric-a. A nije ni ova kompanija "čista"...Zato Zeničani, budimo pripremljeni na svašta. Načelnik je obećao da će sve biti ekološko i ekonomsko prhvatljivo Criminal convictions GE has faced criminal action...Environmental record General Electric has a history of large-scale air and water pollution
Jel ti pricas o GE? Najvecem proizvodjacu Mlaznih motora, kompaniji sa obrtom od preko 80 milijardi dolara?
Jel pricas o kompaniji koja ima sjediste u Connecticutu u dravi SAD, koja svoje kompanije kao i kompanije iz ostalih zemalja da kriminalno goni ako se bave korupcijom u tudjim semljama (Siemens je platio upravo 800 miliona dolara zbog dovodjenja u vezu s korupcijom u zemljama Jugoistocne Evrope).
Stoga, sta mislis da se to napravi pa da onda vidimo jel po zakonu, ili je kod tebe odmah na optuzenicku klupu?
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#12 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

@jefferson,
Kazahstanski projekt izgradnje TE u Zenici: Zainteresiran i američki General Electric

Što se pak tiče stranačkih prepucavanja osim što se je Silajdžić izjasnio, da nema problema za izgradnju TE, evo nam i Mr. Heće
Hećo: Nećemo praviti smetnje uspostavi i radu firme KTG Zenica ne ulazim u razloga zašto, kako, niti koga želim na optuženičkoj klupi ali forumaši niste ni glupi ni mutavi da ne vidite pored očiju...
Pa evo, šta se upravo danas događa na sjednici OV, i kakve nam šaše prezentiraju. Elem naš načelnik ima snage za borbu protiv svih, a samo nema snage izaći pred javnost i reći: Zašto-zato?!
Zeničkim KTG-om upravljat će varalica Crnogorac

Ljudi moji, treba li i zbog ovog na proteste???
SDA se je transformirala u stranku za koju izgleda ne važe zakoni. Nadam se da znaju šta rade!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#13 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

kozolec wrote:@jefferson,
Kazahstanski projekt izgradnje TE u Zenici: Zainteresiran i američki General Electric

Što se pak tiče stranačkih prepucavanja osim što se je Silajdžić izjasnio, da nema problema za izgradnju TE, evo nam i Mr. Heće
Hećo: Nećemo praviti smetnje uspostavi i radu firme KTG Zenica ne ulazim u razloga zašto, kako, niti koga želim na optuženičkoj klupi ali forumaši niste ni glupi ni mutavi da ne vidite pored očiju...
Pa evo, šta se upravo danas događa na sjednici OV, i kakve nam šaše prezentiraju. Elem naš načelnik ima snage za borbu protiv svih, a samo nema snage izaći pred javnost i reći: Zašto-zato?!
Zeničkim KTG-om upravljat će varalica Crnogorac


Ljudi moji, treba li i zbog ovog na proteste???
SDA se je transformirala u stranku za koju izgleda ne važe zakoni. Nadam se da znaju šta rade!

NISAM GLUP!!! Zato NIKAD nisam vjerovao Avazu!!!
Daj neki PRAVI novinarski izvor!

Drugo, za SDA nikad zakoni nisu vazili, ali, ljudi je biraju, znaci da je ljudima dobro!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#14 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

jefferson wrote:NISAM GLUP!!! Zato NIKAD nisam vjerovao Avazu!!!
Daj neki PRAVI novinarski izvor!

