Medicinski fakultet Foča

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#1 Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

Evo vidjeh da nema ove teme pa da otvorim... Jel' ima neko da studira tamo? Kako je? Kakva je organizacija fakulteta, predavanja, ispita itd ?? Kakav je prijemni?

Ja sam se iznenadio kad sam vidio da ima MF u Foči, ali to je ustvari univerzitet Istocno Sarajevo, a samo je MF smjesten u Foči. Meni se ne cini lose, gledao sam i rang liste sad od ove godine i cini mi se poprilicno lako za upasti...
80 studenata se prima a bilo je prijavljenih 150.. Pa evo ko voli medicinu i zeli studirati a nije mu bitno gdje, mislim da ovo nije losa prilika (mislim da cu ja pokusati upisati ovdje)... Stomatologija prima 40 studenata, prijavljenih bilo 29 i naravno svi su prosli.. Na prijemnom ja mislim bude biologija i kemija..

Ako neko zna nesto o navedenom fakultetu ili mozda studira tamo, neka pise ovdje.. :)
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#2 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

Ne vidim u cemu je problem?? Mozda zato sto je Univerzitet Istocno Sarajevo, a ne Univerzitet Sarajevo?? Pretpostavljam da je to u pitanju...
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by starii »

ja sam cuo da se otvara Viša medicinska škola u Dejčićima :D
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#4 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by zambaklija »

neđe je pisalo da MTI otvara odjeljenje u Čekrčićima :D
User avatar
alkibijad
Posts: 49
Joined: 05/05/2010 17:16

#5 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by alkibijad »

Ja ti mogu onako iz druge ruke dati neka obavještenja o Medicinskom fakultetu u Foči . Naime, ja sam iz Doboja, a u Foči radim, i tako dešavalo se da povezem do Foče neke studente koji ovdje studiraju, a iz Doboja su. Pitao sam ih kakav je kvalitet predavanja, prakse i uopšte kako ocjenjuju taj faks. Priznajem da sam bio dobro skeptičan u pogledu njegovog kvaliteta, jer danas fakulteti niču kao gljive poslije kiše.

Rekli su mi sljedeće: 1) profesori uglavnom dolaze iz Srbije i zadovoljni su njihovim kvalitetom, 2) zgrada fakulteta je moderno opremljena, 3) praksu obavljaju u bolničkom centru.

Na ovo mogu dodati još da sam čuo različite akcenete u kafićima otkako sam ovdje, iz raznih djelova BiH, ali i CG i Srbije. Radni kolega mi je upravo rekao da bolnica treba uskoro da dobije nekakvu laboratoriju pa će valjda i to biti iskorišteno u nastavi.

E, sad ima i ona druga strana medalje. Ja sam studirao u Beogradu, a sada sam upisao master studij u Sarajevu. Nije studiranje samo knjiga i bubanje, treba mladom čovjeku još svašta nešta :)
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#6 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by ljevoruki »

TripLos wrote:
boyche wrote:Ne vidim u cemu je problem?? Mozda zato sto je Univerzitet Istocno Sarajevo, a ne Univerzitet Sarajevo?? Pretpostavljam da je to u pitanju...
Nista lave , samo studiraj

Nadam se da ces se i zaposlit u ISa a ne u Sa
Nekad smo govorili 'Dabogda te Shanko lijecio' , sada to mijenjamo u 'Dabogda te lijecio student medicine iz Foce'
:D
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#7 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

Boze moj dragi, koliko ljubomornih, retardiranih, mentalno zaostalih i da ne nabrajam dalje pogrdne nazive ima u ovoj jebenoj drzavi.. Svaki put se iznova iznenadim, ali eto sta je tu je..
i da ovo nije jedan od onih fakulteta koji nicu kao sto alkibijad rece ko gljive poslije kise, vec postoji od 1993.
Tocnije od 1944 cini mi se postoji kao medicnski fakultet Foca, ali je bio smjesten u Sarajevu, a od '93. je u Foci, tako da..
@alkibijad, hvala na opseznom odgovoru.. Slazem se i to da covjek treba malo prozivjeti to dok je na fakultetu i da treba studentskog zivota.. Ali, postoji i ona druga strana medalje a to je da se ljudi upisuju vecinom u Sarajevo zato sto je to "Sarajevo" i nema veze ako nece biti primljen na onaj fakultet koji mu je primaran i koji ga zanima, predace nesto deseto i to upisati, ali u Sarajevu.. Malo je njih koji bi probali primjera radi nije primljen na medicinu u Sarajevu i upise pravo, malo ih je koji bi isto probali medicinu sta ja znam u Banja Luci ili Mostaru, nebitno....
Nadam se da me razumijes..
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#8 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by detroit-mercy »

