Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10853
Joined: 12/12/2011 11:28

#3376 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by ElRe »

Dupli_skalp wrote: 27/02/2024 12:51 kakva sranja prave zeleni talibani sa aerodromom u tuzli, pa to je sve odavno bilo za doživotnih robija. :lol:

rastalili sa luminwingsom i oprali 2,5 miliona javnog novca.
U vrijeme ekspanzije aerodroma Sarajevo, Beograd, Banja Luka, Zagreb, i manjka slobodnih aviona, jednostavno možda Tuzla nije imala šansu.

Neko je možda mogao analizirati, gdje su zavšavali putnici koji bi sletjeli na aerodrom Tuzla? Koliko ih je bilo sa prebivalištem, smještajem na područiju TK, a koliko ih je samo sletjelo na TZL i otišlo dalje. To dalje, možda sada koristi usluge Sarajeva, Beograda, Banja Luke...

Ko je letio iz Podgorice, zna da je današnja Tuzla Heathrow za današnju Podgoricu (IMT 533...)
Btw, Tirana - Valencia početkom juna, uzeli smo povratne karte sa prtljagom po cca 80 eura/osoba. Džabe.
Skuplji parking u Valencii, dan 25 eura.
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#3377 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

sve što je urađeno sa ovom avikompanijom bilo je shodno interesu putnika i njihovim zahtjevima za destinacijama.

Ma ko je pitao putnike koje destinacije bi zeljeli. Niko. Sta ivaj prica.
Pise u tekstu da im je Wizzait trazio 1 mil eur subvencije za 2x sedmicno Tuzla Bec
giovanni008
Posts: 551
Joined: 20/05/2008 12:20

#3378 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by giovanni008 »

https://flyingbosnian.blogspot.com/

Scandinavian Airlines to start Copenhagen-Sarajevo flights


SAS has scheduled one weekly service between Copenhagen and Sarajevo. Flights are scheduled to operate from July 3 to August 21 with an Airbus 320neo aircraft.

Copenhagen (CPH) – Sarajevo (SJJ)

Route

Flight number

Flight times

Operating days

Valid from-to

CPH-SJJ

SK 2287

08:30-10:50

--3----

03.07.-21.08.











SJJ-CPH

SK 2288

11:40-13:55

--3----

03.07.-21.08.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3379 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

Hoće li se graditi podzemna pruga od aerodroma do centra?
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#3380 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by thekupus »

konami666 wrote: 01/03/2024 17:52 Hoće li se graditi podzemna pruga od aerodroma do centra?
hoće, sutra
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#3381 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Od sutra nam lrece subvencionirani SunExpress iz/za Antalija .
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3382 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Koliko je karta za Kuvajt, ova sezonska koja ima?
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#3383 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by akcija007 »

Ima ok cijena povratne karte s SunExpress za Antaliju sada u martu . 120 eur povratna karta. Cetvrtkom i nedjeljom je let

Moze li pomoc za ove 2 odvojene karte da li je ovo pre pre rizicno: 2 su odvojene karte . Dolazi se s Ryanairom s Malte u 20:50h s Ryanairom u Zagreb a u 22h polijece Croatia za Sarajevo ? Ili je mozde bolje da ostanem u Zagrebu do sutra do 14 50h ?
giovanni008
Posts: 551
Joined: 20/05/2008 12:20

#3384 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by giovanni008 »

Po meni Sarajevo ima velika sanse u buducnosti dobiti i Ryainair-ovu bazu, ne bi trebalo tu sansu ispustiti:

During my discussions with the airport’s management and government ministers I said that Ryanair is here to grow. We want to expand in Sarajevo. Initially, we will not have a base in Sarajevo. When we establish a base, then we will directly employ technicians, pilots, and cabin crew. We are not at that stage yet, but we are working on it".