Drugo, za SDA nikad zakoni nisu vazili, ali, ljudi je biraju, znaci da je ljudima dobro!
Nisam rekao da je iko od nas glup, nego da ne budemo glupi! Ukoliko sam nekog uvrijedio ili ako je to neko razumio na ovaj način, izvinjavam se!
Osobno ni ja nisam simpatizer Avaza ili nekog drugog sličnog. Pretpostavljam da je jedino Avaz otvorio front sa energetskom mafijom.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#15 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Izjava načelnika,citiram: Od danas imamo odnos sa državom i svako ko misli da nismo u pravu neka nas zaustavlja... mi daje mislit, da do danas nisu (SDA, vijećnici OV) imali odnos do države nego odnos samih sa sobom. Onda i izjava da će svima onima koji žele ovaj projekat zaustaviti biti objektivno teže...Šta ovo treba da znači??? Bilo koji pokušaj otpora neće uspijeti što defacto znači najavu bitke dobijene bez ispaljenog metka.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#16 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

kozolec wrote:
jefferson wrote:NISAM GLUP!!! Zato NIKAD nisam vjerovao Avazu!!!
Daj neki PRAVI novinarski izvor!

Drugo, za SDA nikad zakoni nisu vazili, ali, ljudi je biraju, znaci da je ljudima dobro!
Nisam rekao da je iko od nas glup, nego da ne budemo glupi! Ukoliko sam nekog uvrijedio ili ako je to neko razumio na ovaj način, izvinjavam se!
Osobno ni ja nisam simpatizer Avaza ili nekog drugog sličnog. Pretpostavljam da je jedino Avaz otvorio front sa energetskom mafijom.
Gdje su ti dokazi o "Energetskoj Mafiji"?
To Avaz protezira jer ima na drugoj strani Radoncic svoje interese. Avaz otvara frontove samo tamo gdje su Radoncicevi interesi.
Zemljo otvori se. Daj nek se nesto napravi, nek se ljudi zaposle i nek se porez pocne sljevati u budzet pa cemo vidjeti jel neko sta ukrao itd.
Takodje, firma je registrovana u Luganu, Svicarska, tako daj malo povjerenja u pravni sistem te drzave, koji za razliku od naseg itekako dobro funkcionise!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#17 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Gdje su ti dokazi o "Energetskoj Mafiji"?
Ja nisam izmislio pojam "energetske mafije"..a nekako se već mora zvati, zar ne?
To Avaz protezira jer ima na drugoj strani Radoncic svoje interese. Avaz otvara frontove samo tamo gdje su Radoncicevi interesi.
Zemljo otvori se. Daj nek se nesto napravi, nek se ljudi zaposle i nek se porez pocne sljevati u budzet pa cemo vidjeti jel neko sta ukrao itd.
Takodje, firma je registrovana u Luganu, Svicarska, tako daj malo povjerenja u pravni sistem te drzave, koji za razliku od naseg itekako dobro funkcionise
Ne ulazim u to gdje i ko ima interes...niti imam šta protiv ove gradnje ali zamjerim lokalnim i državnim politicarima na (ne)posredovanju adekvatnih informacija. Respect grijanju! Respect radnim mjestima! Respect doprinosima! Ali šta Zenici dugoročno donosi ovaj projekt? općina potpisuje ugovor ne da pi prvotno obavijestila i informisla javnost o klučnim činjenicama, kao npr. Zašto - Zato...Vrijedan projekt nema šta...još pogotovo kada kažu: Jah, to je ekološki prihvatljivo i moramo obezbjediti grijanje. Slažem se i stim...A kolika je cijena tih 75% vlasništva i šta lokalna zajednica mora da pretrpi, kao što trpi u slučaju ArcelorMittal? Općina će imati prav glasa u firmi ali ne i većinu. Pa dobro, zašto potpisivanje ugovora koje je tako važno za građane nije medijski popraćeno? ipak radi se o našem interesu, zar ne? Svakom konju treba pogledat u zube pa čak i onom poklonjenom.
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#18 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by hadzofield »

Gradjani zenice ce mozda dobiti nesto
A izgubiti sigurno nece
hadzofield
Posts: 1411
Joined: 07/12/2008 19:27

