Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3426 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

Dupli_skalp wrote: 06/03/2024 15:41 gamad od naroda koja profitira na tuđoj nevolji. od nas, pa do palestinaca.

daleko im kuća od moje, kao i svim onima koji ih dozivaju ovamo, ista stoka kao i arapi.
Samo zamjeni Arape sa nekim drugim narodom i....ovako sve moze. Npr.stavi Jevreje umjesto Arapa.
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3427 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Dupli_skalp wrote: 06/03/2024 15:41
liyf wrote: 05/03/2024 19:23 Arapi u Bosni grade firme, kupuju imanja od Bosanaca i Hercegovaca, kupuju i grade kuće, zgrade, potiču dobre ekonomske odnose između naše države i nekih od najbogatijih zemalja na svijetu. Arapima smo dragi i većina koja dođe ovdje osjeća Bosnu drugom domovinom u kojoj su dobrodošli. Arap renta auto, renta kombi, plati nekome da ga vozi, bude u Bosni 2 mjeseca, prođe od Sarajeva do Banjaluke, plati u restoranu račun koji se ne nabere mjesečno, ali Arap opet ne valja. Ccc Bošnjo nezahvalni
daleko im kuća od moje, kao i svim onima koji ih dozivaju ovamo, ista stoka kao i arapi.
Amin ja rabbi
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3428 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Dupli_skalp wrote: 06/03/2024 15:44
liyf wrote: 05/03/2024 19:20 Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
eto koliko nemaš pojma, turizam zapada ne može procvjetati od vas arapofila koji sve prilagođavate toj gamadi.
Arap će mi uvijek biti draži od Evropljana, a jedan od razloga je to što nas puno više vole u odnosu na Evropljane.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3429 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 05/03/2024 18:50
konami666 wrote: 05/03/2024 18:04
sehohari wrote: 05/03/2024 17:30

Kome to tačno?
Realnost je da, sem nekih entuzijasta i backpakera, nema nekog ozbiljnog turizma iz evropskih zemalja. Arapi dolaze i ostavljaju ozbiljan novac bh. privredi.

Ljude na zapadu općenito ne zanima istočna evropa, to je tako. Nisu se ni Poljska, Slovačka, pa ni Mađarska i Češka (ako izuzmemo Budimpeštu i Prag) baš razvile u turističke destinacije.
Zna se kome tačno :) ja sam dovodio ljude koji imaju visoka primanja. Neće ljudi sami dolaziti, šta se radi kako bi se privukli bogati Europljani? Šta je Hrvatska uradila da privuče bogatu zapadnu klijentelu?
Svi čekaju da se stvari dese same od sebe bez truda i ulaganja.
Kao prvo, Hrvatska ima more. 95% turizma je na ili pri obali, nisu ni oni uspjeli privući strance u Slavoniju ili u obilazak znanemitosti po Zagorju.
Kao drugo, tu je prije svega Juga odradila posao, oni su samo nastavili tu (mada uspješno, mora se priznati).
Svjestan sam koji su posao uradili, ali ipak imaju dosta drugačije predispozicije od Bosne.

Mi se kao država ne razlikujemo puno od drugih zemalja jugoistočne evrope, osim po toj malo većoj osmanskoj arhitekturi i setingu, koji je, kako navodiš, više malus nego pozitivan za nekoga sa zapada.

Koliko god ulagali napore, nikada BiH neće postati zemlja masovnog turizma. Ova zemlja jeste prelijepa i unikatna po velikom broju stvari, ali prosječan zapadni turista gleda tokom odmora hoće tri stvari: More, lude izlaske ili neki jet-set feeling. Mi ništa od toga ne možemo pružiti.
Makar je to moj pogled na stvari. Znam da postoji potencijal, ali sumnjam da će cijela država moći živjeti od "cimer fraja" kao hrvatska obala.

