Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#151 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by pici »

Dr.medicine wrote:
pici wrote:
muminovic wrote:Da li ko raspolaze sa tacnim podatkom, kako sam racunao u BiH je trenutno uposleno oko 10.000 (desethiljada) LJEKARA ?

po onome kako su prenosili mediji i portali, bas suprotno, da imamo deficit ljekara u citavoj BiH, pogotovo specijalista, hirurga, radiologa itd itd...mrsko mi traziti po netu al to je objavljivano u zadnje dvije godine, jer kao specijaliziraju i odose...oni koji bi vise novca i bolje uslove rada i zivota...jebte 6 godina studiras i 3 godine specijalizujes se i imas platu ko neki prosjecni administrant u budjetu il pjevac u sarajevskoj operi :mrgreen: tuga :(
Jeste deficit, al MASA mojih kolega je na birou :lol:
(uvažavajuci cinjenicu da gospoda ne želi ici u manja mjesta)

Fax 6 godina.......plata 1100 KM i 176 T.O.
Specijalizacija još 4 godine.......plata 1386 KM
Subspecijalizacija jos 2 godine....plata 1450 KM

Lik koji uvodi MojuTV plata ukupna primanja 1270 plata i 390 T.obrok ( 4 razreda srednje škole, jedva završio).....

A ti se zapitaj isplati li ti se studirati :mrgreen:

ovo prvo to jest svi bi kancelariju u sarajevu...

ovo drugo mi je poznato odavno...nesarazmjeno placanje, bezumno je da jedan budjetski administrativac il ima platu ko doktor sa 6 godina medicinskog faksa, da ne pricamo o kulturnim djelatnicima koji imaju jednu predstavu godisnje il ni jednu i izadje vise za 400-500 KM od nekoga ko je specijaliziro ili jos vise...uzas


isplati se studirati i traziti posao vani...naravno moras biti strucan i posvecen poslu s diplomom otici u neku europsku kliniku dje bi se cjenilo i dobro naplacivalo za sve godine truda i ucenja...kod nas imad priucenih doktora tj dunĐŽera koliko hoš...bolje mesaru otić...al imaš i majstore svoga zanata, ja na takve kada naidjem ufaĆim se ko pjan plota...
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#152 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Bambi_na_kofeinu »

Koliko sam upoznata na farmaciji su ljudima u pola studija digli cijenu školarine sa 1500 na 3000 KM, za samofinansirajuće studente.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#153 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

pici wrote:

ovo prvo to jest svi bi kancelariju u sarajevu...

ovo drugo mi je poznato odavno...nesarazmjeno placanje, bezumno je da jedan budjetski administrativac il ima platu ko doktor sa 6 godina medicinskog faksa, da ne pricamo o kulturnim djelatnicima koji imaju jednu predstavu godisnje il ni jednu i izadje vise za 400-500 KM od nekoga ko je specijaliziro ili jos vise...uzas


isplati se studirati i traziti posao vani...naravno moras biti strucan i posvecen poslu s diplomom otici u neku europsku kliniku dje bi se cjenilo i dobro naplacivalo za sve godine truda i ucenja...kod nas imad priucenih doktora tj dunĐŽera koliko hoš...bolje mesaru otić...al imaš i majstore svoga zanata, ja na takve kada naidjem ufaĆim se ko pjan plota...
Bravo.
Ja kad vidim neke kolege kako rade meni je tacno zao pacijenata. Od njihovog razmisljanja se ježim (tipa: " ma malo mu kažeš blijed si, ovo ono, udariš mu carlamu, i odjebeš"), al razumijem to iz prostog razloga što znam kako su studirali i kako su kupovali ispite.
Ako ništa barem znam kome smijem otici od kolega kad mi nešto treba, a kome ne bih ni za savjet......jer bi bio blijed :lol:
vanquish
Posts: 3
Joined: 06/07/2014 22:43

#154 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by vanquish »

Koji su uvijeti za prebacivanje iz Sarajeva u Zagreb? Prosjek, nakon kojeg semestra? Hvala :)
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#155 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

User avatar
DaObjasnim
Posts: 24
Joined: 13/02/2014 12:38

#156 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by DaObjasnim »

Zna li neko kakvi su uslovi za upis na medicinski u Sarajevu za ljude koji dolaze iz bivsih republika ? I da li se zvanicno kotiraju kao stranci ili imaju neke povlastice u odnosu na nazovi potpune strance ?
haman doktor
Posts: 5
Joined: 10/07/2014 22:21