https://www.exyuaviation.com/2024/03/sarajevo-airport-set-for-record-summer.html
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3385 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

akcija007 wrote: 03/03/2024 18:09 Ima ok cijena povratne karte s SunExpress za Antaliju sada u martu . 120 eur povratna karta. Cetvrtkom i nedjeljom je let

Moze li pomoc za ove 2 odvojene karte da li je ovo pre pre rizicno: 2 su odvojene karte . Dolazi se s Ryanairom s Malte u 20:50h s Ryanairom u Zagreb a u 22h polijece Croatia za Sarajevo ? Ili je mozde bolje da ostanem u Zagrebu do sutra do 14 50h ?
Nemas ni teoretske sanse za to presijedanje u ZAG.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3386 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

giovanni008 wrote: 03/03/2024 22:35 Po meni Sarajevo ima velika sanse u buducnosti dobiti i Ryainair-ovu bazu, ne bi trebalo tu sansu ispustiti:

During my discussions with the airport’s management and government ministers I said that Ryanair is here to grow. We want to expand in Sarajevo. Initially, we will not have a base in Sarajevo. When we establish a base, then we will directly employ technicians, pilots, and cabin crew. We are not at that stage yet, but we are working on it".

https://www.exyuaviation.com/2024/03/sarajevo-airport-set-for-record-summer.html
Ovo bi bio pun pogodak, mislim da se za bazu čeka dok im stigne nova isporuka aviona koja kasni.
Seawolf
Posts: 7736
Joined: 14/06/2012 22:59

#3387 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Seawolf »

akcija007 wrote: 03/03/2024 18:09 Ima ok cijena povratne karte s SunExpress za Antaliju sada u martu . 120 eur povratna karta. Cetvrtkom i nedjeljom je let

Moze li pomoc za ove 2 odvojene karte da li je ovo pre pre rizicno: 2 su odvojene karte . Dolazi se s Ryanairom s Malte u 20:50h s Ryanairom u Zagreb a u 22h polijece Croatia za Sarajevo ? Ili je mozde bolje da ostanem u Zagrebu do sutra do 14 50h ?
Koji je broj leta taj RyanAir iz Luqe do Zagreba, da provjerim statistiku kad uobičajeno slijeće u Zagreb, u praksi.

Je li FR2186?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3388 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Bez obzira kada slijece, ne moze stici na let za SJJ prije nego gate bude zatvoren. A to je min. 30 min. prije samog leta.

Dakle, dok izadje iz aviona, dok ih autobus odbaci do zgrade, dok prodje pasosku kontrolu, dok ode ponovo na Odlaske, gdje ga ceka sigurnosni pregled i izlazna pasoska kontrola, nema sanse, cak ni teoretski.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3389 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#3390 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Better Man »

drndalo wrote: 05/03/2024 10:17 Bez obzira kada slijece, ne moze stici na let za SJJ prije nego gate bude zatvoren. A to je min. 30 min. prije samog leta.

Dakle, dok izadje iz aviona, dok ih autobus odbaci do zgrade, dok prodje pasosku kontrolu, dok ode ponovo na Odlaske, gdje ga ceka sigurnosni pregled i izlazna pasoska kontrola, nema sanse, cak ni teoretski.
U takvim situacijama te obično odmah sprovedu do aviona kojim letiš dalje. tako su mnene i tatu 2015. godine kad smo sletjeli u Beč iz Londona dočekali na pisti i odmah sproveli do aviona za Sarajevo. Pitali imali ko da ide na let za Sarajevo.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3391 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

konami666 wrote: 05/03/2024 13:26 Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
Imaš opciju da malo izreklamiraš BiH po Skandinaviji, možda onda i ne bi imali samo povećanje letova za zaljevske zemlje.

Avionske linije su rezultat interesa stanovništva, potrebe, turizma i tkd. I ja bih htio da je Sarajevo povezano sa svakim gradom u svijetu, ali ne postoji dovoljan interes.

I ja bih želio više letova naše države sa zapadnom evropom, Njemačkom, Francuskom, ali slabo ljudi putuju tamo-vamo da imali to.

