Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#126 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by boyche »

luc5 wrote:Imate pravo, plaća se ali ne znam koliko. Morate i vi položiti prijemni eh sad za tu državnu maturu nemam pojma. Provjerit ću sutra ako se sjetim pa ću ti napisati :D
provjeri molim te! zanima me jako, hvala! :-D[/quote]
Kakva drzavna matura za u BiH? Ne treba to, sta vam je... 1000%
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#127 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

boyche wrote:
luc5 wrote:Imate pravo, plaća se ali ne znam koliko. Morate i vi položiti prijemni eh sad za tu državnu maturu nemam pojma. Provjerit ću sutra ako se sjetim pa ću ti napisati :D
provjeri molim te! zanima me jako, hvala! :-D
Kakva drzavna matura za u BiH? Ne treba to, sta vam je... 1000%[/quote]
Ne zna niko za državnu od ovih što su iz Hr a ja ih znam jer to nije bilo prije XD
ugl, prijemni moraš položit, plaća se, za ostalo pokušat ću saznat ako ne saznam nazovi studentsku fine su tete :D
User avatar
sampa
Posts: 29
Joined: 19/06/2012 10:00

#128 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by sampa »

placa se 6000 maraka isto kao samofinansirajuci
luc5
Posts: 4
Joined: 07/10/2013 17:39

#129 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by luc5 »

sampa wrote:placa se 6000 maraka isto kao samofinansirajuci
6000maraka, jel to oko 24 000 kn?
jeste sigurno, to je nekako puno, cula sam da u srbiji "stranci" placaju medicinu 10 000kn
luc5
Posts: 4
Joined: 07/10/2013 17:39

#130 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by luc5 »

i da, još nešto, jel strani studenti predavanje slusaju na bosanskom ili na engleskom :shock:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#131 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by muminovic »

Da li ko raspolaze sa tacnim podatkom, kako sam racunao u BiH je trenutno uposleno oko 10.000 (desethiljada) LJEKARA ?
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#132 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

luc5 wrote:i da, još nešto, jel strani studenti predavanje slusaju na bosanskom ili na engleskom :shock:
Na bosanskom, na sarajevskoj medicini nema studija na engleskom. Što se tiče broja ljekara, ne znam tačno, ali tih kadrova fali kao i svuda u svijetu.
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#133 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Legollas »

da li je istina da je od ove godine samofinansirajući studij 7000 KM ?
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#134 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Tesla10 »

Legollas wrote:da li je istina da je od ove godine samofinansirajući studij 7000 KM ?
Nema šanse da je tolika cijena studija :run: . Da li je to stvarno istina ?
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#135 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by pici »

muminovic wrote:Da li ko raspolaze sa tacnim podatkom, kako sam racunao u BiH je trenutno uposleno oko 10.000 (desethiljada) LJEKARA ?

po onome kako su prenosili mediji i portali, bas suprotno, da imamo deficit ljekara u citavoj BiH, pogotovo specijalista, hirurga, radiologa itd itd...mrsko mi traziti po netu al to je objavljivano u zadnje dvije godine, jer kao specijaliziraju i odose...oni koji bi vise novca i bolje uslove rada i zivota...jebte 6 godina studiras i 3 godine specijalizujes se i imas platu ko neki prosjecni administrant u budjetu il pjevac u sarajevskoj operi :mrgreen: tuga :(
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#136 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Tesla10 wrote:
Legollas wrote:da li je istina da je od ove godine samofinansirajući studij 7000 KM ?
Nema šanse da je tolika cijena studija :run: . Da li je to stvarno istina ?
Nije istina. To je na stomatologiji od ove godine. Medicinski fakultet neće mijenjati cijenu upisnine.
nastavnikhe
Posts: 214
Joined: 14/02/2012 14:22

#137 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by nastavnikhe »

lacrima wrote:
Tesla10 wrote:
Legollas wrote:da li je istina da je od ove godine samofinansirajući studij 7000 KM ?
Nema šanse da je tolika cijena studija :run: . Da li je to stvarno istina ?
Nije istina. To je na stomatologiji od ove godine. Medicinski fakultet neće mijenjati cijenu upisnine.
Možeš li nam reći iz kojeg izvora imaš informaciju da će se cijena školarine na stomatološkom povećati?
Moje informacije direktno iz studentske službe upućuju na to da će školarina i dalje ostati 3000 KM
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#138 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

