Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#176 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Truba »

ja ne mogu da vjerujem kolike su cijene samofinancirajućih
ajte molim van napišite koliko je redovnih ove godine i koliko plaćaju te kolike su cijene za samofinancirajuće
i ima li razlike za prvog ispod crte i onog posljednjeg
te može li se na rate plaćati


izgleda došlo doba da samo bogati studiraju
:cry:
st_jel_drama29
Posts: 5
Joined: 21/09/2014 17:28

#177 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by st_jel_drama29 »

Puno ste mi pomogli sa smjestajem i drugim info,samo me jos zanima jel tu idu predmeti po turnusima ili se vise predmeta sluša u isto vrijeme,gnjavim sad al kad nemogu naci nigdje na stranicama faksa raspored za 3. godinu
requiem for a dream
Posts: 26
Joined: 08/08/2014 16:31

#178 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by requiem for a dream »

st_jel_drama29 wrote:Puno ste mi pomogli sa smjestajem i drugim info,samo me jos zanima jel tu idu predmeti po turnusima ili se vise predmeta sluša u isto vrijeme,gnjavim sad al kad nemogu naci nigdje na stranicama faksa raspored za 3. godinu
Nema turnusne nastave, slusa se vise predmeta odjednom.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#179 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Individualism18 »

Black swan wrote:ja ne mogu da vjerujem kolike su cijene samofinancirajućih
ajte molim van napišite koliko je redovnih ove godine i koliko plaćaju te kolike su cijene za samofinancirajuće
i ima li razlike za prvog ispod crte i onog posljednjeg
te može li se na rate plaćati


izgleda došlo doba da samo bogati studiraju
:cry:
Konkurs od ove godine: http://unsa.ba/s/images/stories/dokumen ... 142015.pdf
Piše da primaju 80 redovnih i 70 samofinansirajućih studenata, ali broj samofinansirajućih se na većini fakulteta poveća, tako da svi koji polože prijemni budu primljeni. Redovni na budžetu plaćaju 300 KM, a samofinansirajući 6000 KM i mogu platiti u tri rate. Sve ove informacije imaš na stranici fakulteta.
I svi koji su ispod 80. mjesta, tj. kvote za studiranje na budžetu, a položili su prijemni, plaćaju 6000 KM, bez obzira na kojem su mjestu.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#180 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Truba »

6x6000 + 6000 eventualno
a hrana, stan, prevoz, knjige, zdravlje, živci...

elem 50 000 + nenadoknadivi živci ako imalo nisi flegman

i onda da pregledaš nezahvalnim babama krajnike ili nešto slično na univerzalnom zdravstvenom odronu gdje ti onaj šaban određuje platu...ili da ti neko sa štelom i privatnim faxom zaposlen u centru grada govori što ne ideš u gornju i donju drijenču te ključ i šipovo da budeš doktor opće prakse :roll:

čini se kako je vrijeme zlatnog studiranja prošlo
samo nije fer da iz zgrada i inistitucija koje je država napravila i od diploma koje je država platila sada budućim doktorima naplaćuju tolike cijene
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#181 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

Clarice Starling wrote:Lijep pozdrav svima!
Većinu informacija koje su me interesirale sam našla u prijašnjim postovima osim onih vezanih za literaturu. Gdje ste je vi nabavljali, kopirali? Da li ste se bazirali samo na literaturu navedenu u planu i programu ili ste također imali i neke prateće skripte? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
P.S Svim brucošima Medicinskog fakulteta želim uspješnu tekuću školsku godinu. :bih:
Kod Elze :D u "garažama" bar je u moje vrijeme bila u garaži, a sad se preselila nekih 3o metara.
Uglavnom raspitaj se.
Ako ne znas sta ti za ispit treba i koja literatura pitaj Elzu, žena sve zna :lol: :lol: :lol: :lol:

Bog joj dao zdravlje :-D
st_jel_drama29
Posts: 5
Joined: 21/09/2014 17:28

#182 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by st_jel_drama29 »