#19 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by hadzofield »

kozolec wrote:
Gdje su ti dokazi o "Energetskoj Mafiji"?
Ja nisam izmislio pojam "energetske mafije"..a nekako se već mora zvati, zar ne?
To Avaz protezira jer ima na drugoj strani Radoncic svoje interese. Avaz otvara frontove samo tamo gdje su Radoncicevi interesi.
Zemljo otvori se. Daj nek se nesto napravi, nek se ljudi zaposle i nek se porez pocne sljevati u budzet pa cemo vidjeti jel neko sta ukrao itd.
Takodje, firma je registrovana u Luganu, Svicarska, tako daj malo povjerenja u pravni sistem te drzave, koji za razliku od naseg itekako dobro funkcionise
Ne ulazim u to gdje i ko ima interes...niti imam šta protiv ove gradnje ali zamjerim lokalnim i državnim politicarima na (ne)posredovanju adekvatnih informacija. Respect grijanju! Respect radnim mjestima! Respect doprinosima! Ali šta Zenici dugoročno donosi ovaj projekt? općina potpisuje ugovor ne da pi prvotno obavijestila i informisla javnost o klučnim činjenicama, kao npr. Zašto - Zato...Vrijedan projekt nema šta...još pogotovo kada kažu: Jah, to je ekološki prihvatljivo i moramo obezbjediti grijanje. Slažem se i stim...A kolika je cijena tih 75% vlasništva i šta lokalna zajednica mora da pretrpi, kao što trpi u slučaju ArcelorMittal? Općina će imati prav glasa u firmi ali ne i većinu. Pa dobro, zašto potpisivanje ugovora koje je tako važno za građane nije medijski popraćeno? ipak radi se o našem interesu, zar ne? Svakom konju treba pogledat u zube pa čak i onom poklonjenom.
Pa sta ti treba vise... napokon kvalitetno grijanje, zaposlenost, porezi i 25% dobiti ???
Da se govori o gradnji termoelektrane a ne gasne elektrane onda bih razumio tvoju bojazan
Da Zenica ima bar 15% u arcelor mitali i da ima bilo kakav uticaj stvar bi bila povoljnija i sto se tice te firme
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#20 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

kozolec wrote:
Gdje su ti dokazi o "Energetskoj Mafiji"?
Ja nisam izmislio pojam "energetske mafije"..a nekako se već mora zvati, zar ne?
To Avaz protezira jer ima na drugoj strani Radoncic svoje interese. Avaz otvara frontove samo tamo gdje su Radoncicevi interesi.
Zemljo otvori se. Daj nek se nesto napravi, nek se ljudi zaposle i nek se porez pocne sljevati u budzet pa cemo vidjeti jel neko sta ukrao itd.
Takodje, firma je registrovana u Luganu, Svicarska, tako daj malo povjerenja u pravni sistem te drzave, koji za razliku od naseg itekako dobro funkcionise
Ne ulazim u to gdje i ko ima interes...niti imam šta protiv ove gradnje ali zamjerim lokalnim i državnim politicarima na (ne)posredovanju adekvatnih informacija. Respect grijanju! Respect radnim mjestima! Respect doprinosima! Ali šta Zenici dugoročno donosi ovaj projekt? općina potpisuje ugovor ne da pi prvotno obavijestila i informisla javnost o klučnim činjenicama, kao npr. Zašto - Zato...Vrijedan projekt nema šta...još pogotovo kada kažu: Jah, to je ekološki prihvatljivo i moramo obezbjediti grijanje. Slažem se i stim...A kolika je cijena tih 75% vlasništva i šta lokalna zajednica mora da pretrpi, kao što trpi u slučaju ArcelorMittal? Općina će imati prav glasa u firmi ali ne i većinu. Pa dobro, zašto potpisivanje ugovora koje je tako važno za građane nije medijski popraćeno? ipak radi se o našem interesu, zar ne? Svakom konju treba pogledat u zube pa čak i onom poklonjenom.
Znas kako se zove ovo sto si ti napisao? Demokratija!
Ljudi su dali mandat ovom nacelniku! Mozes se ti slagati ili ne, on ima mandat gradjana! Sto su gradjani glasali opet za njega prosle godine? Ocito se gradjanima svidja sta radi, stoga ima mandat i da potpisuje Ugovore.
Da mozda nece svaki ugovor na referendum staviti? I na kraju, sta dugorocno Zenica dobija? Dobija dugorocno sigurna radna mjesta jer ce elektricna energija sve vaznija biti u izvozu BiH, a vazna ce biti samo ako budemo razvijali taj sektor.
Ne kontam kakve ce to posljedice za lokalnu zajednicu imati osim novih radnih mjesta, manje sjedenja po aficima i ispijanja kafa i diskusija o onome sto si ti napisao.
Opcina je rekla da se mora napraviti 300 fisibility studija da bi sve to krenulo, takodje, EU to prati sada kada je sporazum o stabilizaciji potpisan!
De malo manje teorija zavjere a malo vise rada. Eto ljudi su drvlje i kamenje na dvoranu, pa sad svi o njoj pricaju.
Davno je Mesa Selimovic rekao da je u BiH najgore uspjesan biti.
Ili mozda mozemo kao Sjeverna Koreja, nista ne raditi i imati prosjecnu zivotnu dob od 35 godina!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#21 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