nastavnikhe wrote:
Možeš li nam reći iz kojeg izvora imaš informaciju da će se cijena školarine na stomatološkom povećati?
Moje informacije direktno iz studentske službe upućuju na to da će školarina i dalje ostati 3000 KM
Iz pouzdanog izvora direktno sa Senata UNSA. Ova Odluka je usvojena na prošloj sjednici Senata Univerziteta u Sarajevu.
Ali ako već studiraš ne može niko da ti poveća školarinu. Ovakve odluke važe samo za one koji tek upisuju. Da obrazložim: Ukoliko ti povećaju školarinu, i ti ih eventualno tužiš, onda se u toj parnici oni posmatraju kao potencijalni izvršitelji krivičnog djela, i tu se primjenjuje Krivični zakon FBiH, koji u članu 5. kaže:
(1) Prema učinitelju krivičnog djela primjenjuje se zakon koji je bio na snazi u vrijeme
učinjenja krivičnog djela.
(2) Ako se poslije učinjenja krivičnog djela zakon jednom ili više puta izmijeni,
primijenit će se zakon koji je blaži za učinitelja.

U skladu sa ovime, oni bi tu potencijalnu tužbu izgubili, tako da ti ni po kojem osnovu ne smiju podići školarinu ako već studiraš i ista ti je 3000 KM.
Nadam se da je jasno, pozdrav :)
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#139 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by seinfeld »

Lacrima je u pravu, evo link na zadnju sjednicu Senata UNSA.
Doduše,ne piše kolika će biti nova participacija, nego samo da je data saglasnost Stomatološkom fakultetu
da poveća visinu upisnine i ostale troškove...

http://unsa.ba/s/index.php?option=com_c ... Itemid=348

"Data je saglasnost za inicijativu Stomatološkog fakulteta sa klinikama Univerziteta u Sarajevu za izmjene i dopune Odluke o davanju saglasnosti na visinu participacije cijena usluga, upisnina i drugih troškova studija Univerziteta u Sarajevu te fakulteta i akademija u njegovom sastavu."

Lacrima @

Da li će oni koji već studiraju na stomatologiji do kraja studija plaćati staru visinu upisnine?
nastavnikhe
Posts: 214
Joined: 14/02/2012 14:22

#140 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by nastavnikhe »

lacrima wrote:
nastavnikhe wrote:
Možeš li nam reći iz kojeg izvora imaš informaciju da će se cijena školarine na stomatološkom povećati?
Moje informacije direktno iz studentske službe upućuju na to da će školarina i dalje ostati 3000 KM
Iz pouzdanog izvora direktno sa Senata UNSA. Ova Odluka je usvojena na prošloj sjednici Senata Univerziteta u Sarajevu.
Ali ako već studiraš ne može niko da ti poveća školarinu. Ovakve odluke važe samo za one koji tek upisuju. Da obrazložim: Ukoliko ti povećaju školarinu, i ti ih eventualno tužiš, onda se u toj parnici oni posmatraju kao potencijalni izvršitelji krivičnog djela, i tu se primjenjuje Krivični zakon FBiH, koji u članu 5. kaže:
(1) Prema učinitelju krivičnog djela primjenjuje se zakon koji je bio na snazi u vrijeme
učinjenja krivičnog djela.
(2) Ako se poslije učinjenja krivičnog djela zakon jednom ili više puta izmijeni,
primijenit će se zakon koji je blaži za učinitelja.

U skladu sa ovime, oni bi tu potencijalnu tužbu izgubili, tako da ti ni po kojem osnovu ne smiju podići školarinu ako već studiraš i ista ti je 3000 KM.
Nadam se da je jasno, pozdrav :)
Hvala na objašnjenju.
Usput,nikako mi nije jasno da su troškovi studija npr.na MF u Banjaluci za samofinansirajuće 660 KM,a u Sarajevu 6000 KM?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#141 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Drinski »

lacrima wrote: Ali ako već studiraš ne može niko da ti poveća školarinu. Ovakve odluke važe samo za one koji tek upisuju. Da obrazložim: Ukoliko ti povećaju školarinu, i ti ih eventualno tužiš, onda se u toj parnici oni posmatraju kao potencijalni izvršitelji krivičnog djela, i tu se primjenjuje Krivični zakon FBiH, koji u članu 5. kaže:
(1) Prema učinitelju krivičnog djela primjenjuje se zakon koji je bio na snazi u vrijeme
učinjenja krivičnog djela.
(2) Ako se poslije učinjenja krivičnog djela zakon jednom ili više puta izmijeni,
primijenit će se zakon koji je blaži za učinitelja.

