Medicinski fakultet Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#1 Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Ima li ovdje studenata medicine u Sarajevu?
Planiram upisati medicinu, ali bih voljela da znam neke pojedinosti o fakultetu, od ljudi koji već studiraju.
Zanimaju me predmeti, profesori, prijemni ispit, sve vezano za fax što mi može pomoći. :-D
Help ljudiii :-)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#2 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

ma ima nas jaranice al' ima ti to sve negdje i napisano, mrsko nam više :D
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#3 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Daj barem link, bilo šta, fkt mi je bitnooo. :-D
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#4 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

http://www.klix.ba/forum/medicina-studi ... .html-f=37

http://www.klix.ba/forum/kakav-prijemni ... .html-f=37

http://www.klix.ba/forum/prijemni-za-me ... .html-f=37

evo, ako bude još šta trebalo, bujrum pitaj, al' i ti nađeš da postavljaš ovakva pitanja u po januarskog roka haha :P
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#5 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Hahaha, ma neću ništa pitat', učite ljudi. :-)
Hvala ti. :-D
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#6 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

Uči fiziku, hemiju i biologiju (ovo je poredano po težini testa na prijemnom koji je meni bio, moguće je sad ove godine čak i da hemija skoči na prvo mjesto jer je Lekićka otišla u penziju a Rimpapa sastavlja testove koje ni sam ne zna da riješi, barem na njegovom famoznom predmetu koji je btw toliko bitan za medicinu k'o razvoj kišne gliste za nuklearnu fiziku.).
A u februaru, ako te šta bude još zanimalo, pitaj, bićemo rahat, sad definitivno nismo, čemu kumuje gore spomenuti docent i vd. šefa katedre :D
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#7 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Učim, učim, ali me baš strah prijemnog.. :-( Imam osjećaj da neću položiti, koliko god učila.. Ja sam se zeznula u gimnaziji, nakon dvije godine sam izabrala matematičko - informatički smjer, jer sam bila ubjeđena da ću upisati ETF, i onda sam skontala da mi se to uopšte ne sviđa, pa sam se na polugodištu pokušala prebaciti u prirodni smjer, ali nisam mogla.. Nevermind, sad učim hemiju, fiziku i biologiju, fizika mi je najlakša, pošto je imam trenutno u školi kao predmet, i ide mi, nije mi teška.. Hemija - preteška :-( a biologija je lagana za učiti. :-D Imam hrpu prijemnih i dosta sam ih već prešla, ali kažu da bez štele nema upisa na medicinu...
Čekam vas u februaru na ovoj temi. :-D Sretno vam. :-*
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#8 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ali_G »

Prijemni na medicini je najnelogicniji prijemni u okviru univerziteta. Svi ti predmeti su totalno nepotrebni, al eto :D
Sto se tice prica da bez stele nema upisa na medicinu, ja cu ti reci da to nije tacno. Ljudi koji imaju odlican uspjeh u skoli, al zaista odlican a ne navucene 4,5 prosjeke i koji svojski sjednu i pripreme prijemne predmete nece imati nikakvih problema.
saar993
Posts: 1
Joined: 20/01/2013 23:56

#9 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by saar993 »

LeeejLaaa wrote:Ima li ovdje studenata medicine u Sarajevu?
Planiram upisati medicinu, ali bih voljela da znam neke pojedinosti o fakultetu, od ljudi koji već studiraju.
Zanimaju me predmeti, profesori, prijemni ispit, sve vezano za fax što mi može pomoći. :-D
Help ljudiii :-)
Prijemni 2012. godine nije bio uopšte težak. Ja sam izlazio na prvi rok, ali nisam položio jer sam imao porodičnu tragediju. Najbitnije ti je da dobro spremiš fiziku, svaki zadatak ima "caku".Ove godine je bilo 40% pitanja sa probnog testa. Što se tiče hemija, sva pitanja su iz Repetitorija Lekić-Korać. Moraš dobro obratiti pažnju na rekacije iz repetitorija i biohemiju (proteini, DNK,RNK, teorije baza i kiselina). Za biologiju ti je najbitnija mejoza i mitoza, i fiziologija čovjeka; uglavnom se pitanja vrte oko toga. P.S Za fiziku ti preporučujem tzv. "Žutu zbirku".
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#10 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

