Međunarodni razvod

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
senainter

#1 Međunarodni razvod

Post by senainter » 12/04/2011 17:21

Iskustva upute bilo sta, a najvise me naravno zanima da li ga mogu tuziti za neku finansijku naknadu obzirom da sam bolesna i da njega uopste nije briga ni za moje lijecenje ni za daljnji zivot sa mnom. On je iz Francuski drzavljanin BTW

sam

#2 Re: Međunarodni razvod

Post by sam » 13/04/2011 21:45

Nemam iskustva, ali ovo nekako logicki: nadji advokata. ako hoces nesto uraditi sa nasim sudom, onda ces se nacekati sto godina i onda je pitanje da li ces nesto uspjeti zavrsiti. Bolje pred francuskim sudom? U svakom slucaju ti treba advokat i onda pitaj tu kakve su ti sanse za nekakav settlement. Mada mislim da neces imati pravo na bilo kakvu 'odstetu' samo zato sto si bolesna a njega nije briga. Sorry i sa srecom u svakom slucaju.

Eborg

#3 Re: Međunarodni razvod

Post by Eborg » 13/04/2011 22:10

Po BH pravu, imaš pravo na 50% bračne stečevine, tj. sve što ste zaradili i kupili od dana sklapanja braka pa do pokretanja brakorazvodne parnice. Nema veze ako je on radio a ti bila domaćica, pola je tvoje. Isto tako, mislim da imaš pravo na alimentaciju za liječenje, možda oko godinu dana ali za to nisam siguran.

amrica

#4 Re: Međunarodni razvod

Post by amrica » 13/04/2011 22:29

mislim da se moras razvesti ondje gdje ste se vjencali.

Haris.ba
Has thanked: 21 times
Been thanked: 111 times

#5 Re: Međunarodni razvod

Post by Haris.ba » 13/04/2011 22:42

Razvod braka s inostranim elementom

Za razvod braka mjerodavno je pravo države (lex nationalis) čiji su državljani oba bračna druga u vrijeme podnošenja tužbe (primarna tačka vezivanja).
Ako su bračni dugovi državljani različitih država u vrijeme podnošenja tužbe, za razvod su mjerodavna kumulativna prava obje države čiji su oni državljani(lex nationalis obje države). (cilj da se razvod prizna gdje je važno)
Ako se brak ne može razvesti po prethodnom kriteriju, za razvod braka je mjerodavno pravo BiH, odnosno domaće pravo (lex fori) ukoliko je jedan od bračnih drugova imao prebivalište u BiH u vrijeme podnošenja tužbe ili ukoliko je jedan od bračnih drugova naš državljanin.
Kad je u pitanju međunarodno reguliranje izbora mjerodavnog prava za razvod braka, primarna težišna vezanost je, u pravilu, zajedničko državljanstvo supružnika, potom zajednički domicil i na kraju posljednji zajednički domicil. (kaskadno vezivanje iz konvencija)
Haška konvencija o sukobu zakona i nadležnosti u materiji razvoda i rastave. – kumulacija lex nationalis i lex fori, pa „posljednje zajedničko zakonodavstvo“(uvođenje principa lex familiae)
Haška konvencija o razvodu i rastavi iz 1970. govori samo o priznavanju odluka o razvodu, koje su već izrečene u nekoj od država ugovornica.
A izbor prava prema „dovoljno tijesnim kontaktima“ (kao u ZMPP).

Nemam vremena da ti objašnjavam, ovo sam ja pisao u svojoj skripti - pa je malo rustikalno. Uglavnom, ako imaš love angažuj advokata.

A trebaš računati i još da postoji :- Ugovor o nadležnosti i statusu u oblasti osobnog statusa i porodičnog prava s Francuskom. E šta ti piše u tom ugovoru je važnije od opće teorije koju sam postavio više. Nego, ovo je veoma teška materija i za nekoga koji se samo bavi ovom tematikom, i nećeš na forumu naći odgovore na mnoga pitanja.

dezurni_ucenik
Has thanked: 8 times
Been thanked: 31 times

#6 Re: Međunarodni razvod

Post by dezurni_ucenik » 13/04/2011 23:38

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 17:05, edited 1 time in total.