U tom pogledu, mi jedino ljudima iz zaljeva pružamo neku unikatnu ponudu: Sa jedne strane uživaju u zelenoj prirodi i prirodi, a sa druge strane posjećuju zemlju sa muslimanskim stanovništvom i ne moraju se previše bojati hoće li moći nositi maramu, hoće li biti džamije i tkd.
Samo planinama mozemo imati 30% hrvatskog turizma. Mislim na bjelasnica sda planinama nego da se htjelo
Ovako ako cemo biti destinacija za srednju klasu zaljevskih zemalja ok. Samo i to nosi sa sobom odredjen imidz
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3430 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

Bodkin wrote: 06/03/2024 15:57
sehohari wrote: 05/03/2024 18:50
konami666 wrote: 05/03/2024 18:04

Zna se kome tačno :) ja sam dovodio ljude koji imaju visoka primanja. Neće ljudi sami dolaziti, šta se radi kako bi se privukli bogati Europljani? Šta je Hrvatska uradila da privuče bogatu zapadnu klijentelu?
Svi čekaju da se stvari dese same od sebe bez truda i ulaganja.
Kao prvo, Hrvatska ima more. 95% turizma je na ili pri obali, nisu ni oni uspjeli privući strance u Slavoniju ili u obilazak znanemitosti po Zagorju.
Kao drugo, tu je prije svega Juga odradila posao, oni su samo nastavili tu (mada uspješno, mora se priznati).
Svjestan sam koji su posao uradili, ali ipak imaju dosta drugačije predispozicije od Bosne.

Mi se kao država ne razlikujemo puno od drugih zemalja jugoistočne evrope, osim po toj malo većoj osmanskoj arhitekturi i setingu, koji je, kako navodiš, više malus nego pozitivan za nekoga sa zapada.

Koliko god ulagali napore, nikada BiH neće postati zemlja masovnog turizma. Ova zemlja jeste prelijepa i unikatna po velikom broju stvari, ali prosječan zapadni turista gleda tokom odmora hoće tri stvari: More, lude izlaske ili neki jet-set feeling. Mi ništa od toga ne možemo pružiti.
Makar je to moj pogled na stvari. Znam da postoji potencijal, ali sumnjam da će cijela država moći živjeti od "cimer fraja" kao hrvatska obala.

U tom pogledu, mi jedino ljudima iz zaljeva pružamo neku unikatnu ponudu: Sa jedne strane uživaju u zelenoj prirodi i prirodi, a sa druge strane posjećuju zemlju sa muslimanskim stanovništvom i ne moraju se previše bojati hoće li moći nositi maramu, hoće li biti džamije i tkd.
Samo planinama mozemo imati 30% hrvatskog turizma. Mislim na bjelasnica sda planinama nego da se htjelo
Ovako ako cemo biti destinacija za srednju klasu zaljevskih zemalja ok. Samo i to nosi sa sobom odredjen imidz
Koga tačno?
Svaka zapadna zemlja ima planine za skijanje (ok, sem Holandije), ono što Austriju i Švicu čine uspješnim je taj imidž luksuznog turizma.

Istočnoevropske zemlje ne mogu u toj ligi igrati.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#3431 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Trappist »

liyf wrote: 06/03/2024 15:52
Dupli_skalp wrote: 06/03/2024 15:44
liyf wrote: 05/03/2024 19:20 Pare = Nam trebaju
Turizam = pare
Turizam Zapada = volimo, donosi veoma malo profita Bosni
Turizam Istoka = ne volimo, zastupljeniji, donosi OGROMAN profit bosni

Ali nemojte da on mora gledati pokrivene žene u Sarajevu, nije vam ovo Osmansko carstvo.
eto koliko nemaš pojma, turizam zapada ne može procvjetati od vas arapofila koji sve prilagođavate toj gamadi.
Arap će mi uvijek biti draži od Evropljana, a jedan od razloga je to što nas puno više vole u odnosu na Evropljane.
:-)
ko te bolan voli? Jesi kad otisao u s. arabiju i rekao ja sam iz bosne i imao neki poseban "tretman" :lol:
liyf
Posts: 1226
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#3432 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by liyf »