#157 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by haman doktor »

zdravo danas sam primljen na medicinski fakultet za samofinasirajuce, razmisljam da uplatim novac pa me interesuje da li postoji mogucnost da se prebacim na budjet u drugoj godini
hvala unaprijed :D :D
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#158 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

haman doktor wrote:zdravo danas sam primljen na medicinski fakultet za samofinasirajuce, razmisljam da uplatim novac pa me interesuje da li postoji mogucnost da se prebacim na budjet u drugoj godini
hvala unaprijed :D :D
bgt kolko je to love
nezz kako je sad, u moje vrijeme sa odredjenim prosjekom preko 8 ili 8,5 si imao mislim 50% popusta. vjerovatno kad neko otpadne ko je bio na budžetu
haman doktor
Posts: 5
Joined: 10/07/2014 22:21

#159 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by haman doktor »

Dr.medicine wrote:
haman doktor wrote:zdravo danas sam primljen na medicinski fakultet za samofinasirajuce, razmisljam da uplatim novac pa me interesuje da li postoji mogucnost da se prebacim na budjet u drugoj godini
hvala unaprijed :D :D
bgt kolko je to love
nezz kako je sad, u moje vrijeme sa odredjenim prosjekom preko 8 ili 8,5 si imao mislim 50% popusta. vjerovatno kad neko otpadne ko je bio na budžetu
sad je 6-7 hiljada
hvala za odgovor :D
no_namee
Posts: 15
Joined: 08/02/2014 12:24

#160 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by no_namee »

haman doktor wrote:zdravo danas sam primljen na medicinski fakultet za samofinasirajuce, razmisljam da uplatim novac pa me interesuje da li postoji mogucnost da se prebacim na budjet u drugoj godini
hvala unaprijed :D :D
I ja sam primljena u samofinansirajuće isto, pa sam se raspitala kod ovih što studiraju sad, 9.0 treba prosjek da se prebaciš u redovne, a ukoliko imaš 8.5 onda ti se prepolovi iznos pa plaćaš 3000 umjesto 6000. Od ovih što su prošle godine primljeni niko (od SF, sad za sad) nije ispunio uslov da se prebaci u redovne... Tako da, teško je o tome razmišljati, al' ne treba odustajati haha :-D
Edisontije
Posts: 126
Joined: 28/10/2012 20:16

#161 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Edisontije »

Završiti studij Medicine u Sarajevu i raditi u Njemačkoj ili Austriji=idealna kombinacija. :-D
Završiti studij Medicine u Sarajevu i raditi u BiH= :cry:
haman doktor
Posts: 5
Joined: 10/07/2014 22:21

#162 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by haman doktor »

no_namee wrote:
haman doktor wrote:zdravo danas sam primljen na medicinski fakultet za samofinasirajuce, razmisljam da uplatim novac pa me interesuje da li postoji mogucnost da se prebacim na budjet u drugoj godini
hvala unaprijed :D :D
I ja sam primljena u samofinansirajuće isto, pa sam se raspitala kod ovih što studiraju sad, 9.0 treba prosjek da se prebaciš u redovne, a ukoliko imaš 8.5 onda ti se prepolovi iznos pa plaćaš 3000 umjesto 6000. Od ovih što su prošle godine primljeni niko (od SF, sad za sad) nije ispunio uslov da se prebaci u redovne... Tako da, teško je o tome razmišljati, al' ne treba odustajati haha :-D
Hvala no_namee, ...
User avatar
seinfeld
Posts: 104
Joined: 23/04/2014 13:09

#163 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by seinfeld »

I kada se ispuni uslov sa prosjekom ocjena fakultet jednostavno odgovori da nema sredstava
za te namjene i odbije prelazak iz sf u redovne.
Btw, godina za sf na medicini je 6000 a na stomatologiji 3000 KM.
Alexstrasuz
Posts: 12
Joined: 23/02/2014 21:12

#164 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Alexstrasuz »

Zdravo.
Sljedece godine zavrsavam gimnaziju i planiram da upisem medicinski.
Zanima me dal sa ovim ocjenama imam sanse da upisem BIO 4 5 5 5 HEM 3 5 5 5 FIZ 3 3 4 5. Opsti prosjek je svake godine 4.6+ samo u prvom sam prosao sa 4.Vec sam se poceo pripremati za prijemni da mi bude lakse.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#165 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