boyche wrote:Boze moj dragi, koliko ljubomornih, retardiranih, mentalno zaostalih i da ne nabrajam dalje pogrdne nazive ima u ovoj jebenoj drzavi.. Svaki put se iznova iznenadim, ali eto sta je tu je..
i da ovo nije jedan od onih fakulteta koji nicu kao sto alkibijad rece ko gljive poslije kise, vec postoji od 1993.
Tocnije od 1944 cini mi se postoji kao medicnski fakultet Foca, ali je bio smjesten u Sarajevu, a od '93. je u Foci, tako da..
@alkibijad, hvala na opseznom odgovoru.. Slazem se i to da covjek treba malo prozivjeti to dok je na fakultetu i da treba studentskog zivota.. Ali, postoji i ona druga strana medalje a to je da se ljudi upisuju vecinom u Sarajevo zato sto je to "Sarajevo" i nema veze ako nece biti primljen na onaj fakultet koji mu je primaran i koji ga zanima, predace nesto deseto i to upisati, ali u Sarajevu.. Malo je njih koji bi probali primjera radi nije primljen na medicinu u Sarajevu i upise pravo, malo ih je koji bi isto probali medicinu sta ja znam u Banja Luci ili Mostaru, nebitno....
Nadam se da me razumijes..
A da mozda univerzitetski klinicki centri nemaju kakve veze zasto osobe idu u odredjeni grad da studiraju :mrgreen: . Medicina nije samo uzmi knjigu i nabubaj nego i gdje imas praksu i ko sve radi na tim mjestima gdje imas praksu, koje sve klinike imaju, mislim mnogo drugih stvari izvan suhe teorije :mrgreen:. Da nije tako, onda bi u svakom selu mogao otvoriti medicinski fakultet :skoljka: .
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#9 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

detroit-mercy wrote:
boyche wrote:Boze moj dragi, koliko ljubomornih, retardiranih, mentalno zaostalih i da ne nabrajam dalje pogrdne nazive ima u ovoj jebenoj drzavi.. Svaki put se iznova iznenadim, ali eto sta je tu je..
i da ovo nije jedan od onih fakulteta koji nicu kao sto alkibijad rece ko gljive poslije kise, vec postoji od 1993.
Tocnije od 1944 cini mi se postoji kao medicnski fakultet Foca, ali je bio smjesten u Sarajevu, a od '93. je u Foci, tako da..
@alkibijad, hvala na opseznom odgovoru.. Slazem se i to da covjek treba malo prozivjeti to dok je na fakultetu i da treba studentskog zivota.. Ali, postoji i ona druga strana medalje a to je da se ljudi upisuju vecinom u Sarajevo zato sto je to "Sarajevo" i nema veze ako nece biti primljen na onaj fakultet koji mu je primaran i koji ga zanima, predace nesto deseto i to upisati, ali u Sarajevu.. Malo je njih koji bi probali primjera radi nije primljen na medicinu u Sarajevu i upise pravo, malo ih je koji bi isto probali medicinu sta ja znam u Banja Luci ili Mostaru, nebitno....
Nadam se da me razumijes..
A da mozda univerzitetski klinicki centri nemaju kakve veze zasto osobe idu u odredjeni grad da studiraju :mrgreen: . Medicina nije samo uzmi knjigu i nabubaj nego i gdje imas praksu i ko sve radi na tim mjestima gdje imas praksu, koje sve klinike imaju, mislim mnogo drugih stvari izvan suhe teorije :mrgreen:. Da nije tako, onda bi u svakom selu mogao otvoriti medicinski fakultet :skoljka: .

Jesi sad ovime htio reci da je u Foci zato sto ona ima klinicke centre ili suprotno ??
User avatar
alkibijad
Posts: 49
Joined: 05/05/2010 17:16

#10 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by alkibijad »

http://www.ues.rs.ba/lat/medicinski-fakultet

http://www.bolnicafoca.com/

Nit' je Harvard, nit' klinika Švarcvald, ali nije ni loše :)

E, sad ko hoće da se nečemu podruguje i ismijava njega nikakvi argumenti neće zaustaviti. Ovo je za one koje možda ova tema zaista interesuje.