Brus Lee
Been thanked: 1 time

#7 Re: Međunarodni razvod

Post by Brus Lee » 15/04/2011 17:40

Prvo, nisi rekla da li si se razvela? U presudi o razvodu pisu njegove i tvoje obaveze i koliko je ko kome duzan. Moj primjer, brak je sklopljen u Sa, a razveden u stranoj drzavi. Da bi uopce bila pokrenuta brakorazvodna parnica, morali smo oboje da damo pismenu izjavu da cemo priznati odluku tog stranog suda. Ona je, naravno, hadzinica uzela advokata iz te drzave i on joj je sugerirao da potpise saglasnost (da bi joj kasnije ogulio kozu s ledja, hehehe),a da nije potpisala nebi se brakorazvodna parnica ni pokrenula i ja bi se mogao kifeliti. Elem, u Presudi pisu sva moja prava i obaveze. Materijalne i nematerijalne prirode. :sad:

madame

#8 Re: Međunarodni razvod

Post by madame » 15/04/2011 17:52

senainter wrote:Iskustva upute bilo sta, a najvise me naravno zanima da li ga mogu tuziti za neku finansijku naknadu obzirom da sam bolesna i da njega uopste nije briga ni za moje lijecenje ni za daljnji zivot sa mnom. On je iz Francuski drzavljanin BTW
Prvo da znaš: kako bi razvod bio priznat u BiH i u Francuskoj istovremeno će se prijemiti pravo države tvog i njegovog državljanstva u vezi s istim. Znači nećeš biti zakinuta. Nadalje, ako ti se brak ne mogne razvesti po francuskom pravu (sad nisam upućena zašto ne bi mogao, neam pojma o fr. pravu) primjenjuje se samo pravo BiH. Elem, imaš sreće jučer sam polagala međunarodno privatno pravo, materija mi je svježa, pa ako bude još nekih pitanja javni se.

senainter

#9 Re: Međunarodni razvod

Post by senainter » 17/04/2011 09:58

Znaci nisam razvedena jos, iz Fr sam se vratila jer sam pravo bolesna (kicma), on da kazem nije bio suosjecajan sa mojim problememo jednostavno nije zelio zenu koja visi po doktorima non-stop, i tako sam ja zakljucila da je bolje da se ne vracam jer mi sa njim moze biti jos samo gore, jer i dok sam bila tamo nije pokazao nikakvo interesovanje za moje izlecenje.
Ovde radim jedva al jos sam radno sposobna malo su me vratili u zivot na fizikalnoj i sad cekam na operaciju za koju ne znam kakav ce biti ishod, u kakvom stanju cu biti uopste nakon toga.
On je u meduvremenu nasao drugu, al niko ne spomiinje razvod, sebe sam dugo krivila sto je on sada sa drugom i krivila sam svoju bolest, al sad ne zelim vise ni da budem sa takvom osobom. Umjesto da mi pomogne on je nasao DRUGU! Na zalost za ovo nemam dokaza nikakvog nisam sacuvala poruke al bi ga mogla mozda navuci da mi prizna to u jos jednoj poruci ako se to moze smatrati kasnije dokazom.
Vjencanje je bilo u FR a mene zanima ta alimentacija za izljecenje jer dok ga ne klepe po usima papiri sa suda on nece reagovati.
U meduvremenu dok smo bili odvojeni ja sam cekala nece li se malo pokrenuti i razmisliti i reci pomoci cu ti i prebrodit cemo ovo zajedno, medutim on je cijelo vrijeme ganjao druge a meni govorio da me voli i da ce se pokrenuti da se ja izlijecim, dok meni vise nije puko film i sad zelim razvod.
Zanima me dakle kako to mogu pokrenuti a da me ne dodje puno para i da mi plati tu ALIMENTACIJU ZA LIJECNJE, jer moram platiti operaciju.
Malo je dug post al makar ako mi mozete objasniti moja prava u ovome svemu i kako ide procedura.
Hvala vam puno

