Megaloblastična anemija

Sve o zdravlju...
Post Reply
zipoo

Megaloblastična anemija

Post by zipoo » 18/11/2011 19:44

Poviseno željezo i smanjeni eritrociti. Osjecaj vrtoglavice, umora, bol u nogama i u glavi ??
Doktor pregledao nalaze i poslao hematologu. Jeli se nekome ovo desavalo i jel dobio kakve terapije?
Radi se o zenskoj osobi. Doktori su joj pominjali da je problem ili sa kostanom srzi ili jetrom, pa me malo strah da nije nedaj Bože leukemija.
Last edited by zipoo on 05/12/2011 19:46, edited 1 time in total.

Beaddy

Re: Savjet/pomoc

Post by Beaddy » 19/11/2011 11:06

zipoo wrote:Poviseno željezo i smanjeni eritrociti. Osjecaj vrtoglavice, umora, bol u nogama i u glavi ??
Doktor pregledao nalaze i poslao hematologu. Jeli se nekome ovo desavalo i jel dobio kakve terapije?
Radi se o zenskoj osobi. Doktori su joj pominjali da je problem ili sa kostanom srzi ili jetrom, pa me malo strah da nije nedaj Bože leukemija.

Bez namjere da ikog prestrašim savjetovaću ti da pretražiš internet za simptome hemokromatoze (između ostalog uzrokuje probleme s jetrom). Radi se o geneteskom poremećaju koji uzrokuje preveliku apsorpciju željeza u organizmu i može biti opasan ako se ne otkrije na vrijeme.

Nadam se da će ovo pomoći.

zipoo

Post by zipoo » 20/11/2011 00:11

hvala pretrazit cu

Beaddy

Post by Beaddy » 20/11/2011 12:15

zipoo wrote:hvala pretrazit cu

Nema na čemu, nadam se da nije ovo, već nešto sasvim bezazleno.

zipoo

Post by zipoo » 22/11/2011 18:59

megaloblastična anemija joj je

Nisrin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Post by Nisrin » 22/11/2011 19:06

.
Last edited by Nisrin on 08/12/2016 15:13, edited 2 times in total.

niko_niko_kao_ja

Post by niko_niko_kao_ja » 22/11/2011 19:13

Nisrin wrote:
zipoo wrote:Poviseno željezo i smanjeni eritrociti. Osjecaj vrtoglavice, umora, bol u nogama i u glavi ??

Ja imam takodjer manjak eritrocita, a zeljezo cak 18 :shock:

Javljaju se periodicne migrene, umor, vrtoglavica kada ustanem- naglo...
Vadila sam krv i posto sam imala i upalu sinusa imala sam i previsoku sedimentaciju- na kraju su me poslali ORL-u, a za samo zeljezo i manjak eritrocita nista konkretno dobila nisam- cak niti uputnicu, samo savjet: CVEKLA, RIBIZLA I BOROVNICE- sve sto ne volim!
Meni se cini da imam neki oblik anemije, jer mi je i cirkulacija losa! :mrgreen:
Ne vjerujem da je to bas toliko opasno, jer bih vjerovatno dosad bila na 100 pretraga...

Naravno, nikad u svom zivotu nisam mogla dati krv iako sam isla nekoliko puta s tom namjerom, vecinom su komentari bili da je i meni potrebna...

i ja imam manjak eritrocita i snizen mi je hemoglobin, a zeljezo normalno :shock: doktoru je to bilo cudno, ali iako sam trudnica nije dizao frku oko toga, nego rece da malo pojacam sa hranom

Beaddy

Post by Beaddy » 23/11/2011 09:20

zipoo wrote:megaloblastična anemija joj je

Znači to je. Bolje i ovo nego ono prvo-da se izliječiti. Je li dobila suplemente folne kiseline i B12? I još bitnije, je li doktor skontao uzrok?

zipoo

Post by zipoo » 26/11/2011 01:15

Ma dali su joj masu tableta i neke inekcije prima(krv ili nesto na taj fazon). U pon ide na snimanje zeludca, pa cemo vidjet dalje. Inekcije prima vec 3 dana i uglavnom i nema nekog pomaka. Isto se osjeca. Doduse najbolje joj prija cist vazduh. Danas su bili na Bjelasnici i fino se osjecala.