Moj radni kolega iz Goražda mi je pričao kako mu je kćerka htjela na stomatologiju u Foči. Na kraju je ipak upisala socijalni rad u Sarajevu. Da će joj biti ljepše i da će imati šta da vidi u Sarajevu, to ne sumnjam. Da će se usrećiti s tim socijalnim radom - e to sumnjam :)
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#11 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by frngla »

je l' vi mene zaj*****te?
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#12 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

Naravno da je najalkse podrugivati se necemu i ismijavati pogotovo ono sto se nalazi negdje na nekom mjestu koje tebi osobno nije drago ili vjerojatno ne volis, pogotovo jos ako je to mjesto slucajno manje od onoga gdje si ti.. Ee pa na sta li onda tek lice te obrazovne ustanove koje su tamo ili slicno...
Al' eto svaki cigo svog konja hvali...
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#13 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by Bambi_na_kofeinu »

I tako i medicina ode u tri lijepe materine.
Hajde, neka...kad je šenluk nek' i hala gori.
Dr Arsla
Posts: 1177
Joined: 05/01/2013 16:16

#14 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by Dr Arsla »

Što bi reko dr Arslanagić ma zdra'o. Sad je najveća kletva dabogda te liječio doktor s fočanskom diplomom. Doduše znam ja i masu svijeta što nije moglo završit medicinu u Tuzli pa se prebacili u Sarajevo i većina tu završila studije. :D
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#15 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by bumboo »

Znam 2 osobe koje su završile fax u Foči, jedna stomatologiju, druga medicinu i naknadno specijalizirala u BG. I obadvije su prezadovoljne stečenim znanjem, rade dobre poslove. Taj fakultet uopće nije zajebancija, dolaze im profesori iz BG, a praksu obavljaju u bolnici koja je jedna od najvećih u RS. Ne treba pretjerivati s predrasudama... Neko ima afiniteta prema tim strukama i ljubavi prema svome poslu i nije mu bitno gdje će završiti jer će se sigurno i naknadno stručno usavršavati kroz rad, a nekome je samo stalo da uokviri diplomu sarajevskog, zagrebačkog ili beogradskog univerziteta, pa taman poslije radio čitav život u seoskoj ambulanti.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#16 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by fantom slobode »

Ma je li ovo reklama za medicinski fakultet u Foci??????


Vece gluposti odavno nisam cuo...Biznis, novo radno mesto...Na nivou kiseljackog univerziteta...
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#17 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by Bambi_na_kofeinu »

Dr Arsla wrote:Što bi reko dr Arslanagić ma zdra'o. Sad je najveća kletva dabogda te liječio doktor s fočanskom diplomom. Doduše znam ja i masu svijeta što nije moglo završit medicinu u Tuzli pa se prebacili u Sarajevo i većina tu završila studije. :D
Medicinski faks u Tuzli je beton, generalno tuzlanski Univerzitet se može pohvaliti profesionalnošću.
bumboo wrote: Neko ima afiniteta prema tim strukama i ljubavi prema svome poslu i nije mu bitno gdje će završiti jer će se sigurno i naknadno stručno usavršavati kroz rad,
To se traži, ljekari koji će se se usavršiti jednom kada se pacijenata dočepaju.
Jebeno je što se nažalost neće usavršavati na bližim članovima svoje porodice.
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#18 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

bumboo wrote:Znam 2 osobe koje su završile fax u Foči, jedna stomatologiju, druga medicinu i naknadno specijalizirala u BG. I obadvije su prezadovoljne stečenim znanjem, rade dobre poslove. Taj fakultet uopće nije zajebancija, dolaze im profesori iz BG, a praksu obavljaju u bolnici koja je jedna od najvećih u RS. Ne treba pretjerivati s predrasudama... Neko ima afiniteta prema tim strukama i ljubavi prema svome poslu i nije mu bitno gdje će završiti jer će se sigurno i naknadno stručno usavršavati kroz rad, a nekome je samo stalo da uokviri diplomu sarajevskog, zagrebačkog ili beogradskog univerziteta, pa taman poslije radio čitav život u seoskoj ambulanti.
Napokon jedan pametan post... Ako neko voli svoj posao i tu medicinu, nije mu bitno gdje ce je zavrsiti, kako vam to samo nije jasno??!! Ne znam al' eto... Praksa je puno bitnija od teorije, barem u ovoj grani znanosti, poseri se na diplomu svakog univerziteta i medicinskog fakulteta ako ne znas osnovne stvari odraditi... Tako da..
Ma je li ovo reklama za medicinski fakultet u Foci??????


Vece gluposti odavno nisam cuo...Biznis, novo radno mesto...Na nivou kiseljackog univerziteta...
Jarane moj dragi, ti pojma nemas sta pricas... "Kiseljacki univerzitet" kako ga ti nazivas NE POSTOJI!, postoji samo pravni fakultet u kiseljaku koji je od Univerziteta Travnik, je privatni, a ovaj medicinski fakultet je drzavni i tako da je abnormalno porediti te dvije ustanove..