Postoji li neko radno vrijeme od kad do kad su upisi studenata u studentskoj službi/referadi ili upisuju cjeli dan?
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#183 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

st_jel_drama29 wrote:Postoji li neko radno vrijeme od kad do kad su upisi studenata u studentskoj službi/referadi ili upisuju cjeli dan?
Studentska radi od 12 do pola 2 čini mi se i od 9 do 10. Ali mislim ja da radi sad do 2 stalno kako su upisi ali bolje upasti u ove termine da budeš siguran :)
User avatar
cls
Posts: 901
Joined: 04/02/2010 16:11

#184 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by cls »

Pozdrav, treba mi mala pomoc, naime trazim knjug u PDF formatu ako je ko ima da mi je posalje bio bih mu jako zahvalan. Knjiga se zove Pedijatrijska pulmologija, autor: Prof. dr Branimir Nestorović.

Hvala unaprijed.
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#185 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Legollas »

Koliko košta informator od ove godine i gdje ga kupiti ?
lejna23
Posts: 22
Joined: 31/07/2018 12:15

#186 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lejna23 »

Pozdrav. Zanima me koliko kosta prijemni ispit i da li se uopce placa?
ivanj44
Posts: 5
Joined: 20/05/2018 16:24

#187 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by ivanj44 »

lejna23 wrote:Pozdrav. Zanima me koliko kosta prijemni ispit i da li se uopce placa?
Prosle godine prijemni ispit je kostao 100 KM. Mislim da ce tako i ove godine biti.
feniksizpepela
Posts: 1
Joined: 14/05/2020 14:47

#188 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by feniksizpepela »

Nije problem završiti fakultet ako već imaš volju i snagu da sjedneš i da naučiš.Fino je primati visoku platu,ali i fino je učit toliko godina...Većina priča medicina haos teška,štela.Recite mi gdje je nema samo?Lahko je završiti političke nauke i pravo i čekat neko da te zaposli.Doktor je doktor.Nema potrebe da pišete loše o ovome faksu,mef. u Sarajevu je jedan od jačih u regiji ljudi moji.Završila sam medicinsku školu,pa i tad su mi govorili nemoj medicinsku teška je.Nije teška,samo kad redovno učiš i "ušteliš se" nekako.Najbitnije je na početku ostaviti dobar dojam.Ako vide da ne pratiš i da te to ne zanima ne očekuj da ćeš imati dobre rezultate.Btw,svi koji žele da je upišu i zaista to vole samo naprijed.Samo ne posvjećujte puno pažnje ocjenama nego i praksi.Praksa je najbitnija u medicini!!!!!!!! Za 4 godine mogu nekome da ozbiljno pomognem.Medicinska sestra nije mala stvar,iako se u ovoj našoj zemlji nažalost podcjenjuje..
gradkuca
Posts: 1
Joined: 11/01/2021 21:42

#189 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by gradkuca »

pozz zanima me da li je za upis dovoljno učiti iz informatora ili?
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#190 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by erentedia »

gradkuca wrote: 11/01/2021 21:50 pozz zanima me da li je za upis dovoljno učiti iz informatora ili?
Jeste. Ja sam se tako pripremao, s tim da sam fiziku morao neke stvari prelaziti neko gradivo. Ja sam brutalno prelazio priručnik i najviše sam se vodio s njim. Naglašavam da se ne smiješ 100% osloniti na njega ali pitanja iz priručnika su ti najbolji pokazatelj kako će ispit izgledati.
Znači gimnazijski udžbenici za ono gdje imaš rupa + priručnik. Naravno imaš sve u crtama koje se gradivo traži. Sve je jasno. Ja sam se sam pripremao nisam išao na instrukcije niti sam išao na pripremnu.
Sretno
User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#191 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Istinu govorim »

gradkuca wrote: 11/01/2021 21:50 pozz zanima me da li je za upis dovoljno učiti iz informatora ili?
Bude ponešto i iz tuzlanskog informatora, ako ti trebaju u pdfu javi da ti šibnem
User avatar
Osim_13
Posts: 2857
Joined: 06/11/2020 21:53