Trappist wrote: 06/03/2024 16:07
liyf wrote: 06/03/2024 15:52
Dupli_skalp wrote: 06/03/2024 15:44

eto koliko nemaš pojma, turizam zapada ne može procvjetati od vas arapofila koji sve prilagođavate toj gamadi.
Arap će mi uvijek biti draži od Evropljana, a jedan od razloga je to što nas puno više vole u odnosu na Evropljane.
:-)
ko te bolan voli? Jesi kad otisao u s. arabiju i rekao ja sam iz bosne i imao neki poseban "tretman" :lol:
Ja jok, ali znam lično 4 osobe koje su tamo bile iznenađene tretmanom čim im je spomenuto odakle su.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3433 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 06/03/2024 16:04
Bodkin wrote: 06/03/2024 15:57
sehohari wrote: 05/03/2024 18:50

Kao prvo, Hrvatska ima more. 95% turizma je na ili pri obali, nisu ni oni uspjeli privući strance u Slavoniju ili u obilazak znanemitosti po Zagorju.
Kao drugo, tu je prije svega Juga odradila posao, oni su samo nastavili tu (mada uspješno, mora se priznati).
Svjestan sam koji su posao uradili, ali ipak imaju dosta drugačije predispozicije od Bosne.

Mi se kao država ne razlikujemo puno od drugih zemalja jugoistočne evrope, osim po toj malo većoj osmanskoj arhitekturi i setingu, koji je, kako navodiš, više malus nego pozitivan za nekoga sa zapada.

Koliko god ulagali napore, nikada BiH neće postati zemlja masovnog turizma. Ova zemlja jeste prelijepa i unikatna po velikom broju stvari, ali prosječan zapadni turista gleda tokom odmora hoće tri stvari: More, lude izlaske ili neki jet-set feeling. Mi ništa od toga ne možemo pružiti.
Makar je to moj pogled na stvari. Znam da postoji potencijal, ali sumnjam da će cijela država moći živjeti od "cimer fraja" kao hrvatska obala.

U tom pogledu, mi jedino ljudima iz zaljeva pružamo neku unikatnu ponudu: Sa jedne strane uživaju u zelenoj prirodi i prirodi, a sa druge strane posjećuju zemlju sa muslimanskim stanovništvom i ne moraju se previše bojati hoće li moći nositi maramu, hoće li biti džamije i tkd.
Samo planinama mozemo imati 30% hrvatskog turizma. Mislim na bjelasnica sda planinama nego da se htjelo
Ovako ako cemo biti destinacija za srednju klasu zaljevskih zemalja ok. Samo i to nosi sa sobom odredjen imidz
Koga tačno?
Svaka zapadna zemlja ima planine za skijanje (ok, sem Holandije), ono što Austriju i Švicu čine uspješnim je taj imidž luksuznog turizma.

Istočnoevropske zemlje ne mogu u toj ligi igrati.
Bez uvrede ali ne znas sta pricas. Kao sto hrvatska nije konkurencija francuskoj azurnoj obali, tako mi nismo austriji ili svicarskoj.

Na jahorini redovno vidim masu stranih turista. Kakav luksuzni turizam. Jel to arapski luksuzni turisti dolaze kod nas. Potencijal je tu. Kratkovidni sibicarski mentalitet nam ne da dalje od ovog sto imamo
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3434 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

Bodkin wrote: 06/03/2024 17:09
sehohari wrote: 06/03/2024 16:04
Bodkin wrote: 06/03/2024 15:57

Samo planinama mozemo imati 30% hrvatskog turizma. Mislim na bjelasnica sda planinama nego da se htjelo
Ovako ako cemo biti destinacija za srednju klasu zaljevskih zemalja ok. Samo i to nosi sa sobom odredjen imidz
Koga tačno?
Svaka zapadna zemlja ima planine za skijanje (ok, sem Holandije), ono što Austriju i Švicu čine uspješnim je taj imidž luksuznog turizma.

Istočnoevropske zemlje ne mogu u toj ligi igrati.
Bez uvrede ali ne znas sta pricas. Kao sto hrvatska nije konkurencija francuskoj azurnoj obali, tako mi nismo austriji ili svicarskoj.

Na jahorini redovno vidim masu stranih turista. Kakav luksuzni turizam. Jel to arapski luksuzni turisti dolaze kod nas. Potencijal je tu. Kratkovidni sibicarski mentalitet nam ne da dalje od ovog sto imamo
Ne razumijem baš prvi dio komentara.
Ljetni turizam je drugačiji od zimskog. Na skijanje ne idu svi, već samo malo imućniji dio stanovništva.

