medicinski radnici

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#1 medicinski radnici

Post by moet-perignon »

Mislim da je ova tema nekako najadekvatnija ovom podforumu, pa se nadam da bi se mogla konstruktivno razviti.

Kako sam igrom slucaja u svojem poslu u doticaju sa zdravstvenim radnicima, vec neko vrijeme mi postaje sablasno posmatrati odlazak medicinskih radnika, kao i slozenu situaciju sa Klinicki centrom koji tvrdi da se rijesava "skarta", i izlazi u susret Narodu da im se pruzi kvalitetno lijecenje.
Ne dopada mi se politika KCS, kao i cjelokupna politika zdravstva u BiH. Koliko god su na ovim forumskim okolicama transparentna - cesto negativna - iskustva pacijenata, s druge strane sistem dosta nezainteresirano posmatra odlazak i otpustanje medicinskog kadra u BiH. Gotovo rijetko mediji posvecuju studioznu paznju problemu nedostatka zdravstvenog kadra u manjim mjestima, i domovi zdravlja u manjim mjestima vec dugo vremena improviziraju
u svojem radu.
U slucaju pregleda pacijenata u manjim mjestima gdje su domovi zdravlja, pregledi pacijenata su potpuno rutinski, jer ORL ljekar ili oftalmolog ili internista nema adekvatne uslove za kvalitetan pregled pacijenta. Stoga se nerijetko desava da pacijent koji je imao pregled u domu zdravlja, mora u konacnici otici u bolnicu gdje za to postoje adekvatni uslovi. Stoga je pacijentima iz manjih mjesta potrebno vise vremena za ljekarski pregled.

Takodjer je istina da mladji ljekari pretendiraju klinike ili vece bolnice, sto opet stvara problem nedostatka medicinskog kadra u manjim mjestima. Stoga neka hitna intervencija ozbiljnije povrede se obicno salju u vece bolnice, sto opet oduzima vrijeme za lijecenje pacijenata sa tezim povredama.

U medijima se uvijek stavlja fokus na KCS ili, ponekad, Opsta bolnica, a zanemaruju se druge sredine sa manjkom ljekarkog kadra i adekvatne medicinske opreme u manjim bolnicama ili domovima zdravlja, hitnim sluzbama, itd.

Mediji povremeno kreiraju naslov o nedostatku ljekara, a najvise pedijatara, anesteziologa, radiologa, patologa, kardiologa i drugih specijalizacija.
No vec druga vijest potisne ovu prvu, i nastavljamo dalje sa novim temama, a ne shvatajuci koliko postaje alarmantno.

U jednoj bolnici u BiH ovih dana ostalo je tek 5 anesteziologa, jer su u vrlo kratkom vremenskom roku specijalisti pronasli bolje ponude, i pomalo
dosta dobro hendluju sa ovom brojkom anesteziologa na citavu bolnicu. Obzirom da se to desava unatrag nekoliko nedjelja, postavlja se pitanje
koliko ce ovaj kadar imati stvarnu snagu da iznesu toliku kolicinu posla. Takodjer je zanimljiva sinhronizacija sa hirurzima i njihovim pacijentima
koji nekada moraju pomjerati dogovorene operacije.

Nekako, dok vrijeme provodimo hvaleci, primjerice, direktore nekih ustanova, prestajemo biti svjesni sto je zaista u igri i koliko hodamo po klizavom terenu. Ovim tempom, koji se odvija tacno pred nasim ocima, a ne vidimo, za vrlo kratko vrijeme mozemo se naci u jednom corsokaku. U slucaju teske povrede ili hitne intervencije, ili potrebne operacije, necemo biti u prilici da dobijemo adekvatnu medicinsku njegu, jer je nece ni biti.

Da li neko od medicinskih radnika na ovom forumu moze da nam pruzi svoj uvid o citavoj frtutmi u kojoj se nalazimo, a da nismo svjesni.
Zavrsit cu temu da mozda nemamo JOS nedostatak ljekarskog kadra u Sarajevu, ali taj pad je dosta vidljiv u manjim gradovima i provincijama,
i koliko brzo mozemo da osjetimo i u Sarajevu i uopste kako mozemo da se nadjemo u situaciji kao u Hrvatskoj gdje ljevicarski mediji govore otvoreno
o ovom problemu.

Da li je dr.gog jos uvijek na ovim forumskim okolicama, i vec godinama ga pratim i dosta cijenim njegova razmisljanja. Takodjer su misljenja i drugih medicinskih radnika dobro dosla.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: medicinski radnici

Post by vjesticanametli »

Ja cu samo pozdraviti druga goga i reci da je super med radnik....da bogdom imamo vise takvih dobrih ljudi :thumbup: :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65929
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: medicinski radnici

Post by _BataZiv_0809 »

Ima i julius ez grat
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#4 Re: medicinski radnici

Post by moet-perignon »

Ljudi, super ste sa tim pozdravima, malo mirisu na trolovanje, ali znam kad su od vas da su od srca.
Samo jos da se pojave ti likovi i razviju temu.
Macintosh
Posts: 64
Joined: 19/07/2005 16:54

#5 Re: medicinski radnici

Post by Macintosh »

Ovaj post je prebačen na zasebnu temu: Polaganje specijalističkog ispita
Post Reply