I da jos nesto na fakultetu je 90% profesora sa Beograda, tako da ovo dodje kao izdvojeno odjeljenje faxa u Beogradu...
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#19 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by Bambi_na_kofeinu »

boyche wrote: Praksa je puno bitnija od teorije, barem u ovoj grani znanosti, poseri se na diplomu svakog univerziteta i medicinskog fakulteta ako ne znas osnovne stvari odraditi... Tako da..
Ja cijeli život gledam sve "medicinske" serije ikad, bilo je tu svega, ER, Chicago hope, Grey's anatomy, i naravno House.
I perfektno se služim nožem i vilicom.
I kada bi mi neko samo dao šansu da se malo praktično usavršim hladno bih svima mogla dokazati da se mogu posrati na svoje diplome :dance:
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#20 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by starii »

ma mozemo mi pricati valja il ne valja ovaj ili onaj fakultet ali je istina da raja sa zavrsenom medicinom ha u tuzli ha u sarajevu ha u foci odlazi iz bih i radi vani...prosle godine je oko 200 doktora napustilo republiku mrsku a iz kantona sarajevo je otislo 50 doktora...nek im je sretno,ljudi izucili zanat i sto ne bi bolje zivili :)
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#21 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

starii wrote:ma mozemo mi pricati valja il ne valja ovaj ili onaj fakultet ali je istina da raja sa zavrsenom medicinom ha u tuzli ha u sarajevu ha u foci odlazi iz bih i radi vani...prosle godine je oko 200 doktora napustilo republiku mrsku a iz kantona sarajevo je otislo 50 doktora...nek im je sretno,ljudi izucili zanat i sto ne bi bolje zivili :)
Potpisujem starii.. I ja bih isto kad bih mogao, vjeruj mi :)
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#22 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by svjezi_ustipak »

boyche wrote:
starii wrote:ma mozemo mi pricati valja il ne valja ovaj ili onaj fakultet ali je istina da raja sa zavrsenom medicinom ha u tuzli ha u sarajevu ha u foci odlazi iz bih i radi vani...prosle godine je oko 200 doktora napustilo republiku mrsku a iz kantona sarajevo je otislo 50 doktora...nek im je sretno,ljudi izucili zanat i sto ne bi bolje zivili :)
Potpisujem starii.. I ja bih isto kad bih mogao, vjeruj mi :)
prvo upisi fakultet ziv bio i zavrsi pa onda pocni sa davanjem takvog misljenja.
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#23 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

svjezi_ustipak wrote:
boyche wrote:
starii wrote:ma mozemo mi pricati valja il ne valja ovaj ili onaj fakultet ali je istina da raja sa zavrsenom medicinom ha u tuzli ha u sarajevu ha u foci odlazi iz bih i radi vani...prosle godine je oko 200 doktora napustilo republiku mrsku a iz kantona sarajevo je otislo 50 doktora...nek im je sretno,ljudi izucili zanat i sto ne bi bolje zivili :)
Potpisujem starii.. I ja bih isto kad bih mogao, vjeruj mi :)
prvo upisi fakultet ziv bio i zavrsi pa onda pocni sa davanjem takvog misljenja.
Ne vidim sta je lose u tome sto sam rekao da bih otisao nakon sto bih zavrsio faks? Sta ne treba gledati u buducnost? Zar stvarno mislite da ce se u drzavi popraviti stanje u narednih 7-10 godina ? :?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#24 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by svjezi_ustipak »

boyche wrote:
Ne vidim sta je lose u tome sto sam rekao da bih otisao nakon sto bih zavrsio faks? Sta ne treba gledati u buducnost? Zar stvarno mislite da ce se u drzavi popraviti stanje u narednih 7-10 godina ? :?
nemislim da jeuopce lose. itekako imas pravo da gledas unaprijedi planiras svoju buducnost. ipak, neko ko nije ni upisao medicinski fakultet vec se stavlja u poziciju tih 200 ljekara iz rs i 50 iz KS koji su otisli. prvo upisi, pa zavrsi, pa onda pocni planirati kako ces otici. puno je vise ljekara otislo i brze bolje se vratilo kad je osjetilo Zapad i kako se tamo zivi i radi no nebitno.
uglavnom, prvo probaj da uopce postanes student medicine. to jos nisi.
boyche
Posts: 141
Joined: 03/01/2013 18:51

#25 Re: Medicinski fakultet Foča

Post by boyche »

Pa otisao bih kad bih mogao bez obzira sta zavrsio bila to medicina ili ne (a nadam se da ce biti), nevezano za struku.. Al' nebitno da ne idemo u off topic puno tema je MF Foča i sve vezano za njega, a ne ovo :) ...
Post Reply