Koju masu stranih turista, majketi?
Vidio sam i ja te grupe, ali malo je sve to, pogotovo kada govorimo o nekom širom turizmu od kojeg bi profitirao grad od pola miliona ljudi.
Ne dolaze arapski luksuzni turisti kod nas, ali se mi njima i ne reklamišemo kao zimsko odredište.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3435 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 06/03/2024 17:37
Bodkin wrote: 06/03/2024 17:09
sehohari wrote: 06/03/2024 16:04

Koga tačno?
Svaka zapadna zemlja ima planine za skijanje (ok, sem Holandije), ono što Austriju i Švicu čine uspješnim je taj imidž luksuznog turizma.

Istočnoevropske zemlje ne mogu u toj ligi igrati.
Bez uvrede ali ne znas sta pricas. Kao sto hrvatska nije konkurencija francuskoj azurnoj obali, tako mi nismo austriji ili svicarskoj.

Na jahorini redovno vidim masu stranih turista. Kakav luksuzni turizam. Jel to arapski luksuzni turisti dolaze kod nas. Potencijal je tu. Kratkovidni sibicarski mentalitet nam ne da dalje od ovog sto imamo
Ne razumijem baš prvi dio komentara.
Ljetni turizam je drugačiji od zimskog. Na skijanje ne idu svi, već samo malo imućniji dio stanovništva.

Koju masu stranih turista, majketi?
Vidio sam i ja te grupe, ali malo je sve to, pogotovo kada govorimo o nekom širom turizmu od kojeg bi profitirao grad od pola miliona ljudi.
Ne dolaze arapski luksuzni turisti kod nas, ali se mi njima i ne reklamišemo kao zimsko odredište.
Kad si bio zadnji put na jahorini?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3436 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

Bodkin wrote: 06/03/2024 18:07
sehohari wrote: 06/03/2024 17:37
Bodkin wrote: 06/03/2024 17:09

Bez uvrede ali ne znas sta pricas. Kao sto hrvatska nije konkurencija francuskoj azurnoj obali, tako mi nismo austriji ili svicarskoj.

Na jahorini redovno vidim masu stranih turista. Kakav luksuzni turizam. Jel to arapski luksuzni turisti dolaze kod nas. Potencijal je tu. Kratkovidni sibicarski mentalitet nam ne da dalje od ovog sto imamo
Ne razumijem baš prvi dio komentara.
Ljetni turizam je drugačiji od zimskog. Na skijanje ne idu svi, već samo malo imućniji dio stanovništva.

Koju masu stranih turista, majketi?
Vidio sam i ja te grupe, ali malo je sve to, pogotovo kada govorimo o nekom širom turizmu od kojeg bi profitirao grad od pola miliona ljudi.
Ne dolaze arapski luksuzni turisti kod nas, ali se mi njima i ne reklamišemo kao zimsko odredište.
Kad si bio zadnji put na jahorini?
U decembru 2022, mada općenito izbjegavamo Jahorinu.

Odgovorno tvrdim da zimski turizam ne može izdržavati jednu zemlju ekonomski.
Sloveniji koja je pojam za naša skijališta to može koristiti samo kao dodatni ekonomski adut, a kamoli mi.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3437 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

Da se vratimo suštini diskusije.
Linije ka zaljevskim zemljama su rezultat interesa njihovih aviokompanija za našu zemlju, a ne obrnuto.
Znači, neki Saudia Air ili kako već sam od sebe kontaktira nadležne u Sarajevu i sve obave, bez ikakve subvencije i sličnih stvari. Isto kao što većina turista iz ovih zemalja prolazi kroz vizne procedure samo da bi došli ovamo.

Mislim da su ti ljudi u svakom slučaju dobrodošli. To što se mi "prilagođavamo" njima je također rezultat ekonomskih kretanja, a ne nekakvog posebnog procesa. Da Nijemci dolaze ovamo, bili bi njima više prilagođeni, ili Italijanima, Francuzima i tkd.