Misliš "feasibility" studiju? Jefferson, zaista to jeste demokratija! LJudima čovjek odgovara i on svojom odlučnošću se neće zaustavljati. To nadasve cijenim. Ne bi nastavljao post o načelniku, jer o njemu možemo raspredati do nasvijesti. Kakav je takav je. Medjutim, mišljenja sam da ne možeš javno mnenje zadovoljiti samo s izjavom kako Zenici treba obezbjediti grijanje, i da je to sve ekološko prihvatljivo. I ti i ja znamo da se ovdje ne radi o teorijama zavjere. Ovdje se prvenstveno radi o nepripremljenosti lokalnih organa da kažu više od onoga što su nam predstavili. To je ono na čemu treba da poradimo svi. Da tražimo odgovore na pitanja, a ne na kafama raspredati da li TE dobra za Zenicu ili ne. Svakako je dobra...i koja je cijena za to?
Pod dugoročnim značajem za Zenicu mislim samo na jedno. Osnovni princip i kriterij iz Strateškog plana je da novonastali objekti ostaju u vlasti države! Jedini energetski objekat u FBiH koji izgleda neće biti u vlasti države je u Zenici. Zašto? Kakve su posljedice? To je ono što želim da znam i želim ga čuti iz usta političara. Da bi to saznao ili tobože da mi se ta želja ispuni treba vršiti javni pritisak...dan za danom. Jer, gdje smo onda stigli, kada Zeničani skontamo da onih 75% ide preko naših leđa? Ili laički rečeno, možda je ova TE i prejeftina? Zeničani možda zaslužujemo bolje? Ne možda. Sigurno!
U pravu si. Energetski sektor je sektor budućnosti i treba raditi na tome. Ali isto tako vjerujem da treba poraditi malo bolje, a ne ad hoc.
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#22 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