eto što se mene tiče, februar je :P
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#11 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Znači bude dosta zadataka i pitanja sa pripremne nastave? Svakako sam planirala ići na pripremnu... Meni je najveći problem hemija, pošto sam matematičko - informatički smjer u Gimnaziji, i hemiju nemam već dvije godine.. Pokušala sam se prebaciti u prirodni, ali nisam mogla. :-( Zezne se tako čovjek jbg.. Fizika mi ide dobro, to mi nije neki problem, biologija isto, to sam skoro pripremila.. Ali hemija je :-( Ne znam kako ću sve stići, ima dostaa gradiva, a imam i mnogo obaveza oko škole, malo vremena za bilo šta drugo... Je li ima neko primjere prijemnih od prošlih godina? Ove od 2o12. imam, ako neko ima još kakve, nek mi javi.. Puno će mi pomoćii. :-) Hvala vam ljudi svima! :-D
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#12 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

LeeejLaaa wrote:Znači bude dosta zadataka i pitanja sa pripremne nastave? Svakako sam planirala ići na pripremnu... Meni je najveći problem hemija, pošto sam matematičko - informatički smjer u Gimnaziji, i hemiju nemam već dvije godine.. Pokušala sam se prebaciti u prirodni, ali nisam mogla. :-( Zezne se tako čovjek jbg.. Fizika mi ide dobro, to mi nije neki problem, biologija isto, to sam skoro pripremila.. Ali hemija je :-( Ne znam kako ću sve stići, ima dostaa gradiva, a imam i mnogo obaveza oko škole, malo vremena za bilo šta drugo... Je li ima neko primjere prijemnih od prošlih godina? Ove od 2o12. imam, ako neko ima još kakve, nek mi javi.. Puno će mi pomoćii. :-) Hvala vam ljudi svima! :-D
1. odakle si, da ti kažem kome da se javiš da ja znam da je blizu da ti da pitanja od prošlih godina, može ovo na pp a ako si iz Sarajeva, idi u kopirnicu ispod somatologije imaš tu sve živo, traži pitanja od prošlih godina, i ostalo sve što ti treba imaju oni sve
2. Hemija, to preradi iz Repetitorija od Lekićke. Sve bude odatle, ali opet napominjem, nama je dosad Lekićka i sastavljala prijemni, od ove godine neće jer je otišla u penziju, ali ne bi se trebalo puno mijenjati
3. Na testu bude nešto sa pripremne, nešto i ne bude, kako kad ne zna se nikad to, al' obavezno otiđi da makar ponoviš ako ništa
Ninica1111
Posts: 7
Joined: 08/01/2013 22:42

#13 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ninica1111 »

e ovako ljudi, mene zanima gdje mogu vidjeti kad su pripreme na medicini jer na stranici fakulteta nema nista, i trebam li se spremati fiziku bas od korice do korice ili neko gradivo malo vise? :)
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#14 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Desnik »

Ninica1111 wrote:e ovako ljudi, mene zanima gdje mogu vidjeti kad su pripreme na medicini jer na stranici fakulteta nema nista, i trebam li se spremati fiziku bas od korice do korice ili neko gradivo malo vise? :)
Prošle godine su pripreme bile zadnje tri sedmice juna, od 11.6. do 30.6.2012.

Fizika je bila uuuuubjedljivo najteži predmet i u prvom roku nije bila ni popunjena upisna kvota za redovne,

najviše zbog fizike, nego tek u drugom.