Glupo mi je sada tvrditi da treba namjerno blokirati nešto što je više nastalo tuđom voljom nego našom samo jer bi eto sutra mogli doći turisti iz zapadnoevropskih zemalja, koji ni prije, a najvjerovatnije ni poslije nekog odlaska Arapa nemaju neki poseban interes za godišnji odmor u nekoj random istočnoevropskoj državi.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3438 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

sehohari wrote: 06/03/2024 18:14
Bodkin wrote: 06/03/2024 18:07
sehohari wrote: 06/03/2024 17:37

Ne razumijem baš prvi dio komentara.
Ljetni turizam je drugačiji od zimskog. Na skijanje ne idu svi, već samo malo imućniji dio stanovništva.

Koju masu stranih turista, majketi?
Vidio sam i ja te grupe, ali malo je sve to, pogotovo kada govorimo o nekom širom turizmu od kojeg bi profitirao grad od pola miliona ljudi.
Ne dolaze arapski luksuzni turisti kod nas, ali se mi njima i ne reklamišemo kao zimsko odredište.
Kad si bio zadnji put na jahorini?
U decembru 2022, mada općenito izbjegavamo Jahorinu.

Odgovorno tvrdim da zimski turizam ne može izdržavati jednu zemlju ekonomski.
Sloveniji koja je pojam za naša skijališta to može koristiti samo kao dodatni ekonomski adut, a kamoli mi.
A ko je rekao izdrzavati?
Ja sam fino napisao 30% hrvatskog turizma. Puno vise love mozemo na planinama uzeti nego od arapa
User avatar
konektovan
Posts: 40670
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3439 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by konektovan »

sehohari wrote: 06/03/2024 18:22 Da se vratimo suštini diskusije.
Linije ka zaljevskim zemljama su rezultat interesa njihovih aviokompanija za našu zemlju, a ne obrnuto.
Znači, neki Saudia Air ili kako već sam od sebe kontaktira nadležne u Sarajevu i sve obave, bez ikakve subvencije i sličnih stvari. Isto kao što većina turista iz ovih zemalja prolazi kroz vizne procedure samo da bi došli ovamo.

Mislim da su ti ljudi u svakom slučaju dobrodošli. To što se mi "prilagođavamo" njima je također rezultat ekonomskih kretanja, a ne nekakvog posebnog procesa. Da Nijemci dolaze ovamo, bili bi njima više prilagođeni, ili Italijanima, Francuzima i tkd.

Glupo mi je sada tvrditi da treba namjerno blokirati nešto što je više nastalo tuđom voljom nego našom samo jer bi eto sutra mogli doći turisti iz zapadnoevropskih zemalja, koji ni prije, a najvjerovatnije ni poslije nekog odlaska Arapa nemaju neki poseban interes za godišnji odmor u nekoj random istočnoevropskoj državi.
Evropljani da hoce, mogli bi dolaziti kako hoce, ali mi njima nismo interesantni kao neka turisticka atrakcija, to je cinjenica. Nas vadi dijaspora sa zapada. Sto se mene tice, ovdje su svi dobrodosli, i bradonje, nebradonje...i zapad i istok i sjever i jug, samo nek trose pare.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3440 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

Bodkin wrote: 06/03/2024 20:15
sehohari wrote: 06/03/2024 18:14
Bodkin wrote: 06/03/2024 18:07

Kad si bio zadnji put na jahorini?
U decembru 2022, mada općenito izbjegavamo Jahorinu.

Odgovorno tvrdim da zimski turizam ne može izdržavati jednu zemlju ekonomski.
Sloveniji koja je pojam za naša skijališta to može koristiti samo kao dodatni ekonomski adut, a kamoli mi.
A ko je rekao izdrzavati?
Ja sam fino napisao 30% hrvatskog turizma. Puno vise love mozemo na planinama uzeti nego od arapa
30% hrvatskog turizma je četiri miliona ljudi.
To sve da se rasporedi na 5-6 planina?
Još zaboravljaš da od te vrste turizma naši lokalci baš najslabije zarađuju, od Arapa makar ima prevoz, često hoteli u gradu ili privatni smještaj, kupovine po gradu... ovi ostaju po hotelima u planini i pune kase tajkunima.

