Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#76 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

LeeejLaaa wrote:Hvala na informaciji za Tuzlu. :-D

Joj scene, položiš, i ne prime te. :-/
Meni je u ponedjeljak, molim Boga više da prođe, barem da vidim da nisam primljena, samo da nemam ovog pritiska, ne mogu više.. :-? A kad (ako) upišem, već ću navići haha. :-D
I da, ja sam čula da naredne godine nema prijemnog na medicini, tj, ni na jednom fakultetu, ali je besmisleno da ukinu na medicini.. Zna li iko išta vezano za to?

I još nešto.. Je li istina da se na medicini ne možeš prebaciti iz samofinansirajućih u redovne nikako? Neki kažu da je uslov anatomija, neki da se ne može nikako prebaciti, ako kreneš kao samofinansirajući, tako moraš ići 6 godina.. :shock:
Ako je uslov prosjek, koliko mora biti, 8,5 ili više?
Ako može neko da odgovori ovo za prijemni naredne godine i prelazak iz SF u redovne? :-D
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#77 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by boyche »

LeeejLaaa wrote:
boyche wrote:Jesi li polozila ? Po posto mogu naslutiti, ali svejedno da pitam...
Jaran mi prica on na spisku ima iz biologije ima 4.4 i fizike 1 a kad je otisao na fakultet da pogleda kao zalio se ispostavilo se da ima oko 7.5 i 7 :O
Ma nisam, izlazim na drugi rok, pa šta bude.. :-D
Je li položio taj jaran? Svašta je moguće, baš je bilo dosta grešaka i na prijemnom, nisu bili tačni ili dovršeni zadaci koji su dati i sl... :-/
Nije ni on polozio...
zana 5
Posts: 20
Joined: 11/08/2013 17:22

#78 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by zana 5 »

Pozdrav raja :)

I ja sam izasla na prvi rok,ali nisam primljena.Odavno se spremam i ucim,i pri kraju sam :) ove 2-3 sedmice cu ponavljati sve to :) Eh sad zanima me da li pitanja na drugom roku budu slicna pitanjima na prvom ili kako to vec ide? I da li neko zna koliko nas se prijavilo ponovo za polaganje :)
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#79 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Nuken »

Jel to za ukidanje prijemnog vezano za UNSA ili UNTZ?
:padobranac: :roll:
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#80 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by nOrMaLaC »

Sretno svima vama koji izlazite na drugom roku i držim vam fige da aBd prođete! :-D
Sretno!
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#81 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sarajlija80 »

gdje raja sa medicine najcesce izlazi.
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#82 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by boyche »

sarajlija80 wrote:gdje raja sa medicine najcesce izlazi.
Na kirurgiji :P
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#83 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sarajlija80 »

boyche wrote:
sarajlija80 wrote:gdje raja sa medicine najcesce izlazi.
Na kirurgiji :P


Ne fakat ozbiljno gdje izlaze.
somebody-is-me
Posts: 14
Joined: 15/08/2013 22:03

#84 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by somebody-is-me »

Prijavilo nas se oko 150, tako je barem bilo predzadnji dan... ;)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#85 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

sarajlija80 wrote:
boyche wrote:
sarajlija80 wrote:gdje raja sa medicine najcesce izlazi.
Na kirurgiji :P


Ne fakat ozbiljno gdje izlaze.
Uglavnom nigdje. Možda do prodavnice po hljeb. Do fakulteta/klinike svako jutro.
U rijetkim trenucima do grada prošvrljaju, normala gdje i svi ostali.
Gore u pauzama: SOS, Hill, Hipokrat, Duke, jede se kod Karkina, u Bassti, kad baš nemaju vremena, mora se popit proljevuša u Kuku.
zana 5
Posts: 20
Joined: 11/08/2013 17:22

#86 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by zana 5 »

somebody-is-me wrote:Prijavilo nas se oko 150, tako je barem bilo predzadnji dan... ;)
aha...Neka nam je sretno svima :) aBd buduce kolege ;)
A znas li da li budu slicna pitanja kao i na prvom roku?
somebody-is-me
Posts: 14
Joined: 15/08/2013 22:03

#87 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by somebody-is-me »

Ne znam Boga mi, ne vjerujem. Čula sam samo da je prošle godine bio teži drugi rok od prvog, ali valjda zato što je tada ostalo samo 12 mjesta. Sretno nam :D
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#88 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Legollas »

Šta mislite da li te za medicinski fakultet bolje pripremi medicinska srednja škola ili gimnazija i prirodni smijer ?
Ne znam baš kako medicinska škola stoji sa fizikom koja je dio prijemnog. :)
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#89 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Individualism18 »

Legollas wrote:Šta mislite da li te za medicinski fakultet bolje pripremi medicinska srednja škola ili gimnazija i prirodni smijer ?
Ne znam baš kako medicinska škola stoji sa fizikom koja je dio prijemnog. :)
Po mom mišljenju gimnazija.
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#90 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Legollas »