madame

#10 Re: Međunarodni razvod

Post by madame » 17/04/2011 13:53

senainter wrote:Znaci nisam razvedena jos, iz Fr sam se vratila jer sam pravo bolesna (kicma), on da kazem nije bio suosjecajan sa mojim problememo jednostavno nije zelio zenu koja visi po doktorima non-stop, i tako sam ja zakljucila da je bolje da se ne vracam jer mi sa njim moze biti jos samo gore, jer i dok sam bila tamo nije pokazao nikakvo interesovanje za moje izlecenje.
Ovde radim jedva al jos sam radno sposobna malo su me vratili u zivot na fizikalnoj i sad cekam na operaciju za koju ne znam kakav ce biti ishod, u kakvom stanju cu biti uopste nakon toga.
On je u meduvremenu nasao drugu, al niko ne spomiinje razvod, sebe sam dugo krivila sto je on sada sa drugom i krivila sam svoju bolest, al sad ne zelim vise ni da budem sa takvom osobom. Umjesto da mi pomogne on je nasao DRUGU! Na zalost za ovo nemam dokaza nikakvog nisam sacuvala poruke al bi ga mogla mozda navuci da mi prizna to u jos jednoj poruci ako se to moze smatrati kasnije dokazom.
Vjencanje je bilo u FR a mene zanima ta alimentacija za izljecenje jer dok ga ne klepe po usima papiri sa suda on nece reagovati.
U meduvremenu dok smo bili odvojeni ja sam cekala nece li se malo pokrenuti i razmisliti i reci pomoci cu ti i prebrodit cemo ovo zajedno, medutim on je cijelo vrijeme ganjao druge a meni govorio da me voli i da ce se pokrenuti da se ja izlijecim, dok meni vise nije puko film i sad zelim razvod.
Zanima me dakle kako to mogu pokrenuti a da me ne dodje puno para i da mi plati tu ALIMENTACIJU ZA LIJECNJE, jer moram platiti operaciju.
Malo je dug post al makar ako mi mozete objasniti moja prava u ovome svemu i kako ide procedura.
Hvala vam puno

Nemate djece? Koliko ste dugo bili u braku? Imaš bosansko državljanstvo?
Uglavnom ako si državljanka BiH, ili imaš prebivalište (dakle živiš ovdje, prijavljena si i to) u BiH za tvoj razvod je nadležan naš sud. I to općinski. Ako imaš dijete sa njim dužna si otići u Centar za socijalni rad i pokušati mirenje. Ako mirenje ne uspije ideš na općinski sud i pokrećeš brakorazvodnu parnicu tužbom. Nakon toga moraš dokazati da si djelomično nesposobna za rad, doktorskim dijagnozama. Moraš dokazati kolika su njegova primanja i da je zajednički život postao nepodnošljiv. Sud će mu onda dostaviti presudu na kućnu adresu, i da imaš prava na troškove liječenja na ograničeno vrijeme obzirom da nisi potpuno nesposobna za rad. Eto tako.

Haris.ba
Has thanked: 21 times
Been thanked: 111 times

#11 Re: Međunarodni razvod

Post by Haris.ba » 17/04/2011 20:29

madame wrote:Moraš dokazati kolika su njegova primanja i da je zajednički život postao nepodnošljiv. Sud će mu onda dostaviti presudu na kućnu adresu, i da imaš prava na troškove liječenja na ograničeno vrijeme obzirom da nisi potpuno nesposobna za rad. Eto tako.
Na osnovu kojeg zakona je on dužan da snosi njene bolničke troškove?