Nakon drugog roka je ostalo nepopunjenih a planiranih mjesta za samofinansirajuće, jer jednostavno

nije dovoljan broj položio prijemni.
Ninica1111
Posts: 7
Joined: 08/01/2013 22:42

#15 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Ninica1111 »

lacrima wrote:
LeeejLaaa wrote:Znači bude dosta zadataka i pitanja sa pripremne nastave? Svakako sam planirala ići na pripremnu... Meni je najveći problem hemija, pošto sam matematičko - informatički smjer u Gimnaziji, i hemiju nemam već dvije godine.. Pokušala sam se prebaciti u prirodni, ali nisam mogla. :-( Zezne se tako čovjek jbg.. Fizika mi ide dobro, to mi nije neki problem, biologija isto, to sam skoro pripremila.. Ali hemija je :-( Ne znam kako ću sve stići, ima dostaa gradiva, a imam i mnogo obaveza oko škole, malo vremena za bilo šta drugo... Je li ima neko primjere prijemnih od prošlih godina? Ove od 2o12. imam, ako neko ima još kakve, nek mi javi.. Puno će mi pomoćii. :-) Hvala vam ljudi svima! :-D
1. odakle si, da ti kažem kome da se javiš da ja znam da je blizu da ti da pitanja od prošlih godina, može ovo na pp a ako si iz Sarajeva, idi u kopirnicu ispod somatologije imaš tu sve živo, traži pitanja od prošlih godina, i ostalo sve što ti treba imaju oni sve
2. Hemija, to preradi iz Repetitorija od Lekićke. Sve bude odatle, ali opet napominjem, nama je dosad Lekićka i sastavljala prijemni, od ove godine neće jer je otišla u penziju, ali ne bi se trebalo puno mijenjati
3. Na testu bude nešto sa pripremne, nešto i ne bude, kako kad ne zna se nikad to, al' obavezno otiđi da makar ponoviš ako ništa
je l mi moze netko reci kako se zove ta kopirnica? :)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#16 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

kopirnica ispod stomatologije :D
nemam pojma kako se zove, pitaj nekog gore kad odeš :)
EmiceBar
Posts: 1
Joined: 24/04/2013 14:11

#17 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by EmiceBar »

Cao svima,ja sam pocela prijemni da spremam u februaru,skoro sam pri kraju,opet treba naravno sve da ponovim,ja sam zadovoljna,ali kad procitam ove komentare muka mi je,ne smatram sebe nekim talentom ya tu fiziku,iako mi je prosjek 4,8-5,00
I da ne trazim,bila bih stvarno zahvalna kad bi neko poslao neki primjer testova od prosle godine,u sarajevo dolayim na pripreme,inace sam iz crne gore :)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#18 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by lacrima »

EmiceBar wrote:Cao svima,ja sam pocela prijemni da spremam u februaru,skoro sam pri kraju,opet treba naravno sve da ponovim,ja sam zadovoljna,ali kad procitam ove komentare muka mi je,ne smatram sebe nekim talentom ya tu fiziku,iako mi je prosjek 4,8-5,00
I da ne trazim,bila bih stvarno zahvalna kad bi neko poslao neki primjer testova od prosle godine,u sarajevo dolayim na pripreme,inace sam iz crne gore :)
Poslao bih ti ja al' nemam na kompjuteru, imam ovako.
Probat ću poslije prvog maja da stavim na neku stranicu.
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#19 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Desnik »

EmiceBar wrote:Cao svima,ja sam pocela prijemni da spremam u februaru,skoro sam pri kraju,opet treba naravno sve da ponovim,ja sam zadovoljna,ali kad procitam ove komentare muka mi je,ne smatram sebe nekim talentom ya tu fiziku,iako mi je prosjek 4,8-5,00
I da ne trazim,bila bih stvarno zahvalna kad bi neko poslao neki primjer testova od prosle godine,u sarajevo dolayim na pripreme,inace sam iz crne gore :)
Ako si iz CG, nisi preko svijeta,

neka ti neko donese kopije testova iz Sarajeva.

A ako ti nekoga put vodi u Tuzlu, i tamo se na medicini

spremaju prijemni iz istih zbirki zadataka, pa neka ti potraži u Tuzli na medicinskom faksu.