I opet, ako zemlji poput Slovenije to nije pošlo za rukom, zašto bi to bilo bolje kod nas?
Oni zarađuju tek negdje oko 20% hrvatskog turizma, puno su bliže zapadnoj evropi, a ova brojka uključuje i turiste koji posjećuju Portorož i Kopar.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3441 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by sehohari »

konektovan wrote: 06/03/2024 22:28
sehohari wrote: 06/03/2024 18:22 Da se vratimo suštini diskusije.
Linije ka zaljevskim zemljama su rezultat interesa njihovih aviokompanija za našu zemlju, a ne obrnuto.
Znači, neki Saudia Air ili kako već sam od sebe kontaktira nadležne u Sarajevu i sve obave, bez ikakve subvencije i sličnih stvari. Isto kao što većina turista iz ovih zemalja prolazi kroz vizne procedure samo da bi došli ovamo.

Mislim da su ti ljudi u svakom slučaju dobrodošli. To što se mi "prilagođavamo" njima je također rezultat ekonomskih kretanja, a ne nekakvog posebnog procesa. Da Nijemci dolaze ovamo, bili bi njima više prilagođeni, ili Italijanima, Francuzima i tkd.

Glupo mi je sada tvrditi da treba namjerno blokirati nešto što je više nastalo tuđom voljom nego našom samo jer bi eto sutra mogli doći turisti iz zapadnoevropskih zemalja, koji ni prije, a najvjerovatnije ni poslije nekog odlaska Arapa nemaju neki poseban interes za godišnji odmor u nekoj random istočnoevropskoj državi.
Evropljani da hoce, mogli bi dolaziti kako hoce, ali mi njima nismo interesantni kao neka turisticka atrakcija, to je cinjenica. Nas vadi dijaspora sa zapada. Sto se mene tice, ovdje su svi dobrodosli, i bradonje, nebradonje...i zapad i istok i sjever i jug, samo nek trose pare.
Upravo tako.
Mislim da se ni na ove kritike treba obazirati. Realno, da dođu neki drugi tipovi turisti isti ljudi bi pisali komentare kako nam uništavaju arhitekturu, ne poštuju našu kulturu, drogiraju se i tkd.
Vazda će biti nešto za piskarati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3442 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

sehohari wrote: 06/03/2024 22:42 Mislim da se ni na ove kritike treba obazirati. Realno, da dođu neki drugi tipovi turisti isti ljudi bi pisali komentare kako nam uništavaju arhitekturu, ne poštuju našu kulturu, drogiraju se i tkd.
Vazda će biti nešto za piskarati.
Postajemo ko babe iz Drvenika. Da im posaljemo kovertu, da se ni ne pojavljujemo na plazi.

Nego, koja nam to destinacija najvise fali na Zapadu, a da ima ekonomske logike - a ne da je logika bilo bi lijepo otici.
last mohicans
Posts: 11995
Joined: 09/08/2012 23:19

#3443 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by last mohicans »

Trappist wrote: 06/03/2024 10:51 E cuj arapi ostavljaju puno para...mozda da ono tek kad je krenulo pa su imucniji dolazili, a ovo sad sto dolazi je vecinom neotesana bagra. Uvijek ce ti jedan njemac ili britanac vise potrositi u BiH nego arap :bih:
Dosta svaba, pa i Britanaca će otići u hostel za 10 eura, gledat će jeftine cuge, kao sto traze po hrvatskoj obali, ja ne znam da Arapi po hostelu noćivaju. Ti Britanci kojom rutom dolaze, ne sjećam se da sam čuo britanski akcent u špici sezone?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3444 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 22:48
sehohari wrote: 06/03/2024 22:42 Mislim da se ni na ove kritike treba obazirati. Realno, da dođu neki drugi tipovi turisti isti ljudi bi pisali komentare kako nam uništavaju arhitekturu, ne poštuju našu kulturu, drogiraju se i tkd.
Vazda će biti nešto za piskarati.
Postajemo ko babe iz Drvenika. Da im posaljemo kovertu, da se ni ne pojavljujemo na plazi.