#192 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Osim_13 »

erentedia wrote: 13/03/2021 20:39
gradkuca wrote: 11/01/2021 21:50 pozz zanima me da li je za upis dovoljno učiti iz informatora ili?
Jeste. Ja sam se tako pripremao, s tim da sam fiziku morao neke stvari prelaziti neko gradivo. Ja sam brutalno prelazio priručnik i najviše sam se vodio s njim. Naglašavam da se ne smiješ 100% osloniti na njega ali pitanja iz priručnika su ti najbolji pokazatelj kako će ispit izgledati.
Znači gimnazijski udžbenici za ono gdje imaš rupa + priručnik. Naravno imaš sve u crtama koje se gradivo traži. Sve je jasno. Ja sam se sam pripremao nisam išao na instrukcije niti sam išao na pripremnu.
Sretno
Ponajbolje objašnjeno.
Kaivic
Posts: 1
Joined: 22/06/2021 14:31

#193 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Kaivic »

Pozdrav, zavrsila sam prvu godinu medicinske njege na zdravstvenom. Da li se sada mogu prebaciti na medicinski.
Hocu li morati ponovo prvu godinu ici i da li se gledaju ocjene iz srednje pri prebacivanju
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#194 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Kaivic wrote: 22/06/2021 14:41 Pozdrav, zavrsila sam prvu godinu medicinske njege na zdravstvenom. Da li se sada mogu prebaciti na medicinski.
Hocu li morati ponovo prvu godinu ici i da li se gledaju ocjene iz srednje pri prebacivanju
Prijemni + sve ponovo.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#195 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ozimician »

feniksizpepela wrote: 14/05/2020 15:00 Nije problem završiti fakultet ako već imaš volju i snagu da sjedneš i da naučiš.Fino je primati visoku platu,ali i fino je učit toliko godina...Većina priča medicina haos teška,štela.Recite mi gdje je nema samo?Lahko je završiti političke nauke i pravo i čekat neko da te zaposli.Doktor je doktor.Nema potrebe da pišete loše o ovome faksu,mef. u Sarajevu je jedan od jačih u regiji ljudi moji.Završila sam medicinsku školu,pa i tad su mi govorili nemoj medicinsku teška je.Nije teška,samo kad redovno učiš i "ušteliš se" nekako.Najbitnije je na početku ostaviti dobar dojam.Ako vide da ne pratiš i da te to ne zanima ne očekuj da ćeš imati dobre rezultate.Btw,svi koji žele da je upišu i zaista to vole samo naprijed.Samo ne posvjećujte puno pažnje ocjenama nego i praksi.Praksa je najbitnija u medicini!!!!!!!! Za 4 godine mogu nekome da ozbiljno pomognem.Medicinska sestra nije mala stvar,iako se u ovoj našoj zemlji nažalost podcjenjuje..
Sve lijepo receno, ali problem je sto medicine odnos visine plate i ulozenog truda je katastrofalno los. :run:
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#196 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 22/09/2022 18:09
feniksizpepela wrote: 14/05/2020 15:00 Nije problem završiti fakultet ako već imaš volju i snagu da sjedneš i da naučiš.Fino je primati visoku platu,ali i fino je učit toliko godina...Većina priča medicina haos teška,štela.Recite mi gdje je nema samo?Lahko je završiti političke nauke i pravo i čekat neko da te zaposli.Doktor je doktor.Nema potrebe da pišete loše o ovome faksu,mef. u Sarajevu je jedan od jačih u regiji ljudi moji.Završila sam medicinsku školu,pa i tad su mi govorili nemoj medicinsku teška je.Nije teška,samo kad redovno učiš i "ušteliš se" nekako.Najbitnije je na početku ostaviti dobar dojam.Ako vide da ne pratiš i da te to ne zanima ne očekuj da ćeš imati dobre rezultate.Btw,svi koji žele da je upišu i zaista to vole samo naprijed.Samo ne posvjećujte puno pažnje ocjenama nego i praksi.Praksa je najbitnija u medicini!!!!!!!! Za 4 godine mogu nekome da ozbiljno pomognem.Medicinska sestra nije mala stvar,iako se u ovoj našoj zemlji nažalost podcjenjuje..
Sve lijepo receno, ali problem je sto medicine odnos visine plate i ulozenog truda je katastrofalno los. :run:
Zato što taj posao pruža dosta više od same finansijske dobiti.
Društveni ugled, lična satisfakcija i prije svega finansijska sigurnost (kakav god da si doktor, negdje ćeš naći posao, što u realnom sektoru baš i nije slučaj) su stvari koje to zvanje dižu na veću ljestvidu.