Brus Lee

#12 Re: Međunarodni razvod

Post by Brus Lee » 17/04/2011 23:18

madame wrote:
senainter wrote:Znaci nisam razvedena jos, iz Fr sam se vratila jer sam pravo bolesna (kicma), on da kazem nije bio suosjecajan sa mojim problememo jednostavno nije zelio zenu koja visi po doktorima non-stop, i tako sam ja zakljucila da je bolje da se ne vracam jer mi sa njim moze biti jos samo gore, jer i dok sam bila tamo nije pokazao nikakvo interesovanje za moje izlecenje.
Hvala vam puno

Nemate djece? Koliko ste dugo bili u braku? Imaš bosansko državljanstvo?
Uglavnom ako si državljanka BiH, ili imaš prebivalište (dakle živiš ovdje, prijavljena si i to) u BiH za tvoj razvod je nadležan naš sud. I to općinski. Ako imaš dijete sa njim dužna si otići u Centar za socijalni rad i pokušati mirenje. Ako mirenje ne uspije ideš na općinski sud i pokrećeš brakorazvodnu parnicu tužbom. Nakon toga moraš dokazati da si djelomično nesposobna za rad, doktorskim dijagnozama. Moraš dokazati kolika su njegova primanja i da je zajednički život postao nepodnošljiv. Sud će mu onda dostaviti presudu na kućnu adresu, i da imaš prava na troškove liječenja na ograničeno vrijeme obzirom da nisi potpuno nesposobna za rad. Eto tako.
A, kako ce ona njega natjerati da dodje u Sa i da ide soc. radniku? On je strani drzavljanin i brak je sklopljen u Francuskoj, on moze da ne prizna Sud u BiH i od razvoda u BiH, onda nema nista. I da moze da se razvede u BiH, sta ona ima od tog razvoda? Kako ce naplatiti alimentaciju, ako je on ignorise? Bolje je da se razvede u francuskoj, pa onda neka on ignorise odluke suda ako moze.

madame

#13 Re: Međunarodni razvod

Post by madame » 17/04/2011 23:24

Naš je sud po zakonu dužan da kumulativno primijeni i francusko i bosansko pravo, pošto su ljudi različitog državljanstva. Gore sam to već napomenula, znači to je preduvjet da bi razvod bio i ovdje i tamo priznat. A nema on šta ne priznavat' naš općinski sud (kakav Sud BiH nisu ratni zločinci čoeče :D), presuda je presuda, i u većini slučajeva se brakorazvodna presuda priznaje u drugoj državi ako je sud agirao kako je morao. Hele nejse, ona je državljanka BiH i zakon eksplicitno kaže da, ako čak ima samo i prebivalište, je naš sud može razvesti brak.

A što se tiče komentara Harisa.ba: ja sam se pogrešno izrazila. Znamo i ti i ja da ako je supruga djelimično nesposobna za rad ima pravo na izdržavanje dok se ne popravi zdravstveno stanje i dok ne bude ponovo u mogućnosti da zarađuje za život. Naravno to treba dokazati. Pa sam ja zato otišla na troškove liječenja, mea culpa.

Brus Lee

#14 Re: Međunarodni razvod

Post by Brus Lee » 18/04/2011 10:03

madame wrote:Naš je sud po zakonu dužan da kumulativno primijeni i francusko i bosansko pravo, pošto su ljudi različitog državljanstva. Gore sam to već napomenula, znači to je preduvjet da bi razvod bio i ovdje i tamo priznat. A nema on šta ne priznavat' naš općinski sud (kakav Sud BiH nisu ratni zločinci čoeče :D), presuda je presuda, i u većini slučajeva se brakorazvodna presuda priznaje u drugoj državi ako je sud agirao kako je morao. Hele nejse, ona je državljanka BiH i zakon eksplicitno kaže da, ako čak ima samo i prebivalište, je naš sud može razvesti brak.

A što se tiče komentara Harisa.ba: ja sam se pogrešno izrazila. Znamo i ti i ja da ako je supruga djelimično nesposobna za rad ima pravo na izdržavanje dok se ne popravi zdravstveno stanje i dok ne bude ponovo u mogućnosti da zarađuje za život. Naravno to treba dokazati. Pa sam ja zato otišla na troškove liječenja, mea culpa.
Opet ja. Nisam pravnik, ali nema mi logike da bilo koji sud moze razvesti brak, ako druge strane nema u procesu. On se ozenio u Francuskoj i mozda nece da se razvede ili mozda hoce samo u Francuskoj. Kako sud u BiH moze da razvede samo jednog supruznika, bez da obavijesti drugu stranu da se vodi postupak prema njemu? Sta ako on nema para da dodje u Sa? I da se brak razvede ovdje, onda se mora staviti apostil (nadovjera) u Francuskoj da bi i tamo vazila presuda.
:?