U skladu sa ovime, oni bi tu potencijalnu tužbu izgubili, tako da ti ni po kojem osnovu ne smiju podići školarinu ako već studiraš i ista ti je 3000 KM.
Nadam se da je jasno, pozdrav :)
:-) :-)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#142 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

@seinfeld
Trebali bi. Ne vjerujem da će menadžment fakulteta rizikovati izgubljenu parnicu bez potrebe.
@nastavnikhe
Nije to nikome jasno. Kao ni mnoge druge stvari hehe
User avatar
JohnnyS
Posts: 13389
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#143 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by JohnnyS »

Opet ista priča, čemu tolike cijene.... Jeste vi svjesni da fakultet uopće nije dužan raspisati nijedno mjesto za samofinancirajuće studente? Da su ta mjesta uvedena za one koji nisu ostvarili dovoljno dobar rezultat na prijemnom da bi im država osigurala studij pa im je fakultet ipak izašao u susret i ponudio im da ipak studiraju umjesto da gube godinu, ali da to i plate.
nastavnikhe
Posts: 214
Joined: 14/02/2012 14:22

#144 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by nastavnikhe »

JohnnyS wrote:Opet ista priča, čemu tolike cijene.... Jeste vi svjesni da fakultet uopće nije dužan raspisati nijedno mjesto za samofinancirajuće studente? Da su ta mjesta uvedena za one koji nisu ostvarili dovoljno dobar rezultat na prijemnom da bi im država osigurala studij pa im je fakultet ipak izašao u susret i ponudio im da ipak studiraju umjesto da gube godinu, ali da to i plate.
Nije pitano čemu tolike cijene već zašto u RS i FBiH postoje različita gledišta oko tretmana onih koji nisu ostvarili dobar rezultat! Moje pitanje,konstatacija,se odnosi na upisnu politiku. Da li to u RS imaju mudriju upisnu (općenitu) politiku pa se omogući i onima koji su ostvarili malo slabiji rezultat upis i šansa za željeni studij ili mi to u FBiH imamo mudriju upisnu politiku pa stavimo tako visoke cijene školarina!!??
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#145 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Razlika je u cijeni tolika kolika je razlika u kvalitetu. Realno. A mislim da bi cijena samofinansirajućeg studija trebala biti jednaka cijeni koja se plaća na privatnim fakultetima. Obzirom da ti studenti nisu zadovoljili na prijemnom ispitu na odgovarajući način, država ne bi trebala biti ta koja će im plaćati išta.
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#146 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by cove41 »

lacrima wrote:
nastavnikhe wrote:
Možeš li nam reći iz kojeg izvora imaš informaciju da će se cijena školarine na stomatološkom povećati?
Moje informacije direktno iz studentske službe upućuju na to da će školarina i dalje ostati 3000 KM
Iz pouzdanog izvora direktno sa Senata UNSA. Ova Odluka je usvojena na prošloj sjednici Senata Univerziteta u Sarajevu.
Ali ako već studiraš ne može niko da ti poveća školarinu. Ovakve odluke važe samo za one koji tek upisuju. Da obrazložim: Ukoliko ti povećaju školarinu, i ti ih eventualno tužiš, onda se u toj parnici oni posmatraju kao potencijalni izvršitelji krivičnog djela, i tu se primjenjuje Krivični zakon FBiH, koji u članu 5. kaže:
(1) Prema učinitelju krivičnog djela primjenjuje se zakon koji je bio na snazi u vrijeme
učinjenja krivičnog djela.
(2) Ako se poslije učinjenja krivičnog djela zakon jednom ili više puta izmijeni,
primijenit će se zakon koji je blaži za učinitelja.

U skladu sa ovime, oni bi tu potencijalnu tužbu izgubili, tako da ti ni po kojem osnovu ne smiju podići školarinu ako već studiraš i ista ti je 3000 KM.
Nadam se da je jasno, pozdrav :)
Bez namjere za ikakvo vrijeđanje, ali nemojte više molim Vas. Iako ste nekako pogodili i u suštini ste upravu, ovo što ste napisali nema nikakve veze s vezom. Ne da ste polupali lončiće, nego čitav servis za ručavanje.