Zaboravlja se reći da je Albanija sada turistička destinacija, a za razliku od Hrvatske tamo nije lako doći autom.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3392 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

Better Man wrote: 05/03/2024 13:35
drndalo wrote: 05/03/2024 10:17 Bez obzira kada slijece, ne moze stici na let za SJJ prije nego gate bude zatvoren. A to je min. 30 min. prije samog leta.

Dakle, dok izadje iz aviona, dok ih autobus odbaci do zgrade, dok prodje pasosku kontrolu, dok ode ponovo na Odlaske, gdje ga ceka sigurnosni pregled i izlazna pasoska kontrola, nema sanse, cak ni teoretski.
U takvim situacijama te obično odmah sprovedu do aviona kojim letiš dalje. tako su mnene i tatu 2015. godine kad smo sletjeli u Beč iz Londona dočekali na pisti i odmah sproveli do aviona za Sarajevo. Pitali imali ko da ide na let za Sarajevo.
To samo za vas iz Londona, i to ako ste stigli sa LHR-a...

Salu na stranu, de procitaj sta je covjek napisao. Leti sa 2 potpuno odvojene kompanije, kao i karte. Prva = Ryan, a onda hvala Croatia-u za SJJ.

Dakle nikakve veze i presjedanja nema, nego izadje iz aerodroma, kaze "dobro vece" granicnom policajcu, udje u HR, pa onda otrci do ulaska u aerodrom, pa na security pregleg, pa na izlaz iz HR, gdje kaze Granicnom policajcu "do vidjenja"...
Last edited by drndalo on 05/03/2024 14:28, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3393 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by drndalo »

konami666 wrote: 05/03/2024 13:26 Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
Pa dok dolaze Arapi da trose pare ovdje, da, treba nam i to...

Prosjaci bas i ne mogu birati puno... (Beggars can't be choosers) sto bi se ono reklo...
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3394 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

sehohari wrote: 05/03/2024 13:39
konami666 wrote: 05/03/2024 13:26 Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
Imaš opciju da malo izreklamiraš BiH po Skandinaviji, možda onda i ne bi imali samo povećanje letova za zaljevske zemlje.

Avionske linije su rezultat interesa stanovništva, potrebe, turizma i tkd. I ja bih htio da je Sarajevo povezano sa svakim gradom u svijetu, ali ne postoji dovoljan interes.

I ja bih želio više letova naše države sa zapadnom evropom, Njemačkom, Francuskom, ali slabo ljudi putuju tamo-vamo da imali to.

Zaboravlja se reći da je Albanija sada turistička destinacija, a za razliku od Hrvatske tamo nije lako doći autom.
Ja i reklamiram i govorim ljudima da dođu :) čak sam nekima dao besplatno da budu kod mene kako bi privukao interes i opet će doći ljudi. Ali zna se kome je interes dolazak bradonja a ne Europljana. A Europljani ako bude puno bradonja u Bosni onda im Bosna neće ni biti zanimljiva. Sto će biti dvostruka pobjeda onih koji ne žele da im dolaze Europljani.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3395 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

konami666 wrote: 05/03/2024 16:50
sehohari wrote: 05/03/2024 13:39
konami666 wrote: 05/03/2024 13:26 Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
Imaš opciju da malo izreklamiraš BiH po Skandinaviji, možda onda i ne bi imali samo povećanje letova za zaljevske zemlje.

Avionske linije su rezultat interesa stanovništva, potrebe, turizma i tkd. I ja bih htio da je Sarajevo povezano sa svakim gradom u svijetu, ali ne postoji dovoljan interes.

I ja bih želio više letova naše države sa zapadnom evropom, Njemačkom, Francuskom, ali slabo ljudi putuju tamo-vamo da imali to.