Alexstrasuz wrote:Zdravo.
Sljedece godine zavrsavam gimnaziju i planiram da upisem medicinski.
Zanima me dal sa ovim ocjenama imam sanse da upisem BIO 4 5 5 5 HEM 3 5 5 5 FIZ 3 3 4 5. Opsti prosjek je svake godine 4.6+ samo u prvom sam prosao sa 4.Vec sam se poceo pripremati za prijemni da mi bude lakse.
Jedino ako razvalis prijemni.....
Samo ne kontam, ti vec isplanirao da ces imati sve petice u cetvrtom :lol: . Jesi to vidovit?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#166 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Dr.medicine »

haman doktor wrote: sad je 6-7 hiljada
hvala za odgovor :D

OMG :lol: :lol: :lol: :lol:
to sad uveli legalnu kupovinu ispita :lol: nema vise cjenovnika za pojedine predmete. jadni profesori, ostace mi gladni :lol: mada su svi lopovi vec otisli u penziju.

mislim da je jeftinije da odes u bec.
User avatar
Clarice Starling
Posts: 2
Joined: 17/09/2014 12:40

#167 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Clarice Starling »

Lijep pozdrav svima!
Većinu informacija koje su me interesirale sam našla u prijašnjim postovima osim onih vezanih za literaturu. Gdje ste je vi nabavljali, kopirali? Da li ste se bazirali samo na literaturu navedenu u planu i programu ili ste također imali i neke prateće skripte? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
P.S Svim brucošima Medicinskog fakulteta želim uspješnu tekuću školsku godinu. :bih:
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#168 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Clarice Starling wrote:Lijep pozdrav svima!
Većinu informacija koje su me interesirale sam našla u prijašnjim postovima osim onih vezanih za literaturu. Gdje ste je vi nabavljali, kopirali? Da li ste se bazirali samo na literaturu navedenu u planu i programu ili ste također imali i neke prateće skripte? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
P.S Svim brucošima Medicinskog fakulteta želim uspješnu tekuću školsku godinu. :bih:
A za šta ti treba, koja si godina, ili za prijemni?
P.S akademska godina :D
User avatar
Clarice Starling
Posts: 2
Joined: 17/09/2014 12:40

#169 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Clarice Starling »

Prva sam godina. :mrgreen:
Vivere tota vita discendum est. :thumbup:
st_jel_drama29
Posts: 5
Joined: 21/09/2014 17:28

#170 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by st_jel_drama29 »

ja se ubacujem ovako ko padobranac i to sa pitanjem moze li mi tko reci kako stoje stvari sa smjestajem u sarajevu. Znači student medicine gdje je najbolje traziti,kakve s cijene itd. Znam da postoje oglasi u novinama,internet i sve te šeme ali me zanima savjeti ljudi/studenata koji su vec tamo. hvala vam
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#171 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Prva godina, skoro sve na katedrama s kupuje. Bar je tako bilo kad sam ja bio prva godina :) Anatomija - Lokomotorni sistem za početak, poslije Perović kopiran. Histologija - Hrnjičević za prvi a Junqiera za drugi semestar.Ja uzeo prvi semestar original na katedri a za drugi kopirao xD Ostalo je nebitno, snaći ćeš se :)

Što se tiče smještaja, najbolje je naravno blizu fakulteta, al u principu gdje god nađeš je ok. Fax je odlično povezan sa gradom, trolejbuska stanica je nekih 300 m od fakutleta, a tramvaj je kod Predsjeništva/Alipašine džamije, nekih 1,5 km od faxa, ništa pretjerano.
st_jel_drama29
Posts: 5
Joined: 21/09/2014 17:28

#172 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by st_jel_drama29 »

Pozdrav!
Može li mi tko reći s kojim predmetima pocinje 3.godina? Hvala
st_jel_drama29
Posts: 5
Joined: 21/09/2014 17:28

#173 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by st_jel_drama29 »

... i da hvala na informacijama za smještaj
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#174 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by P308 »

st_jel_drama29 wrote:ja se ubacujem ovako ko padobranac i to sa pitanjem moze li mi tko reci kako stoje stvari sa smjestajem u sarajevu. Znači student medicine gdje je najbolje traziti,kakve s cijene itd. Znam da postoje oglasi u novinama,internet i sve te šeme ali me zanima savjeti ljudi/studenata koji su vec tamo. hvala vam
Trazi po Mejtasu, Bjelavama, Kosevu i Visnjiku ako zelis da si blizu faxa, ali s obzirom da su nabrojana naselja gotovo sam centar grada - znaci da je vjerovatno skuplje.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#175 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

st_jel_drama29 wrote:Pozdrav!
Može li mi tko reći s kojim predmetima pocinje 3.godina? Hvala
Patologija, Patofiziologija, Farmakologija
Post Reply