Beaddy

Post by Beaddy » 26/11/2011 09:49

zipoo wrote:Ma dali su joj masu tableta i neke inekcije prima(krv ili nesto na taj fazon). U pon ide na snimanje zeludca, pa cemo vidjet dalje. Inekcije prima vec 3 dana i uglavnom i nema nekog pomaka. Isto se osjeca. Doduse najbolje joj prija cist vazduh. Danas su bili na Bjelasnici i fino se osjecala.
Nema kod anemije brzog pomaka nabolje...nažalost :( . Ovo za planinski zrak je logično. Čišći je i više se kisika veže za hemoglobin pri svakom udisaju. Interesuje me šta je dobila kao terapiju, pa ako budeš mogao, molim te, napiši.

awake

Post by awake » 04/12/2011 18:10

Beaddy wrote:
zipoo wrote:Ma dali su joj masu tableta i neke inekcije prima(krv ili nesto na taj fazon). U pon ide na snimanje zeludca, pa cemo vidjet dalje. Inekcije prima vec 3 dana i uglavnom i nema nekog pomaka. Isto se osjeca. Doduse najbolje joj prija cist vazduh. Danas su bili na Bjelasnici i fino se osjecala.
Nema kod anemije brzog pomaka nabolje...nažalost :( . Ovo za planinski zrak je logično. Čišći je i više se kisika veže za hemoglobin pri svakom udisaju. Interesuje me šta je dobila kao terapiju, pa ako budeš mogao, molim te, napiši.
Planinski zrak ima manje kisika, zato je dobar za anemične, samo treba duzi boravak na planini a ne par sati.

ExNihilo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by ExNihilo » 04/12/2011 18:18

Nisrin wrote:
Ja imam takodjer manjak eritrocita, a zeljezo 18 :shock: (iskreno ne znam koja je to donja/gornja granica za normalno, ali svi koje poznajem imaju zeljezo do 10...)
Kod mene željezo 32 :lol: :-?
Iron Man.

Beaddy

Post by Beaddy » 04/12/2011 19:18

awake wrote:Planinski zrak ima manje kisika, zato je dobar za anemične, samo treba duzi boravak na planini a ne par sati.
Molim te, objasni mi ovu svoju logiku da je manje kisika bolje za anemične :-) . Nije mi jasno kako manje kisika može biti dobro za osobe koje zbog tog istog manjka imaju problema sa vrtoglavicama, umorom i sl.?!?

citadela

Post by citadela » 05/12/2011 14:40

Beaddy wrote:
awake wrote:Planinski zrak ima manje kisika, zato je dobar za anemične, samo treba duzi boravak na planini a ne par sati.
Molim te, objasni mi ovu svoju logiku da je manje kisika bolje za anemične :-) . Nije mi jasno kako manje kisika može biti dobro za osobe koje zbog tog istog manjka imaju problema sa vrtoglavicama, umorom i sl.?!?
Pa nikako nije logicno da osobama sa bilo kojim oblikom anemije odgovara boravak na planini .. Ni zbog toga sto je kao cisci zrak, vise se veze kisika za hemoglobin, a jos manje zbog manje koncetracije kisika ...

sabanss

Post by sabanss » 05/12/2011 14:49

Beaddy wrote:
Manjak kisika tjera organizam na povecanu produkciju eritrocita i hemoglobina. Nakon duzeg perioda boravka na povecanoj nadmorskoj visini krvna slika se mijenja nabolje.

Ovo je razlog zasto sportisti imaju visinske pripreme :thumbup:

citadela

Post by citadela » 05/12/2011 16:23

sabanss wrote:
Beaddy wrote:
Manjak kisika tjera organizam na povecanu produkciju eritrocita i hemoglobina. Nakon duzeg perioda boravka na povecanoj nadmorskoj visini krvna slika se mijenja nabolje.

Ovo je razlog zasto sportisti imaju visinske pripreme :thumbup:
Jest kod zdravih ljudi .. ali kod osoba sa anemijom bas i ne, mogu se samo pojacati simptomi.. Opet, zavisi od vrste anemije-- konkretno kod megaloblasticne anemije, moze imati pozitivan efekt, ali tek nakon duzeg perioda, ali kod aplasticne ili mikrohromne nista to

zipoo

Post by zipoo » 05/12/2011 19:45

Beaddy wrote:
Vitamin c-1000 mg, heferol kapsule 350 mg, folacin(folna kiselina) 5mg, B-complex
to su joj rekli da pije
izvinjavam se sto sporo odgovaram.

1906

Post by 1906 » 05/12/2011 19:55

Beaddy wrote:
planina - tj visina - intenzivira stvaranje eritrocita

sabanss

Post by sabanss » 06/12/2011 08:15

babyline wrote: na nadmorskoj visini recimo planinama oko grada zbog rijedjeg zraka... organizam aktivira proizvodnju crvenih krvnih znaca, recimo udesttostruci ili slicno... sad mozete misliti koji je efekat na zdravlje pri redovnim setnjama na planini :)
A tek pri posjedovanju apartmana na Bjelasnici :D

Post Reply