Zaboravlja se reći da je Albanija sada turistička destinacija, a za razliku od Hrvatske tamo nije lako doći autom.
Ja i reklamiram i govorim ljudima da dođu :) čak sam nekima dao besplatno da budu kod mene kako bi privukao interes i opet će doći ljudi. Ali zna se kome je interes dolazak bradonja a ne Europljana. A Europljani ako bude puno bradonja u Bosni onda im Bosna neće ni biti zanimljiva. Sto će biti dvostruka pobjeda onih koji ne žele da im dolaze Europljani.
Kome to tačno?
Realnost je da, sem nekih entuzijasta i backpakera, nema nekog ozbiljnog turizma iz evropskih zemalja. Arapi dolaze i ostavljaju ozbiljan novac bh. privredi.

Ljude na zapadu općenito ne zanima istočna evropa, to je tako. Nisu se ni Poljska, Slovačka, pa ni Mađarska i Češka (ako izuzmemo Budimpeštu i Prag) baš razvile u turističke destinacije.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#3396 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konami666 »

sehohari wrote: 05/03/2024 17:30
konami666 wrote: 05/03/2024 16:50
sehohari wrote: 05/03/2024 13:39

Imaš opciju da malo izreklamiraš BiH po Skandinaviji, možda onda i ne bi imali samo povećanje letova za zaljevske zemlje.

Avionske linije su rezultat interesa stanovništva, potrebe, turizma i tkd. I ja bih htio da je Sarajevo povezano sa svakim gradom u svijetu, ali ne postoji dovoljan interes.

I ja bih želio više letova naše države sa zapadnom evropom, Njemačkom, Francuskom, ali slabo ljudi putuju tamo-vamo da imali to.

Zaboravlja se reći da je Albanija sada turistička destinacija, a za razliku od Hrvatske tamo nije lako doći autom.
Ja i reklamiram i govorim ljudima da dođu :) čak sam nekima dao besplatno da budu kod mene kako bi privukao interes i opet će doći ljudi. Ali zna se kome je interes dolazak bradonja a ne Europljana. A Europljani ako bude puno bradonja u Bosni onda im Bosna neće ni biti zanimljiva. Sto će biti dvostruka pobjeda onih koji ne žele da im dolaze Europljani.
Kome to tačno?
Realnost je da, sem nekih entuzijasta i backpakera, nema nekog ozbiljnog turizma iz evropskih zemalja. Arapi dolaze i ostavljaju ozbiljan novac bh. privredi.

Ljude na zapadu općenito ne zanima istočna evropa, to je tako. Nisu se ni Poljska, Slovačka, pa ni Mađarska i Češka (ako izuzmemo Budimpeštu i Prag) baš razvile u turističke destinacije.
Zna se kome tačno :) ja sam dovodio ljude koji imaju visoka primanja. Neće ljudi sami dolaziti, šta se radi kako bi se privukli bogati Europljani? Šta je Hrvatska uradila da privuče bogatu zapadnu klijentelu?
Svi čekaju da se stvari dese same od sebe bez truda i ulaganja.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3397 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

konami666 wrote: 05/03/2024 18:04
sehohari wrote: 05/03/2024 17:30
konami666 wrote: 05/03/2024 16:50

Ja i reklamiram i govorim ljudima da dođu :) čak sam nekima dao besplatno da budu kod mene kako bi privukao interes i opet će doći ljudi. Ali zna se kome je interes dolazak bradonja a ne Europljana. A Europljani ako bude puno bradonja u Bosni onda im Bosna neće ni biti zanimljiva. Sto će biti dvostruka pobjeda onih koji ne žele da im dolaze Europljani.
Kome to tačno?
Realnost je da, sem nekih entuzijasta i backpakera, nema nekog ozbiljnog turizma iz evropskih zemalja. Arapi dolaze i ostavljaju ozbiljan novac bh. privredi.