Individualism18 wrote:
Legollas wrote:Šta mislite da li te za medicinski fakultet bolje pripremi medicinska srednja škola ili gimnazija i prirodni smijer ?
Ne znam baš kako medicinska škola stoji sa fizikom koja je dio prijemnog. :)
Po mom mišljenju gimnazija.
To je i moje mišljenje, al često mi se desi da me neko proziva budalom zbog toga.
zana 5
Posts: 20
Joined: 11/08/2013 17:22

#91 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by zana 5 »

PO mom misljenju bolja je gimnazija.Imam drugaricu koja je zavrsila medicinsku srednju,a ja gimnaziju..Na prijemnom sam bolja ja prosla nego ona...Fiziku u medic.skoli nije imala dvije godine...Gimnazija je bolja kad se polaze prijemni,a medicinska je po tome malo slabija..Ali Medicinska srednja je dobra po strucnim predmetima koji ce trebati na faksu ako se uspije upisati :)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#92 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Legollas wrote:Šta mislite da li te za medicinski fakultet bolje pripremi medicinska srednja škola ili gimnazija i prirodni smijer ?
Ne znam baš kako medicinska škola stoji sa fizikom koja je dio prijemnog. :)
Gimnazija.
somebody-is-me
Posts: 14
Joined: 15/08/2013 22:03

#93 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by somebody-is-me »

Ja sam završila medicinsku i uopste ne smatram da sam oštećena... Biologiju sam polozila samo što sam jednom pročitala, jer smo sve ono radili iz par predmeta. Ni oko fizike se nisam nešto previše trudila, a polozila sam, a znam curu koja je isla u gimnaziju (kod nas je to sve u istoj školi) i nije polozila nijedan predmet, ni blizu. Hemiju sam bas podbacila, ali sama sam kriva, profesorica se bas trudila da nas spremi za prijemni, a meni bilo mrsko. Tako da...
Mislim da uopste nije bitno je li gimnazija ili medicinska, nego kakvi su profesori i kakvi smo mi sami.
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#94 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sarajlija80 »

kazu da su na medicini najbolje ribe
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#95 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Desnik »

sarajlija80 wrote:kazu da su na medicini najbolje ribe
Na stomatologiji imaju ljepši osmijeh, skoro pa savršen.
:D :D :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13389
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#96 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by JohnnyS »

Nije gimnazija bolja od medicinske samo za prijemni, već i za nastavak studija medicine. Iako ima iznimaka, generalno govoreći, gimnazijalci su kudikamo spremniji za količinu učenja koja dolazi na fakultetu. A stvari koje se uče u medicinskoj školi nisu u tolikoj mjeri bitne za medicinski fakultet jer se srednja medicinska više bazira na njegu bolesnika nego na anatomiju, fiziologiju, patofiziologiju i farmakologiju, te kliniku - ne samo da je to nešto što prosječan gimnazijalac stigne, nego nerijetko i prestigne u odnosu na studenta koji je došao iz srednje medicinske. Naravno, to ne znači da će oni koji su završili srednju medicinsku teško postati doktori ili da će biti lošiji, ali općenito, lakše je iz gimnazije.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#97 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

JohnnyS wrote:Nije gimnazija bolja od medicinske samo za prijemni, već i za nastavak studija medicine. Iako ima iznimaka, generalno govoreći, gimnazijalci su kudikamo spremniji za količinu učenja koja dolazi na fakultetu. A stvari koje se uče u medicinskoj školi nisu u tolikoj mjeri bitne za medicinski fakultet jer se srednja medicinska više bazira na njegu bolesnika nego na anatomiju, fiziologiju, patofiziologiju i farmakologiju, te kliniku - ne samo da je to nešto što prosječan gimnazijalac stigne, nego nerijetko i prestigne u odnosu na studenta koji je došao iz srednje medicinske. Naravno, to ne znači da će oni koji su završili srednju medicinsku teško postati doktori ili da će biti lošiji, ali općenito, lakše je iz gimnazije.
Da, upravo, nisam ni ja govorio samo za prijemni nego za općenito školovanje. Za studij medicine važnije je gimnazijsko znanje i radne navike nego "znanje" medicine (medicinske njege) iz medicinske škole. Pogotovo kad sada znam da se komplet funkcionisanje ljudskog tijela, kao i sve drugo u prirodi naravno, bazira na fizici. To je, prema mom i mišljenju mnogih mojh kolega, najvažniji predmet za razumijevanje medicine uopće.
somebody-is-me
Posts: 14
Joined: 15/08/2013 22:03

#98 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by somebody-is-me »

Sretno nam sutra! :D
zana 5
Posts: 20
Joined: 11/08/2013 17:22

#99 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by zana 5 »

Eh kako ste zadovoljni testom ?? Ja sam bas dobro uradila :D
somebody-is-me
Posts: 14
Joined: 15/08/2013 22:03

#100 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by somebody-is-me »

Zana 5 jesi polozila? :-) ehhh sada zna li iko koji je uslov da se prebaci sa sf u redovne jer sam napravila rang listu i upala sam u sf prema tome. :-(
Post Reply