Nego, koja nam to destinacija najvise fali na Zapadu, a da ima ekonomske logike - a ne da je logika bilo bi lijepo otici.
Ti shvatas da aerodrom, linije i subvencije postoje da budes povezan sa svijetom. Znaci upravo radi bilo bi lijepo otici, seminari, predavanja, studentske razmjene, biznis i slicno. Jebo vas vise dijaspora racunica. Ili mislis da su svi letovi svijeta ekonomski opravdani
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3445 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

Bodkin wrote: 06/03/2024 23:17 Ti shvatas da aerodrom, linije i subvencije postoje da budes povezan sa svijetom. Znaci upravo radi bilo bi lijepo otici, seminari, predavanja, studentske razmjene, biznis i slicno. Jebo vas vise dijaspora racunica. Ili mislis da su svi letovi svijeta ekonomski opravdani
Nije ovo komunizam. Ako nesta nije ekonomski opravdano - neko mora da plati. Tj.subvencije drzave.

Ja pitam za ekonomski opravdane destinacije koje nam fale.
Ti slobodno pisi o tim rutama koje bi trebale biti i subvencionisane. Nista protiv.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3446 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Bodkin »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 23:22
Bodkin wrote: 06/03/2024 23:17 Ti shvatas da aerodrom, linije i subvencije postoje da budes povezan sa svijetom. Znaci upravo radi bilo bi lijepo otici, seminari, predavanja, studentske razmjene, biznis i slicno. Jebo vas vise dijaspora racunica. Ili mislis da su svi letovi svijeta ekonomski opravdani
Nije ovo komunizam. Ako nesta nije ekonomski opravdano - neko mora da plati. Tj.subvencije drzave.

Ja pitam za ekonomski opravdane destinacije koje nam fale.
Ti slobodno pisi o tim rutama koje bi trebale biti i subvencionisane. Nista protiv.
Znaci grad bec subvencionira letove austriana koji idu preko beca. Ili ti mislis da se moze povezati cijeli svijet i ove manje destinacije samo na ekonomskoj racunici?

Aviosaobracaj je i drzavno dobro. Puno aviokompanija i linija ima subvencije. Kakav bolan komunizam
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3447 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

Bodkin wrote: 06/03/2024 23:31 Znaci grad bec subvencionira letove austriana koji idu preko beca. Ili ti mislis da se moze povezati cijeli svijet i ove manje destinacije samo na ekonomskoj racunici?

Aviosaobracaj je i drzavno dobro. Puno aviokompanija i linija ima subvencije. Kakav bolan komunizam
Subvencionira li koju liniju prema Sarajevu?
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#3448 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Jedan od najvećih mitova u vezi s Arapima je "dolazi arapska sirotinja" i "ne troše puno". Ljudi dragi, Arapi su u BiH u posljednjih 10 godina izgradili milijarde vrijednosti objekata, otvorili ili pokušali otvoriti bezbroj biznisa. I plus, nema ko ih nije pokušao zajebati, od onog što iz dovede, preko općine, advokata, notara, svakoga. Načelnici su im uzimali pare nestvarne, jer im neko kaže "to treba tako", notari milione obećavajući svašta, prevoznici i ugostitelji pucali lude cijene i sl. I povrh svega, ljudi opet i dalje dolaze.

Niko ko ima veze s Arapima vam neće reći da dolazi sirotinja. Dolaze dekani fakulteta, ljudi koji na arapskom poluostrvu imaju ogromne biznise, nasljednici enormnih bogatstava, multimilioneri. Naravno da dolazi i običnog svijeta, ali i taj obični svijet je dobro debljeg džepa nego prosječni turista iz regije recimo. Pitajte nekog za turiste iz Katara, Omana ili Kuvajta recimo. 95% njih može priuštiti sebi putovanje na mjesec.