Ovdje je jedino relevantan Zakon o obrazovanju, prema kojem fakultet završavate prema propisima koju su važili u trenutku upisivanja, ako Zakonom nije propisano drugačije.
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#147 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by seinfeld »

cove41 wrote: Bez namjere za ikakvo vrijeđanje, ali nemojte više molim Vas. Iako ste nekako pogodili i u suštini ste upravu, ovo što ste napisali nema nikakve veze s vezom. Ne da ste polupali lončiće, nego čitav servis za ručavanje.

Ovdje je jedino relevantan Zakon o obrazovanju, prema kojem fakultet završavate prema propisima koju su važili u trenutku upisivanja, ako Zakonom nije propisano drugačije.
Pa šta to konkretno znači?
Ako je nekome u momentu upisa važila upisnina od 3000 KM,
je li on mora do kraja studija imati upisninu od 3000 KM???
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#148 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

pici wrote:
muminovic wrote:Da li ko raspolaze sa tacnim podatkom, kako sam racunao u BiH je trenutno uposleno oko 10.000 (desethiljada) LJEKARA ?

po onome kako su prenosili mediji i portali, bas suprotno, da imamo deficit ljekara u citavoj BiH, pogotovo specijalista, hirurga, radiologa itd itd...mrsko mi traziti po netu al to je objavljivano u zadnje dvije godine, jer kao specijaliziraju i odose...oni koji bi vise novca i bolje uslove rada i zivota...jebte 6 godina studiras i 3 godine specijalizujes se i imas platu ko neki prosjecni administrant u budjetu il pjevac u sarajevskoj operi :mrgreen: tuga :(
Jeste deficit, al MASA mojih kolega je na birou :lol:
(uvažavajuci cinjenicu da gospoda ne želi ici u manja mjesta)

Fax 6 godina.......plata 1100 KM i 176 T.O.
Specijalizacija još 4 godine.......plata 1386 KM
Subspecijalizacija jos 2 godine....plata 1450 KM

Lik koji uvodi MojuTV plata ukupna primanja 1270 plata i 390 T.obrok ( 4 razreda srednje škole, jedva završio).....

A ti se zapitaj isplati li ti se studirati :mrgreen:
cove41
Posts: 306
Joined: 12/12/2011 17:36

#149 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by cove41 »

seinfeld wrote:
cove41 wrote: Bez namjere za ikakvo vrijeđanje, ali nemojte više molim Vas. Iako ste nekako pogodili i u suštini ste upravu, ovo što ste napisali nema nikakve veze s vezom. Ne da ste polupali lončiće, nego čitav servis za ručavanje.

Ovdje je jedino relevantan Zakon o obrazovanju, prema kojem fakultet završavate prema propisima koju su važili u trenutku upisivanja, ako Zakonom nije propisano drugačije.
Pa šta to konkretno znači?
Ako je nekome u momentu upisa važila upisnina od 3000 KM,
je li on mora do kraja studija imati upisninu od 3000 KM???
Zaista nisam upućen u problematiku i ne bih davao neke neprovjerene informacije. Ja sam se u ovom konkretnom slučaju zgrozio da se u istoj rečenici spominje tužba, parnica, potencijalni izvršilac krivičnog djela i još na sve to se primjeni KZ FBIH!!! Osobe sa ikakvim pravnim znanjem bi te gornje tvrdnje godinama ponavljale u čuđenju i nevjerici.

U skladu s tim, samo sam skrenuo pažnju, da neko ne bi uzeo nešto iz tog posta kao relevantno i tačno i možda donio neku važnu odluku. Za sve iz ovog područja treba konsultovati isključivo Zakon o obrazovanju KS i relevantne akte Univerziteta.

Lijep pozdrav...
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#150 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by seinfeld »

cove41 wrote:
Zaista nisam upućen u problematiku i ne bih davao neke neprovjerene informacije. Ja sam se u ovom konkretnom slučaju zgrozio da se u istoj rečenici spominje tužba, parnica, potencijalni izvršilac krivičnog djela i još na sve to se primjeni KZ FBIH!!! Osobe sa ikakvim pravnim znanjem bi te gornje tvrdnje godinama ponavljale u čuđenju i nevjerici.

U skladu s tim, samo sam skrenuo pažnju, da neko ne bi uzeo nešto iz tog posta kao relevantno i tačno i možda donio neku važnu odluku. Za sve iz ovog područja treba konsultovati isključivo Zakon o obrazovanju KS i relevantne akte Univerziteta.

Lijep pozdrav...
Ako nisi upućen zašto se uopće miješaš???
Ako nešto znaš odgovori na moje pitanje?
Post Reply