Ljude na zapadu općenito ne zanima istočna evropa, to je tako. Nisu se ni Poljska, Slovačka, pa ni Mađarska i Češka (ako izuzmemo Budimpeštu i Prag) baš razvile u turističke destinacije.
Zna se kome tačno :) ja sam dovodio ljude koji imaju visoka primanja. Neće ljudi sami dolaziti, šta se radi kako bi se privukli bogati Europljani? Šta je Hrvatska uradila da privuče bogatu zapadnu klijentelu?
Svi čekaju da se stvari dese same od sebe bez truda i ulaganja.
Kao prvo, Hrvatska ima more. 95% turizma je na ili pri obali, nisu ni oni uspjeli privući strance u Slavoniju ili u obilazak znanemitosti po Zagorju.
Kao drugo, tu je prije svega Juga odradila posao, oni su samo nastavili tu (mada uspješno, mora se priznati).
Svjestan sam koji su posao uradili, ali ipak imaju dosta drugačije predispozicije od Bosne.

Mi se kao država ne razlikujemo puno od drugih zemalja jugoistočne evrope, osim po toj malo većoj osmanskoj arhitekturi i setingu, koji je, kako navodiš, više malus nego pozitivan za nekoga sa zapada.

Koliko god ulagali napore, nikada BiH neće postati zemlja masovnog turizma. Ova zemlja jeste prelijepa i unikatna po velikom broju stvari, ali prosječan zapadni turista gleda tokom odmora hoće tri stvari: More, lude izlaske ili neki jet-set feeling. Mi ništa od toga ne možemo pružiti.
Makar je to moj pogled na stvari. Znam da postoji potencijal, ali sumnjam da će cijela država moći živjeti od "cimer fraja" kao hrvatska obala.

U tom pogledu, mi jedino ljudima iz zaljeva pružamo neku unikatnu ponudu: Sa jedne strane uživaju u zelenoj prirodi i prirodi, a sa druge strane posjećuju zemlju sa muslimanskim stanovništvom i ne moraju se previše bojati hoće li moći nositi maramu, hoće li biti džamije i tkd.
User avatar
konektovan
Posts: 40661
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3398 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konektovan »

konami666 wrote: 05/03/2024 16:50
sehohari wrote: 05/03/2024 13:39
konami666 wrote: 05/03/2024 13:26 Eno, još jedan let za saudijsku arabiju. To je ono sto treba Bosni.
Imaš opciju da malo izreklamiraš BiH po Skandinaviji, možda onda i ne bi imali samo povećanje letova za zaljevske zemlje.

Avionske linije su rezultat interesa stanovništva, potrebe, turizma i tkd. I ja bih htio da je Sarajevo povezano sa svakim gradom u svijetu, ali ne postoji dovoljan interes.

I ja bih želio više letova naše države sa zapadnom evropom, Njemačkom, Francuskom, ali slabo ljudi putuju tamo-vamo da imali to.

Zaboravlja se reći da je Albanija sada turistička destinacija, a za razliku od Hrvatske tamo nije lako doći autom.
Ja i reklamiram i govorim ljudima da dođu :) čak sam nekima dao besplatno da budu kod mene kako bi privukao interes i opet će doći ljudi. Ali zna se kome je interes dolazak bradonja a ne Europljana. A Europljani ako bude puno bradonja u Bosni onda im Bosna neće ni biti zanimljiva. Sto će biti dvostruka pobjeda onih koji ne žele da im dolaze Europljani.
Kakve bolan bradonje....hebote,.koji cmar moras biti pa ovo pisati.
Uglavnom dolaze kompletne porodice, i 1-2 % odrasle muske ppopulacije ima bradu,..prije ce biti bradicu. :-)
last mohicans
Posts: 11990
Joined: 09/08/2012 23:19

#3399 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by last mohicans »

Koji proljev od posta, pa pola Evrope te bradonje, pun ih London,vise pokrivenih zena i istočnjaka vidio u Londonu nego u BiH za deset godina. Neka dolazi svako kome smo interesantni, očito Arapima jesmo malo više. Zašto to propuštati. To su gosti koji se najviše zadržavaju i najviše troše. Od evropske bakcpack bijede imaš 3 eura dnevno.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3400 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
Post Reply