Na kraju krajeva, kao doktor kasnije vazda možeš otvoriti privatnu praksu ili otići u zaljevske zemlje gdje te čeka plata od 20k.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#197 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 23/09/2022 16:36
Ozimician wrote: 22/09/2022 18:09

Sve lijepo receno, ali problem je sto medicine odnos visine plate i ulozenog truda je katastrofalno los. :run:
Zato što taj posao pruža dosta više od same finansijske dobiti.
Društveni ugled, lična satisfakcija i prije svega finansijska sigurnost (kakav god da si doktor, negdje ćeš naći posao, što u realnom sektoru baš i nije slučaj) su stvari koje to zvanje dižu na veću ljestvidu.

Na kraju krajeva, kao doktor kasnije vazda možeš otvoriti privatnu praksu ili otići u zaljevske zemlje gdje te čeka plata od 20k.
Čim se vi konkretno bavite trenutno?

Da li ste upoznati da trenutno u BIH, ako želite specijalizaciju, morate da potpišete ugovor na 15 god (ako i imate sreće da dobijete specijalizaciju), tj. da ne smijete napustiti tu ustanovu 5 god spec + 10 god poslije?

Ako želite otvoriti privatno paralelno, morate imati saglasnost od poslodavca.

Društveni ugled okačite mačku o rep, nekad bilo, sad se spominjalo, u BIH malo, na Zapadu još manje. Tj. ako je vama satisfakcija što će vam neko reći - jao super, doktor si, onda OK. Ali neke druge satisfakcije teško da ćete osjetiti, više ćete osjetiti težinu tog zvanja - jer će vam se krug rodbine i poznanika koji traže usluge - legalne i nelegalne, moguće i nemoguće - proširiti.

FInansijska sigurnost - dosta je doktora otišlo iz BIH jer nisu mogli naći posao, trenutno se može naći posao (ne baš svugdje, ali može), ali to je trenutno trend sa svim mogućim zanimanjima, tako da doktori nisu izuzetak. Također, izbor mogućih poslodavaca je najtanji mogući. U Kantonu Sarajevo imate praktično 4 ustanove gdje možete raditi: UKC; Opća, Dom zdravlja i Hitna pomoć. Imate i privatne ustanove, ali o uslovima za ljekare početnike u privatnim ustanovama bolje da ne govorim.

Ta struka Vam je najNEmobilnija na svijetu, u koju god zemlju da dođete - morate polagati državni ispit te zemlje da dobijete licencu za rad.
To važi za medicinu, stomatologiju, farmaciju i veterinu. Za ostale struke ne važi.

Tako da, npr. ako sutra jedan inžinjer dobije ponudu iz Norveške da ide raditi, on ide da radi - ako doktor dobije posao, prvo mora naučiti norveški C1 , to položiti i onda polagati državni ispit na norveškom !

Za zaljevske zemlje - navedena plata je tačna ako ste vrhunski stručnjak iz neke hirurške oblasti sa dugogodišnjim iskustvom. U prevodu - imate već preko 40 god. starosti i porodicu i nije baš da vam se da seliti u pustinju i djeci plaćati privatne škole (koje onda pojedu svu tu zaradu koju imate).
+ svakako državni ispit se mora položiti (koji za zaljevske zemlje jeste relativno lagan i na engleskom se polaže).

Ovo vam govorim kao neko ko ima sestru doktora - koja sad radi u Njemačkoj.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#198 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 23/09/2022 22:49
sehohari wrote: 23/09/2022 16:36

Zato što taj posao pruža dosta više od same finansijske dobiti.
Društveni ugled, lična satisfakcija i prije svega finansijska sigurnost (kakav god da si doktor, negdje ćeš naći posao, što u realnom sektoru baš i nije slučaj) su stvari koje to zvanje dižu na veću ljestvidu.

Na kraju krajeva, kao doktor kasnije vazda možeš otvoriti privatnu praksu ili otići u zaljevske zemlje gdje te čeka plata od 20k.
Čim se vi konkretno bavite trenutno?