U konačnici, od prosječnog arapskog turiste ovdje se okoristi cijeli lanac ljudi. Prvo, ti ljudi nestvarno koriste rent-a-car agencije. Drugo, ako ne to, koriste usluge turističkih aranžmana po BiH. Treće, grade sebi kuće gdje nijedna nije ispod pola miliona KM. Četvrto, omogućavaju rast turizma izvan Sarajeva. Njima je Sarajevo najmanje interesantno, ali da je pameti pa da im se slože ture koje će obuhvatiti više od Jajca i Kravica, ubijale bi se pare još više. Recimo, da ne idemo dalje, srediti Vrelo Bosne dodatno, Arapima to možeš naplaćivati po 20€.

Uostalom, pogledati malo broj noćenja u zavisnosti od države. Saudijci imaju najviše noćenja ljeti od svih turista, čak desetinu. Kada se pogleda dužina, u vrhu su Kuvajćani, Egipćani, Katarani, ljudi iz UAE, sve preko magične granice od 3 noćenja u prosjeku. Osim Crne Gore, niti jedna evropske država sa značajnim brojem turista nema takav prosjek (Albanija, Irska i Francuska imaju, ali na jako malom broju turista).
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#3449 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by mistek »

Haris.ba wrote: 06/03/2024 22:48 Nego, koja nam to destinacija najvise fali na Zapadu, a da ima ekonomske logike - a ne da je logika bilo bi lijepo otici.
Ovo zavisi kako posmatraš, niskobudžetni ili normalni letovi :D Niskobudžetni prema bilo kojoj regiji gdje iole ima dijaspore će ti proći bez problema. Mada, s ovim što će krenuti ovog ljeta, to će sve biti pokriveno. Mislim da će te linije razvaliti ove godine i napraviti ludilo na aerodromu ljetos. Ali eto, tu da redaš bilo koji aerodrom u Njemačkoj, Švici, Skandinaviji, biće isplativo i nikad nije malo :D

U sezoni će bez problema proći i letovi za popularne destinacije što se ljetovanja tiče. Doduše, ako se ne varam, to već imamo pokriveno. Ali eto, tu možeš tražiti nešto dodatno ekonomski smisleno možda.

Treća mogućnost je ići prema nekom hubu koji će i nama omogućiti putovanja svuda i drugima dolazak kod nas. To je recimo rađeno fino s onom linijom Wizza prema Budimpešti prije par godina. Da se trebam kladiti, kladio bih se da je ta linija prema Budimpešti najzapadnija isplativa koju nemamo. Obzirom na veze Budimpešte sa dunjalukom, fino isplaniran let Budimpešta-Sarajevo ne može biti promašaj. I to je jedan od rijetkih letova koji ima potencijal saobraćati cijelu godinu.

Ovo prema zapadu, sve je vjerovatno na rubu ekonomske isplativosti. Ja čak vjerujem da bi se, opet sezonski, najprije isplatio neki let ka Španiji, ali i to vrlo upitno. Rim, Pariz, Amsterdam koji se najčešće spominju nisam siguran, mada su to generalno destinacije koje bi najprije trebalo subvencionirati. Opet, može da nije na zapadu, direktan Kairo bi ubijao sigurno.

Inače, prema trenutnim podacima, broj redovnih letova putničkih će ljetos biti 65 dnevno sa kapacitetom preko 1.100.000 mjesta u 4 mjeseca (u prošloj godini je u istom periodu prevezeno 680.000 putnika, pa je realno očekivati drastičan skok obzirom da je popunjenost prošle godine bila 85%). Ja se samo nadam da su na aerodromu svjesni ovoga i da će rad prilagoditi onom što dolazi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#3450 Re: Međunarodni aerodrom Sarajevo (SJJ)

Post by Haris.ba »

mistek wrote: 07/03/2024 00:55
Treća mogućnost je ići prema nekom hubu koji će i nama omogućiti putovanja svuda i drugima dolazak kod nas. To je recimo rađeno fino s onom linijom Wizza prema Budimpešti prije par godina. Da se trebam kladiti, kladio bih se da je ta linija prema Budimpešti najzapadnija isplativa koju nemamo. Obzirom na veze Budimpešte sa dunjalukom, fino isplaniran let Budimpešta-Sarajevo ne može biti promašaj. I to je jedan od rijetkih letova koji ima potencijal saobraćati cijelu godinu.

Sta bi sa tom vezom, sto se ukide? Vjerovstno si u pravu za sve.
Post Reply