madame

#15 Re: Međunarodni razvod

Post by madame » 18/04/2011 10:34

Sud brak može razvesti bez prisustva jedne strane. Ali rekoh ti sud ima obavezu, po službenoj dužnosti, saznati francusko pravo, i primijeniti ga KUMULATIVNO, tj. ISTOVREMENO s našim pravom da bi se otklonile neugodne posljedice nepriznavanja razvoda u jednoj od zemalja. Eto, znači on bi bio pozvan na parnicu, hoće li doći ili neće nije bitno.

Brus Lee

#16 Re: Međunarodni razvod

Post by Brus Lee » 18/04/2011 12:20

madame wrote:Sud brak može razvesti bez prisustva jedne strane. Ali rekoh ti sud ima obavezu, po službenoj dužnosti, saznati francusko pravo, i primijeniti ga KUMULATIVNO, tj. ISTOVREMENO s našim pravom da bi se otklonile neugodne posljedice nepriznavanja razvoda u jednoj od zemalja. Eto, znači on bi bio pozvan na parnicu, hoće li doći ili neće nije bitno.
Moze li se ijedan ugovor (pa i bracni) raskinuti u drugoj drzavi, osim u onoj u kojoj je nastao? Pogotovo ako obje strane nisu saglasne? Npr. koliko ja znam, u Australiji se ne moze pokrenuti brakorazvodna parnica ako jedan od supruznika nece da se razvede. Bez obzira sto je brak sklopljen u Australiji. I kako bi Sud u BiH u tom slucaju razveo brak i kako bi se izvrsila nadovjera sudske odluke Suda u BiH, na Sudu u Australiji? Po mom misljenju, pomenutoj gospodji je bolje kada se izlijeci da se razvede u Francuskoj, gdje je brak i sklopljen. I iz razloga sto je lakse dokazati i podijeliti njegovu imovinu, koja je, predpostavljam u Francuskoj. Ovdje ne mora ni domicilno stanovnistvo da prijavljuje licnu imovinu, a kamo li stranci. Kako bi ona, npr. nabavila njegovu potvrdu o ukupnim primanjima stecenim u Francuskoj i sl stvari?

Cholina_Lokica

#17 Re: Međunarodni razvod

Post by Cholina_Lokica » 18/04/2011 12:27

Haris.ba wrote:
madame wrote:Moraš dokazati kolika su njegova primanja i da je zajednički život postao nepodnošljiv. Sud će mu onda dostaviti presudu na kućnu adresu, i da imaš prava na troškove liječenja na ograničeno vrijeme obzirom da nisi potpuno nesposobna za rad. Eto tako.
Na osnovu kojeg zakona je on dužan da snosi njene bolničke troškove?
Porodicni zakon

Korisnicko ime

#18 Re: Međunarodni razvod

Post by Korisnicko ime » 18/04/2011 13:48

senainter wrote:On je u meduvremenu nasao drugu, al niko ne spomiinje razvod, sebe sam dugo krivila sto je on sada sa drugom i krivila sam svoju bolest, al sad ne zelim vise ni da budem sa takvom osobom. Umjesto da mi pomogne on je nasao DRUGU! Na zalost za ovo nemam dokaza nikakvog nisam sacuvala poruke al bi ga mogla mozda navuci da mi prizna to u jos jednoj poruci ako se to moze smatrati kasnije dokazom.
Prevara sama po sebi nije razlog (uslov) za razvod braka...bar nije bila dok sam ja studirao...
Da li je on nasao ili nije drugu za razvod je irelevantno, tako da nema potrebe da se "iscrpljujes" trazeci dokaze za (ne)postojanje prevare...