Da li ste upoznati da trenutno u BIH, ako želite specijalizaciju, morate da potpišete ugovor na 15 god (ako i imate sreće da dobijete specijalizaciju), tj. da ne smijete napustiti tu ustanovu 5 god spec + 10 god poslije?

Ako želite otvoriti privatno paralelno, morate imati saglasnost od poslodavca.

Društveni ugled okačite mačku o rep, nekad bilo, sad se spominjalo, u BIH malo, na Zapadu još manje. Tj. ako je vama satisfakcija što će vam neko reći - jao super, doktor si, onda OK. Ali neke druge satisfakcije teško da ćete osjetiti, više ćete osjetiti težinu tog zvanja - jer će vam se krug rodbine i poznanika koji traže usluge - legalne i nelegalne, moguće i nemoguće - proširiti.

FInansijska sigurnost - dosta je doktora otišlo iz BIH jer nisu mogli naći posao, trenutno se može naći posao (ne baš svugdje, ali može), ali to je trenutno trend sa svim mogućim zanimanjima, tako da doktori nisu izuzetak. Također, izbor mogućih poslodavaca je najtanji mogući. U Kantonu Sarajevo imate praktično 4 ustanove gdje možete raditi: UKC; Opća, Dom zdravlja i Hitna pomoć. Imate i privatne ustanove, ali o uslovima za ljekare početnike u privatnim ustanovama bolje da ne govorim.

Ta struka Vam je najNEmobilnija na svijetu, u koju god zemlju da dođete - morate polagati državni ispit te zemlje da dobijete licencu za rad.
To važi za medicinu, stomatologiju, farmaciju i veterinu. Za ostale struke ne važi.

Tako da, npr. ako sutra jedan inžinjer dobije ponudu iz Norveške da ide raditi, on ide da radi - ako doktor dobije posao, prvo mora naučiti norveški C1 , to položiti i onda polagati državni ispit na norveškom !

Za zaljevske zemlje - navedena plata je tačna ako ste vrhunski stručnjak iz neke hirurške oblasti sa dugogodišnjim iskustvom. U prevodu - imate već preko 40 god. starosti i porodicu i nije baš da vam se da seliti u pustinju i djeci plaćati privatne škole (koje onda pojedu svu tu zaradu koju imate).
+ svakako državni ispit se mora položiti (koji za zaljevske zemlje jeste relativno lagan i na engleskom se polaže).

Ovo vam govorim kao neko ko ima sestru doktora - koja sad radi u Njemačkoj.
Pa i ja idem prema tome da budem doktor, ali u Njemačkoj.

Ne bih se baš složio sa vašim tvrdnjama (mada ne znam zašto se sada uslovljavamo sa vi).
Za razliku od drugih profesija, doktor ipak (makar ne u tolikom obimu) ne mora trpiti zakone realnog sektora.
To o mobilnosti je isto malo drugačije Pa unutar EU - ili ako je diploma jednom već priznata u jednoj od zemalja članica - nije više potrebna nikakva dodatna dozvola. U Francuskoj npr. postoji cijeli aparat koji želi privući njemačke medicinare.
Da, za Ameriku ili zaljevske zemlje se mora položiti ispit, ali je tu i zarada dosta veća. U Americi doktor zarađuje 15-20 hiljada, u ovim drugima 20 hiljada u eurima.
Lično smo imali komšiju, bio je zaposlen na kliničkom centru u Sarajevu. Sa svim "ostalim" i platom, izašao bi na oko 4 hiljade maraka mjesečno. Danas je u arapskim zemljama, gdje ima spomenutu platu, a uz to još i plaćen smještaj. Ne znam otkud vama dolaze informacije, ali školarine u privatnim školarima sigurno ne mogu "pojesti" toliku razliku u platama, niti su Katar, UAE ili Saudijska Arabija "pustinje".
Te zemlje su pustinje koliko je i Norveška "ledara".

I da, i društveni ugled je važan. Sreo sam mnoštvo ljudi koji su se dosta drugačiji prema meni odnosili kada bi im rekao šta radim. Iako možda mi od toga neće direktno "narasti" novčanik, ostaje činjenica da mi okolina samom činjenicom da sam sposoban doći do te pozicije pripisava određene pozitivne karakteristike, osobine, što na dosta mjesta otvara vrata.
Post Reply