Ja se ne bih zapustio i čekao pripremnu nastavu , ti moraš imati zbirke već sada.

Lani je na medicini u Sa prijemni zbilja bio katastrofalan, nisu ni primili raspisani broj redovnih-samofinansirajućih

jer nije dovoljan broj položio prijemni.
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#20 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

lacrima wrote:
LeeejLaaa wrote:Znači bude dosta zadataka i pitanja sa pripremne nastave? Svakako sam planirala ići na pripremnu... Meni je najveći problem hemija, pošto sam matematičko - informatički smjer u Gimnaziji, i hemiju nemam već dvije godine.. Pokušala sam se prebaciti u prirodni, ali nisam mogla. :-( Zezne se tako čovjek jbg.. Fizika mi ide dobro, to mi nije neki problem, biologija isto, to sam skoro pripremila.. Ali hemija je :-( Ne znam kako ću sve stići, ima dostaa gradiva, a imam i mnogo obaveza oko škole, malo vremena za bilo šta drugo... Je li ima neko primjere prijemnih od prošlih godina? Ove od 2o12. imam, ako neko ima još kakve, nek mi javi.. Puno će mi pomoćii. :-) Hvala vam ljudi svima! :-D
1. odakle si, da ti kažem kome da se javiš da ja znam da je blizu da ti da pitanja od prošlih godina, može ovo na pp a ako si iz Sarajeva, idi u kopirnicu ispod somatologije imaš tu sve živo, traži pitanja od prošlih godina, i ostalo sve što ti treba imaju oni sve
2. Hemija, to preradi iz Repetitorija od Lekićke. Sve bude odatle, ali opet napominjem, nama je dosad Lekićka i sastavljala prijemni, od ove godine neće jer je otišla u penziju, ali ne bi se trebalo puno mijenjati
3. Na testu bude nešto sa pripremne, nešto i ne bude, kako kad ne zna se nikad to, al' obavezno otiđi da makar ponoviš ako ništa

Ma znam, na pripremne ću ići, to mi je jedina nada :-P
A hvala ti punoooo. :-D
croup
Posts: 11
Joined: 26/03/2013 12:58

#21 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by croup »

Planiram upisati fakultet zdravstvene njege i terapije u Sarajevu, pa me zanima ako ima neko da je zavrsio ili da ide... Da li je tezak prijemni, iz kojih oblasti bude i kakva je organizacija na fakultetu? hvala
User avatar
zeri
Posts: 18
Joined: 13/04/2013 19:31

#22 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by zeri »

Ima li neko literature o CT-u preciznije u njegovoj ulozi kod traume abdomena?
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#23 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by Desnik »

Završen prijemni na medicini u Tuzli.
400 prijavljenih, 120 primljenih, od čega 75 redovnih, a 45 redovnih-samofinansirajućih
50 položilo prijemni a nisu primljeni, jer su bili ispod kvote od 120.
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#24 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by nOrMaLaC »

I je li bilo preko štele primljenih? a? 8-)
LeeejLaaa
Posts: 20
Joined: 13/01/2013 14:52

#25 Re: Medicinski fakultet Sarajevo

Post by LeeejLaaa »

Hvala na informaciji za Tuzlu. :-D

Joj scene, položiš, i ne prime te. :-/
Meni je u ponedjeljak, molim Boga više da prođe, barem da vidim da nisam primljena, samo da nemam ovog pritiska, ne mogu više.. :-? A kad (ako) upišem, već ću navići haha. :-D
I da, ja sam čula da naredne godine nema prijemnog na medicini, tj, ni na jednom fakultetu, ali je besmisleno da ukinu na medicini.. Zna li iko išta vezano za to?

I još nešto.. Je li istina da se na medicini ne možeš prebaciti iz samofinansirajućih u redovne nikako? Neki kažu da je uslov anatomija, neki da se ne može nikako prebaciti, ako kreneš kao samofinansirajući, tako moraš ići 6 godina.. :shock:
Ako je uslov prosjek, koliko mora biti, 8,5 ili više?
Post Reply