madame

#19 Re: Međunarodni razvod

Post by madame » 18/04/2011 16:06

Brus Lee wrote:
madame wrote:Sud brak može razvesti bez prisustva jedne strane. Ali rekoh ti sud ima obavezu, po službenoj dužnosti, saznati francusko pravo, i primijeniti ga KUMULATIVNO, tj. ISTOVREMENO s našim pravom da bi se otklonile neugodne posljedice nepriznavanja razvoda u jednoj od zemalja. Eto, znači on bi bio pozvan na parnicu, hoće li doći ili neće nije bitno.
Moze li se ijedan ugovor (pa i bracni) raskinuti u drugoj drzavi, osim u onoj u kojoj je nastao? Pogotovo ako obje strane nisu saglasne? Npr. koliko ja znam, u Australiji se ne moze pokrenuti brakorazvodna parnica ako jedan od supruznika nece da se razvede. Bez obzira sto je brak sklopljen u Australiji. I kako bi Sud u BiH u tom slucaju razveo brak i kako bi se izvrsila nadovjera sudske odluke Suda u BiH, na Sudu u Australiji? Po mom misljenju, pomenutoj gospodji je bolje kada se izlijeci da se razvede u Francuskoj, gdje je brak i sklopljen. I iz razloga sto je lakse dokazati i podijeliti njegovu imovinu, koja je, predpostavljam u Francuskoj. Ovdje ne mora ni domicilno stanovnistvo da prijavljuje licnu imovinu, a kamo li stranci. Kako bi ona, npr. nabavila njegovu potvrdu o ukupnim primanjima stecenim u Francuskoj i sl stvari?
Može. Naravno. Jedino načelo u međunarodnom privatnom pravu koje veže za mjesto, tj. nadležnost jedne države, jeste sistus nekretnina, tj. mjesto gdje se nekretnina nalazi. U bračnim, nasljednim, statusnim, pitanjima pokretnih stvari te u ugovornim odnosima imaš druga načela kao: državljanstvo, prebivalište, redovno boravište, autonomija volje kod ugovornih odnosa i slično. Formalna valjanost ugovora zavisi od mjesta zaključenja. A što se tiče razvoda, gore sam doslovno citirala zakon, nisam ništa izmislila, malo se zna o međunarodnom privatnom pravu, nažalost, konkretno spominješ Australiju sljedbenicu Common Law sustava, koji se s ovog aspekta totalno razlikuje od civilnopravnog u Europi. Hele nejse, ona se MOŽE razvesti u Bosni i Hercegovini, neka ode na Općinski sud, uzme sve neophodne podatke, neka podnese tužbu s advokatom ili bez, i sud će ostatak odraditi po službenoj dužnosti. Toliko.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#20 Re: Međunarodni razvod

Post by ladyblue18 » 18/04/2011 17:59

Korisnicko ime wrote: Prevara sama po sebi nije razlog (uslov) za razvod braka...bar nije bila dok sam ja studirao...
Da li je on nasao ili nije drugu za razvod je irelevantno, tako da nema potrebe da se "iscrpljujes" trazeci dokaze za (ne)postojanje prevare...
Nije bila a nije ni danas. :)

senainter

#21 Re: Međunarodni razvod

Post by senainter » 19/04/2011 18:33

Da vas ne bi peglala dalje, imovine nikakve nema zajednicke ni djece, ja sam BH drzavljanin BTW. Ja trenutno radim tako da ne mogu izganjati nikakvu nesposobnost o radu bar ne mislim da mogu obzirom da sad radim, jedva, al ipak radim. Tako da od te alimentacije mozda za sada nema nista.
Stopa invaliditeta ce biti proglasena nakon operacije mislim jer nakon takve operacije ako uspije super nista me drugo i ne zanima, a ako ne onda ili necu moci nikako raditi ili samo neke poslove.
Helem nejse, odem u opcinski sud i pokrenem postupak tamo je li tako, socijalnog radnika mogu preskociti sa njim se miriti ne zelim a djece nemamo tako da me briga.
Dakle odem u opcinski sud i pitam kako da pokrenem brakorazvodnu parnicu.
Ako vam je mrsko odgovarati bar mi dajte broj dobrog advokata i otrpilike cijenu koju moram platiti. U tom slucaju razvod ce sacekati, jer prvo moram platiti operaciju, posudit cu pare.
Sto se mene tice, ljubavnica je DOVOLJAN razlog za razvod...

Post Reply