hadzofield wrote:Gradjani zenice ce mozda dobiti nesto
A izgubiti sigurno nece
Dobiti ćemo "možda".
Izgubiti "sigurno" nećemo.
Pa sta ti treba vise... napokon kvalitetno grijanje...
Možda ili sigurno. Ko to zna? To možemo samo nagađati ili ćemo se prepustiti političarima isto tako kao što su nam prodali i Toplanu i imali smo grijanje kakvo smo imali. Poželi da ti lokalni političari lično kažu i napišu, šta ćemo mi to dobiti? Porezi su OK! Zaposlenost također. Misliš 25% udjela u kompaniji. Rečeno je od političara da je objekt isplativ nakon 7/8 godina. Tu nema dobiti, dok se objekt ne isplati do kraja. Barem je zakon kapitala takav da isplacujes ulozeno, zar ne? Medjutim znamo ko će imati glavnu riječ u kompaniji, zar ne? Hipotetično gledano, novac od dobiti se i ne mora vraćati u uloženo...stvar poslovne politike kompanije...No, ne zaboravimo na to, ko će imati glavnu riječ u kompaniji!
Da se govori o gradnji termoelektrane a ne gasne elektrane onda bih razumio tvoju bojazan
Da Zenica ima bar 15% u arcelor mitali i da ima bilo kakav uticaj stvar bi bila povoljnija i sto se tice te firme
Nema kod mene bojazni. Samo tražim odgovor i mišljenje. TE i TE na gas. U pravu si...zadnja izjava mr. Heće kao čudi se da su se kazahstanci izjasnili da ce proizvoditi el. energiju na gas, a koja je mnogo skuplja. Sada mene zanima, ako je to stvarno istina da li to znaci da cemo Zenicani biti u takvoj situaciji, gdje cemo "svoj na svom" placati skuplju energiju, ili ne? Sve izgleda lijepo kada se počne graditi, najave o tome kako cemo imati grijanje i sl...mada stvari se mogu vrlo lako okrenuti na gore...a tu dolazmo samo do jedne stvari. Ko je vlasnik? Govorimo o 250mil.€. Ako je Općina krenula u taj projekt, savjesno ili naivno ostaje da se vidi. samo Općina zaboravlja jednu stvar! Obavijestiti javnost u svakom aspektu projekta...Ili ovako. Koja je odluka parlamenta na uspostavljanju i gradnji novih ee objekata?
Usvojeni Zaključci Parlamenta FBiH
25.07.2007.Potrebno je obezbjediti kontinuirano informisanje i uključivanje javnosti- građana, medija, stručnog i naučnog potencijala, u FBiH/BiH, nevladinih organizacija, u svim fazama pripreme, odlučivanja i realizacije objekata
I šta smo Zeničani dobili od navedenog?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#24 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by jefferson »

kozolec wrote:Misliš "feasibility" studiju? Jefferson, zaista to jeste demokratija! LJudima čovjek odgovara i on svojom odlučnošću se neće zaustavljati. To nadasve cijenim. Ne bi nastavljao post o načelniku, jer o njemu možemo raspredati do nasvijesti. Kakav je takav je. Medjutim, mišljenja sam da ne možeš javno mnenje zadovoljiti samo s izjavom kako Zenici treba obezbjediti grijanje, i da je to sve ekološko prihvatljivo. I ti i ja znamo da se ovdje ne radi o teorijama zavjere. Ovdje se prvenstveno radi o nepripremljenosti lokalnih organa da kažu više od onoga što su nam predstavili. To je ono na čemu treba da poradimo svi. Da tražimo odgovore na pitanja, a ne na kafama raspredati da li TE dobra za Zenicu ili ne. Svakako je dobra...i koja je cijena za to?
Pod dugoročnim značajem za Zenicu mislim samo na jedno. Osnovni princip i kriterij iz Strateškog plana je da novonastali objekti ostaju u vlasti države! Jedini energetski objekat u FBiH koji izgleda neće biti u vlasti države je u Zenici. Zašto? Kakve su posljedice? To je ono što želim da znam i želim ga čuti iz usta političara. Da bi to saznao ili tobože da mi se ta želja ispuni treba vršiti javni pritisak...dan za danom. Jer, gdje smo onda stigli, kada Zeničani skontamo da onih 75% ide preko naših leđa? Ili laički rečeno, možda je ova TE i prejeftina? Zeničani možda zaslužujemo bolje? Ne možda. Sigurno!
U pravu si. Energetski sektor je sektor budućnosti i treba raditi na tome. Ali isto tako vjerujem da treba poraditi malo bolje, a ne ad hoc.
Sto bi termoelektrana bila u vlasnistvu drzave?
I jeste feasibility studija. wow, typo!
User avatar
kozolec
Posts: 525
Joined: 13/08/2008 14:00

#25 Re: Memorandum o gradnja termoelektrane u Zenici

Post by kozolec »

jefferson wrote:Sto bi termoelektrana bila u vlasnistvu drzave?
Zato što se radi o energetskom interesu jedne državne regije ili kantona. Ali pošto država nema novca za ovakve projekte, dala je blagoslov, a mi Zeničani očigledno treba da budemo zadovoljni ovim što nam je dosada prezentirano.
Locked